Voliarty Voliarty komentáře u knih

Zvěsti Zvěsti ONE (p)

Oproti predchádzajúcim dielom sa jednalo o slabotu a ako vidím, nie som jediný, ktorý to tak cíti. Kde nastal problém? Mám pocit, že príbeh prešľapoval na mieste. Saitama trénuje s Genosom, následne sa dozvie, že ako hrdina má isté povinnosti (vtipná časť) a nasleduje návrat starého známeho. A to je tak všetko. Chybou je asi to, ako uvádzajú ostatné komentáre, že sa Zvesti viac zameriavajú na okolitý svet a jeho hrdinov (ktorí síce pôsobia zaujímavo, ale rovnako ako príšery sú tu len na to, aby dostali cez hubu. V ich prípade od príšer.). Mám pocit, že titulný sympatický plešatec je tak takmer až odstavený do úzadia a stáva sa vedľajšou postavou vlastnej mangy. Potom sú tu dva špeciálne príbehy. Prvý - Leto - bol vtipný. Druhý - Zvesti - mal fajn príšeru, poukázal na to, že hrdinovia nemusia byť až tak dobrými bytosťami a mal postavu, v ktorej sa možno spozná viacero z nás. Celkovo je teda tretí diel slabší ako predchádzajúce, i keď má svoje momenty. P.S.: Má Asociácia hrdinov hrdinu, ktorý nie je neschopný a nedostane hneď na prdel? Lebo zatiaľ to vyzerá, že takými sú len Saitama, Genos a Desivá smrsť.

13.06.2022 3 z 5

Za facku Za facku Eva Urbaníková

Na začiatok upozorním, že nie som cieľovka.

Na Evitu a jej literatúru som počul nepekné, ba priam pohŕdavé slová. Mohol som ich trúsiť aj ja, ale myslím, že človek by sa mal najprv zoznámiť s tým, na čo nadáva. A preto som si rozhodol niečo od Evity prečítať. Dostalo sa mi do rúk toto a tak som sa do toho pustil.

Nebavilo ma to. Hlavná postava mi prišla taká trubka, ktorej všetci hovoria, že jej milovaný je kretén, ale ona to ignoruje. Nakoniec sa niečo stane (ťažké uhádnuť) a ona si uvedomí, že ľudia mali pravdu a ozaj je jej partner kretén. Možno ako poviedka by to bolo fajn, ale 184 strán mi prišlo veľa. I keď možno je to spôsobené tým, že tento druh literatúry ide mimo mňa. A oslovenie ,,mamča" mi riadne pohlo žlčou. Ale dočítal som to.

Aby som len nekritizoval, tak vyzdvihnem štýl písania, ktorý je jednoduchý. Kniha sa tak ľahko a rýchlo čítala.

Nie som cieľovka a preto nechám bez hviezdičiek.

08.04.2022

Krimipoviedky Krimipoviedky Eva Urbaníková

Raz som hľadal v ,,lacných knihách" nejakú ľahkú knihu na dovolenku pri mori. A padol mi zrak na toto dielo. A ja mám rád krimi. Aj tie amatérske. Vedel som do čoho idem, že autori daných textov nebudú experti svojho remesla, ale len obyčajní ľudia, ktorí skúsili šťastie (nemyslím to vôbec v zlom).

Čo ma prekvapilo, bol dosť krátky rozsah, krátky i na poviedku. A podľa toho, že taký rozsah mali všetky poviedky, tak to asi bola povinnosť. A napísať dobrú krimi na tak malom počte strán je, dovolím si tvrdiť, dosť ťažké. Niektoré poviedky neboli dobré, boli na nich dosť vidieť chyby začiatočníkov (opakujúce sa vety, slová), niektoré boli ,,ok" a iné ma dosť bavili. A boli tu i také, ktoré si dovolím označiť za skvelé.

Pod pojmom krimi som si predstavoval detektívky, ale je tu aj veľa ,,gangsteriek" a príbehov o tom, ako chce jeden partner vo vzťahu zabiť toho druhého. Ale hej, stále sa jedná o krimi tému, tak je to ok.

Keď si túto knihu človek zaobstará, musí počítať s tým, že autori nie sú profesionáli (ak náhodou je niektorý z autorov profesionál, tak sa mu ospravedlňujem). S týmto nastavením som k tejto knihe pristupoval a sklamaný som nebol. Splnila očakávania ľahkej (obsahovo i doslovne) odpočinkovej literatúry.

01.04.2022 3 z 5

Shazam!: Monstrózní společenství zla Shazam!: Monstrózní společenství zla Jeff Smith

Ja som spokojný, dostal som to, čo som čakal. Postava Captain Marvela by sa dala uchopiť temne, epicky a s tým, že by sa psychologicky rozobrali postavy. Ale podľa mňa omnoho viac tejto postave sedí detsky naivný príbeh s roztomilou kresbou.

Billy mi zo začiatku nesedel. Nechápte ma zle, len som nechápal, čo ho robí tak špeciálnym, aby získal moc. Vidíme ho ako bezdomovca, ktorého týra ten chlap. Nespravil nič také, čo by ho robilo hodným získať moc Marvela. Proste chýbalo mi tu niečo, čo by ho robilo výnimočným. Pridal by som nejaké stránky navyše, v ktorých by sa viac predviedol (napríklad by niekomu pomohol, alebo by obetoval kúsok jedla pre slabšieho bezdomovca). Ale to je asi jediný problém, ktorým som s hlavným hrdinom mal.

Marry bola sympatická, taká malá dievčina. Čo sa týka protivníkov, tak tí sú takí, akých by ste ich od detsky ladeného komiksu čakali. Sú zlí, veľmi zlí. Vyhubenie ľudstva, ohrozovanie detí - to sú pojmy, ktoré im nie sú cudzie. Ale nevadilo mi, že s nimi Smith nejak hlbšie nepracuje. V takomto komikse komplexných záporákov nepotrebujem.

Len škoda, že záverečný boj bol taký krátky. Captain Marvel má konečne voľné ruky, aby sa porátal s Pánom Mozgom, čitateľ očakáva veľkolepý boj, ale ten končí rýchlejšie ako začal.

Chápem, že nie každému to detské ladenie sadne (viz. komentár užívateľa fvalek), ja našťastie medzi nich ale nepatrím.

Shazam!: Monstrózní společenství zla je detský komiks, ktorý sa na nič nehrá. Je jednoduchý, farebný, zábavný. Presne taký, aký by som od komiksu o chalanovi, ktorý sa po vyslovení magického slova mení na supermana čakal.

A na záver SPOILER: Dal by som si pokračovanie, lebo ma zaujíma, ako by sa vyvíjal vzťah Captaina Marvela a tej reportérky Fidelityovej, hlave keby sa dozvedela, že Marvel a Billy sú jedna a tá istá osoba. KONIEC SPOILERu.

17.03.2022 4 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Nebudem tvrdiť, že som pobral všetko, čo Stanislaw Lem vo svojej knihe uvádza. Preto spíšem ako na mňa toto dielo vplývalo. Možno budem jediný, kto bude mať tieto pocity, možno nie.

Čakal som od tejto knihy prudko filozofické dielo, ktoré bude plné myšlienok. Preto ma prekvapilo, že to má aj príbeh, že to nie len sleď myšlienok, ako to bolo v prípade Obrazu Doriana Gray (možno nie najlepšie dielo na porovnanie, ale iné ma nenapadlo).

Zo začiatku som mal pocit, ako keby som čítal horor. Takmer prázdna stanica, zvláštne správanie posádky, nepochopiteľné udalosti. K tomu som cítil strach z neznáma. To ,,neznámo“ je prezentované práve Solarisom. (SPOILER: Páči sa mi, že Lem nepríde s nejakým riešením Solarisitckého problému, ale necháva to v podstate nevyriešené. Tak ako to bolo na začiatku knihy, tak to bolo i na konci. KONIEC SPOILERu).

Príbehová časť knihy sa mi dobre čítala. Problém mi robili opisy mimoidov a procesov, ktoré prebiehali na Solarise. Tie ma až tak nebavili.

Z druhého odseku to znie, ako keby tu neboli myšlienky. Nie je to tak. Toto dielo má určité myšlienky. O nás, našom mieste vo vesmíre, o stretnutí s neznámym, nepochopeným. A sú to myšlienky, ktoré ma bavili.

Nebudem klamať, ale hlavná postava Krisa mi nebola vždy sympatická, i keď dokážem jeho správanie pochopiť.

Som spokojný s týmto dielom. Síce nie všetky jeho prvky môžem hodnotiť kladne, tak pozitívny pocit pretrváva. A teraz ,,šup“ na nejaké jej filmové spracovanie. Som zvedavý, ako sa s niektorými pasážami popasovali.

15.03.2022 4 z 5

Americký cisár Americký cisár Martin Pollack

Dobrá kniha o nedobrých veciach.

Hneď na začiatok musím povedať, že mi sadol Pollackov štýl, kniha sa mi dobre čítala. Je síce pravda, že niekedy som sa stratil v množstve mien a názvov miest, ale rýchlo som našiel niť. Jednotlivé časti celkovej krízy sú rozdelené do uzavretých kapitol, takže si knihu môžete kľudne dávkovať po častiach, ako keby ste čítali poviedky.

Taktiež sa mi páči celkový vzhľad knihy.

Síce od udalostí, ktoré Pollack opisuje, uplynulo veľa času, tak na aktuálnosti téma ani za mak nestratila.

12.03.2022 5 z 5

Batman: Můj Temný princ Batman: Můj Temný princ Enrico Marini

Všade sa písalo akú nádhernú kresbu tento komiks má. Ale nepamätám sa, že by sa dakde spomínalo dačo o príbehu. A po dočítaní asi aj viem prečo.

Začnem kresbou. Tu sa prikláňam k názoru väčšiny. Niektoré scény boli fakt krásne namaľované. Hlavne celostránkové obrázky boli fakt niečo, čo by som si aj na stenu zavesil. Ale je pravda, že tu boli aj obrázky, z ktorých som tak očarený nebol.

Čo sa týka príbehu, tak ten nie je ničím výnimočný. Je to bežný súboj Batmana a Jokera, v ktorom sa vyskytne Catwoman (ktorá tu nemusela byť, ale Marini má, podľa predhovoru a toho, ako Cat vyzerá, pre túto postavu slabosť. Nie, že by som sa mu čudoval). Tým, že je tento príbeh mimo hlavného prúdu, tak som čakal, že ho Marini spracuje ,,odvážnejšie". Predsa len si mohol ,,beztrestne" spraviť, čo chce (+/-). Ale jediné, čo tak inak s Batmanom robí je to, že k nemu pridáva dievčinu, ktorá by mohla byť jeho dcéra (Keby bol tento príbeh v hlavnom prúde, tak by ma zaujímala Damianova reakcia na potencionálnu sestričku). Takže príbeh ma mierne sklamal.

Môj Temný princ nie je zlý komiks. Je to bežný príbeh Batman vs. Joker zabalený do peknej kresby. Najlepšie by som to vystihol vetou ,,Marini je lepší kreslič, ako scenárista". Samozrejme, nie je to myslené v zlom, skôr to najlepšie vystihuje moje pocity po dočítaní.

Najlepšou postavou je jednoznačne Archie.

09.03.2022 3 z 5

Konfrontace zdrojů Konfrontace zdrojů Joshua Williamson

Flash sa zase celý komiks niečím deptá (tentoraz tým, že chce, aby všetko bolo ako predtým), aby na konci zistil, že vlastne nemusí. A som trochu otrávený, lebo to končí pozitívnym Flashom, ale mám pocit, že vo Flashovi 10 bude Barry sa zase trápiť niečím až do poslednej strany. Vlastne tak, ako je to v celej tejto sérií. A mňa to už nebaví.

Ale samotné príbehy neboli zlé. Mám rád Ranařov. Ale mám pocit, že niektorí ich členovia nemajú šancu vyniknúť, keď sú spolu. Preto som vďačný za ich sólové príbehy. Páčili sa mi postavy Trickstera a Heat Wavea. Páči sa mi, že sa ich Williamson snaží písať komplexnejšie, ako len, že sú zlí, lebo sú zlí. (SPOILER: Trickster napriek všetkému je stále dieťa túžiace po rešpekte a rodine. Heat Wave je zas obeťou svojej vlastnej posadnutosti. Vie o tom, ale nevie si s tým poradiť. KONIEC SPOILERu). A musím dodať, že ďalšie zdroje sú omnoho lepšie spracované, ako boli v seriáli Flash. No ale to by musel byť Williamson naozaj zlý scenárista, aby ho kvalitatívne prekonal henten seriál.

Commander Cold nie je síce nejaká super originálna postava, ale bavil ma. Rovnako aj riaditeľ Wolfe, ktorý je klasický výbušný a nervný riaditeľ väznice, ktorý by najradšej videl všetkých metaľudí pod svojím zámkom.

Chválim kresbu pri oboch príbehoch, i keď uznám, že v prvom príbehu sa mi páčila viac.

Akože komiks to nie je zlý, ale samotná postava Berryho a jeho večné nariekanie mi lezie krkom.

07.02.2022 3 z 5

Dravá moc Dravá moc Tom King

Podľa komentárov som nečakal veľa. Ale nakoniec komiks odkladám potešený.

Nemusím veľmi moderné zobrazovanie Pengiuna. Radšej mám staršie komiksy, v ktorých bol zobrazovaný ako génius zločinu páchajúci lúpeže pomocou sci-fi dáždnikov. Napriek tomu má prvý príbeh - Dravá moc - bavil. Páčil sa mi charakter Pengiuna, ako ho Tom King napísal. Som rád, že sa vrátil k príbehu z minulého čísla a doriešil ho. Trochu mi síce k Batmanovi nesedí tá agresivita, ale celkom ju, vzhľadom k tomu, čo sa v tejto sérií stalo, chápem.

Potom ale prichádza kameň úrazu celého tohto komiksu. Po troch zošitoch tento príbeh končí veľkým cliffhangerom. Sme v strede komiksu, človek otočí a dostane šok. Ak chce vedieť, ako bude ,,Dravá moc" pokračovať, musí si počkať, kým Crew vydá ďalší diel. Zvyšok tohto komiksu totiž zaoberajú menšie s hlavným dejom nesúvisiace príbehy. Trocha mi to vadilo. Predsa len, zaujímalo ma pokračovanie hlavnej dejovej linky.

Napriek tomu ma tieto menšie príbehy celkom bavili. Najviac Batman a prípad s dronom, Batman na samote na chate a za najlepší považujem tímovku Batmana a detektíva Chimpa (príbeh s najlepším názvom).

A celé to končí príbehom o Alfrédovi. Po prečítaní komentárov nižšie som sa na neho veľmi netešil, ale nakoniec ma bavil.

Takže i keď som bol spočiatku sklamaný, že hlavný dej tvorí len polovicu komiksu a zvyšnú polovicu tvoria malé príbehy, tak nakoniec tento pocit opadol, lebo tie menšie príbehy boli fajn.

06.02.2022 4 z 5

New X-Men: Impérium New X-Men: Impérium Grant Morrison

G ako Genocída bola príprava, ktorá vyústi v Impériu. Trochu ma prekvapil úvod, lebo som čakal riešenie s Novou, ktorá v minulej knihe ušla do vesmíru. Miesto toho sa ale riešil John Sublime. Pritom sa odkazuje na veci, ktoré sa k čitateľovi nedostali, čo je trochu škoda, v rámci UKK to ale nie je prvý-krát.

Časť so Sublimom je zaujímavá. Jasné, jedná sa o ďalšieho psychopata s cieľom vyzabíjať mutantov, ale Morrison mu pridáva na zvrátenosti farmením orgánov. Škoda, že to má len tri zošity. Dosť ma to zaujalo a rýchlo sa to, podľa mňa, vyriešilo. (SPOILER: Emma vyhodí Sublima z okna a Grey porazí U-Menov. Koniec príbehu. KONIEC SPOILERu).

Netreba ale smútiť kvôli krátkemu dobrodružstvu s U-Menmi, pretože sa vracia Cassandra Nova a je to epické. Jej plán, rovnako ako schopnosti, je zničujúci.

Čo sa týka postáv, tak si ma získal Beast a aj Emma so svojimi dievčatami. Kresba je stále zvláštna a hlavne tváre častokrát vyzerajú divne, občas až degenerovano. A záporák je stále dobrý. I keď je vidieť, že sa jedná o výtvor Granta Morrisona, pretože pôvod Cassandri Novi je správne prekombinovaný (SPOILER: Zo začiatku vyzerá ako klasický záporák, ktorý chce zničiť mutantov, aby ochránil ľudstvo. Potom sa z nej stane ,,dlho-stratené" dvojča profesora X a nakoniec je to nejaký mimozemský subjekt. KONIEC SPOILERu). Proste Morrison.

S Impériom som spokojný, viac ako s G ako Genocída. I keď toto zrovnanie nie je najlepšie, lebo ako som písal pri predchádzajúcej knihe, jednalo sa len o rozbeh. Treba to čítať, ako som to čítal ja a to naraz. Vtedy to pekne funguje.

A tak ako aj iné UKK, tak ma tieto dve knihy nakopli a rád by som si prečítal celých New X-men od Morrisona. Tak hádam niekedy...

02.02.2022 4 z 5

New X-Men: G jako genocida New X-Men: G jako genocida Grant Morrison

Ťažko zo hodnotiť. X-Meni sa tu stretávajú s novou hrozbou, s Cassandrou Novou, ktorá ma zaujala. Či už schopnosťami, činmi, alebo ,,zvratom" o svojom pôvode. Problém ale je, že keď sa ohľadom nej dostaneme k tomu zaujímavému, tak kniha končí. A to je ten najväčší problém tejto knihy - jej tenkosť a to, že je to vlastne len rozbeh série, ktorý nezvláda stáť sám o sebe na vlastných nohách.

Ale je to dobrý rozbeh. Chápeme, ako postavy na tom sú a aké sú medzi nimi vzťahy. Najviac bavil Wolverine, ale to je normálka, ten baví vždy. Záporáka som už ohodnotil, s tým som spokojný.

Nie som až tak nadšený z kresby. Niektoré postavy pôsobia divne a Emma Frost na niektorých obrázkoch budí dojem presexualizovanej teenagerky.

SPOILER: Nesúhlasím s komentárom nižšie, ktorý vyznieva, že sa v tomto komikse nestalo nič kľúčové a zásadné, nič čo by zatriaslo univerzom. Predsa masaker na Genoshe je doteraz jednou z najväčších rán, ktorú mutanti dostali a doteraz sa k tomu autori vracajú. KONIEC SPOILERu.

Ťažko hodnotiť. Je to rozbeh, síce fajn spravený, ale stále len rozbeh, ktorý sám o sebe dostatočne nefunguje a treba hneď siahnúť po pokračovaní. Aj preto také hviezdičkové hodnotenie, aké som dal.

01.02.2022 3 z 5

Návrat ke kořenům Návrat ke kořenům Nick Spencer

Toto mi spravilo radosť. Už som sa sťažoval na to, že Spider-Manovi tu nevychádza nejaká pravidelná séria. Dobre, mali sme tu síce Peter Parker Spectacular Spider-Man, ale to boli len štyri knihy. Amazing Spider-Man ich ponúka podstatne viac (podľa internetu).

Stoji to ale za to? No, akože niektoré vtipy sa mi páčili, ale ako celok ma príbeh nejak neupútal. Veci sa dejú, potom sa rýchlo vyriešia, niektoré sa stratia z deja a človek na ne zabudne (SPOILER: Ja som na konci knihu aj zabudol, že Spideyho spolubývajúcim je Boomerang. KONIEC SPOILERu). Je to prvý diel, takže veľa veci sa tu načrtne, predstavuje sa nový tajomný démonický zloduch, ktorý pôsobí zaujímavo.

Čo sa mi páči, tak je že Nick Spencer používa rôznych, trúfam si povedať, že dnes už zabudnutých, záporákov. Síce tu majú malú rolu, niekedy jednostránkovú, je ale radosť vidieť, že existujú autori, ktorí nezabudli na postavu, akou je napríklad Man Mountain Marco.

Body strhám za korektúru textu. Niekedy mi stavba viet prišla krkolomná.

Celkovo mám z toho také rozpačité pocity. Na jednej strane to malo vtip, pár dobrých nápadov, ,,návrat" zabudnutých treťotriednych záporákov a ochutnávku veci budúcich. Na druhej ma to ako celok až tak nechytilo.

28.01.2022 3 z 5

Tajemství síly Tajemství síly ONE (p)

Svet One-Punch Mana sa nám v druhom zväzku rozrastá o ďalšie vedľajšie postavy. A taktiež sa nám naznačuje, ako ten svet superhrdinov vlastne funguje. (SPOILER: Trochu mi to pripomína My Hero Academia, kde tiež hrdinovia musia byť v registri hrdinov. Teda, tu to nie je povinnosť, ale na samozvancov sa pozerá ako na bláznov. KONIEC SPOILERu).

Humor ma stále baví, ako aj Saitama, ktorý vďaka svojej sile reaguje flegmaticky aj na tie najväčšie hrozby. Akcia je celkom prehľadná a dobre sa na ňu pozerá. Hovorím celkom, lebo niekedy je chaotická a dlhšie som pozeral na obrázok, aby som vedel kto, kde a ako.

Detail na záver. Trochu nechápem zmysel otázky v popise: ,,Jak si Saitama poradí s tímto mocným protivníkem, který dokonce i Genose dokáže okamžitě zneškodnit?" Ale však už predchádzajúca kniha stanovila, že Saitama je silnejší ako Genos. Preto je jedno, že daný tvor porazil Genosa. Keby to bolo opačne - ,,Jak si Genos poradí s tímto mocným protivníkem, který dokonce i Saitamu dokáže okamžitě zneškodnit?" - tak by to bolo o niečom inom. Je to asi ako, použijem trochu za vlasy pritiahnutý príklad, keby som sa pri amerických komiksoch spýtal, že ako si Superman poradí s protivníkom, ktorý dokázal bez problému poraziť obyčajného dopravného policajta.

Som spokojný, druhý diel ma utvrdil, aby som v tejto sérií pokračoval.

17.01.2022 4 z 5

Jednou ranou Jednou ranou ONE (p)

Pred nejakým časom Crew dávala anketu, akú ďalšiu manga sériu majú vydať. Medzi možnosťami bola My Hero Academia, One-Punch Man a ešte dačo. Hlasoval som práve za One-Punch Mana, ale nakoniec to vyhrala My Hero Academia. Čo nevadí, lebo sa jedná o kvalitnú sériu, pri ktorej sa rozplývam v komentároch pod každým jedným dielom.

Nakoniec som sa ale dočkal i One-Punch Mana, tak si poďme povedať (konečne) aj niečo k nemu. Som spokojný. Hlavný hrdina Saitama je OP týpek, ktorý poráža rôzne druhy netvorov, takže o akcii alebo napätí nemôže byť reč. Čo je teda na tejto mange skvelá a zaujímavé? Za prvé je to Saitama, teda jeho osobnosť a problémy. Tie nie sú tvorené príšerami, ale vecami, ktoré môžeme zažiť aj my - zabudnúť vyniesť odpadky, snaha zabiť toho otravného komára, neschopnosť nájsť si prácu. Tieto prvky dodávajú postave hĺbku a Saitama pôsobí ako ľudská bytosť, i napriek svojej obrovskej sile. Ak ale máte radi akciu, tak nezúfajte. V tomto svete sú aj iný hrdinovia a tí majú s porážkou záporákov väčšie problémy (Genos vs. Komárie dievča). Ďalej chválim dizajn príšer, ktorý sa mi páči, len škoda, že vďaka Saitamovému jednému úderu sa s nimi rozlúčime takmer hneď, ako sa s nimi zoznámime. Ďalej ma celkom bavili niektoré humorné prvky.

Jedná sa o čerstvý vánok pre superhrdinský žáner, ktorý ak máte radi tak ako ja, tak by ste mali One-Punch Manovi šancu dať.

10.12.2021 5 z 5

Něco končí, něco začíná Něco končí, něco začíná Kóhei Horikoši

V prvej polovici na scénu prichádza All For One a to je teda ultimátny záporák - oblek, desivá maska a obrovská sila. Niekomu takému sa zvládne postaviť len Allmight. A nasleduje boj, typický pre mangu/anime (alebo aspoň mne sa s týmto žánrom spája) - každý útok robí obrovskú tlakovú vlnu, po každej rane padá polka mesta. Je to veľkolepé, je to epické a aj dobre nakreslené, takže človek vie čo sa deje a kto koho kam udiera.

Druhá polovica zloží nohu z plynu a zaradí kľudnejší (ale stále zábavný) režim. Škoda, že sme nevideli viac rodín študentov, nahradil to ale pohľad na študentské izby (bodíky za to, že ich Horikoši spravil rozdielne, predsa len aj spôsob, akým majú zariadenú izbu je prejavom charakteru postáv).

Skvelé spojenie epickej akcie a civilnejšej linky.

06.12.2021 5 z 5

Superman: Rudá hvězda Superman: Rudá hvězda Mark Millar

Som milo prekvapený. Za prvé, čakal som, že Superman sa bude chovať ako klasický agent komunizmu zo starých komiksov, teda že jeho jediným cieľom bude poslúchať súdruhov a snaha rozdrtiť Ameriku. Nedočkal som sa. Millar píše Supermana dobre, celkom komplexne, je to stále ten hrdina, akého poznáme z mainstreamu, zároveň je tam ale dosť odlišností, aby sme nemali pocit, že zmenou prešlo len logo na hrudi.

Čo sa týka iných postáv, niektoré sú dosť podobné tomu, čo poznáme (Lex Luthor, Wonder Woman), iné celkom odlišné (Batman). Iné postavy majú len štek a čitateľ ich spozná vďaka tomu, že ich meno padne v diskusií. Čakal by som viac zmien, ale nevadí.

Taktiež musím pochváliť záver. Ak bol celý komiks výborný, záver z neho spravil geniálne dielo, na ktoré tak skoro nezabudnem.

Kresba je tiež fajn, nemám čo vytknúť, i keď je pravda, že v poslednom príbehu mi Superman na niektorých obrázkoch pripadal svalnatejší, ako po zvyšok komiksu. A ono to vyzeralo zvláštne, veľké svaly-malá hlava. Našťastie, väčšinu komiksu vyzerá normálne. A taktiež mi trochu vadil font Brainiacovho textu, chápem prečo zvolili tento, i tak mi trochu prekážal.

Čo viac dodať? Supermana nemám nejak veľmi načítaného. Napriek tomu má ,,Rudá hvězda" veľmi bavila a som rád, že som sa k nej konečne dostal.

23.11.2021 5 z 5

Válka Flashů Válka Flashů Joshua Williamson

Joshua Williamson je pre mňa zvláštny autor. Na jednej strane ma jeho komiksy bavia, na strane druhej mám pocit, že je v nich veľa nevyužitého potenciálu.

Možno je to tým, že spojenie ,,Vojna Flashov" vo mne vzbudzovala predstavu o masívnom súboji medzi rôznymi Flashmi (a že ich počas existencie tejto postavy nebolo málo) a v komikse pritom dostaneme akurát spor medzi Barrym a Wallym. Netvrdím, že je to zlé, ale názov vo mne evokoval niečo epickejšie.

Už ma ale mierne nebaví, ako má stále Barry s niekým problémy. Kid Flash, s tým sa to vyrieši, ale potom prídu problémy s Iris a keď sa vyriešia aj tie, tak sa vzťah poškodí aj s Wallym. Bol by som rád keby, aspoň čo sa týka vzťahov, dal Williamson Barrymu vydýchnuť.

Za čo ale Williamsona chválim tak je, že vracia na stránky komiksov Huntera Zolomona, pri ktorom som mal pocit, že autori na neho dávno zabudli. Williamson ho píše zaujímavo, robí z neho machiavelistu, ktorý je nebezpečný, ale predsa pochopiteľný.

Uznávam, že pri čítaní tohto komiksu je dobré mať nejaké znalosti Flasha spred Znovuzrodenia hrdinov DC. To môže pre niektorých zmenšovať zážitok z čítania.

07.11.2021 3 z 5

All for One All for One Kóhei Horikoši

K hlavným postavám nemám čo dodať, Horikoši pokračuje v prehlbovaní vzťahov medzi nimi a je zábavné to sledovať.

Mr. Compress je celkom fajn zloduch. Jeho dizajn a extravagantné správanie ma zaujali.
Horká hlava (obrazne i doslovne) Endeavor ma bavil, priznám sa, že mi jeho reakcie vykúzlili pár úsmevov na tvári.

Trochu ma mrzí ten nevyužitý Nómu s reťazovými pílami. Kde sa vôbec vzal, prečo tam bol? Ako je možné, že na neho nikto nenatrafil v predchádzajúcej knihe? (SPOILER: Mám pocit, že celá jeho úloha tam bola len, aby bolo na koho pripevniť sledovacie zariadenie, aby hrdinovia vedeli, kam majú ísť. KONIEC SPOILEU)

Bonusová kapitola je potom milým odľahčením po silnom cliffhangeri.

31.10.2021 4 z 5

Můj hrdina Můj hrdina Kóhei Horikoši

Študenti z JÚEI proti Lige zloduchov, druhé kolo. Tento stret bol lepší i vďaka tomu, že sa viac predstavili zloduchovia. Pri prvom stretnutí s Ligou zloduchov boli výrazní Šigaraki, Kurogiri a Nomu a ostatní boli do počtu, nemenované boxovacie pytle pre študentov. Tentoraz ale tomu tak nie je. Zloduchov je menej a majú svoje charaktery a čitateľ aj vie, prečo zhruba do Ligy vstúpili, či už kvôli Stainovej ideológií alebo pre radosť zo zabíjania. A nedá mi nepochváliť kresbu a súboje, i keď je pravda, že pri súboji Midorija vs. Muscular (je na obálke tejto mangy) som občas netušil, čo sa deje. Ostatné boje boli ale prehľadnejšie. Teší ma, ako sa vyvíja táto séria.

29.10.2021 4 z 5

Vzestup Jaojorozu Vzestup Jaojorozu Kóhei Horikoši

Asi sa budem opakovať, ale je to skvelé. Horikoši rozvíja osobnosti ďalších postáv a tentoraz sa nejedná len o hrdinov. Presne tak, v tomto diely sa viac dozvedáme aj o Šigarakim, o tom, čom mu behá po rozume. A taktiež sú tu aj momenty, ktoré mi vykúzlili úsmev na tvári. Takže spokojnosť, ako vždy.

24.10.2021 4 z 5