Svět podle fyziky

Svět podle fyziky https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491409/mid_svet-podle-fyziky-yqd-491409.jpg 4 5 3

Co dělá pevnou látku pevnou a temnou hmotu temnou? Proč jsou subatomární částice barevné? Dozvíme se někdy, co je za hranicemi viditelného vesmíru? Jim Al-Khalili mistrné osvětluje nejhlubší poznatky moderní fyziky a vysvětluje, co nám tato zásadní veda říká o vesmíru a povaze samotné reality. Začíná představením základních pojmu jako prostor, čas, energie a hmota, poté popisuje tři pilíře moderní fyziky – kvantovou fyziku, teorii relativity a termodynamiku. Chceme-li plně porozumět realitě, je nezbytné je navzájem propojit. Pomocí úžasných příkladů a důmyslných analogií objasňuje fyziku na extrémních vesmírných i kvantových škálách, vymezuje hranice, za nimiž se tento obor stává spekulativním, a ukazuje, proč a jak tvoří fyzika základ našich každodenních zkušeností a technologií. Fyzika se v jeho podání stává nástrojem neúnavného lidského pátrání po nejzákladnějších principech, jež by přesně vysvětlily podstatu přírody a světa kolem nás. Metody fyziky se řídí základními hodnotami, jako jsou poctivost a pochybnost. Poznatky, které jsme díky fyzice objevili, nás posilují i pokořují. Presto s pomocí této védy nadále statečné pronikáme do neznáma. Fyzika je proste důležitá pro každého: na dobrodružném hledání pravdy se i díky této knize můžeme podílet úplně všichni!... celý text

Literatura naučná Věda Přírodní vědy
Vydáno: , Slovart (ČR)

The world according to physics , 2020

los
17.10.2022 4 z 5

stručně, ale poutavě a názorně pojednány základní okruhy současné fyziky mikro- i makrosvěta s tradičním zamyšlením v závěru, co bude a co by mohlo být; mj. přehledně shrnuje cestu k teorii všeho

zahadum
26.04.2022 3 z 5

Pomerne dobre napísaná vedecká kniha o tom čo sme už čítali mnohokrát a mnohokrát to isté a lepšie opísané. Autor nám predstavuje všetky známe fakty o elementárnej fyzike ako aj vyššie a ťažšie témy ako je teória strún alebo M-teória a pod. Ku koncu nahliada do budúcnosti celkového vedeckého snaženia sa ľudstva. Dosť sebaisto tvrdí svoje pravdy a smery a miestami som zaznamenal ľahký konfrontačný tón ( všetci ste blbci len ja som génius ) nie je to ale nič hrozné a vzhľadom na útlosť knihy sa na malo priestore dozvieme nejaké tie novinky a podané dobrou formou. Vzhľadom na to, že na trhu je viacej podobných kníh kde je totožná tématika rozpísaná lepšiu formou dávam knihe 60 % .

Garm
18.04.2022 3 z 5

Autor velice čtivou formou pomáhá zvídavému, nepříliš poučenému čtenáři nahlédnout do tajů a krásy fyziky a vzbudit v něm touhu ponořit se hlouběji do nastíněných témat. Vzhledem k útlému formátu není možné čekat hlubší studii. Avšak i těch pár stránek je bohatě využito.

Jim Al-Khalili
britská, 1962
2014  81%Paradox
2019  72%Život na hraně
2003  88%Černé díry, červí díry a stroje času
2003  87%Jádro. Cesta do srdce hmoty
2022  76%Svět podle fyziky

Kniha Svět podle fyziky je v