Malý princ

Malý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56238/maly-princ-56238.jpg 4 16211 2192

Malý princ přišel na Zemi ze vzdálené planetky a v africké poušti se setkal s autorem tohoto příběhu. Vyprávěl mu o své dlouhé vesmírné pouti a nechal mu malounko nahlédnout do svého srdce i mysli... Autor jejich podivuhodné setkání a vzájemné vyprávění zachytil tužkou i perem. Vznikla líbezná knížka s tajemstvím, kterou znají dětští i dospělí čtenáři už více než půl století. Příběh jako pohádku si předčítají malí a jeho poselství pochopí spíš velcí, ale stále okouzluje lidi na celém světě a s jedinečným malým princem se stávají všichni snad alespoň na chvíli lepšími.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Le Petit Prince , 1943


více info...

Přidat komentář

maminaOlina
včera 4 z 5

příběh znám, ale nikdy jsem si tu knihu nepřečetla, až nyní a dostála své pověsti

Aleshgang
09.04.2024 5 z 5

Knihu jsem četl jako malý, a tenkrát mi přišla dost dlouhá. Ale po pár letech, je jedna z kratších. A jak už tady někteří psali, člověk v jakékoliv věkové kategorii si najde něco, co ho dojme. Moc milá a emotivní knížka, která má kouzlo v tom že jí může číst opravdu kdokoliv, a líbit se mu bude.


KajkaRych
30.03.2024 5 z 5

Malého prince jsem četla několikrát v životě. Poprvé jsem ho přečetla v 6 letech a tehdy pro mě nebyl nic jiného než úžasná pohádka. Čím jsem ale byla starší, tím více jsem v jednotlivých řádcích viděla symboliku a jako kdyby je psal sám život. Zkrátka kniha, kterou můžu číst každý rok a vždy v ní objevím něco nového. Asi i podle toho, co člověk zrovna sám prožívá. A to mi na ní přijde naprosto geniální. Pokaždé je čtení Malého prince jedinečný zážitek.

Achillesaželva
19.03.2024 5 z 5

"Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal."

To je tak zásadní věta...pochopila jsem to díky této knize a později i životním zkušenostem. Někdy bylo příliš pozdě na to uvědomit si, že jsem se tím vždy neřídila. Ale alespoň to člověk ještě vidí... Může prosit za odpuštění a příště se chovat jinak.
Horší je to s tím, kdo nevidí a ani vidět nechce. Tvrdost srdce je bez účasti pacienta neléčitelná nemoc. A činí kolem sebe mnoho zla.
Vlastně se mi zdá, že Exupéryho myšlenka je parafrází sv.Pavla, který napomíná, abychom si více všímali druhých a jejich potřeb, a ne jen sebe a svých vlastních zájmů.

zamilov.do.knih
10.03.2024 5 z 5

příběh o malém princi zná snad úplně každý. každý ví, že cestoval po planetkách, protože ho ranila růže. že se na Zemi setkal s letcem s porouchaným letadlem. že liška byla jeho kamarádka a že had byl ten, kdo ho zradil. i já to věděla, přestože jsem jej ale nikdy nečetla.
časem jsem se ale začala stydět, že jsem takovou klasiku nikdy nedržela v ruce, a proto jsem se tento nešvar na přelomu října a listopadu rozhodna napravit. a bylo to krásný! miloučký, jednoduchoučký, ale zároveň hloubku skrývající... prostě jako pohádka, která je ale něco víc než pohádka. upřímně nechápu, proč jsem se malému princi takovou dobu vyhýbala, říkám si ale, že to tak třeba mělo být. třeba mi bylo souzeno objevit ho poprvé až teď, protože dřív bych ho četla úplně jinýma očima.

Silvisek
07.03.2024 5 z 5

Krasna a dojemná kniha. Moc se mi libila. Ted kdyz se podivam na hvezdy, vzpomenu si na prince. Ale ne jen na nej. Ale i na sve blízké. Protoze oni zůstanou vzdy v nasem srdicku

sajanka
28.02.2024 3 z 5

No, já nevím. Nejsem z těch, kdo by nepochopil hlubší význam řečeného, ale tady jsem necítila nadšení, jako většina čtenářů Malého pricnce. Prostě jsem v tom neviděla nic výjimečného. Ale možná se pletu.
Četla jsem už před časem a třeba bych teď měla jiný názor. Pokud na ni narazím, tak se ze zvědavosti pokusím na ni podívat znovu, třeba jsem mezitím prozřela. Pak možná napíšu jiný komentář.

Massek
24.02.2024 5 z 5

K dnešnímu dni 2185 komentářů, to už nemám moc co dodat. Tak sem hodím jen nějaké tipy z jiného kulturního soudku:

Poupata (nebo Marien) - Malému princi
Wohnout - Malý princ
Eva Burešová - Malý princ

Cestovatelka136
23.02.2024 5 z 5

Překrásná knížka, která má lidem co říci i po letech, ale zatím zdá se, lidé jsou nepoučitelní. Milé a dojemné čtení plné krásných myšlenek. Děkuji autorovi tam nahoru.

tomasabi
22.02.2024 5 z 5

Zhodnotil bych to asi tak. Přečteno už několikrát a vždy když dočtu knihu, tak vzhlédnu někam ke hvězdám a doufám, že beránek nesnědl růži.

regulax
20.02.2024 5 z 5

Malý princ přesně zapadá do kategorie ČV - kniha, kterou nebudete číst poprvé. Ta kniha se musí číst opakovaně, aby se našla a pochopila ta moudra obsažená v ni!

Johny_H.
13.02.2024 5 z 5

Poprvé jsem na malého prince narazil jako na audio knihu načtenou Viktorem Preissem a byla to naprostá paráda. Nyní jsem jí vzal na čtenářskou výzvu z knihovny a toto je zkrátka dojímavý a nádherný příběh kterému se nedá co vytknout 5/5 a na 100% doporučuji.

Emik87
12.02.2024 3 z 5

Budu zřejmě patřit k menšině, ale Malému princi jsem nikdy nepřišla "na chuť". Počtvrté jsem si ji přečetla v rámci Čtenářské výzvy a zřejmě to bylo i čtení opravdu poslední.

Ivet_V
12.02.2024 4 z 5

Četla jsem to jako povinnou četbu. Příběh mě bavil, ale nenacházela jsem žádný hlubší význam. Ten prvotní příběh mě bavil, ale abych tam našla něco k zamyšlení, musela jsem to opravdu hledat a nic moc tam nenašla. Možná, že to bude lepší, když si to přečtu za pár let v úplně jiném rozpoložení.

Knižní střípky
10.02.2024 5 z 5

Už ani nevím, kolikrát jsem MALÉHO PRINCE četla. Poprvé jako dítě, tehdy jsem však ještě ani zdaleka nedokázala ocenit to vše, co kniha čtenáři předává. V průběhu celého svého dosavadního života jsem se k němu mnohokráte vrátila. Zamilovaly si ho i mé děti.

Toto je skutečně nadčasový příběh, který má obrovský přesah, byť dějově je v podstatě velice jednoduchý.

Tentokrát jsem si MALÉHO PRINCE užila v nádherném velkoformátovém trojrozměrném vydání a bylo mi s ním zase hezky.

Pravdonoška
09.02.2024 3 z 5

Malý princ je hezká knížka. Jako malá jsem se tomu vyhýbala, nelákalo mě to, a je to dobře. On to není příběh pro děti. Já osobně jsem ho pochopila až jako starší. Bohužel musím smutně konstatovat, že mě mrzí, jak si dneska každý druhý píše na zdi sociálních sítí “hluboké myšlenky z tohoto díla, i když kolikrát nechápe, o čem to vlastně je. Ta přílišná pozornost dílu škodí, už i mně, přestože se mi to líbí, to přijde trochu nadhodnocené.

nemesis10
09.02.2024 4 z 5

Bohužel jsem byla nucena poslouchat opakovaně tento příběh v rádiu, když mi bylo cca 4-6 let. Přišlo mi to hrozně depresivní a dlouhé roky jsem ho neměla ráda. Teprve v dospělosti jsem se k němu náhodou dostala znovu a změnila názor. Někteří rodiče asi úplně nechápou, že to není pohádka pro malé děti :-)

Mrs.Depp
04.02.2024 5 z 5

Když jsem poprvé četla tuto knihu, psala jsem tady ne příliš nadšený komentář a myslím, že autorovi dlužím obrovskou omluvu. Absolutně jsem tehdy knihu nepochopila. Nechápala jsem, co zrovna na této knížce tolik lidí uchvátilo. Právě proto, že ji miluje tolik lidí, rozhodla jsem se jí dát šanci po čase znovu a tehdy jsem se do ní i já zamilovala. Teď jsem ji četla potřetí, tentokrát v dětském, ilustrovaném vydání a už vím, že si ji chci přečíst ještě spoustukrát, protože je v ní tolik moudrosti a tolik krásy. Asi u této knihy více než kde jinde platí, že správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné. A je důležité ji číst nejen s otevřenýma očima, ale i srdcem.

A můj oblíbený You become responsible forever for what you have tamed.

A mohla bych tady vypsat ještě desítky neméně nádherných citátů, které by si měl čas od času připomenout každý, ale to už nechám na Vás, jestli si přečtete příběh o Malém princi, Lišce a dalších, které na své cestě potkal.

1Cannis
04.02.2024 5 z 5

Přečteno nesčetněkrát, vždy mi to vžene slzy do očí, když se nad určitými pasážemi zamyslím. Za mě 5 hvězdiček nestačí.

Sarinka555
04.02.2024 5 z 5

Poprvé mi Malého Prince četla maminka, když mi bylo asi šest a ležela jsem s angínou. Samozřejmě jsem jej vnímala jinak než dneska. Četla jsem myslím čtyřikrát a vždy jsem pochopila, nebo našla zase něco nového. Až mi bude 30, přečtu si ho znova a jsem zvědavá, jestli v příběhu objevím něco, co mi dosud zůstalo skryto. A taky jsem zvědavá, jestli i příště obrečím konec.