Bratrstvo neohrožených

Bratrstvo neohrožených https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/4056/bratrstvo-neohrozenych-4056.jpg 5 443 81

Autor se v knize věnuje pozurohodné jednotce americké armády - rotě E 506. pluku 101. vzdušné výsadkové divize, tzv. křičících orlů. Mapuje fascinujícím způsobem jejich výcvik a boje od Normandie až po obsazení Hitlerova "Orlího hnízda" v Berchtesgadenu. Je živou reportáží zachycující události přímo v jejich vývoji a oživuje v naší paměti mnoho zážitků ze druhé světové války. Famózní četba pro ty, kteří se zajímají o události druhé světové války.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu

Vydáno: , Jota

Band of Brothers , 1992

Blanka29
Blanka29
06.01.2024 3 z 5

Ac moc neholduji valecnym kniham a filmum, k teto knize jsem se dostala po shlednuti stejnojmenneho serialu, ktery me zaujal, a chtela jsem vedet, jestli v knize toho nebude o jednotlivych hrdinech vice :)

Yossarian22
Yossarian22
30.12.2023 3 z 5

Ambrosse je špatný historik , když porovnáte jeho knihu Den D a Bratrstvo tak si mužete všimnout jeho drobných uprav například v Bratrstvu se píše že Winters seknul s druhým důstojníkem při boxerském utkaní aby povzbudily rotu , ve Dnu Dé se boxerské utkáni změní v rvačku a pak si pořád hraje se jmény , hodnostmi a časovými údaji . Například je Malarkey po trvaní bitvy o Normandii seržant a najednou v Anglii je zas Vojín pak je tu údaj že milenka německého velitele v Saint Mere eglise venčí psa v 17 hodin ve Dnu Dé je to 20 Hodin a to jen sjíždím po povrchu například Ambrosse z roty E dělá nějaké Supermani třeba tvrdí že označení roty E znamená Elita né je to Easy podle šifrovací tabulky a pak rota E byla nejlepší rota na světě , byla lepší než SAS nebo 1th Special Service Force ( Černí ďablové ) nejspíš né , byla rota E o tolik lepší než jiné výsadkářské roty ? Pak jsou v Bratrstvu hrozné Vlastenecké kecy , armáda dobrovolníku ( Solvik by mohl povídat ) proti armádě fanatických Tyranů a tak dál na druhou stranu jestli máte rádi stejnojmennou dokonalou mini sérii tak se vám Bratrstvo bude líbit nejzábavnější je výcvik a Konec války jak dojde na akci tak to vypadá jako by si banda šestiletých kluků hrála na vojáky , pokud si budete chtít přečíst historky které se do seriálu nedostali tak si knihu přečtěte , závěrem je kniha jenom rozšiřující příručka pro seriál takže nejdřív se koukněte na seriál a pak až si přečtěte knihu

tomas1794
tomas1794
07.10.2023 5 z 5

Sice bych měl hodnotit hlavně knihu, ale nemůžu jinak, než do hodnocení promítnout i můj subjektivní vztah k hlavním hrdinům knihy. Občas je složité se vyznat v množství postav, ale to je věc, kterou knize odpustíte, protože to jednoduše jinak nejde - vojáků zkrátka ve skutečnosti hodně bylo. Děj je stavěný do jasně oddělených kapitol podle toho, kde jednotka bojovala. Fanoušci seriálu si budou moct mnoho míst spojit s jejich filmovou verzí. Upřímně, podobu Winterse, ač má v knize fotku, mám i tak uloženou jako Damiana Lewise. Při čtení některých částí knihy mi v hlavě hrála hudba právě ze seriálu.

Timkim
Timkim
16.06.2023 4 z 5

Tuto knihu jsem měl vyhlídnutou již delší dobu a konečně jsem se k ní dostal. Jelikož znám seriál a byl jsem z něj nadšený, velice jsem se těšil. Popravdě, kniha nebyla špatná, ale mé očekávání nesplnila. Postavy se mi zdály takové nevýrazné až na pár výjimek. Chápu, že to nejde, ale neustále jsem srovnával s filmovým zpracováním. Občas jsem si řekl " a kde je tahle scéna"?
Každopádně respekt před celou rotou E a jejími členy, ale dnes to bude jen za 90%

Majto
Majto
30.05.2023 4 z 5

Pred mnohými rokmi som v tv videl seriál a ten má dosť bavil. Keď som potom o nejaký čas v kníhkupectve videl knihu rovnakého názvu, nezaváhal som ani na moment. Bavila má rovnako ako seriál.
Keď som ju čítal teraz, s odstupom mnohých rokov a zahmlenými spomienkami na seriál, opäť má to bavilo, hoci možno o trochu menej. Asi skúsim aj iné knihy autora.

XbookwormX
XbookwormX
06.05.2023 5 z 5

Nemůžu dát míň než pět hvězd, to prostě nejde. Seriál si pouštím od jeho uvedení pravidelně jednou ročně (většinou v zimě, nechtěl bych být v Bastogne). Mezi tisícovkou vinylů mám OST jenom dva a jedním z nich je právě ten od Michaela Kamena. Originál DVD už žádný nemám, ale metal box se seriálem si držím pořád (čekám už jenom na 4K verzi). Jenom nechápu, proč mi dokopat se ke knížce, trvalo tak dlouho.
Každá scéna, každý jméno, všechno se hned vizualizovalo a nebylo to na škodu.
Dobře strávenej čas, děkuji.

kamil6084
kamil6084
05.04.2023 5 z 5

Seriál je super a kniha ještě lepší. Totálně vás to v táhne do děje a nejde knihu odložit. Zároveň se mi líbí všelijaké detaily které tam pan Ambrose zvládl nacpat.

marco026
marco026
25.03.2023 5 z 5

Mám rád skutočné príbehy z druhej svetovej vojny a kniha Bratstvo neohrozených, spolu s ďalšou knihou: So starou gardou, patrí k mojim najobľúbenejším dielam. Bratstvo som čítal dvakrát a seriál pozerám každý rok aspoň raz. Je to proste srdcovka.

Opatov
Opatov
19.03.2023 5 z 5

Seriál HBO jsem neviděla. Audiokniha skvělá. Zpočátku jsem měla problém zorientovat se ve jménech. Audio byla dobrá volba, knihu bych možná nedokázala dočíst, ale takhle jsem byla rychle vtažena do děje...... Trochu mi to připomnělo Na západní frontě klid, hlavně začátek.

Bája89
Bája89
18.10.2022 4 z 5

Odposlechnuto jako audiokniha. Ze začátku jsem měla problém se stylem, jakým je kniha napsaná, ale po čase jsem si zvykla a naprosto si mě podmanila. Byla jsem nadšená a prožívala s rotou E jejich starosti, strasti a ztráty. Je pravda, že jsem od začátku věděla do čeho jdu, před lety jsem viděla stejnojmenný seriál od HBO, ale co jsem dostala mě dostalo. Teď to totiž bylo úplně jiné. Rota E byla úkaz, který pro nás Ambrose zaznamenal a Dick Winters, kdo by za ním nešel až do pekla?

jan.para
jan.para
14.09.2022 5 z 5

Četl jsem tako 13letý kluk na základě shlédnutí seriálu a musím uznat, je super. V knize toho je samozřejmě daleko více než v seriálu a mohlo se do něj klidně dostat jako je rekord v pochodování.

JKDelaney
JKDelaney
24.06.2022 4 z 5

Strašná doba. Absolutní zvěrstva páchaná nacismem v eropě a celém světě. Zde o přátelství dobrovolných výsadkářů, elitě US armády. Winters byl zrozen k tomu aby vedl vojáky v bitvách. Smutné ale zároveň velmi inspirativní. Klobouk dolů před každým kdo tam byl.

slawa.cap
slawa.cap
10.05.2022 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Seriál znám a řadím ho mezi jeden z nejlepších počinů o druhé světové válce. Čekal jsem že kniha bude víc románová, podobně jako seriál, než jen přepis událostí. Stejně tak mi seriál přišel trochu rozvětvenější a některé situace v knize mi přišli trochu useknuté, třeba příběh medika Eugena, nebo Býkův útěk před tanky.
Celkově se mi kniha moc líbila a je za ní spousta dřiny, jak od autora, tak i od hrdinů z roty E. Jediné co mi vadilo je až trochu přehnaný patriotismus přerůstající do patosu, se kterým se člověk může setkat asi jen u amerických autorů. Tím ovšem nechci nijak dehonestovat to co pro svět spojenci udělali.

bjorn1322
bjorn1322
24.01.2022 5 z 5

Přečteno během 12 dní ve volných chvílích, kterými teď zrovna moc neoplývám.
Hodnotím plným počtem - kniha z mého pohledu nemá chybu.

--- "Když tak přemýšlím o těch časech v rotě E, napadá mě, co jsem odpověděl svému vnukovi, když se mě zeptal: ,Dědo, ty jsi byl ve válce hrdina?'
,Ne,' odpověděl jsem, ,ale sloužil jsem v rotě, kde bylo hrdinů plno.' "
Mike Ranney ---

markinho962
markinho962
10.11.2021 3 z 5

Strašně nadhodnocená kniha, zase Made in USA

Pavčule
Pavčule
02.11.2021 5 z 5

Mám ráda filmy s válečnou tématikou . Filmové zpracování BOB považuju za jedno z nejlepších válečných filmů . Knížka odhaluje i jiné postavy než byly ve filmu .

katallinka
katallinka
24.10.2021 4 z 5

Kniha byla velmi zajímavá. Mám ráda knihy které popisují život vojáků za války. V tomhle směru se kniha moc povedla. Seriál jsem neviděla, takže mě tyto osudy zasáhly. Bohužel nemůžu dát plný počet hvězdiček, protože se zpracováním jsem měla poměrně velký problém. Kdybych neposlouchala jako audioknihu, zabrala by mi knížka určitě měsíce.

Mirin1349
Mirin1349
06.09.2021 4 z 5

Výjimečně musím přiznat, že se mi seriál líbil o kousek více, než knižní předloha. Tím rozhodně neříkám, že by kniha byla špatná, právě naopak, jen pro mě bylo lépe stravitelné seriálové pojetí. V knize mi někdy dělalo trochu potíže orientovat se ve všech plucích i jménech vojáků. To ale nic nemění na tom, že kniha byla poutavá, velice zajímavá byla i pasáž o poválečných dnech a týdnech, které vojáci trávili čekáním na návrat domů. Oceňuji také pěkné vykreslení nejrůznějších charakterů, opět se ukazuje, že v těch nejkrizovějších okamžicích vyplují na povrch nejen ty špatné ale i dobré lidské vlastnosti.

Lolila
Lolila
06.04.2021 5 z 5

Určite je to jedna z najlepších kníh o druhej svetovej vojne. Podrobne opisuje rotu E, ich mimoriadne vzťahy, ktoré vznikli počas výcviku a neskôr v bojoch od Normandie až po obsadenie Orlieho hniezda. Odporúčam pozrieť aj seriál. Aj keď nie je možné zachytiť všetko, čo bolo napísané v knihe a povedané jednotlivými členmi roty E, seriál je výborne natočený a poskytuje, tak ako aj kniha, obraz krutosti a nezmyselnosti vojny, ale aj odvahu, obetavosť, súdržnosť ....

toni-az
toni-az
26.11.2020 2 z 5

Obsahově zajímavé, ale ta forma byla extrémně nudná. Naštěstí jsem poslouchal jako audiobook načtený Martinem Zahálkou, tak jsem si to holt v autě pustil a nějak doposlouchal. Ovšem být to knížka, měl bych fakt problém se ke čtení vrátit.

Na začátku autor prohlásil, že Rota E byla nejlepší vojenská jednotka na světě. Bohužel když se člověk začetl, zjistil, že to až tak pravda nebyla. Věřím tomu, že v té době bylo v různých armádách (a zejména německé) spousta lepších jednotek. Tihle byli nejlepší leda tak v chlastání, kradení a rvačkách. Ale tam by to asi vyhráli zase Sověti.

Každopádně pár hvězdiček si zaslouží zejména proto, že člověk trochu pochopil, jak to funguje v armádě a obzvlášť ve válce. A každopádně velké díky těm vojákům, kteří šli dobrovolně riskovat a mnohdy položit život za obyvatele nejen cizí země, ale úplně jiného kontinentu.