Voliarty Voliarty komentáře u knih

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Pred nejakými rokmi som narazil na prvý diel Larsa a po prečítaní obsahu som ho odložil. Nezaujalo ma to, mal som pocit, že sa bude jednať o béčko s ultradrsniakom v hlavnej úlohe. Keď som sa ale dozvedel, že táto séria má už päť dielov a ich hodnotenia sú celkom vysoké, tak som sa rozhodol, že tomu dám šancu. A neľutujem.

Lars je taký, akého som čakal. Drsný chlap, ktorý počúva len drsnú muziku a takmer všetky ženy z neho idú do kolien. Ale je v ňom viac, ako len to. Má aj svoje slabiny a autor sa nebojí na ne poukázať. Aj vďaka tomu som si Larsa obľúbil.

Dej je priamočiary, z bodu A sa ide do bodu B, z bodu B do bodu C a z neho do posledného bodu D. Veľa vecí je predvídateľných. A na väčšinu problémov má Lars nejakého odborníka, ktorému zavolá a situácia sa vyrieši. Toto ale neznamená, že je to zlá kniha. Je dobre napísaná a bavila ma. Možno aj vďaka práve tej priamočiarosti. A v závere sa predvídateľnosť stráca a ja som ostal prekvapený tým, ako to autor ukončil.

Hovoria mi Lars je fajn oddychová kniha. Ľahko sa číta a hlavná postava si ma získala. Zo začiatku som si myslel, že mi ďalšie diely nebude treba. Po poslednej stránke mám ale veľkú chuť v tejto sérií pokračovať.

24.12.2022 4 z 5

Wolverine: Starej dobrej Logan Wolverine: Starej dobrej Logan Mark Millar

Hold, asi nie najlepší komiks, ktorý som si na predvianočný čas mohol vybrať, ale čo už. Každý oslavujeme po svojom. Niekto pri rozprávkach a niekto pri zdeptanom Wolverinovi, ktorý musí cestovať krížom cez Ameriku, za ktorú by sa nejeden post-katastrofický film nemusel hanbiť.

Pochválim atmosféru, ktorá je presne taká, ako by ste od podobných diel čakali. Panuje tu beznádej. Moc majú v rukách nebezpeční psychopati, nádej prakticky neexistuje. Celkovo tomu pomáha aj to, že sa presne nedozvieme, ako hrdinovia padli. Hawkeye nám povie pár informácií, ale nič konkréte. Páči sa mi, že sa takto Millar rozhodol. A záver je dokonalý.

Starý dobrý Logan je právom jeden z najslávnejších Wolverinových príbehov. Wolverine je napísaný zaujímavo a čitateľ sa postupne dozvedá, prečo sa rozhodol pre pacifizmus. Svet je správne anti-utopistický a depresívny. A celé je to zahalené v peknej kresbe. Za mňa spokojnosť.

Na záver ešte dve zamyslenia a štuchnutia do detailov. SPOILER: Za prvé, nepozdáva sa mi, že sa Magneto nepostavil proti Red Skullovi, vzhľadom k ich minulosti. Predsa len Magneto je preživší holocaustu a Red Skull hrdý nacista. A druhá vec, keď Red Skull hovorí o hlavných organizátoroch hrdinskej genocídy, tak pochopím, že je medzi nimi on, Magneto i Dr. Doom, ale čo tam robí Abomination? Ten mi nikdy nepripadal ako organizátor a veľké meno a viem si na jeho mieste predstaviť ,,vhodnejších" zloduchov. KONIEC SPOILERu.

23.12.2022 4 z 5

Sláva poraženým Sláva poraženým ONE (p)

Väčšinu tohto dielu tvorí akcia. Dobrá akcia. Kráľ hlbín pokračuje vo svojom pláne, hrdinovia sa ho snažia márne zastaviť. Bavilo ma to. Kráľ hlbín bol fajn antagonista s krutou a arogantnou povahou a súboje boli pekne prehľadné.

To, že Saitamov charakter sa mi páči je zbytočné opäť zmieňovať, ale musím napísať, že sa mi páči, ako sa zachoval (SPOILER: Vlastne zachránil povesť hrdinom. KONIEC SPOILERu).

Taktiež ma viac začala zaujímať Asociácia hrdinov. Asi je to vďaka tomu, že autor vytasil bizarné postavičky (Milý väzeň), s ktorými si toho chcem prečítať viac.

A som zvedavý, či sa bude rozvíjať cyklistický hrdina, ktorý je asi najsympatickejšou novou postavou.

02.12.2022 4 z 5

Obří meteorit Obří meteorit ONE (p)

Minulému dielu som vyčítal, že Saitama pôsobil ako vedľajšia postava vo vlastnej mange. Tento diel to napravil a náš obľúbený plešatec je opäť v centre pozornosti. Som za to rád, jeho charakter je zaujímavý a výbuchy zlosti zábavné.

Čakal som, že Bang bude mať viacej priestoru, keďže je na obálke, ale nevadí. I tak ma zaujal.

Minule som spomínal, že celý ten systém s registráciou superhrdinov mi pripomína My Hero Academia. Hrdinovia mi ale svojou povahou viac pripomínajú seriál/komiks Boys. I keď áno, nejedná sa o vraždiacich maniakov, ale ,,len" o arogantných sebeckých hajzlíkov.

Po, pre mňa nevydarenej, trojke sa jedná o opäť podarený diel.

30.11.2022 4 z 5

Batman / Želvy nindža 2 Batman / Želvy nindža 2 James Tynion IV

Za mňa slabšie ako prvý diel. Ono za to môže aj hlavný protivník. Banea mám rád, ide o fajn spojenie strategickej mysle a super sily. V tomto komikse mi ale Bane prišiel divný a tie jeho neustále reči o väzení ma nebavili (SPOILER: Môžeme sa vyhovoriť, že na začiatku si dal kúpeľ v Lazarovej studni a preto je šialený. Ale i tak mám rád príčetnejšieho Banea. KONIEC SPOILERu).

Čo sa mi páčilo, tak boli vzťahy medzi postavami, hlavne medzi Raphaelom a Robinom. Tým je v tomto komikse asi tá najotravnejšia variácia - Damian Wayne. Ten bol celý čas na jednu po papuli, teda až na jeden sympatický moment. Ale to je celkovo Damianova úloha v komiksoch - liezť na nervy.

Záver je správne akčný a dôjde v ňom na jeden moment, ktorý ma prekvapil (SPOILER: Batman, Tříska a Trhač si dajú tímovku proti Baneovi? No tak to som nečakal. KONIEC SPOILERu).

A i ten dôvod, prečo sa vlastne celý dej udial mi prišiel ok. Proste Donnie mal malé sebavedomie a chcel na to radu od Batmana. A bolo.

Kresba je fajn, nemám čo vytknúť. Postavy nevyzerajú zle, len ten Bane je zvláštne veľká hora svalov, ktorá svojou veľkosťou pôsobí možno až smiešne.

Je to síce slabšie ako prvý diel, stále sa ale jedná o fajn crossover, ktorý dokáže zabaviť.

28.11.2022 3 z 5

Tarzan z rodu Opíc Tarzan z rodu Opíc Edgar Rice Burroughs

Príjemná dobrodružná kniha odohrávajúca sa v zaujímavom prostredí tropickej džungle. Páčilo sa mi, ako ju Burroughs opisoval. Tú exotiku a krásu, v ktorej sa ale skrýva nebezpečenstvo v podobe divej zvery. A príde to len mne, alebo Burroughs znie ako kritik civilizácie?

Postava Tarzana si získala napriek niektorým charakterovým črtám moje sympatie. Vďaka častým Burroughsovým pripomienkam chápeme boj, ktorý sa v ňom odohráva. Gény rozumného aristokrata proti výchove drsného zvieracieho prostredia. Trochu úsmevné mi príde, ako sa rýchlo učí novým veciam i cudziemu jazyku. Zas ale aspoň s tým učením nestrácame čas.

Čo sa týka zvyšných postáv, tak tam nie je čo vytknúť. Profesor Porter bol úsmevná postava, i keď sa v ňom skrýva viac. Clayton je klasicky dobrodruh. Jane mi prišla v niečom viac ako len ,,dáma v problémoch". Mala chvíle, kedy mi prišla ako ,,silná ženská postava", aspoň teda na dobu vzniku knihy. A keď sme pri dobre vzniku knihy, tá sa zrejme podpísala na postave Esmeraldy, rovnako ako aj na ostatných černošských postavách.

Táto kniha ma bavila. Získal si ma opis prostredia i hlavný hrdina, ktorému odpustím, že všetky problémy zvládal bez problémov. Body za koniec, ktorý je aký je, ale ukazuje, že Tarzana môžeme nazývať hrdinom (SPOILER: Technicky obetoval svoje šťastie pre šťastie Jane. A to je to, čo hrdinovia robia. KONIEC SPOILERu).

18.11.2022 4 z 5

Hammerhead Hammerhead Andy Diggle

Zmena scenáristu tejto sérií neuškodila. Príbeh sa ničím nelíši od predchádzajúcich. Je rýchly, priamočiary, akčný. James Bond je stále chladnokrvný zabijak, ktorý sa k nepriateľom správa kruto a sem-tam utrúsi, niekedy vtipnú, poznámku.

Trochu mi vadila zmena kresliča. Prvé dva diely mali skvelú kresbu i akciu. Nenechajte sa zmýliť, Hammerhead má tiež fajn akciu a na kresbu som si rýchlo zvykol, i tak mi ale tá z prvých kníh vyhovovala viac.

Trochu ma zamrzel popis k tejto knihe, hlavne tá časť, ktorá hovorí, že za všetkým sú skryté sily, ktoré chcú navrátiť Britskému impériu slávu. Toto dosť vyzrádza dej a čitateľ tak môže rýchlo uhádnuť identitu Krakena. A to je veľká škoda.

Čo sa týka Krakena, i keď jeho identitu uhádnete už na začiatku, tak by som ho radšej rozobral v spoilerovej časti môjho komentáru. SPOILER: Kraken bol zábavný protivník. Bol správne arogantný, namyslený, megalomanský. Tak ako má správny Bondovský zloduch byť. A je tu ešte jedna vec. Ona je to dcéra magnáta, ktorá si zabije otca a jej hlavný cieľom je jadrovou bombou zničiť veľké mesto. Ešte niekto si spomenul na Bondovku s Brosnanom Jeden svet nestačí? KONIEC SPOILERu.

Andy Diggle možno nie je také ,,slávne" meno ako Warren Ellis (aspoň ja som o ňom doteraz nepočul, na rozdiel od Ellisa), jeho Bondvoský komiks ale za Ellisovými nezaostáva. Je to akčná jednohubka, ktorá zabaví. Presne to, čo od Bonda očakávam.

12.11.2022 4 z 5

Alias Alias Brian Michael Bendis

Nesledoval som Argo ani ich plány, preto som pri bežnej návšteve komiksového obchodu ostal v šoku, keď som tam našiel omnibus Alias. A ešte viac ma prekvapilo, že je to veľkosťou i rozsahom rovnaké, ako americký omnibus, len s tým, že je to v češtine. A keďže som o tejto sérií počul chválu, musel som si ho zobrať.

Veľký palec teda Argo, že tu niečo takéto vydali. A poďme k samotnému komiksu.

Máme tu 28 zošitov, kompletnú sériu Alias, v ktorej sledujeme Jessicu Jonesovú ako vyšetruje rôzne prípady. Teda, tie prípady sú zo začiatku totožné, Jessica je najatá, aby vypátrala stratenú osobu. Vždy sa to ale rozvinie v niečo viac. A som rád, že napriek tomu totožnému úvodu sú tie prípady rozličné a pokrývajú rôzne kúty Marvelovského univerza. Nechcem veľmi spoilerovať, ak neviete, o čom tie prípady sú, o to viac vás prekvapí, kam vyšetrovanie Jessicu zavedie. Celkovo aj napriek sci-fi tematike a tomu, že v príbehu vystupujú všemožné postavy známe z Marvelu, tak tie príbehy sa celkom držia pri zemi. Dalo by sa povedať, že Bendis nám tu ukazuje temné a špinavé zákutia Marvelu.

Tie prípady sú ok, ale tým najväčším ťahákom je hlavná postava. Jessica Jones, bývala hrdinka, je klasické súkromné očko. Podráždená, veľa nasáva a nadáva ako robotník po celodennej šichte. Má schopnosti, ale takmer ich nevyužíva. A jej pochybovanie o sebe samej, paranoja a bolestivá minulosť sú niečo, čo ju neskutočne poľudšťuje. Jedná sa o strašne zaujímavú komplexnú postavu, ktorú ľutujete a svojím spôsobom jej fandíte, aby sa jej darilo. Bendis stvoril fakt výborný charakter.

SPOILER: Trochu ma prekvapuje koniec. Vďaka seriálu Jessica Jones na Netflixe som zhruba vedel, čo čakať, ale i tak som ostal prekvapený. Prekvapilo ma, že Purple Man vie, že je v komikse. Prišlo mi to divné, lebo dovtedy sa celá séria ako--tak drží pri zemi a zrazu príde záporák, ktorý vie, že je to celé len komiks. Ale svojím spôsobom ho to robilo o to zábavnejším (tak ako len fiktívny masový vrah môže byť). KONIEC SPOILERu.

Na kresbu som si musel zvykať, nie som jej fanúšik i keď uznávam, že k atmosfére príbehov sedela dobre. Inak body za pocty starým komiksom (,,Tajomný pôvod Jessicy Jonesovej“ a finále, keď sa dozvieme, prečo vlastne prestala byť hrdinkou).

Je prekvapivé, že u nás vyšla séria Alias a hlavne, že vyšla v takomto prevedení. Som ale za to nesmierne rád. Jedná sa o kvalitnú sériu skúmajúcu temnejšie zákutia Marvelu s neuveriteľne zaujímavou a sympatickou hlavnou postavou. Som zvedavý, či sa u nás ešte niečo s Jessicou vydá. Bol by som za to rád.

07.11.2022 5 z 5

Mělké hroby Mělké hroby Jeffery Deaver

Knihy Jefferyho Deavera som zbožňoval. A Lincoln Rhyme patrí medzi moje najobľúbenejšie knižné série. Preto s veľmi ťažkým srdcom dávam nejakej knihe od neho ,,odpad".

Prečo tomu tak je? Zo všetkých Deaverových kníh, ktoré som čítal, sú Mělké hroby tou najnudnejšou. Hlavná postava ma vôbec nezaujala, prišla mi nezaujímavá. Omnoho viac sa mi zaľúbila postava jeho kolegu Martyho. Taktiež zápletka si ma nezískala.

Hodnotiť by som mal asi až po dočítaní, ale táto kniha nemá nič, čo by ma k tomu motivovalo. Aj preto som zvolil hodnotenie ,,odpad".

21.10.2022 odpad!

Promluvíme si o tvojí pitomý schopnosti Promluvíme si o tvojí pitomý schopnosti Kóhei Horikoši

Toto bude komentár ako ku knihe, tak trochu aj k predchádzajúcemu komentáru od fvaleka. Má pravdu, že postavy nemali toľko priestoru, koľko by mohli mať. Zaujímalo by ma, ako si počas skúšok na licenciu viedli taký Mineta, alebo Bakugó (vieme len výsledky, prípadne u Bakugá máme jednu stranu).

Mierne mi vadí, že Urarakina jediná úloha v tomto čísle je, že sa trápi svojimi pocitmi k Dekuovi (dúfam, že zvyšok série nebude jej charakter len o tomto).

Najvýraznejšou postavou je Todoroki, dosť sa venujeme jeho sporu s Inasom Joarašim. A celkom ma to bavilo. Joaraši mi prišiel už v minulom čísle zaujímavý, či kostýmom, schopnosťami, alebo zvláštnou osobnosťou (ktorá sa o trochu rozvila). Dúfam, že sa s ním ešte stretneme, vlastne by som sa rád ešte stretol s celou tou druhou školou.

Inak sa tu pripravujú veci na ďalšie čísla. Načrtáva sa nová hrozba a Liga zloduchov opäť pomaly zdvíha svoju hlavu. Keď sme pri Lige, tak viac spoznávame ďalšieho jej člena. Jeho príbeh je celkom smutný, ale bol by som rád, keby mu Horikoši venoval viac priestoru.

Finále končí cliffhangerom a som zvedavý, čo z toho bude.

Za mňa je to stále fajn séria, ktorá má svoje slabšie momenty, ale tie silné pretrvávajú.

18.10.2022 4 z 5

Batman / Želvy nindža Batman / Želvy nindža James Tynion IV

Crossoveri ja rád. Batman patrí medzi moje najobľúbenejšie postavy, o Korytnačích nindžoch mám nejaké informácie, ale nedá sa povedať, že by som bol na nich nejaký expert.

Príbeh je potom jednoduchý, Korytnačky sa dostanú do Gothamu (škoda, že popis vyzradí ako, keď v samotnom komikse sa to dozvieme až niekde v strede) a snažia sa dostať domov, s čím im pomáha Batman. A popritom musia zastaviť Trhača. Zo začiatku som mal pocit urýchlenosti, veľa vecí sa tak nejak stalo, ako keby prvý zošit (kniha obsahuje šesť) potreboval v sebe obsiahnuť toho čo najviac. Ďalšie zošity sa tempo zmiernilo a všetko dostalo svoj priestor. Baví interakcia Alfréd/Batman, ale i Alfréd/Korytnačky (i keď je jej menej, ako by som si prial) a Batman/Korytnačky, hlavne Batman a Raphael. A Trieska slúži ako starý majster, ktorý radí nie len svojím ,,synom". Za to tiež body. Trhač je potom klasicky arogantný zloduch, ktorý nepozná zľutovanie. Mňa bavil.

Čo sa týka Batmanovských záporákov, tak som rád, že si rolu hlavného zloducha opäť neukradol Joker. Je tu a má viac priestoru, ako iní Bat-zloduchovia (teda až na Pengiuna), je ale zatienený Trhačom a Ras al Ghulom (ktorý mi v tejto verzii príde viac zlodušský, než ako ho bežne poznám).

Kresba je fajn, len ten panel, na ktorom Ras al Ghul puli oči, ma bude ešte dlho budiť zo spánku. A akcia nebola až taká pekná, ako by som si prial. Nebola vyložené zlá, možno som len zmlsaný Bondovským komiksom Fantom, ktorý mal dokonalé akčné pasáže.

Batman / Želvy nindža je bežný komiksový crossover. Zoberú sa dve značky a dajú sa dokopy. Je to fajn zábavné čítanie s fajn postavami zabalené vo fajn kresbe. Užil som si to i keď nie som nejaký veľký fanúšik/znalec Korytnačích nindžov.

05.10.2022 4 z 5

Fantom Fantom Warren Ellis

Dej je komplikovanejší a zamotanejší. Bond musí chrániť účtovníčku a pritom zistiť, kto im ide po krku a kam až moc ich nepriateľov siaha. Bavilo ma to. Bavil ma Bondov charakter, na istých jeho poznámkach som sa pousmial, páčila sa mi akcia.

Hlavne ten posledný bod by som rád rozvil. Akcia v tomto komikse je vážne skvelá. V niektorých komiksoch je akcia doplnená bublinami, či už slovnými, alebo myšlienkovými. Tu to ale tak nie je a vďaka tomu je prehľadná a dynamická.

Čo sa týka bond-girl, dalo by sa debatovať, či jednu z tých báb sa dá označiť týmto spojením. Ale asi hej.

Bavil ma záporák Hawkwood, ktorý má výrazný dizajn a krutú povahu. A ďalšie body za koniec a za to, ako sa Bond zachoval. V jeho čine je niečo úctivé, ale i chladné.

SPOILER: Takže ak chápem dobre, ide o Ellisovo moderné spracovanie Prízraku? Ak hej, kam až to siaha, ako veľmi je rozsiahli? Je tam ešte niekto aktívny, alebo Prízrak padol spolu s tými britskými fantómami? A je tam niekde v pozadí Blofeld? Taktiež musím povedať, že je to britská skupina, ktorá zbierala odpadlíckych agentov a hromadila financie. Pripomenulo to ešte niekomu Syndikát z posledných dielov Mission: Impossible? KONIEC SPOILERu.

Je to skvelý komiks. Bond má charizmu, akú má mať. Je zábavný, ale i nebezpečný a krutý (neviem, či som ešte niekde videl Bonda niekoho mučiť). Príbeh je zamotaný, vedľajšie postavy i záporák bavia a kresba to celé nádherne doplňuje.

24.09.2022 4 z 5

Batman: Bílý rytíř Batman: Bílý rytíř Sean Murphy (p)

Nepáčila sa mi moc kresba. Nie až tak, aby rušila pri čítaní, ale i tak sa mi moc nepáčila.

To máme odbité, poďme na zvyšok komiksu. Murphy tu pracuje so zaujímavými témami a dobre ich spracováva. A mám pocit, že mu vychádza aj pohľad na to, ako by ľudia reagovali na Batmana v reálnom svete. Pomohol nám? Možno, ale demoluje pritom mesto, stojí nás to peniaze a skorumpovaná vláda nás ešte zdiera (spomenul som si na tie protesty, ktoré sa v poslednej dobe prehnali Slovenskom).

S postavami Murphy pracuje tiež dobre. Hlavnou postavou je Jack Napier, Biely rytier Gothamu, ktorý sa snaží bojovať s korupciou a zachrániť mesto. A bolo to zábavné sledovať, ako vie čo má kedy komu povedať, aby ho získal na svoju stranu. Taktiež je tu taká záhada, či je Napier naozaj dobrák, alebo je to len ďalší premyslený Jokerov plán. Potom je tu Batman, ktorý je násilnejší, ako jeho klasická verzia, ale zas nie tak, ako keď ho písal Miller v rámci svojej nechválne-slávnej série All Star Batman & Robin, the Boy Wonder(česky nevyšla). Má problémy a to nie len s Napierom, ale hlavne so sebou samým. Gordon sa nachádza medzi dvoma mlynskými kameňmi. Chce byť na Batmanovej strane, ale zároveň si uvedomuje, čo je asi pre mesto najlepšie, čo bolo fajn. Nesadli mi ale veľmi Batmanovy pomocníci. Dick Grayson mi chovaním pripomínal skôr Jasona Todda a Batgirl bola taká nemastná-neslaná, taká postava, ktorá kričala ako na Brucea, tak i na Dicka. A palec hore za to, ako Murphy spracoval Mr. Freeza.

A za mňa Murphy napísal asi najlepšiu Harley Quinn. Táto postava zaznamenala v posledných rokoch veľkým bum a väčšinou je znázornená ako Dc verzia Deadpoola. Ale nie v Murphyho podaní. On ju píše ako tragickú obeť Jokera, ktorá sa rozhodla mu odpustiť a pomôcť. Taktiež nezabúda, že je to psychologička. A tá scéna s dvoma Harleymi bolo pekné žmurknutie na to, ako sa tá postava za roky zmenila. Z baby v klaunskom kostýme sa vyvinula v roztlieskavačku s obdareným hrudníkom.

Ale toto nie je jediné pomrknutie, ktoré dostaneme. Ešte sú tu tie batmobily. Ak ste videli nejakého Batmana, budú vám povedomé.

Je to dobrý komiks. Počul som na neho chválu a keď ho Crew ohlásila, tak ma nesmierne potešila. Keď som si ho konečne prečítal, tak som neľutoval, dosiahol mojich očakávaní. Kresba si ma síce nezískala, ale Murphy dobre pracuje s témami a postavami (až na Nightwinga a Batgirl) a bavilo ma to čítať. A ten koniec ma navnadil, chcem vedieť, ako s tým bude Murphy ďalej pracovať. Našťastie Crew vydá aj
pokračovanie.

18.09.2022 4 z 5

Sběratel kůží Sběratel kůží Jeffery Deaver

Po minulom diele, ktorý ma viac sklamal, ako potešil, sa jednalo o potvrdenie, že Deaver sa mi stále vie trafiť do vkusu.

Preč sú tajné služby a problémy rôznych krajín. Je tu len Lincoln Rhyme s Améliou, New York a šialený sériový vrah. Tak, ako to mám rád.

Čo sa týka hlavných postáv, tak tam nie je čo vytknúť. Len občas mám pocit, že Rhyme je chladnejší, ako by sa mi páčilo a Deaver nevyužil možnosti ho trocha poľudštiť. (SPOILER: Napríklad celá situácia s otrávením Sellitta. Nezdá sa, že by to Rhymea nejak zasiahlo a to sú označovaní za kamarátov. Čakal som nejaký hnev, alebo posadnutosť dolapiť páchateľa, ale Rhyme k tomu pristupoval ako k bežnej obeti. Zas ale to sedí do jeho charakteru, preto sa nejedná o nejakú chybu. Len mám rád svojich hrdinov viac ľudskejších. KONIEC SPOILERu). Amélia je klasický akčná hrdinka, ktorú ale trápia problémy s Pam. Táto linka ma bavila a nevadilo mi, keď sa dej presunul od pátrania po vrahovi k Amélinim starostiam ohľadom Paminho života. A potom je tu Ron Pulaski, ktorého linka mi prišla asi najzaujímavejšia, najzábavnejšia a v niektorých momentoch i vtipná.

Čo sa týka hlavného protivníka, tak som spokojný. Deaver tu stvoril priam hororového zlosyna. Jeho vraždiaca metóda pomocou bolestivých jedov je hrozná a do toho pripočítajme, že sa pohybuje temným podzemím New Yorku a môže zaútočiť takmer kdekoľvek - podzemná garáž, práčovňa, pivnica. Vďaka ,,Zberateľovi koži" má táto kniha hororový nádych.

Samozrejme, dej je mierne prekombinovaný, na čo sme ale pri Deaverovy zvyknutý.

SPOILER: Neviem, čo si mám myslieť o návrate Richarda Logana. Na jednej strane sa jedná o skvelého protivníka, o Moriartyho k Rhymovmu Sherlockovi. Na druhej strane mi koniec prišiel, ako keby Deaver nevedel ako skončiť a tak dej ešte viac zamotal návratom Hodinára a pripravením si pôdy pre jeho budúce stretnutia s Rhymom. Možno by som s návratom tohto zloducha počkal, predsa len sme sa ho ,,zbavili" v devine. A v jedenástke je zase späť. Tak či onak, som zvedavý, čo s ním Deaver v budúcnosti porobí. KONIEC SPOILERu.

Zberateľ koži je skvelá kniha. Rhyme je ako vždy chladný logik, citová linka Amélie a Pam ma bavila a Pulaského dobrodružstva mi vedeli vykúzliť úsmev na tvári. A vrah je desivý maniak, ktorý ako keby vypadol z hororu. Ak by sa tento román dobre natočil, možno by sme tu mali ďalšiu filmovú klasiku podobnú Mlčaniu jahniat.

17.09.2022 4 z 5

Balónky oběšenců a další hororové příběhy Balónky oběšenců a další hororové příběhy Džundži Itó

Mám rád horor. Mám rád komiksy. Mám rád mangu. A o Japoncoch sa traduje, že sú bizarní. A na Džundži Itóa (ak zle skloňované, tak sa ospravedlňujem) počúvam samú chválu. A preto, že si myslím, že autor sa najlepšie predstaví na poviedkach, tak som siahol po tejto zbierke.

Celkom som aj spokojný, že som si ju prečítal. Nebudem klamať, nie všetky poviedky boli dokonalé, vyskytujú sa tu aj zlé či priemerné. I keď väčšina tých priemerných je stále fajn, má nejaký zaujímavý nápad a priemerne ich robí skôr to, že Itó ten skvelý nápad, aspoň za mňa, nezvláda rovnako zaujímavo spracovať.

Kresbu tiež chválim, niektoré obrázky sú správne desivé a atmosférické. Napríklad TÁ jedna scéna z poviedky Zimnice je fakt skvelá a anime spracovanie ani z polovice nezvládlo zachytiť tú atmosféru, ktorá vychádzala z Itóvej kresby.

Za najlepšie poviedky považujem Balóny obesencov a Tuk. Za najhoršie Maliar a Dom bábik.

Určite ma to presvedčilo, aby som sa o tohto autora hororovej mangy viac zaujímal.

07.09.2022 4 z 5

Batman: Tři Jokeři Batman: Tři Jokeři Geoff Johns

Cítim sa mierne napálený.

Písal sa nejak rok 2016 a komiksovým svetom otriasol Batman, ktorý povedal, že sú traja Jokerovia. Debatovalo sa o tom, čo to znamená až to nakoniec to vyšumelo. Až do doby, kedy to oprášil Geoff Johns týmto komiksom. Chcel som si to prečítať a som veľmi rád, že ho vydali česky.

No...Začneme pozitívami. Páči sa mi to tajomno, ktoré tento komiks obostieralo. Kto je Joker, prečo sú traja a čo majú v pláne? Taktiež sa mi páčili charaktery Batgirl a Red Hooda a chémia medzi nimi. (SPOILER: Nebudem klamať, ale po tomto komikse sa celkom prikláňam k Batgirl x Red Hood KONIEC SPOILERu). A vždy ma poteší, keď si autori spomenú na zabudnuté postavy, vitaj späť Gaggy.

Kresba je nádherná, veľmi sa mi páčila. Aj tie jednostránky bez slov rozdelené do klasických deviatich panelov. Nádhera.

A teraz by som sa rád rozpísal o tej mojej prvej vete a prečo sa cítim podvedený. Ono totiž ,,traja Jokerovia" je téma, na ktorú sa asi nedala vytvoriť satisfakčná odpoveď. A tak to aj dopadlo. Na jednej strane sa mi aj ľúbi, s čím Johns prišiel, na druhej vďaka tomu mám pocit zbytočnosti z celého tohto komiksu.

SPOILER: Vlastne je len jeden Joker a tí ostatní dvaja sú chudáci, ktorých vytvoril. Takže je to ako hovoril Red Hood na začiatku, že sú to len ďalšie obete jeho toxínu. Páči sa mi ale, že reprezentovali rôzne štádia Jokera od seriózneho kriminálnika, cez krutého komedianta až po moderného sadistu (Golden Age, Silver Age a Modern Age). To, že Joker vie, že Batman je Bruce Wayne je mi jedno, to už naznačil Scott Snyder v Smrti rodiny. Trochu kontroverzný je záver, v ktorom Johns prekrúca Kameňák a pôvod Jokera. Z tragického komika, ktorého človek ľutuje, robí násilného partnera, ktorý si za svoj ,,zlý deň" môže vlastne sám. Nemôžem ale povedať, že by mi to vadilo. A svojím spôsobom tiež Johns uzavrel tajomstvo Jokerovej identity. Batman vie, kto to je, ale nikdy sa to nesmie nikto dozvedieť. KONIEC SPOILERu.

Na jednej strane z toho cítim zbytočnosť. Ale má to fajn atmosféru, zaujímavý vzťah medzi Batgirl a Red Hoodom a nádhernú kresbu. Takže to bola dobrá zbytočnosť.

P.S.: Páčia sa mi tie marketingové vety typu ,,konečně vydává na cestu k tomu, aby šílence s nepříčetným úsměvem porazit jednou provždy." Všetci vieme, že Batman s Jokerom nás všetkých prežijú a ich ,,veľkolepý posledný súboj" bude vychádzať aj tridsať rokov po dnešku.

06.09.2022 4 z 5

Temný vesmír Temný vesmír Grant Morrison

Klasický veľkolepý epický záver, v ktorom sa pridávajú rôzne postavy a nováčik v Dc sa bude strácať. Nebudem klamať, nepovažujem sa za experta na Dc, ale trúfam si povedať, že tak nejak sa v ňom orientujem. To som si myslel, až kým som sa nedostal k zošitu ,,Vzestup temných rytířu: Divoká honba". Tam som vôbec nevedel, čo sa deje. A samotné finále, ako píše nižšie ArkAngel, bolo možno až moc uponáhľané. Ešte aspoň jeden zošit Metalu by sa zišiel. Ako to bolo narvané do posledného šiesteho, všetko pôsobí narýchlo (SPOILER: V jednej chvíli vidíme Batmana v žiarivej zbroji na drakovi, v druhej je v jaskyni s Jokerom a bojujú proti Batmanovi, ktorý sa smeje. KONIEC SPOILERu).

Pripadá mi trošku úsmevné, ako všetko súvisí s kovmi (SPOILER: Napríklad, že chemikálie, do ktorých padol O´Brien a stal sa Plastic Manom, slúžili ako pokus o napodobnenie kozmických kovov. KONIEC SPOILERu).

Čo sa týka záporných postáv, tak Barbatos nemá toľko priestoru. Je tam, stále opakuje, že všetky cesty vedú do temnoty a...je tam. Čo sa týka jeho šiestych temných rytierov, tí tu sú a mlátia Ligu, ale nie sú nejak výrazní. Ešteže v druhej knihe mali zošity, ktoré sa im jednotlivo venovali. Najvýraznejší z tejto šestice sú, podľa mňa, Red Death, Drowned a Dawnbreaker (SPOILER: To, že Red Death sa zmenil späť na Barryho bolo cool, škoda, že ho ale hneď zabili a nevyužili to. KONIEC SPOILERu). Napísal som šesť, lebo ten siedmy je najvýraznejší a je to ten, ktorý sa smeje. Tento mix Jokera a Batmana je najvýraznejším záporákom tejto Metal trilógie a je aj najzaujímavejší a najzábavnejší.

Zaujali ma niektoré postavy a navnadili ma to, aby som sa o ne viac zaujímal. Napríklad Hawkman. I Green Lantern, ktorého poznám väčšinou ako vedľajšiu postavu z rôznych tímoviek a hosťovačiek, ma bavil a niektoré jeho hlášky mi vyčarili úsmev na tvári.

Celkovo je celý Metal jeden veľký epický komiksový príbeh, v ktorom sa hrdinovia mlátia s kozmickým zloduchom ohrozujúcim multivesmír. Je to čistokrvná zábava, ktorá sa hrá na veľkoleposť. Neviem sa len na to naladiť, pretože tieto eventy vo výsledku nikam nevedú. Stane sa niečo veľkolepé, ale hrdinovia si aj tak potom žijú svoje životy, ako dovtedy. Vidíme zdebtaného Batmana, ktorý si prežil peklo v Temnom mnohovesmíre a o pár mesiacov zase pobehuje po Gothama a kazí x-tý Jokerov plán.

Ako ale vravím, je to celkom fajn epická výplachovka.

01.09.2022 3 z 5

Temní rytíři Temní rytíři Dan Abnett

Nebudem klamať, ale ústrední záporácí sú celkom lacným nápadom. Zoberieme Batmana a mixneme ho so siedmymi ďalšími postavami. Bum a máme sedem nových zloduchov. Nebudem ale klamať, bavili ma. Teda, v hlavnom príbehu majú zatiaľ malú úlohu, najvýraznejší boli vo svojich vlastných zošitoch. Tie sú síce na jedno brdo, teda Batmanovi sa niečo stane, získa moc a potom zistí, že jeho vesmír je odsúdený k skaze na úkor mainstream vesmíru Dc a tak sa rozhodne dobiť ten mainstream Dc vesmír. Ale opäť by som klamal, keby som napísal, že ma nebavili. Najviac mi sadli príbehy Dawnbreaker, Merciless, Murder Machine a Batman, ktorý sa smeje. Posledný menovaný má najviac priestoru a baví ma. Joker je vždy zábavný záporák a keď to mixnete s Batmanom a pridáte zaujímavý vzhľad, tak máte zaujímavého antagonistu.

Čo sa týka hlavného príbehu, posunuli sme sa jedným zošitom. Ten načrtáva bezvýchodiskovú situáciu, v ktorej sa hrdinovia ocitli.

Čo sa týka posledného zošitu, nie som zástanca takýchto divných ,,tripov", na druhej strane sa mi ale páčili odkazy na staré komiksy. Hlavne na Batman: Temný rytíř, Temné město, ktorý vyšiel v našich končinách veľmi dávno.

Jedna otázka, možno spoileroidná: Na to, že je v stávke osud celého multivesmíru, tak sa bojuje len v našom svete. Nebolo by praktickejšie zavolať hrdinov aj z iných zemí? Lebo takto to nepôsobí tak veľkolepo, ako by si Snyder prial.

Celkovo je to fajn komiks. Veľkolepý event, keď je situácia bezvýchodisková, mestá padajú, hrdinovia sú porážaní a najväčším zlom je sedem zlých Batmanov. Slovami mladých, je to EPIC, len ma mrzelo, že sme sa v hlavnom príbehu o toľko neposunuli.

30.08.2022 3 z 5

Zkoušky Zkoušky Kóhei Horikoši

Rovnaká situácia ako pri športovom festivale. Vec, ktorá ma neláka, lebo neznie zábavne, ale Horikoši to zábavne zvládne podať. Spoznávame nové postavy (dúfam, že s niektorými sa ešte v budúcnosti stretneme). Ďalej som rád, že v jednotlivých súbojoch dostávajú šancu zažiariť aj iný študenti, ako tí hlavní (medzi ktorých radím Midoriju a tú skupinku okolo neho v zložení Uraraka a Ida, Todorokiho a Bakuga). A nakoniec, keďže sme pri dvanástom čísle, tak Horikoši už musel predviesť jednu z vecí, ktorá sa v japonskej popkultúre hojne vyskytuje - veľké poprsia.

18.07.2022 4 z 5

Svedectvo o živote v KĽDR Svedectvo o živote v KĽDR Nina Špitálníková

Dostal som ako darček a vôbec som nevedel, čo čakať. Preto ma zo začiatku prekvapilo, že sa jedná vlastne o zbierku rozhovorov. Nakoniec som bol ale spokojný. Za mňa slečna Špitálníková vedela, ako chce dané rozhovory viesť a na čo sa pýtať (síce to znie ako zrejmá vec, ale urobiť dobrý rozhovor nie je až tak jednoduché). Častokrát sa pri rôznych respondentov pýtala na to isté (vojna), vďaka čomu čitateľ dostáva viac rozdielnych pohľadov na určitú vec (i keď tak rozličné zas neboli).

Mal som pocit, ako keby som čítal Orwella, alebo inú sci-fi knihu o totalitnom štáte. Človeku sa ani nechce veriť, že toto sa dialo/deje niekde na svete, zatiaľ čo on sedí na zadku a píše na tento web vyjadrenia ku knihám. Pri niektorých textoch mi to prišlo skoro až za vlasy pritiahnuté a moc sa mi tomu nechce veriť. Čo ma mierne prekvapilo, tak že korupcia v Kórei je väčšia, ako v Gothame (fiktívne mesto, po ktorom lieta superhrdina Batman).

Musím pochváliť pekný prebal a aj vnútorné ilustrácie.

Jedná sa o zaujímavú knihu, ktorá ponúka bližší pohľad na krajinu, pri ktorej máte pocit, že čítate antiutopistický román. Ono to ale nie je román, ale realita.

13.07.2022 3 z 5