Voliarty Voliarty komentáře u knih

Hmyzí velepříšera Hmyzí velepříšera ONE (p)

Prvá polovica, ktorú zaberal súboj Kovovej pálky a Garóa ma bavil.

V druhej polovici ma ani tak nebavil ten zápas (možno aj tým, ako málo v ňom bol Saitama), ako skôr príšery útočiace na mestá. A tu sa zarazím. To sú príšery ozaj tak silné, alebo len hrdinovia tak neschopní? Ako vždy, tak musím pochváliť dizajn. Ako príšer, tak hrdinov.

Bonusový príbeh o tíme pobavil, i keď sa už neviem dočkať toho, keď si hrdinovia uvedomia pravdu o Saitamovi a dajú mu zaslúžený rešpekt.

Nie je to zlý diel, ale mám pocit, že je to predohra k dačomu väčšiemu a (možno) lepšiemu. Uvidíme.

24.04.2024 3 z 5

2000 CREW  (obálka s mumií) 2000 CREW  (obálka s mumií) kolektiv autorů

Počiatky Crewe ma trocha minuli a tak sa jednalo o moje prvé stretnutie s niektorými (90%) postavami.

Sudca Dredd - tri príbehy. Dva z toho sú také krátke zábavné blbinky a potom je tu jeden dlhý príbeh s fajn hororovou atmosférou. Ten ma bavil rovnako ako tie kratšie príbehy.

Sinister a Dexter - tri príbehy, ktoré by som prirovnal k tým dvom od Dreeda. Tiež sú to krátke zábavné blbiny. Hlavné duo zabijakov zabaví, naozaj pripomínajú Vincenta a Julesa z Pulp Fiction. A to je len a len dobre.

Misionár - škoda, že sem začlenili len jeden príbeh. Drsný kňaz putujúci zničenou krajinou šíriaci smrť a vieru mi prišiel zaujímavý a rád by som si s ním ešte dačo prečítal.

Devlin Waugh - myslím, že celkom fajn námet je podaný chaotickejšie, ako by musel. Sem-tam som sa mierne stratil, ale len na chvíľu. Hlavný hrdina mi bol miestami mierne nesympatický. Mám ale pocit, že byť mladší, tak si ho asi obľúbim. A koniec bol urýchlený. Ako keby chýbali nejaké stránky.

S týmto zborníkom som spokojný. Uvítal by som nejaké pokračovanie. Prípadne zborníky zamerané na jednotlivé postavy (áno, viem, že Dredd v čase písania tohto komentára má vonku už štyri). Trúfam si povedať, že Crew dobre oslávila svoje výročie.

20.04.2024 4 z 5

Vláda Ranařů Vláda Ranařů Joshua Williamson

#NiemôjCaptainCold
Som zvyknutý, že Leonard Snart, Captain Cold, je síce zločinec, ale má svoj kódex. Je to skôr zlodej, než megaloman. Preto mi zo začiatku nesadla táto verzia krutého diktátora Colda. Našťastie je to ale vysvetlené, prvým i posledným zošitom, takže táto zmena v jeho charaktere je pochopiteľná. V tom prípade ma zamrzí neduh týchto komiksov. Sú nekončiace. Keby bol toto posledný príbeh Flasha a Captaina Colda, tak by som to asi bral. Cold po všetkých tých neúspechom zošalel a s Flashom si to rozdá vo finálnom súboji. Bohužiaľ toto nie je ich posledný príbeh a keď sa najbližšie stretnú, tak zrejme bude zase všetko pri starom.

A keď sme pri tom, tak „Vláda Ranařů"? Však vládne len Cold. A SPOILER: To, ako sú hrdinovia za dobre s Flashom pôsobilo na mňa divne. Pripadal som si trochu ako pri sledovaní Flasha od CW, kde sa nakoniec takmer všetci skamarátili. Nejak mi to nesedelo. I keď zase sledovali spoločný cieľ...meh, nejak to akceptujem. KONIEC SPOILERu.

To, že so Zdrojom rýchlosti stále niečo je a preto ho Flash nemôže naplno využiť ma už unavuje. Chápem, že je asi ťažké písať dramatický príbeh o hrdinovi, ktorý by vďaka svojej superschopnosti nemal mať problém pochytať všetkých zloduchov okamžite, ale stále dookola mu nejak oslabovať zdroj schopností? Za mňa sa táto pesnička už obohrala.

Neznalosť eventu Year of the Villain podľa mňa čítaniu neprekáža.

Napriek tomu, že som tieto veci tak rozpísal, tak by som ich v konečnom dôsledku označil za maličkosti. Komiks ako celok som si užil.

15.04.2024 4 z 5

Smrt a zdroj rychlosti Smrt a zdroj rychlosti Joshua Williamson

Je to nejaká doba, čo som čítal posledné číslo. Možno aj preto som sa na začiatku mierne strácal, prečo je zase Berry na nože s Wallym, Avery a Iris. Ale zase, ak si dobre pamätám, v tejto sérií je neustále s niekým na nože.

Čo sa týka príbehu, tak ma téma ďalších zdrojov moc nebrala. Nehovorím, že to bolo celé zle, som ale rád, že sa to s nimi už vyriešilo. Viac ma bavili Ranaři a ich príprava na ďalší diel. Dosť sa teším.

S Black Flashom som sa stretol po prvý-krát, preto neviem zhodnotiť ako verne jeho predchádzajúcim verziám ho Williamson píše. Ale na to, že by to malo byť stelesnenie smrti, tak mi prišiel celkom slabý. To, ako si Flashovia podávajú medzi sebou Steadfasta, aby na neho Black Flash nemohol mi prišlo, ako by bojovali s obyčajným tempařom a nie stelesnením smrti. A taktiež nie som fanda toho, že Black Flash rozpráva.

Toto asi bude spoiler, takže SPOILER: Potešil ma návrat Huntera Zolomona. Ja mám tohto zloducha rád. Je silný a motivácie má pochopiteľné a sympatické. I keď sa tu moc nepredviedol a mám mierny pocit, že ho Williamson vrátil do hry len preto, aby vyriešil celú tú situáciu ohľadom zdrojov. Čo je mierna škoda. KONIEC SPOILERu.

Taktiež taká výčitka k tomu Rýchlostnému laboratóriu, do ktorého sa vstupuje cez ten obraz. Majú to nejak ošetrené? Napríklad kedy vyjsť a vstúpiť? Lebo Berry len tak vyjde a natrafí na Iris. A predstavme si teraz, že ste obyčajný človek, obdivujete obraz a zrazu z neho pomaly vystúpi Flash. Asi by ma porazilo. Ale zase, obyvatelia Dc vesmíru sú na podivnosti asi zvyknutí.

Smrt a zdroj rychlosti je štandardný Flashovský príbeh od Williamsona. Je to zábavná jednohubka. Len tie ďalšie zdroje ma moc nebrali. A to vyriešenie situácie ohľadom nich mi prišlo mierne z prstu vycucané. Aj preto dávam len tri.

07.04.2024 3 z 5

Motýlí kůže Motýlí kůže Sergej Kuzněcov

Po stej strane to vzdávam.

Nerád dávam knihe odpad, ale nemôžem inak hodnotiť knihu, ktorá ma proste nebaví a nemotivuje ma dočítať ju. Poďme si ale rozobrať viac moje problémy s týmto dielom.

Prvý bod je skôr mojím problémom, než problémom knihy. Nenaplnila očakávania. Očakával som thriller, v ktorom bude novinárka pátrať po sadistickom vrahovi. Zatiaľ som dostal len rozoberanie postáv a ich úchylok. Keď som pri tom, tak celkovo mám pocit, že kniha sa až moc venuje sexu a erotike. Nie som puritán, ale chcel som thriller, nie erotickú knihu, v ktorej sa rozoberá sex, sex a zase len sex.

Štýl písania mi strašne vadil. Je to divne písané a opakovanie informácií mi liezlo riadne krkom. Dobre, ja chápem, že Oľja je expertka na čísla a že je z dobrej leningradskej rodiny. Nepotrebujem to neustále pripomínať. Pripomína mi to, keď som robil v škole referáty a potreboval som natiahnuť počet strán. I keď, aj pri tých referátoch som musel byť kreatívnejší a nemohol som si dovoliť opakovať dookola tie isté vety. Možno toto je ten najväčší kameň úrazu, pre ktorý knihu odkladám.

Čo sa týka postáv, tak Xenia mi prišla celkom sympatická. I keď jej charakter je z veľkej časti o tom, ako má rada masochistický sex. Nemôžem sa k nej ale viac vyjadriť, pretože to s knihou vzdávam a neviem, ako bude jej charakter napredovať. Možno ponúkne viac, ako len posadnutosť masochistickým sexom. Ostatné postavy si ma nejak nezískali. Čo sa týka vraha, tak tu máme klasického stereotypného sadistu mučiaceho ženy pre svoje erotické potešenie. Pasáže s ním boli divné.

Chcel som to dočítať. Ale vždy keď som to rozčítal, tak som to po strane chcel zase odložiť. Uvedomil som si, že ma to nebaví, možno je to tým autorovým štýlom, a nechcem strácať čas s takouto knihou. Hlavne keď v poličke ich na mňa čaká mnoho.

13.03.2024 odpad!

Indiana Jones omnibus. Kniha první Indiana Jones omnibus. Kniha první Dan Barry

Indiana Jones patrí medzi mojich obľúbených fiktívnych hrdinov. A keďže filmov je málo, rozhodol som sa siahnuť po komiksoch. Aké to sklamanie ma čakalo na stránkach tejto knihy.

Omnibus obsahuje tri príbehy. K jednotlivým som sa vyjadril samostatne, tak to len rýchlo prebehnem.

Za najlepší považujem Bouře v Orientu. Má fajn atmosféru, dej dobre plynie a aj zloduch ujde. Mal síce nedostatky, ale celkovo to bolo fajn. Za to prvý príbeh o Atlantíde a posledný o zlatých pažiach boli príšerné. Či už zle napísaným Indym, slabými zloduchmi či chaotickým dejom. Viac som sa o tom rozpísal v „častiach diela".

Je mi jasné, že komiksy nezachytia tú čarovnú atmosféru, ktorú mali filmy, toto ale bolo zlé.

10.03.2024 3 z 5

Boh múch Boh múch William Golding

Ako sa dá žiť v spoločnosti bez pravidiel?

Ťažké pre mňa ohodnotiť hviezdičkami. Kniha ma totiž nestrhla, ale má pár dobrých aspektov. Poďme si ich prebrať.

Dej mi prišiel tak nejak skratkovitý, urýchlený. Hneď sa ocitáme na ostrove a ja som sa úprimne mierne strácal. Rýchlo som ale našiel, takže v pohode. Zase ale ani tá skratkovitosť nejak neprekáža, nemám pocit, že má autor o niečo ochudobnil. I keď priznávam, mohol byť dôraz aj na iných chlapcov.

Ralph aj Bravčo sú mi miestami nesympatickí a najradšej by som ich okríkol. Toto ale neberiem ako mínus. Sú to predsa len deti a tie niekedy lezú na nervy. Takže za mňa Golding splnil svoj plán napísať príbeh s detskými postavami, ktoré by sa chovali ako dospelí.

Čo musím vyzdvihnúť, tak sú scény medzi Ralphom a Jackom, kde sa Goldingovi darí budovať hutnú atmosféru. Naozaj som cítil napätie, keď tí dvaja argumentovali. Taktiež Jackova dekadencia bola celkom uveriteľná.

Čo naopak musím okritizovať, je to, akým spôsobom je tá kniha písaná. A neviem, či je to tak aj pôvodne, alebo sa niečo stalo počas prekladu. Zo začiatku mi to prišlo chaotické. Ralph je vo vode a následne do tej vody vstupuje. Ale ako, keď v tej vode už bol? Plus tie opisy nočnej oblohy, kamenia a tie psychadelické scény ma nebavili. Neskôr som ich začal prelietavať očami.

Samotná myšlienka nie je originálna, proste čo sa stane s ľuďmi v spoločnosti bez pravidiel, keď majú moc, ale páči sa mi ako bola podaná.

Nemôžem povedať, že by Boh múch nebol zaujímavou knihou. Mala slabšie momenty, momenty, ktoré ma nebavila, ale i silné momenty. Celkovo ma ale nestrhla, nebola to taká tá kniha, ktorú musím hneď brať do rúk.

P.S.: Veľmi sa páči obálka vydania z roku 2023.

19.02.2024

Lex Luthor: Muž z oceli Lex Luthor: Muž z oceli Brian Azzarello

Pozrieť sa na konflikt Supermana a Lexa Luthora z pohľadu druhého menovaného je dobrý nápad. Vďaka tomu lepšie pochopíme myšlienkové pochody v Luthorovej plešatej hlavičke. Jeho motivácia pre nenávisť voči Supermanovi mi prišla celkom originálna (lepšie ako „stojí mi v ceste ovládnuť svet a preto ho musím zničiť") a celkom fajn.

Napriek tomu som si príbeh naplno neužil. Prišiel mi mierne chaotický. Kedy sa zhruba odohrával? Ako dlho je tu Superman? Lebo podľa prvých strán, na ktorých sa hovorí, že nemajú zachytené nič viac ako šmuhu, mi prišlo, ako keby to boli Supermanove prvé dni.

Zároveň mohli vynechať celé to okolo Batmana, lebo, aspoň pre mňa, to k celkovej chaotičnosti akurát prispelo. Vie Luthor, že Bruce je Batman? Prečo Batman a Superman medzi sebou bojujú?

A celkovo mám pocit, že zápletka sa rozbehla až v závere. Že dovtedy to bol len prehľad Luthorových myšlienkových pochodov.

Musím ale vychváliť skvelú kresbu. Je to naozaj pekne nakreslené a páči sa mi, ako je Superman znázorňovaný. S tou masívnou postavou a červenými očami pôsobí hororovo a rád by som si v tomto výtvarnom štýle prečítal nejaký horor so zlým Supermanom.

SPOILER: Keďže sa ukázalo, že Hope je android, ktorého dal postaviť Luthor a neskôr s ňou mal sex, dá sa povedať, že celý príbeh je vlastne o tom, že si Lex postavil vlastného sex-bota? Ktorého potom zničil, aby neboli dôkazy, že na to potrebuje stroj? KONIEC SPOLERu).

Čo sa týka Action Comics 23, tak je to komiks svojej doby. Je skratkovitý, urýchlený, plný nelogických momentov. Za to ale má aj momenty, ktoré asi v modernom Supermanovi neuvidíme a sú celkom úsmevné - Superman guľometom zostreľuje lietadlá. Luthor v tomto príbehu je klasický šialený megaloman, ktorý chce ovládnuť svet, proste lebo. Zase ma to ale svojím spôsobom celkom aj bavilo. Tieto retro príbehy mám celkom rád. Majú svoje kúzlo.

Škoda tej chaotičnosti. Luthor je dobre napísaný, kresba je úžasná. A retro príbeh je štandardné retro. Viac ako tri ale dať nemôžem.

17.02.2024 3 z 5

Navždy a den Navždy a den Anthony Horowitz

Modrý diamant bol za mňa skvelou knihou, ktorá mala všetko, čo by Bondovka mala mať. Preto som sa na „Navždy a den" aj tešil. A ostal som sklamaný.

Zápletka mi nesadla. Mal som pocit, že čítam kriminálku o obchode s drogami a nie Bondovku. Ale nebudem klamať, našlo sa tu pár dobrých momentov.

Anotácia pri Modrom diamante opisovala ,,bond-girl", ako ženu, s akou sa Bond ešte nestretol. Podľa mňa by toto označenie viac sedelo na ,,bond-girl" z tejto knihy. Nebudem konkrétnejší, ale podľa mňa sa jednalo o zaujímavú postavu, pri ktorej som si z počiatku nebol istý, na akej strane je. A to jej na tej zaujímavosti pridávalo.

Kritiku mám k antagonistom, ktorí proste zlyhávajú v tom zaradiť sa medzi elitu Bondovských zloduchov. Majú síce prvky, ktoré by im to umožnili, nohy im ale podkopáva málo priestoru. Viac o nich v spoileroch nižšie.

SPOILER: U Scipia som si najprv myslel, že bude malou prekážkou, ktorá poskytne stopu k hlavnému zloduchovi, nakoniec to bol ale on. Scipio má prvky, ktoré by z neho robili fajn Bond zloducha. Extrémne, takmer až karikaturovsky obézny, neustále v sprievode tlmočníka a krutý. Napriek tomu má málo priestoru, takže sa moc neprevedie a medzi výraznejšími Bodnovskými zloduchmi zapadne.
A druhý zloduch Irwin Wolfe nie je nijak výrazný. Nemá nič fyzicky výrazné, nemá nijakú úchylku, alebo niečo, čím by bočil z radu. Jedine jeho motív, ktorý z neho robí celkom sympatického záporáka. KONIEC SPOILERu.

„Navždy a den" je za mňa jedna z tých slabších Bondoviek. Nesadla mi téma o korzickom podsvetí, antagonisti sú nevýrazní a tak celkovo som z toho necítil tú „Bondovskosť". Nehovorím, že je to zlá kniha, len že je to slabá Bondovka. Aspoň za mňa.

08.01.2024 3 z 5

Zápal Zápal ONE (p)

Mám pocit, že hlavnou postavou tu bol Garó. Nevadí, ja mám tohto antagonistu celkom rád. Je nebezpečný, arogantný a miestami detinský. Proste zábavný charakter. A dôjde aj na stretnutie so Saitamom. Nebudem spoilerovať, ale bolo to úžasné.

Čo sa týka bonusových príbehov, tak neboli to nejaké pecky. Boli celkom fajn, ale zaobišiel by som sa aj bez nich.

16.12.2023 4 z 5

Vo tom to není! Vo tom to není! Shingo Natsume

Minulá kniha končila zaujímavým nástupom Garóa na scénu. A v tejto predvádza, prečo by sa hrdinovia mali báť. Je silný, nebezpečný a taktiež dostaneme trocha z jeho motivácie, ktorá je prinajmenšom zaujímavá. Som zvedavý, či sa v budúcich dieloch nejak rozvinie.

Ale nie je to len o ňom. Za Saitamom príde Vánice a ja som čím ďalej tým viac presvedčený, že títo ,,hrdinovia" majú bližšie k tým zo série Boys, než k hrdinom od Marvelu či Dc. A Genos sa pobije so Sonicom. Oba boje sú prehľadné a zábavné.

Humor taktiež funguje. V tomto bode musím hlavne vyzdvihnúť bonusový príbeh ,,Trampoty Tými Vánice", ktorý ma vážne pobavil.

Celkovo sa jedná o dobrý nadupaný diel.

P.S.: Nemyslel som si, že čo sa týka Vánice a Smršte, tak Smršť je tá strašia. To ma mierne prekvapilo.

14.12.2023 4 z 5

Modrý diamant Modrý diamant Anthony Horowitz

S Anthony Horowitzom som sa prvý-krát stretol pri jeho sérií o Alexovi Riderovi, čo bol taký ,,Bond pre násťročných". A keďže ma tie knihy bavili, tak ma celkom potešilo, keď som sa dozvedel, že Horowitz má napísať aj normálnu Bondovku. Ako je jasné z hodnotenia, kniha mi veľmi sadla.

Je písaná ľahko, bez zbytočnej vaty. Dobre sa číta. A keď už dôjde na nejaké opisy, tak nerušia.

Samotný charakter Bonda bol podľa mňa zvládnutý dobre, i keď sa mi zdá, že Horowitz sa ho snaží ešte viac poľudštiť. Napríklad úvahou o životoch pomocníkov pracujúcich pre hlavných zloduchov, ktorých Bond počas kariéry zabil. Nemôžem povedať, že by mi to vadilo.

Kniha nadväzuje na Goldfingera, takže tu máme niekoľkokrát zmienku o tomto zloduchovi. Taktiež istá časť prvej polovice knihy sa zaoberá Bondovými problémami s Pussy Galore. Ako fanúšika Goldfingera sa mi to páčilo.

I keď nám popis tvrdí, že Jeopardy Laneová je dievča, s akým sa Bond doposiaľ nestretol, tak ten pocit som nemal. Áno, je trochu drsnejšia, ale neprišlo mi, že by nejak vybočovala z bond-girl štandardu. Čím netvrdím, že sa jednalo o zlú postavu.

Samozrejme, ako vždy pri Bondovkách, musím venovať odsek aj zloduchovi. Som s ním spokojný. Jason Sin je krutý, bezcitný, má charakteristický podpis v podobe voľby smrti prostredníctvom kariet a jeho plán je tak ,,krásne" Bondovský. A ako som spomínal, že Horowitz tu nadväzuje na Goldfingera, tak mi prišlo, že mierne aj na Doktora No. SPOILER: Sin je ázijský zloduch spolupracujúci s rusmi pri snahe sabotovať americký vesmírny program. Taktiež scéna, keď sedí s Bondom a Jeopardy a hovorí im o svojom pôvode, mi prišla ako scéna s večerou z Doktora No. KONIEC SPOILERu. Netvrdím, že je to zlé.

Jediná výčitka, ktorú mám je, že kniha pôsobí ako ,,zlepenec" dvoch diel. Prvá polovica vychádza z Flemingovej poviedky ,,Vražda na kolesách" a jedná sa vlastne o Bondovu snahu zabrániť ruskej sabotáži na Nürburgringu. To sa podarí a Bond sa následne vyberá po stopách Jasona Sina. Akože Horowtiz sa snažil tieto dve časti ľahko prepojiť, ale aj tak mám z toho pocit, ako by sa zlepili dva príbehy. Ale ako píšem, to je asi moja jediná výčitka.

Modrý diamant ma potešil viac, ako som čakal. Je to dobre napísané, Bond je sympatický, Jeopardy tiež, hlavný záporák ,,krásne" diabolský. Čo viac si od Bondovky priať?

11.12.2023 5 z 5

Krvavá voda Krvavá voda Jurica Pavičić

Neviem, či by som to nazval detektívkou. Ale zase, čo to je? Sociálny román? Kronika? Najviac mi to pripomínalo reportážnu knihu.

Detektívna linka tu totiž nie je taká podstatná. Nie je to ani tak o vyšetrovaní, ako skôr o dopade celého incidentu na jednotlivé postavy. A neskôr samotné zmiznutie Silvi ustupuje do pozadia, pretože život ide ďalej a všetko sa mení.

S tým súvisí aj jedno moje priznanie. Nemám rád skoky v čase, ale v tejto knihe mi nevadili, práve naopak. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa menia nie len ľudia, ale aj samotné Misto.

Zo začiatku som mal problém so štýlom, akým je kniha písaná. Prišiel mi odťažitý, ako by som sledoval film, ako keby Pavičić kĺzal po povrchu postáv i samotného problému. Ako som ale pokračoval v čítaní, tak tieto pocity zmizli. Buď som si zvykol, alebo Pavičić naozaj šiel do hĺbky.

Celý príbeh je tragický, melancholický, temný a možno až depresívny. A to sa podpísalo aj na postavách. Chcel som napísať, že Vesna mi bola nesympatická kvôli svojmu chovaniu, ale môžem sa jej čudovať? Môžem sa ktorejkoľvek postave čudovať, že sa chovala, ako sa chovala?

SPOILER: Neviem, čo si mám myslieť o vyriešení prípadu. Príde mi to ako zázrak. Proste zrazu, po niekoľkých dekádach, sa to vyrieši. Zase som ale rád za to, čo následne urobil, alebo skôr neurobil, Šain. Mierne ma to prekvapilo a zanechalo to vo mne zvláštne pocity. KONIEC SPOILERu.

Kniha je mierne iná, ako som čakal. Nie je ani tak detektívna, ale neviem, k čomu by som ju prirovnal. Je zaujímavá. Má postavy, ktoré i keď nám správaním nemusia sadnúť, tak ich chápeme.

Je dobrá.

07.11.2023 4 z 5

Zářivá budoucnost Zářivá budoucnost Kóhei Horikoši

Tak po závere predchádzajúceho dielu som čakal epický duel Deku vs. Overhaul. Miesto toho Deku dostal super sayan formu a s Overhaulom vytrel podlahu hneď v úvode. Čo je trochu škoda.

Kapitola ,,Diaľnica" bola super. Mám rád, keď sú hlavnými postavami kapitoly členovia Ligy zloduchov.

Druhá polovica ma až tak nebavila. Na jednej strane som rád, že v nej dostanú priestor iné postavy, konkrétne Bakugó, Todoroki a dvaja z Šikecu. A malo to aj vtipné momenty. Ale som rád, že už je potom.

Ku kresbe mám menšiu kritiku, pretože niekedy je neprehľadná. Napríklad pri jednej scéne v ,,Diaľnici", konkrétne nechcem spoilerovať, som presne nevedel, čo sa akože stalo.

Celkovo slabší diel. Bitka, naznačená v závere predchádzajúcej knihy, rýchlo skončená a druhá polovica, napriek vtipu, nebavila.

P.S.: Najhoršou postavou sa stáva Šišikura. Prosíme, aby sa dostal do Šigarakiho rúk.

20.10.2023 3 z 5

Lemillion Lemillion Kóhei Horikoši

Tak ako predchádzajúci diel, aj tento je jedna akčná jazda od začiatku do konca. Len miesto toho, aby hrdinovia mlátili jednotlivých yakuzákov, tak 90% tohto dielu sa bojuje s hlavným šéfom - Overhaulom.

Tak ako obálku, tak aj prvú polovicu si pre seba zaberá Lemillion. Táto postava, ktorá ma z počiatku až tak nebrala, si teraz naplno získala moje sympatie. V druhej polovici ho potom strieda náš obľúbenec Midorija.

Konečne máme možnosť plne poznať Overhaula i to, čo sa skrýva za jeho plánom. A body za to, ako Horikoši pekne využíva jeho schopnosti. Overhaul je vďaka nim a svojej zúrivosti silným protivníkom.

A na záver dodám, že potrebujeme viac Twogy. Jasné, sú psychotickí, ale Horikoši ich píše tak, že nejde si ich nezamilovať.

12.10.2023 4 z 5

Red Riot Red Riot Kóhei Horikoši

Akcia od prvej stránky až do konca.

Tím sa nám síce pomaly rozdeľuje, ale každá skupina dostane svoju šancu zažiariť. Teda až na baby, čo je trocha škoda. A Midoriju. Ten mal ale dosť priestoru v predchádzajúcich dieloch, takže to až tak nevadí.

Viac priestoru dostal, po minulom diely opäť, Red Riot. Nemôžem sa sťažovať. Možno teraz napíšem kontroverznú vec, nechcem sa nikoho dotknúť, ale páči sa mi jeho motivácia, hlavne teraz, keď na sociálnych sieťach veľa ľudí vypisuje o ,,toxickej maskulinite". Red Riot chce byť totiž chlap. A čo to znamená? Že nikoho nenechá v problémoch, že bude chrabrý, nech sa deje, čo sa deje. Páči sa mi táto motivácia. Páči sa mi taký ,,návrat" do doby, keď byť chlapom (nie mužom, chlapom) niečo znamenalo (niečo, čo nebolo negatívne).

Čo sa týka zloduchov, tí sú zaujímaví, len majú menej priestoru, ako by som si prial.

Nájde sa aj menšia kritika. Občas mi akcia prišla nakreslená chaoticky, ťažko sa mi v nej orientovalo.

A na záver - poznáte ten vtip, že je jedno, ako mocného zloducha v anime či mange máte, sila priateľstva ho vždy porazí? Tak tu je to skôr sila spomienky. Hrdinovia sú na dne, zbití a zničení, ale spomenú si na svoje detstvo, čo ich motivovalo stať sa hrdinom a to im dodá silu, aby nakoniec zloducha porazili. Behom tohto dielu sa to stane dvakrát a pôsobilo to na mňa úsmevne.

12.10.2023 4 z 5

Triumvirát Triumvirát Matt Wagner

Celkom to ubehne. Pohodový príbeh, kde trojica hrdinov musí prekonať nezhody a poraziť megalomanského teroristu. Má to pár fajn momentov a pár, s ktorými nie som spokojný.

Páči sa mi vzťah hlavnej trojice. Kamarátstvo Batmana a Supermana i počiatočná nevraživosť medzi temným rytierom z Gothamu a Wonder Woman.
I keď sa mi mierne zdá, že niekedy sú postavy písané trochu ,,mimo charakter". Batman tu pôsobí nevrlejšie a brutálnejšie, než ako ho poznám. A k Supermanovi mi moc nesedelo to jeho premýšľanie o Bizzarovi ako zvierati, ktoré treba utratiť. Mimo charakter mi príde aj Ras al Ghul. Áno, stále je to megaloman snažiaci sa v mene planéty spáchať genocídu, ale ta jeho misogýnia a snaha ,,znásilniť" Wonder Woman mi k nemu nepasovala.

Čo sa týka ostatných zloduchov, tak Bizzaro je proste len al Ghulova svalnatá práva ruka. Čakal som, že sa bude aspoň mierne pracovať s tým jeho vnímaným sveta a tým, že nie je ani tak zlý, ako skôr zmätený. Zabudnite ale na nejaké snahy mu niečo vysvetliť, ako povedal Superman, treba ho utratiť. A Artemis mi prišla zbytočná. Keby tu nebola, tak by to dej veľmi neovplyvnilo. A tá jej zmena strán na konci mi prišla z ničoho nič.

Čo sa týka starého príbehu, tak je to blbinka, v ktorej sa Bruce Wayne prezlečený za Supermana snaží Lois presvedčiť, že Clark nie je mužom z ocele. Ale prekvapuje ma, ako je Lois nesympaticky napísaná. Normálne som si prial, aby ju na konci uniesol Luthor a nechal si ju.

Triumvirát má veľa chýb. Napriek tomu ma zabavil a preto si myslím, že tri hviezdy sú ideálne.

08.10.2023 3 z 5

On On ONE (p)

Tak toto ma riadne pobavilo. Celý príbeh s Kingom i jeho charakter boli zábavné. Manga má otvorený koniec, tak som zvedavý, čo predvedie nový zloduch, ktorý sa v závere predstavil.

Čo sa týka extra príbehov, tak pri prvom o tej mačke sa musím spýtať, či má ONE zlé skúsenosti s deťmi? Zase je tu dieťa a zase je to drzý spratek potrebujúci jednu výchovnú.

Druhý príbeh potom ničím výrazný, proste Saitama a Genos sa chcú v kľude najesť a pritom musia poraziť skupinku zlých bojovníkov. Najlepšie na tomto príbehu je asi to, že si tu malú rolu strihne ten zloduch zo záveru hlavného príbehu, ako ho spomínam v odseku vyššie.

Predchádzajúce diely ma až tak nestrhli, preto som rád, že sa to tomuto dielu podarilo a ja znova môžem nasoliť 4 hviezdičky.

26.09.2023 4 z 5

Boj Boj ONE (p)

Začíname tam, kde sme skončili. Epickým bojom medzi Saitamom a Borosom, ktorý mal pár cool momentov, ale aj pár tých neprehľadných.

To je asi na tri kapitoly, zvyšok sú extra príbehy, ktoré neurazia ani nenadchnú. Za najlepší príbeh považujem Kacudon. Páči sa mi Saitamov zmysel pre hrdinstvo.

A samozrejme spory medzi hrdinami taktiež pobavia. Len niekto by už mohol dať Smršti jednu výchovnú.

26.09.2023 3 z 5

Muž v hnedom obleku Muž v hnedom obleku Agatha Christie

Dobrodružno-romantické dielo s detektívnou zápletkou a so sympatickou hlavnou hrdinkou. Úvod je celkom zdĺhavý a miestami strácal môj záujem. Ale hneď, ako sa Anne dostala na loď, tak sa to zlepšilo. Stretávame pár postáv, ktoré sú zaujímavé a sympatické.

Najprv som sa nepotešil zakomponovaniu denníka Sira Pedlera, ale nakoniec sa jednalo o celkom úsmevne a miestami aj vtipné rozptýlenie.

S Plukovníkom, jeho identitou i charakterom som tiež spokojný.

Celkovo to môžem hodnotiť kladne. Pravda, niektoré romantické prvky mi prišli pritiahnuté za vlasy, ale zas to pekne sedelo s tou dobrodružnou atmosférou celej knihy.

15.09.2023 3 z 5