Vlk.kh

Prázdniny v EvropěPrázdniny v EvropěLadislav Zibura

Velmi stručně v pár větách: Ano, není to špatné a občas jsem se i nahlas zasmál, ale znovu se k téhle knize vracet nebudu. V porovnání s tím, co pan Zibura napsal v minulosti je to jednoznačně nejslabší kus.

Archeologie Germánů v Pojizeří a v Českém rájiArcheologie Germánů v Pojizeří a v Českém rájiJiří Waldhauser

V podstatě asi jedna z prvních u nás napsaných publikací na toto téma, vydaných po pádu totality, kdy byla tato stránka dějin víceméně tabuizována. Autor se, jak už vyplývá z názvu, věnuje především osídlení v Pojizeří - má tam prý chalupu - ale nechybí poměrně obsáhlý a přehledný popis všeobecných informací o Germánech a stručné vyhodnocení celkových poznatků o germánském osídlení na celém území Čech. Podrobněji se autor zabývá i králem Marobudem a jeho říší.

Pradávná medicínaPradávná medicínaWolf-Dieter Storl

Z části dosti zajímavé, z další části tak trochu pohádkaření a u některých konkrétních věcí uvedených v knize by mě opravdu zajímalo, ze kterých zdrojů autor vychází, protože v jiných odborných titulech o některých jím zpracovaných tématech toho moc není - protože to zkrátka není historicky, resp. archeologicky, či jinak doložitelné. Celkový dojem - taková zvláštní všehochuť. Ale nutno uvést, že mezi vyloženě ezopošuckou literaturou na podobná témata ( a že jí je ) tahle kniha od pana Storla přes všechny nedostatky ční, jako jasný maják nad temnou hladinou nesmyslného blábolení.

31.12.2020

Brána ze slonoviny, brána z rohuBrána ze slonoviny, brána z rohuRobert Holdstock

Asi nebudu sám za sebe nějak moc obšírně popisovat svůj dojem z knihy, protože to naprosto a přesně vystihl přede mnou už ludek.n. Do poloviny příběhu to docela šlo - možná proto, že jsem fanda knižní série a byl jsem stále plný nadšení a očekávání - ale pak jsem uvízl na místě, k další četbě se musel přemlouvat a nutit. Předchozí díly série a hlavně Les mytág sám o sobě jsou o několik tříd výše, než Brána.

26.12.2020

Heroinové deníkyHeroinové deníkyN. Sixx (pseudonym)

Žádný zázrak - ale nutno uvést, že nejsem fanda téhle kapely a tudíž ani hlavního protagonisty a nechovám pražádný obdiv ani k feťákům. Co se knize nedá upřít, tak zajímavé grafické zpracování - až na ten červený text na černém podkladě, jak tu už bylo zmíněno -, ale po obsahové stránce za mě opravdu nic extra. V podstatě se to stále opakuje dokola a po nějaké době se mi to celé dost okoukalo a začalo nudit - prostě smažky, co se stále sjíždí, ojedou, co jim padne pod ruku, atd. ale co se týče pekla závislostí a osobních prožitků na toto téma, jsou rozhodně lepší knihy.

10.12.2020

Magické houbičkyMagické houbičkyAndy Letcher

Já osobně jsem byl zvědavý hlavně na to lidové vyprávění a legendy o houbách, historii jejich poznávání a určování, plus něco málo z historie jejich užívání - především u přírodních etnik. Výše zmíněné informace v knize sice naleznete, ale velká část se pak zabývá moderní podzemní kulturou pojídačů "psychohoubiček" a s tím spojenou řadou osobností, které mi nic neříkají a jsou mi víceméně úplně fuk.

28.11.2020

Zimní přízrakZimní přízrakDan Simmons

Příběh to vůbec není špatný - obzvláště to brnkání na psychostrunu, kdy hlavní hrdina neví, jestli se už úplně zbláznil, nebo je to, co se kolem něho děje realita. Ale že by to byla nějaká pecka, co se týče hororového žánru, to zase ne. Pár pěkně vykreslených "mrazivých momentů" tam sice je, ale není jich mnoho.

22.10.2020

LedLedPavel Korněv

Dost podprůměrná záležitost. Jak už tu zaznělo v jiných komentářích, začátek parádní - první čtvrtinu knihy jsem si užíval. Pak to začalo skřípat a děj se pro mě změnil jen v jakousi vatu, nebo bahno, kterým se čtenář brodí odnikud nikam. Ač tam bylo dost zajímavých nápadů, začal jsem se nudit a od poloviny knihy už jsem vyloženě trpěl. Myslím, že by tady prospělo, kdyby autor sesekal děj jen na délku povídky, max. novely a odpustil si plytké natahování plné zbytečných mrtvol, dialogů a událostí, které vás už pak přestanou zajímat a příběh se v podstatě nikam dál neposouvá.

29.09.2020

Krvaví havraniKrvaví havraniSimon Scarrow

Viz. uživatel Richie1 - po vypravěčské stránce to odsejpá, o tom žádná. Ovšem z pohledu logiky a historických reálií, co se bojů týče to dost skřípe, což je patrné už u některých předchozích dílů, které jsem četl. Děj, resp. zápletka jak už bylo řečeno, taky není žádný velký zázrak a vývoj situace lze od půlky knihy předvídat. Průměrné čtení, jednorázovka, ke které se vracet už nebudu, ale pořád je to lehce nadstandart proti některým jiným kusům tematicky stejného zaměření.

20.09.2020

Tekumseh (1. díl)Tekumseh (1. díl)Fritz Steuben

Jak už tu bylo napsáno přede mnou - kniha je překvapivě syrová a drsná, vzhledem k tomu, že to vycházelo v edici pro děti, resp. mládež. Oproti naivnějším Mayovkám je to velmi příjemné překvapení.

15.08.2020

Utajené dějiny ČechUtajené dějiny ČechOtomar Dvořák

Neskutečné blábolení - jen snad, že by to člověk bral, jako nepovedenou fantasy, nebo dětskou rozprávku před spaním. Ten dodatek názvu knihy - Historie, o které nechtějí odborníci slyšet vcelku chápu - mohl by je složit infarkt.

06.08.2020

Předkřesťanská náboženství severních Indoevropanů: Tradice Keltů, Germánů a Baltů v kritické perspektivě humanitních vědPředkřesťanská náboženství severních Indoevropanů: Tradice Keltů, Germánů a Baltů v kritické perspektivě humanitních vědJan Reichstäter

Tak, jedno upozornění hned zkraje - Kniha rozhodně není nic pro ezopošuky, čtenáře knih s názvem "Moudrost druidů, Keltská magie" a podobných slátanin. Jedná se čistě o literaturu faktu a proto je náhled pana Reichstatera kritický i k mnoha zažitým interpretacím výkladu pohanských kultů Keltů, Germánů, apod. Člověk vlastně zjistí, že valná většina toho, co v minulosti přečetl jsou pouhé domněnky, navíc šířené zástupy opisovačů obšlehávajících teze svých předchůdců - což v této knize neplatí, naopak je zde přehršel původních zdrojů, kam až lze do nejstarší možné historie dohledat původní spisy pojednávající o starých pohanských kultech. Opět tu člověk zjišťuje, že např. i u Germánů a původního náboženství skandinávských etnik toho moc není a víceméně vše vychází z islandských ság sepsaných v době, kdy tzv. vikingskému období už odzvonilo, čili to pár staletí nazpět mohlo být také docela jinak.
Knížku bych jednoznačně doporučil někomu, kdo už má o historii Keltů a germánských kmenů něco načteno a stejně tak i nějaké informace o jejich ať už diskutabilních, nebo doložitelných kultech, legendách a panteonech bohů a namísto naivního a romantického přístupu k problematice je schopen i nadhledu a kritického myšlení.

25.07.2020

Pokrokem k zánikuPokrokem k zánikuMnislav Zelený – Atapana

První část knihy mi úplně nesedla - ne, že by povídání o našich krajanech v Jižní Americe nebylo zajímavé, ale na základě titulu bych čekal něco trochu jiného. Další část zabývající se politickou situací v oněch končinách byla zajímavější, ale pořád to nebylo ono. Až asi v poslední třetině jsem se dočkal toho, co jsem v knize hledal a to názory pana Zeleného na naší vyčpělou civilizaci, takdy už to pro mě dostalo jinačí grády. Nevýhodou ovšem je - a to se táhne celým svazkem - že jde o různé sebráně články a proto se dost věcí opakuje, byť v různých obměnách. Co bych ale vyzdvihl, tak to, že názory a postoje pana Zeleného jsou v dnešní na hlavu postavené době krásně nekorektní a většinou mi mluví z duše.

04.07.2020

Král duchůKrál duchůDavid Gemmell

Slibný rozjezd a poté zklamání. Historickou fantasy mám rád a začátek příběhu vypadal opravdu nadějně - ještě ke všemu z doby a prostředí, které mě zajímají. Poněkud klišáčtí bubáci, to bych ještě schroupl bez problémů, ale jakmile se část hrdinů přenesla do jiného světa s jiným jazykem a dvěma Měsíci, do toho zlá čarodějka ( připadal jsem si jak při čtení jiné adaptace příběhu Dorotky v zemi Oz ), tak v tuto chvíli mě to absolutně přestalo bavit. Do druhého dílu se pouštět určitě nebudu. Je to škoda, námět na příběh vypadal dobře.

25.06.2020

Šedí jezdciŠedí jezdciL. L'Amour (pseudonym)

Nevím, možná jsem už z kovbojek vyrostl, ale tohle bylo takové nemastné, neslané a vývoj děje se dal předpokládat - a přímo začátek vypadal tak nadějně, zločinecká banda z válečných veteránů.

19.06.2020

Preludia & nokturnaPreludia & nokturnaNeil Gaiman

Perfektní! Výborný fantasy příběh v komiksovém podání - jen by mi k tomu sedla lehce ponuřejší kresba, klidně i černobílá ( černobílý akvarel s odstíny od bílé, přes šedou, atd... ). Ale jinak nemám co vytknout.

10.06.2020

Klika byla vysokoKlika byla vysokoRoman Szpuk

Skvělý spisovatelský počin a skvělý čtenářský zážitek. Četl jsem doma, venku, při courání přírodou. Pan Szpuk má velmi podobné postřehy, jako já sám, dívá se na věci a děje podobnýma očima, táhne ho to k podobným "exotům" a svobodným lidem - já ovšem nemám tak vytříbený jazyk a sdělovací schopnosti, abych to dokázal vykreslit a popsat tak, jak to umí on. Na jedné stránce u mě dokázal vykouzlit úsměv, hned na další hluboce dojmout, nebo rozesmutnět, ale celou knihou prostupovalo souznění s jeho duší.

09.06.2020

Hipster s andělskou hlavouHipster s andělskou hlavouJack Kerouac

Od Kerouaca jsem zatím nic četl, ale chystám se právě začít - nicméně předtím jsem si řekl, že by nebylo na škodu autora poznat, aby člověk věděl, kdo to vlastně byl (zpravidla to bývá obráceně, něco se přečte, líbí se to a pak se teprve pídí po tom, co za persónu byl tvůrce ). Krátce k hodnocení knihy: Stručná, přehledná, plná fotografického materiálu a graficky velmi zdařilá. K osobě samotného Jacka Kerouacka - cítím spíš antipatii. Pro feťáky, alkoholiky a homosexuální orgie opravdu pochopení nemám. Rebelský přístup k životu a společnosti blízký mému přesvědčení vypadá trochu jinak. Každopádně i tak jsem odhodlán pustit se do Dharmových tuláků a Na cestě. Uvidíme, zda mě osloví alespoň autorova tvorba, když jeho osobnost ve mě takto zprostředkovaně budí spíše odpor.

07.06.2020

Jakubův cestovní deníkJakubův cestovní deníkJakub Čech

Nic moc - spíš nic, než moc. Jsem tulák a vandrák, takže mám rád knihy o toulání, šlapání, putování...však víme, co myslím. První půlka knihy mě bavila, ovšem pak to šlo postupně do háje. Jak už tu bylo napsáno v jiném komentáři - jeden den, jako druhý. Vstal jsem, šel jsem snídal jsem, potkal jsem x lidí, dali jsme řeč, udělal jsem si oběd, šli jsme, usnul jsem v devět...sem tam něco, co oživilo děj, ale i tak dost bída posléze i nuda. Já vím, má to v názvu deník, tak bych měl čekat deník, ale tohle je prostě jen přepsaný blog.

04.06.2020

Věk nerovnováhyVěk nerovnováhyVáclav Cílek

Tak tohle mi vážně moc nesedlo. Jak jsem fanda páně Cílka a většiny jeho knih, resp. i knih, kde funguje, jako editor, tak tady tedy ne - ani ne průměr, spíš podprůměr. Není to chyba autorů, ale spíš nejsem ta cílová skupina, pro kterou je kniha napsána. Našel jsem si tam pár zajímavých pasáží, kde jsem vstřebal hromadu nových informací ( hlavně těch pasáží ohledně vývoje klimatu v minulosti, souvislostech různých jevů, atd.) ale zbytkem jsem se prokousával s velkou námahou, ledacos i přeskočil. Bylo to pro mě až příliš odborné, ale hlavně se rozpitvávala témata, co mě v podstatě nezajímají.
Ale jak už jsem napsal, není to chyba kolektivu autorů, jen tahle kniha není holt pro mě.

24.05.2020

Smích a slzy Vladimíra MenšíkaSmích a slzy Vladimíra MenšíkaSlávka Kopecká

Pana Menšíka jsem miloval od dětství - hlavně díky Arabele a pohádce Princové jsou na draka. S věkem jsem pak postupně ocenil i jeho komediální a charakterní role. Ale teď ke knize samotné - ve zkratce, je dobrá. Ale co bych vytkl a co je podle mého názoru na škodu je, že velkou část textu tvoří vzpomínky kolegů umělců ( což samozřejmě samo o sobě je v pořádku! ) a to časem sklouzává do monotonního opakování stejných skutečností, jak byl pan Menšík skvělý člověk a jaké měl velké zdravotní problémy. Ono je to všechno samozřejmě pravda, ale když to čtete po několikáté po sobě, už je to nezáživné. Uvítal jsem proto každého vzpomínajícího mistrova kamaráda, který přidal k dobru i nějakou tu historku z natáčení, nebo veřejného vystoupení.

04.05.2020

Návrat do divočinyNávrat do divočinyAleš Palán

Po přečtení komentářů předchozích čtenářů jsem byl obezřetnější a knihu si tentokrát nešel koupit, ale půjčil jsem si jí z knihovny. Inu, není to úplně špatné, líbí se mi. Ale jsem rád, že jsem si Návrat do divočiny jen vypůjčil - dát relativně nemalý peníz za knihu, která je spíš fotoalbem s textem co by se dal použít do malé brožurky, nebo jako rozsáhlejší článek, to se mi tedy opravdu nechce. Je to takové nedotažené, čekal bych trochu víc.

01.05.2020

ČerwuišČerwuišAlberto Vojtěch Frič

Úžasná kniha, kterou mohu doporučit nejen všem dalším fandům Indiánů a přírodních národů, ale i těm, kteří se všeobecně zamýšlejí nad životem v naší takzvané civilizaci, přetvářkou, zbytečností některých věcí a gest, pokrytectvím a cítí touhu po prostotě. Pan Frič skvělou formou popisuje své přátelství s Indiánem Čerwuišem, jejich společnou cestu Evropou a hlavně pobyt v Praze, kde jsem při čtení některých pasáží absolvoval spontánní výbuchy smíchu ( například scéna konfrontace s šesticí strážců zákona nemá chybu, ale i další situace, které Čerwuiš řeší se svou přímočarou přirozeností ). Malou pachuť hořkosti pak vyvolá nastavení zrcadla naší už tehdy falešné a pokřivené společnosti a v neposlední řadě závěr knihy, kde je znát, že Indián si od nás odnáší ono pověstné "dračí semínko" zaseté do svého srdce a mysli.

26.04.2020

Germáni: Tajemné národy ze severuGermáni: Tajemné národy ze severuErnst Künzl

Perfektní a srozumitelný souhrn dějin germánských kmenů od prvních písemných zmínek po vytvoření státních celků, jako například Franská říše. Co bych ještě vyzdvihl - na rozdíl od jiných knih, které to opomíjejí - jsou zde informace i o důležitých událostech vztahujících se přímo k území Čech, např. slavná Marobudova říše, události za Markomanských válek, atd. To vše dáno do kontextu dějin celého tehdejšího známého světa - rozumějme světa známého Římanům.

29.03.2020

Cesta sněžných ptákůCesta sněžných ptákůRobert Lyndon

Vzdávám se - prokousal jsem se asi za polovinu a zkrátka to nejde. Dobré, zajímavé období, originální zápletka, ale stráááášně zdlouhavé a místy i nezáživné ( ani potyčka s vikingy to nezachrání ). Tenhle románský cestopis mi bohům žel nesedl.

09.03.2020

Římské legieŘímské legieDaniel Peterson

Pěkně zpracovaná publikace obsahující základní informace o fungování a výzbroji legií - a pomocných sborů - římského impéria v několika staletích. Text je doplněn řadou fotografií skupin věnujících se tzv. living history z daného období a kniha je svým zpracováním velmi podobná titulům Vikingové znovuzrození ve fotografiích, nebo Oděv a zbroj vojáka ve středověku.

07.03.2020

KeltikaKeltikaRobert Holdstock

Velmi originálním způsobem pojaté provázání řecké a keltské mytologie - částečně umístěné na pozadí skutečných historických událostí, jako např. tažení spojených keltských kmenů na Delfy. Jak už tu bylo uvedeno, není to příběh z Ryhopského lesa, ale i tak je to parádní. Pan Holdstock to s mytologií zkrátka uměl a musel mít ohromné znalosti a ještě větší fantazii, kterou dokázal uchopit a spoutat do slov na papíře. Těším se na další díl.

07.03.2020

EtruskovéEtruskovéFriedhelm Prayon

Stručné, srozumitelné a zajímavé. Ale vzhledem k tomu, že kniha byla vydána pomalu před čtvrt stoletím, tak se obávám, že poznatky a některé hypotézy dnes budou asi někde jinde.

23.02.2020

Zapomenutá legieZapomenutá legieBen Kane

Lepší průměr. Byl jsem namlsaný z Kaneovi trilogie pojednávající o osudech legií v bitvě v Teutoburském lese a následných taženích, ale tohle se bohůmžel nemůže oné trilogii rovnat. Popis zkaženého a zkorumpovaného Říma super - hlavně pohled na věc ze stran otroků se mi líbil. Dále pasáže točící se kolem školy gladiátorů a jejich klání, to byla také velká paráda, ale to je tak vše, co bych zde vyzdvihl. Osudy postav, na kterých je vystavěna kostra příběhu mi nepřišly příliš uvěřitelné. Stejně tak líčení tažení proti Parthům pak sklouzlo do takové monotonní roviny, kdy to začalo pomalu nudit. V neposlední řadě bylo v knize na můj vkus až moc věštění, znamení, předpovědí, atd...v historické fantasy bych to bral - mám jí jako žánr velmi rád - ale tady mi to dost skřípělo a jak to bylo časem v textu dost zhusta, začalo to být na nervy jdoucí. Ještě si rozmyslím, jestli se vrhnu na další pokračování, nebo ne. A abych nezapoměl - v knize se minimálně třikrát Říman pokřižuje.... no, v 1.století před Kristem, nevim, nevim...ale to může být jen blbý překlad, mohlo to být třeba přežehnal, nebo něco takového. A nebo se Římani křižovali ( teď nemyslím oblíbenou kratochvíli s odsouzenci ) už před příchodem křesťanství a já o tom hold nevím.

22.02.2020

Modřínová dušeModřínová dušePavlína Brzáková

Krásná kniha, i když na druhou stranu dosti tragická, co se obsahu týče. Jakožto věčný lesní tulák jsem si užíval vyprávění o pobytu v drsné přírodě, přetrvávajících zvycích posledních příslušníků lesního lidu a vyprávění příběhů z jejich folklóru. Na druhou stranu je kniha plná zničených a ztracených lidských bytostí, které pod jhem démona vodky upadají do stále většího bahna. Jde o vykořeněný a v podstatě zlikvidovaný lid, který už nikdy nebude stejný, jako býval, až nakonec zanikne nadobro. Člověk svým způsobem nechápe sílu puzení paní Brzákové, které jí opětovně vracelo mezi tyto lidi, protože násilí a všudypřítomný silný alkoholismus bych třeba já osobně rozhodně moc nezvládal. Jedná se o smutné vyprávění z mizejícího světa kdysi svobodných a hrdých lidí z tajgy.

02.02.2020