Všem sráčům navzdory

Padesát kapitol formou reportáží, rozhovorů, kritických esejů a osobních reflexí přibližuje tragické chvíle bosenského lidu v letech 1992 - 1996 a sugestivně líčí příběhy sarajevských intelektuálů i všední starosti prostých obyvatel. První původní kniha na toto téma u nás ukazuje dobu, kdy se celá civilizovaná Evropa obrátila k válečnému konfliktu na území Bosny a Hercegoviny zády. Autor podrobuje ostré kritice nejen západní velmoci a jejich představitele (včetně těch našich), ale především alibismus, cynismus a voyerství lidí, kteří nechtějí vědět o problémech druhých. Zpravidla však do té doby, než začne hořet jejich vlastní dům....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77788/vsem-sracum-navzdory-77788.jpg 4.4176

Kniha Všem sráčům navzdory

memphisz
02.10.2021

Všem sráčům navzdory je víc než jen kniha válečného reportéra, jehož ani tak nezajímal posun vojsk jako spíše osudy lidí. Jde o soubor reportáží, esejů a komentářů k bosenské válce, o které se už příliš nemluví. Jan Urban byl výborný publicista, který dokázal postihnout válku z nejrůznějších úhlů a umně do textů zapojoval výpovědi místních. Jeho texty jsou velmi osobní a nedrží si odstup, což může někoho odrazovat. Díky tomu ovšem na druhou stranu vzniklo syrové reportážní svědectví o etnické válce dřívějších sousedů.

Urban jasně stojí na straně Bosňáků a to z jednoduchého důvodu - bytostně odmítá etnický nacionalismus, který se v rukou Srbů a Chorvatů (v jejich snění o Velkém Srbsku a Velkém Chorvatsku) proměnil v genocidu.

Stejně tak v knize kritizuje bezzubost OSN, která o konfliktu hodně mluvila, ale lidem v něm uvězněným mnoho nepomohla (respektive jen humanitární pomocí). Ukazuje fiasko nasazených tzv. Modrých přileb i zvolené diplomacie nevměšování se. "Stará Evropa neustále žvaní o lidských právech, ale neudělá pro ně nic," stěžuje si jeden z místních v rozhovoru.

V neposlední řadě je také docela trefná Urbanova kritika novinářů, kteří píšou o konfliktech, které osobně neviděli a nerozumí jim, neboť jen překlápí agenturní zprávy. A když se téma chytí snaží se psát soudící komentáře, aniž by se obtěžovali navštívit místo, o kterém píší, a mluvit s lidmi, jejichž jednání komentují.

yvett239
18.09.2021

K panu Urbanovi mám speciální vztah, protože to byl první člověk, se kterým jsem dělala ve svých 18 letech rozhovor. A opravdu si vážím válečných reportérů.
Snad se nebudu moc opakovat, když zmíním to, co každý druhý komentář tady - ve škole jsme se o jugoslávské válce opravdu neučili takřka nic. A protože studuji novinařinu, cítím povinnost, že bych se měla aspoň pokusit vědět víc než mí budoucí čtenáři nebo posluchači. Abych je mohla řádně informovat. I proto jsem se vrhla do téhle knihy, abych o válce v Jugoslávii konečně věděla aspoň něco, bonusem pro mě bylo, že to přijmu novinářskou formou.
Bohužel jsem se opět přesvědčila, že každá kniha není pro mě, nezvládám to dočíst. Je to tak syrové, až jsem po přečtení několika prvních stran dostala dost ošklivou noční můru (což u mě není zvykem, většinou si sny nepamatuji a spánek mívám klidný). Ve jménu zachování své duševní pohody (prozatím) odkládám.

Jajin995
23.02.2021

Obohacující kniha.

Bob
12.02.2021

Tato kniha je tak špatná, jako je zaujatá. Všechnu vinu hodit na bosenské srby a Radovana Karadžiće. Nebudu se hádat o tom zda a kolik civilistů jeho armáda zabila - hodně. Ale taková je válka, civilisté umírají. Je třeba si říct že balkán je do dnes nevyřešen, konflikt je pouze utlumen. Celá situace v tom regionu byla extrémně složitá a vyhrocená. Celá Jugoslávie byla v polovině 90.s rozdělená na 12 samosprávných celků(Slovinsko, Republika Makedonie, Centrální Srbsko, Srbsko Vojvodina, Kosovo, Černá hora, Chorvatsko, Srbská Republika Krajina, Bosna a Herzegovina-federace Bosna a Herzegovina 1992-1994, hlavní město Sarajevo, něco co se jmenovalo přechodná Bosna 1993-1995, hlavní město Velika Kladuša, Chorvatská republika - Herzeg-Bosna, hlavní město Mostar a Srbská republika) Co na vás působí, když to čtete??? Chaos, absolutní chaos. Tyto správní celky mezi sebou v různých kombinacích bez ustání uzavírali spojenectví a hned je porušovali. Nebojovalo tam jen těch 12 celků, na menších územích operovali malé soukromé armády gangsterů a žoldáků. Bylo normální že v malém údolí mezi sebou bojovalo šest armád a každá bojovala třeba jen za svůj kus země.
Všechny strany se podíleli na etnických čistkách a genocidě.
Slobodan Milošević byl politik, který měl mentálně nejblíže k tomu spojit dohromady národ chorvatů, srbů a bosňáků.
Nepodařilo se mu to, protože to byl tradicionalista, který říkal, neotevřeme se západu, pokud nám tento nemá co nabídnout, v tomto je směšná i kritika Ruska panem Urbanem.
Když pan autor vyřkne A měl by ale dodat i B a C.
Nic není černobílé! Ta válka byla zlá
Doporučuji vyhledat povídání s plk. Karlem Klinovským, který sloužil přímo v epicentru konfliktu jako voják UNPROFOR.

Deia
20.12.2020

Táto kniha je relatívne tenká, ale veľmi bohatá na informácie. Ja som o konflikte v Bosne a Hercegovine (a aj v celej bývalej Juhoslávii) toho veľa nevedela, tak som sa tešila na nové informácie. Dostala som ale trošku niečo iné, ako som čakala.
Kniha je hlavne o ľuďoch. O ľuďoch, ktorí žili v ostreľovanom meste, často desiatky dní bez vody, bez elektriny a bez plynu. Bez jedla. O ľuďoch, ktorí prežili mučenie. A nie všetci prežili.
Kniha mi spočiatku prišla trošku chaotická, keďže o tomto konflikte som veľa nevedela. Veľa informácii som si dohľadávala. Ale nemyslím, že je to na škodu. Kniha sa ináč číta celkom rýchlo, jednotlivé kapitoly sú krátke. Ale to, čo sa v nich píše... Stále ma prekvapí, čoho všetkého sú ľudia schopní. Ako sú schopní niekoho mučiť, zabíjať deti, ženy, starých ľudí... a to bezdôvodne. A ešte keď si uvedomím, že toto sa dialo v Európe relatívne nedávno. Tiež ma zarazilo, že zvyšok sveta nechal tento konflikt tak dlho pokračovať, kým voči nemu zakročil.
Som rada, že som sa k tejto knihe dostala a určite si ešte nejaké knihy o tejto vojne vyhľadám a prečítam, pretože mali by sme o tom vedieť.

amaenium
04.11.2020

Těžko se mi ke knize vymýšlí nějaký komentář. Určitě mě obohatila o informace, co se v Bosně a Sarajevu za války odehrávalo, jak probíhala, obsahovala malé kapitoly zdánlivě ne tak podstatných dat jako hesla po budovách Sarajeva a nebo vtipy, obsahovala kapitoly, které se mi těžko četli, kdy vojáci uřezávali prsty malým dětem a pak obsahovala spoustu politicky vysvětlujících kapitol, ve kterých jsem se ale bohužel ztrácela. Spoustu základních informací jsem si musela dohledat a pustila jsem si o válce v Bosně i dokument, avšak dohledávání těchto základních informací není žádná chyba knihy.

petrarka72
18.09.2020

Vynikající, strašná a potřebná kniha. Možná mne částečně přiblížila pochopení konfliktu, kterému jsem nikdy nerozuměla - a při vědomí těch záměrně stupňovaných hrůz v tom, co je schopen člověk udělat člověku, jsem snad ani rozumět nechtěla. Je dobré znát informace - a je dobré znát kontext: bylo by nehodné českého novináře, kdyby si byl vědom českého zahraničně politického přizdisráčství a nenapsal o něm. A čtenář začne jinak vnímat i současné události, třeba ty spojené s cestou na Tchaj-wan - a hanba ho fackuje...

Misshell1
13.05.2020

Po dovolené na Balkáně jsem se rozhodla knihu zakoupit, protože mě zajímala tématika.