zahadum zahadum komentáře u knih

Strach Strach Jozef Karika

Dočítal som Trhlinu a hovoril som si,že dobre tak jedna kvalitná kniha od začínajúceho mladého spisovateľa navyše na Slovensku je náhoda. OMYL !!! v obchode s knihami som listoval Strach a pristihol som sa,že som hltal stránky a začítal sa až po stránku č.33 ! vtiahlo..zaujalo..nepustilo...kúpil a bežal domov. Padla ešte v ten istý deň a bola to zase šupa.ako pozerám tak Strach bola skoršia kniha ako spomínaná Trhlina...mráz..depresia..beznádej...maximálna forma mystifikácie a ucelené vytvorenie pravdivého príbehu Vás od knihy neodtrhnú...záver je šok...spojíte si Strach, Jozef Karsky ( Karika ) a .....z tejto knihy ide nefalšovaný strach.

18.12.2016 5 z 5

Němý svědek Němý svědek Agatha Christie

Poirot znovu na scéne, tentokrát bude zisťovať ako a prečo zomrela bohatá Emily. Stojí za jej smrťou jej vlastná rodina ktorá veľmi túži po veľkom majetku Emily ktorý by v prípade jej smrti dedila ? Alebo je za tým niečo a niekto iný ? akú úlohu hrá pes menom Bob a loptička ? Agátha nám zase predkladá priam dokonalú ukážku ako rafinovane vie skrývať fakty a ako bonus bude čitateľ rozumieť psom....fakt ! vždy som túžil vedieť čo znamená hav hav :)

16.12.2016 4 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Pokračovanie románu Osvícení, dôvody prečo sa do toho King pustil sú na samom konci knihy. Začiatok románu je ako keď sa hodí do čistej vody veľký kameň....chvíľku je voda mútna ale treba počkať a bahno sa usadí. Prečo takéto prirovnanie ? Sme vhodený do príbehu kde je na začiatku trošku problém sa zorientovať......kto nečítal Osvícení tak vrelo doporučujem pred samotným Doktorom Spánkom si prvý diel obstarať a prečítať....kopec súvislosti je úzko prepletených ....niekde od strany 100 príbeh začne krásne gradovať a niet snáď jedinej stránky kde by sa nedialo niečo čo nás núti hltať stránky a dychtivo sledovať ako sa to všetko krásne zamotalo.....prečo 4 hviezdičky ? .... ako sa blížime k finále nastupuje klasická Kingovské zahusťovanie deja ktoré je podľa mňa až príliš komplikované a do toho nám vráža aj jeden zásadný dejový zvrat ktorý som ja vôbec netušil....koniec ťažkopádny...sem tam aj nejaká tá logická chyba...nedá sa to opísať bez prezrádzania istých pomerne dôležitých momentov....na záver knihu napriek tomu doporučujem a bavila ma lebo bola originálna a až na ten mierne komplikovaný záver je to veľmi dobré čítanie...pocit strachu som nemal...ale pocit napätia a strachu o kľúčové postavy tu bol. ...... Filmové spracovanie isto nenechá na seba dlho čakať.

22.04.2014 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Musím uznať,že kniha je to určite zaujímavá a od polovici je zvrat ktorý je pomerne originálny....následne síce ide kniha smerom ktorý čitateľa už moc neprekvapí ale nie som si istý či som správne pochopil samotný koniec knihy...každopádne to,že som po skončení knihy bol nútený rozmýšľať je dôkazom,že to bola chytro vymyslená kniha s pointou ktorá sa len tak nevidí....určite siahnem po ďalších knihách autorky.....ona vie pracovať s atmosférou ...vie budovať napätie a je vecne stručná...

02.02.2014 4 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Dokonalá ukážka prípadu o tom ako vás pohltí dobrý príbeh...som si sadol a čítal kým táto krásna a napínavá knižka nepadla....podľa mňa najlepší " Bachman " / King !!!

odporúčam vyhnúť sa filmovému spracovaniu !!!

31.03.2012 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

" Biblia " post apokalyptických príbehov !!! nedajte sa odradiť počtom strán

11.03.2012 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Kóma ho obrala o skoro 5 rokov života. Nevzala mu len časť života ale aj lásku. Dej príbehu sa odohráva v 70 rokoch minulého storočia. Kniha je napísaná pútavo a nemá žiadne hluché miesta. Na jej základe bol natočený aj pomerne verne spracovaný film.

11.03.2012 5 z 5

Psí (Ψ) vojny: Západ a východ: História využitia extrasenzoriky v armádach a tajných službách Psí (Ψ) vojny: Západ a východ: História využitia extrasenzoriky v armádach a tajných službách Boris Ratnikov

Kniha ktorá využíva vďačnú lákavú tému, nakoniec nepriniesla nič čo by stálo za to ju kladne ohodnotiť. Čo z toho, že autormi knihy sú bývali pracovníci spravodajských služieb ZSSR a USA keď v knihe sa všetko kĺže po povrchu. Len všeobecné veci ktoré sa stali vo veľmi úzkom kruhu zasvätených ľudí. Tým pádom sa stráca dôveryhodnosť a autenticita. Pár historických udalostí ktoré ľudstvo dávno pozná ináč je tu interpretované nedôveryhodnou formou. Na začiatku knihy je opisovaná známa Johana z Arku ktorej údajne Boh šepkal do hlavy vidiny a ona konala len jeho predstavy. Každý nech si domyslí či to bol veľký faktor náhody a šťastia, rozvinutá psychická porucha medzi ktorej prejavy patria halucinácie a hlasy v hlave. Alebo to bola osoba obdarená nadzmyselnou schopnosťou. Zrejme ju mala len na krátky čas keď vieme ako nakoniec dopadla. Kniha začína šamanizmom pokračuje k gréckym veštiarňam až končí na konci studenej doby. V tom čase sa stretli významné osoby CIA a KGB aby sme vzájomne vymieňali skúsenosti z extrasenzoriky. Kniha pôsobí veľmi nedôveryhodne, lacno, povrchne a hlavne neprináša nič nové. Za mňa zbytočná kniha za ktorú som vyhodil drahocenné položky a to čas a peniaze.
30 %

13.02.2022 2 z 5

Vrah ve mně Vrah ve mně Jim Thompson

Lou Ford je vrahom, nebolo by na tom samozrejme nič divné ale on je policajt. Originálny príbeh o chlapovi ktorého vnútorný démoni prinútili vraždiť je už bez mála 70 ročná klasika. A je to poznať. Nemyslím to v zlom ale celé je to podané v prijateľnom skoro príjemnom duchu. Lou je osoba ktorá nám príbeh hovorí a nedá sa povedať, že by nejak vybočoval z radu bežných ľudí. Aj keď je príbeh na útlu knihu doširoka a rozvetvený, podozrievam autora, že si to najlepšie aj tak nechal pre seba. Strohý a odťažito pôsobiaci opis je bez napätia, emócii a nejakej iskry ktorá by tomu dala aj nejakú takú zvrátenú príchuť. Nechápte ma zle, nie je to zlá kniha a verím, že rokmi to muselo byť niečo pri čom si slabé povahy " zakrývali oči "

Takto pojatý príbeh si zaslúži viacej ako necelých 200 strán mdlého štýlu. Chcelo by to paradoxne 400 strán poriadneho nahliadnutia do minulosti života Loua aby sme poznali kde sa to u neho zlomilo.
Korunu tomu dáva aj filmové spracovanie ktorému sa prosím s okľukou vyhýbajte. Ak kniha je ako pomaly tečúca láva, film je už priam vhodný len na uspávanie hadov.

60 %

02.02.2022 3 z 5

Čtyřprocentní vesmír Čtyřprocentní vesmír Richard Panek

Keďže kolega " parxel " vynikajúco a veľmi obsiahlo napísal vecný komentár k tejto knihe, budem stručný.
Vesmír je večná záhada, neuplynie mesiac aby vedci ( astronómovia, kozmológovia, kvantový, časticový teoretický fyzici) neprišli s nejakou novou teóriou AKO to všetko začalo. Začalo , ako to pokračovalo, pokračuje a bude pokračovať. Je jasné, že toto je boj s veternými mlynmi. Prečo ? myslím si, že horko ťažko kedy ľudstvo príde na to AKO, ak vôbec. Nehovoriac už o najťažšej otázke pre ľudstvo PREČO ? ..prečo to celé existuje a prečo nie je NIČ.

Späť ku knihe, autor je novinár a nie je vedec ! To treba vedieť a je to na knihe poznať ako v kladnom tak aj negatívnom zmysle slova. Vie o čom píše a vie ako to má písať takže v tomto nie je problém. Problém je trošku v tom, že je kniha aj napriek tomu, že je tenká, pôsobí dojmom rozťahanej knihy. Miestami sa autor venuje a odbáča k témam mimo podstaty knihy. Nič hrozné to ale nie je .
A kniha je už v podstate zastaralá, nehovorím o LAMBA-CDM modelu, ten sa javí na dlho, že bude aktuálny a baryonová hmota sa ešte delí na svietivú a nesvietivú. Tak sa nám tých slabých nám známych 4 % hmoty skreše na jedno jediné percento a o zvyšku nevieme nič.
Uniká nám podstata toho čo vlastne je hlavná štruktúra kozmu a na dlho nám aj unikať bude. Objav gravitačných vĺn alebo Higgsovho bosonu je len nepatrný krôčik keďže otvoril ďalšie otázky bez odpovedí.
Kniha približuje začiatky skúmania supernov a ich dôležitosť pri chápaní štruktúr temnej hmoty a energie.
Je to jednoduchá kniha a ako taká učebnica výkladu supernov, chápaniu podstaty hmoty vo vesmíre a celkovo ako funguje kozmológia ( pracuje s celým kozmom, resp. používa najväčšie mierky ktoré človek pozná ).

V úvode sa dozvieme o živote a výskumu výbornej astronómke menom Vera Rubinová ktorá skúmala rotačné rýchlosti galaxii a v podstate dala svetu jedinečný dôkaz existencie temnej hmoty, tzv. plochej rotačnej krivky.
Knihu hodnotím kladne a vrelo odporúčam ako dobrý zdroj tém o hmote vo vesmíre.
80%

26.01.2022 4 z 5

Tajné životy slavných spisovatelů Tajné životy slavných spisovatelů Robert Schnakenberg

Nenazýval by som to bulvárom alebo nejakou vtipnou knihou. Je to proste zbierka informácii o spisovateľoch ktoré sú menej známe a miestami sú bizarné. Každého spisovateľa uvádza krátky životopis, jeho najznámejšie diela, výroky, výstrednosti, neobvyklé životné aktivity, sexuálne/ alkoholové / drogové maniere a pod...Veľká časť spisovateľov bola úprimne povedané " chorá na mozgy " ... Je teda na mieste otázka či " normálnosť " nezabíja talent tvorivého ducha ?:) Mne osobne je jedno či môj obľúbený spisovateľ pil liter alkoholu denne ( London ), zaujíma ma jeho dielo a jeho osobný život nemá vplyv na tom či ho čítam alebo nie. Určite ma kniha zaujala a je to také ľahké čítanie na poobedný gauč. Svet sa neprevrátil,že kniha existuje a neprevrátil by sa keby nejestvovala.

25.07.2020 4 z 5

Okultace a jiné povídky Okultace a jiné povídky Laird Barron

Ako písal dole nižšie kolega Ivan Kučera mám s touto knihou podobný problém. Urobil som tiež chybu a ako prvú som čítal knihu :" Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká " čo je druhá antológia poviedok tohoto autora. Predsa len autor získal skúsenosti a poriadne "dozrel " oproti tejto prvej knihy. Zaujali ma len dve poviedky a to Okultace a Hotel Broadsword ...dali by sa s prižmúrenými očami nazvať dobrými poviedkami. Zvyšok fakt je rozťahaná, nezaujímavá, pomalá nuda ktorá sa mi " lepila " na oči a nútil som sa do toho aby som stránku prevracal ďalej. Nemám rád ak sa neviem dočkať kedy knihu zavriem.

19.07.2020 3 z 5

Americká modlitební příručka Americká modlitební příručka Lucius Shepard

Čo sa stane ak sa vaše modlitby začnú plniť ? necháte si to pre seba ? začnete písať pre ľudí a firmy za peniaze ? zmení sa tým vo svete niečo ? zvláštna kniha ktorá má silný odkaz pre našu už stratenú západnú civilizáciu a ukazuje,že v podstate už niet nádeje. Prejedli sme všetko čo sme mohli a prejedli sme to aj druhým a hráme sa na humanistov a dobro ľudí ktorí tým,že sa modlia si naivne myslia,že svet sa dá zachrániť imaginárnou silou a nadprirodzenou bytosťou. Kdeže, ten čas čo sa márni modlením a sedením v chrámov by vystačil aby sa pomohlo tým ktorí to potrebujú naozaj a prostriedky sa mrhajú na chválu a slávu celej našej bohatej a nenažratej cirkvi. Kniha vtipne, sarkasticky poukazuje na to kam dospeje rozpor o tom kto má svoju pravdu a koho boh je lepší. Vytýkam len zbytočne natiahnutú strednú časť a myslím si,že knihe by prospelo ubrať tak sto strán. Ak ste nečítali dávno knihu ktorá si dovolí nastaviť zrkadlo dnešnému človeku tak smelo do toho. Pohľad to ale nebude krásny a veľká väčšina bude smutná tak ako ja kam sa svet uberá. Dovolím si použiť jeden citát z knihy ktorý sa parádne hodí na dnešné temné časy a dokonale vystihuje ducha knihy. Kniha nie je samozrejme len o morálke. V prvom rade je to dráma a temná fantasy v ktorej nejde o dobro alebo zlo v pravom slova zmysle.

Uvedený citát je silne depresívny a našu budúcnosť vidí veľmi tmavo ale sú obavy,že reálne:

„Nakonec nebude společnost produkovat nic jinýho než cetky. Nakonec bude všechno úplně zbanalizovaný. Všechny zdroje vyplundrovaný, všechny myšlenky proměněný ve slogany, všechny skálopevný monumenty lidskýho snažení proměněný v suť. Budem bydlet v krajině plný ještěrčích popelníků, digitálních cvrčků a kuchyňskejch chňapek s Harrym Potterem. Umění se bude vyrábět, a ne vyrvávat z hlubin duše. A co je velkolepý, to budou určovat obchodníci. Láska, která kdysi inspirovala básně, romány, symfonie a teď inspiruje popový písničky… bude inspirovat nějakou ještě nudnější formu bezvýznamnosti.“

13.07.2020 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Môj prvý Carter, videl som tu hodnotenia a tak som chcel skúsiť. Cítim a viem,že je to klasická šablonovitá literatúra dnešnej doby. Čo konkrétne myslím ? Aby to bolo rýchle, úderné, krátke a šokovalo to. Ukázalo to explicitné násilie ako šok. Veľké mesto ( Los Angeles ) sériový vrah (.......) detektív ktorý sa sám v sebe stráca ( Hunter ) jasné,že je najlepší a najdokonalejší a mohol by pracovať v CIA, FBI, NSA alebo panovať vesmíru..bla bla bla...on samozrejme pracuje v oddelení vrážd LAPD. prvé telo...druhé telo...zlomové telo...prvá falošná indícia..druhá krátka falošná indícia...únos...a potom sa tie klišé a šablóny už len prelínajú aby nás voviedli do finále ktoré netušíte...ale ktoré na 100 % viete...necháte ale autora aby sa ešte naposledy pohral a ..koniec..je to ako keď vám malé dieťa dáva zabalený darček v ktorom viete čo je ale nechcete mu pokaziť radosť...toľko sa snažilo...tá naivná radosť v jeho očkách..no máte to srdce mu to pokaziť :) nie..a ani to neurobím...krátke úderné kapitoly ktorých koniec priam kričí aby ste prečítali ďalšiu krátku údernú kapitolu atď...dobre sa to číta..autor sa netrápi opismi...a ani nemá kedy..šablóna nepustí..musí sa jej držať aby sa mu to nerozpadlo celé skôr ako zistíte,že...no to zistíte sami a veľmi ľahko :) Hunter je obklopený tupcami ktorím občas budete chcieť nakričať do hlavy isté veci...ale oni sú len " krovie "..no a " krovie " alebo omáčka je tu na to aby bola tupá. Takže...severská krimi sa nám rozhodla odísť do teplých krajín kde...viem viem..detektív ktorý má problémy...sériový vrah ktorý má problémy...obete ktoré majú problémy...ako keby ich jedna mater mala :))) ale kurva na tej deke sa to bude tak dobre konzumne čítať...netreba vám ani mozog..načo aj :)

07.05.2020 3 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Klasika u Kinga kedy ak sa drží pri zemi a píše realistické veci tak sa nedá pri čítaní ani dýchať. V tejto knihe stvoril asi najdokonalejší opis šialenca, magora, úchylnú sadistickú beštiu. Pozerali sme sa na svet očami psychopata tak dokonale až to mrazilo. King je excelentný v psychologickom rozbore postáv. V takomto duchu je cca 70 % knihy kedy je to celé vlastne jedna veľká dramatická naháňačka. Akonáhle ale na scénu prichádzajú nadprirodzené sily tak sa príbeh rúca...snové výjavy King nezvláda a koniec tejto knihy je jeho osobná značka už dlhé roky. Proste to nefunguje. Ale keďže bravúrne zvládol tú " realistickú " časť knihy a priviedol na svet monštrum ktoré je naozaj opísané do morku kosti tak musím dať 80 % .

31.03.2020

Analýza 17. listopadu 1989 + 10 bonusových textů Analýza 17. listopadu 1989 + 10 bonusových textů Miroslav Dolejší

"V politike sa nič nedeje náhodne. Avšak ak sa už niečo udeje náhodne, môžete si byť istý, že to bolo práve takto plánované."
F. V Roosevelt bývalý prezident USA

07.01.2018 5 z 5

Danse Macabre - Svět hororu Danse Macabre - Svět hororu Stephen King

Jednoznačne určené výsostne len pre ľudí ktorí sa radi boja :) čoho ? ... no Stephen King vás vezme na takú malú ale bohatú výpravu za hororom...filmovým, knižným, v podobe rádiových hier a ešte k tomu vám ukáže čo to vlastne ten strach je..ako ho delíme a čo sú to fóbie. Odborne, s prehľadom a jemu typickým priateľským a ľahkým perom nás sprevádza krok za krokom dejinami hororu. Kniha je výborne a bezchybne preložená, na konci je úplný abecedný zoznam filmov a kníh ktoré odporúča King do vašej pozornosti. Príjemne ma prekvapilo,že on sám ako autor nepodľahol chamtivosti a v knihe až na pár výnimiek nepropaguje svoje diela alebo ich nejak nadraďuje nad iné diela a iných autorov. Rovnako ako užívateľ " Obuvník " je mi ľúto,že toto nie je aktualizované vydanie a sme tak ukrátení o tvorbu " modernejšej doby "...Je to skutočne škoda a neviem kde je problém,že sa nepodarilo knihu vydať vo verzii a ducha doby " 2010 " napriek tomu dávam knihe plný počet vzhľadom na detailný rozbor témy ktorou je - horor.

04.01.2018 5 z 5

Záhada Modrého vlaku Záhada Modrého vlaku Agatha Christie

Už zase sa vo vlaku stane vražda a už zase je " náhodou " blízko samotný "dar z nebesies " a pre zločincov " prekliatie z pekla "áno áno...reč je o pánovi menom Hercule Poirot. Aj teraz bravúrne a na poslednú strán..ehm chvíľu odhalí dômyselne skrytého vraha a odhalí ho pred celým svetom...teda pred nami. Rutina.

30.12.2016 4 z 5

Titanic Titanic Miloš Hubáček

Veľmi úžasná kniha ktorá sa čítala sama...kompletná história katastrofy menom Titanic. Autor pozoruhodne presne opisuje nielen samotnú nehodu a jej okolnosti, ale aj detailnú históriu lodnej dopravy na tejto trase. Priam z minúty na minútu sledujeme Titanic a jeho prvú a žiaľ aj poslednú plavbu. Zoznámime sa s posádkou od kapitána až po posledného kuriča a stewarda. Poteší aj zoznam cestujúcich ktorí boli niečim známy alebo prispeli k vyšetrovaniu tragédie. Samotná zrážka s ľadovcom je skutočne bravúrne predstavená a sledujeme ju očami celého spektra ľudí čo dodáva opisu ešte dôveryhodnejší zmysel. Kniha sa delí na históriu námornej prepravy, dôvody prečo a ako bol vyrobený Titanic, kto ho vlastnil, pokojné dni plavby, zrážka, záchranné práce, a zhruba druhá polovica knihy je vyšetrovanie prečo sa stalo čo sa stalo. Skutočne ak sa zaujímate o túto majestátnu loď, tak táto publikácia je skutočným klenotom. Vlastním druhé vydanie ktoré knihu obohacuje o nové skutočnosti a fakty.

20.12.2015 5 z 5

Akta Rockefeller - Struktura novodobé politické moci Akta Rockefeller - Struktura novodobé politické moci Gary Allen

Silná kniha, ktorá vyšla cca v roku 1976, ale jej obsah je v dnešných časoch aktuálny a nepríjemný fakt je,že autorov opis sa dnes do bodky plní.

03.03.2014 5 z 5