Vknihách Vknihách komentáře u knih

Via Mala Via Mala John Knittel

Re-reading po dvadsiatich rokoch stál skutočne za to! Musím povedať že sa mi kniha páčila ešte oveľa viac, ako keď som ju čítala zamlada.
Dej príbehu sa odohráva v medzivojnovom Švajčiarsku. Kniha je rozdelená do troch častí. Hlavnými hrdinami sú členovia rodiny Lauretzových a postupne sa pridávajú vedľajšie postavy. Otec, starý Lauretz,je alkoholik, sukničkár a hlavne tyran. Syna Niklausa zmrzačil nielen na tele,ale najmä na duši. Dcéra Silvelie bola taktiež poznačená jeho zlosťou. Z matky bola živá ľudská troska a jedine statná Hanna sa akýmsi zázrakom vyhla následkom otcovej tvrdej ruky. Postihnutý člen rodiny, nazývaný Krpáň, sa tu mihol len občas. Knittel bravúrne popísal nie len charakter postáv, ale najmä to,ako sa dokázali (ne)vyrovnať so svojím osudom po boku tyrana. Aby to nebolo len o psychológii a tyranii, musím povedať, že autor veľmi krásne zachytil krásy švajčiarskych krajov. Väčšinou ma v knihe opisy prírody nudia, no Knittel používa jazyk, ktorým ma nútil predstaviť si pochmúrne prostredie Via Maly. Dialógov je v príbehu síce pomenej na "dnešné pomery", vyvažuje to však aj vnútornými monológmi postáv. Práve v týchto pasážach som sa dokázala stotožniť s ich konaním a neodsudzovala ich rozhodnutia. Táto kniha je zmesou všetkého- týrania,strachu,svedomia, lásky,odhodlania,... Proste si to prečítajte! Nebudete ľutovať!

27.05.2021 5 z 5

Počátek v konci Počátek v konci Elaine Lóre

Túto knihu som mala na wishliste už veľmi dlho. Dá sa povedať, že hneď ako vyšla v českom vydavateľstve cosmopolis, ma zaujala. Predsa mystery,fantasy a horor nečítam každý deň a kníh tohto žánru zas nie je až tak veľa.
Musím sa priznať, že som sklamaná...asi prvýkrát. Nemávam očakávania, no autorská dvojica sa, myslím, až príliš spoliehala na fantáziu čitateľa. U mňa toto vôbec nefungovalo. Taktiež mi veľmi nesadol štýl písania. Samotný príbeh bol veľmi zaujímavý, prečítala som knihu za tri dni, čo je u mňa veľmi dobrý čas… Autori sa pohrávali s realitou, alternatívnym svetom, do príbehu zakomponovali lásku a čo všetko sme pre ňu schopní obetovať… u mňa však tento príbeh nejak nefungoval a veľmi som chcela, aby to tak nebolo. Budem rada,ak knihe dáte šancu a možno pre vás bude Elain a Vincent novým obľúbeným autorským duom.

27.05.2021 3 z 5

Na saních Na saních Kateřina Pojkarová

Krása místo popela (na saních) je voľným pokračovaním. Naozaj voľným, pretože čo sa deje v predošlej, prvej časti, vôbec netuším a nemala som problém s touto knižkou.
Chriss, hlavná hrdinka,s Mudrcmi sa úchýlia do horskej chaty,patriacej Torymu- dokonalému 'mašerovi'(toto slovo som si laicky preložila ako- profesionálny jazdec a prepravca tovaru na saniach so psím záprahom). Spriadajú plány,ako získať nielen financie,ale aj podporu a pomoc rodákov z Iavorie.
Prekážky, vzájomná pomoc, rešpekt, snaha naučiť sa niečo nové a priložiť ruku k dielu,to všetko v príbehu nájdete; aj boj dobra so zlom,vieru v seba samého, či rodiacu sa lásku. Ja v príbehu vidím malilinkaté mínus a to, že až príliš ľahko Mudrci uhádli a vykonštruovali,kto za zlom v príbehu stojí. No napriek tomuto odhaleniu, v sebe príbeh niesol napínavé zápletky a ja vám knihu rozhodne odporúčam.
Ps: škoda, že je taká útla

20.05.2021 4 z 5

Karneval v ZOO Karneval v ZOO Sophie Schoenwald

Riaditeľ zoologickej záhrady Alfréd Verva a jeho priateľ ježko Ignác Mentolka raňajkujú. Začujú hluk a rozhodnú sa preskúmať čo sa to vonku deje. Takto sa začína karnevalový príbeh. Či veríte a či nie, nespomínam si, či som niekedy čítala zábavnejšiu knihu. Som veľmi rada, že knižku sme si s dcérkou otvorili a začali čítať ihneď,ako nám dorazila. Večer pred spaním čítať Karneval v Zoo by bolo ako za trest! Naozaj! Dieťa sa preberie a o spánku sa vám môže iba zdať No počas denných aktivít, ktoré trávime s deťmi, sú práve takéto knižky ideálne. My sme sa smiali od začiatku po koniec… či už to boli veselé, zábavné ilustrácie,alebo vtipný a zároveň náučný text… prečo náučný? Keďže sa zvieratká obývajúce zoologickú záhradu rozhodli prestrojiť sa za svoje obľúbené zvieratko, prípadne za zvieratko, ktorým by chceli byť, detičky si musí lámať hlavičky nad tými čudami na ilustráciách. V texte dostávame aj nápovedy,aj keď verím, že dospelák ich potrebovať nebude. Tu musím vyzdvihnúť nápaditosť prekladateľky Zuzany Dodokovej. Žirafon či plaroch isto nie je ľahké preložiť Už aj naše bábiky poznajú isto príbeh Karneval v ZOO od slova do slova Knižku sm čítali najmenej 30x a to nepreháňam. Už dcérka v určitých pasážach vie,aké zvieratká a zvuky nasledujú a vysloví ich skôr ako ich ja stihnem xy-tý krát prečítať. No nie je toto záruka dobrej detskej knihy?

Ako bonus v knižke nájdete aj ďalšiu zábavku. Detičky si s vašou, staršie aj bez,pomocou môžu vyrobiť masku ježka Ignáca! Čiže počas prázdnin, upršaných dní sa bude hodiť aj niečo, čím sa detičky zabavia. Výroba masky ježka je jednoduchá a v knižke nájdete aj návod a potrebné veci k vyhotoveniu vlastného Ignáca.

Knižka sa odporúča deťom od 3 rokov,no ani staršie deti nebudú knižkou sklamané,to vám garantujem.

18.05.2021 5 z 5

Priznanie Priznanie Michaela Zamari (p)

Hneď na začiatku musím vyzdvihnúť to čo,v predošlej knihe Rozhodnutie. Nádherná obálka, ladiaca stužka a prekrásne predsádky, ktoré naozaj lahodia oku.
Priznanie je voľné pokračovanie knihy Rozhodnutie. Napriek tomu označeniu (voľné pokračovanie), by som odporučila najprv Rozhodnutie. Priznanie čítajte jedine v tom prípade, ak po Rozhodnutí neplánujete siahať, čo je samozrejme na vašu škodu!
No ale ku knihe a deju. Bola som strašne zvedavá ako toto autorka zvládne,pretože sa mi zdalo,že sa dosť zamotala v postavách Amandy a Bradena v závere Rozhodnutia. Celkový vývoj postáv si autorka veľmi dobre premyslela a ich tajomstvá servírovala postupne, čo zaručilo, že som sa počas celej knihy nenudila. Zamari hlavným postavám nadelila riadne útrapy, vôbec sa s nimi nemaznala a mám pre vás PRIZNANIE odo mňa, pred koncom prišiel skutočný šok,zaliali ma slzy,pochopila som zvláštne správanie oboch hlavných aktérov príbehu a musela som knihu odložiť-proste predýchať tento zvrat. Z vedľajších postáv ma však nezaujal iba charizmatickým Nian. Ja by som sa viac rada dozvedela aj o Sethovi(tip na samostatný príbeh, pretože on nie je typický dokonalý chlap). Veľmi oceňujem, ako zarytý necestovateľ, vsadené cestovateľské prvky, ktoré autorka veľmi rada používa. Naozaj to viem oceniť, pretože viem, že do týchto krajín sa nikdy nedostanem (dobrovoľne)a touto formou si môžeme aj ázijskú kultúru a krajinu priblížiť. Po spomínanom zvrate (kedy som knihu zavrela), som čítala ako na jadrový pohon. Potrebovala som vedieť ako to autorka vyrieši a bola som fakt smutná s otázkou... to fakt skončí takto?! Myslím, že takéto trilerovo- romanticko- dobrodružné príbehy autorke neskutočne sedia, ja si ich užívam a verím, že toto bude práve jej ďalšia autorská cesta. Tiež mám dojem, že táto knižka bola ešte o kúsok lepšia ako Rozhodnutie. Videla som posun autorky v zmýšľaní, vo vytváraní zápletiek, čo nebolo zlé ani v predošlej knihe,ale proste to napredovanie tam je badať.

17.05.2021 5 z 5

Evan Evan Jakub Mišči

Začítala som sa ako lusknutím prsta. Okolo strany 100 som už nejako stagnovala. Neviem čím to bolo, proste knihu som odkladala. Aj keď bol dej svižný a pútavý, a autorov štýl mi tiež veľmi sadol, rušilo ma preskakovanie kapitol, čo mám väčšinou rada. Hlavnými hrdinami bol Evan, autistický 13 ročný chlapec a Michal, vodca opevnenej farmy pri Brezne. Evan sa dostane po smrti rodičov na Michalovu farmu, ktorú obývajú rôzne národnosti a rôzne typy a povahy ľudí. Obyvatelia farmy chodia na výpravy, pri ktorých zháňajú zásoby, lieky, zbrane… Vystavení sú nástrahám- nielen nakazenými ľuďmi neznámeho vírusu (?!), ale aj inými, zatiaľ nenakazenými ľuďmi v gangoch, ktorí rabujú a neštítia sa vraždiť. Veľmi sa mi páčil spôsob, akým autor opísal život na farme, práve tieto pasáže knihy sa mi páčili najviac. Taktiež si Jakub dal záležať na charakteroch postáv žijúcich na farme a ich spolunažívanie, ktoré nebolo vždy najľahšie. Veľmi akčná bola výprava za zásobami. Bolo to napísané uveriteľne napínavo. Tiež dialógy medzi postavami boli skvelé a chválim autora aj vydavateľstvo, za preklad všetkých cudzojazyčných konverzácií na konci knihy. Čo bolo spočiatku pre mňa dosť mätúce, boli Evanove vidiny a vízie. Nakoniec som pochopila, že sa snažil Michala a zároveň čitateľa naviesť na správnu cestu pri úvahách. Čo za vírus (?!) to vyčíňa na našej Zemi, a prečo je to tak. Kniha má v sebe krásne posolstvo, a aj keď musím priznať, že záver sa mi nie veľmi páčil, autor to celkovo zvládol dobre.

27.04.2021 4 z 5

Tanečnica Tanečnica Michaela Ella Hajduková

Opäť kniha slovenskej autorky, od ktorej som doposiaľ nič nečítala. Ako inak, robila som veľkú chybu, že som po jej knihách nesiahla oveľa skôr. Jej štýl je perfektný, jednoduchý, pútavý…
Síce ma knižka nevtiahla do deja od prvých strán, neskôr som ju už nevedela z rúk pustiť. Na začiatku spoznávame Júliu. Mladú ženu, ktorá ešte v detstve prišla o oboch rodičov,nemala možnosť ich spoznať ani si ich zapamätať. Všetko čo o nich vie,je z rozprávania tety,jej muža a bratranca,s ktorými vyrastala. Pre mňa prišiel veľký zlom v momente keď Júliu našiel francúzsky detektív. Od tejto chvíle som sa nevedela odtrhnúť od knihy, a to som nebola ani v jednej tretine príbehu. Väčšia časť knihy je písaná z pohľadu Júliinej starej mamy, čo autorka zvládla perfektne. Dokonale sa preklenula z prítomnosti, do minulosti, 20. a 40. rokov minulého storočia... Vďaka tejto Michaelinej prepracovanej linke príbehu sa Júlia dozvie všetko o svojej minulosti a predkoch bez toho, aby sa s niekým z rodiny svojej matky stretla. Dozvie sa,prečo jej mama ušla do komunistického Československa z nekonvenčného Paríža. Prečo ako jediné dieťa ušla od svojej matky. No hlavne sa dozvedáme to, kým bola Júliina stará mama Dine. Autorka sa snažila stručne a zároveň veľmi jasne poukázať nato ako sa aristokratka dostala do kabaretu. Bola známa v celom Paríži. Osud však zariadil aby sa počas druhej svetovej vojny ocitla v nacistickom Berlíne. Bola svedkom a priamym účastníkom hrôz, z ktorých mi behali zimomriavky po celom tele. Hajduková neuveriteľne skombinovala fiktívne postavy s historickými postavami tej doby.  Hlavná hrdinka Dine sa osobne stretla nielen s Hitlerom, Evou Braunovou či manželmi Goebbelsovcami a ich deťmi, ale aj osobnosťou ako Coco Chanel! S Dine som prežívala radosť, sklamanie, bolesť, obavy, strach, zimu a hlad, opovrhovala som dobou,v ktorej jej nebolo dopriate vychutnať krásy a dary života…
Prečítajte si knihu Tanečnica a Papillon Noir sa vám zaručene vryje do srdca!

20.04.2021 5 z 5

Dámska jazda na dno duše Dámska jazda na dno duše Beatrix Zaťková

Kniha sa čítala od začiatku úplne ľahučko. Boli sme svedkami zoznamovania hlavných hrdiniek a vydali sme sa s nimi na ich spoločné dobrodružstvo. Príbeh je členený do kapitol s názvami krajín, cez ktoré cestovateľky prechádzajú. Prvá kapitola sa nazýva 'Slovensko', pretože tu sa štartuje. No prvú zastávku majú už v Komárne, kde bolo naozaj veselo. Niekoľkokrát som dostala záchvat smiechu a cez slzy som nevedela pokračovať v čítaní. Zorkina choroba a Tánina povaha priniesli niekoľko tak absurdných situácii, že ak by sa vám toto dialo v skutočnosti, tak si klepkáte po čele, že to proste nie je možné. No v knihe to pôsobilo dokonale reálne. ďalšie kapitoly ako Maďarsko a Srbsko už boli skôr na zamyslenie. Veľakrát som vedľajšie postavy, ktoré sa vyskytli v príbehu, ľutovala, pretože autorka im nadelila dosť neľahký osud. V závere cesty,v Bulharsku, príbeh naberal grády-vyplávalo na povrch rodinné tajomstvo Zory,takisto Tánine trápenia. Svitala tu nádej na lepšie zajtrajšky, no vždy tu boli obavy, ako sa to celé vyvinie. Kniha mala miestami až geografické pasáže, ktoré mňa nie veľmi bavili,ale musím povedať, že v sebe niesla veľa krásnych myšlienok, ktoré rozhodne stoja za zapamätanie. Celkovo to bol veľmi príjemný príbeh dvoch 50-ničiek, ktoré touto cestou hľadali ďalší zmysel života.

20.04.2021 4 z 5

V sieti pavúka V sieti pavúka Roman Horňák

Najkratší prológ aký som kedy čítala je práve v tejto knihe, ale verte mi, dokonalo vás navnadí na ďalšie stránky. Všetky kapitoly sú krátke,dej svižný,knihu som prečítala za dva dni. Od začiatku je kniha plná nechutností, brutality, popisov zverstiev, na ktoré som si vravela áno, áno, je to skvelé… veď je to LEN kniha… akonáhle som si uvedomila, že je inšpirovaná skutočnosťou, mrazilo ma! Strašné nálezy obetí sú dosť detailne popísané, takže odporúčam čítať s poloprázdnym žalúdkom avšak aj takéto ťažšie čítanie je pretkané humorom na odľahčenie, ktoré naozaj veľakrát padlo vhod.V príbehu sa vyskytuje veľa postáv, no autor píše tak, že sa vôbec nebudete strácať (s čím mám ja väčšinou problém pri väčšom množstve postáv).Veľmi mi bola sympatická hlavná postava nadporučíka Horňáka, ktorý bol arogantný, drzý a sebavedomý,no všetko len v zdravom množstve a tieto svoje vlastnosti prejavoval tam,kde bolo treba! Bol tiež citlivý, empatický so zmyslom pre spravodlivosť. Pri pozornom čítaní budete tušiť kto je vrahom,no istý si nebudete až do konca Ak ste si všimli,na obálke knihy sú spútané ruky v lakťoch! Môj bože! Táto scéna je v knihe! Ja som asi 3 kapitoly nedýchala Autor skutočne ovláda spisovateľské remeslo a slovo talentovaný ho vystihuje!

16.04.2021 5 z 5

Budeš iba moja Budeš iba moja Martina Kováčiková

Aj útle knihy v sebe dokážu niesť veľké posolstvo. Napríklad, Budeš iba moja, na 160 stranách autorka vyrozpráva príbeh mladej Natálie, ktorá sa snaží o miesto advokátky v prestížnej advokátskej kancelárii a pomáha cudzím ľuďom, sebe však pomôcť nedokáže. Svoj život v súkromí, za zavretými dverami bytu, chce pred každým ukryť. Myslí si, že sa jej to darí, opak je však pravdou-všetci vidia čo sa u nich doma deje. Už na prvých stránkach autorka opisuje bežné ráno. Stiahne vám žalúdok a prajete si, aby celá kniha nebola taká... Taká surová, bezohľadná, majetnícka! Presne taká je postava, Natáliinho partnera, Kristiána. Veľa ľudí si povie- prečo to trpí?; prečo neodíde?; prečo niečo neurobí? Na začiatku bola láska a sama hlavná hrdinka nevedela, kedy sa premenila na strach a v úplnom konci na nenávisť. Natáliu dokážem pochopiť. Deje sa to dennodenne a nie len pri dokonalom, zabezpečenom mužovi! Môže sa to diať aj v partnerstve bez financií- je jedno aké máte zázemie, stať sa to môže komukoľvek. Áno, komukoľvek, nielen ktorejkoľvek žene. Psychicky a fyzicky týraní sú aj muži.
Kováčiková napísala túto knihu bez omáčok, bez akýchkoľvek zbytočností. Riešila prítomnosť, písala o minulosti- kedy bolo všetko ešte krásne a kedy prišiel prvý zlom. Toto je ďalšia z kníh, ktorú odporúčam čítať už mladým ľuďom, aby vedeli, že aj keď sa vzťah javí ako dokonalý, majetnícke prejavy a fyzické ataky nie sú normálne. Určite sa neudejú iba raz, aj keď to partner sľubuje. Vraví sa, že láska je slepá! Áno, je! Niekedy až príliš.
Tak ako Natália, každý má isto v živote svoju bútľavú vŕbu, priateľa, svoju oporu. Aj keď sa Naty črtal v závere lepší život, autorkou zvolený koniec príbehu som nečakala. No, som veľmi rada za to, že hlavná hrdinka na sebe pracovala, nevzdávala sa a napriek spravodlivosti,ktorej nebolo účinné zadosť, šla ďalej so vztýčenou hlavou!

14.04.2021 5 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Ikabog nás, mňa aj dcérku, zaujal na prvý pohľad. Nádherná obálka a prekrásne ilustrácie slovenských detí (dokonca aj tu som musela čítať meno,vek a bydlisko dieťaťa-no a samozrejme, či dieťatko od nás býva ďaleko). Veľa čitateľov vraj deťom knihu neodporúča,ale je to samozrejme na každého individuálnom rozhodnutí a zvážení. My sa nebojíme čítať žiadnu knihu. Veľa sa rozprávame aj počas čítania, takže niektoré pasáže čítam na viackrát. Ide mi o to,aby dcérka text pochopila. Aby vedela, čo je dobro a zlo. Prečo ľudia klamú, vraždia, prečo sú krutí, sebeckí a aký to má pre nich dopad. Prečo je lepšie byť dobrým a čestným človekom,aj keď je táto cesta väčšinou oveľa náročnejšia. Prečo je dôležité priateľstvo, empatia, milujúca rodina a prečo nie je priateľ každý,kto sa tak tvári. Musím povedať, že Rowlingová sa s ničím 'nepára' a intrigy, manipulácia, zákernosť, tyrania a vraždy sú tu častým javom. Celým príbehom zúri pomyselná bitka medzi dobrom a zlom. Dcérku od začiatku príbehu zaujímalo hlavne to, či je Ikabog, tá odporná príšera z bažín, skutočný. To sa dozviete pri čítaní ;)

09.04.2021 5 z 5

Rozhodnutie Rozhodnutie Michaela Zamari (p)

Kniha sa číta ľahko, rýchlo a dej je svižný. Toto je moja tretia prečítaná kniha od autorky a určite najlepšia. V predošlých knihách som čo-to vytkla,ale tu naozaj nemám ani jedinú poznámku. Opisov bolo tak akurát, postavy a dialógy boli skvelé,zvraty perfektne načasované a aj keď som niektoré odhadla,nevadilo mi to. Erotika nie je nejaká príliš detailná,nemusela som sa červenať, skôr je zameraná na pocity. Trilerová linka príbehu musela autorku riadne potrápiť ????Aby všetko do seba zapadlo,nebolo prvoplánové a do detailu premyslené-to muselo dať zabrať! Podľa mňa sa to podarilo a nemám námietky. A záverom by som rada vyzdvihla obálky a predsádky. Ako pri knihe Krízový plán,tak aj pri knihe Rozhodnutie si Michaela neskutočne dáva záležať na dizajne a ja to veľmi oceňujem...

08.04.2021 5 z 5

Síť snů Síť snů Petra Kubašková

Príbeh ma veľmi bavil od začiatku. Skutočne,od prvých strán som sa začítala a hltala tento mysteriózny, duchársky, ezoterický, čiastočne aj krimi príbeh, v ktorom sa krásne vyvinula aj ľúbostná linka. Tiež tu máme rodinné tajomstvo a nie najlepšie vzťahy, ktoré Monike nahrádza silné priateľské puto s bratranca a kamarátky zo strednej školy. Príbeh krásne plynul,ani chvíľu som sa nenudila a autorka vyskladala náročné zápletky! Naozaj, klobúk dolu a isto po Kubaškovej knihách siahnem kedykoľvek bez zaváhania!

01.04.2021 5 z 5

Stíhači Stíhači Ján Spišiak

Útlu knižočku som prečítala za 2 dni. Na to,že má niečo málo cez 180 strán sa čítala pomerne pomaly. Kniha sa začína predkapitolou s názvom Intro. Už tu autor perfektne narába so slovami, predstavuje nám hráčov amatérskeho tímu stíhačov, ktorý sa skladá z bývalých hráčov hokeja a hokejových nadšencov mesta Banská Bystrica. Celý príbeh sa odohráva na bystrickom štadióne a v jeho okolí. Pri kapitole Intro sú predstavení hráči, a tiež malé zádrhele, ktoré verím, že sú na hokejových štadiónoch úplne bežné. Veľmi sa mi páčila myšlienka zakomponovať, aj na prvý pohľad, úplne nepodstatné osoby do príbehu,pretože aj vďaka nim vzniklo veľa naozaj vtipných momentov. Po tomto úvode do knihy, najčastejšie spomínaná hlavná postava, Mrkva, sa rozhodne zorganizovať exhibičný zápas, preto musí ukecať vedenie bystrického extraligového tímu, ktorí nápadom spočiatku nie sú vôbec nadšení. Mrkva rieši rôzne technické záležitosti, a aj tu nám autor ukazuje, aký je znalý vo svete hokeja. Predpokladám, že veľa z nás ani netuší čo stojí za zdanlivo bezvýznamným priateľským stretnutím hokejových fanúšikov a hráčov. Veľké wow momenty v knihe nečakajte, ale nakoľko je hokej kontaktný šport, nájde sa tam viacero AU momentov, až mi bolo niektorých fakt ľúto. Načrtla sa nám tu aj romantická linka, ktorá vôbec nepôsobila násilne, bolo to také prirodzené, príjemné a v priateľskom duchu. Záverom by som chcela spomenúť šiestu kapitolu, kde už celý príbeh knihy graduje. Musím priznať, že som sa neraz zapotila pretože stres striedal vzrušenie, z tej atmosféry sa mi dvíhali chĺpky po tele-zimomriavky, proste živo som si vedela predstaviť tú napätú náladu všetkých na štadióne. Bolo to pre mňa také úplne magické

31.03.2021 5 z 5

Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Alfonso Casas

Nádherne spracovaný životopis frontmana legendárnej kapely, ktorá si získala fanúšikov po celom svete. Ilustrácie nádherne dopĺňajú fakty o spevákovi, ktorý sa narodil na ostrove Zanzibar. Jeho ďalšie životné kroky a premena Farrokha na Freddieho sú pre väčšinu fanúšikov známe,no v tejto knihe sú všetky podstatné a dôležité informácie doplnené pestrými stránkami. Veľmi zaujímavo je riešená skladba kapitol: Intro, Balada, Gitarové sólo, Opera, Rock a Outro…

Každá kapitola je venovaná určitému obdobiu nadaného hudobníka a čo ma rozosmutnilo,no vyčarilo úsmev na tvári zároveň,bolo práve Outro- záver knihy. Na dvoch dvojstranách sú ilustrácie,kde Freddie "nahliadne"na svoj život a zhodnotí ho... Je to krásne ❤️

25.03.2021 5 z 5

Cestovná agentúra Tajné svety Cestovná agentúra Tajné svety L. D. Lapinski

Tajné svety sa začínajú úplne nenápadne. Malý chlapec vojde do náhodne vybratého obchodu a tvári sa že hľadá predajňu videohier. Keď zistí,že vošiel do cestovnej agentúry nechápem prečo sú všade kufre. Zrazu sa z jedného kufra vynorí chlap a žena, sú celí zmáčaní a vedú zvláštny rozhovor so správcom cestovnej agentúry. Chlapec je v šoku a ujde. Takto nám je rozpovedaný prvý návrat cesty kufrom. V ďalšej kapitole sa nám už predstaví hlavná hrdinka,12 ročná Flick,ktorá sa prisťahovala do nového mesta a niečo ju prechádzkou neznámymi uličkami na budove cestovnej agentúry zaujme. Vojde dnu,zoznámi sa s Jonathanom a voilá, pomaly ale isto prichádza akcia!
Flick je správna baba, rozumná, vyspelá, inteligentná a síce si pripadá úplne obyčajne,opak je pravdou. Johnatan je taký typický suchár. Vážny, zodpovedný, seriózne pôsobiaci správca cestovnej agentúry napriek mladému veku. Za jeho správaním je však hlboký zármutok a samota.
Perfektne vymyslený spôsob cestovania, nádherne opísané svety, schizmy, mágia, tajomstvá, odhaľovanie pravdy, záhadné zmiznutie, napätie, dobrodružstvo ….toto je len štipka chutí, čo vám táto kniha ponúka.
Všetko má v knihe svoje príčiny, nič sa nedeje len z vôle autorky. Postavy doslova ožívajú a vy sa s nimi dokážete tešiť, užívať si dobrodružstvá,no rovnako prežívate sklamanie aj bezmocnosť hrdinov.
V príbehu je niekoľko situácií, pri ktorých zadržíte dych, a či si vydýchnete úľavou, sa dozviete po prečítaní tejto knihy????

11.03.2021 5 z 5

Cieľ Cieľ Elle Kennedy

Osudy Sabriny a Johna sa prepletú už na prvých stranách. S autorkou nemám veľa skúseností,vlastne asi moja prvá prečítaná kniha, ktorú písala sólo. Musím priznať, že autorka píše skvele. Aj keď tušíte, čo sa bude diať, príbehu to na dynamike vôbec neubralo. Stránky sa tratili pod rukami. Dej bol miestami až napínavý, Elle píše s citom,jej humor mi sedí,postavy sú perfektné- žiadne YA lásočky,ale pod povrchom drieme hlboký cit,hrdinovia musia prekonávať prekážky, sú opatrní,starostliví, citliví, bijú sa nie len sami za seba ale aj za svoju spriaznenú dušu, priateľov a aj rodinu, ktorú si nikto z nás nevyberá. Do toho ešte študijné ambície a plány do budúcnosti, ktoré sa nie vždy dajú realizovať priamou cestou. Občas sú tie okľuky ako za trest,ale vytúžený CIEĽ je o to sladší.
Vrelo odporúčam

11.03.2021 5 z 5

Štyria chlapci Štyria chlapci Michal Škombár

Príbeh sa začína naozaj veľmi zaujímavo. Je o Petrovi, ktorý sa obetuje vraždiacemu vlaku. Okrem obyvateľov mesta sa však o jeho obete nedozvie nikto. Každoročne ľudia v slovenskom meste vrhajú pod vlak svojho spoluobčana pre pokojný beh mesta. Či už dobrovoľne alebo "náhodným výberom".

Po tejto prvej krátkej zoznamovacej kapitole je kniha rozdelená na tri časti. Príbeh rozpráva o životoch štyroch chlapcov, kamarátov Jožka, Krištofa, Tomáša a Mikuláša. Majú 12 rokov a zažívame s nimi ich bežné dni, až sa niečo stane. Chcú prísť na kĺb tomu prečo sa každý rok niekto musí obetovať a kam ten človek zmizne. Štyria kamaráti a ich príbeh ma veľmi bavil, začítala som sa a zvedavosť ma hnala vpred. Avšak keď sa kniha prehupla do minulosti,druhej časti knihy, a čo všetko za záhadou s vraždiacim vlakom stálo,knihu som pár krát odložila. Nebolo to nudné, všetko mal autor perfektne premyslené. Neviem čím to bolo,ale nebavilo ma to. Komunistický režim,vedci s ambíciami brzdení diktatúrou, vývoj prelomového vynálezu, ktorým sa západu vytrie zrak... Akonáhle som sa prelúskala týmto, príbeh ma opäť vtiahol. Dokonca som bola napätá, ako toto celé dopadne. V niektorých pasážach ma prepadal smútok a dojatie.Pre mňa bola záverečná časť, celé rozuzlenie príbehu super. Žiadna moja otázka- kto, prečo, kvôli čomu- nezostala nezodpovedana.
V konečnom dôsledku je to perfektná kniha!

06.03.2021 4 z 5

Polícia v rukách mafie Polícia v rukách mafie Peter Šloser

… mňa osobne nikdy politika nezaujímala, radšej si otvorím knihu????no tento 'fiktívny' príbeh som čítala doslova ako na ihlách. Prečo? Kvôli náhodnej podobnosti s realitou???? Autorovi som absolútne vsetko zhltla aj s navijakom! Politické pletky s mafiou, vytváranie nových štátnych organizácií na kontrolu štátnych zamestnancov(aby sa náhodou neprišlo na niečo nekalé), pytliacke opijáše papalášov, manipulácia politikmi, pričom tých čo ťahajú za nitky spravodlivosti je viac. Škoda, že spravodlivosť tu nie je vítaná ????????‍♀️a tu sa už otvára príbeh férových a dovolím si tvrdiť odvážnych policajtov: Tvrdého, Michela, Cypricha a Piláta. Autor nám dovolil nahliadnuť do ich súkromia,dokonca sa napriek prekážkam pustili do vysetrovania na vlastnú päsť. Hrozil im vyhadzov,nepriamo, za neposlušnosť. A aj tak sa do toho prípadu zahryzli. Je smutné, že takto by to mohlo v nejakom štáte fungovať\alebo funguje? Možno práve v tom našom… Toto už nechá Peter Šloser na našej fantázii. Či v tom nájdeme kúsok pravdy a reality,alebo si budeme naďalej žiť v bublinke, v ktorej nám niektoré médiá servírujú len to, čo je podľa vysoko postavených pre nás, ľudí, vhodné.
V závere autor sľubuje pokračovanie osudov hlavných postáv, takže určite sa je na čo tešiť

04.03.2021 5 z 5

S úctou, priateľ S úctou, priateľ Viktória Dominová Drgoncová

Jedna(pre mňa)z najočakávanejších kníh tohto roka! Už v októbri\novembri 2020 sme mali možnosť vidieť anotáciu! Nevedela som sa dočkať traileru a obálky! Akonáhle som držala knihu v rukách (s pribalenými fotkami, ktoré som vložila do knihy na príslušnú stranu pre navodenie atmosféry)mi prebehol mráz po chrbte. Opakovalo sa to niekoľkokrát počas čítania.
Pre mňa,ako matku,toto vôbec nebolo ľahké čítanie. Kapitoly v knihe sú krátke, takže sa nenazdáte a máte 100 strán za sebou. V knihe sa prelínajú príbehy Andrei, Emy, Terezy, Sandry-každá z nich je v inom veku, majú rôzne životy, tajomstvá, starosti a každou kapitolou čakáte, kedy sa ich životy pretnú a prečo….Za seba tvrdím, že to je bravúrne,priam majstrovsky premyslený triler! Celý čas ste na pochybách, príde vám aj zle, stále dúfate, že ďalšia kapitola bude tým veľkým momentom,kedy vám bude všetko jasné! Ale nebude! Verte mi! Záver zlupnete na jeden dych(ak vám ho autorka nevyrazí zvratmi!) a ak nie ste z kameňa,slza v oku vám rozhodne nebude chýbať! Žiadny otvorený koniec nehrozí,autorka s postavami vyložia pomyselné karty na stôl a vaše srdce vynechá pár úderov!
Počas čítania budete nedočkaví,zhrození, šokovaní,znechutení, vydesení, zúfalí ale aj unavení.
Čakala som od knihy dobrý príbeh. Dostala som oveľa viac! Bol perfektný!
Stále neviem čo viac napísať... radšej nič! O ten zážitok z čítania vás nechcem oberať

28.02.2021 5 z 5