Voliarty Voliarty komentáře u knih

Do soumraku Do soumraku Chip Zdarsky

Málo akcie, veľa rečí...

Aj tak som ale rád, že tu máme ďalší Spider-komiks (mimo UKK A NHM). Bodaj by sa to rozhýbalo a bolo by to ako s Batmanom, ktorému toho u nás vychádza stále viac a viac.

Pekne Zdarsky nadväzuje na Rodinný podnik a ukazuje nám ďalšie osudy Teresy. Čo je dobré. Taktiež potešil návrat klasický záporákov Vultura, Tinkerera a Kingpina, rovnako ako hosťovanie Iron-Heart (i keď veľmi krátko) a Humana Torcha (ich spoločný vzťah so Spideyim je k nezaplateniu). Taktiež nesmieme zabudnúť na posledný zošit, kde si Spider-Man a J.J.Jameson vyjasnia svoje nezhody.

Aj napriek všetkým tým pozitívam, ako som písal na začiatku, je tu málo akcie a veľa kecov. Taktiež celý ten príbeh ohľadom ,,tajného vládneho spiknutia" ma nejako nebavil a keby ostali u tých mobiloch, vôbec by som sa nehneval.

23.03.2020 3 z 5

Syndikát obětí Syndikát obětí James Tynion IV

V niečom mi to prišlo lepšie a v niečom horšie ako predchádzajúceho diel.

Na jednej strane je super, že je to iný Batman ako ten od Kinga, že ide skôr o tímovku plnú zaujímavých postav, ako napríklad Batwoman, ktorá ma baví viac ako jej seriálová verzia. Viac priestoru dostane aj Clayface a Spoiler a tím obohatí čierny Bat-Ironman Batwing. Ale čo sa týka hlavného hrdinu, Batmana, mám z neho pocit, ako keby bol odstavený na vedľajšiu koľaj. Napríklad pri konfrontácií so Syndikátom obetí mám pocit, že nebyť tímu, bolo by po Batmanovi. A to je postava, ktorá si dokázala podať celú Ligu Spravodlivosti (a nie raz). Neberte to ako hejt, len mám z neho pocit, ako keby šlo o vedľajšiu postavu.

Čo sa týka toho lepšieho a horšieho. Syndikát obetí sú zaujímavejší protivníci ako Kolónia. Len z jednotlivých originov daných členov mi príde, že by mali mať väčšiu pifku na tých záporákov, než na Batmana. I tak ale ide o zaujímavých protivníkov, ktorým dominuje tajomná Prvá obeť. Jej dizajn je dobrý a tá aura tajomna, ktorá ju obostiera, pridáva na suprovosti. Čo bolo horšie, tak prvý diel mi prišiel veľkolepejší. Tu mi to konečné zúčtovanie so Syndikátom prišlo moc jednoduché a rýchle. I keď sme sa dočkali mierneho plot-twistu, ktorý ale zrejme išiel očakávať.

Aj keď môžem z predchádzajúcich riadkov znieť negatívne, tak pravdou je, že ma napriek všetkému Syndikát obetí celkom bavil. Má symptaické postavy, diabolských záporákov, len škoda, že hlavný hrdina, Batman, pôsobí skôr ako vedľajšia postava.

18.03.2020 3 z 5

Prokleté zvony Prokleté zvony Mike Mignola

Druhý diel ma bavil takisto ako ten prvý. Baltimore je sympaťák, rovnako ako jeho nový partner novinár Hodge. Taktiež viac priestoru dostane inkvizítor Duvić a musím povedať, že ide naozaj o šialeného pancharta. Dej je béčkový, plán toho černokňažníka mi prišiel celkom úsmevný. Čo to ale pozdvihuje na dokonalosť, je kresba a atmosféra mizérie a utrpenia, v ktorých sa Európa utápa. Tá kresba je naozaj skvelá. Či už ide o akciu, kopy roztrhaných tiel, alebo len tak okolitú krajinu.

11.02.2020 4 z 5

Hail Hydra Hail Hydra Nick Spencer

Kontroverzný Kapitán už aj u nás. Je to naozaj ukecané dielko, čo ale neznamená, že by bolo zlé. Mňa to celkom bavilo.

Čo ma trochu mrzí je, že tej vojny o Hydru medzi Red Skullom a Zemom sme sa moc nedočkali. Na začiatku sa naznačil konflikt, ale ten prišiel tak rýchlo, ako aj odišiel, čo je škoda, lebo vidieť bojovať proti sebe dve rozdielne poňatia Hydry by mohlo byť zaujímavé. A to ma privádza k ďalšej veci, ktorá mi moc nešmakuje. A tou je Spencerovo poňatie Hydry, ktorý z nej robí naozaj neo-nacistickú organizáciu a, dalo by sa povedať, odpoveď na nepokoje spojené s migrantmi. Riešenie súčasných problémov mi nevadí, hlavne u Kapitána Ameriky to celkom aj čakám, ale Marvel má aj iné organizácie, ktorým by podobné uchopenie sedelo ďaleko viac.

Taktiež pokladám za celkom zaujímavé, že kedysi u nás vyšiel omnibus Brubakerovho Captaina Americu (odporúčam) a tam tiež časť komiksu bola bežný príbeh a časť sa odohrávala počas Občianskej vojny, tak ako aj tu. Našťastie Kapitán teraz nie je jedným z hlavných aktérov, pokračuje vo svojich plánoch a konflikt je na pozadí, takže sa čitateľ, ktorý nevie o čom Občianska vojna II je, nestráca.

Kresba je fajn, len tá Sharon Carter je, na môj vkus, moc škaredá.

Obávam sa len jednej veci. Celý tento Captain America vyústi do eventu Secret Empire a som zvedavý, či sa ho dočkáme a ak, tak za ako dlho. Predsa len, BB art už má na konte pár prešľapov, čo sa týka vydávania komiksov. Tak sa hádam k nim nepridá aj Captain America od Nicka Spencera.

08.02.2020 4 z 5

Allmight Allmight Kóhei Horikoši

Začíname pekne zostra, Allmight proti Lige zloduchov! A je to epické! Pritom uvidíme aj ďalších hrdinov, z ktorých sa ale väčšina vôbec nepredvedie (dúfam, že sa to v ďalších číslach zmení). Kto sa ale predvedie trochu viac, sú niektorí študenti. Za to som rád, lebo Izukova trieda je pekne bizarná a tie postavy ma zaujímajú. Máme tu aj zase akciu medzi študentmi, keďže nastane Športový festival. A na konci máme pekný cliffhanger, na ktoré si budem musieť asi pri tejto sérií zvyknúť. A bonus s Mt. Lady potešil.

02.02.2020 4 z 5

Thanos se vrací Thanos se vrací Jeff Lemire

Robiť komiks o záporákovi je ťažká vec, hlavne keď tým záporákom je taký zmrd ako Thanos. Buď z neho spravíte anti-hrdinu, čím mu ale zmeníte charakter, alebo ho ponecháte zmrdom, tým ale veľa sympatií mať nebude. Podľa hodnotení vidím, že sa ľuďom páči, jak to Lemir poňal, ja tak nadšený bohužiaľ nie som.

Po všetkých tých superhrdinoch som rád za komiks, kde hlavnú úlohu preberá bytosť, ktorá kam príde, tam pácha genocídu a ktorá sa s tým, jak sa ľudovo vraví, nekašle. Bohužiaľ, nie je jej venované toľko priestoru, koľko by som si prial. Dosť veľa strán si pre seba kradne linka Thanosovho syna, ktorý kuje pikle proti fotríkovi. Nie, že by Thane spolu so svojou tlupou nebol zaujímavý, ale predsa len som do tohto šiel kvôli šialenému titánovi.
Aj toto sa nakoniec výrazne podpísalo na výslednom mojom hodnotení. Nie je to zlé, ale čakal som dačo iné, dačo viac.

Na kresbu som si zvykal, obálka sa mi veľmi páči.

25.01.2020 3 z 5

Batman: Noc nestvůr Batman: Noc nestvůr James Tynion IV

Mám celkom zmiešané pocity. Ide o akčný komiks, ktorého kresba na mňa nijako nezapôsobila (i keď dizajn monštier bol super) a v ktorom mi nesadlo poňatie Batmana. Prišiel mi až moc starostlivý, moc ustráchaný o tú svoju bat-rodiny. Nepôsobil na mňa ako ten temný rytier bojujúci s maniakmi, ale ako prehnane opatrovnícky tatko, ktorý sa bojí, aby náhodou jeho syn nespadol z bicykla. (Áno chápem, udalosti z Detective Comics 1 a Batman 1 sa na ňom museli nejako podpísať, ale i tak).

Za to množstvo postáv som aj rád, tešilo ma vidieť celú bat-rodinu (aspoň tak, ako vystupuje v sériach Batman, Detective Comics a Nightwing) pokope.

Sklamaný som celko z hlavného záporáka, z Huga Strangea. Alebo skôr z mála priestoru, ktorý dostal. Ide o zaujímavého protivníka so zaujímavými cieľmi, ktorý sa ale naplno prejaví až v poslednom zošite. A to je škoda, pretože keď tam vysvetľuje svoje motívy, tak, aspoň mňa osobne, to bavilo. Viacej priestoru pre Huga!

Ako som spomenul na začiatku, mám zmiešané pocity. Čítať sa to dalo, ale na prvé diely sérií Detective Comics a Batman sa to moc nechytá a okrem akčnej rubanice to moc neprináša. Možno ten posledný zošit, ktorý, by sa dalo povedať, ako-tak vysvetľuje Batmana. Dve hviezdy sú, podľa mňa, ideálne.

10.01.2020 2 z 5

Vzpoura otravného šprta Vzpoura otravného šprta Kóhei Horikoši

Predstavia sa nám ďalší študenti a všetci vyzerajú zaujímavo a teším sa, až nám o nich Kóhei Horikoši v ďalších dieloch povie viac. Tento diel je akčnejší ako ten prvý. Izuku sa postaví Bakugóvi, ktorý v príbehu úspešne zohráva rolu nesympatického hajzlíka a potom príde na scénu to, čo potrebuje každý hrdinský komiks (alebo manga): záporák. Teda, celá liga. Tu musím spomenúť kresbu. Tej nemám čo vytknúť, som spokojný a myslím, že sa to po zvyšok série nezmení, ale nástup Ligy zloduchov na scénu musím pochváliť. To bola fakt skvelá scéna.

04.01.2020 4 z 5

Já jsem Gotham Já jsem Gotham Scott Snyder

Na Batmana od Toma Kinga počúvam zmiešané, skôr negatívne ohlasy. Neviem sa k ním zatiaľ vyjadriť, lebo len teraz som dokončil prvú knihu. Ale aj na tú som počul negatívne ohlasy. Áno, nie je to taký ,,veľkolepý úvod" ako Snyderov Soví tribunál, ale zle to tiež nie je.

Do Gothamu prichádzajú dvaja supermanovský klonovia. A ja sa tu pýtam, tak hnidpošsky, prečo je dievča blondýnou? Nemohli zvoliť inú farbu vlasov? Však takto je úplnou kópiou Supergirl, len s maskou. Štíhla blondýna v prekliate krátkej minisukni. Ale že naozaj prekliate krátkej. Dobre, dosť pindania na ich vzhľad a schopnosti a pozrime sa na príbeh. Takže dvaja gothamský supehrdinovia s ideálmi alá Superman. To sa ale v tak temnom meste ako Gotham nehodí. A preto nasleduje tragédia. Dá sa povedať, že príbeh Gothama a Gotham Girl je celkom tragický, ba priam smutný. Ako kontrast k tejto tragédií máme Alfréda, ktorý mi prišiel dosť vtipný. Batman je tiež v pohode, vraj jeho poňatie Kingom je zlé. Neviem, zatiaľ sa mi to zdá dobré.

Scott Snyder nemal zlého Batmana, len, podľa mňa, používal málo pôvodných záporákov. Oceňujem, že Tom King viac po nich siaha. Takže sa nám tu vyskytne Hugo Strange, ktorý dokazuje, že netreba mať superschopnosti, pokiaľ ste šialený génius so znalosťami psychológie. Ďalej ma potešil posledný zošiť, v ktorom sa nám ukazuje trio Z-tkových záporákov. Je fajn po všetkých tých Jokeroch a Riddleroch vidieť v akcií Kite Mana, alebo Plukovníka Blimpa.

Čo sa týka kresby, viac mi sadol asi Greg Capullo, i keď priznám, že tie Finchove dvojstránky boli ozaj pekné. A tiež sa mi páči ako kreslí komisára Gordona.

Po všetkých tých komentároch som milo prekvapený. Ide o celkom slušný úvod do novej série. King si v poslednom zošite necháva otvorené zadné dvierka a vyzerá to, že nás ešte čakajú zaujímavé veci. Hlavne návrat muža, ktorý zlomil netopiera.

26.12.2019 4 z 5

Izuku Midoria: Počátek Izuku Midoria: Počátek Kóhei Horikoši

Superhrdinov mám rád, manga formát mi neprekáža. K tomu som ešte počul na My Hero Academia pozitívne ohlasy. Tak nakoniec som tomu dal šancu a som spokojný. Zo začiatku som nejako nevedel prísť Izukovi na chuť, ale nakoniec ma jeho snaha dosiahnuť svoj sen a obetavosť dostali a ja som si tohto kresleného chalana obľúbil. Všetky postavy v tejto mange sú sympatické, či už supermanovský All-Might, alebo, a to hlavne, Aizawa. Jediným takým nesympatickým hajzlíkom je Bakugó, ale aj také postavy treba.

24.12.2019 4 z 5

Ve stínu netopýrů Ve stínu netopýrů James Tynion IV

Skôr ako o Batmana ide o Bat-týmovku. A tu začína môj (asi aj jediný) problém s týmto komiksom. To zloženie Bat-týmu príde moc rýchlo. Batman príde, povie a daný jedinec je už v tíme. Zas ale ide o postavy, ktoré majú s Batmanom čo-to odžité, takže sa to dá pochopiť. Trochu mi to ale nesedí s Clayfaceom. Na jednej strane je fajn pridať ho na stranu dobrých, na strane druhej mi to prišlo strašne neuveriteľne. V rámci New 52 bol Clayface znázornení ako šialenec, alebo, v Snyderovom podaní, dokonca ako chladnokrvný, racionálny (ako najviac to len v spojitosti s vrahom ide) vrah. Preto mi nejak nesedí, že Batman dôjde a len tak ho príjme. Síce je tentoraz Clayface poňatí ako sympaťák, ale i tak, nesedí mi to v spojitosti s jeho minulosťou. Ale toto je asi jediná taká veľká chyba komiksu pre mňa. Zvyšok je fajn. (Neskôr som sa ale na internete dočítal, že Clayfaceov charakter sa zlepšil, ale to v dákom príbehu, ktorý u nás nevyšiel).

Batman je viac v úzadí a priestor dostávajú postavy z jeho tímu. Najviac Batwoman a Red Robin, ktorých som si oboch obľúbil. Spoiler(ke) som na chuť nejako neprišiel a Oprhan je proste tichá super-ninja.

Za záporákov kope armáda Batvojakov menom Kolónia. Tí sú taký...proste armáda v Bat-oblekoch. Najzaujímavejší z Kolónie sú ich veliteľ (neprezradím) a mladý geniálny hacker Ulysses Hadrian Armstrong. Ide poznať, že James Tynion si cez Kolóniu pripravuje niečo ďaleko väčšie. A ja sa na to teším.

Kresba nie je ničím zaujímavá. Občas niektoré panely fajn, niektoré zas nie.

Finále je super a pre mňa ešte umocnilo zážitok z komiksu. Som rád, že sa Detective Comics zlepšil a nie je na tom kvalitou tak, ako bol v rámci New 52.

11.12.2019 4 z 5

Lovec duší Lovec duší Brian Edmund Posehn

Prvý príbeh dosť pobavil, hlavne narážka na zrušenie ,,Power Pack" a nešťastný Peter Parker, ktorého nikto nepočúva. Kresba bola tiež fajn. Ináč mi to neprišlo až tak dobré ako Mrtví prezidenti, tí ma bavili viac.

17.11.2019 3 z 5

Sólo Sólo William Boyd

Už ani nie nový a ani nie posledný román so slávnym Jamesom Bondom. Celkom som sa tešil, ja Bondovky rád. Z tejto mám zmiešané pocity.

Začiatok, kedy Bond oslavuje narodeniny je celkom rozvláčny a aj keď nám to chladnokrvného agenta poľudšťuje, tak je to otrava. Potom príde akcia v Zanzarime, ktorá ma bavila. Nasleduje ,,sólová akcia“, ktorá ma zo začiatku nebavila, ale čím viac sa blížil koniec a dej sa pomaly rozmotával, tak môj záujem rástol a rástol. Konečná pointa sa mi potom ľúbila, pretože svet špionáže nie je čierny a ani biely, ale pohybuje sa v ,,šedej zóne“, kedy je otázne, čo je a čo nie je správne.

Čo mi na knihe viac prekážalo, tak bola absencia riadneho záporáka. Bond má celkom výrazných záporákov, či sa už bavíme o Doktorovi No alebo Goldfingerovi. V Sólo nenájdete žiadnu taký výraznú postavu. Najviac sa k tomu približuje žoldnier Kobus Breed, ale ten je skôr ,,pravá ruka“ a aj keď ide o nebezpečného psychopata, tak na elitu Bondových nepriateľov proste nemá.

Chrbát knihy teda úplne neklame, Sólo je celkom dobré rozšírenie Bondovského kanónu. A ešte jednej Bondovke od Williama Boyda by som šancu dal.

10.11.2019 4 z 5

Zápisník smrti 3 Zápisník smrti 3 Tsugumi Ohba

Aj som chcel napísať, že Death Note sa ťažko komentuje, keďže sa dej o toľko neposúva, ale po dočítaní som si uvedomil, že sa mýlim.

Dej sa nám posunul, dočkali sme ďalších skvelých momentov, ako napríklad tenisový zápas, alebo časti s televíznym vysielaním. Okrem toho je neuveriteľne zábavné sledovať myšlienky L a Lighta, ako sa snažia poraziť toho druhého. Na záver nám potom do hry prichádza nová karta a som zvedavý, čo nám v ďalších zväzkoch predvedie.

A čo sa týka kresby, tak napíšem len jednu vetu, tú skopírujem a budem ju pridávať ku každému ďalšiemu hodnoteniu ďalších Death Noteov, pretože sa kreslič nemení. Kresba je stále super a aj napriek tomu, že je čieno-biela, veľmi dobre sa ňu pozerá.

03.11.2019 4 z 5

Hawkeye Hawkeye Stan Lee

Hawkeyeov origin je...no...poznačený dobou. V jednej chvíli chce byť hrdinom, lebo žiarli na Iron Mana, potom si ho ale pomýlia s kriminálnikom a následne sa zamiluje do Black Widow a je ihneď ochotný pre ňu zničiť Iron Mana. Staré komiksy, kto by ich nemiloval, však?

Druhý príbeh o novom zložení Avengers ma celkom bavil, i keď Hawkeye tam má dosť malú rolu, preto jeho zariadenie počítam ako celkom zbytočné.

A potom je tu tá štvordielna miniséria, ktorá je na tomto komikse to najlepšie. Kresba je klasická, tam záleží, či k nej máte odpor, alebo ju naopak (tak ako aj ja) máte radi. Príbeh je potom celkom slušný. Áno, je to priamočiara jazda o tom, ako sa Hawkeye a Mockingbird snažia odhaliť špinavosti v jednej firme a pri tom im idú po krku nájomný vrahovia, ktorí sú tak krásne komiksový. Máme tu jedného, ktorý, spolu so svojou zbraňou, nevydáva absolútne žiaden zvuk, následne šialeného žongléra(!) s rôzne nebezpečnými žonglérskymi loptičkami a nakoniec záporáka Crossfire, ktorý pekne vyzradí svoj plán (lebo tak to zlí týpci, ktorí majú všetky tromfy robia, ako sám povedal). Je to ale naozaj zábavne písané. A najlepší je na tom ten Hawkeyov charakter, ktorý pôsobí celkom živo. Teší sa z lásky, má depresie zo zlomeného srdca, v prítomnosti Captaina Americu (pekné cameo) sa cíti menejcenný, ale zvláda aj klasické komiksové zmýšľanie, ako napríklad, keď premýšľa, či by ten šialený žonglér mohol byť jeho nepriateľom. Fakt, ten Hawkeye ako postava ma dosť bavil, viacej ako jeho Marvel Cinematic verzia.

Ako vždy, zhrnutie nakoniec? Prvý príbeh poznačený časom, druhý celkom zbytočný, hlavná miniséria skvelá.

19.09.2019 4 z 5

Poslední návštěva Poslední návštěva Jason Aaron

Avengers proti vesmírnym bohom. Do konca sveta ostávajú hodiny, info-rámečky nám hovoria, ako ich trávia nevidené postavy a organizácie Marvel univerza...no proste, čo iného čakať od komiksu s najväčšími hrdinami sveta? Bavilo ma to!

Takže si to rozoberieme postupne. Najprv odbijem kresbu. Je v pohode, slušná, nevadila mi.

Hlavný tím. Tvorba hlavného superhrdinského tímu je ako varenie. Musíte vybrať tie správne ingredencie (hrdinov). A ak ste taký gigant ako Marvel, tak máte naozaj z čoho vyberať. S Aaronovým výberom (či kto ich vybral) Avengerov som spokojný. Najviac sa mi z tímu páčil Ghost Rider, na ktorom som sa riadne nasmial, ale ani ostatný členovia nezaostávali.

Čo sa týka hlavného deja, tak to som písal vyššie. Vesmírni bohovia ohrozujú svet, dôjde k veľkolepej akcií, odhaleniu pár tajomstiev a samozrejme, je to prvý príbeh Avenegrov z novej série, takže, rovnako ako pri prvom filme a úplne prvom komikse, tu máme aj Lokiho, ktorý je zábavným padouchom, i keď tým svojím večným kecaním o ,,odhalení pravdy" (čo je pri bohovi klamstiev celkom ironické) liezol pomaly na nervy.

Komiks Avengers: Poslední návštěva hodnotím dobre, je to zábavná béčková superhrdinská tímovka.

Och, a nezabúdajme na Odina a jeho prehistorických Avengerov! To je niečo, čo nutne potrebujem vidieť aj v ďalších komiksoch!

05.09.2019 4 z 5

Ranaři vracejí úder Ranaři vracejí úder Joshua Williamson

Je to tu! Flash stojí proti svojím najväčším nepriateľom, proti Ranařom (na tento preklad si asi nikdy nezvyknem). Príbeh je to dobrý, má slušné tempo, len samotným Ranařom sa venuje málo, na môj vkus. Väčší priestor tu dostávajú Captain Cold, Heat Wave a trošku Mirror Master a zvyšok ich zločineckej skupinky proste v tomto príbehu je, robí zle a dostáva na hubu od Flasha. Taktiež finále mi prišlo mierne odfláknuté, Wiliamson z toho mohol určite vyťažiť viac. To neznamená, že by Flash vs Ranaři bol zlý príbeh, len má svoje vady na kráse.

Ďalší príbeh je kratší a jednoduchší, Flash a Kid Flash pátrajú po Kid Flashovom otcovi a pri tom natrafia na Flashovho starého známeho Captaina Boomeranga. Síce Captain Boomerang môže ako zloduch pôsobiť hrozne (je to týpek s ostrými bumerangami), tak Wiliamson ho zvládol podať pútavo a zaujímavo a rád by som sa s ním ešte stretol.

A nasleduje príbeh na jeden zošit, ktorý sa venuje Iris a jej pátraniu, ktoré ju privedie do problémov so Singularitou. AJ tento príbeh je zábavný a, rovnako ako ten s Captainom Boomerangom, končí cliffhangerom, ktorý láka na kúpu ďalších dielov. Čo nevadí, pretože Flash patrí k tomu lepšiemu superhrdinskému, čo u nás vychádza.

30.08.2019 4 z 5

Rychlost temnoty Rychlost temnoty Joshua Williamson

Nie zlé, ale slabšie jak prvý diel. Dostaneme vlastne tri príbehy, z čoho prvý je hlavne kecací a ide o stretnutie dvoch Wally Westov. Potom prichádza ona Rýchlosť temnoty, čo je klasický príbeh o tom, ako sa musia dvaja hrdinovia naučiť spolupracovať, zatiaľ čo uviazli v inej dimenzii a zabránili invázií z tejto dimenzie do nášho sveta. Bolo to krátke, takže sa to ani nestihlo moc rozbehnúť, naozaj to bolo ,,rýchle". Ale Shade ma bavil. Sympatický tragický charakter. A posledný komiks je o súboji Kid Flasha a Tar Pita, ktorý má klasickú zápletku, ale je to zábavné.

Druhý Flash teda neprináša nič nové, Wiliamson netvorí žiaden nový charakter (ako v prípade Godspeeda z jednotky), nezačínajú tu ani nové záhady a ani sa tu neodpovedá na otázky, ktoré prvý diel nadhodila. Zas ale je to zábavne čítanie, taký dobrý priemer. Priznám sa, že som rozmýšľal aj nad 4. hviezdičkou.

18.08.2019 3 z 5

Když blesk udeří dvakrát Když blesk udeří dvakrát Joshua Williamson

Tak to bolo dlhé. Však to aj obsahuje 9 zošitov. Prvý je tak trocha zmätočný a podľa mňa, ak aspoň trochu nepoznáte DC Comics, tak budete tápať. Ten zošit naťúkáva otázky ohľadom stratených desiatich rokoch a niekoho, alebo niečoho, čo našich hrdinov sleduje. Táto záhada sa ale ďalej nerieši, miesto nej tu dostaneme masívny príbeh, v ktorom sa toho stane dosť. Najprv tu máme zrod nových rýchlikov. Čo je zaujímavé, ale podľa mňa z toho pán Wiliamson mohol vyťažiť omnoho viac. Jediné, na čo tá linka slúži je, aby tu bolo o čom kecať (niekoľkokrát Flash povie, že ho baví učiť o Zdroji rýchlosti) a na to, aby mal Godspeed po kom ísť. Ináč tá linka vyšumí veľmi rýchlo do prázdna. Čo sa týka tohto Godspeeda, tak ide o zaujímavého záporáka, s ktorým som bol spokojný a ktorý bol správne desivý. A samozrejme nesmieme zabudnúť ani na vedecko-teroristickú organizáciu Singularitu, ktorá taktiež spôsobila nemalé problémy. Taktiež ma potešili niektoré pomrknutia pre tých, ktorý Flasha a jeho históriu ako-tak poznajú. Síce sa linky uzavrú, tak aj tak ostane pár otázok. Ale nebojte, podľa internetu nám na všetko Wiliamson v neskorších dieloch odpovie, takže ostáva dúfať, že sa ich dočkáme aj my.

Čo sa týka kresby, ide o klasický mainstream, čo ale musím vyzdvihnúť, je vzhľad Godspeeda, ktorý je naozaj super.

Ide teda o slušný superhrdinský komiks, ktorý pekne odštartováva novú Flashovú sériu. Kúpu podľa mňa neoľutujete.

15.08.2019 4 z 5

Konce světa Konce světa Scott Snyder

Na jednej strane, podľa anotácie ide o príbeh záporákov. Znie to dobre, lebo, ako ukázala séria Batman, Temný rytíř, písaná Greggom Hurwitzom, keď sa tie príbehy viac zamerajú na zlosynov, tak to býva veľmi zaujímavé. Zas ale na druhej strane, prvý All-Star Batman mi nesadol a Konce světa bol hodnotený horšie, preto som mal obavy. Nakoniec ma to ale bavilo viac. I keď príbeh je jednoduchší, v každom zošite sa Batman postaví inému protivníkovi, aby sa nakoniec postavil tajomnému zloduchovi, ktorého ľahko uhádnete, lebo keď poznáte Batmana, tak viete, kto z jeho protivníkov najviac ohrozuje svet a s ktorého menom sa najviac skloňuje slovo ,,démon".

Prvý príbeh s Mr. Freezom ma nejak nebavil. Neviem to vysvetliť, ale tie jeho myšlienkové pochody mi prišli zmätočné a niektoré veci urýchlené a nevysvetlené.
Druhý s Poison Ivy mi sadol viacej. Poison Ivy je celkom sympatická, ani nie záporáčka, ktorá si chce robiť svoj výskum, ale Batman ju potrebuje. Trošku smutná bola táto kapitola.
A tretí, v ktorom sa Batman vyberie do hlbín šialenstva pod taktovkou Mad Hattera, mi prišiel najlepší. A jediný, ktorý ma zaujal natoľko, že by som si to prečítal dlhšie a rozvinutejšie.
Štvrtý, ktorý bol finálny, mi prišiel taký nemastný-neslaný. Prišlo sa, diskutovalo sa, bilo sa, odhalil sa plán, ktorý sa ihneď aj prekazil a bolo to. Také nijaké zakončenie.

A nakoniec sa vraciame k Prekliatemu kruhu, príbehu nového Robina, Dukea Thomasa. Ten je rovnako ako v jednotke zaujímavý, Duke tu ma krízu ohľadom svojho miesta v Bat-rodine. Len záporák tohto príbehu mi príde tak trocha moc silný, ako sa vraví, moc OP, čo neviem či sa dá rátať ako zlá vec, len by som to rád poznamenal. A záver dal viac otázok ako odpovedí, tak hádam sa tie odpovede niekedy dozvieme.

Kresba je fajn, nepozastavil som sa nad ňou ani raz, či už v dobrom, alebo zlom.

Celkovo je Konce světa priemerným Batmanovským komiksom, ktorý neurazí, ale ani moc nenadchne, ktorý má v sebe pár dobrých prvkov, ale často je aj nemastný-neslaný. To, čo predvádzal Snyder v rámci Batmana v New 52 sa neopakuje a je to škoda.

03.08.2019 3 z 5