vladka321 vladka321 komentáře u knih

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Poslouchala jsem jako audioknihu. A v práci se to dá. Trochu mi vadí vulgarismy a děj, nebo spíše sdílené zážitky z jednoho deníčku mi přijdou celkem předvídatelné. Nicméně Veronika Khek Kubařová má velmi příjemný hlas. Hezky podbarvuje svým hlasem i náladu a její kadence především v posledních dvou kapitolách dílu, stojí opravdu za poslech. To jsem si musela i pustit dvakrát, abych si její přednes patřičně vychutnala.

11.07.2020 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Kniha Do posledního dechu se četla velmi dobře a rychle. Krátké kapitoly jsou dobře zvoleným plánem. Naproti tomu mi celkem vadila až bych řekla afektovaná vyšetřovatelka Erika Fosterová. Přestože jsem začala vcelku dost nestandardně čtením od poslední knihy série, tak jsem se rychle dostala do vztahové linky v zázemí vyšetřovatelů. Děj je hodně situovaný na samotný případ, který je tak autentický, že máte strach o své blízké. Sociální sítě o nás mnohé prozradí a je až s podivem, jak se především mladí nebojí o sobě tolik toho prozradit a nalítnout vyloženě známému triku... Myslím, že kniha je zároveň výrazným mementem dnešní doby, dnešní mládeži a mladým lidem. Rozhodně si ráda přečtu i předcházející knihy série. Styl psaní Roberta Bryndzy mě baví.

09.07.2020 5 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Kniha Prostá pravda se mi moc líbila. Krásně propracovaný život pozoruhodné amišské komunity. Stejně tak lékařské a právnické postupy. Téma velmi kontroverzní a zajímavé. Kniha lidsky napsaná s emočním nábojem.
Ten konec je však velkým překvapením a škoda, že nelze více rozebrat...
Rozhodně opět skvělé dílo Jodi Picoultové.

07.07.2020 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Toto dílo jsem poslouchala ve formě audioknihy a moc se mi líbil přednes Veroniky Khek Kubařové. Veronika má krásný hlas a hlavně dokonale podbarvuje nálady hlavních postav, stejně tak i celkové zaměření knihy. Moc se mi líbilo, že se ona sama při čtení směje. Kniha je psána formou deníku a i to je zajímavé. Stejně tak mix postav, jakož i vykreslení jejich morálních hodnot a společenského postavení mě dost bavil. Jen musím vytknout vulgarismy a zápletky, které jsou si tak trochu podobné, nebo řekněme přinejmenším očekávatelné. Audiokniha se mi poslouchala dobře a určitě dokáže zpříjemnit den, či zlepšit náladu. Doslova odpočinková, nekonfliktní zábava.

02.07.2020 4 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Velmi poutavě psaný příběh lidí, do nichž se velmi dobře čtenář vcítí. Pro mě je to první kniha od Kinga a opravdu mě vtáhla. Výborný a neotřelý nápad, lidské zpracování. Rozhodně doporučuji. Nudit se nebudete.

27.06.2020 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

To bylo tak krásný :-)
Přečteno jedním dechem a knihu jsem si doslova odžila. Zažila jsem opravdovost, romantiku, napětí, fikci, zlo i dobro. Prožila jsem si barvitě dokonalý příběh lásky, zrady, vlastenectví, odbojnosti, lstí i úkladů. Zápletky byly dokonalé, uvěřitelné i záhadné. Časová rozpolcenost vůbec nenarušovala několik dějových linek, které se naprosto ideálně na konci propojily a vytvořily pro mě krásný zážitek. Knihu moc doporučuji a protože jsem ji měla zapůjčenou z knihovny, tak si ji 100% pořídím domů do své knihovny. Vskutku za to stojí.

19.06.2020 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Uf, tak to tedy byla jízda... Opravdu jsem tuto knihu četla poprvé a to i přes to, že jsem ji již měla mít přečtenu ve svých "nácti" letech, jako povinnou četbu. Popravdě nevím, zda bych ve věku teenagera tuto knihu správně pochopila a našla v ní to, co správně čtenáři má přinést! Poněvadž a především se téměř na každé stránce čtenář setkává až s neudržitelným chtíčem autora, jenž zde celkem výrazně dává na odiv své sexuální potřeby. Nemluvě o psychických až psychiatrických problémech ostatních hlavních protagonistů.
A právě v tom je ta absurdita života, to popření lidskosti. Kdy je člověk totálně vykořeněn a zbaven všech lidských i osobních práv. Kde není možno najít zastání, ale ani pochopení toho, co se děje. To prostě nelze vůbec vstřebat a obsáhnout... takovou pokřivenost až obludnou bestialitu. A nevím, zda bych vůbec bez té přesycené výstřednosti tehdejší americké nátury, byla schopna toto vše vstřebat, pochopit a unést.
Nacistické konečné řešení a absolutní využitelnost lidského života je prostě zrůdnost! Vůbec nemohu porozumět tomu, jak toto mohl kdy člověk člověku provádět...

10.06.2020 4 z 5

Hunger Games 1–3 (box) Hunger Games 1–3 (box) Suzanne Collins

Hunger Games (audiokniha) - poprvé jsem slyšela v pokojíku u dcery a natolik mne zaujaly, že jsem si je prostě musela pustit a vychutnat i já sama. Tím se připojují k davu ostatních chválýcích posluchačů, čtenářů i diváků. Příjemný přednes Terezy Bebarové zážitek ještě více umocnil.
Celý příběh je tak uvěřitelný až z toho mrazí. Lačnost lidí po čemkoli v přímém přenosu je velmi atraktivní zábavou i v našem světě. Krutost, autentičnost a vše, co více přilepí diváky k monitorům hýbe světem! Efektivní zábava v kontrastu s bídou a beznadějí je až obludně tahavé téma.
Rozhodně doporučuji nejen pro zábavu, ale i k zamyšlení.

31.05.2020 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Tento díl se mi líbil o něco více, než prvotina autorky "Do tmy". Opět velmi dobré charakteristiky postav. Ovšem tady již děj byl obsáhlejší, týkal se většího počtu postav a dokresloval nádherně život v jedné ulici na malém městě. Nahlédli jsme do drůbežářského závodu, do školy, na středisko, do nemocnic... Udělali si obrázek o několika rodinách a vazbách přátel i spolupracovníků, či milenek... Dalo by se říci, tak trošku typická česká "drbárna". Ovšem až do chvíle, kdy se dostáváme více do hloubky poraněných duší a zjišťujeme, že nic není tak, jak se na první pohled jeví. Že to, co si jeden myslí, nemusí znamenat, že ten druhý to tak má také. Je to krásný psychologický vstup do mnoha postav, který je dějem, jistým tajemstvím a prostým životem vygradován perfektně až "Ke dnu" rozbolavělých duší.

29.05.2020 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Pro mě byla kniha dost rozporuplná. Celkem výrazně mě hněvalo, že "sběračka bylin" má tak negativní pohled na lidi. Přišlo mi to hodně nelogické, ale časem jsem pochopila, že s léčením a bylinkařením mnoho společného nemá. To pro mě vrhlo na hlavní postavu zcela jiné světlo a popravdě..., jsem ráda, že většinu bylin si sbírám sama a s láskou, poněvadž věřím, že kdo utrhne bylinu, ten se promítá do jejích léčitelských schopností. Na druhou stranu umě vykreslené charaktery a život na vesnici, ve výkupně. Konec zpracovaný tesknobolně vlídně. Přesto zamrazí a uvrhne vás DO TMY.

18.05.2020 4 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Kniha psaná tak realisticky až mrazí. Je vidět, že ji psal žurnalista. Je tak autentická, že člověk má pocit, že cítí a žije příběh přímo v centru dění.

10.05.2020 5 z 5

Vaříme podle Herbáře Vaříme podle Herbáře Kateřina Winterová

Tuto knihu jsem dostala od maminky a jak už to tak bývá, maminka ví, co se mi líbí.
Líbí se mi styl knihy i náboj, který vyzařuje. Líbí se mi, že se tu něco dozvím a líbí se mi, že se kniha tak trochu vrací ke kořenům, k tomu co je dobré a co stojí za to připomenout. Ke všemu z knihy cítím lásku, něhu a pokoru.

06.05.2020 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Poslouchala jsem jako audio knihu a nebýt mé kolegyně, kterou to dost bavilo, tak bych to nikdy nedoposlouchala. Infantilní, naivní a jako by to herecké povolání bylo tím nejdůležitějším na světě.
Popravdě asi povídat o mém povolání, tak by se také bavilo jen velmi málo zasvěcených. Takže koho baví umělecké prostředí té naší malé zemičky, tak se jistě bude výborně bavit. Jako moje milá kolegyně, kterou mám moc ráda a jen díky ní jsem to dala...

01.05.2020 1 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Četla jsem Jirotkova Saturnina, viděla jsem i mini seriál a musím říci, že obojí velice povedené. A tak jsem se těšila na dílko Saturnin se vrací od M. Macka. Poslechla jsem si audioknihu namluvenou panem Vladykou a bohužel mě téměř vůbec nebavila. Bylo to jako, řekněme, jakési karaoke na populární a velmi povedenou knihu. Ani trochu jsem se s touto napodobeninou neztotožnila a dílo v tomto provedení se mi popravdě jeví poněkud nešťastným.

29.04.2020 2 z 5

Sopečná růže Sopečná růže David Herbert Lawrence

Když jsem hledala knihu básní do čtenářské výzvy, velmi mě potěšil autor D. H. Lawrence, kterého znám z povídek, románů a ...líbí se mi. Takže jsem věřila, že jeho básně budou stejně skvělé. A skutečně! Jsou tak dokonalé, že o nich přemýšlíte, čtete si jednotlivé pasáže znovu a znovu. Stále vás napadá, jak to básník myslel, jak já to chápu, jak na to navazuje koloběh života, jak to pojmout globálně, povšechně... Velmi povedená sbírka a všem ji moc doporučuji a všimněte si prosím dokonale pojaté obálky. Především iniciál autora, velmi efektivně vyvedených, na něž navazuje silueta okřídlené ženy. Ta v člověku ztvárňuje přesně takové rozporuplné, a přesto utříbené myšlenky, jako vás budou potkávat v celé sbírce básní.

26.04.2020 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Opět dokonalé dílo autora, který se vyznačuje mnohostránkovými knihami. A přesto jsou tyto knihy tak čtivé, děj je svižný a značně uvěřitelný. Velmi poutavě autor pokračuje v líčení života pěti rodin jež známe z prvního dílu trilogie Pád Titánů. Výborný překlad, poutavé čtení - doporučuji.

20.04.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Díky nynější situaci zavřených knihoven probírám svou vlastní knihovnu a opravdu s chutí jsem se již po několikáté začetla do této úžasné knihy. Je to lahůdka ve sci-fi žánru. Alespoň tedy pro mne - klasika, která nezklame a potěší.
Snad jen pro ty, jenž ještě neměli tu čest: "Nastal den trifidů. Budou to zároveň poslední dny lidí?"

20.04.2020 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Z knihy nemám vůbec dobrý pocit. Je vulgární až kousavá. Přijde mi, že autor se snaží být za každou cenu vtipný a klidně překročí hranice uvěřitelnosti. Pro mě tento žánr poutavý prostě není.

18.04.2020 1 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Kniha přečtena jedním dechem. Jako by ji sám život psal. Nedávno malá holčička, před chvílí matka a nyní žena, která se má za čím ohlédnout. Jednotlivé příběhy jsou střípky, které utváří bytí a bez každého jediného, by cesta života nebyla úplná. Chyběla by část osudu a celá dosavadní existence by rázem neměla smysl.
Napsáno srozumitelným jazykem, dokonale propracovaný detail vnímání svobody a kultury v běhu desetiletí, jednotlivými postavami posazenými do různých prostředí a přesto zůstavšími představiteli jedné země. Nesmírně kontroverzní a neuchopitelné, jíž tak málo rozumíme. A přesto autor dokáže vtáhnout člověka do osudů tak opravdově, že pláče, směje se, zlobí se i zpytuje. Pro mne jedna z nejkrásnějších knih, které jsem tohoto žánru četla.

16.04.2020 5 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Co napsat o této knize?! Patrně bych po ní nikdy nesáhla, kdyby díky koronaviru nezavřeli knihovny... V práci jsme si tedy začaly s kolegyněmi půjčovat knihy navzájem a tato je celkem v kurzu. Je to čtení mírně lechtivé, zápletka jednoduchá a v tuto dobu osvěží svojí nenásilností i mírnou najivitou. Na odreagování se to dalo :-)

05.04.2020 4 z 5