ZaOndra ZaOndra komentáře u knih

Zdravý nemocný Zdravý nemocný Molière (p)

6 bodů z 10
Dílu automaticky ubírám body za to, že se příliš podobá knize Lakomec. Celkově se mi zdá, že hodně těchto známých starších děl je pořád o jednom a tom samém. Otec nebo někdo z obou rodin brání lásce dvou zamilovaných mladých lidí. Dalším často opakujícím se námětem je sobectví a pokrytectví v rodinných vztazích a zájem o peníze a majetek.
I po lehce zmateném začátku jsem vcelku rychle děj pochopil. Nebylo mi ale moc jasné, jestli si je doktor plně vědom, že jeho medicína je bez účinku anebo svým technikám opravdu věří. Každopádně si myslím, že Moliére chtěl trošku zesměšnit prototyp doktora tehdejší doby. Sám v době vzniku tohoto díla trpěl tuberkulózou a na rady doktorů údajně nedbal. A ani tehdy neztratil smysl pro humor.
Knihu bych doporučil určitě těm, kteří mají rádi divadelní hry a příběhy typu Lakomec nebo Romeo a Julie.

Médeia Médeia Eurípidés ze Salamíny

8 bodů z 10
Krátká a čtivá knížka. Běžně mě příliš klasická literatura moc nebaví, ale tohle dílo nebylo vůbec špatné. Děj této tragédie je vcelku jednoduchý s rychlým spádem. Hlavní myšlenkou autora je, že člověk může kvůli lásce, žárlivosti a smutku vykonat i hrozné věci.
Nejvíce se mi líbila ta část, kde Médeia posílá šaty Iásonovi, korintskému králi Kreontovi, i jeho dceři, tam nabírá děj obrátky a čtenář se může do knihy lehce ponořit. Pomsta hlavní postavy Médey je krutá, nakonec neušetří ani své dva syny. V tom je rozdíl mezi pojetím Eurípida, protože podle původního mýtu prý usmrtila Médea své děti omylem. Zajímavé je, že tento autor klade důraz na činy samotných lidí, ne na vůli bohů, jak je zvykem u jiných antických autorů.
Knihu doporučuji všem, kteří si rádi přečtou před spaním krátkou knížku se zajímavou, i když pochmurnou tematikou.

Macbeth Macbeth William Shakespeare

6 bodů z 10
Shakespearův styl psaní se mi nečte vůbec lehce. Často si musím nějakou pasáž přečíst dvakrát, abych se v ději zorientoval. Jsem ale rád, že kniha měla jinou myšlenku než jen téma nešťastné lásky dvou zamilovaných. V této tragédii je zachycena problematika touhy po moci, schopnost ovlivňování lidí.
Líbí se mi poukázání na hlavní myšlenku, jak se i slušný člověk může kvůli manipulaci druhých proměnit na bezcitného vraha. A dále se mi také líbily výstupy čarodějnic, které to celé jaksi obzvláštňovaly.
Zaujalo mě také, jak skutečná historická postava Mackbetha byla oblíbeným panovníkem. Shakespeare se však ve svém díle nechal údajně inspirovat chybným názorem v dobových kronikách, které krále Mackbetha popisovaly jako zlého a krutého vladaře.
Knihu doporučuji milovníkům divadla a klasické literatury.

Lysistrate Lysistrate Aristofanés

5 bodů z 10
Kniha se mi nečetla vůbec příjemně. Děj byl vcelku jednoduchý, ale archaické výrazy mi četbu opravdu neulehčovaly. Asi bych si mnohem lépe početl, kdyby byla kniha napsána již dnešním běžným jazykem.
Líbí se mi, že téma této knihy je dosti nadčasové. Bohužel kdyby taková kniha byla napsána dneska, tak by ji ihned stáhly z trhu kvůli genderové nevyváženosti. Nicméně konečně má taková starší kniha jiný příběh a myšlenku než jen příběh o dvou nešťastně zamilovaných. Jedná se o komedii s povedenou zápletkou. Humor autora je podle mého názoru až trochu primitivní a týká se především sexu. V díle je popsán život žen v Athénách, které se potýkají s podřadným postavením ve společnosti a nehodlají se s tím smířit. Muži jsou zde vykresleni spíše jako hlupáci, kteří si žen neváží. Hlavní hrdinka Lysistrata vystupuje jako sebevědomá a chytrá žena. Hlavní myšlenkou je rozdíl v chápání mužského a ženského světa. Ženy chtějí mír a muži především válku. Z díla jasně plyne touha po emancipaci žen.
Knihu doporučuji všem, kteří vyhledávají klasickou literaturu a zajímají se o rozdílnost povah žen a mužů.

Bajky Bajky Ivan Andrejevič Krylov

8 bodů z 10
Jedná se o sbírku 70 krátkých a čtivých bajek, které mají přiblížit realistický obraz společnosti a tehdejšího života. Já osobně bajky ani různé povídky aktivně nevyhledávám, radši si přečtu nějakou akční knížku, ale překvapivě mě čtení těchto krátkých příběhů docela bavilo. Základem bajek je alegorie, tedy zvířata jednají jako lidé. Získávají lidské vlastnosti a to jak kladné, tak i záporné.
Cílem tohoto žánru je kritika těchto nešvarů, snaha o jejich odstranění a vychovávání lidí. Většinou autor používá ironii a humor.
Zaujaly mě například bajky „Schůze“ a „Experiment“. Hlavní myšlenkou bajky Schůze je, že těm nejdůležitějším osud vybírají ostatní a z bajky Experiment plyne jednoduché poučení, že všeho moc škodí.
Knihu doporučuji těm, kteří si rádi přečtou něco malého před spaním.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

9 bodů z 10
Kniha je zejména oblíbená u mladších čtenářů. Já sám jsem ji četl již před několika lety. Tehdy jsem v tom žádnou hlubší myšlenku neviděl a ani nehledal. Příběh byl prostě takový, jak se v knize popisoval. Nyní ale chápu, jak autor v knize popisuje především pomíjivost a malichernost života.
Nejvíce se mi z knihy líbilo princovo objevování malých asteroidů. Nejdřív král, poté ješita, piják, podnikatel, lampář a nakonec místopisec. To byly pro mě ty nejdůležitější myšlenky z celé knížky. Autor si všímá dětské fantazie a ukazuje nutnost přátelství. Zabývá se různými rysy lidských povah.
Knihu tedy doporučuji nejen dětem, ale zkuste si ji pustit aspoň jako audioknihu i ve vašem věku, ať už je jakýkoliv. Každý si v tom najde svou myšlenku.

Píseň o Cidovi Píseň o Cidovi neznámý - neuveden

4 body z 10
I přestože měla kniha dosti zajímavý děj a poměrně rychlý spád, veršovaný děj se mi nečetl dobře a vůbec mi neseděl. Chápu ale, že kniha je stará a charakter díla tomu odpovídá. Jedná se o hrdinský epos ze Španělska z 12. století. Kdyby byl příběh napsán dnešním „normálním“ jazykem, myslím, že by to byla docela zábavná kniha. Takto mi to ale vzalo veškerou radost ze čtení a vůbec jsem si ji neužil.
Kniha byla ale docela útlá a celkem rychle se četla. Doporučuji ji tedy těm, kteří váhají, jakou knížku si přečíst pro povinnou četbu. Rozhodně bylo zajímavé číst i trochu jinou literaturu než obvykle, třeba vám bude sedět.

15.06.2021 2 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

10 bodů z 10
Knižní série Hraničářův učeň patří k mým nejoblíbenějším knihám. Všechny díly této série jsou neskutečně napínavé a nebudete od nich chtít odtrhnout pozornost. Příběh vás jednoduše pohltí a nemůžete přestat, dokud jej celý nedočtete.
Mně osobně se na knize nejvíce líbilo, jak Halt, jako mistr hlavní postavy Willa, si svého učně dobírá a nic mu jen tak zadarmo nedá. Nechá Willa, ať si se vším poradí sám a jen když jde do tuhého, zakročí. Autor také umí perfektně popisovat prostředí, díky čemuž se budete cítit, jako byste se v příběhu sami ocitli.
Jestli vás zaujme první kniha, určitě neváhejte a přečtěte si i další díly. Vřele je doporučuji, a jestli si tuto knižní sérii někdy přečtete, můžete mi potom sdělit své pocity.

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

7 bodů z 10
Nejvíce mě zaujal Shakespearův jazyk a styl, kterým píše. Mně osobně se dílo moc příjemně nečte, snadno se v textu ztratím a zamotám. Proto myslím, že se někteří čtenáři musí často v textu vracet, aby si dali dohromady souvislosti.
I když je příběh dle mého názoru zbytečně zdlouhavý se spoustou vedlejších odboček, jeho samotný děj je tvořen velmi jednoduchou myšlenkou, na kterou jsem našel dosti výstižný citát: „Neboj se, že ho ztratíš. Protože pokud tě opravdu miluje, nikam neodejde.“ Hlavním tématem této tragédie je nešťastná láska dvou milenců ze znesvářených rodů.
Jinak se mi zdají Shakespearova díla často dosti přeceňovaná, nepovažuji je za nijak originální ani převratná. Námět Romea a Julie převzal autor ze starověkých příběhů o lásce v antickém Řecku.
Knihu doporučuji těm, kterým se líbí divadelní hry a klasická literatura.

Stříbrná maska Stříbrná maska Holly Black

10 bodů z 10
Jedná se již o čtvrtý díl z pětidílné knižní série Magisterium. Opět je kniha velmi napínavá s vynikajícím příběhem, prostě není co dodat. Spíš se divím, že tyto knihy nejsou v povinné četbě.
Je velmi zajímavé pozorovat, jak se charaktery hlavních postav skrze všechny díly mění, stejně jako prostředí, ve kterém se děj odehrává. Autorky umí skvěle popisovat a na rozdíl od jiných knih se mi těžko v Magisteriu hledá část, která by mi připadala nudná a nezáživná.
Sérii si určitě všichni přečtěte, je naprosto úchvatná a věřím, že si ji užijete tak moc jako já!

7 bodů z 10
Kniha nebyla nijak obyčejná sbírka povídek. Děj jednotlivých povídek vás buď zaujme, nebo ne. Každá měla jiné poslání s novou myšlenkou. Některé příběhy byly nudné a nezáživné, jiné mě ale zase donutily přemýšlet a některé byly velmi vtipné.
Nejvíce mě zaujala povídka „Schovávaná“. V této povídce autor přemýšlí nad lidskou touhou skrýt se a potřebou být hledán. A když se schováte moc dobře, lidé vás přestanou hledat. Povídka mě zaujala natolik, že jsem nad ní poté ještě dlouhou dobu přemýšlel.
Knihu doporučuji všem, kteří se rádi zamýšlí a hledají odpovědi. Je to ideální četba například na cestování do vlaku, letadla nebo večer před spaním.

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

7 bodů z 10
Většina povídek neměla moc rychlý spád, který já upřednostňuji. Myslím, že autor mohl zkrátit některé popisy a zbytečné odbočky a tím udělat knihu o něco zábavnější. Každá povídka ale měla smysluplný děj a zápletku.
Jedná se především o autobiografické dílo, ve kterém autor vzpomíná na svého otce – snílka, který si je schopen poradit s každou vzniklou životní situací a nikdy neztrácí naději. Vzpomíná i na maminku, která je velmi statečná žena a má pro tatínka velké pochopení. Krásně je zde vykreslen vztah autora k přírodě, rybaření a radosti ze života. Zachycuje také útrapy války.
Knihu bych doporučil těm, kterým se líbily například Povídky malostranské nebo Povídky z druhé kapsy.

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

8 bodů z 10
Jelikož jsem velký fanoušek Stranger Things seriálu, nemohl jsem tuto knihu vynechat. Knížka mě ale trochu zklamala méně akčním dějem. Autor opravdu zbytečně vše popisoval a komplikoval. A právě kvůli tomuto komplikování děje, se čtenář může lehce v příběhu ztratit.
Kniha ale skvěle popisuje, jak která postava přemýšlí. Nejdřív jsou všichni zapálení do projektu v laboratořích, následně zjišťují víc a víc a jejich názor se pomalu ale jistě mění.
Jelikož bez zhlédnutí seriálu vám tato kniha nebude dávat vůbec smysl, doporučuji ji především fanouškům seriálu Stranger Things.

Lišák Pseudolus Lišák Pseudolus Titus Maccius Plautus

7 bodů z 10
Opět je děj velmi podobný jako u těchto starších známých děl. Někdo nebo něco brání mladému zamilovanému páru v jejich lásce. Kniha byla ale vcelku vtipná a jednoduchá. Autor knihu ani moc neprodlužoval zbytečnými odbočkami, takže se četla rychle a příjemně.
Upřímně se mi kniha dokonce líbila víc než Romeo a Julie nebo jiné podobné knihy klasické literatury. Možná je to pouze překladem, ale dílo neobsahovalo mnoho archaických výrazů, a tak se četla o poznání lépe než ostatní starší knihy.
Doporučuji ji všem čtenářům, kteří si oblíbili klasickou literaturu a chtějí se pobavit a zasmát.

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

6 bodů z 10
Další příběh dvou nešťastně zamilovaných. Knížka byla poněkud chaotická a úplně jsem si po přečtení nebyl jistý, co si o ní mám myslet.
Rozhodně jsem si od Shakespeara víc oblíbil tragédii Romeo a Julie. Hlavní myšlenky obou děl jsou si ale vlastně poměrně podobné. Zde se však jedná o komedii. Autor používá nadpřirozené jevy, ale nejdůležitější je, že dobro vítězí a i všechny problémy se dají nakonec napravit tak, že pravá láska vyhraje.
Knihu tedy doporučuji těm čtenářům, které zaujala i jiná Shakespearova díla jako právě například Romeo a Julie.