Utopie pravidel

Americký autor ve svých esejích velmi čtivým způsobem přibližuje všeobjímající monstrum zvané byrokracie, tedy onen věčně se zvyšující počet státních zaměstnanců a formulářů, které tito úředníci vymýšlejí. Při čtení Utopie pravidel člověku naskakují všechny ty případy z vlastního života. Ano, i já zažil arogantní úředníky placené státem, kteří kontrolovali, zda jsem hoden státní podpory… Ano, i já jsem po krádeži kola zažil to, že policisté dlouze sepisovali hlášení, ale samotné vyšetřování či dopadení pachatele bylo naprosto podružné… Ano, i já trávím při vyplňování nejrůznějších formulářů čím dál více času… Ano, i já neustále slýchávám o vyšetřovacích komisích, které nikdy nic nevyšetřily… David Graeber vůbec nepředstírá, že by se nad byrokracií dalo nějak zvítězit. Nicméně je dobré svého celoživotního nepřítele aspoň dobře poznat. A k tomu skvěle poslouží právě Utopie pravidel....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/337290/utopie-pravidel-b5E-337290.jpg 3.76

Ekonomie a obchod
Vydáno:, Prostor

Tomas@S

No co tak napsat k tomuto souboru eseju antropologa, vysokoskolskeho docenta, antiglobalisty, anarchisty a clena hnuti Occupy? Je to takovy mix informaci ze sveta antropologie, politiky, anarchistickych hnuti a pop kultury. S nekterymi nazory jsem se ztotoznil, jine mi prisly trochu pritazene za vlasy, nektere mne prekvapily spojenim zdanlive nesouvisejicich veci, jine mi prisly jako uplne nesmysly. Dost dlouho jsem s tim textem bojoval a odkladal jeho docteni. Nakonec jsem to zvladl cele, asi hlavne kvuli obcasnym opravdu zajimavym a necekanym postrehum na ktere jsem se tesil. Ale vetsina textu je spis takove vykecavani se.

David Graeber

David Graeber