Voliarty Voliarty komentáře u knih

Nevěsta nebo lupič? Nevěsta nebo lupič? Tom King

Ako som písal už pri niektorej predchádzajúcej knihe, mám pocit, že Kingovi idú lepšie tie kratšie príbehy. Tento zborník je toho jasným dôkazom.

Prvý príbeh je temná detektívka s úžasnými dvoma záverečnými vetami. Len jedna vec mi nesedí, ale to je moje rýpanie a neodráža sa to na kvalite príbehu. Tým, čo mi nesedí, je Victor Zsasz. Príde mi hrozne napísaný a taktiež mi príde zvláštne, že má rodičov (teda už nie). Však nemali byť mŕtvi dávno pred tým, ako sa stal vrahom? Však to je jedným z dôležitých faktorov, prečo sa tým vrahom stal. Je to jedna z vecí, ktoré sa Znovuzrodením zmenili? Akože, je to len detail, ktorý nemá dopad na príbeh, ale ostal som zmätený.

Na druhý príbeh som sa tešil. Vrcholom predchádzajúcej knihy bol totiž príbeh so Supermanom a bol som teda zvedavý, či aj medzi Batmanom a Wonder Woman vyčarí King takú skvelú interakciu. Tá medzi Batmanom a Supermanom bola lepšia, ale to neznamená, že by tento príbeh bol zlý. Bol skvelý, zaujímavý a zaujíma ma ďalší osud Gentle Mana. (I keď, ak je horda nekonečná a portál ide otvoriť len z našej dimenzie, aký ma zmysel, že robí to, čo robí? Žije taký Sizyfosovský život).

K tretiemu (Poison Ivy) a aj štvrtému (ďalšia ,,analýza" vzťahu medzi Netopierom a Cicou) príbehu nemám čo dodať, okrem toho, že ma oba bavili.

King si ide a jeho Batmanovská séria patrí medzi tie kvalitnejšie, v našich končinách vydávané, komiksy.

06.08.2020 4 z 5

Válka upírů Válka upírů Jason Aaron

Neviem, či som nemal náladu, alebo kde je ten upíry pes zakopaný, ale opäť som nebol plne nadšený.

Kde môže byť chyba? Asi, že som miesto vojny medzi rôznymi klanmi upírov dostal jednu skupinku upírov vraždiacu iných upírov, ktorú sa Avengers snažia zastaviť. Taktiež mám pocit, že jednotlivý Avengeri mali menej priestoru, ako v predchádzajúcich dieloch. A kam zmizla Wasp a čo sa stalo s Morbiusom? Iron Fist 1 000 000 p.n.l. ma nebavila až tak, ako Ghost Rider 1 000 000 p.n.l., i keď stále ide o fajn jednozošitové príbehy a teším sa na ďalšie z daného obdobia.

Ale sú tu aj pozitívne prvky, ktoré by bolo dobre spomenúť. Blade je super charakter a jeho zapojenie do Avengerov bol dobrý nápad. Taktiež Captain Marvel mi prišla sympatickejšia ako v minulých dieloch, až sa sám tomu čudujem. A taktiež som rád, že Aaron do hry vracia Zimnú stráž. Je super, že na svetové problémy reaguje aj iný, drsnejší a bezcitnejší, tím. Dúfam, že toto ,,zrážanie tímov" sa bude diať aj v ďalších dieloch.

Čo viac dodať. Má to svoje mínusy, ale nie je ich toľko, aby to bola tragédia. A sú tam aj plusy, ktoré dané mínusy vyrovnávajú. Uvidíme, ako to bude ďalej.

03.08.2020 3 z 5

Boj Boj Joss Whedon

Pred časom som sa vďaka UKK zoznámil s Whedonovými X-Menmi. Bolo to skvelé čítanie, ktoré ma bavilo. Preto ma mrzelo, že som prešvihol dvojku. O to som bol radšej, keď som sa dočítal, že Crew plánuje vydať celých Whedonových X-Menov.

Dvojka ma nenadchla tak veľmi ako jednotka. Prišlo mi, že v prvom diely bolo viac dialógov a viac sa rozoberali vzťahy medzi postavami a to ma bavilo, lebo to Whedon vedel. Čo je vidieť aj na tejto knihe. Postavy sú super, len mi príde, že je tu menšia interakcia medzi nimi.

Hlavný protivník ma zo začiatku nebavil, ale čím dej napredoval, tým viac sa to menilo a ku koncu som mu prišiel na chuť.

Kresba je tiež fajn, dobre v nej vynikne akcia.

Koniec tak, ako v prípade jednotky otvorený, takže kúpa trojky zaručená. Ale to by bola asi aj tak, lebo táto séria je skvelá.

27.07.2020 4 z 5

Metal: Temné noci Metal: Temné noci Scott Snyder

Na Metal som sa tešil. Prvá kniha ma ale nejak výrazne nenadchla. Nebola zlá, ale čakal som viac. A to viac dostanem v ďalších knihách, toto je len taký rozbeh.

Najprv tu máme dvojdielny prológ, ktorý nás na udalosť pripravuje. Je v ňom predstavený Hawkman, ktorý mi prišiel celkom zaujímavý (doteraz som sa s touto postavou výraznejšie nestretol), i keď mi tie jeho denníkové záznamy začali liezť krkom.

Potom dostaneme len dva diely z Metalu, ktoré skončia v tom najlepšom. Tieto dva diely boli zatiaľ zábavné, ale ako píšem, keď začalo ísť do tuhého, tak koniec a zvyšok knihy zaberal príbeh Odboju Gothamu. Čo nie je zlý vedľajší príbeh. Damian mi liezol zo začiatku na nervy, ale zvykol som si, Harley ma celkom pobavila a Batman, ktorý sa smeje vyzerá zaujímavo.

Táto kniha trpí tým, že, ako som písal vyššie, ide o rozbeh a v tom najlepšom sa to utne. Zas je ale super, že v našich končinách vyjde takáto udalosť aj s doplnkovými príbehmi. Hádam sa ešte takých dočkáme.

25.07.2020 3 z 5

Berserk 1 Berserk 1 Kentaró Miura

Stále som dakde čítal, že si o to ľudia žiadajú. Potom dala Crew hlasovanie a ľudia boli nadšený. Tak som sa rozhodol zistiť, čo na tom Berserkovi také je a prečítal som si prvý diel. A bavil ma.

Guts je proste drsniak s obrovským mečom, ktorým seká celé armády na počkanie. Samozrejme je drsnejší ako kriedový papier, z úst mu toho veľa nevychádza a keď už, tak sú to reči o tom, ako mu na nikom nezáleží. Zaujímavá postava, o ktorej sa chcem dozvedieť viac.

Čo sa týka príbehov, tak ide primárne o akciu, ktorá je správne drsná a krvavá a to všetko v peknej kresbe.

Už asi chápem, čo na tom Berserkovi ľudia vidia.

22.07.2020 4 z 5

Když zamrzne peklo Když zamrzne peklo Joshua Williamson

Prečo na boku nie je číslo? A prečo je obálka iná, nemá biele rámčeky a nápis ,,Znovuzrození hrdinú DC"? To sú len také otázky na úvod, ktoré sa nijako nepodpísali pod výsledné hodnotenie.

Flash si stále drží rovnakú kvalitu. Pokračujeme presne tam, kde minulý diel skončil. Flash sa snaží vysporiadať s negatívnym zdrojom rýchlosti a potom musí vyšetriť vraždu v Iron Heights. Čaká nás návrat starých známych, ako napríklad Godspeed, za čo som rád, lebo ide o zaujímavý charakter a som zvedavý, ako s ním bude ešte Williamson v budúcnosti pracovať. Čo sa týka Ranařú, tak hlavné slovo mal Captain Cold a zvyšok tvoril len krovie v pozadí, čo je škoda.

Posledný príbeh s Wallym Westom bavil a potešil ma návrat starej známej postavy.

20.07.2020 4 z 5

Světové turné Světové turné Jason Aaron

Je pravda, že druhý diel je takou prípravou na veci budúce, ale páči sa mi, akým smerom sa Aaron uberá. Páči sa mi ten mix prvkov globálnej politiky, veľkolepých vesmírnych problémov a temnej budúcnosti, ktorú bude treba odvrátiť.

Ghost Rider ma bavil a z celého tímu ho pokladám za najlepšieho Avengera. Za to Captain Marvel je otravná a asi chápem, prečo ju toľko ľudí nemusí. Taktiež som rád, že sme dostali ďalší príbeh s Avengermi z roku 1 000 000 pred naším letopočtom.

Úlohu antagonistu druhej knihy Aaron pripísal Namorovi. Je to dobrá voľba, Namorovu zlosť chápeme a jeho sila z neho robí pre Avengerov výzvu. A k tomu si poskladal vlastný tím. A ešte tu máme aj ruský tím, z ktorého jednoznačne dominuje Ursa Major. A tajná Americká skupina taktiež kuje svoje pikle. A stretávame Agentov Wakandy. Vďaka tomuto pôsobia Avengers naozaj ako tím globálnych hrdinov, ktorý nezasahujú len v Amerike, ale ich tieň dopadá na celý svet. A nie všetkým sa to samozrejme páči.

Aj napriek tomu, že je tu veľa dobrých prvkov, tak ma to ich spojenie nejak nevedelo vtiahnuť a aj preto dávam len tri hviezdy.

17.07.2020 3 z 5

Tajemný poutník a další příběhy Tajemný poutník a další příběhy Mike Mignola

Mne poviedkový formát nevadí. Lord Baltimore ma zaujal natoľko, že dám prednosť aj kratším, hlavný dej moc neposúvajúcim, príbehom z jeho sveta. Možno by som si dal aj pár poviedok, v ktorých by sa nevyskytoval vôbec, ten svet po Prvej svetovej vojne zamorený rôznymi príšerami ma tak strašne baví a zaujímali by ma osudy rôznych ľudí (bez toho, aby im do osudu zasiahol oný plešatec s drevenou nohou).

Čo sa týka poviedok, za najlepšie považujem O vdove, Hra a Inkvizítor. Ani k jednej sa nechcem viac vyjadriť aby som potencionálnemu čitateľovi nepokazil zážitok. Len dodám, že som rád za poodhalenie minulosti sudcu Duvića, tá postava ma zaujíma a teším sa, až sa konečne stretne s Baltimorom (na ten stret sa teším aj viac, ako na stret Baltimorea a Haigusa).

Ku kresbe sa neoplatí vyjadrovať, tá je stále super. Rovnako ako celá séria.

07.07.2020 4 z 5

Negativ Negativ Joshua Williamson

A som premýšľal, že keď má Batman svoje detektívne príbehy, či ich nemá aj Flash. Predsa len, pracuje ako kriminalista, takže nejaký ten detektívnejšie ladený príbeh by sa dal urobiť. A v tomto komikse som sa dočkal, čiastočne. Proste miznú krvné vzorky a Barry po páchateľovi pátra. Pri tom obmedzuje používanie svojej rýchlosti, lebo to má ,,negatívne" účinky na okolie. Nebolo to zlé, ale bol by som radšej za trochu zamotanejší prípad.

Som celkom rád, že Williamson sa neuspokojil len so starými záporákmi a tvorí nových. Ako ten predstavený v tejto knihe, s ktorým dúfam, že sa ešte stretneme.

Posledný zošit potom, skôr ako uzatvorenie príbehu, slúži ako taký predkrm pre ďalšiu knihu. Navnadí nás aj vďaka otvorenému koncu.

Vianočný príbeh je potom klasický príbeh plný pozitívnej nálady, tak ako to k Vianociam patrí.

07.06.2020 3 z 5

Bezhlavý úprk Bezhlavý úprk Joshua Williamson

Green Lantern potešil a ten ,,barový pult" vytvorený jeho prsteňom vykúzlil úsmev na mojej tvári.

Príbeh ma bavil tak na tri hviezdičky, tú štvrtú dávam za Eobarda Thawnea, ktorý je suprovým záporákom. Je šialený, nebezpečný a predsa je v jeho ,,origine" dačo, čo ho robí smutnou postavou. Rovnako sa mi páčil finálny súboj medzi ním a Flashom.

Nemám čo ďalej napísať, už len kresbu môžem pochváliť.

06.06.2020 4 z 5

Batman/Flash: Odznak (Flash) Batman/Flash: Odznak (Flash) Joshua Williamson

Pamätám sa, keď to vychádzalo v zošitovkách a všetci očakávali, že sa konečne dačo vysvetlí. Taktiež si pamätám na mierne sklamané reakcie. Po dočítaní ich chápem. Ale pekne poporiadku.

Dal som na radu a pred prečítaním Odznaku si počkal na to, kým v DC Komiksovom komplete bude Flashpoint. Vraj budem mať z Odznaku lepší zážitok. No...nejak nechápem, nač tu ten Flashpoint bol. A celkovo, nejak mi uteká pointa. Nič sa riadne nevysvetlilo, priam naopak, čitateľ má ešte viac otázok ako pred tým. Celé mi to pripadalo ako taká príprava na ,,Hodiny posledného súdu".

Nepíšem že je to zlý komiks. Batman a Flash sú super postavy a funguje to medi nimi, rovnako ako kresba bola dobrá a stretnutie Batmana s fotríkom bolo taktiež super (i keď mám pocit, že by z toho šlo vyťažiť viac). Len po dočítaní vo mne ostal pocit, že to celé bolo zbytočné.

01.06.2020 2 z 5

Flashpoint (dva příběhy) Flashpoint (dva příběhy) Geoff Johns

Celkom krátke, rýchlo to utieklo. Na jednej strane škoda, predsa len by som rád svet Flashpointu a zmeny preskúmal (ale zas na to bolo veľa rôznych spin-off sérií, ktoré do tohto nezaradili, čo sa ani nedivím, lebo by sa to odrazilo na cene).

Tak či onak, je to dobrý príbeh, ktorý má tú vadu ako každí známejší príbeh a to, že pointa je celkom známa a preto mizne wow-efekt.

I keď tento komentár znie negatívnejšie, ako by som chcel, tak pravdou je, že som si Flashpoint užil. Je dobre nakreslený, má plno dobrých momentov, zaujímavé zmenené postavy, akciu, dramatické scény a suprové finále.

K retro-komiksu neviem čo dodať, je to príbeh svojej doby. Veľa textu, veľa miesta zaberá Zoomov ,,origin". Zoom je extrémne zlý a ešte je aj rád, že je extrémne zlý. Pobavila ma ale Iris na konci.

31.05.2020 4 z 5

Operace Zásnuby Operace Zásnuby Tom King

Opäť nie som nadšený. Čím netvrdím, že je to zlé. Ale pekne po poriadku:

Prvý príbeh s Taliou mi prišiel priemerný a...Aká tam bola vlastne pointa? Len presvedčiť tamtú babu aby sa priznala? Taktiež toľko rečí okolo toho, že Batman prenikol na to územie a ako to bude ťažké sa odtiaľ dostať lebo porušil neviem aké všetky dohody...a potom odkráča odtiaľ pokojne, ako ja keď idem zo samošky.

Druhý príbeh ma bavil o dosť viac a dá sa povedať, že ide o ťahák tohto komiksu. Najprv dohady, či má skôr zavolať Batman Supermanovi, alebo naopak a následne skvelá časť na púti. Vzťahy medzi postavami sú dobré a aj som sa pár-krát zasmial.

Tretí príbeh mal tiež dve časti. Tá druhá so starším párom ma bavila viac, ako tá prvá, kde Catwoman nechávala myši.

Má to teda pár dobrých momentov (najviac ich je v príbehu so Supermanom), je ich ale menej a pre to dávam len 3 hviezdičky.

28.05.2020 3 z 5

Chlapec, který měl všechno Chlapec, který měl všechno Kóhei Horikoši

Nemyslel som si, že ma v nejakom komikse bude tak baviť športové utkanie (i keď ide o superhrdinov).

Stále ma to baví. Je pravda, že zápletka je len o súboji študentov, ale je tam aj budovanie ich charakterov. Áno, každí chce byť ,,hrdina número úno" ale dôvody pre to sú rozdielne a každý sa dá pochopiť.

Taktiež som rád, že Horikoši zo študentov robí rivalov a nie nepriateľov. Je to proste super parta, ktorá ale teraz musí zabudnúť na kamarádičkovanie aby si dala po nose a potom sa zase kamarátili.

A to ma baví.

25.05.2020 4 z 5

Rumcajs se vrací III. Rumcajs se vrací III. Michal Opitz

Dočkali sme sa. Bolo to dlhé čakanie, až tak, že som na Rumcajsa proti Votrelcovi zabudol, ale oplatilo sa to aj tak. Finále je správne akčné a je z neho cítiť tú prevahu Votrelca a slabosť Rumcajsa. Ten sa ale nevzdáva a siaha na dno svojich síl. Bola to skvelá trilógia a dúfam, že nám Michal Opitz ešte niekedy v budúcnosti prinesie dačo podobne bizarné.

P.S.: Proste musím vyzdvihnúť Rumcajsa so žaluďometom. Ináč by tento komentár nebol kompletný.

16.05.2020 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Čo sa týka postáv, tak ja ti vám neviem. Samotnej Carrie mi bolo síce ľúto, ale že by mi bola nejak sympatická, tak to povedať nemôžem. Jej matka mi tiež prišla, skôr ako postava, ako karikatúra na náboženských fanatikov. Ostatné postavy ale ušli.

Čo sa mi ale páčilo bol koniec, ktorý pôsobil tak správne zúfalo a depresívne. Dokonca aj tie vsuvky v podobe vyhlásenia komisie a novinových článkov, z ktorých som mal pôvodne obavy, že budú rušivé, ma nakoniec celkom bavili.

Taktiež štylistika je zvláštna, ale tam neviem, či to nebude chyba prekladu.

Celkovo nemôžem povedať, že by šlo o zlú knihu, ale čakal som asi trochu viac.

06.05.2020 3 z 5

Anglický špión Anglický špión Daniel Silva

Priznávam, že posledný (a aj prvý) Allon, ktorého som čítal, bola jednotka (Umění zabíjet/Majster vrah). O ďalších dieloch viem len toľko, koľko sa dalo vyčítať z ich tiráží. Toto píšem preto, aby som ukázal, ako som zhruba orientovaný (alebo skôr neorientovaný) vo svete Gabriela Allona a ako som si aj napriek tomu Anglického špióna vychutnal, i keď sa odkazuje na predchádzajúce diely.

Na Silvovom štýle sa mi páči, že sa snaží pridŕžať reality. Preto má kniha málo akčných scén, málo prestrieliek a výbuchov je viacej hlavne kvôli záporákovi. Viac sa dej sústredí na sledovanie, podsúvanie falošných informácií a mučením získavanie správnych informácií.

Hlavný hrdina Gabriel Allon tvorí s Christopherom Kellerom skvelú dvojku, ktorá ma bavila. Čo sa týka zloducha, tak Eamon Quinn mal menej priestoru, ako by som si prial.

Celkovo ide o dobrý špionážny thriller, ktorý ma, rovnako ako pred nejakým časom Umění zabíjet/Majster vrah, presvedčil, aby som sa viac zaujímal o Silvovu tvorbu.

19.04.2020 4 z 5

Válka vtipů a hádanek (limitovaná edice) Válka vtipů a hádanek (limitovaná edice) Tom King

Tak toto ma nebavilo tak, ako predchádzajúci Kingovi Batmani. Kde nastala chyba?
Asi v samotnej vojne. Ako to len napísať? Viac sa o tom hovorí, ako sa vidí. Počúvame koľko bolo mŕtvych, ako sa zloduchovia medzi sebou bijú, ale vidíme z toho málo. Áno, vidíme na začiatku, ako Joker a Riddler vraždia, ale potom o tom len počúvame. Mám pocit, že tento námet by potreboval natiahnuť na omnoho viac zošitov. Aby vynikli aj iný zloduchovia. Aby sme videli, prečo sa kto ku komu pridal. A vidieť medzi nimi aj nejakú interakciu. Videli sme len Deathstroke proti Deadshotovi a aj to bolo minimálne.

Rád by som sa vyjadril aj k hlavným súperom v danej vojne. Mračiaci sa Joker je dosť desivý, desivejší ako keď sa pri masakrovaní smeje. Riddler mi príde, že prešiel transformáciou. Si ho pamätám ako zloducha, ktorý nechával hádanky aby dokázal, že je chytrejší ako Batma. Teraz sa z neho stal vraždiaci maniak, ktorý hádanky len rozpráva, a hneď si na ne aj odpovie.

Čo sa mi páčilo, bola večera medzi Bruceom, Riddlerom a Jokerom. A taktiež Balada o Kite Manovi. Treba uznať, že Kingovi sa podaril s Kite Manom nemalý úspech. Zobral postavu s povesťou jedného z najhorších DC záporákov a spravil z neho charakter, o ktorý sa čitatelia zaujímajú, ktorý je sympatický a ktorého motív šarkanov už neznie tak stupídne. Koniec a rozuzlenie tiež ušli.

Nie je to zlý komiks, len mám pocit premárneného potenciálu, ktorý súboj dvoch armád superzloduchov ponúkal.

13.04.2020 3 z 5

Já jsem zhouba Já jsem zhouba Tom King

David Finch so svojou super kresbou je späť!

Mám pocit, že Kingovi idú skôr tie kratšie príbehy, lebo tak, ako ma v minulej knihe bavili ,,Strechy", tak tu ma bavil ten špeciál s Aceom, rozhovor s Gotham Girl a tímovka so Swamp Thingom.

Tým nechcem povedať, že by hlavný príbeh nebol dobrý. Bane mi prišiel zaujímavejší ako v predchádzajúcej knihe. Taktiež ukázanie paralel vyrastania Batmana a Banea bol dobrý ťah. Dokonca aj úvod v Batburgeru bol fajn, hlavne doťahovanie Jasona a Damiána. A asi v tom úvode je problém. V prvej kapitole nám bolo povedané, akou obrovskou hrozbou Bane bude. Následne boli traja Robinovia odprataný a šlo sa na vec. A mne ten Bane nejak desivý nepripadal. Áno, vo fyzickej konfrontácií mal navrch, ale má ísť aj o majstra taktika a stratéga. A to som tu nejak nepostrehol. Za to tá akcia bola famózna.

Stále ale, ani pri tretej knihe, netuším, prečo tak veľa ľudí na Batmana od Kinga nadáva. Mňa to stále baví.

08.04.2020 4 z 5

Já jsem sebevražda Já jsem sebevražda Tom King

Batman si zostaví svoj vlastní ,,Suicide Squad" a vyráža doriešiť veci z jednotky. Pritom sa postaví Baneovi, ktorý nejak zabudol na ošatenie. Je to zaujímavá myšlienka, ale nejak mi nesedí, že Batman sa rozhodol spolupracovať s Weskerom, Ventriloquisto. Ostatných členov tímu ešte ako tak pochopím, ale naozaj Wesker, jeden z tých menej príčetných Batmanových nepriateľov? (I keď sa mi jeho poňatie v tomto komikse páčilo). Rovnako sa mi páčila dvojka Punch a Jewlee, chcem sa s nimi ešte stretnúť. Bronze Tiger toho zas tak moc nepredviedol.

Čo sa týka samotného deja, tak viac ako Batmanovo dobývanie Baneovej pevnosti ma bavili tie dva ,,listy" medzi Batmanom a Catwoman a Kingovo ,,pitvanie" sa v Batmanovi. Bane mi, okrem záverečného monológu, neprišiel nejak moc zaujímavý.

Čo ma ale naozaj dostalo, bol posledný dvojzošitový príbeh ,,Strechy". Okrem deja sa mi páčili tie easter eggy na, niektorých už zabudnutých, zloduchov, rovnako ako porovnanie prvého stretnutia s Catwoman z Golden Age a Millerovho ,,Roku jedna".

Aj druhou knihou ma Kingov Batman stále baví.

05.04.2020 4 z 5