Plukovník Sun

Plukovník Sun https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406349/bmid_plukovnik-sun-1c6-406349.jpg 4 36 13

James Bond - agent 007 série

Bondovku Plukovník Sun (1968) napsal Kingsley Amis pod pseudonymem Robert Markham. Stalo se tak čtyři roky po předčasné smrti Iana Fleminga, jenž odvážného agenta 007 stvořil a napsal o něm během pouhých jedenácti let celkem čtrnáct románů. Kingsley Amis na postavu stvořenou svým zesnulým přítelem navazuje na jednu stranu s pietou, ale zároveň nezapře vlastní rukopis. Jeho Bond je možná trochu sarkastičtější, napsaný s větším odstupem a ironií. Po únosu Bondova šéfa M na fiktivní řecký ostrov Vrakonisi se rozehrává důmyslný souboj mezi ďábelským a všehoschopným čínským plukovníkem Sunem a Bondem, který přijíždí svého nadřízeného osvobodit. Aby se mu podařilo překazit úkladné čínské pletichy ohrožující světový mír, musí se dokonce spojit s jiným nepřítelem, s ruskými špiony. Jeho partnerkou na jednu knihu se stává ruská špionka. Autor nešetří popisem krásné řecké přírody a výborné kuchyně (opakovaně Řecko navštívil), přesto má děj spád dobře vystavěného špionážního thrilleru, jak se na dobrodružství Jamese Bonda sluší a patří.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Dobrodružné
Vydáno: , Vendeta

Colonel Sun , 1968

PPardinio
26.08.2023 3 z 5

Bavila mě hlavně první polovina knížky. Pozdější část děje, která se odehrávala v okolí smyšleného ostrova Vrakonisi, mě již nedokázala tolik oslovit. Nemohu příběhy porovnávat s knížkami Iana Fleminga, protože PLUKOVNÍK SUN od K.Amise je moje prvotina s agentem 007. Za mě průměrný příběh, ve kterém mi asi malinko chyběla propracovanější akce a větší prostor daný hlavnímu záporákovi. Tři hvězdičky dávám hlavně za chemii mezi Jamesem Bondem, Ariadnou a Litsasem.
Škoda místy lehce nepřehledného vyprávění.

CharlesWard
09.04.2022 2 z 5

Asi je na čase oprášit originál.

Voliarty
12.10.2021 2 z 5

Nebudem klamať, oznámenie tejto Bondovky ma potešilo (a vzbudilo vo mne nádej, pretože bondovky, ktoré vyšli po ,,Peklo pro zvané/Diabol sa postará" od Sebastiana Faulksa sa prekladajú. Plukovník Sun vo mne vzbudil nádej, že sa možno dočkáme aj prekladu starších bondoviek, teda tých ktoré vyšli medzi úmrtím Iana Fleminga a Peklom pro zvané/Diabol sa postará).

Aké to sklamanie na mňa počas čítania čakalo. Tá štylistika a celkovo jazyková stránka je hrozná. Vety sú často dlhé, kostrbaté a plné zbytočných informácií. Bond sa zakráda k nepriateľovi a pritom míňa skalu sopečného pôvodu ako celý ostrov. Takéto informácie úplne vytrhávajú z napätia. Aj vďaka tomu sa mi do knihy ťažko začítavalo. A nesmieme zabudnúť na vety, ktoré ani po piatom prečítaní nedávali logiku.

Ak si odmyslíme celkovú jazykovú, gramatickú a štylistickú katastrofu, tak príbeh je v celkom pohode. Niečo sa stane, Bond cestuje do inej krajiny, stretne bond-girl, záporáka, zistí záporákov plán, prekazí záporákov plán a ide si užiť zaslúženú odmenu.

Amis k Bondovi pristupuje ako k ľudskej bytosti, necháva ho prežívať rôzne pocity od radosti cez strach až po hnev. Bond je v jeho podaní iný ako ten filmový (ku ktorému sa Amis vyjadruje nepríliš pochvalne v úvode).

Čo k ostatným postavám? K Litsasovi nemám moc čo napísať. Bol sympatický a jeho posledná časť v knihe sa mi ľúbila.

Viac sa dá ale napísať k Ariadne, bond-girl pre túto knihu. Keď som čítal v popise, že ide o ruskú agentku, tak som čakal, že sa dočkáme väčšieho napätia. Predsa len, Bond Rusom v príbehoch od Iana Fleminga prekazil nejeden plán. Čakal som súboj ideológií, nedôveru, nezhody, snahu to všetko prekonať a poraziť väčšie zlo. Čakal som, že Ariadna bude drsná sebavedomá agentka, niečo ako Anya Amasová z filmu Špión, ktorý ma miloval. Miesto toho sme sa dočkali naivné romantické dievča, ktoré sa v okamžiku do Bonda zabuchlo. A Bond do nej. Nechápte ma zle, nejedná sa o zlú postavu, bola celkom sympatická. Cítim ale, že z ich interakcie šlo vyťažiť viac.

Záporák. Už som to raz písal, ale napíšem to znovu (a zrejme ešte veľakrát k iným bondovkám). Bond je jeden z tých hrdinov, ktorý má skvelých záporákov. Samozrejme nájdu sa aj slabšie kusy. Kam patrí plukovník Sun Liang-tan? Do prvej kategórie. Jedná sa o zaujímavú postavu, je to sadista. Síce to neznie nejak výnimočne, každý Bondov nepriateľ je predsa sadista, ktorý potrebuje hrdinu mučiť, aby mu tak dal šancu na útek (lebo keby Bonda zastrelili hneď, kto by im prekazil ich plány, že?). Ale v prípade Suna je to viac, ako len výhovorka, prečo Bonda hneď nezabiť. Celkový jeho prístup k sadizmu a mučeniu, to ako o tom rozpráva, je zaujímavý a trocha aj desivý. Celý jeho vzťah k Bondovi je zaujímavý a bavilo ma čítať, keď bol na scéne. Nebojím sa napísať, že Amis stvoril úctyhodného lotra, ktorému patri miesto medzi takými záporákmi, ako Doktor No, alebo Auric Goldfinger.

Trochu som sa rozpísal, tak to skrátim. Postavy sú fajn, príbeh klasický bondovký, len tá formálna stránka tomu podkopáva, priam láme, nohy. Ak je chyba na Amisovej strane, tak čo už. Ak ale pochybili vo Vendete, tak dúfam, že pri ďalších svojich tituloch si dajú viac záležať.

instageek_cz
23.01.2021 5 z 5

Plukovník Sun aneb zpátky v čase do Conneryho éry!

V roce 1964 umírá Ian Fleming, spisovatel, bývalý špion, tvůrce Jamese Bonda. Jeho knihy s agentem 007 jsou tak úspěšné, že je čte i tehdejší prezident USA John Fitzgerald Kennedy. Obrovským hitem se stávají také jejich dvě do té doby uvedená filmová zpracování, Dr. No a Srdečné pozdravy z Ruska. Premiéry třetí bondovky, Goldfinger, už se Fleming nedožije, a nemůže tak vidět, jakou doslova hysterii jím vytvořený hrdina mezi fanoušky vyvolává.

Je tedy jasné, že „show must go on“, 60. léta prostě Bondovi patří. Pochodeň po Flemingovi přebírá jiný výborný spisovatel, Kingsley Amis, mimo jiné autor známého Šťastného Jima. Ten se výzvy nezalekne a roku 1968 naservíruje veřejnosti bondovskou akci, která má maximální koule! To jinak skutečně říct nejde, pardon:))

Amis namíchal výbušný koktejl složený z těch nejvybranějších klasických bondovských ingrediencí. Máme tu exotickou lokalitu v podobě řeckého ostrovu Vrakonisi, takže nás čeká hodně slunce, moře, dobrého vína i krásných dívek. Příběh už od počátečního únosu Bondova šéfa M (tehdy to byl muž) nezpomalí ani na vteřinu, žene se neústupně vpřed jako sám 007. Stojí za vším Sovětský svaz? Nebo někdo úplně jiný? A co je zač démonický plukovník Sun?

Četba je strhující, intenzivní a například dlouhé scény, kde Bonda mučí, pro mě byly svou brutalitou a mírou krutosti téměř nesnesitelné. Neskutečně napínavá záležitost, po které se člověk cítí zralý tak akorát na pár vodek s Martini, aby to všechno nějak vstřebal!

Tohle je Bond ze staré školy, snadno si k němu domyslíte tvář i pěsti Seana Conneryho. Rve se, je odvážný, neohrožený, vždy připravený bránit svou vlast, stejně jako dobývat srdce a kalhotky žen. Amisův hrdina slavnému Skotovi nedělá ostudu, takže tenhle výlet do minulosti doporučuji hlavně všem fanouškům té úplně první, a leckdo by řekl, že i nejlepší, bondovské éry.

Hodnocení: 9/10

PS: Jméno překladatele Ladislava Šenkyříka je vždy zárukou kvality, i zde odvedl skvělou práci!

Pro více článků a zajímavostí nejen ze světa literatury a agenta 007 sledujte na Instagramu profil instageek_cz, díky!:)

soukroma
27.12.2020 3 z 5

Padesát let starý Bond, podaný ovšem jiným autorem. Charakter středně napínavého (ale někde mírně nesrozumitelného) špionážního příběhu zachován, ovšem styl přeci jen trochu jinačí, zdlouhavější a nezvykle pro žánr poněkud poučnější co do reálií (byť cílový řecký ostrov byl smyšlený) a politické situace (dost poučné zase pro nás po těch letech, jak se tehdy točil svět po Stalinově smrti a komunisti nebyli jen na východě, ale silní i v Řecku a jak do toho všeho pasovala tehdejší Čína).
Škoda, že to u nás nevydali hned po vzniku originálu (to by ještě stihli, než byl Bond totálně zasunut) - vydání v dnešní době vyznívá jako takový anachronismus. 65%

karel0684
04.10.2020 4 z 5

Po dlouhé době Bondovka... A je dost jiná, než si pamatuji. Hlavně v tom, že tady je James Bond daleko víc člověk.
Za mne dost povedené

DavidKeller
21.07.2020 3 z 5

Bondovek jsem pár viděl , jak ty starši tak i teď ty nové, co se týka čtení, byla tahle moje první , nezklamala dobré čteni, určitě si nějakou ještě přečtu

alzbeta4340
29.12.2019 4 z 5

Fanoušky Jamese Bonda nemůže nepotěšit. Přestože je doba vzniku knihy trochu znát a tempo vyprávění je místy kolísavé - charizma agenta 007 z knihy jen sálá. Doporučuji.

beanstk
21.11.2019 4 z 5

Z mého pohledu se Amis velmi blíží Flemmingovým knihám. Četl jsem to s větší chutí, než některá moderní pokračování...

callahanh
15.11.2019 4 z 5

Ačkoli se v předmluvě, která je psána s dost velkým časovým odstupem od románu, Amis zmiňuje o filmových podobách příběhů Jamese Bonda a dost je kritizuje, jeho román Plukovník Sun k nim má hodně blízko a od Flemingova podání se odlišuje. Bond je v tomto případě klasickým uhlazeným agentem, do něhož se ženy zamilovávají prakticky okamžitě, nechybuje a přežije i zdánlivě nemožné. Celý příběh má spád, je čtivý a vzhledem k malému rozsahu v něm nejsou žádné odbočky, takže je přečten velmi rychle. O psychologii postav nemůže být ani řeč, protože velký prostor je věnován akci a popisu zřejmě okouzlující řecké krajiny, tudíž vše ostatní je nalinkováno zcela jasně a o dobru a zlu nelze mít pochyb. Možná to tak Amis úplně nezamýšlel, ale vzhledem k tomu, že hlavní záporná postava je Číňan, je román v tomto smyslu nadčasový a aktuální a dal by se jako předloha filmu použít bez problémů i dnes. I když se některými částmi knihy filmaři (ne)přiznaně inspirovali, rozhodně by se jako celek zfilmovat dala i v současnosti, jen by z ní musela zmizet určitá lehkost a naivita, které se táhnou celým příběhem. Plukovník Sun je fajn bondovka a Flemingovi ostudu rozhodně nedělá, její "problém" je ale asi v tom, že opakovaně se číst moc nedá. 70 %

Reat
18.09.2019 3 z 5

Jakmile začnu číst konec knihy "rychločetbou", je něco špatně. A i když jsem se násilím přinutil, nechtíc být za kulturního barbara, vrátit se a dočíst normálně, o moc to můj dojem nevylepšilo. Nebýt zde mnou zbožňovaná postava agenta 007 a poměrně zdařilá sexy obálka, ani bych po knížce nevzdechl, takhle ale musím z povinnosti glosovat, že mě to celé prostě nějak nebavilo. Knížka je poměrně krátká, hmotnou jí dělá širší papír a tisk, jakoby neúsporný, nicméně i tak jsem se stačil celkem často nudit, což mě speciálně u Jamese Bonda velmi mrzí.... :-(

encyklopedie
05.09.2019 5 z 5

...není co napsat - S. Sincilery napsal vše
100%

S. Sincilery
03.09.2019 5 z 5

Kingsley Amis bol prvý pokračovateľ knižnej série o Jamesovi Bondovi a zároveň zo všetkých pokračovateľov najpovolanejší. Osobne sa poznal s Ianom Flemingom a ešte pred Plukovníkom Sunom, vydaným v roku 1968, napísal vôbec prvého literárneho sprievodcu príbehmi Jamesa Bonda, ktorý vyšiel v roku 1965 pod výstižným názvom The James Bond Dossier, pričom jeho obsah stihol schváliť tesne pred smrťou samotný Fleming. Okrem uvedeného sa sčasti podieľal aj na revízii rukopisu Flemingovho posledného románu Muž se zlatou zbraní, ktorý už za Flemingovho života nevyšiel, preto mal nepochybne o svete Jamesa Bonda pestré znalosti a bohaté skúsenosti. A tie veľmi dobre zužitkoval pri písaní románu Plukovník Sun.

Samotnému románu predchádza krátky predhovor Kingsleyho Amisa, napísaného dodatočne v roku 1991, v ktorom popisuje okolnosti, za ktorých bol prizvaný k napísaniu nového príbehu Jamesa Bonda, ako postupoval pri vytváraní zápletky, upozorňuje na menšie odlišnosti svojho Bonda oproti Flemingovmu a v súvislosti s nimi sa tiež v závere pomerne kriticky vyjadruje aj k rozdielom medzi knižným a filmovým Bondom.

Román nasledujúci po predhovore je možné rozdeliť do štyroch pomyselných častí - 1. časť, odohrávajúcu sa v Anglicku a kde hlavnou scénou bol únos M, šéfa britskej tajnej služby, ktorého je Bond následne poverený vyslobodiť; 2. časť, v ktorej sa Bond presunul do Grécka a zažíva niekoľko vypätých chvíľ v uliciach Atén (no dôjde aj k neodmysliteľným príjemným chvíľkam s gréckou špiónkou v službách ruskej tajnej služby Ariadnou Alexandrouvou); 3. časť, zahŕňajúcu plavbu Bonda a Ariadni na jachte Altair z Atén na ostrov Vrakonisi (Amisov fiktívny ostrov - je súčasťou súostrovia Kyklady), počas ktorej musia čeliť viacerým rôznym nástrahám nepriateľov; a 4. časť, odohrávajúcu sa na Vrakonisi, ktorá vrcholí desivou tortúrou Jamesa Bonda plukovníkom Sunom (popis mučenia so sprevádzajúcim dialógom, respektíve výstižnejšie je napísať monológom plukovníka Suna k Jamesovi Bondovi je nezabudnuteľný a mrazivý) a ich následným posledným stretom.

Úvodná časť, v ktorej unesú M, je perfektná, ihneď vás pohltí a vy prakticky zabudnete, že nečítate bondovku od Fleminga. V aténskej časti tempo trochu opadlo (a to aj napriek tomu, že sa stále niečo dialo) a vyskytlo sa zopár detailov, ktoré ma mierne iritovali, najviac to, že pomaly každý ruský špión bol vykreslený ako homosexuál - nemôžem si pomôcť, ale vidím to ako dôsledok Brežnevových bozkov, o ktorých sa v dobe napísania románu dosť hovorilo :) Po suchšej aténskej časti nasledovala osviežujúca časť s plavbou na Altairu a tempo zase rýchlo dostalo svoj predošlý drajv - najmä vďaka scéne s prepadnutím Altairu, ktorá bola napísaná veľmi prehľadne a najmä reálne. Záverečná časť (celkovo tvorí približne druhú polovicu románu) je však najlepšia. Tempo sa stále viac a viac stupňuje a po dočítaní knihy zastávam názor, že plukovník Sun bol zrejme druhým najdiabolskejším zloduchom (po Blofeldovi), proti ktorému James Bond stál a celkovo zaraďujem román medzi tie najlepšie bondovky od Iana Fleminga.

Na tomto mieste chcem ešte poďakovať českému vydavateľstvu - jednak za to, že sa odhodlalo tento román vydať; a jednak za prvotriedne odvedenú prácu na vydaní - výborný preklad Ladislava Šenkyříka a za kvalitnú pevnú väzbu s prebalom a záložkou z čiernej stužky. A budem dúfať, že časom hádam dôjde na vydanie aj nejakých ďalších bondoviek - ak tento komentár náhodou bude čítať niekto z vydavateľstva, mohol by napríklad navrhnúť na vydanie posledné dve bondovky od známeho britského spisovateľa a scenáristu Anthonyho Horowitza, ktorý ich napísal s využitím dovtedy nepublikovaného materiálu Iana Fleminga. Spomínanými dvoma bondovkami sú romány s názvami Trigger Mortis, ktorý vyšiel v roku 2015 a chronologicky patrí za Goldfingera, a Forever and a Day, ktorý vyšiel v roku 2018 a je prequelom ku Casinu Royale.

Na záver ešte nejde nespomenúť filmové bondovky, pretože asi žiadna iná literárna a filmová séria nie je tak navzájom prepojená ako knižná séria s Jamesom Bondom s nemenej slávnou (ak nie viac) filmovou sériou (mimochodom najdlhšou sériou v dejinách filmografie). A to platí aj pre román Plukovník Sun - v čitateľovi tejto knihy totiž môže niekoľkokrát vzniknúť pocit déjà vu.

Môže tomu tak byť v prípade motívu únosu M (spolu s motívom upraveného priebehu a spôsobu tortúry Jamesa Bonda), ktorým sa inšpiroval film Jeden svět nestačí z roku 1997 s Piercom Brosnanom; a v prípade mena plukovníka Suna (Sun Liang-tan), ktorým sa inšpiroval film Dnes neumírej z roku 2002 s Piercom Brosnanom a to v pravom, skutočnom mene hlavného zloducha (Tan-Sun Moon). Špeciálnym prípadom je scéna tortúry Jamesa Bonda a sprevádzajúceho monológu plukovníka Suna, ktorá bola pomerne verne adaptovaná vo filme Spectre z roku 2015 s Danielom Craigom - akurát namiesto plukovníka Suna predniesol spomínaný monológ iný zloduch a to Blofeld - pričom vo filme bolo v záverečných titulkoch uvedené aj meno Kingsleyho Amisa. Ten sa tak stal jediným spomedzi všetkých pokračovateľov knižnej série, ktorého bondovka, teda jej časť, bola adaptovaná v rámci filmovej série, pričom v nej bol aj oficiálne uvedený, čo tiež svedčí o kvalitách románu Plukovník Sun.

V zhode so zavedenou zvyklosťou vo svete bondoviek ostáva napísať už jediné:

JAMES BOND WILL RETURN