Magické střípky

Magické střípky https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432/bmid_magicke-stripky-ia1-432.jpg 4 249 28

I když se Andrzej Sapkowski proslavil svým geraltovským cyklem, rozhodně se neomezuje pouze na tohoto hrdinu. Tato kniha jej představuje jako autora studie o nejznámější a nejslavnější středověké legendě o králi Artušovi a rytířích Kulatého stolu, v níž se mu úspěšně daří bořit mnohé zažité stereotypy. Na tuto studii mnohé navazuje Sapkowského osobité zpracování části artušovského mýtu v povídce Maladie. Příznivci hororů se mohou začíst do jeho romantických textů Tandaradei!, Muzikanti či Příhoda v Mischief Creeku. Výsledkem autorovy fascinace Carrolovou Alenkou v krajině divů (a kočkami) je povídka Zlaté odpoledne. A na závěr to asi nejlepší, povídka V kráteru po bombě, reflexe možného vývoje naší části Evropy po roce 1989. V této povídce, jakož i prakticky ve všem, co Sapkowski kdy napsal, se zračí autorův bytostný odpor k fanatismu a nesnášenlivosti všeho druhu.... celý text

Literatura světová Povídky Mytologie
Vydáno: , Leonardo

Świat króla Artura / Maladie; Coś się kończy, coś się zaczyna , 1995

Torgal
04.03.2015 3 z 5

Samotné texty sú kvalitné ako v podstate všetko na čo majster siahne, ale jednoducho tematicky mi nesadli, tak ich nemôžem doceniť. Úprimne povedané, som túto knihu kupoval len kvôli menu autora, čo bola tentokrát asi chyba. Za pozornosť stojí hlavne V kráteru po bombě, zvyšné poviedky ma zaujali menej a boli "len" nadpriemerné. 7-/10

jesuswlasac
20.02.2015 2 z 5

V knihotéke mi od Sapkowskeho chýbala už iba táto kniha a tak som sa na ňu veľmi tešil. A o to väčšie bolo moje sklamanie. Nie som fanúšikom Artuša a jeho rytierov takže prvá časť knihy bola pre mňa utrpením. Celkový dojem potom museli zachraňovať poviedky a podarilo sa to iba Tandaredei ! a V kráteru po bombe. Čo sa týka remeake Alenky v ríši divov tak opäť slabota. Nuž a preto iba 2 hviezdy.

Pawlisman
19.01.2015 2 z 5

Je vidět, že jde o zbytky a pro velké nadšence ok. Já Sapkowskiho taky miluji, ale dá se jen něco. Už to neni on jako vytříbený klasik, kdy mu pero i naše oči jedou po papíru jak namazané. Za sebe nedoporučuji.

ziriant
03.01.2015 4 z 5

Povídky jsou fajn, vůbec mi nepřišlo, že by postrádaly tradiční kvalitu autora, ač jsou z trochu jiného světa, než jsem u Sapkowského zvyklá. I když přeci jen musím přiznat, že Zaklínač je Zaklínač, jinak by to snad ani nešlo. Nicméně přes úvodní esej jsem se nemohla prokousat, natož s chutí. Ale nehaněla bych tímto techniku autora, spíše námět, protože historie sama o sobě mě nikdy příliš nezajímala, a tak jsem pro taková díla hodně špatný čtenář. Pokud bych však měla něco v podobném duchu číst, Sapkowski by byl jasná volba, protože umí zacházet s příběhem, ať je pravdivý nebo ne. A navíc: co je vlastně "pravda"?

Peti
14.04.2013

První část knihy se zabývá Artušem a legendou, což je mé oblíbené téma a byloo pro mě zajímavé podívat se do "zákulisí vzniku a vývoje" a utřídit si tím i jednotlivé postavy a verze. Pravda, nebylo to úplně nejjednodušší, rozhodně to není čtení na celé odpoledne, ale bylo to velice poučné a zajímavé. Druhá část knihy složena z povídek nebyla již pro mě ničím novým, četla jsem dříve v jiných sbírkách.

Monique
27.07.2012 3 z 5

Nevím, co si o této knize myslet.. Rozbor legendy o Artušovi se mi líbil, ale bylo třeba jej číst po malých úsecích, jinak jsem již přestávala jednotlivé historické údaje vnímat a ke konci jsem se nemohla dočkat, až konečně dojde na povídky. Ty pro mne však byly rozčarováním - po přečtení knih o Geraltovi jsem doufala, že i tento kousek bude zasazen do podobného prostředí, ale bohužel tomu tak nebylo. Povídky nebyly ve výsledku špatné, jen nepatřily mezi můj šálek kávy. Celkově bych knihu ohodnotila jedním slovem - zvláštní.

memory
02.03.2012 2 z 5

hups..i mistr tesař se občas utne.. Zkrátka čeho je moc, toho je příliš, a některé povídky v druhé části knihy byly na můj vkus příliš přitažené za vlasy

lakme
24.01.2012

Už se těším až se začtu do stránek této knížky. Osobně mám velmi ráda styl psaní Sapkowského.. :)