Bratrstvo neohrožených

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Autor se v knize věnuje pozurohodné jednotce americké armády - rotě E 506. pluku 101. vzdušné výsadkové divize, tzv. křičících orlů. Mapuje fascinujícím způsobem jejich výcvik a boje od Normandie až po obsazení Hitlerova "Orlího hnízda" v Berchtesgadenu. Je živou reportáží zachycující události přímo v jejich vývoji a oživuje v naší paměti mnoho zážitků ze druhé světové války. Famózní četba pro ty, kteří se zajímají o události druhé světové války....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/4056/bratrstvo-neohrozenych-4056.jpg 4.6340
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Jota

Band of brothers, 1992

Kniha Bratrstvo neohrožených

toni-az
včera

Obsahově zajímavé, ale ta forma byla extrémně nudná. Naštěstí jsem poslouchal jako audiobook načtený Martinem Zahálkou, tak jsem si to holt v autě pustil a nějak doposlouchal. Ovšem být to knížka, měl bych fakt problém se ke čtení vrátit.

Na začátku autor prohlásil, že Rota E byla nejlepší vojenská jednotka na světě. Bohužel když se člověk začetl, zjistil, že to až tak pravda nebyla. Věřím tomu, že v té době bylo v různých armádách (a zejména německé) spousta lepších jednotek. Tihle byli nejlepší leda tak v chlastání, kradení a rvačkách. Ale tam by to asi vyhráli zase Sověti.

Každopádně pár hvězdiček si zaslouží zejména proto, že člověk trochu pochopil, jak to funguje v armádě a obzvlášť ve válce. A každopádně velké díky těm vojákům, kteří šli dobrovolně riskovat a mnohdy položit život za obyvatele nejen cizí země, ale úplně jiného kontinentu.

Etule

Seriál Bratrstvo neohrožených zná asi každý, ale o tom, že existuje i kniha jsem neměla tušení. Přiznávám se, že jsem seriál neviděla (já vím, je to ostuda), ale nakonec jsem při poslechu knihy byla opravdu ráda, že tomu tak bylo. Upřímně jsem nečekala, že mě kniha natolik zasáhne. Byla jsem tam s nimi, truchlila jsem s nimi nad ztrátami, fandila jim, aby to všechno zvládli, obdivovala jsem jejich odvahu a soudržnost, třásla se strachy v zákopech. Myslím, že mohli být právem hrdí na to, že byli členy Křičících orlů.

frantisek8863

Kniha poskytne výrazně více informací a osobních zkušeností vojáků z války než seriál, který je samozřejmě také kvalitní. Prožité zkušenosti vojáků skvěle vystihuje jediná věta z této knihy: za vítězství ve válce musely zaplatit zástupy vojáků strachem, krveprolitím a ohavnou, bolestivou smrtí.

Pan_Skala

Knihu jsem četl již podruhé a stále mě baví stejně jako mě baví seriál. Už jenom to jak ti muži byli vlastně normální, ale s naprostým stavem kamarádství byli ochotni pro své kamarády z roty neskutečných věcí. Tohle bych doporučoval pro každého, kdo by chtěl se nějak zajímat o druhou světovou válku, protože to dokáže správně naladit.

HerrPilot

Kdysi jsem s jedním kamarádem hrál starou počítačovou hru – Brothers In Arms: Road to Hill 30. Hra (kterou mimochodem doporučuji) pojednávala o výsadkářích od „Křičících orlů“, v jejím rámci bylo třeba zajistit předmostí v Normandii a postupovat dál do Francie. Dodnes si pamatuju ty pocity strachu, když jsem měl se svými virtuálními podřízenými přeběhnout pole, ostřelované německými minomety, situaci, kdy jsme museli postupovat vesnicí s podporou lehkého tanku, po jehož zničení jsem se jen díval, jak jsou moji kluci prostřelováni kulomety, nebo ty nervy, když se na nějaké ulici objevil německý tank, a já se musel přiblížit, abych poklopem mohl dovnitř vhodit ruční granáty. Já i kamarád jsme občas měli celkem emoce na pochodu, a to šlo jen o videohru.
Neumím si představit, co bych ve skutečnosti dělal v situacích, jaké jsou popsány v oné hře, a také v této knize... Předpokládám, že moje sebeovládání by si vzalo trvalou dovolenou, a proto mám ke všem, kteří bojovali (nejen na spojenecké straně) respekt.

Samotná kniha je psána poměrně střízlivě, přesto čtivě, během četby jsem nenašel nějaké přehnané glorifikování (jsou zde zmiňovány případy, kdy se někteří přemotivovaní američtí jedinci dopouštěli válečných zločinů), z postav jsem si oblíbil zejména Malarkyho a Winterse (tady je třeba zmínit silný moment Wintersovy normandské modlitby).
Velkou výtku bych ovšem měl k absenci map – v knize jsou poměrně zevrubně popisovány bojové situace, které jsou doprovázeny odpovídajícím popisem prostředí, které jsem si ale během četby moc nedokázal představit (tady pomohl až seriál).

Sečteno a podtrženo – tahle válečná knížka jednoho naučí vážit si míru. A za to, jakož i za zpracování a výběr tématu (a výtce navzdory), dávám 5 odvážných *.

P.S. Seriál je taky opravdu výborný, ale spousta věcí v něm i tak chybí – např. kutila Forresta Gutha museli tvůrci škrtnout, jelikož producentem seriálu byl i Tom Hanks, a vznikla obava, že by diváci pojali nějakou nevhodnou asociaci s Forrestem Gumpem.

Lukyn_Kopy

Tohle je absolutní nářez, stejně jako seriál. Knihu jsem vdechnul během necelých 14 dnů. Po celou dobu čtení jsem si připadal, jako bych byl mezi nimi. Čtení kapitol o bojích u Bastogne, Fox atd. vážně neměla jedinou chybu. Jediná vada této knihy je, že má konec. Rád se k ní znovu vrátím a přečtu :) .

Makec
18.09.2019

Číst tuto knihu a zároveň pak sledovat seriál, dává pocitově nevšední prožitky a útrapy 2. světové války. Seriál trochu pomůže zapamatovat si jména postav v knize. Dále pak knižní zpracování rozšiřuje seriálové a v závěru jsou i stručně uvedeny poválečné osudy některých účastníků roty E.

Sandik
30.06.2019

Kniha líčí válečné události až překvapivě střízlivým, neliterárním jazykem. Hrůznost některých popisovaných situací tudíž čtenář vnímá spíše jaksi podprahově. Osobně mi podobný styl psaní úplně nevyhovuje. Také překlad je místy jazykově poněkud neučesaný. Překladatel například špatně skloňuje číslovky, místy mu některé slovíčko uteče do moravské koncovky atp. Vcelku jde ale o nesmírně cennou, faktograficky naditou knihu. Pozitivní je také autorova snaha uvádět kontext, takže je text stravitelný i pro čtenáře, kteří se úplně neorientují v dějinách Druhé světové války. Celkový dojem: 75%

Ve znamení Kon-Tiki
Ve znamení Kon-Tiki