Vlk.kh Vlk.kh komentáře u knih

Ďábelská garda Ďábelská garda George Robert Elford

Jak už tu psali někteří přede mnou, nejsem schopen posoudit do jaké míry jde o fikci, nebo fakta. Ale napsané je to setsakra dobře. Už to, že začátek příběhu se odvíjí v Čechách u Liberce mě ke knize spolehlivě přikovalo. Děj je místy drsný - ostatně, jedná se o válku - ale troufám si říci, že kdyby se poněkud nestandartní a přímočaré postupy herr Wagemullera a jeho sebranky hrdlořezů použili v některých dnešních vleklých konfliktech, rozhodně by to nebylo na škodu.

31.12.2017 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Právě dočteno a plná spokojenost. Pěkná zápletka, po pomalejším rozjedu to mělo spád a dokonce se i zaválčilo a rozbilo pár machometánských kebulí, což jednoho také potěší. Trochu mi scházel kapitán Stein a jeho ustavičné brblání, ale aspoň mladý Jaroš se ke konci objevil a mohl opět prokázat mistrovství ve svém oboru. Tak tedy jen piště směle dál, drahý Juraji a hrňte to na nás pod tlakem :-)

31.12.2017 5 z 5

Za přísahu a lásku Za přísahu a lásku George Shipway

Knihu mi kdysi doporučil tatík, když jsem začal projevovat vážnější zájem o historii a prskal jsem nad tím, že historické romány, co se mi dostali zatím pod ruku jsou příliš idealizované, zromantizované a naivní a že si to zkrátka představuji trochu jinak. Tak to u této knihy opravdu nehrozí! Syrovost raného středověku a drsnost oněch časů sálá z každé stránky. Doporučuji všem, kteří chtějí číst realistický historický příběh a ne romantizované rytířské love story.

Dracula Dracula Bram Stoker

Stará dobrá klasika, kde upír ještě není ukňouraná litující se troska, nebo sexuální symbol, jako v leckteré současné tvorbě. Také netradiční pojetí knihy formou deníků hlavních postav mi přišlo zajímavé.

30.12.2017 4 z 5

Keltové českých zemí v evropském kontextu Keltové českých zemí v evropském kontextu Jan Bouzek

Zajímavá a srozumitelně napsaná kniha týkající se nejen historie "našich Keltů" zde v České republice, ale i výpadů do Itálie, vyplenění Delf a další výboje keltského etnika do okolního světa. Zájemcům o Kelty mohu vřele doporučit.

30.12.2017 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Na škole povinná četba, kterou jsem tehdy bojkotoval - inu, byl jsem hlupák. Knihu jsem přečetl až v dospělosti a zanechala ve mě velmi silné emoce.

Děsuplné povídky Děsuplné povídky Jan Opatřil

Toto mi rozhodně moc nesedlo. Místy jsem se sice dokázal začíst, ale celkově mi to přijde celé takové naivní, nebo jak to lépe vystihnout.

30.12.2017 2 z 5

Oběti a jejich vrazi Oběti a jejich vrazi Stanislav Motl

Dočetl jsem před pár týdny, takže pocity po dočtení jsou stále čerstvé. Kniha je dobrá, ale rozhodně ne pro útlocitnější čtenáře, neboť autor zde popisuje celou řadu případů týrání a vraždění nevinných civilích obyvatel a další věci, ze kterých běhá mráz po zádech. Také musím konstatovat, že jsem místy pociťoval hrozný vztek nad tím, kolik dobytků si v klidu dožilo na vysoké noze a pro své okolí to byli "ti hodní, zbožní staří lidé od vedle". Také nezájem Československé a posléze České republiky na potrestání těchto stvůr, respektive třeba jen projevení zájmu o jejich osoby je zarážející a při četbě mi z toho stoupal krevní tlak. Před panem Motlem hluboce smekám a vyjadřuji obdiv nad jeho důslednou prací při dohledání těchto zločinců a že dokázal ukázat a konkrétní osoby a konfrontovat je se zločiny, které kdysi spáchali. Při četbě si člověk také uvědomí, že co se hrdinných bojovníků proti nacistické okupaci týče, zdaleko nešlo jen o výsadkáře z Anglie, nebo Tři krále. Žel bohu za to řada z nich zaplatilo životem, včetně jejich nejbližších.

30.12.2017 5 z 5

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Má oblíbená kniha, ke které se určitě budu opakovaně vracet. Dobrodružný příběh z mého oblíbeného historického období drsných severských nájezdníků okořeněná štědrou porcí leckdy i černějšího humoru. Takhle nějak si vikigy a jejich náturu představuju :-) Ale jak už tu přede mnou bylo napsáno - škoda toho, že se dali na to křesťanství, no. Dokud plenili kláštery a věšeli otravné misionáře v posvátném háji, byla s nima větší prča :-D

Lux Perpetua Lux Perpetua Andrzej Sapkowski

Velmi zdařilé a poměrně drsné finále mé velmi oblíbené trilogie. Nebudu se znovu více rozepisovat, své dojmy jsem už popsal u prvního dílu. Celou trilogii mohu jen doporučit všem milovníkům historické fantasy, i historie jako takové.

Magické střípky Magické střípky Andrzej Sapkowski

Rozbor Artušovské legendy mě opravdu nechytl. Povídky byly vesměs ucházející, ale znovu se k tomuto dílu asi vracet nebudu.

30.12.2017 3 z 5

Je to pěkná knížka. Místy úsměvné, ale zároveň se to stále točí kolem závažného tématu naší smrtelnosti a nutilo mě to po přečtení k zamyšlení. Je třeba neřešit hlouposti a život si řádně užívat - Obladi, oblada :-)

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

V roce vydání byla pro mě tato kniha naprostou senzací a od té doby jsem se k ní vrátil ještě dvakrát. Skvěle vyvážený mix dobrodružství, historie, humoru a fantastična. V dalších dvou dílech postupně narůstá i syrovost a temnější stránka příběhu - což rozhodně není na škodu, protože doba husitských válek musela být opravdu drsná a lidský život měl pramalou cenu. Zaklínače mám hodně rád, ale Rainmar z Bělavy je mému srdci bližší, lépe se s ním ztotožním a je také zajímavé sledovat postupné "dospívání" a vývoj jeho postavy. Samson Medák a hlavně Sharlej jsou taktéž sympaťáci, i když Sharlej je leckdy drsný pragmatik, ale také úsměv vyvolávající Vychcánek. Např. scéna s hraným vymýtáním nečistého ducha je nezapomenutelná. Mimo štědré porce zábavy a napětí se zde člověk také mnohé dozví. Autor musel prosedět mnoho hodin ve studovnách a knihovnách, protože detailně popisuje reálné historické události a v knize vystupuje přehršel skutečných historických postav. Dávám plný počet, nemám co vytknout a ke knize se určitě opět vrátím - potažmo k celé trilogii.

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Je to perfektní kniha, ke které se budu určitě znovu vracet. Pan Ambrose je nejen skvělý odborník na Druhou světovou, ale zároveň umí vše poutavě "prodat". Není to jen nějaké suché líčení událostí z pohledu historika, ale naopak kniha obsahuje mnoho osobních postřehů a popisů událostí přímo z výpovědí přeživších veteránů. Nevím, jestli bych si bez shlédnutí seriálu dokázal tak dobře představit některé popisované operace a bitvy, ale to bohužel nemohu objektivně hodnotit, protože seriál jsem viděl, jako první.

Zápisky odstřelovače Zápisky odstřelovače Vasilij Grigorjevič Zajcev

Tak tohle se mi dost eklovalo a měl jsem velké potíže dočíst. Válečnou literaturu mám rád, ale tady mi to tolik zavánělo propagandou a komoušským patosem, že jsem to zkrátka nedával. Už vidím, jak v reálu umírá voják na vážné zranění a odevzdá kamarádu svou stranickou knížku se slovy: Vyřiďte doma, že jsem padl, jako dobrý soudruh! Toto né, přátelé.

30.12.2017 2 z 5

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Měl jsem zapůjčeno z knihovny a vdechl jsem to velmi rychle. Kniha je poměrně útlá, ale hlavně je i velmi čtivá a strhujícím způsobem vtáhne čtenáře do pekla válečného běsnění. Dozvěděl jsem se z knihy mnoho podrobností a velmi osobních prožitků vojáků té doby ( např. vykonávání potřeby na palebné pozici, apod. ) Oceňuji i syrovost knihy, která se nesnaží zrůdnosti válečného konfliktu a to, co si jsou schopni lidé navzájem provádět nijak přikrášlovat. Za co však musím strhnout jednu hvězdičku je přílišná jednostrannost popisu událostí. Jak už je zde zmíněno v jiných komentářích, čtenář z knihy získává pocit, že Skopčáci jsou v podstatě rovní a čestní hoši a proti nim táhne nečistá sebranka zvířecích Ivanů ze Sibiře. Já si o Sovětech ideály nedělám a domnívám se, že v jejich řadách bylo dost agresivních primitivů, co se chovali, jako divá zvěř. Ovšem stejně tak si nedělám iluze o Němcovi a je třeba mít na paměti, jaký teror rozpoutal po světě a hlavně ve východní části Evropy a genocidu páchanou na civilním obyvatelstvu. Ale jinak knize nemám co vytknout a doporučuji každému, koho zajímá tematika druhé světové války, nebo vojenských dějin obecně.

Slované Slované Magdalena Beranová

Srozumitelně sepsaná publikace zabývající se komplexně slovanským etnikem v období raného středověku.

29.12.2017 5 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Přečetl jsem všechny tři díly této série, které se mi doposud dostaly do rukou a hodnotím jako velmi zdařilé. Četl jsem knižní sérii Platnéře i kompletního Hynka Tase z Boru a musím konstatovat, že tato knižní série mi sedla nejvíc. Je to čtivé, vystupují zde reálné historické osobnosti a neměl jsem problém sžít se s hrdiny - tedy až na ty postavy vyloženě odporné a záporné. Takže suma sumárum, příběhy Vřesovských jsou pro mou maličkost zatím to nejlepší, co pan Niedl vydal.

29.12.2017 5 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Celek rozhodně není špatný a jsou tam hodně zdařilé momenty, kdy jsem při jejich četbě naprosto zapoměl na svět kolem. Dal bych pět hvězd, ale hrozně mě tam štval ten náboženský křesťanský prvek, to holt nedokážu schroupnout.

29.12.2017 4 z 5

Temné vize Temné vize Stephen King

Za mě osobně dvě nejlepší díla této sbírky - Metastáza a Proměna kůže. Ostatní mi přišlo spíš průměrné, ale ne špatné.

29.12.2017 3 z 5