zlinissi zlinissi komentáře u knih

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Za mě více předvídatelné, než jsem čekala. Neurazí, ale první část nudí, vše se servíruje čtenáři na můj vkus příliš na lopatě. Bohužel jsem měla po knize Šťastně až do smrti mnohem vyšší očekávání i od tohoto thrilleru.

18.09.2018 3 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Wow. Přiznám se, že jsem tuto knihu dlouho odkládala i přes spousty pochvalných hlasů. Většinou bývám u českých bestsellerů spíše zklamaná, plus anotace mne moc neoslovila. O to byla pro mě Malinka větším překvapením. Brilantně napsáno, tolik zajímavých reálií z různých oborů a gradující děj do poslední stránky.

07.09.2018 5 z 5

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Anna Ekberg

Syrový příběh, vtáhne do děje a nepustí. Jen mne zpočátku rušily pasáže s vyšetřovatelem, i když pointa na závěr se mi líbila. Uvěřitelné, až jsem z toho popisu nejtemnejsich zakouti lidské duše měla depku :).

14.08.2018 4 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Už při čtení Mawerova Skleněného pokoje ve mně vyvolávala postava Vítězslavy Kaprálové zájem a zvědavost. Když jsem zjistila, že její příběh vyjde knižně a navíc od Kateřiny Tučkové, měla jsem radost - tu vystřídalo lehké zklamání při zjištění žánru - ovšem nakonec mi divadelní hra vůbec nevadila, postavy mi ožívaly před očima a celé to mělo plynulost a spád. Na konci mne jen mrzelo, že to bylo tak krátké. Moc povedené!

14.08.2018 5 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Příjemné čtení, ne vždy musí být myšlenky vyjádřěny květnatou a složitou řečí, aby něco předaly. Předpokládám, že cílem bylo i přiblížit katolickou církev širší veřejnosti a tento cíl kniha myslím splňuje.

10.08.2018 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Je tady už z mého pohledu spousta hezkých a trefných recenzí, tak jen krátce.
Kniha skvělá, gradující, opět vtáhne do děje (který není úplně předvídatelný). Jen mě už chvilkama hlavní hrdinka svým věčným snižováním sama sebe a vyzdvihovaním Lely mírně dráždí :).
To ale nemění nic na tom, že se nemůžu dočkat, až se mi do ruky dostane další díl!

08.08.2018 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Milé čtení, výstižné fejetony. Někdy úsměvné, ale pro ty kdo práci s postiženými dětmi zažili i zároveň mrazící. Moc se mi líbila i grafika a proložení černými stránkami s rovnakým humorem.

31.07.2018 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Moje první setkání s francouzskou detektivkou. První část zápletky s koněm se mi hodne vlekla, ve druhé části se kniha velice slibně rozjela, ale ten konec byl za mne už překombinovaný a těžko uvěřitelný.

29.07.2018 3 z 5

Lauren je pro mne velmi sympatická herečka, jako většina ji znám díky GG a tak jsem byla na knihu hodně zvědavá. Pokud bych ji měla vystihnout jedním slovem, tak by to bylo “americká”.
A to se vším okolo, ať už polopatickým vysvětlováním nebo spoustou amerických (či hollywoodských) reálií. V první části knihy, kde popisuje dětství, studia a kariérní začátky se člověk dozví něco z hereckého zákulisí, druhá část točící se hlavně kolem seriálu Famílie a GG byla pro mne už bohužel celkem chaotická...

23.07.2018 2 z 5

Krkavčí matka? Krkavčí matka? Veronika Hájek Hurdová

Odlehčené čtení o výchově a zachování si zdravého rozumu... nečekejte nic hlubokého, je to spíše takové naťuknutí klasických témat mateřství...na závěr pár moderních pohádek a básniček s ilustracemi.

18.07.2018 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Příjemné čtení, které po čase vtáhne do děje. Hlavní dějovou linkou se vine otevřený popis přátelství - i včetně negativních emocí. Reálie tehdejší Neapole spíše dokreslují děj na pozadí, bez obsáhlých popisných pasáží.

07.07.2018 4 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Autorka přibližuje polovinu 20. Století v Americe a tehdejší přístup k menšinám. Navíc má velký talent pro popis zdánlivě drobných situací a sporů v rodině, které zanechávají šrámy na duši nejednoho člena...
Někde jsem četla, že rodiče se snaží dát dítěti to, čeho se jim samotným nedostávalo. Matka touží po vyniknutí, po naplnění mimo domácnost. Otec se naopak celý život snaží zapadnout a splynout. A o tom jak takové jednání ovlivňuje děti, je tento příběh.

22.05.2018 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Kniha mne úplně neoslovila. Chybělo mi tam víc napětí, spád, hlubší psychologie postav. Autor tak nějak klouže po povrchu, ke konci se mi děj zdál hodně překombinovaný.

16.05.2018 3 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Jak už to tak u sbírek básní bývá, některá témata mne oslovila více, jiná méně. Pár básní jsem si přepsala. Líbilo se mi propojení s ilustracemi.
Oslovila by mne ale více asi v adolescentním období. Příště bych sáhla po originálu, ale znovu číst už nejspíš nebudu.

09.05.2018 3 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Podtitul knihu opravdu vystihuje, je to odpočinkové čtení. První polovina opravdu brilantní, dobře jsem se bavila i nemalou zásluhou překladatelky!

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Jak už je zde několikrát zmíněno, kniha má opravdu pomalý rozjezd. Jak se ale přehoupne prvních sto stran, vtáhne do děje - i když jsem se párkrát neubránila povytaženému obočí nad popisem pubertálního chování třicetileté ženy. Naštěstí očekávání, že je za tím něco víc, se potvrdí a poté co hlavní hrdinka dojde k sebereflexi, má příběh už švih a nitky příběhu se rozplétají sice trošku předvídatelně, ale poutavě. Situace jsou popsány často velmi originálně, s nadhledem a ironií.

Jsem máma Jsem máma Kristína Farkašová Tormová

Oddechové čtení od mámy dvojčat s velkým nadhledem. Ze začátku jsem se občas neudržela a vyprskla smíchy, některé situace vážně trefně popsané. Ke konci už těch koblih bylo přeci jen moc...ale takto vnímám často knihy složené z blogerských článků - musím si dát pauzu ve čtení, abych neměla pocit, že čtu stále totéž. Hvězdička navíc za “vymazlené” grafické zpracování.

Vlčí ostrov Vlčí ostrov Lajla Rolstad

První část byla slibná, poté ale namísto aby se kniha rozproudila, jsem měla místy pocit, že autorce po návratu do BC při roadmovie dochází dech a píše nuceně a občas nemá o čem (možná proto, že je to součást její dohody s nakladatelem). Místo opakujících se pasáží o složení pokrmů bych uvítala více reálií či hlubší popis osob. Britská Kolumbie je moje srdeční záležitost od dětství, procestovala jsem ji a určitě bych se tam ještě ráda znovu vydala. Myslim ale, že autorka nevyužila její potenciál plně. Každopádně, žít v takových podmínkách sama a ještě u toho vytvořit literární dílo je obdivuhodné.

12.04.2018 3 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Povídky nejsou mým oblíbeným žánrem, ale u této knihy mi žánr nečinil vůbec problém. Každá jiná, poutavě napsaná, první trošku pomalejší rozjezd, ale gradovala a další dvě měly spád už od začátku. Moc se mi líbil výběr rozličných témat. Co mě nejvíc dostávalo po stylistické stránce, byly "poznámky pod čarou" vždy k danému tématu, které perfektně dokreslovaly a reflektovaly danou situaci.
Jediné, co mi osobně nesedlo, bylo zobecňování a zbytečně tvrdé odsuzování zdravotníků.

09.04.2018 4 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Krása. Samozřejmě ale předpokladem pro spokojeného čtenáře bude láska k přírodě a horám...
Nejsem rozhodně příznivcem patosu a popisných scén a tak jsem si lámala hlavu, jak je možné, že mě Osm hor tak oslovilo? Odpověď mi přijde nejpříznačněji definována v doslovu:
"... Cognetti nas i díky své dokumentaristické průpravě dokáže vzít s sebou na místa, kde jsme nikdy předtím nebyli. "
A tak jsem se nechala pohltit a i já se z nížiny na pár chvil vyšplhala na úpatí Grenonu.

30.03.2018 5 z 5