Vknihách Vknihách komentáře u knih

Opposition - Prežijú, len ak ostanú spolu... Opposition - Prežijú, len ak ostanú spolu... Jennifer L. Armentrout

Začnem citovaním inej recenzie.  "...tento diel je akčná jazda na bláznivom kolotoči udalostí, ktorý nebudete chcieť zastaviť." Napísala to kamarátka Silvia a nedá sa nesúhlasiť.

Boli ste v šoku po dočítaní Origin-u? Lebo ja veľmi! Očakávala som nejaké omáčky, kým sa rozbehne dej v záverečnej časti série. Ach jaj! Nemohla som sa mýliť viac! Od prvej strany sa diali veci! A ešte aké! Stránky mizli pod rukami extrémne rýchlo,dokonca som si navrávala, že to bude príbehom-predsa len, superschopnosti sálali z každej strany????????‍♀️nie, nie...to som len prestala vnímať čas a stále som čítala vlastným, slimačím tempom.
Daemonova žiarlivosť a ochranárske pudy; Katina bezbrannosť a sila zároveň; Archerovo "lezenie"do hlavy; toto a oveľa viac, dotváralo príbeh mimozemšťanov a prameňov bojujúcim proti invázii, za záchranu pozemšťanov, pred ich vlastným druhom. Akciu striedalo napätie. V istých častiach som opäť siahla zubami po svojich krátkych nechtoch. Vážne to bol hotový nervák. Presne ako sa na zlatý klinec série patrí. Aj keď mi "posledný" boj opäť pripomínal moju naj sériu (Twilight), vôbec mi to nevadilo. Neviem si predstaviť lepšie, napínavejšie, akčnejšie a šokujúcejšie zakončenie tohto mimozemského fantasy príbehu. Za absolútny záver som naozaj rada. Trochu humoru, veľa lásky a vzácnosť priateľstva bola krásna bodka.

28.02.2021 5 z 5

První dojmy První dojmy Charlie Lovett

Celkovo ma knižka zaujala obálkou,čo si budeme hovoriť???? Keď som sa začítavala, prišlo mi to také nemastné-neslané. Celkovo by som knižku priradila podobnosťou k Elizabeth Kostovej a jej knihe Zlodeji labutí.

Všetkým fanúšikom Kostovej diela sa ospravedlňujem, ak sa nestotožňujú s mojím názorom, no mne to hrozne pripomínal celkový príbeh-súčasnosť, minulosť, to ako sa to vlastne skĺbilo dokopy. Minulosť bola pre mňa zaujímavejšia v oboch knihách ako to, čo sa dialo v súčasnosti. Celé to bádanie a všetko okolo toho... proste už len za tú 'minulosť' v tejto knižke dávam plný počet hviezdičiek. V 'súčasnosti' sa mi nepáčila hlavná postava-už som aj zabudla jej meno. Pripadala mi dosť naivná, aj keď plus k dobru, že bola knihomoľka. To, že jej prišli zdanlivo milí ľudia podozriví a úplne podozriví ľudia jej brnkali na citlivú strunu a úplne im dôverovala, mi prišlo trošku na hlavu. No ale čo sa týka minulosti, tak tam sa jednalo práve o (vraj) fiktívny príbeh Jane Austenovej a musím sa priznať, že po prečítaní knihy Pýcha a predsudok,je to moja naozajstná srdcovka- ako kniha, tak aj autorka a určite si plánujem do knižnice zakúpiť všetky jej nádherné knižky od Slovartu. Autor tak perfektne načrtol celý príbeh, celú líniu vzťahu medzi Austenovou a pánom Mansfieldom, že tomu sa dá úplne jednoducho uveriť. Je to až neuveriteľné, že v niektorých pasážach som mala zimomriavky, v niektorých mi vyhŕkli slzy do očí. Táto linka v knihe sa mi veľmi páčila, bola úplne premyslená, napísaná s citom a naozaj vám odporúčam prečítať, keď nie celú knižku, fakt si prečítajte aspoň tú fiktívnu časť minulosti o Jane Austenovej,pretože príbeh je uveriteľný. Autor čerpal z minulosti a reálnych faktov, krásne to za zakomponoval do celého deja a netrpezlivo som hltala každú stránku. Bola som zvedavá na osud Jane Austenovej(aj keď fiktívny ???? čomu stále nechcem uveriť ????)

24.02.2021 5 z 5

Třpytící se město Třpytící se město Lenka Bandurová

Ako inak,vyzdvihnem obálku knihy. Čo ma ale prekvapilo,nie v každom e-booku sú ilustrácie. Toto veľmi oceňujem. Úžasne dotvárali moju predstavivosť (podľa mňa sú v tlačenej verzii knihy ešte krajšie). Autorka používa opisy,pri ktorých sa viete ocitnúť na púšti, v zámku, v temnom lese, v tesnej klietke… ak sa do príbehu zahĺbite(ako ja),teleportujete sa na miesta v knihe. Oblečeniu sa tiež venovala pozornosť. Rôzne detaily a materiály ste doslova cítili na pokožke. Krása hlavnej hrdinky,Lei Honor,je viditeľná už na obálke knihy. No jej povahu odhaľuje počas príbehu jej manžel... neustále škriepky, doťahovanie, vzájomné iskrenie… Ich vzťah pre prechádza rôznymi fázami a veľmi ma to bavilo. Lenka má skvelý a pútavý štýl písania. Zápletky, záhady,tajnosti v príbehu sú perfektné. Hlavné postavy si zamilujete a istotne aj vedľajšie. Mám však jednu pripomienku- nepoužívať tak často slovné spojenie "jako smyslů zbavená"...toho tam bolo dosť ????no napriek tomu som nadmieru spokojná v kútiku duše si prajem nech pokračovanie príbehu Lei mám v rukách čím skôr... prečo? Poviem to polopaticky! Tento príbeh ma tak 'namotal', že po dočítaní som bola 3 dni mimo...vkuse sa mi hlavou preháňali najšokujúcejšie scénky z knihy, vrátane záveru (!!!) a úprimne,to sa mne nestáva ????????‍♀️

20.02.2021 5 z 5

Modlitba za krutých Modlitba za krutých Andrea Rimová

Moja prvá koštovka od autorky 13. kníh! Zaspala som dobu,ale polepším sa. Aká je moja skúsenosť s tvorbou autorky?

Kniha má krátke kapitoly, čo je veľké pozitívum. Dej plynie celkom rýchlo a stránky miznú pod rukami. Prológ dostatočne naláka na príbeh pohľadom vraha. Potom sa už rozvíja dej hlavnej hrdinky Laury. Páčilo sa mi,ako autorka popísala nepekný vzťah s mamou a snahu o vlažný postoj po nehode,kedy sa Laura o ňu musí starať. V detstve verila, že má talent na maľovanie,no mama ho v nej udusila v zárodku. Po rokoch, keď sa vrátila do podkrovia rodičovského domu sa pokúsila opäť maľovať. Pri tvorbe výtvarných prác autorka použila podrobnejšie opisy- vidieť, že sa v danej téme vyzná. Ja som si však hotové obrazy nevedela predstaviť a mrzí ma to. Opísané boli tak krásne... Čo ma trošku na príbehu nudilo, bolo pendlovanie medzi mestom a dedinou a vnútorné monológy Laury pred tvorením a počas absencie múzy ????????‍♀️ netuším prečo tomu tak bolo. Nebyť týchto chvíľok, príbeh mohol byť pre mňa bezchybný. Vedľajšie postavy boli pre Lauru oporou, ona pre ne. Rimová trefne popisuje medziľudské vzťahy, priateľstvá, známosti...
Viktor mi bol po vpáde na scénu ihneď podozrivý,aj vďaka prológu. Vodítka však autorka nasmerovala riadnymi okľukami. Zavádzala majstrovsky. Hlavné zápletky som neodhadla vôbec a záverečné rozuzlenie mi otvorilo ústa v nemom úžase. Nechcem prezradiť ani o kúsok viac. Nepokazím vám zážitok z čítania ????

18.02.2021 4 z 5

Sexy srážka Sexy srážka Helena Hunting

Autorka vytvorila sexi právničku, tvrdohlavú, priebojnú,chytrú,ale trochu detinskú. Do cesty jej postavila Daxtona-tiež sexi, tiež právnik, tiež tvrdohlavý, tiež priebojný, tiež chytrý a aj detinský(?)...Kay a Dax na seba narazili už na univerzite. Nič si spolu nezačali a zatrpknutosť hlavnej hrdinky zo vzniknutej krivdy ju prinútili aby sa od Daxa odstrihla. Rodinné nešťastie ich cesty znova prepletie po niekoľkých rokoch. Aj keď je ich vzájomná príťažlivosť prisilná, tvrdohlavosť a spomienky bránia obom zblížiť sa. V príbehu je viacero zápletiek a nečakaných situácií, ktoré autorka perfektne zvládla a načasovala vhodne do deja. A aj keď niektoré boli celkom predvídateľné, celkový dojem z príbehu to vôbec neskazilo. Čo však musím poznamenať, že od prvých strán som Daxa nemala rada kvôli neprávosti, ktorých sa dopustil na Kay.Akonáhle sa začal príbeh rozvíjať z jeho pohľadu,mala som pocit, že je to úplne iná postava. Autorka tak dokonale vedela vykresliť Kayinu nevraživosť voči Daxovi, že som proste verila jej hnevu a frustrácii z jeho sebeckosti a bezohľadnosti. V častiach kapitol,kde bol rozprávačom Daxton, som mala úplne opačný pocit. Bol láskavý, priateľský, milujúci syn, brat a kamarát. Mala som z toho také zmiešané pocity ako by to boli dve mužské postavy no asi v polovici knihy sa mi to nejak zlomilo a zostal len ten dobrý Dax(snáď ma chápete ????)Áno, aj Dax bol detinský v mnohých prípadoch avšak, keď musel prevziať plnú zodpovednosť za maloletú sestru, chopil sa tejto úlohy veľmi zodpovedne. Obdivujem ako sa bil za svoju Emme,nevzdával sa, aj napriek prekážkam, ktorých nebolo málo. V knihe bolo taktiež veľa úsmevných situácií a pri časti "v drogérii" som sa nahlas smiala. Presne tu sa moje srdce roztopilo a z Daxa sa stala jedna postava????

16.02.2021 5 z 5

Tenká hranica Tenká hranica Jane Lerryn

Veľmi oceňujem, že to nie sú poviedky plné behania po lese s vrahom v pätách a následných jatkách. Jane mi ukázala, že to ide aj inak???? Sem- tam bola krv, sem-tam kus mäsa ????. V konečnom dôsledku, môj hlavný problém s poviedkami je ten, že nemajú uzavretý koniec príbehu a to mne strašne vadí aj na románoch. Ak máte radi "kompletné" príbehy aj vy, Tenká hranica Vás nesklame. Trošku sa povŕtam v pár poviedkach- musím.
Začnem tou, pre mňa, najlepšou.
TAJOMSTVO je perfektný mrazivý duchársky príbeh. Zimomriavky od prvých riadkov, pravá duchárska atmosféra, napínavo vystavaný dej, pre mňa, dokonalý záver!
Čo je však najslabšia poviedka,je podľa mňa hneď prvá, s názvom NETVOR. Príbeh sám o sebe nebol zlý. Prečo ho označujeme ,a najslabší? Pre mňa je veľmi rušivé ak autor(alebo v cudzojazyčných, predložených knihách-prekladateľ) používa často SOM, BOL, SA,.... V Netvor-ovi som v jednej vete narazila dokonca na SOM 4x...a to je troch dosť. Ale ubezpečujem vás,v ďalších poviedkach je vidieť posun autorky od poviedky k poviedke,cibrenie slovnej zásoby a podobné rušivé elementy už nebodali do očí.
V poviedke SEN som videla veľký potenciál, avšak sklamal ma záver. Celkom nezmyselný postup polície ma zarazil a všetci boli spokojní,dokonca aj odsúdený.
Napríklad ĽADOVÉ JAZERO,DOM a ZA STENOU stoja tiež za pozornosť.
Tenká hranica je trefný názov tejto zbierky poviedok. Poukazuje na to, aká je tenká hranica medzi realitou a našou fantaziou, medzi svetom živých a mŕtvych….

14.02.2021 4 z 5

Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre Dominika Sakmárová

Pred otvorením knižky a začítaním sa,som mala rešpekt. S poviedkami sa príliš nekamarátim,ale s kľudným svedomím tvrdím, že ČO BOLO,BOLO! Tieto poviedky sú jednohubky, nemáte pocit, že v príbehu niečo chýba (ako to vnímam pri iných zbierkach poviedok), stránky vám miznú pod rukami a čo je extra bonus!!! Okrem toho, že väčšinu knihy sa budete prihlúplo usmievať(celá ja),sa aj veľa dozviete o mentalite a zvyklostiach Taiwancov a Číňanov. Ak sa do týchto krajín chystáte, prečítajte si Mačací kožuch... Podľa mňa budete aspoň ako-tak pripravený na rôzne 'situácie',aj keď....????nikdy nevieš ????paradoxne, mne osobne sa najviac páčila časť o Slovensku... A musím uznať, že záver bol riadne dramatický a napínavý.
Je krásne ako Dominika reprezentuje Slovensko

29.12.2020 5 z 5

Príliš neskoro Príliš neskoro Juraj Gerbel

Začnem asi od začiatku. Kameňom úrazu bol pre mňa štýl písania. Strohé, krátke vety.Občas jedno až dvojslovné,no nejaké rozvité súvetia skutočne nečakajte. Kniha má krátke aj kapitoly, čo vás rýchlo posúva v čítaní.
Postavy a charakteristika postáv bola vykreslená tak akurát. Opis aj správanie vám navodil jasnú predstavu o tom,kto je dobrý a kto zlý (alebo aj nie????). Čo sa mi veľmi páčilo,boli autorove vsuvky. Či už z histórie, ekonómie, ekológie,geografie... vidieť, že je sčítaný a pravdepodobne aj scestovaný, pretože niektoré opisy proste ani google maps nevystihnú ako Juraj v knihe. Čo ma tiež fascinovalo,boli použité prvky bojového umenia, ktorému sa sám autor už niekoľko rokov venuje.
Príbeh je nabitý napätím, taktikou, zvratmi, psychologickými hrami, drámou...
No a záver? Šokujúci! Pre mňa teda určite... Vôbec som neodhadla niektoré postavy a to, čo sa v skutočnosti dialo!
Mali sme v príbehu aj romantickú linku(ak sa to tak dá nazvať)... na tú som čakala dosť dlho, keďže pekný chlap+ pekná žena= niečo... Ale tu by som na autorovom mieste trošku zaparacovala. Keď už pre nič iné, aspoň pre ženskú časť čitateľskej základne...

29.12.2020 4 z 5

Anarchorance Anarchorance Iveta Pernišová

????????????????Moje reakcie po ukončení každej kapitoly! Bez srandy!
Najviac neznášam, keď sa kapitola sekne v tom najlepšom a ďalšia je uuuuplne o niečom\niekom inom. Ale! Máte záruku, že knihu len tak neodložíte????
Rozprávačmi príbehu sú Lyra,unesená pozemšťanka, Vanille, mimozemská princezná a Shadee,syn vplyvného "niečo ako starostu menšej planéty"... znie to zaujímavo, však? Aj je! Od prvých riadkov vás Anarchorance vtiahne do deja. Nielen samotným príbehom-lebo verte,potrebujete vedieť PREČO(a tých 'prečo' otázok budete mať veľa ????),ale aj štýlom písania autorky. Opäť sa mi potvrdilo, že máme talentovaných autorov s perfektnou slovnou zásobou a fantáziou. Svet je vymyslený do detailov a podľa mňa vidieť, že si autorka dala tú námahu a nemálo si toho naštudovala.Nespoliehala sa len na svoju fantáziu. Taktiež má skúsenosti s bojom a badať to v príbehu, čo je super, uveriteľné a zrozumiteľne napísané (žiadny Bruce Lee)a v spojení s parcour-ovými prvkami brilantné, napínavé scény. Mimozemský svet je plný technológie,no majú aj 'naše' bežné veci ako panvice????aj keď vylepšené. Veľmi sa mi páčili práve takéto detaily. Lyra je miláčik, aspoň pre mňa. A princezná je také ustráchané,nesebavedomé tupelko,no verím, že v pokračovaní sa jej schopnosti preukážu v plnej sile. Shadeeho časti boli zväčša napínavé,no mňa aj tak zaujímal Sheredai a Veiren????
Naozaj vrelo odporúčam!
Len tak mimochodom...20 rokov si neobhrýzam nechty,ale pri tejto knihe som sa k "zabudnutému"zlozvyku asi vrátila (a to nevravím o závere ????!)????

25.12.2020 5 z 5

Devět nocí Devět nocí Zuzana Strachotová

Po dočítaní e-knihy Devět dní som si vravela, čo také zaujímavé môže byť v pokračovaní tohto príbehu. Avšak Strachotová ma veľmi príjemne prekvapila. Máme tu napätie takmer na každej strane, neuveriteľné zvraty,kopec akčných scén,rozvinutie (ne)vzťahu Sery a Leeho, neskutočné politické machinácie,prevraty,boje, nové vzťahy a nové postavy… Štýl písania autorky mi veľmi sedí a opäť,ako v prvej časti,aj tu sa striedajú uhly pohľadu, nie sme zaťažovaní zbytočnými a zdĺhavými opismi a charakery postáv sú (takmer) vždy jednoznačné(pretože z niektorých mi narastajúcim počtom strán padla sánka). Veľkolepé finále knihy podtrhoval zvrat za zvratom! Perfektná dráma! Doslova som sa o postavy bála a očakávala len to najhoršie. Určite vám túto sériu odporúčam

21.12.2020 5 z 5

Zhoríme Zhoríme Adam Kováčik

Na prvý pohľad Zhoríme upúta krásna obálka. Už pri prológu si ma príbeh pripútal a nepustil. Hlavný hrdina, René,mi bol veľmi sympatický od samého začiatku. Napriek tomu, že bol odsúdený na 8 rokov väzenia. Zvedavosť vo mne doslova vrela! Čo také vyviedol? Adam sa s nami vyhrá a incident, ktorý Reného dostane za mreže,sa dozvedáme takmer v polovici knihy. Návrat do bežného života nie je jednoduchý a nikdy nie taký, aký si ho vysnívame. René nie je výnimka. Jeho trpko-smutný príbeh je rozprávaný prepínaním súčasnosti a minulosti, najmä zo školských, bezstarostných čias.
Kniha je plná myšlienok, ktoré vás nútia nad textom a ich významom premýšľať. Krásne a trefné citáty sú umiestnené aj náhodne popri texte. Skutočne kniha,nad ktorou sa zamyslíte.
Veľmi realistický vykreslený príbeh, ktorý určite odporúčam. Viaceré zvraty som očakávala. No jedna situácia bola pre mňa jednoznačne na facku pre Reného. Autor ju nevysvetlil,nerozviedol,no podľa mňa bola odpoveď jasná,no nie pre hlavného hrdinu.

10.12.2020 4 z 5

Habibi Habibi Baja Dolce

Spomínala som to už pri predchádzajúcich knihách-autorka si v mojich očiach nastavila latku riadne vysoko.Ani na sekundu nezapochybovala, že by Baja svoju vlastnú latku musela podliezať! Opäť ju o kus zdvihla a verím, že to tak bude s každou ďalšou knihou, ktorú pre nás, čitateľov, fanúšikov,nachystá.
Budem sa opakovať,no štýl autorky mi hrozne sedí. Vyšperkovaný humor mi k menu Dolce sedí ako riť na šerbel.
Príbeh je rozprávaný z dvoch pohľadov, čo v knihách zbožňujem a je to iste náročné napísať uveriteľne. Najmä rozprávača Habibiho. Je to hajzel, čo si budeme navrávať… no pochybujem, že sa nájde čitateľka, ktorá by ho nemilovala. Cassie je zdravo drzá,zdravo sebavedomá, priebojná a so svojimi priateľmi Levim a Beou nuda nehrozí. Celý dej je svižný,k veci, bez omáčok a nudných pasáží. O sex, vulgarizmy nie je núdza. Ak čakáte plytký príbeh= dobré dievča+zlý chlapec,ste na omyle! Krásne myšlienky dotvárajú hlbší príbeh,horúce chvíle striedajú zápletky, niektoré(viaceré) až šokujúce! Obdivujem autorku, že majstrovsky prešla od romanticko-erotickej prvotiny,k románu s mystery\fantasy nádychom a zaklincovala to(nateraz)touto dark romance! 400 strán je podľa mňa málo a v kútiku duše dúfam, že ďalšia kniha bude opäť o level vyššie. Keby čítam epilóg v stoji,podlomia sa mi kolená a v závere prišiel mrazivý šok! Neuveriteľné lákadlo na ďalšiu tvorbu!

10.12.2020 5 z 5

Slepý život Slepý život H. J. Bornemisza

Čítala som e-book. Začala som v mobile, keďže som mala problém dostať e-knihu do čítačky. Nebolo to ono, čo však vôbec nebolo vinou knihy. Do príbehu som sa začítala,od prvých riadkov ma zaujal a vlastne doteraz nechápem, prečo sa mi kniha čítala pomaly.

Ani neviem kde mám začať…

Príbeh je rozdelený do kapitol, pričom každá je z pohľadu 4 postáv.

Druon- pri týchto kapitolách som sa dosť strácala a úprimne, väčšinou som nevedela "koľká bije"... Boli tu opisované boj a stratégie, politikárčenie, znásilňovanie, mučenie… jasné mi bolo jedno- s Druonom prichádza zlo!

Soran a jej vlastný príbeh. Táto čarodejnica z vplyvného rodu je vlastnou matkou nenávidená. Má jediné poslanie, porodiť nasledovníkov mužovi\ čarodejníkovi z iného mocného rodu…. Všetko však bude inak a z rebelky Soran sa vykľuje empatická bytosť (snáď nepreháňam).

Zaeon- moja obľúbená postava. Silný,no citlivý; hrdý,no pokorný; obklopený inými bytosťami a predsa vždy sám...bastard! Opovrhovaný elfmi,s ktorými žije a nenávidený čarodejníkmi… jeho úlohou je hľadať Vyvážených. Je jedinečný a práve preto som si ho zamilovala.

Daria- toto nie je jej pravé ľudské meno. Dali jej ho elfovia. Naučiť sa bojovať, nebáť sa bolesti a smrti bude jej poslaním.

Slepý život je naozaj slepý. Ľudia majú clonu\ zastretý zrak a vidia len to, čo im iné,v ich okolí žijúce,bytosti dovolia. Škriatkovia,elfovia, mermáry, čarodejnice, tankrily...to je len časť bytostí, ktoré hrajú v príbehu svoju úlohu. Nič nie je zbytočne spomínané. Každá postava má opodstatnenie a aj keď je tých postáv spolu veľa, máte v tom jasno. Všetko sa pre niečo deje a aj samotný príbeh Druona, ktorý akoby nesúvisel s ostatnými rozprávačmi,zapadne do mozaiky udalostí. Ako som spomínala, každá Druonova časť rozprávania akoby mnou prešumela. Dúfam, že čoskoro nám autorka predstaví ďalšiu časť tejto série a ja sa s veľkou radosťou vrhnem opäť na Druonov príbeh a až následne sa začítam do ďalšej časti. Mám pocit, že mi v knihe veľa zásadných momentov Druona ušlo a už teraz sa teším na re-reading tejto knihy. A to, že si ju kúpim v tlačenej verzii do svojej knižnice,je tutovka!

Excelntná slovná zásoba,inteligencia a dôvtip autorky nielen pri vytváraní rôznych netypických prirovnaní, sa pretavil do tohto jedinečného fantasy príbehu. Na to, že je to debut autorky, musím vyzdvihnúť skladby viet, nádherné a vôbec nie zbytočné opisy prostredia, zľahčené opisy násilia...Bornemisza píše s ľahkosťou a citom, zrozumiteľne a chronologicky.

Myslím, že táto kniha je napísaná na svetovej úrovni a kamarátke Alenke

som písala, že mám veľkú obavu,aby každá ďalšia fantasy nebola v porovnaní s knihou Slepý život len malou špinkou pod nechtom????

05.11.2020 5 z 5

Vyhnanie Gerty Schnirch Vyhnanie Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Do knihy sa mi začítavalo celkom ťažko. Trvalo mi vyše týždňa, kým som ju dočítala. Vôbec to nebolo tým, že by ma nezaujala. To vôbec. Práveže vo všeobecnosti som si všimla, že ťažšie témy sa mi nečítajú ľahko a rýchlo,ale potrebujem príbeh vstrebávať postupne. Autorka bravúrne opísala celé dianie v Československu. Od roku 1942,46,68,89 až po rok 2000 bol zachytený život Gerty v najväčších míľnikoch. Ale! Naozaj by kniha mala byť oveľa hrubšia, pretože už vpád Rusov nebol podľa mňa dostatočne rozvitý. A aj Gerta s jej frustráciou zo života nebola poľutovaniahodná, skôr otravná.Chápem, ťažký život a neprávosti sa podpíšu na každom,no iné ženy z ich "skupiny" to dokázali, naučili sa žiť so svojím bremenom,ale Gerta bola uzavretá vo svojej bubline ublíženosti až do konca.
V každom prípade Vyhnanie Gerty Schnirch odporúčam

20.09.2020 4 z 5

Elixír na lásku Elixír na lásku Kim Martinová

Anotácia sľubuje zaujímavý príbeh. A veru aj bol. Čo by zaujímavý! On bol podľa mňa dokonalý! Ale začnem postupne. Obálka je krásna, taká upokojujúca a výrazná zeleň padne do oka. Čítam knihy bez anotacie, takže od prvých riadkov ma príbeh pohltil. Vhupla som do sveta ľudí s pomerom psej krvi. Farbičky, ľudia\polopsi s nadprirodzenými schopnosťami, svorky psov a vlkov v lese. Ošetrovaňa… tu to všetko začalo. Will ako hlavný hrdina príbehu, má dar vyrábať liečivé elixíry. Je empatický, láskavý, dobrosrdečný… v ošetrovni sa stretne s Yasmin- divoká, nespútaná, drzá a ako na potvoru číta myšlienky takže je ako 'osina v zadku'. Síce sú títo dvaja hlavní hrdinovia diametrálne odlišní, vytvorí sa medzi nimi puto. Dialógy sú jednoduché a prirodzené. Nielen hlavné ,ale aj všetky vedľajšie mi boli sympatické. Každá iným spôsobom,ale charaktery boli vykreslené veľmi trefne, takže od začiatku je jasné kto je dobrý a kto ten horší. Opisy v knihe nie sú zdĺhavé,ale mne vôbec nechýbali. Dej bol o to svižnejší. Žiadne hluché miesta. No a záverom by som zhrnula, že táto autorkina prvotina je naozaj vydarená. Fantasy svet je originálny,neokukaný, jedinečný. Štýl písania je úžasný a ja sa už teraz teším,kedy začujem šum o vydaní novej knihy autorky aby som si ju mohla predobjednať. Proste viem, že meno Kim Martinová je záruka originality a kvality.

08.09.2020 5 z 5

Horkosladké esencie Horkosladké esencie Baja Dolce

Príbeh Lindy bol kostrbatý a dosť predvídateľný, čo ma aj trošku zamrzelo,ale určite by ma mrzelo viac,keby je uzavretý úplne inak.
Celkovo ma autorka veľmi milo prekvapila. Udržala si jednoduchý, zároveň veľmi čtivý štýl písania. Čo sa týka korektúry, klobúk dolu pred takouto prácou,je radosť čítať takto spracované knihy. Ďalej by som vyzdvihla svižný dej, ktorému určite pomohli aj krátke kapitoly. Veľmi ma baví humor Baji a jej špecifické slovné spojenia a prirovnania
Napr: "Jeho macho casanova alter ego bolo v tomto momente na dovolenke v Karibiku". Za všetky podobné tlieskam! Ešte musím pochváliť nádhernú obálku. Matnú fialovú (mojimi rukami sa rýchlo a viditeľne ucapkala) so zlatými lesklými prvkami. Jedinečná kombinácia a ak náhodou autorka vydá knihy bez fialovej, neuverím, že je jej!
Čo dodať na záver? Neobyčajný príbeh silných žien, bojujúcich o lásku, s prvkami mágie bol očarujúci. Tŕnistá cesta za šťastím má väčšiu cenu ako to,ku ktorému prídeme ani nevieme ako a nepoznáme jeho skutočnú hodnotu

04.08.2020 4 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Dystopický, postapo, sci-fi román z pera českej autorky? Prečo nie?!

Od prvých strán som sa do deja zahryzla. Doslova! Ťažko sa mi tento prepracovaný svet odkladal bokom kôli povinnostiam. Zžila som sa s príbehom. Protoles,turopalmy, vakožížaly, vookovia… proste fascinujúci svet, ktorý vám občas naženie aj zimomriavky. Presne tie som mala zo záhadnej Ružovej búrky. Je to nebezpečný atmosférický jav,pri ktorom dochádza k purpurovým bleskom. Tieto blesky sú smrteľné a nikto nevie čo búrku spôsobuje. V Citadele vládnu "kněží" náboženský fanatici(?)a ľud sa musí držať veľmi prísnych pravidiel. Na poraidok dohliada armáda. Byť vojakom je pre každého veľká časť a každá matka si toto privilégium želá pre svojho syna."Jestřáby" sú oddiel najlepších mužov armády. A práve muž z tohto oddielu, Lee Parker,dostane za úlohu priniesť povstalkyňu Seru Trantorovú pred Konsilium. Potrebujú sa zbaviť povstalcov, aby nenarúšali ideológiu, ktorú vnucujú Citadelčanom. Povstalci žijú v bezpečí opustenej vodnej elektrárne za hranicami hustého protolesa. Medzi týmito dvoma skupinami vládne neustály boj. Kto by si bol pomyslel, že ak sa hlavný hrdinovia (opačného pohlavia) ocitnú v uzavretej jaskyni,aj keď zvádzajú medzi sebou súboje a vládnu tu predsudky, že v príbehu nevznikne romantická linka. V akejkoľvek knihe je to pre mňa prirodzený vývin udalostí. Izolovaný muž so ženou...to nikdy nie je len tak… Mne osobne sa veľmi páčila romantická linka a nemám najmenšie výhrady. Veľkým plusom bolo striedanie uhlu pohľadu Sery a Leeho. Takže sme mali možnosť nazrieť ako do duše jedného,tak druhého. Obaja zvádzali vnútorný boj,mali vlastnú vieru v niečo… Výstižné boli útržky(popisky) rozhovorov a televíznych vysielaní na začiatku každej kapitoly. Kniha od začiatku do konca písaná veľmi čtivo bez hluchých miest. Plno očakávaných aj neočakávaných zvratov. S čistým svedomím by som túto knihu zaradila medzi svetovú sci-fi\ dystopickú literatúru. Od teraz má Strachotová novú fanynku! A veľmi sa teším na ďalšie časť s názvom Devět nocí.

01.08.2020 5 z 5

Jednoducho zmizla Jednoducho zmizla Lisa Jewell

Kniha mala veľký potenciál (podľa mňa však nevyužitý). Krátke kapitoly boli skvelé, dej plynul bez hluchých miest. U mňa nastalo sklamanie už na sedemdesiatej strane. Tu som začínala tušiť o čo ide,kto je za tým,kam sa postavy podeli a odkiaľ sa vynorili nové. Čítala som však ďalej a stále verila, že príde "facka" a autorka sa vysmeje mojej naivite priamo do tváre. Nič také sa nestalo. Naďalej dej plynul,autorka nám postupne odhaľovala tajomstvá,no pre mňa to nebolo nič veľkolepé. Aspoň ten záver bol ukončený bez ďalších otáznikov.

30.07.2020 3 z 5

Noc, ktorá mi zmenila život Noc, ktorá mi zmenila život Lina Elys

Prečítala som si pár strán. Okamžite ma príbeh vtiahol do deja a už po pár stranách som zatajovala dych. Od začiatku to nie je príjemné čítanie.

Rozprávačmi príbehu sú Adam a Anna. Ich časti sa striedajú s kapitolami. Je to veľmi príjemné spestrenie,lebo vidíme tie isté udalosti z dvoch odlišných uhlov pohľadu. Každý z hlavných postáv má svoje traumy,s ktorými sa musí vysporiadať sám a zároveň sa s nimi túži podeliť.

Veľmi ma zaujímalo ako sa autorka popasuje s témou znásilnenia a následným vyrovnávaním sa s touto skutočnosťou nie len traumatizovanej ženy,ale aj jej rodiny a priateľov, pretože takéto niečo nezasiahne len obeť,ale aj široký okruh blízkych. Musím uznať, že táto téma bola zvládnutá skvele. Takisto vzťahy medzi jednotlivými postavami, rôzne detaily v deji…Celkovo bola kniha spracovaná veľmi dobre,písaná čtivo,pútavo a vyvolala vo mne nejednu emóciu, čo sa mi pri knihách až tak často nestáva.
Autorkinu prvotinu s čistým svedomím môžem odporučiť milovníkom napätia s nádychom romantiky.

09.07.2020 4 z 5

Zákon príťažlivosti Zákon príťažlivosti Katarína Kuniková

No! V prvom rade sa chcem pustiť do čudáka, ktorý ako prvý vypustil z úst, že táto kniha je druhá 50 odtieňov!???? Kto povedal niečo také, v žiadnom prípade nečítal jednu, alebo druhú knihu! To na betón! No ale nie o tom som chcela… Autorkin debut, myslím, dopadol na výbornú. Veľmi veľa pozitívnych reakcií a recenzií a musím sa k nim pridať. Knihe môžem vytknúť, že má málo strán. To je všetko z mojej strany. Skutočne,od začiatku po samotný koniec som knihu musela odložiť pár krát, ale byť tak mladá, slobodná a bezdetná ???? istotne by som ju zlupla za deň,aj pri mojom slimačom tempe. Občas sa mi zažiada presne niečo takéto. Sympatické postavy, striedavý dej(myslím obdobie pokoja na striedačku s obdobím obhrýzania nechtov), prostredie, vzťahy, láska, nedorozumenia...to je niečo pre mňa! Naozaj som si knihu užila a aj ma mrzí, že som vám dala vedieť až po takej dobe.

03.06.2020 5 z 5