Magické střípky

I když se Andrzej Sapkowski proslavil svým geraltovským cyklem, rozhodně se neomezuje pouze na tohoto hrdinu. Tato kniha jej představuje jako autora studie o nejznámější a nejslavnější středověké legendě o králi Artušovi a rytířích Kulatého stolu, v níž se mu úspěšně daří bořit mnohé zažité stereotypy. Na tuto studii mnohé navazuje Sapkowského osobité zpracování části artušovského mýtu v povídce Maladie. Příznivci hororů se mohou začíst do jeho romantických textů Tandaradei!, Muzikanti či Příhoda v Mischief Creeku. Výsledkem autorovy fascinace Carrolovou Alenkou v krajině divů (a kočkami) je povídka Zlaté odpoledne. A na závěr to asi nejlepší, povídka V kráteru po bombě, reflexe možného vývoje naší části Evropy po roce 1989. V této povídce, jakož i prakticky ve všem, co Sapkowski kdy napsal, se zračí autorův bytostný odpor k fanatismu a nesnášenlivosti všeho druhu. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/43_/432/magicke-stripky-ia1-432.jpg 4153

Świat króla Artura / Maladie; Coś się kończy, coś się zaczyna (1995)

Povídky, Fantasy, Historie
Vydáno:, Leonardo

Dyaebl

U této knihy jsem byl v rozpacích, co se hodnocení týče. Úvodní esej mě ohromila! Porovnávání faktů s různými legendami o Králi Artušovi je opravdu poučné a přičtěte si k tomu znalosti historie pana Sapkowskiho a jeho typický humor a budete se náramně bavit :)
Především doporučuji fanouškům Zaklínače, jelikož po seznámení se s keltskou mytologií, jež je tu rozebrána, pochopíte hodně věcí o světě tohoto geniálního fantasy, jelikož inspirace u keltů je tu více než zřejmá.

A k samotným povídkám. Inu, očekával jsem něco ve stylu středověkých povídek z dob Krále Artuše a jeho rytířích s tím vypravěčským duchem, kterým nám autor podává jiná díla, ale naneštěstí je tu artušovská povídka jen jedna.
Mně osobně se líbila asi polovina z nich a u zbytku jsem byl velmi v rozpacích, například Tandaradei, kterou jsem nebyl s to, řádně ocenit.
Ale naprosto úchvatná je Sapkowskiho verze Alenky v říši divů.
Zkrátka a dobře,
60%

Hraboshka

Těšila jsem se na povídky a docela mě překvapilo, že značnou část knihy zabírá esej o artušovské legendě. Tu znám tak akorát ze Zaklínače a Monty Pythonů, kdysi jsem viděla Excalibur, ale to je tak asi všechno. Takže jsem se aspoň něco dozvěděla a o legendu se třeba začnu trochu zajímat a přečtu si nějakou z autorem doporučovaných knih.
Povídky byly skvělé; Zaklínač to není, ale potěšilo mě, že i tak mi styl Sapkowského sedí. Doporučila bych zde už zmiňovanou zajímavě napsanou povídku V kráteru po bombě, Maladie (Tristan a Isolda) a Muzikanti. Úplně nejvíc se mi ale líbilo Zlaté odpoledne, hned z několika důvodů. Bylo celkem vtipné, připomněla jsem si Alenku v říši divů, kocour jako vypravěč byl úžasný. A závěrečný rozhovor Chestera a Charlese byl prostě krásný...

„Spíš, kocoure z Cheshiru?“
„Pokouším se.“
„Tedy spi, tygře planoucí lesem černým za noci. Nebudu tě rušit.“
„Ležím na rukávu tvého žaketu. Co se stane, až budeš chtít vstát?“
Usmál se:
„Rukáv uříznu.“

(Ještě nejsem ve vztahu ke kočkám tak daleko jako Mohamed nebo Lewis Carroll. Mám se co učit...)

Erinien

První část je stať o Artušovi a jeho legendě a místy se čte podobně jako první stránka Silmarilionu. Je tam spousta jmen a jejich velšské, saské a další podoby, je to prostě polovědecká studie u které se asi velká čtivost nepředpokládá. Za přínosnou považuji první půlku, kde sledujeme vývoj legendy samotné. Závěrečnou část s rozbory postav jsem nedočetla. Z povídek za přečtení rozhodně stojí Muzikanti a v kráteru po bombě.
Oproti zaklínači, je to slabší.

Romžiry

Možná je to tím, že jsem namlsaná Zaklínačem a Husitskou trilogií, ale toto nebylo zcela ono.

Elea

Dost jsem bojovala s první částí knihy o Artušovi, připadalo mi to zdlouhavé a těžkopádné, další povídky už se mi líbily mnohem víc.

Aniday
22.05.2016

"To místo pod kvetoucími lipami u vřesoviště
Kde s milým seděli jsme spolu
Ještě najdete
Protože květy si nás pamatují dosud
Z lesíku v hlubokém údolí zazníval
Tandaradei!
..."
omlouvám se, nedočteno...

Alma-Nacida
29.07.2015

Velice drsné a uvěřitelné povídky převážně z postapokalyptického, doufejme že paralelního, světa. Šla na mě hrůza a to byl zjevně úmysl. :)

Torgal
04.03.2015

Samotné texty sú kvalitné ako v podstate všetko na čo majster siahne, ale jednoducho tematicky mi nesadli, tak ich nemôžem doceniť. Úprimne povedané, som túto knihu kupoval len kvôli menu autora, čo bola tentokrát asi chyba. Za pozornosť stojí hlavne V kráteru po bombě, zvyšné poviedky ma zaujali menej a boli "len" nadpriemerné. 7-/10

jesuswlasac
20.02.2015

V knihotéke mi od Sapkowskeho chýbala už iba táto kniha a tak som sa na ňu veľmi tešil. A o to väčšie bolo moje sklamanie. Nie som fanúšikom Artuša a jeho rytierov takže prvá časť knihy bola pre mňa utrpením. Celkový dojem potom museli zachraňovať poviedky a podarilo sa to iba Tandaredei ! a V kráteru po bombe. Čo sa týka remeake Alenky v ríši divov tak opäť slabota. Nuž a preto iba 2 hviezdy.

Pawlisman
19.01.2015

Je vidět, že jde o zbytky a pro velké nadšence ok. Já Sapkowskiho taky miluji, ale dá se jen něco. Už to neni on jako vytříbený klasik, kdy mu pero i naše oči jedou po papíru jak namazané. Za sebe nedoporučuji.

ziriant
03.01.2015

Povídky jsou fajn, vůbec mi nepřišlo, že by postrádaly tradiční kvalitu autora, ač jsou z trochu jiného světa, než jsem u Sapkowského zvyklá. I když přeci jen musím přiznat, že Zaklínač je Zaklínač, jinak by to snad ani nešlo. Nicméně přes úvodní esej jsem se nemohla prokousat, natož s chutí. Ale nehaněla bych tímto techniku autora, spíše námět, protože historie sama o sobě mě nikdy příliš nezajímala, a tak jsem pro taková díla hodně špatný čtenář. Pokud bych však měla něco v podobném duchu číst, Sapkowski by byl jasná volba, protože umí zacházet s příběhem, ať je pravdivý nebo ne. A navíc: co je vlastně "pravda"?

Peti
14.04.2013

První část knihy se zabývá Artušem a legendou, což je mé oblíbené téma a byloo pro mě zajímavé podívat se do "zákulisí vzniku a vývoje" a utřídit si tím i jednotlivé postavy a verze. Pravda, nebylo to úplně nejjednodušší, rozhodně to není čtení na celé odpoledne, ale bylo to velice poučné a zajímavé. Druhá část knihy složena z povídek nebyla již pro mě ničím novým, četla jsem dříve v jiných sbírkách.

Monique
27.07.2012

Nevím, co si o této knize myslet.. Rozbor legendy o Artušovi se mi líbil, ale bylo třeba jej číst po malých úsecích, jinak jsem již přestávala jednotlivé historické údaje vnímat a ke konci jsem se nemohla dočkat, až konečně dojde na povídky. Ty pro mne však byly rozčarováním - po přečtení knih o Geraltovi jsem doufala, že i tento kousek bude zasazen do podobného prostředí, ale bohužel tomu tak nebylo. Povídky nebyly ve výsledku špatné, jen nepatřily mezi můj šálek kávy. Celkově bych knihu ohodnotila jedním slovem - zvláštní.

memory
02.03.2012

hups..i mistr tesař se občas utne.. Zkrátka čeho je moc, toho je příliš, a některé povídky v druhé části knihy byly na můj vkus příliš přitažené za vlasy

lakme
24.01.2012

Už se těším až se začtu do stránek této knížky. Osobně mám velmi ráda styl psaní Sapkowského.. :)