Vězeň chillonský

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Lord Byron během svých cest po Evropě navštívil r. 1816, spolu s Shelleym, hrad Chillon na Ženevském jezeře. Dozvěděl se zde o příběhu revolucionáře z 16. století, Francoise de Bonnivard, ženevského duchovního, kterého nechal savojský vévoda ve zdech tohoto hradu uvěznit. A právě jeho osudy Byrona inspirovaly k sepsání slavné poémy Chillonský vězeň. Tato poéma inspirovala K. H. Máchu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23414/vezen-chillonsky-23414.jpg 4.215
Žánr
Literatura světová, Poezie
Vydáno, J. Otto - Ottovo nakladatelství
Orig. název

The prisoner of Chillon, 1900

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Vězeň chillonský

Přidat komentář
Zelený_Drak
17. září

Ono to nebylo špatné básnicky, ale tématicky mě to natolik nezaujalo, že jsem si ani jeden verš nezapamatovala. Právě vězni mě jako námět romantické poezie nikdy moc nebavili. Navíc už jsem (opakovaně) četla Máj, který se mi také tématicky nelíbil (a na střední jsem ho upřímně nesnášela), ale přeci jen líbil tak, že si z něj něco pamatuju. Chápu, že (nejen) Máchu Byron inspiroval, ale asi to bylo z nedostatku jiných inspirativních podnětů (on Byron prostě byl jeden z prvních básníků svého druhu).

Sisi11
15.10.2013

Krásné poéma o 3 bratrech, kteří jsou uvěznění za své názory a přesvědčení. Postupně v kobce umírají až zbude jeden poslední. Ten je záhy propuštěn na svobodu, kde postrádá lásku svých bratrů a kobku, která se mu stala svobodným útočištěm, kde jej nikdo nesoudí ani jím neopovrhuje.

Autor a jeho další knihy

George Gordon Byron
britská, 1788 - 1824

všech 15 knih autora

Kniha Vězeň chillonský je v

Přečtených19x
Čtenářské výzvě1x
Chystám se číst13x