yvett239 yvett239 komentáře u knih

Všem sráčům navzdory Všem sráčům navzdory Jan Urban

K panu Urbanovi mám speciální vztah, protože to byl první člověk, se kterým jsem dělala ve svých 18 letech rozhovor. A opravdu si vážím válečných reportérů.
Snad se nebudu moc opakovat, když zmíním to, co každý druhý komentář tady - ve škole jsme se o jugoslávské válce opravdu neučili takřka nic. A protože studuji novinařinu, cítím povinnost, že bych se měla aspoň pokusit vědět víc než mí budoucí čtenáři nebo posluchači. Abych je mohla řádně informovat. I proto jsem se vrhla do téhle knihy, abych o válce v Jugoslávii konečně věděla aspoň něco, bonusem pro mě bylo, že to přijmu novinářskou formou.
Bohužel jsem se opět přesvědčila, že každá kniha není pro mě, nezvládám to dočíst. Je to tak syrové, až jsem po přečtení několika prvních stran dostala dost ošklivou noční můru (což u mě není zvykem, většinou si sny nepamatuji a spánek mívám klidný). Ve jménu zachování své duševní pohody (prozatím) odkládám.

18.09.2021

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

"Můžeš mě navštěvovat ve snech, uděláš to, viď? Budu ti zpívat, zazpívám ti všechny písničky na světě, to bude naše znamení, pak budeš vědět, že tě volám. Ať půjdu kamkoli, vezmu tě s sebou. Budeš vědět, že tam jsem, a já budu vědět, že tam jsi ty. To bude stačit, na jeden celý život to musí stačit."

Taktéž i já před autorkou smekám - někteří spisovatelé nejsou schopni tak komplexní dílo napsat ani v padesáti, natož ve třiceti. Jazykově dokonalé, každou chvíli jsem našla nějaké zajímavé slovní spojení nebo obrat. Z téhle knihy by se dle mě z fleku dalo vyučovat spisovatelské řemeslo.
Moje nejoblíbenější postava je Kitty, nejvíce nenáviděný je Kosťa. Dál jsem měla ráda Stasii a Christine, ale občas mě rozčilovaly.
Psychologie postav též dokonalá - jako bych ty postavy znala osobně a dlouhá léta. Vyvíjely se velmi uvěřitelně. Skoro jsem pochopila Kosťu k stáru, ale jen skoro. Velmi mi vyhovovalo, že byla kniha rozdělena na oddíly, kdy každý oddíl patřil jedné hlavní postavě.
Chvílemi na mě šly mdloby a musela jsem přestat číst, hlavně při naturalistických popisech (jsem slabší povaha). Úryvky z písní, knih nebo citáty na začátku každé kapitoly považuji za geniální nápad. Hrozně se mi líbil popis Nicčina a Dariina dětství - co pro ně představoval Sovětský svaz. Jde o výčet různých typických produktů, událostí a kulis, což je pro mě jako cesta v čase.

Kniha se mě natolik dotkla, že si k e-knize nejspíš pořídím i papírový výtisk (což obvykle nedělám), abych se mohla snadněji vracet k oblíbeným nebo zajímavým pasážím. Maximum hvězdiček, velice doporučuji.

18.09.2021 5 z 5

Ve znamení Štíra Ve znamení Štíra Maggie Stiefvater

Ke knížce jsem se dostala víceméně náhodou. Ačkoliv nejsem nadšenec do koní (vlastně mi koně nic moc neříkají), některé zdejší komentáře slibovaly, že to není knížka jen pro koňáky. No, tak mně to tak přišlo. :D
Čteno ve čtečce, dohrabala jsem se do nějakých 16 % a dál už se mi prostě nechce. Jsem zvyklá mít rozečtených víc knih a když jsou ty další Dívka, jíž jsi tu zanechal, Má temná Vanessa a Osmý život pro Brilku, je jasné, že tato YA nevyhraje. :)

08.08.2021

Mé nepálské trable Mé nepálské trable Michaela Gautam

Víceméně asi zůstávám u svého hodnocení prvního dílu. Druhý díl mi přišel ještě víc odhalující, Mysha na sebe napráskala snad úplně všechno. Naopak než u prvního dílu mi tady přišla čtivější první půlka. Ta druhá mě už moc nebavila a prostě jsem to jen chtěla dočíst.
Co jsem ale ocenila - fotky z nepálské veselky, ty byly pěkné, ale škoda, pouze černobílé. A co se mi moc líbilo - příběhy a obrázky některých dětí z domova (na konci knihy).

Je fajn zpestření přečíst si občas i jiný žánr, než jsme zvyklí (já biografie a autobiografie obvykle nečtu). Už mám rozečtenou i kuchařku, myslím, že ta se mi bude líbit nejvíc. :)

Nezbývá než zabrouzdat na Thao.cz a vybrat si tam něco fajn na sebe. :)

08.08.2021 3 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Moje první setkání s autorkou. Poprvé jsem četla něco o první světové válce. Obojí je pro mě zajímavým zážitkem, na který budu chtít navázat.
Umění mám velmi ráda. I proto mě moc zaujalo, co všechno by se mohlo odehrát během jednoho století kolem jednoho obrazu. Úžasné, že pouhý obraz mohl mít takový vliv na něčí manželství (škoda, že jsme se toho od Liesl nedozvěděli víc) a na tolik životů. Myslím, že od teď se budu na obrazy dívat jinak, budu si představovat, jaké kotrmelce a komu ten či onen obraz způsobil. Je to pro mě nový pohled na umění, polidštěný, dobrodružný.
Do příběhu Sophie jsem se začetla velmi rychle, dostala mě tak na druhé nebo třetí stránce. Pak jsem už skoro nedýchala a najednou střih a zjevila se Liv. Nejdřív jsem z toho byla rozladěná, strašně jsem se chtěla vrátit za Sophií do St. Péronne, nechtěla jsem ji tam nechávat samotnou. Potom jsem se začetla i do Livina příběhu, vyklubala se z ní moc sympatická postava. Ale Sophiina linka byla prostě živější, plastičtější, za mě lepší.
Zajímalo by mě, jestli to je o obrazu vymyšleném (to předpokládám) nebo jestli ten obraz doopravdy existuje (nenašla jsem ho). Strašně bych ho chtěla vidět, ten Sophiin aristokratický výraz. Strašně bych chtěla vidět Sophii, do které se zamiloval Kommandant. (Malíř Edouard Lefévre skutečně v té době žil.)
Konec mě překvapil a při odkrytí, jak to tedy se Sophií skončilo, jsem samozřejmě slzela, a to dost. Vlastně jsem se rozbrečela, už když do soudní síně přivezli věkovitou Édith na vozíčku. (Mimochodem to slovo se mi líbí. Věkovitá.)
Rozhodně ve mně tahle knížka zanechala stopu. Doporučuji zejména lidem milujícím umění a historii.

21.06.2021 5 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Hodně čtivé a hodně nutící přemýšlet. Mnohokrát jsem se během čtení zamýšlela, kde by to ještě mohla být láska a kde už určitě ne. Vzešly z toho zajímavé debaty s mým okolím (mně osobně se o některých tématech lépe přemýšlí v plodné diskuzi než o samotě).
Opravdu dokonale a uvěřitelně vykreslený vývoj hlavní postavy, dokázala jsem se do ní vcítit (také jsem měla v pubertě období, kdy jsem i kvůli špatným vztahům s vrstevníky tíhla spíš ke starším mužům, ale naštěstí jen platonicky...).
Oceňuji, že se v knize mnohokrát vyskytly odkazy na další literární díla. Určitě si přečtu minimálně Lolitu.
Co se týče obálky, mně se moc líbí a přijde mi k obsahu knihy přiléhavá (reaguji tím na to, jak tu někdo psal, že se mu obálka ke knize nehodí). Moji pozornost si třeba kniha zprvu vydobyla zejména obálkou a názvem. Kéž by to takhle fungovalo i nadále, aby si tuto knihu přečetlo co nejvíc lidí.
Myslím, že o tomto románu budu přemýšlet ještě hodně dlouho, zanechal ve mně stopu. Doporučuji k přečtení jednoduše všem.

30.05.2021 5 z 5

Nemilovaná – z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Nemilovaná – z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Arnošt Lustig

Knihu jsem četla asi před rokem a koukám, že jsem tak dlouho oddalovala udělení hodnocení, až jsem na to zapomněla...
Nechci být za ignoranta a nevím co všechno, historii miluju, baví mě čtení o druhé světové, přečetla jsem o tomto období už několik knih, ale tohle mi prostě vůbec, ale vůbec nesedlo. Dokonce bych řekla, že co se týče stylu, byla to jedna z nejtěžších (a nejhorších) knih, co jsem zatím přečetla. A nemyslím, že to je jen faktem, že to je kompozice deníkových záznamů. Zkrátka všichni Lustiga strašně vychvalují a podle této jedné knihy upřímně nevím, v čem je tedy to jeho kouzlo. Nicméně abych nebyla za p***u, tak mu ještě šanci dám, třeba nějaké známější dílo bude stravitelnější. :D A taky má anotace, co zaujmou...

03.03.2021 2 z 5

Strašná nádhera Strašná nádhera Halina Pawlowská

Četla jsem před několika lety. I když mi bylo cca 16 a autorčina cílovka je spíš ženy 35+ (nebo aspoň tak mi to přijde), špatné to nebylo, chvílemi to bylo i docela vtipné. Jedná se o moje první setkání s psanou podobou Haliny, ale nenadchlo mě to natolik, abych toužila po setkání dalším.

03.03.2021 3 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

(SPOILER) Maupassanta miluju, už mám od něj přečtenou Kuličku, Mont Oriol a asi 40 povídek, takže další na řadu přišel Miláček.

První asi polovinu jsem si říkala, že to přece vůbec není o chlápkovi, co šplhá po společenském žebříčku přes postele, jak nám říkali ve škole. Georges mi přišel jen přemýšlivý a ambiciózní; vždyť kdo se nesnaží o to, aby se měl lépe? (I když musím přiznat, že sympatický mi nebyl, ale to asi nikomu.)
Asi v půlce to začalo. Už dříve mi bylo zřejmé, že Forestier je tam, kde je, hlavně díky své ženě. Ale až později mi došlo, že se do ní Georges jenom nezamiloval, ale že taky chce, aby ho postrčila svými novinářskými schopnostmi a politickými intrikami výš. Vcelku nečekané pro mě bylo to, jak ji odkopl, aby si mohl vzít lepší partii.

Obecně ke knížce: Na rozdíl od Mont Oriolu, kde mě Maupassantovy popisy poprvé nudily, mě tady zase bavily, úplně jako bych tam byla. A řekla bych, že právě v této knize se autorovi nejvíc podařilo dokonale vykreslit charaktery postav. Ač neznáme vnitřní svět nikoho jiného kromě Georgese, hlavní ženské hrdinky jsou uvěřitelné a perfektně propracované.

Klasika, která je v mnoha ohledech stále aktuální. Doporučuji k přečtení.

01.03.2021 5 z 5

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

V mnohém souhlasím s uživatelkou Jass. Není to veledílo, ale ani si to na něj nehraje. Autobiografie je to upřímná. Souhlasím také s dalšími názory tady - že první půlka byla mnohem čtivější. Zhruba od té půlky do konce jsem se musela do čtení chvílemi až nutit. Také proto jsem to měla rozečtené několik měsíců. Nicméně i přesto už si sháním druhý díl, chci vědět, jak to dopadne. (Navíc je kratší, tak doufám, že i přesto, že ho lidé většinou hodnotí jako slabší než první díl, bude to odsýpat.)
Co mi ale celkem vadilo a na tuto notu se asi nikdy nedokážu naladit - ty ezo řeči jako že "Vesmír něco seslal" atd. Chápu, že to je životní postoj autorky, ale v mých očích to celý její příběh trochu shazuje - z těchto průpovídek mám prostě vždycky pocit, že mluvčí nemá svůj život pevně v rukou a čeká na zázraky... Pardon.
Musím ale uznat, že Michaela zvládla ve svém životě něco, co není úplně běžné. Klobouk dolů.

14.01.2021 3 z 5

Hostina pro vrány 1 Hostina pro vrány 1 George R. R. Martin

Vždycky nejprve trochu pročítám hodnocení ostatních, než sepíšu to svoje. A uvědomila jsem si jednu věc - že tento díl byl asi vážně nejslabší. A to proto, že tam chyběla většina těch nejdůležitějších postav.
Ale opravdu mi VADILA jiná věc a s tou nemá pan Martin nic společného - PŘEKLADATELKA se rozhodla, že až uprostřed série přejmenuje téměř všechny postavy. Děs se v tom vyznat. Ani nespočítám, kolikrát jsem nadávala, že vážně nevím, co je tohle za šlechtice, když má najednou české příjmení. (Ve čtečce se bohužel nedá moc dobře listovat na konec do slovníčku a ani jsem o něm nevěděla.) Až na konci knihy je v dovětku vysvětlení - že jména šlechticů jistým způsobem vystihují jejich charakter, a proto nemá smysl je nechávat v angličtině. Ano, dává to smysl, ale ne, když se všichni nehlavní šlechticové přejmenují do češtiny až ve 4. díle... Jsem zvědavá, jak bude přeložen Tanec s draky.

Jinak k ději. Briennina linka nebavila příliš ani mě, ale dost mě zaujal její konec - jsem zvědavá, jak se z tohohle vymotá. Sansina linka není moc akční, ale mě bavila. Navíc mě velmi překvapilo, že jí Malíček vyjednal úplně jiného ženicha než v seriálu. Na to jsem taky zvědavá, jak to bude pokračovat. Z nehlavních postav si musím ještě postěžovat na další osudy Jeyne, Robbovy královny. Krvavou svatbu jsem sice v seriálu totálně obrečela, ale asi nakonec dopadla lépe než v knize. Na Jeyne Westerling/Západovcové mi vadí to, že to je nějaká polourozená holka z mini bezvýznamného rodu (která není ani těhotná a Krvavou svatbu přežila), a že má nechutně prospěchářskou matku. Ta mi leze krkem. V seriálu byla Robbova královna mnohem zajímavější - krásná ošetřovatelka z Východu a matka radši nikdy nedorazila. Víc mi toho už asi neutkvělo.

Jen pro shrnutí: nejdřív jsem viděla seriál, teď čtu knižní podobu. A překvapuje mě, že na to, jak scénáristi zmršili poslední série, jsem si pořád ještě našla dost věcí, které jsou podle mě v seriálu udělané lépe. Ale samozřejmě je i hodně věcí lepších v knize. Je to i o zvyku.
J.R.R. Martin se musí líbit fanouškům Tolkiena a obecně fantasy nadšencům. I přes jednu ztrhnutou hvězdičku (hlavně kvůli tomu překladu) doporučuji.

06.01.2021 4 z 5

Bouře mečů 1 Bouře mečů 1 George R. R. Martin

Až teď, když už čtu Hostinu pro vrány, jsem si všimla, že mi tu chybí hodnocení. Napravuji.

Jako pro milovníka historie a fanouška fantasy se pro mě celá série stala takřka povinnou četbou. Nejprve jsem viděla seriál, teď to doháním knižně. A miluju to.
Martinův styl mi neskutečně sedí, jsem nadšená z množství postav a z proměnlivosti jejich osudů. Jednou jsi dole, jednou nahoře, tohle přísloví tady sedí "jak prdel na hrnec".
Abych to zkrátila, protože jsem víceméně celkové hodnocení už psala u prvního dílu...

V tomto díle se staly snad ty nejhorší tragédie mých oblíbených postav (když nepočítám Neda Starka, ten už to má dávno za sebou, chudák). Obrečeno.
V tomto díle jsem se velmi radovala nad utrpením některých postav, které naopak nesnáším. Moje škodolibost měla pre.
V tomto díle začínají být linky některých postav naprosto odlišné od seriálu (Catelyn by mě bývala v knize hodně překvapila, ale bohužel jsem tento rozdíl měla předem vyspoilerovaný).
V tomto díle vám možná dojde, že i když se někdo choval jako s prominutím hajzl, začnete k němu pociťovat jisté sympatie a možná se stane vaší oblíbenou postavou. Vyzkoušeno za vás.

Už bych dodala jen to, že fanoušek Tolkiena si podle mě musí zamilovat i Martina.
Doporučuji.

16.09.2020 5 z 5

Vítr z hor Vítr z hor Andy Wildwood

(SPOILER) Moc ráda jsem přijala nabídku autora, abych si knihu přečetla a ohodnotila ji. Děkuji Vám, Andy. :) To, co si teď přečtete, je tedy konstruktivní kritika či pokus o ni.

Řekla bych, že na první knížku je to super. Kdyby se mně podařilo napsat první knížku takhle čtivou, tak si pískám. Děj je zajímavý, má spád, kniha je velmi čtivá. Kapitoly jsou akorát dlouhé, ještě navíc jsou rozdělené po časových úsecích. Zkrátka se to dobře četlo a splňovalo to jistý čtenářský komfort.
Postavy jsou vykresleny fajn, je možné si je oblíbit. - I KDYŽ - hlubší psychologie či nějaký životopis postav by neuškodil. Třeba o Kassovi a Nartesovi toho moc napsáno nebylo. Škoda. Oblíbila jsem si je, ale vlastně nic moc o nich nevím. Třeba je to autorův záměr a bude o nich další díl, uvidíme.
Jak je psáno pode mnou, vývoj vztahů mi tam trochu chyběl. Ale neberu to jako něco extra důležitého.
Oceňuji propojení s mytologií (přiznám se, že moje znalosti bohů končí v Řecku, Římské říši a Egyptě, takže nevím, zda jsou bohové vymyšlení nebo je to nějaké existující božstvo). Mapa na začátku knihy se mi taktéž líbila (ač jsem ji moc nevyužila, četla jsem ve čtečce a tam moc listovat na mapu nejde).
Jakožto fanoušek fantasy jsem v knize viděla náměty z jiných fantasy. Viděla jsem podobnosti s Hrou o trůny a Zaklínačem. Jo, je těžké vymyslet něco nového. Ale proč se hlavní hrdina jmenuje Jon a je možné si ho vizuálně (i povahovými rysy) představit podobně jako Jona Sněha? To mě zamrzelo - tedy že jsem v něm viděla tu už známou postavu. Nicméně uznávám, může to být moje chyba a hledám tam něco, co tam není.
- ALE - v knížce jsem našla i hodně originálních nápadů a námětů. Rozhodně na mě nepůsobila jako směsice všech fantasy dohromady.
Co jsem moc nepochopila: Proč jsou v českém prostředí (český autor, čeští čtenáři) míle a podobné (u nás nepoužívané) jednotky? Mě osobně to docela mátlo nebo minimálně to odvedlo pozornost od děje, když jsem se nad tím musela zamyslet.

Velký vykřičník dávám ke dvěma věcem:
- Často se opakují informace. Vysvětlení, co je to chortoj, bylo v knize snad desetkrát a to nepřeháním. Takových věčně se opakujících informací bylo víc. Rušilo to a zbytečně to nabobtnalo počet stránek.
- Je vidět, že Andy má velmi rád výpustku nebo nedokončenou výpověď. Tři tečky byly snad ob tři stránky, i na místech, kam se vůbec nehodily. Končily jimi velmi často jednotlivé části kapitol. Proč? Upřímně mi to dost lezlo na nervy. :D

SHRNUTÍ:
Kniha dle mě za přečtení stojí, bude se líbit hlavně fanouškům fantasy. Zdařilá prvotina. Další díl si ráda přečtu. :)
/Za mě 3,5 hvězdičky z 5./

04.09.2020 3 z 5

Mont-Oriol Mont-Oriol Guy de Maupassant

Ač je Maupassant můj nejoblíbenější klasik, tuto knihu považuji za zatím nejslabší, co jsem od něj četla.
Obvykle mám jeho popisy krajiny ráda, ale tentokrát mi přišly zbytečně zdlouhavé. Mohly být kratší. Opět mistrně vykreslil charaktery postav a proměnu těch hlavních.
Knížka je pěkná sonda do tehdejšího lázeňství, dozvěděla jsem se plno nového. Ale ti boháči se tam vážně museli kousat nudou...

Ve zkratce: Knížka by mohla být ještě o něco útlejší a nic by se nestalo. Chvílemi jsem se musela do čtení až nutit, příliš mě nebavila. Z mého pohledu má autor mnoho lepších děl.

15.08.2020 3 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

(SPOILER) Rok po maturitě jsem se rozhodla přečíst si něco z klasiků. Sophiina volba pro mě byla kniha tajemná, protože, ač jsme se o ní ve škole nějak zmínili, věděla jsem o ději pouze to, že se Sophie musela rozhodnout mezi jakýmisi (možná svými) dětmi a ani ťuk víc. Neměla jsem tedy jediný spoiler, což je u klasik ze školy spíš vzácné, a byla jsem za to ráda.

Bavilo mě zejména autorovo načasování odkrytí jednotlivých informací. Tak do půlky jsem se semtam strachovala, jestli jsem si stáhla do čtečky správnou knihu, tak byl děj jiný oproti mým očekáváním (pořád jsem si říkala "Kde jsou sakra ty děti?!"). Potom začala Sophie vyprávět Stingovi svůj životní příběh, přičemž mu občas zalhala a přivedla tak čtenáře na slepou stopu. Vzpomínání na velmi temné časy bylo bohatě prokládáno současností aktérů a atmosférou poválečného New Yorku.

Jsem ráda, že osudná strašná volba je naředěna příběhem z léta a podzimu 1947, díky tomu je to mnohem lehčí čtení. Navíc právě lovestory Sophie a Nathana a jejich přátelství se Stingem je na knize to originální.

Ač nemám ráda, když jsou souvětí extra dlouhá a rozvětvená, v Sophiině volbě mi to tolik nevadilo. Přiznám se ale, že někdy jsem si musela souvětí přečíst dvakrát, aby mi neunikal jeho význam.

Co bych knize vytkla, že obsahuje (na mě) spoustu zbytečných faktů a narážek na USA té doby a jejich historii, což pro děj není tak moc podstatné a jinému než americkému čtenáři to mnoho neřekne. V knize se také objevovalo mnoho cizích výrazů hlavně z jidiš a polštiny, u kterých bych uvítala vysvětlivku.

Celkově knihu rozhodně doporučuji. Sophiina minulost mi dala mnohé dějepisné informace, které jsem neznala, a dává i jisté ponaučení nebo řekněme to jinak, má silné poselství. A rámcový příběh, tj. lovestory Sophie, Nathana a Stinga, je dle mě originální a velmi vydařená beletrie.

02.08.2020 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Theo mě strašně bavil, je to originální hlavní postava potažmo vyšetřovatel v thrilleru. Když si tady čtu, jak je to nezajímavá postava, tak takhle - mně sympatický byl, v knížkách mě divnolidi baví. A vědátorské pasáže mi přišly naopak obohacující. Ale jo, uznávám, že je to suchar. :D
Děj měl spád, velmi mi vyhovovaly krátké kapitoly. Styl autora se mi líbil. Vraha mi odhalil až autor, já sama jsem měla pouze pár lichých podezřelých. Posledních sto stran jsem už musela dočíst na jeden zátah, jak to bylo napínavé. Chvílemi jsem až zadržovala dech. Konec byl až nervydrásající a uspokojivý.

08.07.2020 5 z 5

Příběhy plné lásky Příběhy plné lásky Guy de Maupassant

Maupassant je zkrátka můj nejoblíbenější klasik, mám od něj načteno už asi přes 40 povídek, takže začíná pro mě být těžší a těžší najít nějakou novou. Jeho styl mě zkrátka baví, miluji všechny ty popisy prostředí a společnosti a psychologické procesy protagonistů. Doporučuji třeba čtenářům, kteří raději čtou kratší, ale o to poutavější žánry, s jeho povídkami nešlápnete vedle. :)

30.05.2020 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Z knihy jsem nadšená, moc se mi líbila a vtáhla mě do děje snad hned. O tom, co k ní napíšu, už přemýšlím asi týden.
Bavily mě rozdílné sympatie k jednotlivým postavám. Emu jsem zpočátku brala nějak neutrálně, čím víc jsem o ní však věděla, tím víc mi vadila. Jane jsem měla od začátku ráda a tím koncem si mě získala ještě víc, frajerka. O Edwardovi pořád úplně nevím, co si myslet. Možná docela rajcovní, nicméně v jiných knihách jsem byla muži okouzlena víc, Edward nic tak extra.
Dvě časové roviny vyprávění mě moc bavily, styl mi vyhovoval, děj měl spád i díky dost krátkým kapitolám. Napětí dle mého názoru dávkováno velmi dobře. Oceňuji také zajímavé dotazníkové otázky mezi kapitolami. Asi si je ještě prolistuji a zamyslím se nad nimi - kniha mě pořád nutila číst dál, takže jsem jim moc času nevěnovala, což je škoda. A konec, ten mě dostal. Překvapivý, ani ne slaďák, ani ne tragický, zkrátka uvěřitelný.
Jedinou výhradu bych měla k žánru horor, tento štítek bych zde smazala.
Doporučuji jako velmi čtivý psychothriller.

28.05.2020 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

(SPOILER) To nejdůležitější jsem už asi napsala do komentáře pod první díl.
Nejdřív jsem zhlédla seriál, teď to čtu knižně. Knihy i seriál mají mezi sebou rozdíly čím dál tím větší. Občas se mi víc líbí seriálové zpracování (v této fázi děje pořád ještě), občas knižní. A nejlepší to je, když si to svou představivostí zamícháte dohromady.
Jako slabá povaha občas trochu trpím při líčení nějakých brutálnějších nebo naturalističtějších scén, ale to i u seriálu. Nepokládám to rozhodně za chybu autora, napsané je to skvěle a realisticky.
Nemám co vytknout, pana Martina prostě miluju. :)
Určitě doporučuji fanouškům historie, fantasy a Tolkiena.

SPOILER:
PS: Jsem ráda, že jsem nepřišla o Cat.

28.05.2020 5 z 5

Legendy a fakta o Oskaru Schindlerovi Legendy a fakta o Oskaru Schindlerovi Jitka Gruntová

Kniha mi absolutně nevyhovovala stylem, proto nedočteno. Autorka podle mě zabíhala do až zbytečných detailů okolností, které nebyly tak důležité (dozvěděli jsme se detaily skoro i o lidech, které Schindler jen pozdravil na ulici, toť můj dojem). Neustále odbíhala od hlavní linky, a proto pro mě bylo čtení doslova velmi nepřehledné. O Schindlerovi jsem chtěla psát seminární práci s touto knihou jako hlavním zdrojem, po prokousání se prvními 4O stranami (bylo to skoro až utrpení a nic nového si kvůli nevyhovujícímu stylu nepamatuji) jsem to vzdala a vybrala si jiné téma.
Vhodné pro čtenáře, kteří jsou zvyklí na vědeckou metodu psaní.

08.01.2020