Voliarty Voliarty komentáře u knih

Plukovník Sun Plukovník Sun Robert Markham (p)

Nebudem klamať, oznámenie tejto Bondovky ma potešilo (a vzbudilo vo mne nádej, pretože bondovky, ktoré vyšli po ,,Peklo pro zvané/Diabol sa postará" od Sebastiana Faulksa sa prekladajú. Plukovník Sun vo mne vzbudil nádej, že sa možno dočkáme aj prekladu starších bondoviek, teda tých ktoré vyšli medzi úmrtím Iana Fleminga a Peklom pro zvané/Diabol sa postará).

Aké to sklamanie na mňa počas čítania čakalo. Tá štylistika a celkovo jazyková stránka je hrozná. Vety sú často dlhé, kostrbaté a plné zbytočných informácií. Bond sa zakráda k nepriateľovi a pritom míňa skalu sopečného pôvodu ako celý ostrov. Takéto informácie úplne vytrhávajú z napätia. Aj vďaka tomu sa mi do knihy ťažko začítavalo. A nesmieme zabudnúť na vety, ktoré ani po piatom prečítaní nedávali logiku.

Ak si odmyslíme celkovú jazykovú, gramatickú a štylistickú katastrofu, tak príbeh je v celkom pohode. Niečo sa stane, Bond cestuje do inej krajiny, stretne bond-girl, záporáka, zistí záporákov plán, prekazí záporákov plán a ide si užiť zaslúženú odmenu.

Amis k Bondovi pristupuje ako k ľudskej bytosti, necháva ho prežívať rôzne pocity od radosti cez strach až po hnev. Bond je v jeho podaní iný ako ten filmový (ku ktorému sa Amis vyjadruje nepríliš pochvalne v úvode).

Čo k ostatným postavám? K Litsasovi nemám moc čo napísať. Bol sympatický a jeho posledná časť v knihe sa mi ľúbila.

Viac sa dá ale napísať k Ariadne, bond-girl pre túto knihu. Keď som čítal v popise, že ide o ruskú agentku, tak som čakal, že sa dočkáme väčšieho napätia. Predsa len, Bond Rusom v príbehoch od Iana Fleminga prekazil nejeden plán. Čakal som súboj ideológií, nedôveru, nezhody, snahu to všetko prekonať a poraziť väčšie zlo. Čakal som, že Ariadna bude drsná sebavedomá agentka, niečo ako Anya Amasová z filmu Špión, ktorý ma miloval. Miesto toho sme sa dočkali naivné romantické dievča, ktoré sa v okamžiku do Bonda zabuchlo. A Bond do nej. Nechápte ma zle, nejedná sa o zlú postavu, bola celkom sympatická. Cítim ale, že z ich interakcie šlo vyťažiť viac.

Záporák. Už som to raz písal, ale napíšem to znovu (a zrejme ešte veľakrát k iným bondovkám). Bond je jeden z tých hrdinov, ktorý má skvelých záporákov. Samozrejme nájdu sa aj slabšie kusy. Kam patrí plukovník Sun Liang-tan? Do prvej kategórie. Jedná sa o zaujímavú postavu, je to sadista. Síce to neznie nejak výnimočne, každý Bondov nepriateľ je predsa sadista, ktorý potrebuje hrdinu mučiť, aby mu tak dal šancu na útek (lebo keby Bonda zastrelili hneď, kto by im prekazil ich plány, že?). Ale v prípade Suna je to viac, ako len výhovorka, prečo Bonda hneď nezabiť. Celkový jeho prístup k sadizmu a mučeniu, to ako o tom rozpráva, je zaujímavý a trocha aj desivý. Celý jeho vzťah k Bondovi je zaujímavý a bavilo ma čítať, keď bol na scéne. Nebojím sa napísať, že Amis stvoril úctyhodného lotra, ktorému patri miesto medzi takými záporákmi, ako Doktor No, alebo Auric Goldfinger.

Trochu som sa rozpísal, tak to skrátim. Postavy sú fajn, príbeh klasický bondovký, len tá formálna stránka tomu podkopáva, priam láme, nohy. Ak je chyba na Amisovej strane, tak čo už. Ak ale pochybili vo Vendete, tak dúfam, že pri ďalších svojich tituloch si dajú viac záležať.

12.10.2021 2 z 5

Avengers Avengers Stan Lee

Poďme rovno na vec, mám k tomu veľa čo napísať.

Začíname starým komiksom, v ktorom sa Avengers dali prvýkrát dokopy. A aj na pomery vtedajších komiksov mi to prišlo slabé. Ono je vlastne o tom, že Thor sa bije s Lokim, Ant-Man s Wasp sa snažia chytiť Hulka, potom ich vystrieda Ironman a následne sa Ant-Man s Wasp pripoja k porážke Lokiho. Celkovo sa mi nepozdávalo, ako boli Ant-Man a Wasp písaní. Wasp je dievča pobláznené do Thora a Ant-Man ju akurát stále okrikuje.

K hlavnému príbehu. Má len štyri zošity. Ten nultý vlastne až tak s dejom nesúvisí, akurát predstavuje situáciu v akej sú civilní Aveners. A toto sa mi ľúbilo. Páčilo sa mi napätie medzi Visionom, Wonder Manom a Scarlet Witch, len škoda, že sa tomu nevenoval väčší priestor. Možno v neskorších číslach série, ktoré tu nikdy nevyjdú, takže si to budem musieť dohľadať v angličtine. Páčil sa mi ten konflikt s médiami. Čo sa týka hlavného príbehu, Busiek sa s tým nemaže. Na scénu príde Ultron, spôsobí niečo (niečo fakt veľké) a Avengers hneď letia do bitky s ním. A je to veľkolepé. Ultron je silný, takmer neporaziteľný, a Avenegrs sa len tak-tak držia na nohách. Šla z toho veľkoleposť, bola to epická akcia. Byť mladší, som v siedmom nebi. A kresba bola tiež fajn.

Keď sa tak pozerám na odev Scartlet Witch, nečudujem sa, že Elizabeth Olsen obliekli vo filmoch do niečoho iného.

SPOILER DOTAZ: Ak to vibránium pôsobilo na adamantium, nemalo by poškodiť aj Mjolnir? Alebo je odpoveď ,,magický kov z inej dimenzie"? Len tak ma to zaujíma. KONIEC SPOILEROVÉHO DOTAZU.

Prvý NHM bolo fajn. Prvý príbeh Avengers ,,meh", ale ten hlavný s Ultronom to poťahal.

22.07.2021 4 z 5

Pokoj smrti Pokoj smrti Jeffery Deaver

Aj napriek tomu, že sa v tejto knihe spájajú moje obľúbené prvky - triler z prostredia tajných služieb a Lincoln Rhyme - tak ma to tak nebavilo a nevedel som sa zo začiatku začítať. 2x som knihu odložil, ale vždy, keď som sa k nej vrátil, tak ma bavila o trochu viac.

Aj keď mám Deavera načítaného, niektoré zvraty ma prekvapili. I keď mám pocit, že skoro každú vec, ak sa dá, zamotá, aby bol čitateľ v ďalšej kapitole prekvapený. Také ,,šokovať za každú cenu". A pri niektorých dedukciach Rhyme pôsobil skoro ako nadľudský génius z komiksov, ktorý aj z dvoch nepatrných vecí chytí profesionálneho vraha. Zas ale, kvôli tomu túto sériu zbožňujem.

Nová postava štátnej žalobkyne Nance Laurelovej ma spočiatku nebavila, ale nakoniec sa celkom vykryštalizovala a získala si moje sympatie. Čo je ale najzábavnejšie, je špičkovanie medzi Rhymeom a jeho ošetrovateľom Tomom. Pre mňa najzábavnejšie momenty z knihy.

Rád by som sa vyjadril aj k antagonistovi, ale bude to spoilerové. Takže ZAČIATOK SPOILERU: Jacob Swann je ďalší z rady profesionálnych zabijakov, ktorých Rhyme s tímom musia chytiť. Jediné čím vyniká je jeho kulinárske umenie a obsesia svojím kuchynským nožom. Keby Deaver rozvil to s tou unesenou britskou turistkou, mohlo to byť zaujímavé. Ale pôsobí to, ako keby na ňu zabudol a až na konci si spomenul, že Swann vlastne niekoho uniesol. Hlavný zlosyn teda nie je moc zaujímavý a v porovnaní s inými antagonistami v tejto sérií sa stráca. KONIEC SPOILERU.

Pokoj smrti nie je zlá kniha. Má veľa momentov, ktoré ak sa vám páčili v predchádzajúcich dieloch, budú sa vám páčiť aj tu. Len ja som mal problém sa do nej začítať a niektoré veci, ako napríklad záporák, mi prišli slabšie. Aj preto nedávam vyššie hodnotenie.

17.07.2021 3 z 5

Kacuki Bakugó: Počátek Kacuki Bakugó: Počátek Kóhei Horikoši

Trocha ma mrzí obálka a názov, lebo z toho plynie, že sa viac dozvieme o Bakugóvi, čo tak celkom nie je pravda. Mám pocit, že keď sa ním Horikoši konečne začne zapodievať, kniha končí. Prekvapila ma dohra súboju so Stainom, škoda len, že ju Horikoši tak ľahko vyriešil. Zaujímalo ma vidieť trocha tej byrokracie spojenej s pouźívaním schopností. A prekvapilo ma umiestnenie niektorých postáv v ankete. Nebudem menovať, ale napríklad miesto tri by som nečakal.

04.07.2021 4 z 5

Budování impéria Budování impéria Nick Spencer

Užívateľ RaptoR má pravdu s tým, že „provázanost této série se zbytkem Marvel universa jí trochu škodí". V jednej scéne máme Red Skulla pri moci, kuje plány a keď sa na scénu o niekoľko zošitov vráti, pôsobí vetcho a porazene, pretože sa mu medzitým niečo stalo v inej sérií, ktorá u nás nevychádza. Našťastie sú to detaily, bez znalosti ktorých sa v príbehu nestrácate.

Taktiež neviem, že na to, koľko mocných postáv je v Marveli, či by Hydra len tak dobila východoeurópsky štát. Áno, je to opreté o ,,miešanie sa do politiky cudzieho štátu" ale i tak. A keď sme pri tom, bolo by zaujímavé, čo by k celej veci povedal Dr.Doom. Ako by reagoval na to, že mu Hydra dobíja suseda?

To bolo len také zamyslenie. Príbeh samotný ma už tak nebral, ako pri prvých dvoch zväzkoch, preto aj tri hviezdičky, i keď je to stále o tom istom. Hydra Cap sa pomaly blíži k ovládnutiu sveta a niektorým už dochádza, že sa deje niečo zlé. Čo ma na komikse bavilo, bola konverzácia a vzťah medzi Captainom America a Captain Marvel, rovnako ako Americovo zhodnotenie osobností Marvelky a Iron-Mana. Postavy Taskmastera a Black Anta, ktoré boli zábavné. Pesimistický koniec sa mi taktiež páčil.

Podľa netu do konca tejto série ostávajú len dve knihy (ak rátame aj Secret Empire, ku ktorému to celé smeruje), preto dúfam, že BB/art s týmto titulom neseklo. Bola by to škoda.

03.07.2021 3 z 5

Chladné dny Chladné dny Tom King

Asi skočím rovno k hodnoteniu jednotlivých príbehov. Bez pochvalných omáčiek, ktorými začínam komentár ku každému Kingovému Batmanovi.

Chladné dni - taký ,,meh" príbeh pre mňa. Asi je to tým, že som nevidel tu toľkokrát spomínaných ,,Dvanásť rozhnevaných mužov"(ale podľa ohlasov napravím.) Páčila sa mi Wayneova záverečná reč, ktorá tento príbeh pre mňa vyzdvihuje. SPOILER: Trochu ma zamrzelo, že sa tá linka neuzavrela. Akože súd dopadne ako dopadne, ale čo sa naozaj stalo tým ženám sa nedozvieme. Som zvedavý, či sa k tomu niekedy King vráti, alebo to nechá tak. KONIEC SPOILERU.
Stredný príbeh bol super. King tu zase prelína minulosť a prítomnosť, tentoraz Dicka Graysona. A bolo to zábavné, Grayson je pekným protikladom vážnemu Batmanovi a ich interakcia ma bavila.
V poslednom príbehu sa vracia KGBeast, z čoho mám zmiešané pocity. Na jednej strane mi príde, že sa ignoruje ako s ním pracoval Snyder v All-Star Batman 1: Můj nejhorší nepřítel. Na druhej strane sa mi ale páči, ako s ním pracuje King. Beast v jeho podaní je naozaj nebezpečným protivníkom. Tiež mi príde, že na rozdiel od Snydera (a aj pôvodného príbehu Desať nocí KGBeasta, ktorý u nás vyšiel) King pracuje s Beastom mimo rámec zabehnutých koľají, robí z neho viac ako len ,,ruskú mašinu na zabíjanie". Interakcia medzi ním a otcom sa mi dosť ľúbila. Rovnako aj záverečný boj prepletený ruskou bájou. A kreslí to Tony Daniels, ktorý je jeden z mojich obľúbených kresličov. Určite lepšie kreslí ako píše.

V úvode som vynechal omáčky, ale v závere budem opakovať, čo pri každom Kingovom Batmanovi. Neustále ma baví. Možno sa nájdu momenty, ktoré ma tak nechytia, za to ich vykompenzujú iné. I tak mám ale pocit, že ôsmi diel je taký viac oddychový. Viem, môže to pôsobiť divne, vzhľadom k tomu, čo sa v príbehu s Beastom stalo. Ale mám pocit, ako keby po Svadbe King spomalil tempo a chystal si pôdu pre ďalšie veci. Na ktoré sa teším.

12.06.2021 3 z 5

Maria Hillová před soudem Maria Hillová před soudem Nick Spencer

Od každého superhrdinu niečo očakávam. Od Daredevila špinavé postranné uličky, gangstrov, dílerov, surovosť, temnosť. Od Thora veľkolepé súboje, príšery, magické ríše. Od Deadpoola humor. A od Captaina Americu špionážny triler mixnutý s politikou. A to je to, čo od Spencera dostávam (v poslednom prípade).

Toto nie je len o mlátení Hydry. Tu sa rieši politika a obetovanie niektorých postáv pre vyššie dobro (celá línia so Sokoviou je v tomto dokonalá). Okrem toho je veľmi zaujímavý aj náš hlavný protagonista, Kapitán Hydra. Pomaly si ide za svojím cieľom, manipuluje s každým okolo seba a je to zábavné. Captain Marvel je klasický hrozná, rovnako ako Mária Hillová. Keď sme pri nej, škoda, že súd s ňou bol na jeden zošit, čakal som viac, keďže sa po ňom volá celá kniha. Taktiež ma veľmi nebavia tie flashbacky, i keď viem, že sú pre dej dôležité.

Je to ukecané, ale dobré. Dostávam to, čo od Captaina Americi očakávam. Dúfam, že BB/art nesekne s touto sériou po treťom diely, to by ma dobre naštvali.

04.04.2021 4 z 5

Svatba Svatba Tom King

Stále ma baví a stále nechápem, prečo sa na Kinga tak pindá.

Prvý príbeh ma tak nenadchol. Som nejak prejedený týchto alternatívnych realít alá Flashpoint. Čo to ale zachraňovalo, bola postava Booster Golda, ktorá je...ako to napísať...zaujímavá a rád by som si s ňou ešte niečo prečítal. Nasleduje Joker, pri ktorom sa mi páči, ako ho King píše. Príbeh ,,Tvúj velký den" je síce krátky, ale to nevadí. Nenudí a má fajn pointu, i keď slovo ,,fajn" asi nie je najlepšie zvolené. Nasleduje Svědek, v ktorého prvej časti nás Joker baví svojím sadistickým humorom a v druhej sa odohrá konverzácia s Catwoman, ktorá tohto záporáka a anti-hrdinku poľudšťuje . Tento stred s Jokerom je pre mňa vrchol knihy. Nasleduje svadba, ktorá by ma asi sklamala, keby som nevedel, ako to dopadne (hold spoiletový internet). Je asi jasné, prečo sa stalo to, čo sa stalo, ale i tak...Po tom, ako to King budoval, je to celkom facka. Posledná stránka potom navnadila na veci budúce.

Siedmy Batman stále baví, King pristupuje k postavám zaujímavo, dokáže z Batmana robiť viac, ako len temného hrdinu mlátiaceho gangstrov a psychopatov. A to ma na tejto sérií baví.

02.04.2021 4 z 5

Dokonalá bouře Dokonalá bouře Joshua Williamson

Páči sa mi, ako Williamson píše úhlavných nepriateľov Flasha. Po Coldovi a Reverse-Flashovi na scénu prichádza Grodd. Škoda, že sa viac nerozvinula tá jeho choroba, prípadne že sme ju videli len cez dve zakašlania. Ináč ma ale táto po moci bažiaca opica bavila. Rovnako som rád za návrat Godspeeda, s ktorým Willaimson ešte neskončil, za čo som rád, chcem vedieť, čo s ním ešte porobí. Samotný príbeh je taká klasika. Niečo sa stane, Barry sa zachová ako trtko( čo mi trocha vadilo) a potom príde rýchle ukončenie. Vážne mám pocit, že Williamson tie príbehy nejak rýchlo ukončuje. Ináč fajn, táto séria ma stále baví. Odpočinkové čítanie, čo viac si môžem od komiksu s chlapom bežiacim extrémne rýchlo priať?

P.S. Veľmi sa mi páčila kresba posledného zošitu. Bodaj by tak bolo kreslených viac dielov Flasha.

25.03.2021 4 z 5

Rád Rád Daniel Silva

Trocha ma sklamalo, ako v tomto diely nemal Allon s ničím problém. Všetko mu išlo tak od ruky. Vďaka tomu sa vytrácal pocit napätia a z napínavého trileru sa tak stal odpočinkový román. Dokonca aj Rád sv. Heleny, ktorý z počiatku pôsobil ako zaujímavé a mocné zlo, šiel ku dnu bez väčších problémov. Dokonca aj ten záver mi prišiel patetický, keď ho porovnám s celkovou myšlienkou a témou knihy. Povedať ale, že by to bola zlá kniha, by bola lož. Celkom ma to aj bavilo. Allon je sympaťák a informácie z počiatku kresťanstva a jeho celková úloha v antisemitizme ma zaujali.

25.03.2021 3 z 5

Berserk 2 Berserk 2 Kentaró Miura

S druhým dielom som mal menší problém. Prvá kniha obsahovala tri príbehy (respektívne dva a začiatok tretieho, ktorý pokračuje v tejto knížke), ktoré vďaka zmene prostredia a protivníkov pôsobili sviežo. Tento diel sa ale celý odohráva v hradnom meste, takže Gutsovím protivníkom je armáda rytierov (a ich kapitán, ku ktorému sa dostanem neskôr). Kým som došiel na koniec, tak som začínal mať menší pocit repetetívnosti.

Ale klamal by som, keby som nepovedal, že som sa aj nebavil. Páčila sa mi akcia, i keď pri niektorých akčnejších scénach som sa musel viac zahľadieť na kresbu, aby som vedel, čo sa práve deje a ktorú konkrétnu časť Guts protivníkovi odsekol. Vo väčšine prípadov je ale kresba fajn. Niektoré Gutsove alebo Pukove výrazy vykúzlili úsmev na mojej tvári. Dizajn príšer musím taktiež pochváliť.

Bavila ma odolnosť, ba priam nesmrteľnosť, spomínaného kapitána. Taktiež gróf je zaujímavým a desivým protivníkom.

Začal som negatívom, tak negatívom aj skončím. V tiráži sa píše, že Puk skončí ako zajatec istého dievčaťa. Nakoniec to ale tak dramatické nebolo, ako by sa z popisu mohlo zdať. Čo je aj celkom škoda a je to skôr chyba popisu/očakávania, ako samotnej mangy.

Celkovo ale pozitíva prevažujú.

13.03.2021

Potíže Potíže Kóhei Horikoši

Stále je to super. Pribudne nám nová zaujímavá a zábavná postava Gran Torino a Midorija sa učí viac zvládať svoju silu bez toho, aby sa dokaličil. Taktiež je tu veľa vtipných momentov a dobrých scén, ako voľba supehrdinskej prezývky. Opäť sa vracia aj Šigaraki, ktorého, až detinské, správanie ma baví, i keď je pravda, že moc sa nepredviedol. Omnoho zaujímavejší bol Ničiteľ hrdinov Stain, ktorý ma zaujal už v predchádzajúcej knihe. Teraz sme mali ale šancu naplno pochopiť jeho ideológiu a zmýšľanie. To, spolu s jeho bojovými schopnosťami, z neho robí zaujímavého a nebezpečného záporáka. A teraz musím napäto čakať na siedmy diel, pretože šestka skončila v tom najlepšom.

16.12.2020 4 z 5

Pérák: Oko budoucnosti Pérák: Oko budoucnosti Petr Macek

Priznám sa, že som celkom fanúšik ,,Dechberoucího Zázraka" a jeho, zatiaľ malého, sveta. Taktiež sa mi ľúbila vedľajšia postava Péráka. Keď sa to takto vezme, tak je logické, že som sa na kompletné vydanie Oka budúcnosti tešil.

Štýl písania sa od Zázraka nezmenil. Ak sa vám Zázrak páčil, tak bude aj Pérák. Ak ste Zázraka ohodnotili ako ,,odpad", tak Pérák na tom nebude lepšie. Z prvého odstavca je jasné, ako som na to ja.

Pérák je celkom zábavný hrdina, ktorý mi svojím hláškovaním pripomínal trochu Spider-Mana. Niektoré jeho poznámky mi vykúzlili úsmev na tvári. Taktiež oceňujem celkovo temnejší podtón príbehu, i keď, keď sa pozrieme na obdobie, v ktorom sa dej odohráva, tak daný podtón zrejme nikoho neprekvapí.

Má to svoje chybičky samozrejme. Pérák je mladý človek, ale príde mi, že keď ho Kopl kreslí aj s tou helmou, tak vyzerá staro, tak ako v Zázrakovi. Ináč ale kresbe nemám čo vytknúť, niektoré výjavy bol fakt pekné. Verner nie je tak zaujímavý a zábavný záporák ako Žiletkár, bohužiaľ má viac priestoru ako Žiletkár. Aj dej ubehol celkovo nejako rýchlo. Ono by sa z hľadania pokladu alá Indiana Jones dalo určite vyťažiť na viacej strán. Kedže ale príbeh pôvodne vychádzal v ABC, tak tá krátkosť je celkom jasná.

Oceňujem podkultúrne odkazy a narážky. A taktiež sa mi páčili posledné stránky s bonusmi.

Celkovo je Pérák: Oko budoucnosti dobrým komiksovým mixom superhrdinstva a Indiana Jonesa. Mohlo to byť lepšie, ale čo už. Ja ten svet okolo Zázraka mám rád. A ako tak pozerám na tie internety, tak Pérák má pokračovanie s Jantárovou komnatou. Dúfam, že aj to vydajú podobne ako Oko budúcnosti.

14.11.2020 3 z 5

Šóto Todoroki: Počátek Šóto Todoroki: Počátek Kóhei Horikoši

Súhlasím s komentárom od SarahRoyalAss. Táto séria je ozaj skvelá.

Škoda obsahu, z ktorého je jasné, kto jednotlivé zápasy vyhrá. Dosť to uberá na momente prekvapenia. To je ale len moja malá výtka. Aj napriek tomu, že som vedel, ako tie zápasy dopadnú, tak som si ich užil. Celkom ma prekvapil Izuki pri súboji s Todorokim (zase ale, sedí to do jeho charakteru). Taktiež Todorokiho backstory bol zaujímavý, čakal som ho ale obsiahlejší, kedže sa táto kniha volá podla toho. Nevadí.

Neviem, čo by som viac dodal. Teším sa na šiesty diel. Hlavne aj vďaka záporákovi, ktorý sa nám v tomto čísle objavil. A aj keď dostal len málo priestoru (dve stránky), tak ma zaujal, či už dizajnom, alebo náznakom svojej filozofie. Som zvedavý, ako s ním autor Horikoši bude ďalej pracovať.

29.10.2020 4 z 5

JLA: Babylonská věž JLA: Babylonská věž Mark Waid

Pozdáva sa mi myšlienka, kedy je najväčším nepriateľom Ligy jeden z jej vlastných členov. Celkom aj súhlasím s tvrdením, že ten Ra’s Al Ghulov plán bol originálny. Talia je zaujímavá postava, pri ktorej je škoda, že z toho deja tak vymizla. Koniec, kedy sa hlasovalo, čo bude s Batmanom sa mi dosť ľúbil. Len som sa do toho celého nevedel nejako začítať a preto 3 hviezdy. Vinou je možno aj to, že ten veľký zvrat poznám (a aj keby som ho nepoznal, tak mi ho popis vyzradí).

A asi súhlasím s tvrdeniami, že animák Justice League: Doom ten dej spracoval lepšie.

Čo sa týka retro-príbehu, tak to bolo teda niečo. To, že záporákom je obrovská hviezdica, je ten najmenej divný element daného príbehu. Neviem, čo by som vytýčil z tej bizarnosti. Či to, ako Wonder Woman ,,lyžuje" vo vzduchu na laboratóriu, zatiaľ čo ju ťahá robotické lietadlo. Či to, že Starro má potrebu rozprávať sám pre seba, vďaka čomu tá ryba vedela, čo plánuje a mohla upozorniť Aquamana, ktorý následne zvolal celú ligu. Či to, čo je Starrovým ,,kryptonitom". Je naprosto pochopiteľné, prečo niektorým súčasným ľuďom príde ako nečitateľná debilita. Ja som sa ale pri ňom bavil, tieto retrá mám rád. A ani mi nevadí, že Superman a Batman sa deja nemohli zúčastniť (preto nie sú ani na obálke daného zošitu).

Celkovo ide o celkom fajn komiks s dobrým nápadom, ktorý bol ale asi lepšie spracovaný v animáku. Retro príbeh je potom klasické retro, ktoré naozaj nie je pre každého.

30.08.2020 3 z 5

Deus Ex Machina Deus Ex Machina James Tynion IV

Mám pocit, že Batman dostal konečne, v rámci tejto série, viac priestoru. Pozrieme sa do jeho minulosti, keď prebiehal výcvik. Na scénu totiž prichádza jeho stará známa, jedna z najkrajších čarodejníc na svete (nie, Emma Watson to nie je). Čo sa týka Bat-týmu, tam žiadna zmena, stále ma bavia. Rovnako som aj spokojný s kresbou. Postavy vyzerajú dobre a akcia tiež.

Čo ma ale nebavilo, bol hlavný záporák. V porovnaní s plukovníkom Kaneom, Syndikátom obetí a Lady Shivou je Ascalon slabým a nezaujímavým čajíčkom.

Kapitola so Spoiler bola celkom dobrá jednohubka so zaujímavým koncom.

15.08.2020 3 z 5

Liga stínů Liga stínů James Tynion IV

Tento diel ma moc nepotešil. Batman je ešte viac v úzadí, ako v predchádzajúcich dieloch. Taktiež mi príde slabší, to naozaj ho Lady Shiva porazila na dvoch paneloch? Niečo sa mi tu nezdá. Ešteže Orphan je zaujímavá, takže to, že sa okolo nej točí celý komiks, tak moc nevadí. Hlavný záporák Lady Shiva je skvelá nadpriemerná bojovníčka, ale ako charakter ma nezaujala. Je tu, každého mláti a užíva si to. A to je tak všetko, čo k nej môžem povedať.

Kresba je potom rôzna, nájde sa dobrá a i taká, ktorá môjmu oku moc nelahodila. Hlavne Ras al Ghul bol zvláštny, nepôsobil ako ten vážený eko-terorista, ale skôr na mňa pôsobil (vďaka tomu divne nakreslenému úsmevu) ako dedko úchyláčik.

Akože, aj keď zniem negatívne, tak taká bieda to nie je. Tie postavy, ktoré má Batman okolo seba sú sympatické a zaujímavé, rovnako ako ich interakcia medzi sebou, len ten Batman samotný mi príde ,,do počtu". A to je zvláštny pocit, keďže séria nesie jeho meno (áno, je to Detective Comics, ja viem, ale nad tým Detective Comics je veľkým, že Batman).

13.08.2020 3 z 5

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes A jestli neumřela, vyšiluje dodnes Skottie Young

Občas som nerozumel, o čom to v tých bublinách melú, preto som sa na niektorých dialógoch zasekol. Nejde o to, že by boli komplikované, to nie, ale tie vety mi prídu dakedy kostrbaté a zvláštne napísané. Neviem povedať, či je to chyba prekladu alebo je to tak aj v origináli.

Som ináč celkom spokojný. Malé naštvané dievčatko s mysľou staršej baby sa presekáva rozprávkovým svetom v rozkošnej rozprávkovej kresbe. Je to presne to, čo by človek od toho čakal. A pokračujúci vtip s rozprávačmi ma zakaždým pobavil.

08.08.2020 3 z 5

Nevěsta nebo lupič? Nevěsta nebo lupič? Tom King

Ako som písal už pri niektorej predchádzajúcej knihe, mám pocit, že Kingovi idú lepšie tie kratšie príbehy. Tento zborník je toho jasným dôkazom.

Prvý príbeh je temná detektívka s úžasnými dvoma záverečnými vetami. Len jedna vec mi nesedí, ale to je moje rýpanie a neodráža sa to na kvalite príbehu. Tým, čo mi nesedí, je Victor Zsasz. Príde mi hrozne napísaný a taktiež mi príde zvláštne, že má rodičov (teda už nie). Však nemali byť mŕtvi dávno pred tým, ako sa stal vrahom? Však to je jedným z dôležitých faktorov, prečo sa tým vrahom stal. Je to jedna z vecí, ktoré sa Znovuzrodením zmenili? Akože, je to len detail, ktorý nemá dopad na príbeh, ale ostal som zmätený.

Na druhý príbeh som sa tešil. Vrcholom predchádzajúcej knihy bol totiž príbeh so Supermanom a bol som teda zvedavý, či aj medzi Batmanom a Wonder Woman vyčarí King takú skvelú interakciu. Tá medzi Batmanom a Supermanom bola lepšia, ale to neznamená, že by tento príbeh bol zlý. Bol skvelý, zaujímavý a zaujíma ma ďalší osud Gentle Mana. (I keď, ak je horda nekonečná a portál ide otvoriť len z našej dimenzie, aký ma zmysel, že robí to, čo robí? Žije taký Sizyfosovský život).

K tretiemu (Poison Ivy) a aj štvrtému (ďalšia ,,analýza" vzťahu medzi Netopierom a Cicou) príbehu nemám čo dodať, okrem toho, že ma oba bavili.

King si ide a jeho Batmanovská séria patrí medzi tie kvalitnejšie, v našich končinách vydávané, komiksy.

06.08.2020 4 z 5

Válka upírů Válka upírů Jason Aaron

Neviem, či som nemal náladu, alebo kde je ten upíry pes zakopaný, ale opäť som nebol plne nadšený.

Kde môže byť chyba? Asi, že som miesto vojny medzi rôznymi klanmi upírov dostal jednu skupinku upírov vraždiacu iných upírov, ktorú sa Avengers snažia zastaviť. Taktiež mám pocit, že jednotlivý Avengeri mali menej priestoru, ako v predchádzajúcich dieloch. A kam zmizla Wasp a čo sa stalo s Morbiusom? Iron Fist 1 000 000 p.n.l. ma nebavila až tak, ako Ghost Rider 1 000 000 p.n.l., i keď stále ide o fajn jednozošitové príbehy a teším sa na ďalšie z daného obdobia.

Ale sú tu aj pozitívne prvky, ktoré by bolo dobre spomenúť. Blade je super charakter a jeho zapojenie do Avengerov bol dobrý nápad. Taktiež Captain Marvel mi prišla sympatickejšia ako v minulých dieloch, až sa sám tomu čudujem. A taktiež som rád, že Aaron do hry vracia Zimnú stráž. Je super, že na svetové problémy reaguje aj iný, drsnejší a bezcitnejší, tím. Dúfam, že toto ,,zrážanie tímov" sa bude diať aj v ďalších dieloch.

Čo viac dodať. Má to svoje mínusy, ale nie je ich toľko, aby to bola tragédia. A sú tam aj plusy, ktoré dané mínusy vyrovnávajú. Uvidíme, ako to bude ďalej.

03.08.2020 3 z 5