Vlk.kh

Přečtené 689Hastrman
leden 2021 (08.-13.)
Hastrman 2001, Miloš Urban


Na cestě
? - leden 2021
Na cestě 2005, Jack Kerouac


Prázdniny v Evropě
prosinec 2020 - leden 2021
Prázdniny v Evropě 2019, Ladislav Zibura

Velmi stručně v pár větách: Ano, není to špatné a občas jsem se i nahlas zasmál, ale znovu se k téhle knize vracet nebudu. V porovnání s tím, co pan Zibura napsal v minulosti je to jednoznačně nejslabší kus.


Pradávná medicína
prosinec 2020 (18.-31.)
Pradávná medicína 2016, Wolf-Dieter Storl

Z části dosti zajímavé, z další části tak trochu pohádkaření a u některých konkrétních věcí uvedených v knize by mě opravdu zajímalo, ze kterých zdrojů autor vychází, protože v jiných odborných titulech o některých jím zpracovaných tématech toho moc není - protože to zkrátka není historicky, resp. archeologicky, či jinak doložitelné. Celkový dojem - taková zvláštní všehochuť. Ale nutno uvést, že mezi vyloženě ezopošuckou literaturou na podobná témata ( a že jí je ) tahle kniha od pana Storla přes všechny nedostatky ční, jako jasný maják nad temnou hladinou nesmyslného blábolení.


Ze světa lesních samot
? - prosinec 2020
Ze světa lesních samot 1955, Karel Klostermann


Brána ze slonoviny, brána z rohu
prosinec 2020 (03.-26.)
Brána ze slonoviny, brána z rohu 2019, Robert Holdstock

Asi nebudu sám za sebe nějak moc obšírně popisovat svůj dojem z knihy, protože to naprosto a přesně vystihl přede mnou už ludek.n. Do poloviny příběhu to docela šlo - možná proto, že jsem fanda knižní série a byl jsem stále plný nadšení a očekávání - ale pak jsem uvízl na místě, k další četbě se musel přemlouvat a nutit. Předchozí díly série a hlavně Les mytág sám o sobě jsou o několik tříd výše, než Brána.


Kráska a zvíře
prosinec 2020 (11.-17.)
Kráska a zvíře 2019, Dominik Dán


Heroinové deníky
prosinec 2020 (08.-10.)
Heroinové deníky 2011, N. Sixx (pseudonym)

Žádný zázrak - ale nutno uvést, že nejsem fanda téhle kapely a tudíž ani hlavního protagonisty a nechovám pražádný obdiv ani k feťákům. Co se knize nedá upřít, tak zajímavé grafické zpracování - až na ten červený text na černém podkladě, jak tu už bylo zmíněno -, ale po obsahové stránce za mě opravdu nic extra. V podstatě se to stále opakuje dokola a po nějaké době se mi to celé dost okoukalo a začalo nudit - prostě smažky, co se stále sjíždí, ojedou, co jim padne pod ruku, atd. ale co se týče pekla závislostí a osobních prožitků na toto téma, jsou rozhodně lepší knihy.


Trhlina
? - prosinec 2020
Trhlina 2017, Jozef Karika


Magické houbičky
listopad 2020 (21.-28.)
Magické houbičky 2008, Andy Letcher

Já osobně jsem byl zvědavý hlavně na to lidové vyprávění a legendy o houbách, historii jejich poznávání a určování, plus něco málo z historie jejich užívání - především u přírodních etnik. Výše zmíněné informace v knize sice naleznete, ale velká část se pak zabývá moderní podzemní kulturou pojídačů "psychohoubiček" a s tím spojenou řadou osobností, které mi nic neříkají a jsou mi víceméně úplně fuk.


Terror
říjen - listopad 2020
Terror 2007, Dan Simmons


Američtí bohové
listopad 2020 (05.-21.)
Američtí bohové 2001, Neil Gaiman


Svědek z cely smrti
říjen - listopad 2020
Svědek z cely smrti 2010, Stanislav Motl


Venuše ze zátoky
říjen 2020 (22.-25.)
Venuše ze zátoky 2019, Dominik Dán


Zimní přízrak
říjen 2020 (14.-22.)
Zimní přízrak 2019, Dan Simmons

Příběh to vůbec není špatný - obzvláště to brnkání na psychostrunu, kdy hlavní hrdina neví, jestli se už úplně zbláznil, nebo je to, co se kolem něho děje realita. Ale že by to byla nějaká pecka, co se týče hororového žánru, to zase ne. Pár pěkně vykreslených "mrazivých momentů" tam sice je, ale není jich mnoho.


Úpadek a pád říše římské
červenec - říjen 2020
Úpadek a pád říše římské 1983, Edward Gibbon


Nevíš dne, nevíš hodiny
září - říjen 2020
Nevíš dne, nevíš hodiny 2020, Dominik Dán


Led
září 2020 (25.-29.)
Led 2015, Pavel Korněv

Dost podprůměrná záležitost. Jak už tu zaznělo v jiných komentářích, začátek parádní - první čtvrtinu knihy jsem si užíval. Pak to začalo skřípat a děj se pro mě změnil jen v jakousi vatu, nebo bahno, kterým se čtenář brodí odnikud nikam. Ač tam bylo dost zajímavých nápadů, začal jsem se nudit a od poloviny knihy už jsem vyloženě trpěl. Myslím, že by tady prospělo, kdyby autor sesekal děj jen na délku povídky, max. novely a odpustil si plytké natahování plné zbytečných mrtvol, dialogů a událostí, které vás už pak přestanou zajímat a příběh se v podstatě nikam dál neposouvá.


Žiješ jenom dvakrát
září 2020 (12.-23.)
Žiješ jenom dvakrát 2018, Dominik Dán


Krvaví havrani
srpen - září 2020
Krvaví havrani 2015, Simon Scarrow

Viz. uživatel Richie1 - po vypravěčské stránce to odsejpá, o tom žádná. Ovšem z pohledu logiky a historických reálií, co se bojů týče to dost skřípe, což je patrné už u některých předchozích dílů, které jsem četl. Děj, resp. zápletka jak už bylo řečeno, taky není žádný velký zázrak a vývoj situace lze od půlky knihy předvídat. Průměrné čtení, jednorázovka, ke které se vracet už nebudu, ale pořád je to lehce nadstandart proti některým jiným kusům tematicky stejného zaměření.


Tekumseh (1. díl)
červenec - srpen 2020
Tekumseh (1. díl) 1971, Fritz Steuben

Jak už tu bylo napsáno přede mnou - kniha je překvapivě syrová a drsná, vzhledem k tomu, že to vycházelo v edici pro děti, resp. mládež. Oproti naivnějším Mayovkám je to velmi příjemné překvapení.


Smrt králů
červenec - srpen 2020
Smrt králů 2012, Bernard Cornwell


Mýty a báje starých Slovanů
? - srpen 2020
Mýty a báje starých Slovanů 2003, Irena Šindlářová


Utajené dějiny Čech I.
? - srpen 2020
Utajené dějiny Čech I. 2002, Otomar Dvořák

Neskutečné blábolení - jen snad, že by to člověk bral, jako nepovedenou fantasy, nebo dětskou rozprávku před spaním. Ten dodatek názvu knihy - Historie, o které nechtějí odborníci slyšet vcelku chápu - mohl by je složit infarkt.


Předkřesťanská náboženství severních Indoevropanů: Tradice Keltů, Germánů a Baltů v kritické perspektivě humanitních věd
červenec 2020 (20.-25.)
Předkřesťanská náboženství severních Indoevropanů: Tradice Keltů, Germánů a Baltů v kritické perspektivě humanitních věd 2020, Jan Reichstäter

Tak, jedno upozornění hned zkraje - Kniha rozhodně není nic pro ezopošuky, čtenáře knih s názvem "Moudrost druidů, Keltská magie" a podobných slátanin. Jedná se čistě o literaturu faktu a proto je náhled pana Reichstatera kritický i k mnoha zažitým interpretacím výkladu pohanských kultů Keltů, Germánů, apod. Člověk vlastně zjistí, že valná většina toho, co v minulosti přečetl jsou pouhé domněnky, navíc šířené zástupy opisovačů obšlehávajících teze svých předchůdců - což v této knize neplatí, naopak je zde přehršel původních zdrojů, kam až lze do nejstarší možné historie dohledat původní spisy pojednávající o starých pohanských kultech. Opět tu člověk zjišťuje, že např. i u Germánů a původního náboženství skandinávských etnik toho moc není a víceméně vše vychází z islandských ság sepsaných v době, kdy tzv. vikingskému období už odzvonilo, čili to pár staletí nazpět mohlo být také docela jinak. Knížku bych jednoznačně doporučil někomu, kdo už má o historii Keltů a germánských kmenů něco načteno a stejně tak i nějaké informace o jejich ať už diskutabilních, nebo doložitelných kultech, legendách a panteonech bohů a namísto naivního a romantického přístupu k problematice je schopen i nadhledu a kritického myšlení.


Conan osvoboditel
? - červenec 2020
Conan osvoboditel 1996, Lyon Sprague de Camp


Hloubení
červen - červenec 2020
Hloubení 1995, Robert Holdstock


Pokrokem k zániku
červen - červenec 2020
Pokrokem k zániku 2018, Mnislav Zelený – Atapana

První část knihy mi úplně nesedla - ne, že by povídání o našich krajanech v Jižní Americe nebylo zajímavé, ale na základě titulu bych čekal něco trochu jiného. Další část zabývající se politickou situací v oněch končinách byla zajímavější, ale pořád to nebylo ono. Až asi v poslední třetině jsem se dočkal toho, co jsem v knize hledal a to názory pana Zeleného na naší vyčpělou civilizaci, takdy už to pro mě dostalo jinačí grády. Nevýhodou ovšem je - a to se táhne celým svazkem - že jde o různé sebráně články a proto se dost věcí opakuje, byť v různých obměnách. Co bych ale vyzdvihl, tak to, že názory a postoje pana Zeleného jsou v dnešní na hlavu postavené době krásně nekorektní a většinou mi mluví z duše.


Král duchů
červen 2020 (17.-25.)
Král duchů 1997, David Gemmell

Slibný rozjezd a poté zklamání. Historickou fantasy mám rád a začátek příběhu vypadal opravdu nadějně - ještě ke všemu z doby a prostředí, které mě zajímají. Poněkud klišáčtí bubáci, to bych ještě schroupl bez problémů, ale jakmile se část hrdinů přenesla do jiného světa s jiným jazykem a dvěma Měsíci, do toho zlá čarodějka ( připadal jsem si jak při čtení jiné adaptace příběhu Dorotky v zemi Oz ), tak v tuto chvíli mě to absolutně přestalo bavit. Do druhého dílu se pouštět určitě nebudu. Je to škoda, námět na příběh vypadal dobře.


Na podpatcích
červen 2020 (21.-22.)
Na podpatcích 2019, Dominik Dán


Šedí jezdci
červen 2020 (16.-19.)
Šedí jezdci 1994, L. L'Amour (pseudonym)

Nevím, možná jsem už z kovbojek vyrostl, ale tohle bylo takové nemastné, neslané a vývoj děje se dal předpokládat - a přímo začátek vypadal tak nadějně, zločinecká banda z válečných veteránů.


Poslední hrdina
červen 2020 (07.-13.)
Poslední hrdina 2017, Terry Pratchett


Preludia & nokturna
červen 2020 (09.-10.)
Preludia & nokturna 2002, Neil Gaiman

Perfektní! Výborný fantasy příběh v komiksovém podání - jen by mi k tomu sedla lehce ponuřejší kresba, klidně i černobílá ( černobílý akvarel s odstíny od bílé, přes šedou, atd... ). Ale jinak nemám co vytknout.


Klika byla vysoko
květen - červen 2020
Klika byla vysoko 2018, Roman Szpuk

Skvělý spisovatelský počin a skvělý čtenářský zážitek. Četl jsem doma, venku, při courání přírodou. Pan Szpuk má velmi podobné postřehy, jako já sám, dívá se na věci a děje podobnýma očima, táhne ho to k podobným "exotům" a svobodným lidem - já ovšem nemám tak vytříbený jazyk a sdělovací schopnosti, abych to dokázal vykreslit a popsat tak, jak to umí on. Na jedné stránce u mě dokázal vykouzlit úsměv, hned na další hluboce dojmout, nebo rozesmutnět, ale celou knihou prostupovalo souznění s jeho duší.


Hipster s andělskou hlavou
červen 2020 (05.-07.)
Hipster s andělskou hlavou 2006, Jack Kerouac

Od Kerouaca jsem zatím nic četl, ale chystám se právě začít - nicméně předtím jsem si řekl, že by nebylo na škodu autora poznat, aby člověk věděl, kdo to vlastně byl (zpravidla to bývá obráceně, něco se přečte, líbí se to a pak se teprve pídí po tom, co za persónu byl tvůrce ). Krátce k hodnocení knihy: Stručná, přehledná, plná fotografického materiálu a graficky velmi zdařilá. K osobě samotného Jacka Kerouacka - cítím spíš antipatii. Pro feťáky, alkoholiky a homosexuální orgie opravdu pochopení nemám. Rebelský přístup k životu a společnosti blízký mému přesvědčení vypadá trochu jinak. Každopádně i tak jsem odhodlán pustit se do Dharmových tuláků a Na cestě. Uvidíme, zda mě osloví alespoň autorova tvorba, když jeho osobnost ve mě takto zprostředkovaně budí spíše odpor.


Jakubův cestovní deník
květen - červen 2020
Jakubův cestovní deník 2017, Jakub Čech

Nic moc - spíš nic, než moc. Jsem tulák a vandrák, takže mám rád knihy o toulání, šlapání, putování...však víme, co myslím. První půlka knihy mě bavila, ovšem pak to šlo postupně do háje. Jak už tu bylo napsáno v jiném komentáři - jeden den, jako druhý. Vstal jsem, šel jsem snídal jsem, potkal jsem x lidí, dali jsme řeč, udělal jsem si oběd, šli jsme, usnul jsem v devět...sem tam něco, co oživilo děj, ale i tak dost bída posléze i nuda. Já vím, má to v názvu deník, tak bych měl čekat deník, ale tohle je prostě jen přepsaný blog.


Věk nerovnováhy
únor - květen 2020
Věk nerovnováhy 2019, Václav Cílek

Tak tohle mi vážně moc nesedlo. Jak jsem fanda páně Cílka a většiny jeho knih, resp. i knih, kde funguje, jako editor, tak tady tedy ne - ani ne průměr, spíš podprůměr. Není to chyba autorů, ale spíš nejsem ta cílová skupina, pro kterou je kniha napsána. Našel jsem si tam pár zajímavých pasáží, kde jsem vstřebal hromadu nových informací ( hlavně těch pasáží ohledně vývoje klimatu v minulosti, souvislostech různých jevů, atd.) ale zbytkem jsem se prokousával s velkou námahou, ledacos i přeskočil. Bylo to pro mě až příliš odborné, ale hlavně se rozpitvávala témata, co mě v podstatě nezajímají. Ale jak už jsem napsal, není to chyba kolektivu autorů, jen tahle kniha není holt pro mě.


Ve znamení Kon-Tiki
květen 2020 (13.-21.)
Ve znamení Kon-Tiki 1964, Thor Heyerdahl


V první linii: Armádní generál Petr Pavel
květen 2020 (16.-19.)
V první linii: Armádní generál Petr Pavel 2019, Vladimír Mertlík


1 ...