Voliarty Voliarty komentáře u knih

Můj nejhorší nepřítel Můj nejhorší nepřítel Scott Snyder

Snyderovho Batmana v rámci New 52 som mal rád. Mesto sa v každom príbehu ocitalo na pokraji skazy (pravda, ku koncu série to už bolo trochu otrepané), klasických záporákov ako Joker, Riddler, Dr. Death poňal Snyder zaujímavo a všetko to bolo krásne nakreslené Gregom Capullom. Prišiel ale Rebirth, Batmana prebral Tom King a Snyderovi ostala vedľajšia séria All-Star Batman. Celkom som sa aj tešil, lebo ako píšem vyššie, Snyderov Batman sa mi ľúbil. Ale musím hneď tu a teraz napísať, že Můj nejhorší nepřítel ma sklamal.

Áno, príbeh sa už netočí okolo zničenia mesta, ale ide o road-trip, kedy sa snaží Batman dostať Two-Facea za liekom, ktorý by jeho nepriateľa vyliečil. Po krku mu ale idú záporáci, ktorý takmer nič nepredvedú a Batman ich sfacká na pár stránkach. Výnimkou je KGBeat (s ktorým mali český a slovenský čitatelia tú česť sa zoznámiť v komikse Deset nocí KGBeasta), ktorý je zaujímavý a Snyder z neho spravil naozaj nebezpečného protivníka. Škoda len, že sme sa nedočkali nejakej zaujímavej bitky medzi ním a Batmanom (dúfam, že toto nie je branné ako spoiler). Moc sa mi neľúbilo poňatie Two-Facea. Chlap, ktorý vie všetko na každého a vyhráža sa zverejnením Batmanovej identity, ku ktorej sa dostal naozaj zvláštne. A ten záver a celkové rozuzlenie mi príde také, nemastné-neslatné, proste veľký zásah do postavy si dovoliť v rámci hlavného vesmíru Snyder nemôže. Keby šlo o alternatívny vesmír, tak by to možno bolo iné, ale nechcem moc špekulovať. Čo sa ďalej týka postáv, tak mi moc nešmakovalo poňatie Alfréda (ten záver hlavne) a Gordona, pri ktorom som rád, že sa aspoň na poslednej stránke choval ako Gordon, ktorého všetci poznáme a milujeme. Nový Batmanov ,,Robin" Duke Thomas je fajn charakter, i keď pokojne s Batmanom mohol cestovať Dick Grayson alebo Tim Drake, ale to zas až tak nevadí. Trochu ma zarážalo, že si v kľude hovoria menami, aj keď sú nablízku cudzí ľudia.

Čo sa týka kresby, nie je to úžasný Greg Capullo, ale i tak sa občas našli stránky, na ktoré som ostal nadšene pozerať. A občas som neveriaci pozeral, ako to je hrozne nakreslené (vybaví sa mi ten jeden panel, na ktorom mal Batman hrozne veľký nos).

Ešte na záver tu máme príbeh, kedy sa Batman a Duke vyberú po stopách sériového vraha Zsasza pri čom Batman učí Dukea o hľadaní motívoch za zlom a Duke sa nám predstaví trochu viac, ako len ,,ten nový parťák, ktorý mláti zloduchov po Batmanov boku". Tento príbeh ma bavil, možno aj viac ako ten s Two-Faceom.

Ehja, nejako som sa rozpísal. Takže to ukončím stručne. Pre mňa osobne ide o najhoršieho Snyderovho Batmana. Ako však pozerám, našiel si svojich ľudí, ktorí si ho užili. Dobre pre nich.

02.08.2019 2 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Nakoniec ma odporúčania známeho a internetové nadšenie zlomili a ja som po tomto slávnom dielku siahol. A ostal som sklamaný, do čítania som sa musel nútiť, nejak ma to nebavilo. Robert Langdon je pre mňa strašne nezáživná postava. Pôsobí na mňa ako bábika, ktorú Sophie ťahá so sebou z bodu A do bodu B, kde na nás Dan Brown nahádže fakty a teórie, potom Langon pokračuje k bodu C, kde dostaneme ďalšie fakty a teórie. Toto ale musím na knihe uznať. Tie fakty, teórie a aj rébusy a hádanky, ktoré musia Langdon so Sophie riešiť, sú veľmi zaujímavé a dobre urobené. Rovnako dobre sú na tom aj antagonisti, ktorí ma, na rozdiel od hlavného dua, bavili. Celkovo ale prevažujú negatívne dojmy a viac ako tri dať nemôžem (a to som pri niektorých pasážach premýšľal, že dám len dve hviezdy).

16.05.2019 3 z 5

Batman: Květy zla Batman: Květy zla Scott Snyder

Tak je to lepšie jak Supertíha, to určite (hlavne preto, lebo Supertíha bolo len také slabé predjedlo, taká polievčička pred hlavným chodom, ktorým sú práve Kvety zla). Do centra diania sa viac dostáva Mister Bloom, ktorý v predchádzajúcej knihe bol skôr za oponou, a ja musím povedať, že ide o celkom zaujímavého záporáka. Jasné, nie je nijaký super originálny, ale určite je zábavný a ak by sa niekedy nejaký autor rozhodol priviesť ho späť (o čom pochybujem) proti by som nebol. Problém mám len s finále. Prečo? Za prvé, je to zase ,,strhujúce finále o osud mesta" ktoré je v každom Batmanovi od Snydera. Zase je mesto plameňoch, zase kopa mŕtvych (chcem vedieť, odkiaľ Gotham berie stále nových a nových obyvateľov). To ale nie je až tak veľký problém. Tým je skôr jeho rýchle a celkom, vzhľadom na danú situáciu, ľahké ukončenie. (SPOILER: Nad mestom narastá nejaká energická guľa, ktorá ho má celé zničiť. A Jim Gordon namieri na ňu superprvok /vynájdený v minulej knihe/ a je po hrozbe. Medzitým je do nej vtiahnutý Mr. Bloom a je po ňom, takže asi naozaj je zbytočne očakávať, že ho dáky autor v budúcnosti privedie späť, i keď smrť v superhrdinskom žánri nič neznamená KONIEC SPOILERU). Inač ide ale o pohodové čítanie, nie je to najlepší Batman (dokonca ani v rámci Snyderovej série), ale zase ani totálny odpad (ani v rámci Snyderovej série).

A nezabudnem zase vychváliť kresbu, Greg Capullo predvádza, tak ako aj v predchádzajúcich knihách, svoj talent a strašne dobre sa mi na jeho kresbu pozerá.

23.02.2019 4 z 5

Batman: Supertíha Batman: Supertíha Brian Azzarello

Bolo to slabšie. Gordon ako Batman fajn, len škoda, že ho ostrihali, oholili a vôbec sa na seba nepodobá. Čo sa týka Brucea, tak ten jeho stav...neviem, nejak ma nenadchlo ako to s ním vyriešili/vymysleli. Celý komiks pôsobí tak nemastne-neslano, ani dobre ani zle, proste Snyder nám doručil omnoho lepších Batmanov v tejto sérií. Pozitívom je tajomný záporák Mr. Bloom, ktorý sa viac predvedie až v ďalšej časti, v tejto bol skôr tým ,,tajomným mužom (či čo to je)v pozadí". I napriek malému počtu scén ale zaujal. Ďalším pozitívom je potom kresba Grega Capulla, ktorá sa mi neskutočne ľúbi.

01.02.2019 3 z 5

Morové lodě Morové lodě Mike Mignola

Povedal som si, že skúsim obohatiť svoju knihovníčku aj o ne-superhrdinský komiks. A Mignola je všade vychvaľovaný, tak som si povedal, že siahnem po nejakom jeho diele. Bohužiaľ, jeho Hellboy universe je strašne rozsiahly a je toho veľa a tak som teda siahol po sérií stojacej mimo ,,pekelného chlapca". A ako dopadlo moje prvé stretnutie s pánom Mignolom? Vynikajúco. Lord Henry Baltimor je celkom sympatický hrdina s tragickým príbehom, kresba je pochmúrna a k príbehu sedí, koniec navnadil na pokračovanie. A ja po ňom určite siahnem. A ak bude tiež také dobré, tak siahnem aj po iných Mignolových počinoch. Som spokojný.

26.01.2019 4 z 5

Zápisník smrti 2 Zápisník smrti 2 Tsugumi Ohba

Prvý diel som čítal dávno pred založením profilu na tejto databáze a preto hodnotím túto sériu až od druhého dielu. To len tak pre poriadok, keby niekoho (aj keď o tom pochybujem) zaujímalo, prečo nehodnotím aj diel prvý. Dobre a teraz k mange:

Konečne sa nám ukáže L, už ho nesledujeme, ako kuje pikle proti Lighotvi v tieni, ale vidíme ho pri premýšľaní v celej jeho kráse. Light pokračuje vo svojom vyčíňaní a pomaly prechádza z kategórie anti-hrdina do kategórie odporný hajzlík. Dej pekne plynie, scény kedy L a Light premýšľajú nad ďalším ťahom sú občas prerušené momentami, kedy ostane človek v napätí, lebo nevie čo čakať (rozhovor medzi Lightom a Naomi Misora). A Watari prekvapil.

30.12.2018 4 z 5

Punisher: Dole je nahoře, černá je bílá Punisher: Dole je nahoře, černá je bílá Garth Ennis

Po dlhom čase som sa vrátil k tejto sérií a musím povedať, že to moc nadšený návrat nebol. Príbeh je taký priemerný, samozrejme že od Punishera nečakám ťažko filozofické dielo o existencií, ale i tak sa mi predchádzajúci diel Matička Rus zdal lepší. Punisher je tu, dá sa povedať, odsunutý na vedľajšiu koľaj, viac priestoru je venované záporákovi Nickovi Cavellovi, ktorý bol zo začiatku zaujímavý, ale ku koncu ma prestával baviť. Zatienili ho Rawlins a Tereza. Čo ma ešte sklamalo, tak že to zhanobenie hrobu nebolo nejako moc využité. Dostali sme Punishera masakrujúci gangstrov vo väčšom (áno, naznačoval to už popis knihy, ale ja som si pod pojmom ,,apokalyptické krveprolití,, predstavoval väčšie jatky než tie, ktoré nám boli naservírované). Nie je to zlé, ale čakal som viac.

25.11.2018 3 z 5

Šílená odměna Šílená odměna Jimmy Palmiotti (p)

Tak som sa Harleynou prekúsal. Nebolo to zle čítanie, postava Harley Quinn ma, ako šialená anti-hrdinka, celkom bavila, vedľajšie postavy sú tiež celkom dobré (Syborg a Malý Tony), kresba mi tiež oko polahodila. Tak kde je problém? Asi v nevýraznom deji. Stane sa tu veľa vecí, ale všetky sa vyriešia, tak nejak jednoducho. Žiadne komplikácie. Áno, dá sa argumentovať tým, že je to odpočinkové čítanie, ale i tak...aspoň nejaký ,,konár pod nohy,, by to chcelo. A neustále útoky vrahov sa nerátajú, keďže ich Harley zvláda bez problémov. Čo ale oceňujem, je celkové vyriešenie vypísanej odmeny na Qunnovej hlavu a ten príbeh so zanedbávanou babičkou mal tiež celkom dobré rozuzlenie. Či siahnem aj po ďalších bookoch neviem, možno, určite ma ale tento prvý nesklamal tak, ako som podľa hodnotení očakával.

11.10.2018 3 z 5

Human Torch (Jim Hammond) Human Torch (Jim Hammond) Mike Carey

Len taký detail, príde mi, že je to viac o Torovi, než o Jimovi Hammondovi, ale to je len môj názor. Aj keď to podľa popisu znie ako filozofický komiks o hľadaní toho, čo to znamená byť človekom, tak sa nemusíte báť. Tej ,,filozofie,, je tam dosť málo, je to taká výplň medzi akčnými scénami, ktoré aj vďaka kresbe vyzerajú pekne. Tým nechcem povedať, že komiks je len o akcií. Obe postavy Toro aj Human Torch sú zaujímavé a rád by som si s nimi ešte dačo prečítal. (SPOILER: Príde mi, že tá záhada okolo Torovej matky a tomu, ako sa mu tie Hortonove bunky dostali do tela vyšumela do prázdna. Ako keby scenáristi zabudli, že niečo také riešili. KONIEC SPOILERU) Nesmiem zabudnúť pochváliť Mad Thinkera, čo je skvelo napísaný záporák a dodáva komiksu šťavu. Celkovo ide o dobré dielko, zoznámenie s, pre nás, menej známym hrdinom.

02.07.2018 4 z 5

Vargr Vargr Warren Ellis

Vraj tam nie je bond girl a pôsobí to ako rozťahaná poviedka. Plus ma odrádzalo meno autora. Od Ellisa som čítal len Iron-Man: Extremis, čo ma strašne nebavilo. Ale som fanda Bonda, tak som si tento komiks musel zohnať. A aj keď si odnáša len tri hviezdičky, tak neľutujem.

Absencia bond girl mi neprekáža a rozsah deja taktiež nie. Rýchlo to aspoň ubehlo. Grafická stránka ma tiež potešila. Kresba bola pekná a akčné scény luxusné. A vďaka absencií bond girl a rýchlosti deja si ich užijeme aj počtom.

Čo sklamáva, je hlavný záporák. Viac ma zaujímali jeho dvaja pomocníci, jeho dve ,,pravé ruky,,. Čo je škoda, lebo keby bol lepšie spracovaný, tak možno by som tú štvrtú hviezdičku aj pridal. Tak hádam u pokračovania.

18.06.2018 3 z 5

Mrtví prezidenti Mrtví prezidenti Brian Edmund Posehn

Deadpool. Ako ho charakterizovať? Nezavrie hubu, má katany a zabíja prezidentov. A zombíkov. Najlepšie v jednom. Tak, práve som zhrnul túto kravinu (myslené v tom najlepšom zmysle slova), ktorá je plná narážok, odkazov (nie len na pop-kultúru, ale aj na históriu) a humoru. Áno, je pravda, že smiechom mi bránica nepraskala, ale priblblý úsmev si pri čítaní našiel svoju cestu na moju tvár.

24.05.2018 4 z 5

Rumcajs se vrací II. Rumcajs se vrací II. Michal Opitz

Akože tak toto bolo niečo. Zatiaľ, čo prvé zoznamovacie číslo predstavilo postavy (čo som ako neznalec Rumcajsa uvítal), tak druhé sa vrhá priamo do akcie. A je to dobré, alebo skôr by sa hodilo spojene ,,bol to masaker!". Alien je fakt nebezpečný, každý kto mu skríži cestu to má spočítané a o Rumcajsa som sa naozaj, že bál.

Som zvedavý, ako to Michal Opitz ukončí.

06.03.2018 4 z 5

Rumcajs se vrací I. Rumcajs se vrací I. Michal Opitz

Priznám sa, že pre mňa ide o prvé stretnutie s Rumcajsom. Áno, doteraz som s tím to zbojníkom nemal tu česť, preto to nemá pre mňa ten WOW efekt, že sa stretol s Votrelcom (ktorého poznám o dosť lepšie). Čo je škoda, ale zas na druhej strane, táto moja neznalosť mi nebránila užiť si tento počin.

Čo sa týka príbehu, ide o prvé zoznamovacie číslo predstavujúce, ako sú na tom postavy (pre mňa je to fajn, lebo aspoň ako-tak spoznám Rumcajsov svet), pred tím než ich Michal Opitz vrhne v ďalšom čísle do akcie.

Kresba sa mi páči, ide z nej taká tá milá rozprávkovosť (čo je úplne v kontraste s krvavým dejom).

Celkovo som spokojný a zvedavý, ako to bude pokračovať.

21.02.2018 4 z 5

Trest Trest John Layman

Slabšie než Imperátor Pengiun. Hlavne ma zamrzelo, že dejová linka ohľadom Emperor Pengiuna, ktorá bola budovaná celú minulú knižku, je tu celkom rýchlo vyriešená. Plus hlavný príbeh o Wrathovi tiež až tak nepotešil. Z ničoho nič sa čitateľ dozvie, že v Gothame zomrelo niekoľko policajtov a že je tu Wrath o ktorom Batman aj Gordon vedia. A čitateľ len čumí a rozmýšľa či niekde niečo nepreskočil. Plus dejová linka okolo Man-Bata mi prišla trochu rušivá. Najlepšie by bolo, keby tie príbehy dali na koniec knižky naraz. Chápem, že v Amerike to takto vychádzalo v zošitoch, ale v knihe keď sa preskakuje medzi Batmanovým bojom za spravodlivosť a Langstromovými dobrodružstvami, tak je to dosť rušivé. Ale inač, akože fajn, čítať sa to dalo a stále to bolo lepšie ako Zastrašovacie taktiky.

15.02.2018 4 z 5

Amazing Spider-Man: Rodinný podnik Amazing Spider-Man: Rodinný podnik Gabriele Dell´ Otto

Na začiatok, som rád že tu máme konečne Spider-Mana mimo UKK alebo NHM alebo inej takejto rady. A teraz ku komiksu: keď som pred pár rokmi videl obrázky z anglického vydania, tak som kresbou nadšený nebol, skôr ma odradzovala. Neviem, čo sa za tie roky stalo, lebo teraz keď sa to ku mne dostalo v českej verzií, mi tá kresba nevadila, ale sa mi dokonca že aj ľúbila. Čo sa týka príbehu, ten je jednoduchý, Peter so sestrou putujú po svete (tri krajiny) a riešia otázky ohľadom ich rodičov. Dĺžka mi na jednej strane nevadila, pekne to ubehlo, na strane druhej je ale škoda toho malého počtu superzáporákov. Čo sa týka superzloduchov, tak plusko si tento grafický román odnáša za Kingpina, ktorý spĺňa to, ako má vyzerať správny záporák. Je to inteligentný, manipulatívny, odporný šmejd, ktoré mu ide len o seba a svoje dobro. Jeho súper Spidey tiež nezaostáva a pár krát som sa nad ním a jeho hláškami aj usmial. Celkovo to ušlo a dúfam, že toto bol začiatok vydávania Marvelu u nás aj mimo rady UKK a NHM.

06.02.2018 4 z 5

Beštie - Najkrutejšie postavy dejín Beštie - Najkrutejšie postavy dejín Simon Sebag-Montefiore

Zaujímavá kniha o tom, čoho všetkého zvráteného je schopná ľudská myseľ.

29.01.2018 5 z 5

Batman: Konec hry Batman: Konec hry Scott Snyder

Tak. Po ,,Smrt rodiny,, som sa nevedel dočkať ďalšieho duelu medzi temným rytierom a klauním princom zločinu v podaní Scotta Syndera. Ale už je to tu a zase je to riadna jazda začínajúca súbojom s Ligou spravodlivosti a končiaca...no prečítajte si to.

Scott Snyder zobral postavu smejúceho sa psychopata Jokera a popridával do jeho mytológie ďalšie aspekty, ktoré niekoho potešia a iný si bude trhať vlasy a nadávať, aká je to strašná hovadina. Ja som sa zaradil našťastie do skupiny číslo jeden a tento príbeh si užil.

29.07.2017 5 z 5

Batman: Hřbitovní směna Batman: Hřbitovní směna Scott Snyder

Tak na jednej strane je zlé, že k veciam, na ktoré sa príbehy odkazujú, nemá český/slovenský čitateľ prístup (pokiaľ teda nesiahne po zahraničných vydaniach), zas ale na druhej strane až na posledný príbeh mi to nejako nevadilo.

Nasledujúci odstavec môže obsahovať SPOILERY: Vedel som, že je Damian mŕtvy, nevedel som síce ako skonal, ale pre tie príbehy to nebolo dôležité. Ďalej sa tu spomínali udalosti, že Gordon je uväznený za vraždu, Batman stratil dobré vzťahy políciou, tieto udalosti ale nijak neovplyvnili príbehy. Len ten posledný je dosť mätúci, lebo tam sú tieto ,,odkazy,, hlavným stredom deja a aj koniec to má otvorený (pokračuje v Batman: Eternals, ktorého sa asi česky ani nedočkáme).

Ako také ,,odpočinkové čítanie,, pred Endgame to ušlo viac, ako dobre.

27.07.2017 4 z 5

Batman: Rok nula - Temné město Batman: Rok nula - Temné město Scott Snyder

Po jeho Jokerovi, som bol zvedavý, ako Snyder pojme ďalšieho klasického Batmanovského padoucha Riddlera. Celkom slušne. A slušný je aj ,,post-apokalyptický,, príbeh, v ktorom vyššie spomenutý Riddler drží celé mesto v šachu a Batman so svojím tímom (zatiaľ bez Robinov a Batgirls) je vždy pár krokov za ním.

Trošku ma zarazil ten koniec a to Batmanovské vyriešenie problému so sieťou a to, že napriek tím škodám, Gotham ,,o mesiac neskôr,, vyzerá celkom dobre. Tak rýchlo neopravujú škody ani japonci.

29.06.2017 4 z 5

Batman: Rok nula - Tajné město Batman: Rok nula - Tajné město Scott Snyder

Tak ja som po Sovách a geniálne strašidelnom Jokerovi ostal sklamaný. Red Hood celkom ako záporák ujde ale tá jeho ,,nihilistická filozofia,, by potrebovala trošku rozviť. Ďalej ten Bruceov strýko mi tam prišiel dosť nevyužitý a škoda, že Gordon je až na konci príbehu, ocenil by som jeho postoj k Red Hoodovi (v každom ,,zošite,, mohlo byť jeho vyhlásenie v médiach). Plus nejak mi ten zrod Batmana prišiel urýchlený. Oproti Roku jedna a Zemi jedna ide o najslabší ,,origin,, v češtine.

20.06.2017 3 z 5