zahadum Online zahadum komentáře u knih

Kúsky reality Kúsky reality Samuel Kováčik

Môj prvý Kováčik a musím uznať, že priam výborný ! Ak sa zaujímate o fyziku vesmíru viacmenej do väčšej hĺbky ako ste sa učili v škole ste doma. Kováčik ide pomaly zľahka ako to v takýchto knihách býva pozvoľna od " praveku " fyziky. Skončí to ako vždy v priam fantastických témach ako je tajuplná M-teória alebo stále populárnejší holografický model vesmíru. Samuel Kováčik vie písať o tématike a vie to aj čitateľovi podať pomerne pútavo a dokladá to prikladmi " rukami nohami ". Kniha je svižná, nikde sa vám nedrieme, nezívate, autor zbytočne neodchádza od témy a vie správny pomer " vata a omáčka " vs to prečo som si knihu kúpil - vesmír. Čo ma ale bavilo najviac je, že autor podobne ako ja má veľký zápal pre vesmír a vie z toho zápalu preniesť na čitateľa. A tak vediete dialóg dvaja zapálení fanatici do vesmíru a spokojne si krochkáte. Verím, že čochvíľa autor pritlačí na pílu a začne knihu o vesmíre témami z konca tejto knihy. Prajem mu chuť a odhodlanie a hlavne veľa zdravia - bude to potrebovať ! 80%

10.04.2024 4 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

Prečítané za pár hodín ale zážitok na celý život ! Bravúrne dielo !

20.08.2023 5 z 5

Ďáblův hřbet Ďáblův hřbet Honza Vojtíšek

Nie je to až tak dávno čo som dočítal knihu Prasa a na konci mojej recenzii som si neodpustil rúhavú vetu o tom, že z tmavých lesov sa zase ozýva nejaký šepot. Keby som len ja vtedy vedel...

Ivan Kučera slovenský autor väčšinou hororových príbehov nám spolu s českým autorom tiež strach naháňajúcich kníh Honzom Vojtíškom predstavujú spoločnú novú knihu. Prišla náhle a nečakane alebo ako sa hovorí ako blesk z jasného neba. Vôbec som nevedel, že Ivan pripravuje novú knihu a keď sa zjavila v ponuke okamžite som písal Ivovi kedy? prečo? ako ? s kým s čím ? ale hlavne funguje Ti pošta ? Obratom mi prišla zásielka a neváhal som ani sekundu, zaujímavá obálka, pekná tématicka záložka. Letmo som nazrel a úvodné magnetické slová ma nemilosrdne vtiahli do temnoty. Obed šiel bokom, WC šlo bokom, pojem o čase takisto a zrazu vidím okolo seba šero, boľavý mechúr a žalúdok vydával zvuky ako zo starej štôlni. Ejha 150 strán padlo ! Už som vedel, že príbeh je môj a ja patrím príbehu a naplno som sa začítal. Kniha padla do 24 hodín. Nečudujem sa vysokým a kladným hodnoteniam nielen tu na tejto stránke. Môžem smelo skonštatovať, že sa zrodil môj prvý tohto ročný knižný hit z našich lesov, lúk a pasienok. A nepreháňam ani trochu keďže lesy, lúky sú miesta ktoré v knihe tvoria gro lokácii. Nesmieme zabúdať, že sú naše aj geograficky. Dej sa odohráva na slovenskom - moravskom pohraničí neďaleko historicky zaujímavého mesta - Trenčín. A tu aj začína náš dej, historicky známa osobnosť Matúš Čák Trenčianský spustí udalosti ktoré začnú nevinne. Jeho chúťky na nové územia a zvedavosť mu vnuknú nápad čo tak poslať ľudí na miesta dosiaľ neznáme. Miesta kde ľudia ešte nebývajú a kde by sa Čáková ríša mala rozťahovať. A preto poverí veterána mnohých vojen kapitána Tibora Lukavského aby vytvoril vojenskú jednotku ktorá pôjde s drevorubačmi, tesármi, sedliakmi založiť osadu v mieste zvanom Diablov chrbát. Vojaci budú chrániť civilov počas cesty, počas výstavby osady a samotných prác v osade. Súčasťou výpravy je aj samozrejme kňaz a felčiar. Prvý sa stará o "blaho duševné " a druhý o zdravie telesné. Viacej v mojej recenzii...

11.02.2023 5 z 5

Přežít Přežít Piers Paul Read

Silný známy príbeh ktorý som doteraz poznal len ako film je vo svojej knižnej podobe priam niečo čo človeku dá ranu kladivom po hlave. Pôvodne som chcel rozpísať svoje dojmy obšírnejšie ale kolega : Pralev to napísal skôr, opísal moje pocity aj názory a napísal to lepšie ako by som to napísal ja sám. Sila ľudskej vôle je neskutočná, človek aby prežil dokáže zázraky. Je to biologická potreba číslo jedna ! Prežiť ! Nehľadiac na prekážky a utrpenia ktoré sa človeku postavia do cesty. Na prvom a poslednom mieste je jednoznačne snaha prežiť ! Nejdem sa vyjadrovať k otázke a téme či bolo správne alebo nebolo použiť mŕtve telá tých ktorý nehodu neprežili ako potravu. Rozum v istých chvíľach prepína režim myslenia a hodnôt človeka do stavu : prežiť ! A to za každú cenu nehľadiac na hodnoty ktoré dotyčný vyznáva alebo jeho dôstojnosť a pohodlie. Davová psychická porucha zvaná tiež náboženstvo ktorá stojí za miliónmi ľudských obetí a nespočet utrpení by mala rozhodne radšej mlčať ! Samotná kniha je napísaná presne tak ako si predstavujem podobnú knihu mať napísanú. Fakty, pozorovanie z viacerých uhlov, žiadne moralizovanie ani komentáre, vecné a holé údaje o hrôzostrašnom boji za život skupine mladých ľudí. Autor múdro stojí akoby nad celým dianím a vždy sleduje, počúva a analyzuje to čo by chcel vnímavý čitateľ vedieť. Je samozrejme, že slabší autor by skĺzol do senzácie chtivej oblasti ale toho sa tento skúsený autor našťastie vyvaroval. Vďaka mu za to ! Vždy keď máte pocit, že knihy ide na kosť ( doslovne ) autor úctivo zmení udalosť rozprávania. Som rád, že som mohol vedieť viacej o neuveriteľnej príhode ktorá človeka desí a uvažuje ako by on na mieste niektorých preživších reagoval, správal sa a či by to vôbec zvládol. Hlavne generácia ľudí v roku 2022. Mám silné pochyby. 100 %

30.09.2022 5 z 5

Tady, teď a tehdy Tady, teď a tehdy Mike Chen

Po pravde ťažko som sa rozhodoval a možno je to aj nefér, že som hodnotenie umelo navýšil vzhľadom na autora a jeho prvotinu. Trvalo mi dlho začať a začítať sa, fakt ubehlo až cez 100 strán než som sa " chytil " to je v podstate 30 % knihy. Paradoxne vtedy to akurát prišlo do " nudného " stredu ktorý sa fakt ďalších 100 strán nehýbal z miesta. Malo to niečo podmanivé a lákavé aby som pokračoval a dozvedel som sa ako to celé vlastne dopadne. Nedá sa hovoriť nič bližšie k deji keďže je to všetko vystavané komplikovane aj keď jednoducho. Dejová línia je v poriadku a môžeme ju smelo nazvať aj originálna. Problém je v tom, že autor používa technické opisy aj na technické opisy aj na dejové zvraty aj na rodinné omáčky aj na prejavy lásky, bohužiaľ v tomto kniha zbytočne umiera ! Stredom toho sa ale ťahá pomerne zaujímavý príbeh a kto má rád cestovanie časom ten si príde na svoje. Koniec je milo zaujímavý a je to posledných sto strán knihy :) Nesmiete od knihy ale veľa čakať, skôr tak povedzme, pre niekoho mladšieho a niekoho kto privrie oči nad nezmyslami a hlavne popretie časového paradoxu. Nejak ale nemám srdce to odbiť polovičným hodnotením ale ani tomu dávať viacej ako si zaslúži. A tak na dnes 70 %

22.05.2022 4 z 5

Svět podle fyziky Svět podle fyziky Jim Al-Khalili

Pomerne dobre napísaná vedecká kniha o tom čo sme už čítali mnohokrát a mnohokrát to isté a lepšie opísané. Autor nám predstavuje všetky známe fakty o elementárnej fyzike ako aj vyššie a ťažšie témy ako je teória strún alebo M-teória a pod. Ku koncu nahliada do budúcnosti celkového vedeckého snaženia sa ľudstva. Dosť sebaisto tvrdí svoje pravdy a smery a miestami som zaznamenal ľahký konfrontačný tón ( všetci ste blbci len ja som génius ) nie je to ale nič hrozné a vzhľadom na útlosť knihy sa na malo priestore dozvieme nejaké tie novinky a podané dobrou formou. Vzhľadom na to, že na trhu je viacej podobných kníh kde je totožná tématika rozpísaná lepšiu formou dávam knihe 60 % .

26.04.2022 3 z 5

Spomienky a dezinformácie Spomienky a dezinformácie Jim Carrey

Jim Carrey, komik, herec hlavne komediálnych často až absurdne streštených postavičiek ale poznáme ho aj ako dobrého herca charakterných postáv. Po pravde neviem čo si o knihe myslieť, nedokážem ju zaradiť ani dokonca hodnotiť. Buď je to veľká kravina alebo dokonalé dielo skrytého génia. Carrey v knihe opisuje život Jima Carreyho ale uvádza, že to nie je autobiografia ale kniha je plná detailov z jeho života. Myslím si, že skutočný Jim Carrey vytvoril absurdnú knihu v ktorej ústami iného Carreyho si mohol dovoliť písať slobodne čo si myslí o živote celebrity v Hollywoode.. Takto majstrovsky skĺbil fikciu s realitou a my si budeme môcť domýšľať čo je pravda a čo nie. Jim má talent na písanie a bolo by zaujímavé sledovať ak by sa rozhodol pre nejakú inú tvorbu a písal by ju len on sám. Na tejto knihe spolupracoval s Vachonom a neviem teda akou mierou prispel sám Jim Carrey. Knihu hodnotiť nebudem lebo to po pravde neviem ale zaujala ma a miestami rozosmiala, udivila, znechutila a často som sa pristihol, že sa pýtam - toto je naozaj pravda alebo si robí z čitateľa prdel ? Malá čarovná knižka o hercovi ktorý ide z kožou na trh a nedá šancu ani svojim depresiám ani kostlivcom v skrini. Proste zrejme taký výplach duše ktorý ale nemusí byť pre každého.

20.04.2022 3 z 5

Božská rovnice: Hledání teorie všeho Božská rovnice: Hledání teorie všeho Michio Kaku

Michio Kaku ako vždy skvelý a predkladá nám nové správy zo sveta výskumu počiatkov a budúcnosti vesmíru. Teda polovica kniha sú nové správy, prvá polovica je povinná jazda od Newtona, Einsteina až po dnešok. Nie je na škodu taká rekapitulácia pre ľudí ktorí s podobnou literatúrou začínajú. Ľudia ktoré nemajú vedomosti fyziky a výskumu vesmíru si tak môžu spokojne pridať hviezdičku navyše. Kaku je výborný rozprávač a dokáže aj tieto komplikované veci podať pomerne vecne, logicky a po lopate. Záver knihy je jedným slovom fantasticky kedy nám Kaku obhajuje jeho preferovanú strunovú teóriu pred všetkým tým kritickým pohľadom. Musím uznať, že kritika je oprávnená a na druhú stranu Kaku vie obhájiť v rámci možnosti strunovú a neskôr aj M-teóriu ktorá vychádza zo strunovej teórie. Milujem konce takýchto kníh kde autor ako je Kaku vedecká kapacita naplno popustí uzdu svojej fantázie a dovolí nám nahliadnuť do neskutočného sveta akým vesmír je. Preto ho mám rád, píše zrozumiteľne, vecne, stručne, plne obhajuje svoje ZA ale aj PROTI a vie byť aj fantasta a snílek. Táto kniha by nemala mať sotva 200 strán ale minimálne 800 a vedel by som ju čítať rovnako so zatajeným dychom. Takže vrelo odporúčam ľuďom ktorí vesmír chápu ako miesto ktoré je plne skryté pred zrakmi ľudí ale nájdu sa ľudia ako Kaku ktorí sa neboja byť zvedavý. 80 %

17.04.2022 4 z 5

Mimozemský život Mimozemský život Avi Loeb (p)

Výborná a zaujímavý publikácia, bál som sa, že sa na kúsok a viac ako dvesto stranách bude autor krútiť na jednej a tej istej téme. Omyl ! Samozrejme, že objekt " OUMUAMUA" ktorý rozvíril na jeseň roku 2017 nielen odbornú verejnosť, je len jedna z bohatým tém tejto knihy. Autor rozoberá svoj osobný aj odborný život astrofyzika z Harvardu.
Venuje sa rôznym témam ako je SETI alebo program tzv. hviezdna strela na ktorej spolupracoval aj známy Stephen Hawking.
Súhlasím s autorom, že súčasná veda je pomerne skostnatená a bojí sa zase pozerať aj za obzory a je pohodlná a venuje sa témam málo kontroverzným.
Nebojí sa hypotéz nad rámec súčasného smerovania vedeckej línie a dáva nám jeho argumenty o tom, že sa skutočne nemusí mýliť.
Autor je mi sympatický tým ,že nič netvrdí sebaisto a priznáva, že sa púšťa na tenký ľad ale naozaj vedecké dôkazy nepustia. Aj keď tajuplný objekt " oumuamua " tu bol krátko predsa sa len podarilo čo to o ňom zistiť a aj svetové vedecké kapacity si lámu hlavy čo to bolo. Nedá sa to odbiť asteroidom ani kométou. Je na škodu, že tento vzácny a ojedinelý jav sme nepodchytili skôr.
Jednalo sa o prvé potvrdené teleso ktoré prišlo z medzihviezdneho priestoru !

PS : vlkodlaq : pominiem tú pomýlenú vetu v čom je spoločný mimozemský život a astrológia ( to fakt dať do kopy je umenie ! )
ale Tvoja posledná veta : preferujem vedu faktov namiesto príliš odvážnych tezí...
No kamarát je to presne naopak :) ten objekt tu BOL ! je zachytený, zdokumentovaný, vypočítaný, zaznamenaný a pod....skutočnosť, že ho veda nedokáže analyzovať je faktografický údaj o tom, že veda toho ešte veľa nevie !
naopak kniha ktorá píše o multivesmíre je len odvážna teória o ktorej nikto nikdy nedal jediný rukolapný dôkaz !
Zrejme si túto knihu ani v rukách nemal keďže si tak odsúdil ani nevediac o čom je !
pekný deň s domnienkami.

90 %

12.04.2022 4 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Pavel Renčín, veľa som o ňom čítal a zaujal ma jeho online kurz v ktorom dával rady pre začínajúcich spisovateľov. Bol som zvedavý ako je na tom s vlastným písaním " pán učiteľ ". Prívlastok ako český King alebo český Karika nejdem zatiaľ riešiť, keďže je to len moja prvá kniha od autora a druhá je na ceste. O čom je táto kniha ? o epilógu a doslove autora...ako to chápať ? Renčín použil jeden ťah Kariku a prevtelil to do svojej knihy. Povedzme, že Adam z príbehu je niekto iný. Povedzme, že do knihy prelial autor kus reality a kus osobnosti ktorú najlepšie v živote pozná. Prečo sa mi kniha páčila ? Má svoje také hmlisté čaro tajomnej a skrytej Prahy. Kde som v uličke v noci ktorú osvetľovala len pouličná lampa spolu s autorom striehol na " démonov " . Mám rád reálie v knihách ktoré sú našim domovom ako je Praha alebo ktorákoľvek časť Slovenska. Trošku sa cítite v takej knihe ako doma a zároveň sa neiste aj bojíte. je to proste blízko. Prečo sa mi kniha nepáčila ? Renčín je už pomerne vyzretý autor ale stále trpí "syndrómom československých autorov ". Stále aj napriek snahe autora to potláčať je tam kopec dialógov ktoré " šuštia papierom " a neustále priame poukazovanie na určité veci je vec ktorú páchajú všetci noví autora naprieč CZ a SK.
A tak vzal svoj nový mobil samsung S22, dal ho do vaku NIKE kde už predtým vložil notebook Lenovo a pohodil to do auta Škoda super B kde už na zadnom sedadle ležala kniha O myšiach a ľuďoch od Steinbecka.
Tá veta je mnou pritiahnutá za vlasy ale je to približne tá istá schéma ktorá sa vinie knihami ako je Renčín alebo Karika. Neviem prečo je to nutné takto písať ? prečo ?
Záver knihy je ťažko predvídateľný v podstate od začiatku len je človek zvedavý akou formou to autor pojme. No povedzme, že si s tým veľa práce nedal a vybafol to na nás niektorých priskoro a záver je potom zbytočne šokový ako keby sme sa málo zľakli.
Rozhodne je to dobrá kniha ktorá má čo povedať súčasnému čitateľovi našich krajov a dá nám to jasne najavo, že pochádza z PRAHY a z ČESKEJ REPUBLIKY ! Som zvedavý na ďalšiu tvorbu autora a čakám na balík od PACKETY kde bude Väznená...tak uvidíme.
70%

10.04.2022 3 z 5

Talisman Talisman Stephen King

(SPOILER) Jack Sawyer má chorú matku ktorú zachrániť môže tak, že prestúpi do inej dimenzie kde zachráni kráľovnú ktorá je dvojenec jeho matky.
Nejak tak v skratke znie jedna z mála logický vecí v tejto knihe. Teritória je iná dimenzia do ktorej ak sa dostanete ocitnete sa v inom svete. Sú tam iné pravidlá, iná fyzika, iná doba a pod...
King a jeho kolega nedokázali udržať konzistentnú myšlienku počas príbehu v tejto buddy movie road. Pravidlá sú ťažko charakterizované a zmätočné
často som mal problémy s tým kde zrovna Jack je a s kým tam je a miestami dokonca aj prečo tam je. Vzniká informačný chaos ktorý v kombinácii so stovkami strán začne zaváňať veľkou nudou. Sama kniha začne nemastne neslano kedy 100 strán sa len kecá a kecá a vy aj viete prečo a ako len nechápete prečo už do zadku nezačne akcia. Tam na chvíľku mu kniha grády a dobre sa čítajú tie dramatické presuny TAM a NAZAD. Potom sa udeje asi najzaujímavejšia časť knihy kedy do príbehu vstúpi "VLK " Užite si jeho krátky pobyt keďže autori si spoločne povedia akcia ? nápady ? vysrať ! vrátime sa k nude a k chaosu. A tak originálnu a silnú postavu ako bol Vlk vystrieda nudné šedé tupelo menom Richard. A s ním sa dlho predlho budete tackať stovkami strán do finále ktorá je tak sprosté ako samotná táto kniha. Koniec príde a vy budete rozčarovaný sedieť a pýtať sa - A to je všetko ? Veru všetko, svojim spôsobom je to úľava keďže posledné stovky strán som čítal nasilu a tlačil som sa aby som tých 700 strán mal za sebou. Nebudem sa rozplývať kto nesie na tom vinu, že je kniha tak spackaná. Boli na to dvaja a neviem kto prispel akou formou a porciou do spôsobu práce na tejto knihe. Každopádne aj o oveľa rokov King s vlastním synom vydá knihu ktorú bolo treba spáliť okamžite po napísaní ( Spiace krásavice ) Jedna horšia ako druhá.
30%

06.04.2022 1 z 5

Axiomat Axiomat Greg Egan

Veľmi nesúrodý výber naozaj miestami ťažko uchopiteľných vo väčšine prípadov SCI-FI poviedok, prečo vo väčšine ? niektoré sú totižto ťažko definovateľné o aký žáner vlastne ide.
Autor má dobrý prehľad o vede technike, fyzike, biológii ale najviac sa necháva unášať filozofiou. V hard SCI-FI je to na škodu vzhľadom na autorov necit k beletrii kde sa správa ako slon v porceláne a je veľmi ťažkopádny. Fantáziu má dobrú ale nedokáže ju jasne, zrozumiteľnou formou dostať zo seba a miestami sa mi stalo, že som sa stratil vo vete ! Nie na stránke ale už veta mi robila problém pochopiť aký má vlastne zmysel. To nie je dobré !
Je sympatické, že poviedky sú umiestnené zhruba do jednej časovej etapy a niektoré vynálezy alebo objekty sa prelínajú viac poviedkami.
Snažil som sa pochopiť autorov štýl a jeho opis ľudí v budúcnosti napriek tomu, že som bol plne sústredený mi to miestami vôbec nešlo. Veľa poviedok som čítal, čítal a veľmi som sa tešil, že bude poviedka konečne už končiť. Uznáte, že to nie je dobré ! Rovnako ako nie je dobré byť rád, že sú poviedky rozsahom krátke.
Nie som ani veľmi sklamaný vzhľadom na autorovu excelentnú fantáziu.
Veľmi som sklamaný tým, že Greg Egan nedokáže písať trošku čitateľsky zaujímavo aby som na konci knihy ju nezavrel s úľavou ako v tomto prípade.
60 %

Věčný atentátník 3/5
Poviedka o prenasledovaní drogy / vírusu S naprieč paralelnými vesmírmi..

Deník sta světelných let 3/5
Vedieť čo prináša budúcnosť nemusí byť vždy to pravé orechové čo chcete vedieť...

Laskání 4/5
Policajt pri vyšetrovaní vraždy ženy objaví zaujímavého tvora, neskôr sa zistí súvis tvora s jedným umeleckým dielom. A aký má vzťah policajt s tvorom ?

Axiomat 3/5
Implantát ako nástroj pomsty ?

Bezpečností schránka 5/5
Poriadne náročná ale jednoducho nádherná poviedka o mužovi ktorý sa každé ráno budil v tele niekoho iného. Originálne a má aj zaujímavý koniec.

Vidění 3/5
Neobvyklý zdravotný problém ako následok úrazu alebo je za tým niečo iné ?
Poviedka ktorá má dobrý potenciál ale je stratená sama v sebe.

Únos 5/5
Silná poviedka o krádeži identity, kto sme ? čo a kde je naša osobnosť ? zaujímavá filozoficky podložená poviedka ktorá ani sekundu nenudí.

Učím se být sám sebou 2/5
Ničím nevýrazná poviedka o drahokame ktorý supluje náš mozog, treba sa len rozhodnúť či ho používať alebo nie.

Vycházka 3/5
Čo by ste spravili aby ste Vašu popravu oddialili o 5 minút ?

Do tmy 2/5
Čo sa stane ak sa na Zemi zjaví zrazu červia diera ? po pravde neviem keďže autor možno sám nevedel čo s takou látkou...

Láska jak má být 4/5
Muž je po vlakovom nešťastí na hranici života a smrti. Jeho manželka sa dá prehovoriť na ....pomerne nechutnú možnosť jeho záchrany. Prekvapivo originálna a silná poviedka.

Morální virolog 4/5
Cesty božie sú nevyspytateľné alebo keď sa šialený vedec rozhodne vyriešiť ľudskú neveru....zaujímavá poviedka.

Blíž 0/5
Zvrhlosť a dekadencia nič viac, alebo LGBTI v budúcnosti.

Nestabilní dráhy v prostoru lží 0/5
Nejaké filozofické a náboženské kecy v ktorých som sa definitívne stratil

20.03.2022 3 z 5

Vlk z Wall Street: Závažnosť finančného systému Vlk z Wall Street: Závažnosť finančného systému Ernst Wolff

Všetko čo ste sa kedy chceli opýtať o svetovej ekonomike ale báli ste sa ,že vás oklamú. A veru je v čom klamať. V podstate je za posledné stovky rokov náš systém svetových peňazí jeden veľký kolosálny a bezprecedentný podvod.
Nemecký autor Ernst Wolff Vás o tom vo svojej pomerne krátkej ale bohatej knižke spoľahlivo presvedčí. Na niečo viac ako 160 stranách vás v 52 kapitolách prevedie dôležitými pojmami globálnej ekonomiky. Kapitoly sú krátke max dve tri stránky ale sú slovo od slova nabité faktami o ktorých ste netušili.
Spomeniem aspoň pár kapitol :
Federálny rezervný systém
MMF
Svetová Banka
Ratingové agentúry
Čína a nová hodvábna cesta
EU
Vrtuľníkové peniaze
atď...
sú to všetko zaujímavé kapitoly ktoré sa čítajú jedným dychom a pritom nie sú lacno senzácie chtivé. Sú nabité faktami a ktokoľvek si môže ich hodnovernosť preveriť pár klikmi na internete.
Nie je to zložité čítanie, pár zložitých termínov autor šikovne vysvetlí a aj neznalec do ekonomiky bude rýchlo v obraze.
V obraze o čo tu ide, ako sa systém ponára sám do seba a mnohé finančné katastrofy sú dôvodom na obavy pred budúcnosťou.
Svetové krízy boli v drvivej väčšine spôsobené nenažranosťou bánk a ich lajdáckemu prístupu k riziku a nulovej zodpovednosti.
Ak banky prosperujú tak generujú mnoho biliónové zisky ktoré sú samozrejme súkromné príjmy. Akonáhle však príde ku katastrofám tak štáty rýchlo zachraňujú tieto inštitúcie pred krachom peňazí pracujúcej vrstvy daňových poplatníkov. Presne podľa hesla :
Príjmy sú súkromné ! Straty sú verejné !
Donekonečna to takto samozrejme nejde a s matematickou presnosťou sa vie, že tento systém je neudržateľný a skolabuje. Viď posledné udalosti roku 2007 - 2008 kedy nechýbalo veľa a padlo to skoro celé na hubu. Vzalo sa nejaké ponaučenie ? Kdeže naopak ešte viacej hazardu sa hrá v tomto veľkom svetovom kasíne!
Systém je v troskách a koncom roka 2019 sa už naisto črtala ďalšia ekonomická katastrofa. Potrebovali už len zázrak.
Začiatkom roku ale " netopier zatrepotal krídlami a priniesol vírus " úvodzovky z toho dôvodu, že v aký príhodný čas však ? čistá " náhoda " samozrejme.
Autor na konci knihy zaradil aj kapitoly z prvých mesiacov koronavíru ktorý natrvalo zmenil svet. Nie zo zdravotného hľadiska ale z hľadiska pretransformovania svetového kapitálu do tých správnych rúk. Nastáva globálny reset a neprinesie nič dobrého.
Bohatí zbohatli brutálne ( majitelia Facebooku a Amazonu za 8 týždňov o 60 miliárd dolárov ! ) a stredná trieda bude postupne likvidovaná ako aj stredný a malý podnik ktorý to neuvládze a zožerie ho gigant monopolista. Netreba sa ďaleko ísť pozerať pre dôkaz, každý videl ako počas tzv. lockdownov bol malý živnostník alebo mini obchodík zatvorený a veľký reťazec naplno otvorený a kráľovský bohatol. Človek si nechce pripúšťať kacírsku myšlienku , že ten malý skurvený lietajúci mäsožravec v tej Číne ale priniesol ten "vírus" za sekundu dvanásť !
No ktovie odkiaľ sa tu vzal taký vírus ktorý priniesol istej ultra bohatej skupinke majiteľov peňazí ďalšie bilióny na ich nenažrané účty ktoré nemajú dna.
Do budúcna treba čakať ďalšie takéto " šťastné náhody " v podobe "vírusov" vojen alebo možno priletia mimozemšťania. Hmm nepriletia naozaj ale akože....
100%

17.03.2022 5 z 5

Alchýmia peňazí: Ako banky tvoria peniaze zo vzduchu Alchýmia peňazí: Ako banky tvoria peniaze zo vzduchu Valentin Katasonov

Titul tejto knihy veľa napovie.
Alchymisti sa kedysi pokúšali vytvoriť zlato umelo. Vieme, že sa im to nepodarilo a samozrejme sa to nedá ani dnes keďže proces vzniku zlata je možný len v útrobách hviezd.
Lenže ak stredoveký alchymisti chceli vyrábať zlato neúspešne tak dnešní " alchymisti " dokážu vytvárať peniaze zo vzduchu. O kom je reč ? no predsa o špekulatívnych " majiteľov peňazí " rozumie mi každý kto si tam dosadí ľudí ktorí stáli, stoja za FED - USA.
Tvorenie peňazí z ničoho alebo doslova zo vzduchu nie je nejaká zložitá veda. Potrebujete na to mať vo vrecku národné aj nadnárodné vlády, korporácie, média a tlačiarne peňazí ktoré budú tlačiť ničím nekrytý peniaz. Jednoduché však ? načo je to dobré ?
citujem knihu :
Majitelia peňazí slúžia diablovi ( nech je pod tým slovkom čokoľvek ) sú to verní sluhovia diabla. Myslí sa tým svetová finančná elita - čo sú hlavní akcionári Federálneho rezervného systému ( FED USA ).
Vlastnia " tlačiarenský stroj " na výrobu dolárov, ktoré sú od konca druhej svetovej vojny svetovou menou. Majiteľov peňazí nezaujímajú samotné peniaze. Peniaze sú len prostriedkom, Prostriedkom na čo ? - Na získanie svetovej nadvlády. Nechcú byť len majiteľmi peňazí, chcú vlastniť celý svet.

Nie je to len doména USA ale aj u nás v EU existuje tzv. ECB ktorí vlastní takéto tlačiarne ktoré pumpujú peniaze do sveta. ECB ( Európska centrálna banka ) je nadradený a "nezávislý " orgán na ktorý nemá dosah ani európsky parlament ani národné vlády členov EU. Robí si čo chce a pomocou CB - centrálnych bánk jednotlivých štátov EU vytvára obrovské neplatiteľné dlhy !
Kto má dlh je otrokom, kto má obrovský dlh je zatrateným otrokom a kto má neplatiteľný dlh ten je navždy zatratený !

15.03.2022 5 z 5

Djatlovova expedice: Nová odhalení Djatlovova expedice: Nová odhalení Martin Lavay

Hľadáte súhrn všemožných správ a správičiek z netu o tejto udalosti ? máte ich ! kniha je ucelený spis takýchto miestami bulvárnych a šialených správ. Hľadáte výsledné a konečné vysvetlenie toho čo sa v roku 1959 stalo ? Smola ! v knihe nie je ani stopa po finálnej správe alebo niečo podobnom. Autor sám v doslove píše, že je to kniha bez záveru. Nedozviete sa tu v podstate nič nové. Autor naskladal len novšie správy o tom kam dospelo väčšinou amatérske pátranie tejto záhadnej udalosti. Drvivá väčšina je aj tak z ríše fantázie a rôzne UFO, Yeti, drogy, vraždy, únosy do iných dimenzii, vraždiaci šamani, cestovatelia v čase, živí Djatlovci v Izraeli a podobné nezmysly chorých hláv. Čo vám kniha dá ? nič ! Jedine vám ušetrí čas ktorý by ste venovali pátraním po webe v cudzom jazyku. Takže ako som písal u prvej knihe autora k tejto téme, jedná sa len o ucelený súhrn toho čo ponúka internet. A to, že aký je dôveryhodný internet netreba ani písať. Nečakajte nové odhalenia, nečakajte bombastické senzácie, nečakajte nič, sadnite si a s kyslým polo úsmevom sa ponorte do pomerne pekne spracovanej knihy ktorá vám ale nič nové nepovie. Byť neslušný tak poviem, že kniha je zbytočná ako " bradavky kancovi "
50 %

10.03.2022 3 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Tu sa nedá veľa písať keďže je to vynikajúca kniha, ktorú napísal vynikajúci spisovateľ a na jej základe natočili vynikajúci seriál.
Videl som ho skôr ako som čítal knihu ale nie je to na škodu, aspoň som si mohol predstaviť postavy a reálie príbehu dokonale.
Páči sa mi úsporný štýl písania aký zvolil Tevis. Knihe by ublížilo ak by rozoberala každý zbytočný a nepodstatný detail. Ťažký život sa neoplatí rozpisovať, je lepšie schovať ho v detailoch. Bravó za to !
Nechápem tie niektoré komentáre o tom, že v knihe je plno šachu ??? No však je to kniha o šachu čo iné tam má byť ? Upíry ??? transvestiti ???
Milujem šach a vychutnával som si tie " nemé " šachové bitky do ktorých autor umne vpašoval aj ľudské vlastnosti.
Beth je jedinečne opísaná postava a Tevis jej démonov lacno nezneužil ale naopak ich využil aby upevnil jej charakter!
Dokonalé dielo a som rád, že som sa nebál toho, že som videl ako prvý seriál.
Autor opísal reálie studenej vojny tak ako to videl bežný človek. Strach a paniku robili a robia len politici. Dnes by Tevisa za jeho zhovievavý prístup k ZSSR možno popravili na námestí liberálni fašisti ale hold taká je doba.
Kniha je literárny klenot a najlepšia kniha o šachu aká kedy bola napísaná !

100 %

09.03.2022 5 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Po prečítaní fenomenálnej trilógie z ostrova Lewis, som bol pochopiteľne zvedavý na ďalšie knihy autora. Keďže Čína ma zaujíma a prišla mi ako dobrá zmena po Škótsku, rozhodol som sa pre prvý diel čínskych thrillerov. Pán ohňa je rozhodne oveľa slabšie čítanie ako ostrov Lewis, to chcem hneď na začiatku uviesť. Tu je tiež detektívny príbeh a na pozadí sú osudy ľudí ale tu to pôsobí kŕčovitejšie a povrchnejšie. Autor uvádza čitateľa do nového prostredia ( Čína ) rôzne kultúry keďže hlavná postava je Američanka. Robí to zo začiatku zmätok, musíte prijať Čínu a jej rozhodne iné a exotické prostredie navyše od Európana ( May ). Dosť rýchlo sa udeje dôležitá vec z ktorej sa nestihne spamätať ani hlavná postava a ani čitateľ. Pre niekoho reálie Číny a ich mená a názvy spolu prirýchlym vstupom do deja spôsobiť chaos. Priznám sa, že som bol prudko nešetrne aj ja vhodený do deja. Nechápte to tak, že sa mi nepáčilo, v podstate je to veľmi dobrá kniha ale mierne nešikovne zvládnutá. Hlavne začiatok. Potom sa čitateľ aklimatizuje a od polovici to ide z kopca. Detektívny príbeh sa prelína do popredia a postupne sa stáva hlavný bod knihy a celkom súdržne s tým idú aj osudy postáv. Miestami to jemne ťahá až k červenej knižnice ale nič hrozné .Horšie je to s pomerne povrchným, predvídateľným dejom kedy sa naivne isté udalosti začnú vymykať zdravému rozumu. Z banálneho krimi príbehu je tu zrazu doslova celoplanetárny problém. Myslím si, že aj nebezpečenstvo GMO potravín je lacná látka a takto sa atraktivita čínskeho prostredia zbytočne vytratí v niečom čo pokojne mohlo byť v EU reáliách. Koniec je tiež nevyriešený najlepšie a vyslovene ho niekto / niečo uťal a lacno na dvoch troch stranách odflákol. Veľmi odflákol. Rozhodne dám šancu druhému dielu a potom sa definitívne rozhodnem ako ďalej s Mayom a čínskymi thrillermi.
za mňa 70 %

06.03.2022 4 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Útla knižka ktorá má pár strán, napriek tomu je v nej ukrytý silný a veľký príbeh. Povedzme, že SCI - FI , to mi príde len ako istá forma kamufláže. Pod povrchom drieme a silnie čistý nefalšovaný proti vojnový príbeh ktorý autor umne prepašoval do sci - fi podoby. Je priam beznádejný, depresívny , silne kope ľudstvo do ksichtu pre jeho jedinú dokonalú schopnosť a tou je - sebe deštrukcia. Nech je Thomas Newton z Marsu, z Venuše alebo z tramtárie, dôležitý je odkaz - VOJNA JE ZLÁ VEC ! Dokonalá malá knižka ktorá je možno silne naivná, vlastne ona je silne naivná ale nadčasovosť je dych berúca. Prečítal som to za dva dni ale v hlave to bude ešte pekne dlho a znepokojivo rezonovať. Myslím si, že tak ako sa ľudstvo správalo k mimozemšťanovi, tak sa správa aj medzi sebou.
Chcem veriť, že to dokážeme ale ....nedokázala to ani Thomasova vyspelejšia civilizácia.

90 %

03.03.2022 5 z 5

Spravedlivá věc Spravedlivá věc John Katzenbach

Katzenbach je taký skrytý talent o ktorom málo ľudí vie a pritom je to fakt špička spisovateľ ! Nerozumiem kde robí chybu on alebo čitatelia, že sa jeden druhému skrývajú. Výborná dráma z prostredia Floridy, podotýkam dusnej, vlhkej a nebezpečnej oblasti plnej aligátorov, močiarov a ... pár nevyjasnených hrdelných zločinov. Novinár dostane list z cely smrti v ktorej sedí mladý černoch za vraždu len jedenásťročnej bielej dievčiny. On tvrdí, že ju nespáchal a prosí novinára o pomoc. Novinár sa stretne ako s černochom tak aj s policajtami ktorí to vyšetrovali ako aj s rodičmi onej nebohej dievčiny. Zistí silné procesné chyby a napíše článok do novín ktorý urobí silný vietor v prípade. Ďalej písať nemá význam keďže by to bol spoiler za spoilerom. Fakt je, že sa rozbehne pravá dráma v ktorej sa nevie kto je zlý kto dobrý a kto vlastne vie čo chce. Autor je ale šikovný v opisu deja a čitateľ sa nestratí a bude si chvíľami pripadať, že je tam v mieste diania. Bude mu horúco, bude cítiť dusnú atmosféru Floridy, pachuť rasizmu a veľkej biedy na juhu USA. Vždy ale bude vedieť čo sa v knihe deje a postavy ako je u Katzenbacha zvykom sú jednoducho špičkovo napísané.
Veľká spokojnosť s knihou, biedna s filmom ktorý je odfláknutý až je nepozerateľný !
Nepoteší ani divná vec vydavateľov, kým moja verzia kniha sa volá : Spravodlivá vec, tak jedno vydanie sa volá : Vražedné aliby. Ktovie koľko ľudí si podobne ako ja kúpilo obe verzie mysliac si, že sa jedná o dve rôzne knihy a ...prd. Je to jedná a tá istá kniha ! Moja verzia má cca 323 strán a tú druh ktorú mám má cca 550 strán a pritom je to slovo od slova to isté, v tej starej je text nahustený a priam mini písmenka.
Nerozumiem tomu a nechápem prečo jedna kniha nemohla mať jednotný názov.

80 %

02.03.2022 4 z 5

Až za hrob Až za hrob John Katzenbach

Stalker, pomätenec, psychopat a hlavne krajne nebezpečný muž. Kto ? Týka sa to Michaela O'Conella, muža ktorý raz stretol dievča menom Ashley, mysliac si, že jedna noc je láskou navždy, až za hrob.
Začína sa nefalšovaný boj o život ktorý sa netýka len Ashley. Dokonca na živote sú ohrozené aj zvieratá. Čo dokáže chorobná posadnutosť jedného duševne chorého jedinca ktorý sa napevno zafixuje na život nevinnej ženy. O tom je táto kniha od Katzbenacha. Katzenbach je autor ktorý dokáže nemysliteľné a to udržať čitateľa na 470 stranách permanentne v napätí. 470 strán mi pripadalo ako 100 strán a kniha padla za necelé dva dni. Pretože je tempo vraždiace a čo strana sa dejú nové a nové veci, máte pocit, že ste v priamo v deji knihy. Autor je dokonalý znalec psychiky a vie kedy má vygradovať napätie na maximum. Ani na okamih tak nebudete mať pocit, že by lov na človeka bol pomalý alebo mu dochádzal dych. Naopak, na konci knihy je hon už na hrane všetkého a tu sem tam dochádza k nelogickým veciam. Nie je ich veľa ale kopec neuveriteľných "náhod " prípadne nelogických reakcii trošku naštrbí dobrý pocit z tohto thrilleru.
Nie je to nič hrozné čo nevidieť u iných autorov. Katzenbach naviac perfektne prelína účastníkov štvanice a tieto krátke kapitoly vie uťať v najlepšom aby ešte viac stupňoval naše už aj tak dosť napínavé čítanie.
80 %

27.02.2022 4 z 5