zbožňuju_knihy

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Zase jedna dobrá stará kniha, co si zaslouží 5*.
Ten konec mě bavil úplně neskutečně. Kniha je celkem tenká a rychle přečtená a i když mě scifi nebere, tohle bylo hodně dobré, taková něžná verze knihy Tma od Neffa :-).
Někdy soudíte knihu podle přebalu a vyhýbáte se knize celá léta a to by se nemělo.. ! Jsem ráda, že jsem do této kultovní knihy šla, začátek a konec bombový.

21.08.2020

HanaHanaAlena Mornštajnová

Souhlasím s "HenryOsmý". Knihu jsem přečetla za dvě odpoledne, čtivě psané. Zřejmě jsem už ale otrlá a knih na tuto tématiku jsem četla už desítky, proto bych knihu ohodnotila jako výbornou, ale rozhodně ne nejlepší ze všech. Myslím si, že jsem četla stejně dobré, možná i lepší knihy. Snad je Hana tak dlouho přetřásána, že jdete do čtení s přespříliš vysokým očekáváním..(?) Ale 5* si zaslouží, to ano.
Co za mne bylo v knize nejhorší bylo nepochopení ze strany sousedů a známých: jejich chování k Haně, když se vrátila z Osvětimi. Myslím, že každému musí být jasné, že se o Haně dozvíme nějaké velké utrpení, jelikož mladému člověku nezešediví/nezbělají vlasy jen tak.. I její chování napovídá něčemu otřesnému, co se jí stalo nebo tomu byla svědkem.
Určitě si přečtěte, stojí za to.

27.02.2019

VrányVrányPetra Dvořáková

SPOILERY:
Knížka je taková čtivá, depresivní jednohubka. Přečetla jsem ji asi za 2-3 hodiny.
Už od první stránky je zřejmé, kam to bude směřovat, hlavní postavy mi bylo líto, ale k pláči to u mne nevedlo. Vlastně mě napadalo skoro celou knihu, že to určitě dopadne zle.
Člověk si někdy ani neuvědomuje, co svým jednáním způsobuje, že někomu ubližuje.. Vystresovaná, frustrovaná a hysterická matka ... otec, který je ničemu a ještě by byl svolný k incestu. No hnus. Doporučuji k přečtení a hlavně k pozdějšímu zamyšlení.

02.04.2021

Před povodníPřed povodníA. Bolavá (pseudonym)

Nebyl to záměr, ale knihu jsem začala číst příhodně na rybách. První stránky mě nějak nechytly, ale pak to přišlo: divoká jízda, od které jsem se nemohla odtrhnout!
Už od začátku mi přicházel na mysl Erben, jehož Kytici mám velice ráda..
Kniha je pro mne naprosto bravurní a skvělá, četbu jsem si užila a těším se na další knihy od autorky. Umí výborně popisovat a přitom to není přemrštěné, zdlouhavé, má to švih a tah.
Tleskám a těším se..

25.05.2021

NěmciNěmciJ. Katalpa (pseudonym)

Kniha mě naprosto pohltila.
Nechávám ji doznít a přemýšlím ..
Zasloužených 5*
Pročítám zdejší komenty a divím se těm, kdo se ztráceli v ději. Všechno tak úžasně plyne, ukazuje se nám, jak kdo žil, jak pokračovala linie. Kniha za mě naprosto skvělá, tenhle strohý styl, který se moc nevidí, vykreslení bez emocí, které už jsou na nás.
Mě to nadchlo: slečna, co vyráběla bombu, která spadla na zámek nebo děvče, co se posadilo na lavičku a žádalo o pomoc; nešťastná matka, která se ve stodole oběsí.
Někdy můžete četbu jen nechat plynout a nehledat, kdo má jakou roli v příběhu. Prostě tam je, tak jako se vám někdo vyskytne v životě a zase zmizí..
Také si někdo stěžuje, že se v příběhu často zvrací a kouří. To mě pobavilo a v tomhle příběhu mně to nevadilo.
Pamatuji si ale, jak v knihách s Lisbeth neustále pili kávu. :-D

17.07.2021

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Tak tohle tedy byla sakra jízda!
Po slibném začátku jsem měla knihu rozečtenou několik dlouhých dní, kdy se mi nechtělo pokračovat ve čtení..poněkud se to táhlo. Pak jsem si řekla "Dej tomu ještě šanci" a teď po dočtení nevycházím z údivu a nadšení! Konec naprosto skvělý.
Jo a výlet na Tribeč? Děkuji, nechci :-D!
A jestli je to celé výmysl? No a? Počtení za 5*, tedy kniha splnila účel.
!!!Spoiler: všimli jste si, že hlavní hrdina si s sebou vzal baterku vlastní, pomocí které svítil ve stanu, ale když přestala svítit čelovka, nepadla o dané baterce ani zmíňka? Nó ono v té chvíli člověk zapomene na ledacos, to je fakt..o_O

09.05.2019

SlavíkSlavíkKristin Hannah

Sakra to byl doják! Poslední třetina knihy naprosto pohlcující. Zase si jednou uvědomíte, jak výborně si teď žijeme-jako prasata v žitě..

12.12.2020

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Tahle tenká brožura si zaslouží rozhodně 5*.
Jsem ráda, že jsem si ji přečetla a zakoupila.
Zanechala ve mně velký dojem.
Určitě doporučuji k přečtení.
Komunista ze mne nikdy nebyl a nikdy nebude...
Prasata.

10.08.2019

Čas žít, čas umíratČas žít, čas umíratErich Maria Remarque

Po přečtení knihy jsem přehodnotila starý názor na povinnou školní četbu a asi ji začnu pročítat.
Kniha je výborná, má skvělý děj a ve chvíli, kdy hlavní hrdina dostal dovolenku, již nebylo možné přestat číst.
A ten konec?
Chtěla bych dát 6*

21.11.2019

AnežkaAnežkaViktorie Hanišová

Tak jsem si říkala, holt brát si cikáně nebude dobrý nápad, jsou geny, které člověk nezmění.
A ejhle chyba lávky. Bylo mi té Agnes líto, "matka" šílená a kolem spousta předpojatých lidí..
Bohužel i já.
Velice dobrá kniha.

12.07.2021

Odbočka v lesíchOdbočka v lesíchKateřina Karolová

Za mne krásných 5*. Knihu jsem začala číst ráno a dočetla večer, chytla a nepustila. Něco mezi Trhlinou a Záhadou Blair Witch? Krátké kapitoly mi sedly, hrdinové na facku, jak už je řečeno, konec pro mne dostatečně výmluvný.
Poslední dobou vídám v knihkupectvích více a více českých autorů, jen houšť a větší kapky!

19841984G. Orwell (pseudonym)

O téhle knížce jsem slyšela několikrát..už kdysi ve škole.. po letech jsem na ni narazila v levných knihách... Doma jsem se pak od knihy nemohla odtrhnout! Naprosto úžasně popsaný totalitní režim. Bavila mne od začátku do konce, nedávno ji četl přítel a když zrovna knihu odložil, znovu jsem se jen tak začetla, kdekoli v ději... Prostě naprostá bomba, vzhledem k roku kdy byla napsaná.. Myslím, že jedna z nejlepších knih, co jsem kdy přečetla. Nemůžu jinak, než doporučit.

26.02.2017

Deník kastelánaDeník kastelánaJ. Bittner (pseudonym)

Jednoznačně super, za mne lepší než stále stejné kecy a situace (sorry) v Aristokratkách.
Vůbec nevím, kam správně zařadit, možná někam pod ČERNÝ humor.
Bohužel(?) mám naprosto stejnou povahu, jako uvedený kastelán :-D! Nesnáším dnešní-uspěchanou dobu a žvásty o ničem, dovedu si představit život na samotě, ale v zámku bych se asi podělala-autor si v knize s příjemným nadhledem pohrává s myšlenkou, že existuje něco mezi nebem a zemí, což v čtenáři samozřejmě vzbuzuje zájem a zvědavost. Přečteno jedním dechem a nemůžu jinak, než doporučit.
Kniha se vymyká dnešní standardní beletrii, není to nic z čeho se posadíte na zadek, ale je to tak jiné, že je to vážně dobré ...

09.08.2017

Kdo jinému jámu kopáKdo jinému jámu kopáMarie Rejfová

Příjemná, oddychová detektivka, která se četla sama. Je to obrovský rozdíl od standardních severských detektivek plných násilí, které jsou teď tolik v kurzu. Pokud po takových v knihkupectví saháte, tak tato Vás zřejmě neuchvátí. Pokud si od nich chcete odpočinout a chcete něco milého se špetkou humoru a ryze českými jmény :-), zkuste tuto knihu.
+Ještě musím pochválit tu krásnou obálku!

01.07.2018

Nabarvené ptáčeNabarvené ptáčeJerzy Kosiński

Na začátku knihy jsem si říkala, že se jedná o brak a že jsem zase jednou skočila na špek. Neustálé popisování lidí, kteří jsou omezení, mě dovádělo k šílenství. Postupem knihy jsem si zvykla na to neustálé prchání z vesnice do vesnice, z bláta do louže. Mnoho situací mi připomnělo film "Volyň" nebo knihu "Mluviti pravdu".
Samozřejmě, že je to brutální a kruté a je to dobře, knihy mají být psány otevřeně a to obzvlášť ty, které popisují prožitky z dob války. Lidé žili na pokraji bídy, byli pošetilí a necitliví. Nikdo se nad ničím nepozastavoval.
Z celé knihy se mne nejvíce dotkl Doslov a jsem ráda, že v knize je. Zase jednou jsem si vzpomněla na "Farma zvířat" .
Byla jsem ráda, že autor vysvětlil, co ho k sepsání vedlo: dnes se kniha hodnotí jako drastická = chtějící co nejvíce zaujmout, lidé ani nevěří tomu, že by někdo takové brutality byl schopný.. Zatímco autor uvádí, že jeho kamarádi, kteří prožili válku, nazvali román "idylickou selankou"..

07.09.2019

Velká samotaVelká samotaKristin Hannah

SPOILER?:
Pane jo! To byla tak krásná kniha. Prosila bych zfilmovat. Bude se mi teď po Len stýskat. Aljaška mě dostala, musela jsem kouknout na nějaké dokumenty a dokonce na film Zálesák (1966), který loví v Kanadě, ale ono to tak nějak vyjde nastejno.
A co napsat, co již nebylo řečeno? Moje knihovna je spíše temná, ale tato kniha přebalem modrá, ale obsahem červená, tam přesto zapadne. Paní Hannahová svým perem ukázala, že psát umí, už si brousím zuby na Slavíka. U knihy zažijete celou plejádu emocí, hlavně posledních 150 stran je úžasných. Knihu jsem četla skokově, asi prvních 150 stran jsem si říkala, Bože, to je bichle a docela nuda? Potom ale, jak to tak bývá, kniha nabírá rychlý spád a už jen čtete a čtete a říkáte si, co ještě ještě.. "A Ernste ty -*#!*" "Tak co ještě si necháte líbit..?" "Matthew.." A děj běží a běží a vy ztrácíte pojem o čase a čtete a čtete..
Nebude nějaké pokračování? -mě ta Aljaška fakt baví! :-D
Autorka dala dohromady krásný příběh, v úchvatné krajině, do které zasadila skvělé osazenstvo lidí, kteří drží pospolu.. Co se ale stane, když do tohoto prostředí vtrhne rozvraceč, který má na vše svůj vlastní-poněkud zkreslený-názor..? Dojemné, brilantní, zasloužených 5*

03.08.2020

Pohřbený životPohřbený životAllen Eskens

Kniha je naprosto skvělá, čte se jedním dechem, vše do sebe pěkně zapadá a zhruba v půlce nabírá vše rychlý spád-Joe to bere do svých rukou, tlačí ho čas a on se snaží přijít na kloub tomu, jak to před 30 lety vlastně bylo, aniž by domýšlel, co se nejen jemu může stát. Kniha mne bavila jako celek a byly chvíle, kdy jsem měla chuť přetočit listy a zjistit KDO teda? a JAK vlastně? Teď už se jen můžu těšit na pokračování :-).
Nesmím zapomenout na uvedené zážitky z Vietnamu, které knihu posunuly ještě výš a díky kterým jsme si mohli udělat obrázek o "vrahovi" Carlovi.
Určitě doporučuji ;-)!

30.04.2017

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Klasika mezi detektivkami... :-)

28.10.2017

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Chvílemi krutá, ale výborná básnická sbírka

22.02.2019

Do vodyDo vodyPaula Hawkins

Kniha je nedoceněná, příběh je dobrý, ale množství postav mu skutečně velice ubližuje. Když nečtete v kuse, nebaví vás otáčet zpátky stránky a pátrat, zda tahle osoba už se v příběhu objevila nebo kdo to je? Postupem knihy se příběh smrskne asi na pohled pěti osob, ale stejně zbytečná komplikace.

Proto dávám malý Spoiler, který by měl být na přebalu knihy, aby se Vám četlo lépe:

Jules: sestra mrtvé Nel
Louise: matka Katie a Joshe
Erin: vyšetřuje
Patrick: táta Seana
Helen: manželka Seana = snacha Patricka

Podobný strom by mi počtení zpříjemnil...
Knihu jsem zakoupila díky akci v knihkupectví, kdy mne vyšla zdarma, ale i za peníze bych nelitovala. Příjemná detektivka k vodě, okořeněná trochou záhad. Místy možná zbytečně proloženo vatou, ale dá se za 4*

27.07.2019

Krvavé jahodyKrvavé jahodyJ. S. Kupka (pseudonym)

Prave jsem docetla knihu a nechavam ji vstrebat. Davam 3*, nesedl mi sloh, vadily mi chyby v textu. Bohuzel nevim proc, ale hruzy, kt pani Vera zazila, se mne nedotkly. Zaujal mne zacatek knihy a pak to slo dolu. Obavam se, ze je to zpracovanim a urcite i kauzou pravda/nepravda. Jsem toho nazoru, ze se hruzy z valky a z dob komunismu maji pretrasat a zustat v povedomi. Nechci nikomu ublizit, ale z teto knihy mam pocit, ze byl pouzit a sepsan vsechen dostupny material za ucelem zisku a tomu nehovim..

21.09.2019

Jedovatá houbaJedovatá houbaErnst Hiemer

Kniha přečtena jako pdf. V mé knihovně netřeba. Hodnotil nelze, jedná se o "obrázek doby" a ukázka toho, jak lehce se dá člověka zfanatizovat. Taková byla doba a je třeba si připomínat, co se dělo a také kam to vedlo..

11.07.2020

StrachStrachJozef Karika

"Napsat dobrý horror - hrůzostrašnou povídku - není tak snadné. ... Oč jde? O zježené vlasy a husí kůži na zádech - jistě; především ale o děs z neznáma, nepoznatelna, nevyslovitelna. Vnější kulisy mohou být nejrůznější: nevinná meluzína hvízdající v komíně, již náhle připomene lidský pláč; světla či zvuky v opuštěném zámku; upíři; nedobrovolná izolace v pokoji šílence; souboj vyčerpaného člověka s hladovou krysou na pustém ostrůvku; převtělení vlkodlaci; přízračné výpravy na opuštěné hřbitovy; danajské dary zlověstných příchozích z minula či budoucna; hlasy dávno mrtvých.."
-Světové horrory: Lupiči mrtvol

Kniha splňuje vše, co si horror žádá, bavila mne, krátké kapitoly, inspirace TO, dobrý konec.
Dávám 4* jen pro to, že místy už to bylo na mne moc uměle natahované.
Co ale miluji je, když se v knize zdánlivě nic neděje, hlavní postava je sama doma a přesto vás daný děj vyděsí.

09.10.2020

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelPatrik Hartl

Zase je všude zavřeno, tak mi dochází knihy a pouštím se opět do těch, které jsem opomíjela.. Mezi nimi i věčně vysmátý pan Hartl, který mne svými přebaly knih doslova odpuzoval a ty názvy..?
Nakonec tedy nezbylo nic jiného, než se zkusit začíst.. a světe div se, zase jedna příjemná, klidná a místy vtipná oddechovka, proložená peprnými výrazy o krizi středního věku. Chlapi mě bavili a nejspíš někdy sáhnu po dalším panu Hartlovi :-).
Těším se na film, jen si moc neumím představit pana Hofmanna jako Karla!
Dávám 4* za ten konec, ten se mi nějak "nehodil do krámu".

06.01.2021

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

Doporučuji! Po dlouhé době kniha, která se mne dotkla.

13.04.2021

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Dávám za 5*.
Hezké čtení o skutečně těžké době.
Mohu doporučit.
Kniha by si zasloužila doslov. Tolik zmařených životů a život jde dál. Smutné.

04.11.2021

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

Po přečtení Milénia mě už žádné knihy nepřijdou jako to pravé ořechové. Z celé knihy mě nejvíc bavila Lisbeth. Přečteno bez problémů za víkend, pokračování jakbysmet. Zaslouží si víc než 5 hvězd. Nešlo se odtrhnout.

26.02.2017

Nejsem mrtváNejsem mrtváA. Frasier (pseudonym)

Kniha byla výborná, čtivá, hezky to odsýpalo. Někdo psal o podobnosti s Lisbeth, já tam vidím taky určitou obdobu s "Muži, kteří nenávidí ženy". Nenapadá mne nic, co by se knize dalo vytknout. Očekávala jsem nějaký románek s kolegou, ale jsem ráda, že k němu nedošlo a kniha nezčervenala. Těším se na další díl!

28.09.2018

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

POZOR SPOILER, prozrazení děje:
Nesdílím všeobecný názor, jak je kniha úžasná a skvělá. Ano, je dobrá, ale současných 91%? No nevím, čte se pěkně, ale tak nějak už tušíte o co tu půjde.
Hlavní postava je žena, která byla v dětství zneužita/zneužívaná otcem, rodina se tvářila, že to nevidí a matka, přesto, že chytla otce přímo při činu, okomentovala situaci slovem "Pardon" a následně odešla z pokoje. Sára neustále v podvědomí prožívá hrozné noci a psychicky se hroutí. Postupně se v příběhu dozvídáme, že byla hospitalizována na psychiatrii, kam ji uklidili rodiče. Následně Sára nevidí jiné východisko než se odstěhovat na zchátralou chalupu, žít tam a živit se sběrem hub.
Pořád jsem čekala na nějaký ten zvrat: kdy už konečně se přes to přenese nebo zkusí vyhledat pomoc v nějaké osobě. Nakonec, po smrti obou rodičů, akutním zánětu ledvin a moč. měchýře a rozpadnutím střechy na "chalupě" se snad Sára konečně rozhodla vyprdnout se na houby a začít žít.
Tak asi tak nějak bych shrnula obsah knihy. Byla dobrá, byla čtivá. A pro mne průměrná.
Klasický psychologický román. Máte na takový chuť? Zklamaní nebudete, ale fanfáry slyšet také nebudou..

10.03.2019

Dětské zoubkyDětské zoubkyZoje Stage

Po dlouhé době trochu jiný thriller, než většina ohraných a stále stejných, kt jsou k dostání v knihkupectvích. Kniha se četla sama, přečteno za dva dny na plovárně. Jediné, co mne při čtení přicházelo na mysl, bylo heslo předchozích generací “Škoda rány, která padne vedle”. Mít doma takovou malou bestii, nevím nevím, asi bych šla brzy do tepláků..
Obdiv pro ty, kteří musí čelit podobným útrapám a nenachází cestu ven. Dávám 5*. Konec za mne celkem povedený. Komu přišel příběh moc děsivý, tak si možná nemá kupovat thrillery, ty takové bývají :-D.
Spoiler: Další díl netřeba, ať si nad tím každý lehce popřemýšlí, vždyť nemusí být vše ukončené jasně ;-)..

26.06.2019