Vlk.kh

Toulky po okraji Midgardu: Příběhy z mého životaToulky po okraji Midgardu: Příběhy z mého životaWolf-Dieter Storl

Nemalá část textu a životních příběhů se opakuje v knize Jsem součástí lesa. Překlad a gramatika jsou docela mizérie, jak už je u tohoto nakladatelství zvykem - minimálně v knihách od Storla. Stejně, jako v knize o šamanismu zde autor uvádí nepřesnosti v popisu některých mýtů a celkově zkrátka tomu prapodivnému hopsání od Germánů a Keltů za Ganéšou do Indie a přes Indiány zpět prostě nemohu přijít na chuť.

Šamanství - Kořeny naší spiritualityŠamanství - Kořeny naší spiritualityWolf-Dieter Storl

Po přečtení této pro mě v pořadí čtvrté knihy od pana Storla mám už celkem jasno, že jeho skalním a nekritickým fanouškem opravdu nebudu. Co se týče "ezo-obsahu" knihy, tak s tím člověk počítá už na základě názvu a hlavně i autorova zaměření, čili to nelze nijak kritizovat. Co mě ovšem na autorovi irituje jak zde, tak i v dalších jeho knihách je, že si na můj vkus občas až moc vymýšlí. V jiných knihách jde např. o to, že píše o užívání různých bylin v době kamenné, pro což zkrátka neexistuje žádný důkaz, ale co mě podebralo u této konkrétní knížky je, že zcela nepokrytě překrucuje mýty. Jeden příklad za všechny - autor zde popisuje, že germánský ( severský ) bůh Thor křižuje oblohu na voze taženém dvojicí beranu a rovnou ještě doplní, jak to krásně zapadá, protože beránky můžeme vidět na obloze ve formě mraků... No, vzhledem k tomu, že podle starých ság táhla hromovládcův vůz dvojice kozlů Tanngnjóst a Tanngrisni, tak je celá beránková teorie docela zcestná. Jistě, mohlo by jít o chybný překlad, ale to bych zase pochyboval, že by autor psal o kozlech ve formě mraků. A to je jen jedna ze zásadních chyb, na které jsem v knížce narazil a které srážejí mé hodnocení směrem dolů. Když se nad tím pak člověk zamyslí, tak dojde neodbytně k názoru, proč by měl vlastně brát pana Storla vážně a proč ho vlastně vůbec dál číst.

Noční příběhNoční příběhCarlo Ginzburg

Místy možná trochu těžší čtení - přecejen se jedná o studii - ale fenomén čarodějnictví je zde uveden do takových kontextů, na které jsem zatím nikde jinde nenarazil. Takže pokud vám nestačí jen Kladivo na čarodějnice a chcete se celé záležitosti podívat na kloub z poněkud širšího hlediska včetně hledání kořenů u dávných pohanských kultů, rozhodně po této knize sáhněte.

Jsem součástí lesaJsem součástí lesaWolf-Dieter Storl

Vzhledem k tomu, že jde v podstatě o popis životní cesty a já mám rád příběhy, se mi tato knížka líbila víc, než jiné, co jsem zatím od Storla četl. Přelétání z Ameriky do Indie, Evropy a zpět mi zároveň osvětlilo, z čeho pramení takový ten "myšmaš" nauk a myšlenek, kterým na mě zatím přečtené knihy od autora působí. Celkově to není špatné, ALE! Sakra, ten překlad zase! Překlepů, jako maku a taky by si měl překladatel zjistit, o čem vlastně píše, pak by nevypotil takovou kravinu, jako např. to, že v americké prérii se potulovala s Indiány stáda buvolů ( což je v textu opakovaně ).

ArcanumArcanumThomas Wheeler

V první části knihy jsem si říkal, že to má skvělý potenciál a líbí se mi i vypravěčský styl a to ani nemluvím o skvělém výběru hlavních hrdinů. Zkrátka, mohl to být kandidát na plný počet hvězd, coby příjemná, temná oddychovka. Ale... první, za co jsem se rozhodl srazit hodnocení byla přítomnost překlepů a hrubek v textu a namátkou za "zavil bolestí" by zasloužila odpovědná osoba ukřižovat. Jak se příběh začal rozplétat a spěl ke svému "velkému finále", začalo mi to celé poněkud skřípat a proto další hvězda z hodnocení dolů - nebudu zde vypisovat o co přesně šlo, protože bych musel zmiňovat rozuzlení, což by asi další potenciální čtenář těžko ocenil. Každopádně, na té poslední třetině příběhu je znát, že autor se věnoval psaní filmových scénářů a za mě to zkrátka není moc šťastné a posouvá to celou knihu o další třídu níže, i když člověk čeká jen zábavu a nic hlubokomyslného, škoda.

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

Detektivky předhánějící se v rafinovanosti a sadismu vrahů a posouvající tak celý příběh za hranici uvěřitelnosti, neřku-li do absurdna, začínají být už docela únavné.

Klenoty středočeského pravěkuKlenoty středočeského pravěkukolektiv autorů

Obsahem nepříliš rozsáhlá publikace o zajímavých nálezech ze středních Čech v rozmezí od mladší doby kamenné po závěr doby římské a období stěhování národů. Nejedná se o texty vyloženě odborné a jsou určené pro širší veřejnost, tudíž by publikace měla být srozumitelná - ač mám o jejich mentálních schopnostech často pochybnosti - i pro mládež. Text je doplněn o pefektní fotografie artefaktů, nálezových okolností z terénu a kresebné rekonstrukce.

Prokletá věž: Poslední bitva křižáků o Svatou zemiProkletá věž: Poslední bitva křižáků o Svatou zemiRoger Crowley

Z mého pohledu nadšeného laika perfektní historická práce se spoustou informací a přitom srozumitelně a čtivě napsaná i pro širší veřejnost. Samozřejmě, autor předpokládá, že čtenář má alespoň ponětí o tom, že bylo něco, jako křížové výpravy a tzv. Křižácké státy na východě, ale pokud by člověk takové ponětí neměl, těžko by sáhl právě po této knize. Autor popisuje - a to velmi detailně - nejen samotné obléhání a pád Akkonu, ale uvádí do kontextu i řetězec předcházejících událostí a válečných tažení, stejně jako politické, ekonomické a další aspekty. Za sebe mohu jen doporučit.

BásnikBásnikDominik Dán

Trochu krkolomně poskládaný příběh a zápletka. V sérii "Dánovek" řadím spíše k těm slabším.

21.12.2021

Prázdný trůnPrázdný trůnBernard Cornwell

Po stereotypním vybíjení neustále se obnovujících mohutných armád pohanů vcelku příjemné překvapení a osvěžení. Tahle kniha měla pro mě spád a zajímavý děj, rozhodně neškodilo, že seveřané tady hrají víceméně druhé housle. To mečové čarování si mohl autor sice odpustit, ale jinak je tato kniha v rámci série lehký nadprůměr.

29.11.2021

Mrtvý holkyMrtvý holkyMiloš Urban

Dobrá práce, pane Urbane! Temnota rezonující v povídkách nádherně sedla do tohoto dušičkového období, kdy jsem knihu četl. Na rozdíl, od řady jiných povídkových antologií tady pro mě nebyl vyloženě podprůměrný kus, který bych měl problémy dočíst, nebo ho rovnou přeskočil - naopak, z průměru zde vystupuje několik kousků, které jsou z mého pohledu "majstrštych" hororového žánru.

04.11.2021

Dějiny smrtiDějiny smrtiPhilippe Ariès

Ufff - no, na to, jak jsem se na tuhle "cihlu" těšil, jsem se jí místy prokousával docela těžce. Jako celek je kniha rozhodně monumentem, za kterým jsou dlouhá léta střádání informací, ale jak už tu níže psal uživatel Apostasis, musel bych patrně být rodilý Francouz, nebo se výrazně zajímat o jejich dějiny, abych knihu plně docenil. Čtenář se tu dozví hromadu zajímavých informací, platicích po vztah ke smrti a pohřebnímu ritu všeobecně, ale značná část knihy mapuje tuto historii právě ve Francii ( jasné, auor je Francouz, tak to dává smysl ). Také jsem očekával větší porci podkladů pro starověk, ale tam je to pojato velmi okrajově a letem světem a hlubší rozbor autor začíná v podstatě až s obdobím středověku.

03.11.2021

KarKarMiloš Urban

Nedočteno, asi po jedné třetině jsem to vzdal. Četba je relax a má být pro člověka potěšením, popř. poučením a tady jsem z toho necítil nic. Nelogický a neuvěřitelný postup hrdinů mě vyloženě iritoval a po naprosto nesmyslném zásahu policie společně se zásahovkou, kdy si nechají v budově, kterou zajišťují kvůli potenciálnímu šílenému vrahovi jen tak pobíhat nějakého pisálka ozbrojeného násadou od smetáku, tak to už bylo trochu silné kafe. Ani se mi nechce věřit, že román Hastrman, ze kterého jsem byl nadšený je od stejného autora.

08.10.2021

Cesta pokojného bojovníkaCesta pokojného bojovníkaDan Millman

Tak tohle jsem nezvládl, i když jsem se snažil. Prokousal jsem se cca do půlky knihy a musel to odložit s prohlášením: Vzdávám se. Motivační to asi je, o tom se nemohu přít, ale na můj vkus až moc uměle vykonstruovaná pohádka. Jak nasvědčuje celá řádka pokračování knihy, marketingový tah se zadařil.

21.09.2021

Příšery odnikudPříšery odnikudIvan Mackerle

Na konci povinné školní docházky a začátkem střední školy jsem docela hltal časopis Fantastická fakta, v jehož edici knížka vyšla - záhady, to bylo holt tehdy moje. Některé knihy od pana Mackerleoho mám rád dodnes, ale tahle mezi ně patřit nebude. Přečetl jsem ji z nostalgie po oněch časech posedlostí tajemnem, ale už to nějak není ono. Některé kapitoly mi přijdou hodně za pomyslnou čarou.

15.09.2021

Deník morového rokuDeník morového rokuDaniel Defoe

Asi tak první půle knihy mě hodně držela - syrové a nepřikrášlené popisování průběhu morové rány -, pak ale opakující se výčet mrtvých a vzájemně si podobných scénářů malinko zevšední. Ne, že by to začalo vyloženě nudit, ale tak trochu se to okouká. Paralelu s covidem v tom nevidím ( krom toho, že obé v podstatě oběhlo a nakazilo téměř celý svět ), černá smrt byla přecejen o dost jiné a silnější kafe, než co se děje nyní.

05.09.2021

VlčiceVlčiceZdeněk Žemlička

Lev potloukající se a lovící v lesích na území Čech v období horizontu Marobudovy říše? Tak to jo... Kdyby tam autor frknul třeba medvěda, tak bych to i přes další nedostatky možná dočetl, ale tohle mi stačilo.

31.07.2021

Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkouSkvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkouTim Voors

Osobně se na tuhle tůru nechystám, za Velkou louži mě to netáhne, ale i tak jsem tulák a vandrák a tahle kniha byla přesně něco pro mou krevní skupinu. Není to suchý itinerář, jako třeba Jakubův cestovní deník, ale autorovy myšlenkové pochody a občasné filosofování také nejsou nic náročného, aby to bylo určeno jen pro nějakou užší skupinu čtenářů. Je to čtivé, dobrodružné, místy vtipné a vhodné pro každého, kdo se rád ztratí na pár dní do přírody a nepotřebuje k tomu nutně autokemp a bandy řvoucích lidí kolem. Ve mě osobně to vykřesalo jiskru po delší době upustit od třídenních vejšlapů po lesích a horách a podniknout zas něco delšího a trochu praštěnějšího, dokud to jde :-) Nemohu vynechat a nezapět chválu na fotografický materiál - ty snímky divoké krajiny jsou úchvatné.

29.07.2021

Markéta LazarováMarkéta LazarováVladislav Vančura

Velmi krátce, protože bych v podstatě jen rozváděl myšlenky v hodnoceních přede mnou. Příběh je jednoduchý, ale pěkný. Archaická mluva a styl vyprávění jsou za mě osobně velké plus a čtenáře to přiblíží tehdejší době. Ovšem ustavičné rozvláčné tlachání vypravěče, tvořící zbytečnou vatu, to bylo utrpení, nuda a vskutku lotrovské trápení čtenářovo. Za tahle rozvláčná a z mého pohledu hluchá místa, co odvádí pozornost od děje musím hodnocení knihy významně strhnout směrem dolů.

26.07.2021

Doba koronavirováDoba koronavirováVáclav Cílek

Celkově lepší průměr. Kvalita textů byla kolísavá, některý super, jiný slabší, některý i nudný, ovšem to se od podobné publikace dá víceméně očekávat. Co ten který z autorů, to odlišné téma, pohled na věc, styl psaní a způsob, jakým téma uchopil a je na vkusu každého, co si z knihy odnese a co se mu zalíbí, proto tu nebudu některé autory vyzdvihovat a jiné hanět. Celkový obrázek z téhle mozaiky si udělá každý čtenář sám.

23.07.2021

Zatím dobrýZatím dobrýJan Novák

Jelikož k nějakému oslavování bratří Mašínů mám hodně daleko, měl jsem strach se do knihy pustit a dlouho to odkládal, protože jednoznačný obdiv autora k oběma bratrům je dobře znám. Nicméně, musím uznat, že i tak mě příběh bavil a doplnil jsem si mnohé informace o tehdejších událostech - můj negativní náhled na onu "odbojovou" skupinu to nijak nepoznamenalo. Ač se autor snaží být objektivní, to nadržování je v textu stejně patrné, např. při postřelení a zmrzačení venkovského velitele dobrovolných hasičů během žhářských akcí podpalování stohů neváhá okamžitě přispěchat s tím, že onen vážně zraněný chlapík byl sympatizant komunismu a příslušník pomocných hlídek VB - no, ale to jaksi Mašín v době, kdy do něho pumpoval olovo s úmyslem ho zabít nevěděl, takže žádná polehčující okolnost. Právě určitá autorova glorifikace skupiny kolem bratří Mašínů a vymýšlení, co se komu v danou chvíli honilo hlavou, nebo co přesně kdo udělal, i když jsou někteří ti lidé dávno po smrti a žádné paměti nezanechali a nejsou svědkové, čili jde v těchto pasážích o čistou fikci, sráží v mých očích hodnocení knihy lehce dolů. Nicméně všem zájemcům o tento střípek z naší historie - rozhodně si to přečtěte.

17.07.2021

Střet impériíStřet impériíBen Kane

Na rozdíl od trilogie o Teutoburském lese jsem tady zohlednil při hodnocení spíše popisované období, o kterém jsem toho zatím moc nepřečetl, než příběh sám - ten mi přišel víceméně průměrný a ledacos se dalo předvídat. Za přečtení to ovšem rozhodně stojí.

09.07.2021

Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa KomančůŘíše letního měsíce: Vzestup a pád národa KomančůS. C. Gwynne

Zatím asi nejdetailnější kniha zabývající se kmenem Komančů, která v češtivě vyšla. Publikací, kde je zmíněn Quanah Parker a nějaký ten střet s rangery jsem sice četl víc, ale Říše letního měsíce je monumentální dílo, které přináší informace, o kterých jsem neměl zatím ani páru uvádí je v jedinečném kontextu doby a dalších událostí. Na knize bych vyzdvihl i její syrovost, co se popisu nájezdů týče, protože ač jsou Indiáni v mých očích národ rozhodně zasluhující úctu, obdiv a respekt, zároveň se jednalo o národ, který se taky s nikým nemazal, i když leckteří současní sluníčkoví blábolisté např. ohledně Toltéků se snaží razit opačný názor a překrucování historie. Svobodní Indiáni byli přírodní lid žijící prostě a v souladu s okolím, ale rozhodně ne žádní mírní hipíci.

02.05.2021

Archeologie pravěkých Čech. 8, Doba římská a stěhování národůArcheologie pravěkých Čech. 8, Doba římská a stěhování národůEduard Droberjar

Asi nic pro naprostého laika, co zatím o Germánech na našem území a celkovém evropském kontextu doby římské nic nepřečetl - chce to mít alespoň nějaké povědomí. Nicméně pro mě, jakožto zájemce o dané období ve smyslu reenactoringu ( jak se teď módně a nablble s oblibou říká, za mě spíš hezky, česky živoucí, nebo oživená historie ) je to cosi, jako povinný "slabikář", na který pak navazuje další literatura. Od roku vydání jsou sice některé výzkumy o dost dál a máme i další nálezy a informace, ale kniha má pořád co nabídnout.

19.04.2021

Srebrenica: Zpráva o válečném zločinuSrebrenica: Zpráva o válečném zločinuNorbert Both

Krásná ukázka marných politických kydů, bezzubosti světových organizací zaměřujících se proti páchání válečných zločinů a zoufalé situace prostých vojáků a velení v poli, kde jsou často vrženi do víru událostí bez dostatečného vybavení a jasných rozkazů, co mají dělat. Velmi solidní práce popisující nejen události na bojišti, ale i politické pozadí celého dění ( jak já říkám, zasr. politika. Byla to, je a bude jen špína, nic jiného ). Je zde zmíněno i zločinné chování muslimských jednotek a bojůvek, ale jen okrajově - tady je třeba vypíchnout, že prasárny páchala každá strana a ne se zaměřit čistě na řádění srbských polovojenských jednotek na civilním obyvatelstvu. Je děsivé, jak je tenká hranice k vyvražďování sousedů a páchání etnických čistek na základě odlišnosti náboženství, nebo národnostní příslušnoti. Kéž by to bylo mementem pro multi-kulti zastánce v současném hroutícím se západním světě.

28.03.2021

Před Draculou: Archeologie upíraPřed Draculou: Archeologie upíraTommaso Braccini

Pro zájemce o mýtus revenantů v původní, Hollywoodem nezmršené podobě jednoznačně zajímavé čtivo. Ač jsem na podobné téma už přečetl ledacos, tak Bracciniho kniha mi rozšířila obzor jiným směrem od klasických, mnohokrát opakovaných a opisovaných východoslovanských motivů. Co mě ale začalo postupně malinko štvát a na základě čeho snižuji i hodnocení knihy je autorovo opakované omílání už zmíněných příběhů a text se tak zbytečně natahuje ( i když celkově není příliš dlouhý, cca sto stran knihy jsou přílohy, jako např. autorem zmiňované dobové zápisy, apod.) a místy se stává méně zaživným. Celkově ale hodnotím spíš pozitivně, je to rozhodně lepší kniha na vyšší úrovní, než někteří "záhodologové" a další podobní pisálci.

18.03.2021

Jak přejít řekuJak přejít řekuVáclav Cílek

Tak, jako u několika dalších knih pana Cílka mám pocity rozporuplné, opět je tu velká tematická roztříštěnost v textech. V první části knihy autor popisuje vznik slova antropocén, rozepisuje se o problémech ohledně dnešní doby, klimatu, přicházejících krizích, krizi uprchlické, atd. - tato část mě hodně bavila a je velmi zajímavá. Pak přišel obrat v tématech a s ním spojené zadrhnutí, protože následující texty se zaobírají rozjímáním nad umělci, kteří mi nic neříkají a jejich dílem, které mě pranic nezajímá. Po útrpném prokousání se uměleckým rozborem a požitky s ním spojenými, jsem opět našel ztracenou nit zájmu o autorův text. Ač se pan Cílek rozepisuje o svých oblíbených, už v několika knihách zmiňovaných Navazích a už několikrát ohraném, evidentně jeho hodně oblíbeném Detroitu, nemohu si na poslední třetinu knihy stěžovat. Takže suma sumárum, začátek a konec velmi dobré, bez té prostřední části bych se klidně obešel :-)

23.02.2021

Záhady neznámaZáhady neznámaDavid Jefferis

Na základní škole, kdy jsem se rád rýpal v různém tajemnu, záhadách, kdy jsem hltal záhadologické televizní série A. C. Clarka, jako Svět tajemných sil, tak byla tohle moje veliká srdcovka - a soudě podle dalších komentářů jsem zdaleka nebyl jediný.

14.02.2021

Encyklopedie pohlavního života 10-13 letEncyklopedie pohlavního života 10-13 letChristiane Verdoux

Jak už tu bylo uvedeno, v pubertě jsem nadšeně čerpal teoretických znalostí z této knihy - k pozdějšímu praktickému bádání :-)

14.02.2021

Zbraně, které zasáhly do vývoje lidstva 1Zbraně, které zasáhly do vývoje lidstva 1Vicente Segrelles

Jako děcko jsem byl z téhle publikace unešený - stejně, jako z dalšího dílu.