Voliarty Voliarty komentáře u knih

Muž v hnedom obleku Muž v hnedom obleku Agatha Christie

Dobrodružno-romantické dielo s detektívnou zápletkou a so sympatickou hlavnou hrdinkou. Úvod je celkom zdĺhavý a miestami strácal môj záujem. Ale hneď, ako sa Anne dostala na loď, tak sa to zlepšilo. Stretávame pár postáv, ktoré sú zaujímavé a sympatické.

Najprv som sa nepotešil zakomponovaniu denníka Sira Pedlera, ale nakoniec sa jednalo o celkom úsmevne a miestami aj vtipné rozptýlenie.

S Plukovníkom, jeho identitou i charakterom som tiež spokojný.

Celkovo to môžem hodnotiť kladne. Pravda, niektoré romantické prvky mi prišli pritiahnuté za vlasy, ale zas to pekne sedelo s tou dobrodružnou atmosférou celej knihy.

15.09.2023 3 z 5

Proroctví Proroctví ONE (p)

Bolo nám predstavených kopec nových hrdinov. Našťastie sa v nich človek nestráca, i keď niektorí sú si celkom podobní. Ale páči sa mi, že ich osobnosti nie sú typicky hrdinské. Sú arogantní, zlostní a v prípade ,,Kovovej pálky" aj celkom vulgárni. Čo ale nevadí, keby to boli všetci dobráci od kosti, tak by neboli tak zaujímaví.

Na planétu zaútočili ufóni a hrdinovia s nimi bojujú. Teda, bojujú s jedným, ale je to celkom pekne nakreslený boj a vďaka mimozemšťanovej schopnosti aj napínavý. Čo sa týka Saitamu, ten likviduje zvyšok emzákov. Končíme potom otvoreným koncom, tak som zvedavý na ďalší diel.

Nebolo to zlé, ale neprišlo mi to tak zábavné, či vtipné, ako predchádzajúce diely. Akože sem-tam som sa pousmial, ale takých momentov bolo veľmi málo. Najviac ma pobavil bonusový príbeh ,,Losos".

Aj preto neviem, ako hodnotiť. Nebolo to také slabé, ako tretí diel ,Zvěsti",ale ani silné, ako ostatné diely. Niečo medzi silnejšími troma a slabšími štyrmi.

P.S.: A Desivá Smršť je na jednu cezpapulu. Saitama by jej mal predviesť, čo dokáže, aby si mladá toľko nevyskakovala. I keď s jej schopnosťou sa jej nemôžem veľmi čudovať.

14.09.2023 3 z 5

Veľká štvorka Veľká štvorka Agatha Christie

Hercule Poirot proti zločineckej organizácií, ktorá sa snaží ovládnúť svet? Znie to bizarne a práve preto som si to chcel prečítať. No...ostali vo mne zmiešané pocity.

Priznám sa, že Poirot s Hastingsom mi sem-tam liezli na nervy. Pri Poirotovi mi občas liezlo krkom jeho ego a nečinnosť. A vlastne celá tá jeho rola v tomto príbehu bola divná. Stane sa zločin, príde Poirot, zistí, ako sa zločin stal a že ho spáchala Veľká štvorka. A hotovo. A Hasting mi vadil tým, ako chcel stále niečo robiť i keď nevedel čo. Také hnanie sa do boja bez plánu. Ale na obe vlastnosti som si časom zvykol.

Čo sa týka Veľkej štvorky, tak tam mám pár problémov. Hlavne s jej členmi. Li
Čhang -jen znie zo začiatku ako zaujímavý protivník, taký Fu-Manchu. Bohužiaľ ale po celý dej ostáva v pozadí a to, že sa s Poirotom nestretne zoči-voči je pre mňa premárnenou príležitosťou. Číslo dva a tri sú celkom nevýrazné. A potom je tu najaktívnejší člen - číslo štyri. S ním Poirot asi najviac skríži cesty. Napriek tomu sa ale o ňom veľa nedozvieme, iba, že je skvelý herec a že je krutý a zlý. Zase ale ma tou svojou takmer až superschopnosťou meniť vzhľad bavil.
A zaráža ma ich plán. Ono celú knihu sa hovorí, ako túžia ovládnuť svet, ale nerobia nič iné, ako len vraždia tých, ktorí vedia o ich existencií. Asi raz sa spomenie, že spáchali útok na lode a potom, že Poirot má zoznam incidentov, ktoré ale Hasting nemôže opísať. A vlastne celkovo k tej ich snahe ovládnuť svet sa dostaneme až v poslednej kapitole.
Zase ale, ako celok Veľká štvorka, ako to všemocné, takmer neporaziteľné zlo, ktoré má agentov všade, funguje.

Tempo knihy je rýchle, zo začiatku na mňa až moc. Ale aj v tom je to čaro. A celkovo, i keď som mal zo začiatku rozpačité pocity, tak musím priznať, že svojím spôsobom ma toto dielo bavilo. Pravda, bližšie ako ku klasickej detektívke to má k dobrodružným románom, kde hrdinovia bojujú so ,,superzlosynmi" (ako je v tejto knihe priamo povedané).

Netradičný Poirot, ale svojím spôsobom dokázal zabaviť.

19.08.2023 3 z 5

Noční návštěvník Noční návštěvník Jeffery Deaver

Už toľko dielov ubehlo, odkedy sa Lincoln a Amélia spojili, aby dostali psychotického zberateľa kostí?

Tak ako v Poslednej hodine, aj v Nočnom návštevníkovi sa Deaver zaoberá aktuálnym problémom, ktorým sú dezinformácie, fake news, zavádzanie, falošná pravda a podobne. Čo sa týka deja, mám pocit, že oproti predchádzajúcim dielom je priamočiarejší. Nie je tu plán skrytý v pláne, ktorý má plán a celé to je vlastne súčasť jedného plánu.

Čakal som, že Deaver sa trochu viac pohrá s tým, že Rhyme je odstavený mimo službu. Ale úprimne, nejak veľké problémy to Lincolnovi nerobilo. Deaver to vlastne vyriešil za mňa celkom jednoducho, ba lacno - Amélia proste zo stôp zobrala po dva vzorky pre policajtov i pre Rhymea.

K postavám som sa vyjadroval už pri predchádzajúcich dieloch, nič viac nemám. Len stále som smutný, že Pulaski je v pozadí. Nových postáv veľa nie je, vlastne si spomeniem len na jednu výraznejšiu, Lylea Spencera, ktorý bol fajn.

Zámočník ako antagonista funguje. Je to inteligentný sadistický sociopat, ktorého schopnosť dostať sa kamkoľvek je desivá. Jedna vec mi pri ňom ale vadila: SPOILER: To vážne on aj Kitt mali podobné detstvo? Obaja prišli o mamu a obaja mali prísnych otcov? Trochu lacný trik, ako čitateľa naviesť na to, že Kitt je Zámočník, i keď už vieme, že ním nebol. KONIEC SPOILERu.

Pri čítaní sa dostavil pocit, že Deaver mierne recykluje sám seba. SPOILER: Tak ako v Oceľovom bozku, aj tu sa policajt ocitne v horiacej budove. A finálna konfrontácia medzi Rhymeom a Zámočníkom mi pripomenula Horiaci drôt. KONIEC SPOILERu.

Nočný návštevník je stále fajn Deaverovka. Možno priamočiarejšia, ako predchádzajúce diely, ale stále zábavná. Fajn zloduch, fajn zvraty a pár úsmevných momentov. Všetko, čo od Deavera čakáte.

28.07.2023 4 z 5

Ostrý řez Ostrý řez Jeffery Deaver

Priznávam, že zo začiatku som mal problém sa začítať, ale podarilo sa.

Zápletka je fajn, téma diamantov mi sadla. Je tu veľa zaujímavých (dúfam, že aj pravdivých) informácií o diamantovej branži. Áno, možno je dej trochu pritiahnutý za vlasy a zloduchovia zase boli majstri stratégovia a geniálni taktici, u Deavera som ale na to zvyknutý a nič menej už nečakám.

Čo sa týka postáv, tak mi príde, že oproti posledným dielom tu Deaver viac zapája aj to ľudské z Rhymea, ktorý tak nie je len super-geniálnym mozgom odhaľujúci super zložité plány zločincov. Som za to rád. Amélia štandard. Čo ma zamrzí, je môj obľúbenec Ron Pulaski, ktorý je tu odsunutý úplne do úzadia. A postava Vimala, alebo skôr kapitoly z jeho pohľadu, ma veľmi nebavili.

Ako vždy, k zloduchovi sa musím vyjadriť cez SPOILER, takže SPOILER: Vladimír Rostov je celkom zábavný šialenec, ktorý hovorí divné veci, je posadnutý diamantami a v týraní obetí sa priam vyžíva. A celkom sa mi páčilo, ako sa len-tak rozhodol zapojiť do cudzieho plánu a pomôcť hlavnému zloduchovi. KONIEC SPOILERu.

Štandardný Deaver. Téma mi sadla a i napriek tomu, že som mal občas problém sa začítať, tak som si knihu užil.

27.06.2023 4 z 5

Baneovo město. Díl druhý Baneovo město. Díl druhý Tom King

Batman pod taktovkou Toma Kinga bola zaujímavá séria, ktorá sa dosť líšila od Snyderovej (vyšla komplet česky). King sa viac ako o akciu zaujímal o Batmana, čo ho poháňa, čo ho motivuje a hlavne sa viac zaujímal o jeho vzťah s Catwoman (stále mám pocit, že King má na túto babu nejakú úchylku).

Aké je finále? Také, aké by finále malo byť - veľkolepé! Zisťujeme, že Bane mal síce super-premakaný plán, ale Batman má super-premakaný proti-plán (SPOILER: I keď zas, zomrel Alfréd, i keď ako zisťujeme, išlo o sebaobetovanie. Tak asi to bol stále
super-premakaný proti-plán? KONIEC SPOILERu). Súboj s Baneom je dobre nakreslený, radosť na to pozerať. Čo sa týka Thomasa Wayne, ten je skvelým antagonistom. Je krutý, drsný, ale jeho motivácia je pochopiteľná. Som s ním spokojný. A musím vyzdvihnúť scénu/zošit, keď sa Batman dozvie pravdu o Alfrédovi.

Samozrejme je tu pár vecí, ktoré mi prišli zvláštne. Jednou z nich je, že Batman pri boji nedrží slovo. Akože chápem, ide o osud mesta a Bane mu veľmi ublížil, ale i tak mám Batman zafixovaného, ako hrdinu, ktorý keď povie, že sa bojuje bez pomoci, tak sa bojuje bez pomoci. Ďalšou vecou je, to Ventriloquist a Psycho Pirate teraz vedia, že Bruce je Batman? A taktiež som nepochytil, akú úlohu mal Ventriloquist v príbehu. A posledná vec...zdá sa mi to, alebo v podaní Kinga Batman potrebuje pri súbojoch pomoc od Catwoman? Nemal by byť jeden z najlepších bojovníkov DC?

A kritizujem finálne číslo série, lebo mi prišlo chaotické s tými preskokmi. Finálnym číslom nemyslím ten ,,kalendár" Batmanových dní, ktorý je možno zbytočný, ale má pár fajn momentov. Niektoré mi prišli, ako zo strieborného veku komiksov.

Pri kresbe je divné, ako sa mení každé dva zošity. Keby sa aspoň nejednalo o tak odlišné štýly.

Batman od Toma Kinga bola zaujímavá séria. Mala pár slabších momentov, ale inak sa jedná o skvelé čítanie. A finále bolo veľkolepé - ako má byť!

20.06.2023 4 z 5

Baneovo město. Díl první Baneovo město. Díl první Tom King

Konečne sa rozriešil ten veľký problém. Nie, Bane stále ovláda mesto Gotham. Hovorím o otázke, ktorá sa tiahne touto sériou - stretli sa prvý-krát na ulici, alebo na lodi? Bez srandy, keď sa to riešilo prvý-krát, tak ma toto pomrknutie potešilo. Ale už mi príde, že je toho veľa.

Máme tu dve dejové linky. V prvej sledujeme dystopický Gotham, v ktorom tvrdou rukou vládnu zloduchovia. Táto linka možno nie je nijak originálna (Gotham ovládaný zloduchmi sme tu neraz mali), ale bavila ma. Je svojim spôsobom srandovné sledovať policajtov Riddlera a Jokera, ako vyšetrujú vraždu a hlásia to komisárovi Starnegovi, ktorý následne povolá Batmana. A potom tu máme ten moment. (SPOILER: Damian si zase hrá na macha. A svojím spôsobom som rád, že jeho tvrdohlavosť a arogantnosť má dopady a vlastne vďaka tomu umiera Alfréd. Teda...som rád, že to má dopady a nie, že zomrel konkrétne Alfréd. Jedná/jednalo sa o úžasnú postavu a dôležitú súčasť
Bat-príbehov, ktorú som mal rád. KONIEC SPOILERu).

Bane je fajn, i keď nemá toľko priestoru. Jeho motivácia a to, čo ho poháňa, mi prídu zaujímavé. A otázka...vážne je Gotham Girl tak silná?

Čo sa týka linky uzdravovania Batmana, tak tam nemám moc čo napísať. Bat a Cat spolu cvičia, flirtujú, kecajú a príde mi, že King cez Batmana ventiluje svoju posadnutosť (nadržanosť?) Catwoman.

Ako úvod finále to funguje. Ukazuje nám to situáciu v Gothame a pomaly pripravuje hrdinov na záverečnú bitku.

20.06.2023 4 z 5

Pád a padlí Pád a padlí Tom King

Neviem, či sa jedná o spoiler, ale užívateľ fvalek to spomína a anotácia vlastne tiež.

Inteligentní zloduchovia s prepracovanými plánmi ku komiksom tak nejak patria. V tomto diely zisťujeme, že vlastne za všetko, čo sa v tejto sérií stálo od prvých stránok prvého čísla, môže vlastne Bane. Súhlasím, že je to celkom nedôveryhodné. Bane ovláda celým Arkham (áno, zas a znova tento ústav ovláda nejaký zloduch), ale nie sú o tom záznamy a všetko je tak nahraté, že to oklame celú Bat-rodinu. Na druhej strane ma odhalenie celého toho plánu bavilo. Treba proste privrieť oči a pristúpiť na to, že Bane je strategický super-génius.

Thomas Wayne z inej reality má pochopiteľnú motiváciu prečo robí, čo robí a vďaka tomu je fajn antagonista. SPOILER: Čakal som, že Batman bude s pokušením, ktoré mu ponúka otec - kompletnú rodinu, bojovať. Nečakal som, že tak ľahko sa obráti proti vlastnému otcovi, i keď z inej reality. KONIEC SPOILERu. Páči sa mi paralela s tou ruskou knižkou, ktorú už v tejto sérií King spomínal.

Čo sa týka Secret Files, tak niektoré príbehy boli fajn (Riddler, Hugo Strange) a iné nie (Psycho Pirate).

Je tu síce pár vecí, na ktoré treba pristúpiť, ako je napríklad Bane s bezchybným superplánom, alebo Alfred, ktorý sa správal ako sa správal, ale inak sa jedná o fajn diel.

19.06.2023 4 z 5

Temné můry Temné můry Tom King

Mne to nesadlo.

Tak ako píše užívateľ fvalek, aj ja som mal, aspoň pri troch príbehoch, problém určiť, či ide o realitu, alebo nočnú moru. Ďalej priznávam, že mi nesadol spôsob, ktorým sa zloduchovia snažia zlomiť Batmana. Keby to bol príbeh k Scarecrowovi alebo Hugo Strangeovi, tak fajn. Ale tak nejak mi tento spôsob (pomocou nočných môr docieliť šialenstva) k Baneovi nesedí a prišlo mi, že King chcel znova len rozoberať Batmana zaujímavou cestou (a zároveň pomachrovať, že pozná históriu Batmana a Catwoman).

Nebudem ale klamať, niektoré príbehy sa mi páčili, či už vizuálom (Professor Pyg), alebo nápadom (rozlúčka so slobodou).

Ďalší môj problém opäť súvisí s Baneom. Konkrétne mám problém s jeho správaním. Nepôsobí na mňa ako ten majster stratég, ktorý chce zlomiť Batmana, ale ako dieťa, ktoré keď nedostane čo chce, tak zúri (SPOILER: Najprv poprosí Waynea a ďalší boj a potom je plný zúrivosti? Neviem, toto mi k Baneovi nesedí. KONIEC SPOILERu).

Pre mňa sa jedná o priemerný komiks, ktorý nás, ako v podstate aj predchádzajúce diely, pomaly pripravuje na finále.

19.06.2023 3 z 5

Poslední hodina Poslední hodina Jeffery Deaver

Najhoršie/najslabšie hodnotená Rhymovka. Trochu som sa obával, ale márne, pretože mňa kniha bavila. I keď chápem to hodnotenie.

Dej sa odohráva v Taliansku a zdá sa mi, že samotný Rhyme tu nemá toľko priestoru, ako v starších knihách. Amélia je na tom v podstate lepšie, ale mám pocit, že hlavnou hviezdou je tu nová postava talianskeho lesného policajta Ercolea Benelliho. Čo mi nevadí, Ercole mi prišiel sympatický. Prekvapivo mi, svojím spôsobom, prišiel sympatický i Dante Spiro. Jedná sa o tvrdú, prísnu postavu, ktorá má, podľa mňa, liezť svojim správaním na nervy, ale mňa bavil. A čím kniha postupovala, tým viac si získaval moje sympatie.

Samozrejme, ako vždy, ak sa chcem viac rozpísať o deji a hlavnom záporákovi, tak musím prejsť do spoilerov, takže SPOILER: Skladateľ je zaujímavým protivníkom. Musím povedať, že s podobne ,,vyšinutým" človekom sa Rhyme asi ešte nestretol. Jedná sa ale aj o najsympatickejšieho Rhymovho protivníka. A to hlavne preto, lebo vlastne ani nie je zlý a v závere sa z neho stáva, dovolím si tvrdiť, hrdina. Totiž sa ukáže, že Skladateľ vlastne nie je psychotický únosca, len mierne mimo zmýšľajúci človek posadnutý hudbou, ktorý pracuje pre americkú informačnú službu v snahe dolapiť teroristov. Áno, dej sa v závere mení a z kriminalistického pátrania po únoscovi sa stáva skoro až špionážny triler o snahe zabrániť teroristickému útoku. I tak to bavilo, mám rád oba druhy trileru, kriminalistický i špionážny. KONIEC SPOILERu.

Keďže kniha vyšla vtedy kedy vyšla, tak sa Deaver púšťa do, vtedy aktuálnej, témy imigrantov. A ako dokázali sociálne siete, jedná sa o veľmi citlivú a kontroverznú tému, na ktorú všetci máme svoj názor. Deaver tu zastáva názor, aký zastáva a to nemusí byť mnohým po chuti. A verím, že aj to sa odzrkadlilo na niektorých hodnoteniach.

Zhrniem to tak, že kniha ma bavila i napriek tomu, že ,,hlavný protagonista" série Lincoln Rhyme tu nemá až toľko priestoru. Zmena prostredia mi nevadila, hlavný protivník je fajn, nové postavy talianskych vyšetrovateľov boli sympatické a sem-tam som sa aj zasmial na pár vtipných scénach. Za mňa fajn diel.

Na záver musím vyjadriť smútok nad absenciou môjho obľúbenca Rona Pullaského.

28.05.2023 4 z 5

Batman Mikea Mignoly Batman Mikea Mignoly Mike Mignola

Postava milionára, ktorý pobehuje preoblečený za netopiera, pričom z neho majú ľudia strach a to v atmosférickej temnej kresbe Mikea Mignolu. Znie to dobre? Ono to je dobre!

Skaza, ktorá postihla Gotham je otváracím (aj najdlhším) príbehom tejto zbierky. A ja som spokojný. Príbeh má dobrú beznádejnú (dovolím si povedať, že priam depresívnu) hororovú atmosféru. Scenáristi sa tu so žiadnou postavou nemaznajú a takto nejak si predstavujem, že by mal fungovať Lovecraftovský horor, v ktorom sa postavy stretnú so zlom mimo náš svet. A koniec je taktiež výborný. Taktiež sa mi páčilo spracovanie niektorých postáv známejších z kánonu Dc. A celé je to zabalené v peknej Mignolovej kresbe.

Potom je tu slávnejší príbeh Gotham za svitu plynových lámp. Celkom ma prekvapila krátkosť príbehu. Nebol zlý, len by som rád tento Gotham spoznal viac. A taktiež vďaka celkovej krátkosti to odhalenie identity Jacka Rozparovača pôsobilo jednoducho a ľahko. S kresbou, ktorá mi miestami prišla nedokonalá, som spokojný. Možno práve preto, lebo tá ,,nedokonalosť" pridávala na celkovej atmosfére.

Plynáreň bola taký kraťas, ku ktorému sa nedá moc čo povedať. Kresba mi prišla trocha chaotická, ale zase koniec a záverečná irónia boli fajn.

Posledný príbeh Svätyňa je divný. Ale tak dobre divný. Mystický, hororový, tajomný a neistý. Celkom ma to bavilo, i keď som sa v tých Droodových kecoch strácal.

Čo sa týka Batmana, tak moja knihovnička prekypuje jeho komiksami. Niektoré sú skvelé, iné fajn a nájdu sa aj hrozné. Tento kúsok ale v tej poličke zaujme hrdé miesto medzi tými super kúskami.

01.04.2023 5 z 5

Nezastavitelní Nezastavitelní Joss Whedon

Všetko dobre raz skončí. Platí to aj pre komiksové série.

Prvému dielu som dal nadšene plný počet. Druhý a tretí boli dobré, ale ohodnotil som ich len silnými štyrmi. Finále tejto skvelej série, si ale opäť odnesie plný počet.

Jedná sa o veľkolepé finále. Konečne pochopíme to proroctvo i ako funguje Breakworld. Nemám čo k tomu viac. Je to finále, ako má byť.

Postavy a ich vzťahy sú tu úplne skvelé. Či už Kitty a Colossus, ktorý sa snažia vyriešiť svoj vzťah, Emma a Cyclops, ktorý majú zábavnú konverzačku uprostred boja, Beast a agenta Brandonová, ktorí musia napriek vzájomnej neznášanlivosti spolupracovať alebo skvelé učiteľsko-študentské duo Logan a Armor. Len škoda, že poslední menovaní mali tak málo priestoru.

Taktiež sa priznám, že nikdy som nebol nejaký veľký fanúšik Cyclopsa. Nie, že by som ho nemal rád, len nikdy si naplno nezískal moje sympatie. Tento komiks to zmenil. Ukazuje, prečo je vodcom X-Meno a prečo ho mnohí čitatelia majú radi.

Príde mi, že na to, ako je to veľkolepé a osudové, tak sem Whedon zakomponoval viac vtipu (alebo aspoň ja som sa viac-krát zasmial).

Kresbe nemám čo vytknúť (opäť) a páčilo sa mi, ako je spravené trasenie, keď sa postavy nachádzali v rakete.

Som spokojný. Skvelé finále pre skvelú sériu. Teraz len dúfať, že sa opäť dočkáme podobne kvalitnej (nie len X-Men) série.

23.03.2023 5 z 5

Rozervaní Rozervaní Joss Whedon

Som rád, že som si dal pred týmto dielom pauzu a prečítal som najskôr G ako Genocída a Impérium. Je ale pravda, že tá pauza bola dlhá a preto som sa na začiatku mierne strácal vo vzťahu Kitty Pryde a Colossus, alebo lepšie povedané, nechápal so to Kittyne správanie.

Ďalej sa priznám, že ma trochu mrzelo, že hrdinovia väčšinu príbehu neboli vo forme, v akej ich mám rád, ale boli ,,mimo". Zase ale vidieť takto Logana bolo na nezaplatenie.

Linka s organizáciou SWORD bavila. A príde mi, že čo sa týka Orda (protivník z prvého dielu) tak Whedon z neho robí viac, ako len ,,prostého" silného ,,buchača". Je ochotný pre záchranu planéty spraviť čokoľvek, i plaziť sa a prosiť, ak to bude nutné. Neviem, ale vďaka tomuto mi príde trochu komplexnejší a som rád, že mu Whedon pridal túto ,,ľudskejšiu (znie to paradoxne, keďže je to ufón, ale chápeme sa) stránku". Robí ho, aspoň v mojich očiach, sympatickejšim, ako bol v prvom diely.

Kresbu opäť hodnotím kladne, dobre v nej vyniknú postavy i akcia. A taktiež musím pochváliť Whedona, že medzi tými napätými chvíľami našiel priestor na nejeden podarený vtip.

Za mňa spokojnosť a teším sa na záver.

22.03.2023 4 z 5

Životní zásluhy Životní zásluhy Nick Spencer

Za mňa z doterajších dielov v tejto sérií najlepší. Zase nás čakajú dva príbehy na rozpätí piatich zošitov.

V prvom sledujeme J.J.Jamesona a Spider-Mana, ktorým ide po krku tajomný zlosyn. A aj napriek tomu, že J. Jameson je už Spider-Manovým zástancom, tak jeho postava nestratila nič na svojich spôsoboch, ktoré ju robili zábavnou. Čo sa týka záporáka, tak som s ním celkom ,,ok“. Taký ,,výstrel z minulosti“. A zdá sa to len mne, alebo je Ox z Enforces nejak obrovský? Mám pocit, že v tejto kresbe je nabúchaný ako Hulk.

Čo sa týka druhého príbehu, tak som spokojný. Ústrednou témou je, prečo je teta May skvelou osobou. Keďže mám túto postavu rád, tak ma to aj bavilo. Plus Taskmaster a Antman sú zábavne napísané duo. (SPOILER: Len to odhalenie, že tým bezdomovcom je Ned mi príde zbytočné. Aký malo zmysel vrátiť Neda, keď ho hneď zabili? KONIEC SPOILERu).

Tretí diel je lepší ako predchádzajúce a presviedča ma, aby som nad touto sériou nelámal palicu. Hlavne, keď už v ďalšom diely vyvrcholí jedna z vecí, ktoré Nick Spencer od začiatku budoval.

27.01.2023 4 z 5

Ocelový polibek Ocelový polibek Jeffery Deaver

Aj dvanásty diel tejto krimi-série ma opäť presvedčia o tom, prečo túto sériu tak zbožňujem.

Zo začiatku sledujeme Lincolna a Améliu rozdelených, obaja vyšetrujú svoje prípady. Rhyme občiansko-právny spor ohľadom žaloby za smrť spôsobenú na eskalátore a Amélia pátra po sériovom vrahovi. Ako to ale býva, na oboch prípadoch je niečo viac a možno majú toho viac spoločného, ako sa na prvý pohľad zdá.

Linka Rona Pulaského je zaujímavá. Nečakal som, že sa vyvinie, ako sa vyvinie. Pulaski je zábavná postava, ktorá je asi najviac ľudská a preto má jeho dejové linky vždy tak dobre zabavia.

Posledná dejová línia sa týkala Nicka Carelliho a až toľko ma nebavila. Vždy, keď sa dej presunul na Nicka, tak som stranami rýchlo preletel, aby som sa vrátil k zaujímavejším častiam príbehu. Čím ale kniha postupovala, tým viac som si na túto linku zvykal. Ale i tak ju považujem za asi najslabšiu časť knihy.

Čo sa týka vraha, tak napriek svojím krutým metódam sa jedná o páchateľa, s ktorým čitateľ sympatizuje.

S knihou mám pár problémov, ktoré sa ale vyskytujú ku koncu a preto ich zahrniem pod SPOILER: To, ako Sachsová prišla na Nicka mi príde, že si Deaver nevedel rady. Naozaj intuícia? Taktiež, ten vzťah medzi Vernonom a Alicou mi na konci prišiel úplne iný, ako je nám celú knihu prezentovaný. Jasné, má sa jednať o zvrat v deji, ale nepríde mi dôveryhodný. Proste Alice sa celú knihu voči Vernonovi chová submisívne, ale na konci zistime, že ho už od začiatku zviedla? Neviem, veľmi mi to nesedí. Taktiež môžem kritizovať Alicin cieľ, ktorým je zabiť náhodných ľudí, ktorí nemuseli vyrobiť to konkrétne auto, ktoré jej zničilo život, ale stačilo jej, že pracovali pre/s firmou, ktorá tie autá vyrobila. Príde mi to ako od veci motivácia a cieľ, zas ale to môžeme obhájiť tým, že mentálne na to nebola práve najlepšie. KONIEC SPOILERu

Ďalšie výčitky smerujem na korektúru, keď niektoré slová boli chybne vyskloňované, alebo chýbalo písmeno.

Aj napriek pár chybičkám sa jedná o skvelú knihu. Hlavné postavy zbožňujem, ústredný antagonista je krutý, ale svojím spôsobom sympatický. Tých 600 strán padlo ako nič.

25.01.2023 4 z 5

Přátelé a protivníci Přátelé a protivníci Nick Spencer

Je to celkom ok.

Druhý diel sa skladá z dvoch príbehov. Prvý je celkom fajn, Spencer sa trochu viac venuje postave Boomeranga. I keď je Frederick Myers kretén, tak Spencer ho robí trochu sympatickejším. Som zvedavý, čo s ním ešte v budúcich číslach postvára.

V druhom príbehu sa vracia naša obľúbená Black Cat. A spolu so Spider-Manom sa zapletú s Cechom zlodejov. Tento príbeh ma bavil viac. Asi vďaka tomu, že mi prišiel vtipnejší, Spidey tu má svoje klasické hlášky. Trochu mi vadí koniec tohto príbehu, ktorý mi prišiel urýchlený, i keď to vyriešenie situácie bolo vtipné. Za ten pocit urýchlenosti môže asi aj jeden faktor, o ktorom som sa viac rozpísal v odstavci nižšie. A vyriešili sa problémy medzi Spider-Manom a Black Cat, o ktorých bohužiaľ veľa nevieme, lebo sa odohrali v komiksoch, ktoré u nás nevyšli. Nevadí. Dvojka Spider a Cat ma baví.

Celkom fajn mi prišla linka s Marry Jane a ,,Vzhlížencami". Pri záverečnom zošite som si spomenul na komiks Šťastné narodeniny (vyšlo v roku 2010 u Crwe), ktorý končil zošitom, v ktorom teta May rozpráva o tom, ako vstrebáva zistenie, že Peter je Spider-Man a Spidey medzitým bojuje s nejakým zetkovým zloduchom. A ten boj je tam len, aby tam bola nejaká akcia, primárne sa dej sústredil na May. A mám pocit, že tak to mal spraviť aj Spencer. Venovať sa primárne Marry Jane a nie rozdeľovať pozornosť medzi ňu a uzavretie linky s Cechom zlodejov. Toto delenie je jedným z faktorov, prečo mi linka s Cechom prišla urýchlená.

Ako celkom je to ale ok. Taká zbierka výplnkových príbehov.

22.01.2023 3 z 5

Největší podfuk všech dob Největší podfuk všech dob Joshua Williamson

Na Willaimsonovi sa mi páčia dve veci. Ako láka na veci budúce. V tomto prípade hneď prvým číslom, v ktorom sa vracia Godspeed, ktorým Williamson láka na tajomného masívneho zloducha, ktorý chce Flasha zničiť. Zvyšok komiksu sa potom venuje veci, na ktorú nás Williamson pripravoval pár dielov. A súvisí to s druhou vecou, ktorú mám na ňom rád. A to je, ako vracia do hry ,,zabudnutých" Flashových zloduchov. Najprv Huntera Zolomona a teraz Jamesa Jesseho, pôvodného Trickstera.

Jedná sa o zaujímavého antagonistu so zábavnou osobnosťou a pochopiteľným motívom. Trickster nechce byť zabudnutý. Chce, aby si ho Central City pamätalo. Nebudem klamať, ale čakal som od neho trochu komplexnejší plán (SPOILER: Nakaziť celé mesto zdrojom múdrosti a nechať zloduchov, aby ho okradli mi príde také strašne jednoduché, možno by som použil výraz ,,primitívne". KONIEC SPOILERu).

Jasné, Barry si zase poplakal. Najprv v prvom diely, ktorý odkazuje na veci, ktoré u nás nevyšli, takže ma to nechalo celkom chladným. A potom nakoniec, keď mu došlo, že je pesimista (Ale nie! Aká to prekvapivá informácia).

Celkovo som s týmto dielom spokojný. A môže za to primárne hlavný antagonista.

19.01.2023 4 z 5

Navzdory osudu Navzdory osudu Kóhei Horikoši

Myslel som si, že predchádzajúci diel bol príprava a teraz bude akcia. Ale nie. Minulý diel predstavil nové postavy a až tento ich (spolu so starými) pripravuje na akciu. Zo začiatku som sa nevedel začítať, ale s nástupom Red Riota som sa do toho dostal.

Trochu som si obľúbil členov Veľkej trojky, ktorý ma v minulej knihe vôbec nezaujali. Tu sa ale trošku viac prehĺbili. Samozrejme sa do príbehu pridávajú nové postavy, z ktorých za zmienku stojí Fat Gum, ktorý si ma okamžite získal.

Spomínal som nástup Red Riota. To ma potešilo, lebo sa jednalo o zameranie na iných študentov. To je to, čo od tejto mangy chcem a čo vychvaľujem. Deku je fajn, ale o ňom vieme už prvé-posledné. Nech zažiaria aj iné postavy. Úplne skvelá scéna je, keď v miestnosti sedia Kirišima, Bakugó, Tokoyami, Kaminari, Sero a len tak sa rozprávajú o schopnostiach. Je to krátka scéna, ale také chcem. Proste vidieť interakcie medzi ,,vedľajšími“ postavami. Najlepšie bez zásahu ,,hlavných hviezd".

Koniec napovedá, že od budúceho dielu už naozaj môžeme čakať akciu. Teším sa.

18.01.2023 4 z 5

Zdrojová pouť Zdrojová pouť Joshua Williamson

Flash vyráža s Iris za novými zdrojmi. Nebavilo ma to tak, ako som čakal. Našťastie Barry už nie je uplakanec, i keď ho stále sem-tam zachváti sebaľútosť. Iris mi neprekážala, bola v pohode a dá sa povedať, že celkom odľahčovala atmosféru príbehu, bola zábavnou protiváhou k vážnemu Barrymu.

Stretávame nové postavy, ktoré sú ,,ok". K Fuerze nemám čo napísať, Psych bol fajn a vďaka jednej veci sa na neho teším aj naďalej (SPOILER: Jeho vedomosť o zdrojovej vojne môže ešte riadne zatriasť Flashovým svetom. KONIEC SPOILERu).

A potom sú tu hlavní záporáci tohto komiksu - pár Gemini, ktorý mi prišli celkom fajn. Jedná sa o zamilovanú dvojicu v zaujímavých kostýmoch (zaujímalo by ma, prečo sa rozhodli pre také ,,karnevalové" kostýmy) a fajn schopnosťami. Po tom, čo sa stalo v závere, tak premýšľam, či ich ešte niekedy uvidíme. Cítim tam potenciál. SPOILER: Šialená ženská so schopnosťou vysávať energiu, ktorá si myslí, že je nesmrteľná by mohla byť fajn prídavkom medzi Flashových zloduchov. KONIEC SPOILERu.

Kresbu hodnotím pozitívne. Tam, kde ostatné prvky tohto komiksu boli ,,ok", alebo ,,meh", tak kresbu môžem len a len pochváliť. Dá sa povedať, že celé dielo povznášala.

A čo sa týka tajomstva ohľadom zdrojov, tak to sa dozvieme na konci a zároveň si tak Williamson pripraví pôdu pre ďalšie diely. Som zvedavý, ako sa s tým celým ešte vyhrá.

A z posledných dvoch stránok som zmätený.

13.01.2023 3 z 5

Overhaul Overhaul Kóhei Horikoši

Slabý diel. Počiatočná bitka medzi Dekuom a Bakugóm mi prišla mierne neprehľadná. Ale aspoň ten ich dialóg a zistenie, čo oboch poháňa (hlavne v prípade Bakuga, keďže v prípade Midoriju je nám to viac, ako jasné) mi prišli celkom fajn.

Čo sa týka nových postáv, tak Veľká trojka vyzerala zo začiatku fajn, ale nakoniec sa z nich vykľula banda nezaujímavých postáv. Ešte ten Tógata ako tak ujde. Radšej by som ale viacej priestoru pre Midorijových spolužiakov.

Ako píše fvalek nižšie, Overhaul tu, napriek názvu a obálke, nemal veľa priestoru. Ale i tak zvládol zaujať. Či vzhľadom, alebo monológom o dôležitosti plánu. Čo sa týka schopnosti, tak tá mi príde ako recyklácia Šigarakiho, ale uvidíme v ďalších dieloch.

Scéna medzi Bubblegirl a Nighteye mi prišla bizarná, ale zas je to manga. Čo iného, ako bizarnosť čakať, že?

Zhrniem to a napíšem, že tento diel mi neprišiel až taký skvelý. Za jeho vrchol považujem ukážku novej hrozby. Dúfam, že sa jedná len o malé zakolísanie a nie o začiatok úpadku tejto mojej obľúbenej série.

27.12.2022 3 z 5