Čtyřprocentní vesmír

Vědci se v poslední době snaží vysvětlit jeden mimořádně matoucí rys našeho vesmíru: jen čtyři procenta kosmu jsou tvořena hmotou, ze které se skládáme i my, naše knihy, každá planeta a hvězda. O zbytku nevíme vůbec nic. Richard Panek ve své knize líčí, jak vlastně vědci k tomuto závěru došli. Poutavě, názorně a do detailů vypráví o snaze nalézt "temnou" hmotu i ještě podivnější substanci zvanou temná energie. "Richard Panek napsal dobrodružný příběh pro moderní dobu, o soudobých výzkumnících, kteří se vydávají do hlubin kosmu, avšak ne v kosmických lodích, ale prostřednictvím teleskopů a družic. A stejně jako ve starých dobrodružných knihách najdeme i tady vizionáře, hrdiny, mecenáše a možná i nějaké ty piráty. Podmanivá kniha." - Lee Smolin, autor knih Tři cesty ke kvantové gravitaci a Potíže s fyzikou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/140986/ctyrprocentni-vesmir-140986.jpg 3.613
Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Argo

The 4% Universe. Dark Matter, Dark Energy, and the Race to Discover the Rest of Reality (2012)

Kniha Čtyřprocentní vesmír

vitek.sk
10.09.2014

Zajímavý pohled na historii jednoho z největších fyzikálních objevů moderní doby od amerického novináře. Jsem zvyklý číst převážně knihy vědců, ale na rozdíl, od předchozího komentujícho nevidím v tom, že je autor novinář takový problém. I mně se kniha zdála občas moc jednoduchá, za což taky strhávám jednu hvězdu, ale na druhou stranu je to dobré pro lidi, kteří s fyzikou a astronomií teprve začínají. A jinak mi obsah přišel zajímavý a dozvěděl jsem se i některé nové věci. Takže ve výsledku 80%.

Sarpedon
08.03.2013

Příběh objevování vesmíru od r. 1965 psaná novinářem, nikoliv vědcem, který čtenáře provádí přílišným balastem složitostí při objevování vesmíru, který podle mého musí nezúčastněného pozorovatele až otrávit. Z množství stránek se čtenář dozví pár zajímavostí a pár vědeckých informací. Neskromně míněno slovo "pár".

Richard Panek

Richard Panek