Onlinezahadum

Tady, teď a tehdyTady, teď a tehdyMike Chen

Po pravde ťažko som sa rozhodoval a možno je to aj nefér, že som hodnotenie umelo navýšil vzhľadom na autora a jeho prvotinu. Trvalo mi dlho začať a začítať sa, fakt ubehlo až cez 100 strán než som sa " chytil " to je v podstate 30 % knihy. Paradoxne vtedy to akurát prišlo do " nudného " stredu ktorý sa fakt ďalších 100 strán nehýbal z miesta. Malo to niečo podmanivé a lákavé aby som pokračoval a dozvedel som sa ako to celé vlastne dopadne. Nedá sa hovoriť nič bližšie k deji keďže je to všetko vystavané komplikovane aj keď jednoducho. Dejová línia je v poriadku a môžeme ju smelo nazvať aj originálna. Problém je v tom, že autor používa technické opisy aj na technické opisy aj na dejové zvraty aj na rodinné omáčky aj na prejavy lásky, bohužiaľ v tomto kniha zbytočne umiera ! Stredom toho sa ale ťahá pomerne zaujímavý príbeh a kto má rád cestovanie časom ten si príde na svoje. Koniec je milo zaujímavý a je to posledných sto strán knihy :) Nesmiete od knihy ale veľa čakať, skôr tak povedzme, pre niekoho mladšieho a niekoho kto privrie oči nad nezmyslami a hlavne popretie časového paradoxu. Nejak ale nemám srdce to odbiť polovičným hodnotením ale ani tomu dávať viacej ako si zaslúži. A tak na dnes 70 %

K danej téme odporúčam :

Svět podle fyzikySvět podle fyzikyJim Al-Khalili

Pomerne dobre napísaná vedecká kniha o tom čo sme už čítali mnohokrát a mnohokrát to isté a lepšie opísané. Autor nám predstavuje všetky známe fakty o elementárnej fyzike ako aj vyššie a ťažšie témy ako je teória strún alebo M-teória a pod. Ku koncu nahliada do budúcnosti celkového vedeckého snaženia sa ľudstva. Dosť sebaisto tvrdí svoje pravdy a smery a miestami som zaznamenal ľahký konfrontačný tón ( všetci ste blbci len ja som génius ) nie je to ale nič hrozné a vzhľadom na útlosť knihy sa na malo priestore dozvieme nejaké tie novinky a podané dobrou formou. Vzhľadom na to, že na trhu je viacej podobných kníh kde je totožná tématika rozpísaná lepšiu formou dávam knihe 60 % .

Spomienky a dezinformácieSpomienky a dezinformácieJim Carrey

Jim Carrey, komik, herec hlavne komediálnych často až absurdne streštených postavičiek ale poznáme ho aj ako dobrého herca charakterných postáv. Po pravde neviem čo si o knihe myslieť, nedokážem ju zaradiť ani dokonca hodnotiť. Buď je to veľká kravina alebo dokonalé dielo skrytého génia. Carrey v knihe opisuje život Jima Carreyho ale uvádza, že to nie je autobiografia ale kniha je plná detailov z jeho života. Myslím si, že skutočný Jim Carrey vytvoril absurdnú knihu v ktorej ústami iného Carreyho si mohol dovoliť písať slobodne čo si myslí o živote celebrity v Hollywoode.. Takto majstrovsky skĺbil fikciu s realitou a my si budeme môcť domýšľať čo je pravda a čo nie. Jim má talent na písanie a bolo by zaujímavé sledovať ak by sa rozhodol pre nejakú inú tvorbu a písal by ju len on sám. Na tejto knihe spolupracoval s Vachonom a neviem teda akou mierou prispel sám Jim Carrey. Knihu hodnotiť nebudem lebo to po pravde neviem ale zaujala ma a miestami rozosmiala, udivila, znechutila a často som sa pristihol, že sa pýtam - toto je naozaj pravda alebo si robí z čitateľa prdel ? Malá čarovná knižka o hercovi ktorý ide z kožou na trh a nedá šancu ani svojim depresiám ani kostlivcom v skrini. Proste zrejme taký výplach duše ktorý ale nemusí byť pre každého.

Božská rovnice: Hledání teorie všehoBožská rovnice: Hledání teorie všehoMichio Kaku

Michio Kaku ako vždy skvelý a predkladá nám nové správy zo sveta výskumu počiatkov a budúcnosti vesmíru. Teda polovica kniha sú nové správy, prvá polovica je povinná jazda od Newtona, Einsteina až po dnešok. Nie je na škodu taká rekapitulácia pre ľudí ktorí s podobnou literatúrou začínajú. Ľudia ktoré nemajú vedomosti fyziky a výskumu vesmíru si tak môžu spokojne pridať hviezdičku navyše. Kaku je výborný rozprávač a dokáže aj tieto komplikované veci podať pomerne vecne, logicky a po lopate. Záver knihy je jedným slovom fantasticky kedy nám Kaku obhajuje jeho preferovanú strunovú teóriu pred všetkým tým kritickým pohľadom. Musím uznať, že kritika je oprávnená a na druhú stranu Kaku vie obhájiť v rámci možnosti strunovú a neskôr aj M-teóriu ktorá vychádza zo strunovej teórie. Milujem konce takýchto kníh kde autor ako je Kaku vedecká kapacita naplno popustí uzdu svojej fantázie a dovolí nám nahliadnuť do neskutočného sveta akým vesmír je. Preto ho mám rád, píše zrozumiteľne, vecne, stručne, plne obhajuje svoje ZA ale aj PROTI a vie byť aj fantasta a snílek. Táto kniha by nemala mať sotva 200 strán ale minimálne 800 a vedel by som ju čítať rovnako so zatajeným dychom. Takže vrelo odporúčam ľuďom ktorí vesmír chápu ako miesto ktoré je plne skryté pred zrakmi ľudí ale nájdu sa ľudia ako Kaku ktorí sa neboja byť zvedavý. 80 %

Mimozemský životMimozemský životA. Loeb (pseudonym)

Výborná a zaujímavý publikácia, bál som sa, že sa na kúsok a viac ako dvesto stranách bude autor krútiť na jednej a tej istej téme. Omyl ! Samozrejme, že objekt " OUMUAMUA" ktorý rozvíril na jeseň roku 2017 nielen odbornú verejnosť, je len jedna z bohatým tém tejto knihy. Autor rozoberá svoj osobný aj odborný život astrofyzika z Harvardu.
Venuje sa rôznym témam ako je SETI alebo program tzv. hviezdna strela na ktorej spolupracoval aj známy Stephen Hawking.
Súhlasím s autorom, že súčasná veda je pomerne skostnatená a bojí sa zase pozerať aj za obzory a je pohodlná a venuje sa témam málo kontroverzným.
Nebojí sa hypotéz nad rámec súčasného smerovania vedeckej línie a dáva nám jeho argumenty o tom, že sa skutočne nemusí mýliť.
Autor je mi sympatický tým ,že nič netvrdí sebaisto a priznáva, že sa púšťa na tenký ľad ale naozaj vedecké dôkazy nepustia. Aj keď tajuplný objekt " oumuamua " tu bol krátko predsa sa len podarilo čo to o ňom zistiť a aj svetové vedecké kapacity si lámu hlavy čo to bolo. Nedá sa to odbiť asteroidom ani kométou. Je na škodu, že tento vzácny a ojedinelý jav sme nepodchytili skôr.
Jednalo sa o prvé potvrdené teleso ktoré prišlo z medzihviezdneho priestoru !

PS : vlkodlaq : pominiem tú pomýlenú vetu v čom je spoločný mimozemský život a astrológia ( to fakt dať do kopy je umenie ! )
ale Tvoja posledná veta : preferujem vedu faktov namiesto príliš odvážnych tezí...
No kamarát je to presne naopak :) ten objekt tu BOL ! je zachytený, zdokumentovaný, vypočítaný, zaznamenaný a pod....skutočnosť, že ho veda nedokáže analyzovať je faktografický údaj o tom, že veda toho ešte veľa nevie !
naopak kniha ktorá píše o multivesmíre je len odvážna teória o ktorej nikto nikdy nedal jediný rukolapný dôkaz !
Zrejme si túto knihu ani v rukách nemal keďže si tak odsúdil ani nevediac o čom je !
pekný deň s domnienkami.

90 %

Klub vrahůKlub vrahůPavel Renčín

Pavel Renčín, veľa som o ňom čítal a zaujal ma jeho online kurz v ktorom dával rady pre začínajúcich spisovateľov. Bol som zvedavý ako je na tom s vlastným písaním " pán učiteľ ". Prívlastok ako český King alebo český Karika nejdem zatiaľ riešiť, keďže je to len moja prvá kniha od autora a druhá je na ceste. O čom je táto kniha ? o epilógu a doslove autora...ako to chápať ? Renčín použil jeden ťah Kariku a prevtelil to do svojej knihy. Povedzme, že Adam z príbehu je niekto iný. Povedzme, že do knihy prelial autor kus reality a kus osobnosti ktorú najlepšie v živote pozná. Prečo sa mi kniha páčila ? Má svoje také hmlisté čaro tajomnej a skrytej Prahy. Kde som v uličke v noci ktorú osvetľovala len pouličná lampa spolu s autorom striehol na " démonov " . Mám rád reálie v knihách ktoré sú našim domovom ako je Praha alebo ktorákoľvek časť Slovenska. Trošku sa cítite v takej knihe ako doma a zároveň sa neiste aj bojíte. je to proste blízko. Prečo sa mi kniha nepáčila ? Renčín je už pomerne vyzretý autor ale stále trpí "syndrómom československých autorov ". Stále aj napriek snahe autora to potláčať je tam kopec dialógov ktoré " šuštia papierom " a neustále priame poukazovanie na určité veci je vec ktorú páchajú všetci noví autora naprieč CZ a SK.
A tak vzal svoj nový mobil samsung S22, dal ho do vaku NIKE kde už predtým vložil notebook Lenovo a pohodil to do auta Škoda super B kde už na zadnom sedadle ležala kniha O myšiach a ľuďoch od Steinbecka.
Tá veta je mnou pritiahnutá za vlasy ale je to približne tá istá schéma ktorá sa vinie knihami ako je Renčín alebo Karika. Neviem prečo je to nutné takto písať ? prečo ?
Záver knihy je ťažko predvídateľný v podstate od začiatku len je človek zvedavý akou formou to autor pojme. No povedzme, že si s tým veľa práce nedal a vybafol to na nás niektorých priskoro a záver je potom zbytočne šokový ako keby sme sa málo zľakli.
Rozhodne je to dobrá kniha ktorá má čo povedať súčasnému čitateľovi našich krajov a dá nám to jasne najavo, že pochádza z PRAHY a z ČESKEJ REPUBLIKY ! Som zvedavý na ďalšiu tvorbu autora a čakám na balík od PACKETY kde bude Väznená...tak uvidíme.
70%

TalismanTalismanStephen King

(+ SPOILER) Jack Sawyer má chorú matku ktorú zachrániť môže tak, že prestúpi do inej dimenzie kde zachráni kráľovnú ktorá je dvojenec jeho matky.
Nejak tak v skratke znie jedna z mála logický vecí v tejto knihe. Teritória je iná dimenzia do ktorej ak sa dostanete ocitnete sa v inom svete. Sú tam iné pravidlá, iná fyzika, iná doba a pod...
King a jeho kolega nedokázali udržať konzistentnú myšlienku počas príbehu v tejto buddy movie road. Pravidlá sú ťažko charakterizované a zmätočné
často som mal problémy s tým kde zrovna Jack je a s kým tam je a miestami dokonca aj prečo tam je. Vzniká informačný chaos ktorý v kombinácii so stovkami strán začne zaváňať veľkou nudou. Sama kniha začne nemastne neslano kedy 100 strán sa len kecá a kecá a vy aj viete prečo a ako len nechápete prečo už do zadku nezačne akcia. Tam na chvíľku mu kniha grády a dobre sa čítajú tie dramatické presuny TAM a NAZAD. Potom sa udeje asi najzaujímavejšia časť knihy kedy do príbehu vstúpi "VLK " Užite si jeho krátky pobyt keďže autori si spoločne povedia akcia ? nápady ? vysrať ! vrátime sa k nude a k chaosu. A tak originálnu a silnú postavu ako bol Vlk vystrieda nudné šedé tupelo menom Richard. A s ním sa dlho predlho budete tackať stovkami strán do finále ktorá je tak sprosté ako samotná táto kniha. Koniec príde a vy budete rozčarovaný sedieť a pýtať sa - A to je všetko ? Veru všetko, svojim spôsobom je to úľava keďže posledné stovky strán som čítal nasilu a tlačil som sa aby som tých 700 strán mal za sebou. Nebudem sa rozplývať kto nesie na tom vinu, že je kniha tak spackaná. Boli na to dvaja a neviem kto prispel akou formou a porciou do spôsobu práce na tejto knihe. Každopádne aj o oveľa rokov King s vlastním synom vydá knihu ktorú bolo treba spáliť okamžite po napísaní ( Spiace krásavice ) Jedna horšia ako druhá.
30%

AxiomatAxiomatGreg Egan

Veľmi nesúrodý výber naozaj miestami ťažko uchopiteľných vo väčšine prípadov SCI-FI poviedok, prečo vo väčšine ? niektoré sú totižto ťažko definovateľné o aký žáner vlastne ide.
Autor má dobrý prehľad o vede technike, fyzike, biológii ale najviac sa necháva unášať filozofiou. V hard SCI-FI je to na škodu vzhľadom na autorov necit k beletrii kde sa správa ako slon v porceláne a je veľmi ťažkopádny. Fantáziu má dobrú ale nedokáže ju jasne, zrozumiteľnou formou dostať zo seba a miestami sa mi stalo, že som sa stratil vo vete ! Nie na stránke ale už veta mi robila problém pochopiť aký má vlastne zmysel. To nie je dobré !
Je sympatické, že poviedky sú umiestnené zhruba do jednej časovej etapy a niektoré vynálezy alebo objekty sa prelínajú viac poviedkami.
Snažil som sa pochopiť autorov štýl a jeho opis ľudí v budúcnosti napriek tomu, že som bol plne sústredený mi to miestami vôbec nešlo. Veľa poviedok som čítal, čítal a veľmi som sa tešil, že bude poviedka konečne už končiť. Uznáte, že to nie je dobré ! Rovnako ako nie je dobré byť rád, že sú poviedky rozsahom krátke.
Nie som ani veľmi sklamaný vzhľadom na autorovu excelentnú fantáziu.
Veľmi som sklamaný tým, že Greg Egan nedokáže písať trošku čitateľsky zaujímavo aby som na konci knihy ju nezavrel s úľavou ako v tomto prípade.
60 %

Věčný atentátník 3/5
Poviedka o prenasledovaní drogy / vírusu S naprieč paralelnými vesmírmi..

Deník sta světelných let 3/5
Vedieť čo prináša budúcnosť nemusí byť vždy to pravé orechové čo chcete vedieť...

Laskání 4/5
Policajt pri vyšetrovaní vraždy ženy objaví zaujímavého tvora, neskôr sa zistí súvis tvora s jedným umeleckým dielom. A aký má vzťah policajt s tvorom ?

Axiomat 3/5
Implantát ako nástroj pomsty ?

Bezpečností schránka 5/5
Poriadne náročná ale jednoducho nádherná poviedka o mužovi ktorý sa každé ráno budil v tele niekoho iného. Originálne a má aj zaujímavý koniec.

Vidění 3/5
Neobvyklý zdravotný problém ako následok úrazu alebo je za tým niečo iné ?
Poviedka ktorá má dobrý potenciál ale je stratená sama v sebe.

Únos 5/5
Silná poviedka o krádeži identity, kto sme ? čo a kde je naša osobnosť ? zaujímavá filozoficky podložená poviedka ktorá ani sekundu nenudí.

Učím se být sám sebou 2/5
Ničím nevýrazná poviedka o drahokame ktorý supluje náš mozog, treba sa len rozhodnúť či ho používať alebo nie.

Vycházka 3/5
Čo by ste spravili aby ste Vašu popravu oddialili o 5 minút ?

Do tmy 2/5
Čo sa stane ak sa na Zemi zjaví zrazu červia diera ? po pravde neviem keďže autor možno sám nevedel čo s takou látkou...

Láska jak má být 4/5
Muž je po vlakovom nešťastí na hranici života a smrti. Jeho manželka sa dá prehovoriť na ....pomerne nechutnú možnosť jeho záchrany. Prekvapivo originálna a silná poviedka.

Morální virolog 4/5
Cesty božie sú nevyspytateľné alebo keď sa šialený vedec rozhodne vyriešiť ľudskú neveru....zaujímavá poviedka.

Blíž 0/5
Zvrhlosť a dekadencia nič viac, alebo LGBTI v budúcnosti.

Nestabilní dráhy v prostoru lží 0/5
Nejaké filozofické a náboženské kecy v ktorých som sa definitívne stratil

Vlk z Wall Street: Závažnosť finančného systémuVlk z Wall Street: Závažnosť finančného systémuErnst Wolf

Všetko čo ste sa kedy chceli opýtať o svetovej ekonomike ale báli ste sa ,že vás oklamú. A veru je v čom klamať. V podstate je za posledné stovky rokov náš systém svetových peňazí jeden veľký kolosálny a bezprecedentný podvod.
Nemecký autor Ernst Wolff Vás o tom vo svojej pomerne krátkej ale bohatej knižke spoľahlivo presvedčí. Na niečo viac ako 160 stranách vás v 52 kapitolách prevedie dôležitými pojmami globálnej ekonomiky. Kapitoly sú krátke max dve tri stránky ale sú slovo od slova nabité faktami o ktorých ste netušili.
Spomeniem aspoň pár kapitol :
Federálny rezervný systém
MMF
Svetová Banka
Ratingové agentúry
Čína a nová hodvábna cesta
EU
Vrtuľníkové peniaze
atď...
sú to všetko zaujímavé kapitoly ktoré sa čítajú jedným dychom a pritom nie sú lacno senzácie chtivé. Sú nabité faktami a ktokoľvek si môže ich hodnovernosť preveriť pár klikmi na internete.
Nie je to zložité čítanie, pár zložitých termínov autor šikovne vysvetlí a aj neznalec do ekonomiky bude rýchlo v obraze.
V obraze o čo tu ide, ako sa systém ponára sám do seba a mnohé finančné katastrofy sú dôvodom na obavy pred budúcnosťou.
Svetové krízy boli v drvivej väčšine spôsobené nenažranosťou bánk a ich lajdáckemu prístupu k riziku a nulovej zodpovednosti.
Ak banky prosperujú tak generujú mnoho biliónové zisky ktoré sú samozrejme súkromné príjmy. Akonáhle však príde ku katastrofám tak štáty rýchlo zachraňujú tieto inštitúcie pred krachom peňazí pracujúcej vrstvy daňových poplatníkov. Presne podľa hesla :
Príjmy sú súkromné ! Straty sú verejné !
Donekonečna to takto samozrejme nejde a s matematickou presnosťou sa vie, že tento systém je neudržateľný a skolabuje. Viď posledné udalosti roku 2007 - 2008 kedy nechýbalo veľa a padlo to skoro celé na hubu. Vzalo sa nejaké ponaučenie ? Kdeže naopak ešte viacej hazardu sa hrá v tomto veľkom svetovom kasíne!
Systém je v troskách a koncom roka 2019 sa už naisto črtala ďalšia ekonomická katastrofa. Potrebovali už len zázrak.
Začiatkom roku ale " netopier zatrepotal krídlami a priniesol vírus " úvodzovky z toho dôvodu, že v aký príhodný čas však ? čistá " náhoda " samozrejme.
Autor na konci knihy zaradil aj kapitoly z prvých mesiacov koronavíru ktorý natrvalo zmenil svet. Nie zo zdravotného hľadiska ale z hľadiska pretransformovania svetového kapitálu do tých správnych rúk. Nastáva globálny reset a neprinesie nič dobrého.
Bohatí zbohatli brutálne ( majitelia Facebooku a Amazonu za 8 týždňov o 60 miliárd dolárov ! ) a stredná trieda bude postupne likvidovaná ako aj stredný a malý podnik ktorý to neuvládze a zožerie ho gigant monopolista. Netreba sa ďaleko ísť pozerať pre dôkaz, každý videl ako počas tzv. lockdownov bol malý živnostník alebo mini obchodík zatvorený a veľký reťazec naplno otvorený a kráľovský bohatol. Človek si nechce pripúšťať kacírsku myšlienku , že ten malý skurvený lietajúci mäsožravec v tej Číne ale priniesol ten "vírus" za sekundu dvanásť !
No ktovie odkiaľ sa tu vzal taký vírus ktorý priniesol istej ultra bohatej skupinke majiteľov peňazí ďalšie bilióny na ich nenažrané účty ktoré nemajú dna.
Do budúcna treba čakať ďalšie takéto " šťastné náhody " v podobe "vírusov" vojen alebo možno priletia mimozemšťania. Hmm nepriletia naozaj ale akože....
100%

Alchýmia peňazí: Ako banky tvoria peniaze zo vzduchuAlchýmia peňazí: Ako banky tvoria peniaze zo vzduchuValentin Katasonov

Titul tejto knihy veľa napovie.
Alchymisti sa kedysi pokúšali vytvoriť zlato umelo. Vieme, že sa im to nepodarilo a samozrejme sa to nedá ani dnes keďže proces vzniku zlata je možný len v útrobách hviezd.
Lenže ak stredoveký alchymisti chceli vyrábať zlato neúspešne tak dnešní " alchymisti " dokážu vytvárať peniaze zo vzduchu. O kom je reč ? no predsa o špekulatívnych " majiteľov peňazí " rozumie mi každý kto si tam dosadí ľudí ktorí stáli, stoja za FED - USA.
Tvorenie peňazí z ničoho alebo doslova zo vzduchu nie je nejaká zložitá veda. Potrebujete na to mať vo vrecku národné aj nadnárodné vlády, korporácie, média a tlačiarne peňazí ktoré budú tlačiť ničím nekrytý peniaz. Jednoduché však ? načo je to dobré ?
citujem knihu :
Majitelia peňazí slúžia diablovi ( nech je pod tým slovkom čokoľvek ) sú to verní sluhovia diabla. Myslí sa tým svetová finančná elita - čo sú hlavní akcionári Federálneho rezervného systému ( FED USA ).
Vlastnia " tlačiarenský stroj " na výrobu dolárov, ktoré sú od konca druhej svetovej vojny svetovou menou. Majiteľov peňazí nezaujímajú samotné peniaze. Peniaze sú len prostriedkom, Prostriedkom na čo ? - Na získanie svetovej nadvlády. Nechcú byť len majiteľmi peňazí, chcú vlastniť celý svet.

Nie je to len doména USA ale aj u nás v EU existuje tzv. ECB ktorí vlastní takéto tlačiarne ktoré pumpujú peniaze do sveta. ECB ( Európska centrálna banka ) je nadradený a "nezávislý " orgán na ktorý nemá dosah ani európsky parlament ani národné vlády členov EU. Robí si čo chce a pomocou CB - centrálnych bánk jednotlivých štátov EU vytvára obrovské neplatiteľné dlhy !
Kto má dlh je otrokom, kto má obrovský dlh je zatrateným otrokom a kto má neplatiteľný dlh ten je navždy zatratený !

Djatlovova expedice: Nová odhaleníDjatlovova expedice: Nová odhaleníMartin Lavay

Hľadáte súhrn všemožných správ a správičiek z netu o tejto udalosti ? máte ich ! kniha je ucelený spis takýchto miestami bulvárnych a šialených správ. Hľadáte výsledné a konečné vysvetlenie toho čo sa v roku 1959 stalo ? Smola ! v knihe nie je ani stopa po finálnej správe alebo niečo podobnom. Autor sám v doslove píše, že je to kniha bez záveru. Nedozviete sa tu v podstate nič nové. Autor naskladal len novšie správy o tom kam dospelo väčšinou amatérske pátranie tejto záhadnej udalosti. Drvivá väčšina je aj tak z ríše fantázie a rôzne UFO, Yeti, drogy, vraždy, únosy do iných dimenzii, vraždiaci šamani, cestovatelia v čase, živí Djatlovci v Izraeli a podobné nezmysly chorých hláv. Čo vám kniha dá ? nič ! Jedine vám ušetrí čas ktorý by ste venovali pátraním po webe v cudzom jazyku. Takže ako som písal u prvej knihe autora k tejto téme, jedná sa len o ucelený súhrn toho čo ponúka internet. A to, že aký je dôveryhodný internet netreba ani písať. Nečakajte nové odhalenia, nečakajte bombastické senzácie, nečakajte nič, sadnite si a s kyslým polo úsmevom sa ponorte do pomerne pekne spracovanej knihy ktorá vám ale nič nové nepovie. Byť neslušný tak poviem, že kniha je zbytočná ako " bradavky kancovi "
50 %

Dámský gambitDámský gambitWalter Tevis

Tu sa nedá veľa písať keďže je to vynikajúca kniha, ktorú napísal vynikajúci spisovateľ a na jej základe natočili vynikajúci seriál.
Videl som ho skôr ako som čítal knihu ale nie je to na škodu, aspoň som si mohol predstaviť postavy a reálie príbehu dokonale.
Páči sa mi úsporný štýl písania aký zvolil Tevis. Knihe by ublížilo ak by rozoberala každý zbytočný a nepodstatný detail. Ťažký život sa neoplatí rozpisovať, je lepšie schovať ho v detailoch. Bravó za to !
Nechápem tie niektoré komentáre o tom, že v knihe je plno šachu ??? No však je to kniha o šachu čo iné tam má byť ? Upíry ??? transvestiti ???
Milujem šach a vychutnával som si tie " nemé " šachové bitky do ktorých autor umne vpašoval aj ľudské vlastnosti.
Beth je jedinečne opísaná postava a Tevis jej démonov lacno nezneužil ale naopak ich využil aby upevnil jej charakter!
Dokonalé dielo a som rád, že som sa nebál toho, že som videl ako prvý seriál.
Autor opísal reálie studenej vojny tak ako to videl bežný človek. Strach a paniku robili a robia len politici. Dnes by Tevisa za jeho zhovievavý prístup k ZSSR možno popravili na námestí liberálni fašisti ale hold taká je doba.
Kniha je literárny klenot a najlepšia kniha o šachu aká kedy bola napísaná !

Pán ohněPán ohněPeter May

Po prečítaní fenomenálnej trilógie z ostrova Lewis, som bol pochopiteľne zvedavý na ďalšie knihy autora. Keďže Čína ma zaujíma a prišla mi ako dobrá zmena po Škótsku, rozhodol som sa pre prvý diel čínskych thrillerov. Pán ohňa je rozhodne oveľa slabšie čítanie ako ostrov Lewis, to chcem hneď na začiatku uviesť. Tu je tiež detektívny príbeh a na pozadí sú osudy ľudí ale tu to pôsobí kŕčovitejšie a povrchnejšie. Autor uvádza čitateľa do nového prostredia ( Čína ) rôzne kultúry keďže hlavná postava je Američanka. Robí to zo začiatku zmätok, musíte prijať Čínu a jej rozhodne iné a exotické prostredie navyše od Európana ( May ). Dosť rýchlo sa udeje dôležitá vec z ktorej sa nestihne spamätať ani hlavná postava a ani čitateľ. Pre niekoho reálie Číny a ich mená a názvy spolu prirýchlym vstupom do deja spôsobiť chaos. Priznám sa, že som bol prudko nešetrne aj ja vhodený do deja. Nechápte to tak, že sa mi nepáčilo, v podstate je to veľmi dobrá kniha ale mierne nešikovne zvládnutá. Hlavne začiatok. Potom sa čitateľ aklimatizuje a od polovici to ide z kopca. Detektívny príbeh sa prelína do popredia a postupne sa stáva hlavný bod knihy a celkom súdržne s tým idú aj osudy postáv. Miestami to jemne ťahá až k červenej knižnice ale nič hrozné .Horšie je to s pomerne povrchným, predvídateľným dejom kedy sa naivne isté udalosti začnú vymykať zdravému rozumu. Z banálneho krimi príbehu je tu zrazu doslova celoplanetárny problém. Myslím si, že aj nebezpečenstvo GMO potravín je lacná látka a takto sa atraktivita čínskeho prostredia zbytočne vytratí v niečom čo pokojne mohlo byť v EU reáliách. Koniec je tiež nevyriešený najlepšie a vyslovene ho niekto / niečo uťal a lacno na dvoch troch stranách odflákol. Veľmi odflákol. Rozhodne dám šancu druhému dielu a potom sa definitívne rozhodnem ako ďalej s Mayom a čínskymi thrillermi.
za mňa 70 %

Muž, který spadl na ZemiMuž, který spadl na ZemiWalter Tevis

Útla knižka ktorá má pár strán, napriek tomu je v nej ukrytý silný a veľký príbeh. Povedzme, že SCI - FI , to mi príde len ako istá forma kamufláže. Pod povrchom drieme a silnie čistý nefalšovaný proti vojnový príbeh ktorý autor umne prepašoval do sci - fi podoby. Je priam beznádejný, depresívny , silne kope ľudstvo do ksichtu pre jeho jedinú dokonalú schopnosť a tou je - sebe deštrukcia. Nech je Thomas Newton z Marsu, z Venuše alebo z tramtárie, dôležitý je odkaz - VOJNA JE ZLÁ VEC ! Dokonalá malá knižka ktorá je možno silne naivná, vlastne ona je silne naivná ale nadčasovosť je dych berúca. Prečítal som to za dva dni ale v hlave to bude ešte pekne dlho a znepokojivo rezonovať. Myslím si, že tak ako sa ľudstvo správalo k mimozemšťanovi, tak sa správa aj medzi sebou.
Chcem veriť, že to dokážeme ale ....nedokázala to ani Thomasova vyspelejšia civilizácia.

90 %

Spravedlivá věcSpravedlivá věcJohn Katzenbach

Katzenbach je taký skrytý talent o ktorom málo ľudí vie a pritom je to fakt špička spisovateľ ! Nerozumiem kde robí chybu on alebo čitatelia, že sa jeden druhému skrývajú. Výborná dráma z prostredia Floridy, podotýkam dusnej, vlhkej a nebezpečnej oblasti plnej aligátorov, močiarov a ... pár nevyjasnených hrdelných zločinov. Novinár dostane list z cely smrti v ktorej sedí mladý černoch za vraždu len jedenásťročnej bielej dievčiny. On tvrdí, že ju nespáchal a prosí novinára o pomoc. Novinár sa stretne ako s černochom tak aj s policajtami ktorí to vyšetrovali ako aj s rodičmi onej nebohej dievčiny. Zistí silné procesné chyby a napíše článok do novín ktorý urobí silný vietor v prípade. Ďalej písať nemá význam keďže by to bol spoiler za spoilerom. Fakt je, že sa rozbehne pravá dráma v ktorej sa nevie kto je zlý kto dobrý a kto vlastne vie čo chce. Autor je ale šikovný v opisu deja a čitateľ sa nestratí a bude si chvíľami pripadať, že je tam v mieste diania. Bude mu horúco, bude cítiť dusnú atmosféru Floridy, pachuť rasizmu a veľkej biedy na juhu USA. Vždy ale bude vedieť čo sa v knihe deje a postavy ako je u Katzenbacha zvykom sú jednoducho špičkovo napísané.
Veľká spokojnosť s knihou, biedna s filmom ktorý je odfláknutý až je nepozerateľný !
Nepoteší ani divná vec vydavateľov, kým moja verzia kniha sa volá : Spravodlivá vec, tak jedno vydanie sa volá : Vražedné aliby. Ktovie koľko ľudí si podobne ako ja kúpilo obe verzie mysliac si, že sa jedná o dve rôzne knihy a ...prd. Je to jedná a tá istá kniha ! Moja verzia má cca 323 strán a tú druh ktorú mám má cca 550 strán a pritom je to slovo od slova to isté, v tej starej je text nahustený a priam mini písmenka.
Nerozumiem tomu a nechápem prečo jedna kniha nemohla mať jednotný názov.

80 %

Až za hrobAž za hrobJohn Katzenbach

Stalker, pomätenec, psychopat a hlavne krajne nebezpečný muž. Kto ? Týka sa to Michaela O'Conella, muža ktorý raz stretol dievča menom Ashley, mysliac si, že jedna noc je láskou navždy, až za hrob.
Začína sa nefalšovaný boj o život ktorý sa netýka len Ashley. Dokonca na živote sú ohrozené aj zvieratá. Čo dokáže chorobná posadnutosť jedného duševne chorého jedinca ktorý sa napevno zafixuje na život nevinnej ženy. O tom je táto kniha od Katzbenacha. Katzenbach je autor ktorý dokáže nemysliteľné a to udržať čitateľa na 470 stranách permanentne v napätí. 470 strán mi pripadalo ako 100 strán a kniha padla za necelé dva dni. Pretože je tempo vraždiace a čo strana sa dejú nové a nové veci, máte pocit, že ste v priamo v deji knihy. Autor je dokonalý znalec psychiky a vie kedy má vygradovať napätie na maximum. Ani na okamih tak nebudete mať pocit, že by lov na človeka bol pomalý alebo mu dochádzal dych. Naopak, na konci knihy je hon už na hrane všetkého a tu sem tam dochádza k nelogickým veciam. Nie je ich veľa ale kopec neuveriteľných "náhod " prípadne nelogických reakcii trošku naštrbí dobrý pocit z tohto thrilleru.
Nie je to nič hrozné čo nevidieť u iných autorov. Katzenbach naviac perfektne prelína účastníkov štvanice a tieto krátke kapitoly vie uťať v najlepšom aby ešte viac stupňoval naše už aj tak dosť napínavé čítanie.

Šachové figurkyŠachové figurkyPeter May

Padla celá táto skvelá trilógia, tretí diel bol čo sa kvality týka lepší ako druhý a dôstojne zavŕšil celú túto famóznu sériu. Bohužiaľ. Veru veľká škoda, že sa už na ostrov Lewis a jeho okolie nevrátime.
Tretí diel je presne v duchu v akom sa niesli oba predchádzajúce diely. Silný príbeh tiahnuci sa za minulosti do súčasnosti. Veľa postáv ktoré majú kostlivcov v skrini a silne poprepletané osudy. Navonok Fin mimo všetkého ale prídeme na to, že je stredobodom a dokonca aj hýbateľom udalostí. May nám zase prináša skvelé opisy prostredia prírody, ľudí a zvykov v tomto rozhodne zaujímavom kúsku sveta. Postavy mlčanlivé a odolné voči počasiu si nesú bolesť aby ju skryli pred svetom aj sebou samým. Zvyknutý tak nejak bojovať sami za seba.
Postava " Piskoř " je typický predstaviteľ miestneho ľudu, tvrdohlavý a milujúci slobodu a nezávislosť. Spoločne s Finom nájdu lietadlo s telom a začne sa zase typický výlet do minulosti ktorý končí vo veľmi ale skutočne veľmi dramatickom finále. Uzatvára sa tak veľa kapitol nielen s Finom ale aj iné postavy z minulých dielov nájdu ukončenie svojich životných príbehov.
Úžasná trilógia tak končí a budem tajne dúfať, že sa raz autor rozhodne vrátiť na ostrov Lewis aby nám ešte ukázal niečo z jeho neprístupnej krásy. Rozhodne by som bral !

100%

Muž z ostrova LewisMuž z ostrova LewisPeter May

Fin sa vracia na ostrov Lewis, vyzerá to tak, že definitívne. Rozhodne sa usadiť v dome svojich rodičov. Dom vyžaduje opravu a tak začne s prerábaním kým on medzi tým spí v stane. Ak prvý diel bol ešte aspoň z časti detektívka, tak druhý diel detektívnu časť vypustil skoro úplne. V rašeline sa nájde telo mladého muža, spočiatku to vyzeralo ako archeologický nález. Netrvá dlho a stáva sa z toho miesto zločinu najhoršieho, to jest - vraždy.
Komu patrí telo mladého muža ? kto ho zabil obzvlášť brutálnym a surovým spôsobom ?
Dve tajomstvá a záhady po stopách ktorých sa Fin pustí. Paralelne s pátraním Fina v súčasnosti si jeden starý muž začne spomínať na svoje dávne časy detstva. Kam dovedie pátranie Fina ? kam až siahajú spomienky starého muža trpiaceho demenciou ? Majú niečo spoločného ?
Otázky, samé otázky a priznám sa, že hľadanie odpovedí je rovnako vzrušujúce ako v Skale. Tempo nám spomalí a celkom sa tak môžeme sústrediť na túto tajomnú a opustenú časť sveta. Dozvieme sa zaujímavé veci z minulosti ostrova a to ako sa tam ťažko žilo. A ako sa staré krivdy a pomsty driapu až do súčasnosti.
Kniha sa číta rovnako skvelo ako prvý diel. Je len o málinko horšia v tom, že už nezachycuje takú veľkú drámu ako na konci Skaly. Nehovorím, že finálne nie je dramatické. Rozhodne dobrá kniha a tretí diel je už na ceste ku mne.
90%

Svetová finančná kríza: Koniec desaťročnej prestávkySvetová finančná kríza: Koniec desaťročnej prestávkyValentin Katasonov

K môjmu komentáru mi dovoľte ešte pripojiť názor môjho známeho, ktorý ešte dodá ako COVID zasiahol ( výhodne a plánovane ) ekonomiky celého sveta :

Na pozadí prebiehajúcej sociálnej transformácie prostredníctvom Covidu nám mimo svetla reflektorov prebieha možno ešte rozsiahlejšia a ničivejšia ekonomická transformácia. Prvá jej obeť musela byť nevyhnutne stredná trieda zvyknutá žiť svoj život neobmedzených možností. Na prvý pohľad by sa človek aj počudoval. Stredná trieda predsa bola vždy nezávislá na systéme, bola a je schopná veľmi dobre uživiť seba aj štátny aparát, a tvorila systém služieb, ktorý určoval kvalitu života celého systému.
Ale iba na prvý pohľad. V skutočnosti je to práve stredná trieda a jej spôsob života (čo je princíp amerického sna) kde 5% populácie spotrebováva 50% zdrojov a produkuje 40% odpadov. Takýto vzorec je neudržateľný aj keby sa zachoval status quo dajme tomu ešte z 80. rokov minulého storočia.
Riadiace elity toto už dávno vedia a svoje riadenie tomu prispôsobili jediný kto to nevedel a sldko spal bol príslušník davu. Ten ešte aj dnes spí a keď sa aj preberie ešte dlho sa zabáva sledovaním súboja troch vrchných poschodí ekonomickej pyramídy (1. digitálny sektor = silicon walley, 2. Finančný sektor = wall street, 3. Priemyselní giganti) o nadvládu nad celou pyramídou. Táto bitka troch hláv toho istého draka iba odvádza pozornosť od faktu, že sa nám tu potichu pomaly ( a od r 2019 už rýchlo) inštaluje nový otrokársky systém v ktorom otroci neveria že sú otrokmi pretože majú ilúziu slobody, ale každý detail ich života priamo aj nepriamo ovládajú korporácie zdanlivo neprepojené, ale v skutočnosti patriace 1% superbohatých elít.
Parazitický monetárny systém založený na dolári ako svetovej mene a jeho neobmedzenom tlačení upadol do kómy už na jeseň v roku 2008 práve vďaka rotačkám FEDerálnych rezerv. Namiesto identifikácie problému a jeho odstránenia v podobe regulácií zo strany štátov sa iba prstom poukázalo na obetného baránka (Lehman Brothers), pár bankárov vypadlo z okna a o dva týždne davy zabudli. Veľké banky zhltli malé, a rotačky sa mohli znova spustiť, tentoraz ešte rýchlejšie. Keď v ECB videli ako ľahko sa dá zarábať, rozbehli tento biznis model aj v Európe. Veď straty zaplatili z úspor ľudí ( stredná trieda), a štátnymi dotáciami z peňazí daňových poplatníkov (stredná trieda + nízkopríjmová vrstva). Natlačenými a narezanými papierikmi sa podplatili politici, a tí už to voličom nejako vysvetlia. Takto ešte nejaký čas udržiavali systém ako navoňanú zdochlinu, a umelo upravovanými číslami o inflácii a HDP držali ľudí v hypnóze až donedávna. V roku 2019 sa už ukazovalo že prasknutie tejto bubliny preberie ľudí z hypnózy a tí keď si uvedomia ako naleteli, vezmú veci do vlastných rúk. Ešteže z jaskyne vyletel ten netopier. Náhle zastavenie ekonomík trochu upustilo z tej prefúknutej bubliny, helikoptérové peniaze od štátov a následne vesmírne tržby farmabiznisu zaúčinkovali ako defibrilátor na zastavené srdce celosvetovej ekonomiky. To síce naskočilo, ale bez radikálnej zmeny životosprávy to pacient dlho neprežije.
To preto prostredníctvom lockdownov likvidujú celé sektory ekonomík, preto padla stredná trieda za obeť, a čo je najhoršie práve preto prostredníctvom vakcinácie (ak bude treba tak aj prostredníctvom vojny) likvidujú kultúru obyvateľov tzv. 1 sveta (v európe a severnej amerike) aj s jej nositeľmi a nahrádzajú ju kultúrou 2. a 3. sveta (migranti z latinskej ameriky resp. afriky a blízkeho východu) ktorých technologická úroveň si aj pri vyššom počte obyvateľov vyžaduje nižšiu zdrojovú bázu.
Teraz keď lockdowny ustupujú do pozadia, nám sľubovaný návrat do normálu v plnejmiere ukáže v akej žalostnej forme sa ekonomiky nachádzajú, a kde je skutočná miera (hyper)inflácie.
Niektorí hovoria, že nás čaká ekonomická kríza aká ešte nikdy nebola. Ja dúfam že nemajú pravdu, lebo potom si ani neviem predstaviť aká veľká a ničivá bude musieť byť tá vojna, aby povojnová obnova priviedla svet späť k prosperite.

Valentin Katasonov nie je len tak obyčajný spisovateľ. V prvom rade je to významný vedec, ekonóm a doktor ekonomických vied, napísal už viac ako 40 kníh k danej téme. Dnes som dočítal jeho Svetovú finančnú krízu. Vynikajúca ekonomická štúdia svetovej ekonomiky do roku konca roka 2018 a začiatku roku 2019. Katasonov nemá problém nazývať veci pravým menom a bez debaty kritizuje celú ruskú vládu aj ruského prezidenta V.V.Putina. Z čoho ich obviňuje ? Z toho, že podliehajú zhubnému vplyvu veľmi nebezpečnej skupine ľudí ktorých volá - majitelia peňazí. Myslia sa tým majitelia svetových peňazí. Kto sú to tí tajomní " páni sveta " a ako riadia v podstate celý chod sveta ? Katasonov vysvetľuje ako svetovú ekonomiku riadia nadnárodné finančné spoločnosti ako je Rímsky klub, MMF, SB, BIS, G-7 G-10, G-20, G-30, a ten kto riadi ekonomiku a peniaze celého sveta defacto ovláda a riadi aj samotný svet. Vytvárajú peniaze z nuly, následne tvoria u jednotlivých štátov horibilné dlhy ktoré presahujú možnosti niektorých krajín ich niekedy splatiť. Na oplátku , im tie krajiny dávajú surovinové bohatstvo, cenné zlaté zdroje a hlavne patria do jarma dlhového otroctva z ktorého sa nikdy nevymania.
Taká krajina je večná studnica bohatstva. Čo to robí s obyvateľmi ? že žijú, vlastne živoria a sami sú pod jarmom dlhov a hypoték ? Nevadí. To je ďalší cieľ. K tomu ale pozdejšie, čo myslíte do kedy sa dá žiť takto na dlh ? Na dlh ktorý sa nikdy nedá splatiť ? je to celé len bublina a oni to dobre vedia, že ich vlastné roky budované dielo je jedna veľká pasca. V roku 2008 sme tu mali" krízu " ktorá prišla z USA, povalila pár bánk ktorých likvidáciu mimochodom zachraňovali daňoví poplatníci ! Zisky sú súkromné ale straty verejné....Dobre sa žije a " žerie " na cudzí účet. Sú to paraziti sveta !
FED " federálny rezervný systém " ..v úvodzovkách preto lebo nie je federálny aj keď sa tak volá. Je to súkromná spoločnosť ktorá porušuje ústavu USA o tom, že len štát smie tlačiť a vydávať doláre. FED je pánom USA a aj sveta, požičiava peniaze USA :

Drvivá väčšina štátov nemá vlastnú ekonomickú politiku, ich peniaze spravujú centrálne banky CB, ktoré sú zväčša len predlžené chápadla na vyciciavanie peňažných zdrojov štátu k majiteľom peňazí.
Je veľká škoda, že tam končia prostriedky ktoré by vedeli pomôcť ľudom v krajine, zdravotníctvo, školstvo, infraštruktúra alebo bývanie pre mladých. Miesto toho politici vo svete kryjú tieto monštruózne finančné úniky, je jedno či sú to ruskí, českí alebo slovenskí politici. CB by mali pracovať v prospech štátu majú to dokonca ukotvené v ústave. Realita je ale žiaľ úplne iná

Podtitul knihy je: Koniec desaťročnej prestávky, koncom roku 2018 sa to celé začalo rúcať ... majitelia peňazí alebo krajšie: banksteri začali špekulovať ako vytvoriť dôvody pre ktoré je nevyhnutná ďalšia kríza ku ktorej majitelia peňazí potrebujú zámienku.
Najlepšie celosvetovú ktorá odstaví celý svet a umožní im zase zhrabnúť smotanu a nakopnúť tú zdochýnajúcu mršinu ešte na pár rokov ...potom sa uvidí.
COVID
panika..chaos...celoplanetárne šialenstvo....ale hlavne biznis ! ! ! výroby sa odstavili, procesy sa utlmili, stredná trieda sa poriadne preriedila a odišla do stanov pod stromy....pre svetovú mafiu nastali hody, do toho neskutočné " kompenzačné dotácie " už zbedačených štátov...čerešnička na torte pharma priemysel si prišiel k rozprávkovému bohatstvu. A celé toto šialenstvo vytvoril ich masmediálny kolos ktorý táto klika vlastní stáročia...a tak si ľudia pre vymyslenú chripôčku nechali zruinovať celý svet....zhodili ekonomiku...vyčistili a zbavili sociálny systém od starcov....
Covid postupne končí a znovu bude treba všetko rozbehnúť a aby HDP znovu roztočilo kolieska tohto stroja na prachy ! čo silne ostalo a slabé zmizlo.

Keby som sa mal reinkarnovať, chcel by som sa vrátiť na Zem ako smrtiaci vírus, aby som znížil objem ľudskej populácie.
nie ..to nepovedal Hitler ale princ Filip, vojvoda z Edinburghu ! zosnulý manžel Anglickej kráľovnej

Na svete je veľa ľudí. planéta nás neuživí a musíme niečo s tým robiť. Takto nám to tvrdia tí ktorí sa maskujú za niečo ušľachtilé ale sú to ináč nafarbený majitelia peňazí ( na zeleno )

Podobné reči vedie aj mecenáš a spoluautor tejto genocídy Bill Gates ktorý samozrejme z čisto mierumilovných a šľachetných dôvodov zaberá na svete miesto v tzv. " preventívnom očkovaní " hotový ľudomil. Hlavne tie jeho výroky o koľko treba zredukovať africkú populáciu ( videá sú dostupné na webe )

Je to dobrá kniha a autor chce aby ste rozumeli tomu čo píše a chápali súvislostiam. Autor vie informácie vysvetliť pomerne jednoducho a netreba nejak extra ekonomické vzdelanie.
Základom je rozumieť tomu, prečo svetová ekonomika je veľmi nestabilný obor na hlinených nohách ktorý len pred sebou cielene nabaľuje veľkú guľu problémov ktoré jedného dňa prasknú či chceme alebo nie. Je to len otázka času.

a nezabudnite, vojna je najlepší biznis aký človek kedy vymyslel...

100 %

Psí (Ψ) vojny: Západ a východ: História využitia extrasenzoriky v armádach a tajných službáchPsí (Ψ) vojny: Západ a východ: História využitia extrasenzoriky v armádach a tajných službáchBoris Ratnikov

Kniha ktorá využíva vďačnú lákavú tému, nakoniec nepriniesla nič čo by stálo za to ju kladne ohodnotiť. Čo z toho, že autormi knihy sú bývali pracovníci spravodajských služieb ZSSR a USA keď v knihe sa všetko kĺže po povrchu. Len všeobecné veci ktoré sa stali vo veľmi úzkom kruhu zasvätených ľudí. Tým pádom sa stráca dôveryhodnosť a autenticita. Pár historických udalostí ktoré ľudstvo dávno pozná ináč je tu interpretované nedôveryhodnou formou. Na začiatku knihy je opisovaná známa Johana z Arku ktorej údajne Boh šepkal do hlavy vidiny a ona konala len jeho predstavy. Každý nech si domyslí či to bol veľký faktor náhody a šťastia, rozvinutá psychická porucha medzi ktorej prejavy patria halucinácie a hlasy v hlave. Alebo to bola osoba obdarená nadzmyselnou schopnosťou. Zrejme ju mala len na krátky čas keď vieme ako nakoniec dopadla. Kniha začína šamanizmom pokračuje k gréckym veštiarňam až končí na konci studenej doby. V tom čase sa stretli významné osoby CIA a KGB aby sme vzájomne vymieňali skúsenosti z extrasenzoriky. Kniha pôsobí veľmi nedôveryhodne, lacno, povrchne a hlavne neprináša nič nové. Za mňa zbytočná kniha za ktorú som vyhodil drahocenné položky a to čas a peniaze.
30 %

SkálaSkálaPeter May

Peter May, autor ktorého som roky míňal a ktorého tvorba mi bola úplne neznáma. Videl som čo napísal a videl som aj reakcie čitateľov. Všetko skoro veľmi kladné a ja som začal byť zvedavý.
Skála, niekto by to nazval ďalšia severská detektívka. Aj nie aj áno. Je to zo severu, je to detektívka. Kým sever je jasný a ostrov Lewis sa nachádza v nehostinnej oblasti severu Škótska, tak s detektívkou to nie je tak určité. Vyšetruje sa tam vražda, to áno ale Fin - naša hlavná postava prichádza po rokoch na ostrov Lewis hlavne spomínať na veci na ktoré by najradšej zabudol.
Kým hlavná dejová línia knihy je súčasnosť, paralelne s tým autor vedie druhú líniu ktorá sa vracia do Finovho detstva na tomto ostrove. Šťastné detstvo sa to nedá nazvať v žiadnom prípade.
Spoznávame tak v súčasnosti všetko čo zanechala minulosť. Nemusím zdôrazňovať, že to bola veľmi smutná, krvavá stopa ktorá siaha až do súčasnosti. Máme príbehy dva v jednom, chválim autora za úžasné prelínanie. Obe časové línie sa nevyrušujú ale citlivo dopĺňajú. Obe linky ale majú spoločné jedno a to je smutná melancholická nálada.
Lewis je miesto kde stáročia ľudia zápasia s nepriazňou ako je zlé počasie, chudoba a odlúčenosť od pevniny. Ich povahy sú chladné, drsné a nepripúšťajú si zlyhanie.
Žiť tam, znamená "trest na doživotie".

May celú knihu pretkáva množstvom príbehov z Finovej minulosti ktoré by si si zaslúžili vlastné knihy. Ich opisy sú jedným slovom dokonalé a človek pri nich zabúda dýchať. Veľmi pútavo nám autor dovolí nazerať do jednotlivých kapitol Finovho života. Príbeh s pneumatikou, prvý lov vtákov guga alebo pohreb sú veci ktoré formovali Fina do podoby v akej je. A rozumieme mu vo veľa veciach.

Skutočne veľká poklona ! May má dar veľkého spisovateľa, šetrí opismi aby nechal na čitateľa nech si privrie oči a vnútorným okom si doladí skvelý autorov opis. Pomáha k tomu autorov talent ktorý píše slová ktoré sa ako maslo kĺžu v hlave čitateľa. Kniha sa číta naozaj ľahko a rýchlo. Autorov štýl je jedna vec a druhá vec je napätie ktoré nás spolu so zvedavosťou ženie do finále ktoré sa ukáže v plnej krutej a drsnej nahote. O prekvapenie sa rozhodne nejedná, keďže May dal dosť indícii aby si pozorný čitateľ záver domyslel sám.

A ona detektívna časť knihy ? Detektívny príbeh je jemne s citom utlačený do úzadia a vôbec nechýba. Dráma detektívky vôbec nie je potrebná k navodení pocitu ako obvykle drámy navodzujú. Postačuje k tomu ťažký život Fina a ľudí na ostrove Lewis.
Dráma je život sám o sebe a May vie život opísať ukážkovo na jednotku s hviezdičkou.
Po takejto kvalitnej ochutnávke samozrejme siaham aj na ďalšie knihy autora a už sú na ceste druhé aj tretie pokračovanie Skály a už sa nemôžem dočkať.

Všetko čo sa udeje na Skale, tak na Skale aj ostane...

Cesta pri ktorej si človek praje aby sa nikdy neuskutočnila, vždycky ubehne rýchlo.

ZhubniZhubniR. Bachman (pseudonym)

Typická kniha od Bachmana, brutálna, nechutná, drsná, krvavá a na konci cynicky neľútostná. Výborný príbeh ktorý graduje od prvej stránky až do finále kedy sa stránky otáčali ako ventilátor. Starý cigáň uvalí kliatbu na právnika menom Billy Halleck. Billy mu totižto autom zabije dcéru. Ako a za akých okolností sa dozviete v knihe. Spočiatku obézny Billy víta chudnutie ale veľmi skoro zistí, že to nebude prírodná forma chudnutia. Toto chudnutie nepochádza z tohto sveta a začne sa zúfalý boj Billyho s vlastným telom a nepriateľským okolím ktoré mu nechce veriť, že sa jedná o kliatbu. Kilá padajú a príbeh sa zdramatizuje.

Musím uznať, že to má tie správne grády a rozhodne to nie je svetlý a radostný príbeh. Je to depresívna hra s časom a nepriazňou rodiny, priateľov a lekárov. Billy vie ako skončí a musí urobiť všetko preto aby to zvrátil. King ako pravý Američan toho moc o svete nevie a preto jeho cigáni v knihe hovoria švédsky a sú potomkami maďarských náčelníkov. Nič hrozné to nie je ale rozhodne si to mohol trošku naštudovať. Ale za to koniec je teda za hviezdičku navyše ! A rozhodne som pri tom nemal pocit, že by ma autor " ocigánil.

Zrak mysleZrak mysleOliver Sacks

Relatívne nedávno som prečítal svoju prvú knihu od tohto znalca ľudského tela a výborného spisovateľa pána Sacksa " Muž ktorý si plietol manželku s klobúkom ". Okamžite som pochopil, že toto je ten prípad kedy sám doktor píše o problémoch ľudí s detailným opisom rôznych problémov. Dozvedáme sa tak fakty z prvej ruky, zrozumiteľnou formou a nie je to len suché doktorské používanie odborných fráz.

Tentokrát sa zaoberá našim zrakom a jeho významom pre človeka ktoré nám prídu samozrejmosťou kým sme zdravý. Akonáhle nastanú rôzne defekty s hrôzou zisťujeme, že všetko čo sme pokladali za samozrejmosť je zrazu absurdné divadlo s veľmi drastickým dopadom na pohodlie našich životov.
Autor nám na príklade rôznych jeho pacientov ukazuje čo všetko sa zmení a ako veda pátra na základe toho, ako nám funguje spojenie zrak - mozog.

Čítanie je to smutné ale zároveň fascinujúce v pochopení ako funguje naše telo a ako sa myseľ bráni keď sa niečo v tom ináč dokonalom stroji pokazí.
Záver je ešte smutnejší z toho hľadiska , že autor už nepoužíva príklady svojich pacientov ale priamo aj sám seba.
V roku 2005 je mu diagnostikovaný nádor na oku a sme tak svedkami autorovho boja s touto chorobou. Doslova deň za dňom nám sprostredkúva jeho fyzicky ale hlavne psychický boj s rakovinou.
Máme tak jedinečnú príležitosť byť svedkami opisu veľkého problému so zrakom " očami " veľkého odborníka ľudskej neurológie.
Druhá kniha od rovnakého autora s ktorou som maximálne spokojný, znamená len jedno - kupujem ďalšie knihy Olivera Sacksa a som už veľmi zvedavý čo sa nové dozviem o fantastickom stroji menom - človek
100 %

Vrah ve mněVrah ve mněJim Thompson

Lou Ford je vrahom, nebolo by na tom samozrejme nič divné ale on je policajt. Originálny príbeh o chlapovi ktorého vnútorný démoni prinútili vraždiť je už bez mála 70 ročná klasika. A je to poznať. Nemyslím to v zlom ale celé je to podané v prijateľnom skoro príjemnom duchu. Lou je osoba ktorá nám príbeh hovorí a nedá sa povedať, že by nejak vybočoval z radu bežných ľudí. Aj keď je príbeh na útlu knihu doširoka a rozvetvený, podozrievam autora, že si to najlepšie aj tak nechal pre seba. Strohý a odťažito pôsobiaci opis je bez napätia, emócii a nejakej iskry ktorá by tomu dala aj nejakú takú zvrátenú príchuť. Nechápte ma zle, nie je to zlá kniha a verím, že rokmi to muselo byť niečo pri čom si slabé povahy " zakrývali oči "

Takto pojatý príbeh si zaslúži viacej ako necelých 200 strán mdlého štýlu. Chcelo by to paradoxne 400 strán poriadneho nahliadnutia do minulosti života Loua aby sme poznali kde sa to u neho zlomilo.
Korunu tomu dáva aj filmové spracovanie ktorému sa prosím s okľukou vyhýbajte. Ak kniha je ako pomaly tečúca láva, film je už priam vhodný len na uspávanie hadov.

60 %

Největší podvod 20. stoletíNejvětší podvod 20. stoletíLiebmar Bausch

Nechce sa mi ani veriť, že by človek so základným vzdelaním alebo človek ktorý má IQ hodnotu potrebnú k normálnemu životu mohol a veril takejto fantazmagórii ?!
U mňa je súkromným meradlom inteligencie u ľudí či veria bájkam ako je " pristanie na Mesiaci ", 11.9.2001 alebo vražda JFK...zapojte prosím trošku rozum priatelia :)

127 hodin: Na hraně smrti127 hodin: Na hraně smrtiAron Ralston

Knihu som kupoval s vedomím, že budem všetko dopredu vedieť a nebudem mať možnosť dozvedieť sa nič nové a nečaká ma ani pocit prekvapenia. Omyl !Veľký omyl ! Rovnomenný film o adrenalínovom zážitku nám zhruba opisuje samotnú tragickú udalosť do ktorej sa Aron dostal. Kniha nám zoširoka opisuje Aronov život predtým a pre zvedavcov ( napr. ja ) život po tejto udalosti. Zistíte, že Aron mal pred samotnou udalosťou kopec udalostí kedy bol jednou nohou už v hrobe. Žil naplno, venoval sa koníčku a výzvam kde o život šlo neustále. Ak to nebola lavína, bola to zima alebo smrť utopením ktorej sa vyhol naozaj len o chlp.

Aronov život bol všetko možné len nie nuda a pohodlie. Hľadal výzvy a miloval nadovšetko situácie kedy testoval sám seba kde sú jeho hranice. Nebál sa ísť na pokraj svojich síl a bol tvrdý voči sebe. Zanechal dobre platenú prácu inžiniera v Inteli aby sa mohol venovať svojej najväčšej láske - horolezectvu. V tejto časti knihy nás Aron zoznamuje s jeho výkonmi v horolezectve, zážitky, smiešne ale aj nebezpečné chvíle kedy mu často o šlo o život ( útek pred medveďom ) Všetko to smeruje k roku 2003 kedy sa Aron nešťastne dostane do situácie ktorá obletela celý svet a vďaka ktorej sa tak stal " slávny ". Popis toho čo sa mu stalo a ako to všetko znášal sú pohľadom do vnútra ľudskej duše kde je silná vôľa prežiť a urobiť pre to všetko. Naozaj všetko ! V podstate celá jeho kniha by mohla byť učebnica motivačného charakteru. Oceľová vôľa je silná zložka Aronovej povahy, vďaka ktorej zvládol a prežil to čo by 80 % z nás nedalo ( vrátane mňa ).

Číta sa to naozaj ťažko a miestami je človeku zle od žalúdka a neveriaco krútime hlavami, čo všetko musel spraviť aby prežil. Nechutné a drastické veci vďaka ktorým ostal medzi nami, rodinou, priateľmi mohol napísať knihu na základe ktorej bol natočený výborný film. Aron je symbol ľudského odhodlania bojovať a nikdy to nevzdať. 90 %

Čtyřprocentní vesmírČtyřprocentní vesmírRichard Panek

Keďže kolega " parxel " vynikajúco a veľmi obsiahlo napísal vecný komentár k tejto knihe, budem stručný.
Vesmír je večná záhada, neuplynie mesiac aby vedci ( astronómovia, kozmológovia, kvantový, časticový teoretický fyzici) neprišli s nejakou novou teóriou AKO to všetko začalo. Začalo , ako to pokračovalo, pokračuje a bude pokračovať. Je jasné, že toto je boj s veternými mlynmi. Prečo ? myslím si, že horko ťažko kedy ľudstvo príde na to AKO, ak vôbec. Nehovoriac už o najťažšej otázke pre ľudstvo PREČO ? ..prečo to celé existuje a prečo nie je NIČ.

Späť ku knihe, autor je novinár a nie je vedec ! To treba vedieť a je to na knihe poznať ako v kladnom tak aj negatívnom zmysle slova. Vie o čom píše a vie ako to má písať takže v tomto nie je problém. Problém je trošku v tom, že je kniha aj napriek tomu, že je tenká, pôsobí dojmom rozťahanej knihy. Miestami sa autor venuje a odbáča k témam mimo podstaty knihy. Nič hrozné to ale nie je .
A kniha je už v podstate zastaralá, nehovorím o LAMBA-CDM modelu, ten sa javí na dlho, že bude aktuálny a baryonová hmota sa ešte delí na svietivú a nesvietivú. Tak sa nám tých slabých nám známych 4 % hmoty skreše na jedno jediné percento a o zvyšku nevieme nič.
Uniká nám podstata toho čo vlastne je hlavná štruktúra kozmu a na dlho nám aj unikať bude. Objav gravitačných vĺn alebo Higgsovho bosonu je len nepatrný krôčik keďže otvoril ďalšie otázky bez odpovedí.
Kniha približuje začiatky skúmania supernov a ich dôležitosť pri chápaní štruktúr temnej hmoty a energie.
Je to jednoduchá kniha a ako taká učebnica výkladu supernov, chápaniu podstaty hmoty vo vesmíre a celkovo ako funguje kozmológia ( pracuje s celým kozmom, resp. používa najväčšie mierky ktoré človek pozná ).

V úvode sa dozvieme o živote a výskumu výbornej astronómke menom Vera Rubinová ktorá skúmala rotačné rýchlosti galaxii a v podstate dala svetu jedinečný dôkaz existencie temnej hmoty, tzv. plochej rotačnej krivky.
Knihu hodnotím kladne a vrelo odporúčam ako dobrý zdroj tém o hmote vo vesmíre.
80%

O světě křivých zrcadel 3.O světě křivých zrcadel 3.Valerij Viktorovič Pjakin

V poradí tretia kniha zo série " O svete krivých zrkadiel ". Tretí diel sa venuje vojne, téme nanajvýš aktuálnej- žiaľ. V.Pjakin vysvetľuje čo to vlastne vojna je, ako vzniká, kde vzniká, aké sú činitele nevyhnutné k tomu aby došlo k vojne. Pozeráme sa do minulosti kedy je nám názorne na príklade Napoleona a jeho neslávneho ťaženia na Rusko, ukázané ako sa to nerobí. Podmienky na vojnu musia byť nevyhnutne dodržané ! Príčiny vojny sú všetky tie kde zlyhala diplomacia a celkovo ľudský faktor riadenia štátov a nadnárodných záujmových skupín. Opísané sú aj časy kedy je ľudstvo medzi dvoma vojnovými konfliktami a vysvetlené je v čom spočíva význam takéhoto obdobia. Kto a prečo má záujem viesť vojny. Kedy je výhodne napadnúť nepriateľa. Kedy je naopak nevýhodné sa o to čo len pokúsiť. Kniha je verná čo sa týka detailov a je v nej veľký počet poznámok, odkazov na zdroje. Dozviete sa ako došlo k tzv. " predaju " Aljašky a ako to vlastne nie je tak celkom uzavreté a je to možný problém do budúcna. Všetky tie zákulisné jednania, príčiny a dôsledky predaja ruských dŕžav v Amerike majú jednu príčinu a to je tzv. vnútorný nepriateľ štátu. Vnútorný nepriateľ je omnoho horší ako nepriateľ ktorého máte za hranicami. Je totižto skrytý a dokonale sa maskuje vo vlastnom území a je problematické ho lokalizovať a zneškodniť. Okrajovo sa kniha priblíži aj k informačnej vojne, hybridnej vojne a je tu aj kapitola venujúca sa vojny v Paraguaji alebo kapitola názorne vysvetľujúca vývoj zbrane v tomto prípade sa jedná o pušky a revolvery. Kniha končí tesne pred začiatkom prvej svetovej vojny. Už sa nemôžem dočkať ďalších dielov. za mňa veľká spokojnosť za to, že som mal možnosť nazrieť do zákulisia vojny a všetkým čo s tým súvisí.

SpasitelSpasitelAndy Weir

Vianoce 2021,
pod stromčekom kopec kníh ale ja sa zameriavam len na jednu jedinú ktorá mi prišla poštou a týmto tú milú osôbku ktorá ma obdarovala pozdravujem a ďakujem jej za krásny darček !
Máte radi šach ?
je to proste kráľovská hra, má svoje pravidlá ktorými sa riadi a bez ktorých by to nebol šach a dokonca ani hra.
Kto rieši ,že kôň skáče do L ? nikto a načo aj ? pravidlá šachu vyžadujú aby kôň skákal do L. A basta !
prečo začínam o šachu ? pretože ak si chcete vychutnať knihu Spasiteľ tak musíte akceptovať jej pravidlá a potom sa budete kráľovsky baviť. V opačnom prípade to nebude dobrý príbeh. Táto kniha je plná bludov a fabulácii ! Táto kniha má toľko nelogických vecí, že sa zastavuje rozum. Je plná protichodných informácii ktoré autor natlačil na malý priestor a chce aby sme sa tvárili, že to môže a musí fungovať!
A basta !
Báchorky o klimatických zmenách nejdem spomínať lebo to nestojí za reč, sú už na smiech. Samozrejme okrem istej šialenej dievčiny zo Švédska.
Nebudeme teda riešiť ani technické udalosti na Sahare a v Antarktíde, nebudem spoilovať.
Jednoducho je zbytočné rozoberať a analyzovať čo je možné a čo nemožné, nemá to význam keďže čaro a krása tejto knihy sú niekde inde. Netreba sa pozastavovať nad milión a jednou šťastnou náhodou.
V prvom rade sa jedná o famózny veľkolepý príbeh, originálne pojatý, grandiózne opísaný. Zároveň je napísaný prísne šetrným ale logickým štýlom, ani veta ani slovko nie sú zbytočné !
Ak ste čítali Marťana ste doma, len tentokrát je prúser o trošku väčší, vôbec nebudem preháňať ak napíšem, že má galaktické rozmery.
Marťan je špičkový príbeh vo svojej kategórii a Spasiteľ je jeho bohom vo všetkých kategóriách. Živý príbeh ktorý rastie a rastie každou vetou každé ďalšie slovo exploduje dopredu a tlačí príbeh priam rýchlosťou svetla do finále.
Začneme nevedomosťou rovnako ako náš hrdina ktorý sa volá( nevie to ) a nevieme to ani my ako čitatelia. Nevie kde je a ani my nevieme. Samozrejme ani prečo tam je, sme proste na tom rovnako a čo je veľmi vzrušujúce. Páči sa mi ako autor využil formu flashbackov ako formu spomenutia si nášho hrdinu. Originálne, funkčné, plní účel ! Bravó !
Náš hrdina je nielen šikovný, duchaprítomný, vedecko technicky zdatný ale on je aj rovnako vtipný aj keď ten humor je miestami čierny sarkazmus. Nikdy ale nie je rušivý a vždy trefne okomentuje nejakú väčšinou neradostnú udalosť.
Postupne ako sa vracia pamäť sa dozvedáme všetko podstatné a tu by som to už nechcel rozoberať vzhľadom k tomu ako je príbeh mnohovrstevný a prelína sa minulosť a súčasnosť aby sa stretli v jednom určitom nám známom bode.
Anotácia knihy síce prezrádza kopec z toho čo chcem utajiť lebo verím, že tak ako ja si knihu rovno zoberiete a prečítate ju skoro na jeden záťah. Veril som tomu, že ak Marťan bol skvelá kniha tak mi hodnotenia tu rýchlejších kolegov hovorili, že toto bude o nejaký ten level lepšia kniha. Neklamali ! Toto je o jednu astronomickú jednotku lepšia kniha ako bol Marťan !
Ako sa blíži koniec knihy ide dramaticky dopredu aj dejová línia ktorá je neskutočne napínavá a mal som miestami pocit, že nesedím ale stojím od napätia. Koniec knihy je proste jedno veľké grandiózne finále kedy už nedýchate a ....možno niektorým začne " presakovať obličaj "
Rozhodne za mňa je to u mňa kniha roku 2021 a vo svojej kategórii sci-fi ju radím medzi vrcholové diela.
Hlavne zahoďte všetky sprosté otázky na tému logika. Kôň tiež predsa neskáče do L a predsa to, že skáče do L v hre šachy dopomáha k tomu , že je to kráľovská hra. A táto kniha rozhodne kráľovská je a dlho ju z hlavy nepustíte. Ja teda rozhodne nie. A basta !