ŽabákDokvákal ŽabákDokvákal komentáře u knih

Pnin Pnin Vladimir Nabokov

Ano, s Pninem moc dobrodružství nezažijete. Nicméně mě čas strávený s tímto výstředním, roztržitým a osobitým univerzitním profesorem naplňoval pohodou a vždy jsem se těšil na další dávku pninovin.

Pnin je totiž ve skutečnosti velice dobrosrdečný, vtipný, statečný a zajímavý člověk, jehož lidskost je znát na každé stránce.
Doporučuji jako nenáročnou oddychovou četbu do dopravního prostředku či večer k čaji.

24.04.2013 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Zeměplocha. Už od první knihy je skvělá!!

17.03.2013 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Každý z příběhů mě nadchl a čtení mě neskutečně bavilo!
Dokážu si představit 6 knih s každým příhěm zvlášť, ale jako celek je to ještě lepší!
Pro mě je to jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četl a už teď se těším, až se zase někdy do ní pustím znovu.
Stále přemýšlím, jestli jít či nejít na filmovou adaptaci, aby mi film nezkazil pocity z této vynikající knihy.

05.02.2013 5 z 5

Slova, která jsem si přál napsat sám Slova, která jsem si přál napsat sám Robert Fulghum

Něco se mi líbilo víc a něco míň.. Knížečka obsahuje nejeden zajímavý citát či moudro a získal jsem díky jejímu přečtení tipy na jiné knihy.

05.02.2013 4 z 5

Jak jsem už psal, tak rád čtu motivační knihy. Vždycky jsem rád, že si přečtu o novém způsobu, jak se dá na svět a náš život nahlížet. Každá z těch motivačních knih, které jsem doposud přečetl, mi něco dala - některá víc, jiná míň. Ale žádna z nich nebyla taková, jako je Školka od pana Fulghuma!

Ona to asi ani není motivační kniha jako taková, ale příběhy v ní mají neuvěřitelnou sílu, lidskost a při jejich čtení jsem měl vždycky chuť vyrazit někam ven, usmívat se na lidi, udělat něco, co jsem ještě nikdy neudělal - prostě žít! Takže pro mě to je motivační kniha! Jedna z nejlepších, jaké jsem zatím četl!

22.12.2012 5 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Krapet mi vadilo střídání časů...chvíli je vyprávění v přítomném čase a chvíli zase v minulém..
Ale jinak je to skvělé počtení!

12.12.2012 4 z 5

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

Mágové diskutující o sexu, Mrakoplaš a taky Bůh, který se snaží pochopit evoluci (a sex)... Co víc si přát?

Ale hlavně klídek, ne?

14.11.2012 4 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Když jsem byl menší, tak jsem vždy porovnával, kolik stránek z knihy jsem již přečetl a kolik mi zbývá přečíst, abych věděl, kdy se budu moct vrhnout na další. Občas to dělám do teď u knih, které mě moc nenadchnou...

U Tance s draky jsem taky kontroloval poměr přečtených a nepřečtených stran, ale z opačného důvodu, než byl ten, že se budu moct vrhnout na další, jinou knihu. Spíše jsem smutně zjišťoval, že kniha je tak mistrně napsána, že mi stránky jakoby sami ubihají před očima. "Ne, to už jsem v půlce?" a "Hmm, už mi moc stránek nezbývá, to je škoda", jsem si naopak u této knihy říkal, protože vypravěčské schopnosti pana Martina jsou neuvěřitelné a vždy mě čtení naprosto pohltilo. Psal jsem to už u předchozích dílů a ani teď si to nemohu odpustit - už se moc těším na další díl!

30.10.2012 5 z 5

Svobodnej národ Svobodnej národ Terry Pratchett

Nac mac Fíglové jsou skvělí! Opravdu jsou, ale jinak mě kniha spíše zklamala...
Dobře jsem se bavil asi do 2/3 knihy, kdy se příběh ještě odehrával na Křídě. Ale ve chvíli, kdy se Tonička dostala do země Královny, mě to přestalo bavit. Zmatené sny bez nějakého většího smyslu a s absencí humorných pasaží mě opravdu bohužel nechytly.
Ale konec knihy jsem už zase vrňel blahem a řehtal se od ucha k uchu. Takže za 3***.

24.09.2012 3 z 5

Ano, je pravda, že tato útlá knížečka nevyjeví čtenáři žádný dech beroucí, revoluční návod na to, jak mít šťastný život. Ale i přesto se v ní skrývají základní pravdy spokojeného života. Jsou to sice primitivní pravdy typu "věř sám v sebe", "nepomlouvej ostatní", "na každou věc je více uhlů pohledu", "odpouštěj", apod., ale i tak si myslím, že každému, kdo si tuto knihu přečte, to něco dá. Protože i když většina z nás tyto pravdy zná, ne každý se jimi řídí. A co jiného může změnit náš život víc, než to, že se místo ostatními lidmi budeme zaobírat sami sebou, více si věřit a užívat si každý den jako by byl poslední? Mě osobně kniha přišla čtivá i přesto, že jsem některé formulace o snu planety bral s nadhledem.

16.09.2012 4 z 5

Buch! Buch! Terry Pratchett

Pro mě spíše průměrný zeměplošský díl...
Ale souhlasím s ostatními, že u "Kdepak je má kravička?" jsem také slzel smíchy!

09.07.2012 4 z 5

Freddie Mercury: Bohémská rapsodie jednoho života Freddie Mercury: Bohémská rapsodie jednoho života Lesley-Ann Jones

Prvních pár kapitol týkajících se Fredieho dětství mě vyloženě nudily, ale když jsem se těmito stránkami prokousal, tak mě kniha chytla a jsem rozhodně rád, že jsem si ji přečetl.
Přišlo mi velmi inspirativní, jak Fredie dokázal žít svůj život naplno a jít si za tím, po čem toužil!

01.05.2012 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Přiznám se bez mučení - když jsem knihu četl poprvé, tak mě vůbec nenadchla, nějak jsem se ztrácel v tom, co je opravdové a co ne, a neviděl jsem v tom tu myšlenku.
To se ale změnilo, když jsem viděl skvělé divadelní zpracování této knihy (...a za Tracym tygr, Divadlo Tramtarie Olomouc - DOPORUČUJI si zajít!). Konečně to všechno zapadlo, kam mělo, a já hned další den běžel a koupil si tuto knížečku. Když jsem se do ní začetl podruhé, tak jsem jen kroutil hlavou a nechápal, jak je možné, že se mi napoprvé nelíbila. Vždyť je to příjemně plynoucí vyprávění se spoustou podnětů k zamyšlení!

"Tygr je v novele Williama Saroyana metaforou. Saroyanův tygr je láska, ale také optimismus, životní energie, touha zažívat nové věci i odvaha čelit nepříjemnostem. Saroyanův i Tracyho Tygr je krásná dívka, dobré jídlo, vůně kávy, slunce, sobota, čokoláda, prostě všechno to, co tvoří jeden neurčitý pocit – být rád na světě. Mít tygra, znamená mít chuť žít, ať se děje cokoliv."
(z letáku Divadla Tramtarie Olomouc ke hře ...a za Tracym tygr)

06.04.2012 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

MASTERPIECE!!!
V knize není jediná stránka u které bych se nudil, hltal jsem je jednu po druhé!

Všechna chvála na tuto knihu už tu snad je napsána od ostatních uživatelů, tak se nebudu opakovat.
Rozhodně je to kniha, kterou DOPORUČUJI PŘEČÍST, ať už jste fanoušky fantasy nebo ne!
Rozepsal bych se víc, ale pospícham koupit si druhý díl...

07.02.2012 5 z 5

7 návyků skutečně efektivních lidí 7 návyků skutečně efektivních lidí Stephen R. Covey

Toto neni "klasicka"motivacni kniha se zarucenym navodem na okamzity uspech...
Presto citim, ze mi jeji precteni hodne dalo! Ziskal jsem, dle meho nazoru, spoustu cennych informaci, tykajicich se rozvoje osobnosti, charakteru, zivotnich cilu, vztahu mezi lidmi apod.
Nejedna se o rady tipu "kdo neco chce, ten to ziska", ale spise popisuje vliv naseho vnitrniho sveta na ten vnejsi. To, jak nas charakter, "bryle", kterema pozorujeme svet kolem sebe, a nase uprimne naslouchani lidem a snaha pochopit je mohou zlepsit nas zivot.
Jen mi obcas prislo, ze jsou nektera temata zbytecne moc slozite popisovany.

18.01.2012 4 z 5

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Kniha je ctive napsana, dej krasne ubiha a cteni me bavilo. Nejvice se mi libilo, jak se hlavni postava vyviji - z prizdisrace na muze cinu. Jen jsem cekal, ze se u knihy vice nasmeju...

02.01.2012 4 z 5

Žabákova dobrodružství Žabákova dobrodružství Kenneth Grahame

Žabákova dobrodružství jsem dostal darem a jsem za to moc rád!
Je to čtivě napsaná pohádka, u které jsem se skvěle bavil a nejednou se od srdce zasmál.
Velmi se mi líbily detailní popisy postav, prostředí, ročních období a způsob, jakým se jednotlivé postavy vyjadřují.

Žabáka jsem si oblíbil hned, přišel mi roztomilý s tou jeho nabubřelostí a šviháctvím. I přesto, že se ke konci opravdu choval jako hlupák...
Celkový dojem z příběhu ještě umocňují nádherné ilustrace.

25.11.2011 5 z 5

Alef Alef Paulo Coelho

ZKLAMÁNÍ!
Knihy pana Coelha mám moc rád (přečetl jsem Alchymistu, Jedenáct minut, Ďábel a slečna Chantal, Vítěz je sám), proto jsem se nemohl dočkat až si přečtu jeho nejnovější dílo.

Bohužel mě kniha vůbec nenadchla!
Působila na mě dojmem, že Coelho vaří z vody. Příběh postrádá jakýkoliv smysl (dobrodržství spočívá v tom, že autor podnikne "nebezpečnou" cestu Transsibiřskou magistrálou, stravuje se v drahých restauracích, spí po hotelích a pije vodku...), dialogy postav mi přišly hloupé a žádné životní pravdy kniha neodkryje.
K tomu všemu jsem se při čtení nemohl zbavit pocitu, že z pana Coelha se stal nafoukaný egoista, pro kterého je důležité jen jeho blaho a jen jeho vnitřní růst, a kterého už v životě nic nemůže překvapit, protože všechno zná (viz. opovrhování šamanem na Bajkalu - "tento rituál znám a moc od něj nečekám").
Když to shrnu, tak tato kniha je slátanina bezduchého putovaní vlakem, nudných postav, rádoby zajímavých cest do minulých životů a nafoukaného spisovatele.

I když mám životní příběh pana Coelha rád, stejně tak jeho předchozí knihy, tak si myslím, že toto je obrovský "přešlap", který, jak doufám, se už nebude opakovat.

17.10.2011 2 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Ctive napsana kniha se spoustou zajimavych postav, tezko uveritelnych a pochopitelnych sportovnich vykonu, ktera neni jen o behani, ale i o tom, jak zit stastny zivot. Pokud behate nebo se chystate zacit behat, tak v knize je spousta SOKUJICICH informaci tykajicich se bezecke obuvi. Skvela kniha, ve ktere bezci najdou motivaci do dalsich a delsich behu. A co se tyce "nebezcu", tak verim, ze po precteni teto knihy budete mit velkou chut si kazdy den zabehnout :) Tak jak tak, tato kniha rozhodne stoji za precteni!

30.09.2011 5 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Dlouho jsem premyslel, jak tuto knihu ohodnotit.. Nakonec davam 3* (a pul). Neni to spatna kniha, prave naopak, zapletka me hned chytla, ale prijde mi, ze je kniha zbytecne slozita, obsahuje tolik pro me neznamych vyrazu a odkazu, ze jsem se chvilemi ztracel.. Obcas to bylo, jako by se Eco rozhodl, ze pred ctenari "zamachruje" kolik toho zna :)

26.09.2011 3 z 5