ZaOndra ZaOndra komentáře u knih

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

5 bodů z 10
Kniha se mi nečetla vůbec příjemně. Kvůli zastaralému slovosledu a archaismům se mi často stávalo, že jsem si musel daná slova či celé věty číst dvakrát. Kniha byla krátká, tudíž jsem ji přečetl doslova jedním dechem. Zaujala mě délka kapitol, které se někdy vešly až dvě na jednu stránku. Líbily se mi ilustrace Josefa Čapka, které knihu příjemně oživovaly. Kniha má být humoristický román, bohužel mi příliš vtipná nepřišla, možná za to mohl ale právě již jednou zmíněný obtížný jazyk.
Knihu bych doporučil čtenářům, kteří se nebojí zastaralých jazykových obratů a kteří hledají takovou „oddechovku“ na jeden večer.

17.01.2023 3 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

8 bodů z 10
Knihu jsem přečetl za jeden večer a bavila mě. Líbila se mi tajemná postava hlavního hrdiny – krysaře. Nikdo vlastně neví, kdo je, odkud pochází, jak ke svým schopnostem ve skutečnosti přišel, jestli je magická i jeho flétna nebo jestli by ji dokázal zaměnit. Kniha má zábavný děj, který se rychle čte. Jediné, co se mi zdálo trošku podivné, bylo, jak rychle se Agnes s Krysařem zamilovali. Pochmurný konec, kdy krysař vyvedl všechny lidi z města do jisté záhuby, mi spíš než smutek, vnukl dobrý pocit z pomsty. Přišlo mi trochu divné, že Jörgen s nemluvnětem přežili, ale byla to autorova volba. Rád bych se ještě podělil o myšlenku, která mě během čtení konce příběhu napadla: Skutečné krysy byly vlastně lidé z města, proto je také vede krysař do záhuby. Ku podivu mi jako u ostatních knížek tady nevadily archaismy a zastaralé slovosledy.
Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří by chtěli knížku na jeden až dva večery, nad kterou by se mohli zamyslet a vzít si tak nějaké ponaučení.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

8 bodů z 10
Kniha mi dokázala, že i tak jednoduchý děj s naprosto všední zápletkou se v rukou schopného talentovaného spisovatele dokáže stát opravdovým uměním. Je schopen do příběhu vepsat hluboké lidské emoce a vyjádřit myšlenky. Autor dokázal jednoduchou myšlenku, jakou je lovení jednoho merlina, rozepsat na sto stránek, což je pro mě naprosto fascinující a inspirativní umění. Obdivuji, jak se Hemingway dokázal vžít do starce a s lehkým stařešinským bláznovstvím si pohrávat s myšlenkami, jak si povídá stařík sám se sebou na moři.
Knihu bych doporučil všem, kteří se někdy zabývali psaním příběhů. Domnívám se, že pro ně může být neobyčejně inspirující, že i naprosto banální zápletka se dá rozvinout do něčeho takto velkolepého.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

5 bodů z 10
Kniha mě popravdě moc nenadchla. Archaické výrazy a zastaralý slovosled se mi dobře nečtou, téma války a pochmurná doba, do které je tento tragický příběh zasazený, mi k oblibě této knihy také nepřidaly. Konec knihy byl opravdu smutný a četl jsem ho již skoro se slzami v očích. I když je dobré si někdy přečíst knihu s neobvyklým neradostným koncem, nedělají mi takto emočně vypjaté knihy úplně dobře. Musím uznat, že autor dokázal čtenáři vštípit emoce a pocity, jako by čtenář sám pociťoval lásku obou milenců. Taktéž jsem si všiml velmi častého používání tří teček nejen v přímé řeči, ale i v pojetí vševědoucího vypravěče.
Doporučuji knihu povahám, kterým nevadí pochmurný příběh, téma války a starší jazyk.

17.01.2023 3 z 5

Jak důležité je mít Filipa Jak důležité je mít Filipa Oscar Wilde

7 bodů z 10
Knížka nebyla nijak dlouhá, a tudíž jsem ji přečetl za jeden večer. Považuji ji za ideální knihu do čtenářského deníku. Nicméně se musím přiznat, že jsem se jako čtenář častokrát ztrácel v postavách, ať už to bylo trošku komplikovanějším dějem nebo mou nepozorností. Vždycky se mi líbí, když se název knihy objeví i v příběhu. V tomto případě byl název uveden jako poslední věta a tedy zakončení celého děje. Jedná se sice o malý detail, který mám prostě rád.
Knihu doporučuji všem studentům, kteří si lámou hlavu nad tím, jakou další knihu zpracovat do jejich čtenářských zápisů, neboť je opravdu krátká, ale dá se prý zhlédnout i jako divadelní hra.

Gazdina roba Gazdina roba Gabriela Preissová

5 bodů z 10
Kniha je napsána dosti složitým jazykem se spoustou archaismů. Příběh se mi tedy nečetl vůbec jednoduše a dosti mi to znepříjemňovalo požitek ze čtení. Ocenil jsem ale, že na konci knížky byl slovníček nářečních výrazů, a tudíž jsem si nemusel dané výrazy hledat někde na internetu. Kniha skončila sebevraždou Evy, což se mi zdálo značně nefér, protože Mánek je ten, který Evu zradil, a tak jsem si myslel, že bude nějakou „vyšší mocí“ potrestán on. Od stejné autorky jsem také přečetl knihu Její pastorkyňa.

Její pastorkyňa (drama) Její pastorkyňa (drama) Gabriela Preissová

5 bodů z 10
Jazyk, jímž je kniha napsána, se mi četl hodně obtížně. Samotný styl, že je kniha zpracována jako divadelní hra, mi je také jistou překážkou v poklidném čtení. Kniha má „šťastný konec“, ve kterém Jenůfa říká Lacovi, že bude trpět, když s ní zůstane, ale on ji nezradí a miluje ji i nadále. Takový konec jsem popravdě nečekal, jelikož jsem nejdříve od stejné autorky přečetl Gazdinu robu, která končí tragicky. Obě tyto knihy nejsou nijak dlouhé a čtou se vcelku rychle, tudíž není důvod, proč si je nepřečíst. Jak jsem již zmínil, jedinou překážkou je dosti složitý jazyk, jakým jsou obě díla napsána, ale i na ten si po chvíli čtení zvyknete.

06.06.2022 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

9 bodů z 10
Musím se přiznat, že se mi zprvu do čtení této knihy vůbec nechtělo. Věděl jsem, že jde o známé dílo a dřív či později budu nucen si ho přečíst. Musím ale s radostí uznat, že jsem tuto knížku dosti podceňoval. Děj měl velmi rychlý spád, četl se dobře a neměl žádné jazykové složitosti. Kniha byla čtivá a přečetl jsem ji takzvaně jedním dechem. I když je příběh smyšlený, jelikož zvířata by se takto logicky nikdy nechovala, opravdu jsem si připadal, jako bych četl příběh podle skutečné události. Nejsem si jistý, zdali je to kvůli jednoduše dobře napsanému ději, nebo protože je příběh napsaný podle vzoru nás – lidí.
Knihu bych doporučil všem. Nyní už rozumím, proč se jedná o tak významné a ceněné dílo a myslím, že nikomu neuškodí se zamyslet nad tím, jak lehce se někteří lidé dají zmanipulovat a jak jednoduše se dá všechno ovlivnit pomocí hrubé síly a korupce. Zkuste si tedy najít čas a knihu si určitě přečtěte alespoň ve zkrácené nebo upravené verzi.

06.06.2022 5 z 5

Černý Petříček Černý Petříček Karolina Světlá (p)

(SPOILER) 3 body z 10
Kniha mě upřímně příliš nezaujala. I když samotný příběh nebyl nijak dlouhý, zdálo se mi, že se všechno hodně táhne a děj postupuje zbytečně rozvláčně. V knize se používá hodně archaismů a ty mi jako obvykle požitek ze čtení docela kazí, podobně jako i u jiných knížek. Příběh končí trochu zmateně úmrtím Petříčka ve spánku, což na mě trochu působí, jako by autorka nevěděla, jak jinak děj zakončit. Celkově je na poměrně krátký příběh hodně zbytečných detailů a postav. Přišlo mi, že děj neměl hlavu ani patu a nic jsem si z toho na konci neodnesl. Byla to pro mě spíš změť několika příběhů do jednoho.

06.06.2022 1 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

6 bodů z 10
Největší překážkou pro mě bylo vyznat se v postavách. Postavy se v příběhu nazývají navzájem jmény, ale jinak je autor představuje pod jejich profesemi. Na začátku knihy sice naštěstí bylo napsáno, kdo je kdo, ale i tak jsem si postavy po celou dobu čtení pletl. I přes veškerou nespisovnost a hovorový jazyk se mi kniha nečetla zase tak špatně. Děj byl poněkud delší, než bych čekal od tak malé knížky, na druhou stranu byl ale velmi důvtipně napsaný. Líbilo se mi, že Chlestakovu lež nikdo neprokoukl až do samotného konce. V díle lze určitě sledovat nadčasovost co se týče korupce a úplatků. Doporučuji knihu přečíst, nebo aspoň zhlédnout divadlo, jelikož se jedná, jak už jsem zmínil, o nadčasovou komedii.

Maryša Maryša Vilém Mrštík

5 bodů z 10
Co se týče jazyka, jímž byla celá kniha napsána, jedná se o nářečí a jeho pochopení mně připadalo po celou dobu čtení dosti složité. Nemohl jsem si na způsob této knižní mluvy zvyknout, moc mi nechybělo a knihu jsem už málem na začátku vzdal. Na druhou stranu se v příběhu neobjevovalo velké množství archaismů, a tak jsem se přemohl, a i přes pro mě dosti frustrující nářečí jsem knížku přečetl až do konce. Samotný děj nebyl zase tak špatný, ale na tak poměrně krátký příběh se v něm objevilo dost postav. Také bych ocenil, kdyby mi kniha aspoň formou epilogu podala informaci o tom, co se s Maryšou stalo dál. Knihu bych doporučil těm, kteří nářečím mluví obvykle, nebo jim to alespoň nevadí.

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

8 bodů z 10
Knihu do děje uvedl velmi zajímavý a neobvyklý prolog, kde se samotná kniha představí jako pohádka. Příběh mě zaujal, byl velmi čtivý, a ne příliš dlouhý. Poklidná četba kterou „zhltnete“ za jeden večer. Líbil se mi šťastný konec a také to, že v příběhu nevystupovalo velké množství postav, které by tam jinak byly úplně zbytečně. Osobně mi příběh zapadá do více takového fantasy prostředí a vůbec by mi nevadilo vidět knihu zfilmovanou. Doporučuji si knížku přečíst například po dočtení nějaké delší nebo složité četby. Může sloužit k příjemnému odreagování.

06.06.2022 4 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

9 bodů z 10
Upřímně dříve, než jsem si přečetl tuhle knížku, jsem viděl stejnojmenný film. Samotný děj filmu se od své knižní předlohy snad v ničem příliš neliší, proto doporučuji těm, kteří nepatří mezi vášnivé čtenáře, zhlédnout aspoň film. Ten je totiž, jako každý jiný muzikál, obohacen o spoustu krásných písní. Děj má rychlý vtipný spád. Každému je hned jasné, co se v příběhu odehrává a zápletka není nijak zbytečně překombinovaná. Mně osobně se knížka četla dobře a jsem rád, že jsem si ji nakonec k četbě zvolil. Doporučil bych ji jako příjemné čtení na jeden nebo dva večery, nebo když zrovna nevíte, po čem v knihovně sáhnout.

06.06.2022 4 z 5

Pád do Maelströmu a jiné povídky (14 povídek) Pád do Maelströmu a jiné povídky (14 povídek) Edgar Allan Poe

9 bodů z 10
Krátké hororové příběhy naprosto miluji. Kniha mě opravdu nadchla. Nejlepší příběh byl pro mě osobně asi Černý kocour. Příběhy jsou napínavé, krátké, tajemné a zajímá vás, jak budou pokračovat. Takové hororové nadpřirozeno se mi opravdu hodně líbí, a proto dávám tak vysoké hodnocení. Často poslouchám hororové příběhy na YouTube od tvůrce Pixeloreza a přečíst si podobnou tvorbu v knižní podobě je zase trošku jiné a pro mě je to vítaná změna.
Podobnou knihu nebo aspoň audioknihu bych si určitě pustil. K dnešní literatuře bych to přirovnal ke knížce 13 děsivých těstovin.

Piková dáma Piková dáma Alexandr Sergejevič Puškin

9 bodů z 10
Kniha se četla rychle a měla zábavný děj. Líbilo se mi, že autor nic zdlouhavě nepopisoval a šel rovnou k hlavnímu ději. Povídka samotná je jednoduchá, ale přitom chytře vymyšlená a rozhodně nenudí čtenáře.
Podobnou knihu bych si rozhodně přečetl, jelikož je krátká tak nezabere spoustu času, i kdyby se mi nelíbila. To se ovšem Pikové dámy netýká, protože mě bavila, a tak dávám vysoké hodnocení.

24.01.2022 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

5 bodů z 10
Kniha byla na můj vkus příliš brutální a násilná. Při čtení si uvědomíte, jak moc je ve válce odlišný život. Všechny vaše problémy, které doposud máte a řešíte, se v době války stanou nedůležité a bude vás jen zajímat počet smrtí.
Já osobně bych si podobnou knihu už nepřečetl, protože už i jen čtení o válce a úmrtí ve mně vzbuzují velmi nepříjemné pocity a neklid. Jelikož si většinou čtu knížky před spaním, přemýšlím nad těmito tématy, než usnu, což mi nepřináší příliš klidný spánek.

24.01.2022 2 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

9 bodů z 10
Kniha byla velmi čtivá a vcelku i krátká. Děj byl moc pěkný, a i přes straší jazykové výrazy dobře srozumitelný. Povídka sama o sobě nebyla příliš komplikovaná, ale ne všechny knihy musí mít složitý a zbytečně komplikovaný děj.
Podobnou povídku bych si klidně přečetl, nezabere to příliš času a hodí se například, když dočtete nějakou rozsáhlejší knihu nebo knižní sérii jako taková "oddechovka".

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

7 bodů z 10
Nejvíce mě na knize zaujalo to, co mi na ní zároveň vadilo nejvíce – kniha je psána v první osobě osmiletého děvčátka. Vadily mi až trošku příliš nespisovné výrazy a špatně poskládané věty. Chápu, že je to psáno jazykem malé holčičky, ale i tak se mi zdá, že ji autorka dělá až moc naivní. Také se mi na konci líbilo zjištění, že žádný Hrdý Budžes vlastně není :)
Kniha se mi trošku hůř chápala, protože jsem totalitní režim nikdy nezažil. Podobnou knihu bych si spíše už znovu nepřečetl, jelikož mě bohužel dějově tolik nezaujala.

Vězeň chillonský Vězeň chillonský George Gordon Byron

7 bodů z 10
Tato poéma se mi líbila víc než Máchův Máj. K. H. Mácha se nechal Georgem Gordonem Byronem inspirovat. Na rozdíl od Máje mi ale přijde, že má srozumitelnější děj, což mi dělalo u Máje velký problém.
Velmi se mi líbilo popisování pocitů i prostředí. Byron opravdu dokáže pocity vnést čtenáři do hlavy. Také se mi na konci líbil ten malý "zvrat", kdy se nejstaršímu bratru už z vězení ani nechtělo. Nevím proč, ale taková malá drobnost způsobila, že se mi děj líbil o dost víc.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

5 bodů z 10
Máj je na dnešní dobu velmi jazykově komplikovaný, a proto se mi osobně velmi špatně četl. Často jsem se v ději ztrácel a nerozuměl mnoha slovům. S dnešní dobou má báseň mnoho styčných bodů, například téma nevěry, tragické lásky, nesvárů v rodině. Časté jsou i sebevraždy mladých lidí kvůli nešťastné lásce. Popravy ale už například pro nás aktuální nejsou.
Zaujal mě rozhovor mezi duchy a krajinou. Všichni chtějí nějak pohřbít Viléma a uvést ho mezi sebe. V díle se mi jeví zajímavé, že jak duchové, tak i samotný vichr, měsíc nebo rosa se nabídnou uctít tak památku Viléma.

24.01.2022 3 z 5