Vknihách Vknihách komentáře u knih

Papierové reťaze Papierové reťaze Elaine Vickers

Od tejto knižky som očakávala príbeh v detskom duchu, keďže obe hlavné hrdinky, Katie a Ana, majú 10 rokov. Nepoznajú sa dlho, pretože sa Katie presťahovala do  mesta len nedávno a skrýva svoje rôzne tajomstvá najmä pred všetečnou novou kamarátkou Anou. Ana má otca hokejistu, čiže dcéra, ktorá vzhliada k svojmu otcovi bola tiež šikovnou hráčkou,no ale otec ich opustil. Mama sa s jeho odchodom vyrovnáva len ťažko a Anna na sebe nesie bremeno zodpovedného člena rodiny a stará sa o mladšieho brata. Celý príbeh sa odohráva v čase Vianoc čo je magické a zároveň, ja ako dospelý človek a ako matka,ma celý tento príbeh neuveriteľne rozcítil a bolo mi veľakrát až do plaču z osudov malých dievčat. Tým ako sa pasovali so situáciou, v ktorej sa ocitli nie vlastným pričinením, so svojimi túžbami a rozhodnutiami, za ktoré niesli zodpovednosť, boli pre mňa dokonalými silnými knižnými hrdinkami. Autorka nám tu ukazuje na životnom príklade Katie, aké to môže byť frustrujúce keď neviete odkiaľ ste a kam patríte.
Elaine si dokonale naštudovala náboženstvá a krásy ruskej kultúry, ktoré perfektne zakomponovala do deja.
Aj keď sa kniha odporúča čitateľom od 9 rokov, myslím si, že nejednému dospelému by mohla zanechať nejaké to posolstvo, pretože bola plná krásnych myšlienok.
~
"Môžete byť, čo len chcete, aj keď ste sa narodili v maštali alebo v nemocnici na druhom konci sveta. Dôležité je to, čo urobíte so svojím životom. A ako pomôžete ľuďom."

24.09.2021 5 z 5

Rozprávky spod černičia Rozprávky spod černičia Jill Barklem

Ak sa o príbehu povie, že je nadčasový,rozhodne to platí o tejto knihe. Autorka príbehy písala od roku 1980(vtedy som na svete ešte nebola ani ja) a moja Pauli(7r.) si ich zamilovala spolu so mnou. Trávili sme s knihou(nie je to žiadna útlučká modelka!)septembrové večery a po každom príbehu sme mali slovný súboj o to, či budeme alebo nebudeme v čítaní pokračovať. Prvé štyri príbehy sú o ročných obdobiach,kde nám autorka priblíži,ako si nažívajú pracovité myšky a tiež, že si vedia aj užiť oddych a zábavu. Musím priznať, že neraz ma zamrzelo ako Jill krásne opísala súdržnosť, pomoc, ochotu myšiek pri rôznych situáciách. Ľudia by si mali brať príklad. Práve preto si myslím, že je kniha aj poučná. Dáva nielen deťom príklad,ako by sa nám ľahšie žilo,keby nám niekto v ťažkej chvíli nezištne pomôže a takisto, aký to musí byť uspokojujúci pocit,niekomu podať pomocnú ruku,aj keď o pomoc nikto neprosí. Ďalšie príbehy, sú aj plné napätia, objavov a aj rozdielov života myšiek. Ako si nažívajú tie v černičí vieme,no autorka nám dovolí nakuknúť aj do domácností a poviností myšiek žijúcich v horách, či na pobreží mora. Kniha je bohato ilustrovaná, plná drobných detailov-moja Pauli si dokonca pri nákrese jedného myšacieho obydlia všimla, že sú schody, ktoré vedú nikam XD.

24.09.2021 5 z 5

Total Recall Total Recall Arnold Schwarzenegger

Do tejto audiovky sa mi vôbec nechcelo ísť,no nakoniec som si ju pustila. Málokedy sa mi stáva, že počas činnosti, ktorú vykonávam popri počúvaní audioknihy, absolútne zastanem, prestanem sa venovať tomu, čo robím a len počúvam. Neskutočne veľakrát som mala zimomriavky na celom tele. Tento životný príbeh Arnolda vo mne v kuse vyvolával emócie už od začiatku. Nikdy mi tento herec (dá sa povedať, že inak som ho ani neregistrovala) nebol príliš sympatický. Po Recall som na neho absolútne zmenila názor. Myslela že,áno,povie nám svoj život od biednych začiatkov po výslnie. Ale prizná aj svoje prešľapy alebo bude chcieť ostať "nepoškvrnený" v očiach fanúšikov?Samozrejme, že u nás sa tiež prevalila jeho nevera a nemanželské dieťa, a tak som celý čas čakala, či nastane odhalenie aj tejto etapy života. A ono to prišlo!!! Zlomilo sa mi tým srdce! Skutočne, jeho manželstvo sa rozpadlo a jedno "pošmyknutie" mu zmenilo zničilo rodinu. Na jednu stranu, áno, ani ja neveru netolerujem,na druhú stranu-zaslúžil si to Arnold? Bolo to medzi ním a Mariou také zlé?To vedia len oni dvaja. Táto audio kniha ako životopis je zábavný, aj šokujúci. Arnold sa narodil počas hladomoru v maličkom Rakúskom meste. V puberte sa jeho mama obávala či je v poriadku. Posielala ho k miestnemu lekárovi, pretože jeho kamaráti mali na stenách plagáty dievčat,on mal na stenách plagáty svalnatých chlapov :D nakoniec sa vypracoval a musím povedať, že keď sa dostal do Hollywoodu, všetci mu hovorili, že je jeho meno otrasné,nevysloviteľné a tlačili na neho, aby si ho zmenil. No on sa nenechal a nakoniec sa jeho meno stalo fenoménom nie len vo svete kulturistiky,filmovej brandže,ale dokonca aj vo svete politiky. Všetky tieto časti aj jednotlivé etapy jeho života,aj to,ako sa v podstate musel rozlúčiť s filmovou kariérou, bolo veľmi smutné. Zistili mu vrodenú srdcovú vadu a nechceli ho už obsadzovať do rolí v akčných filmoch. Manželka mu bola veľkou oporou. Ešte aj ich zoznámenie s Mariou Shriver bolo úžasné a predtým, ako som sa dostala k tejto audiovke,vôbec som netušila že sa Arnold stal členom veľkej Kennedyovskej rodiny. Podľa mňa úplne fascinujúce! Na každého človeka, ktorý si prejde životnou cestu od nuly, z ničoho a dostane sa tam, kam sa dostal Arnold- klobúk dolu. Vrelo vám odporúčam túto knihu, najmä tínedžerom, aby sa nevzdávali, aby verili v samých seba,aby si dokázali uznať vlastnú hodnotu, aby sa nehanbili za to čím sú, aby si išli za svojimi snami a s kúskom šťastia dokážu oveľa viac ako si dokážu predstaviť.

21.09.2021 5 z 5

Dotyk draka Dotyk draka Stano Fatul (p)

Prvýkrát som sa začítala do knihy veľmi ťažko, pretože som čítala samotný prológ, ktorý má 29 strán a hrozne veľa postáv,hneď niekoľkokrát.
Priznávam,knihy som sa obávala. Vôbec nebola taká hrozná, ako sa mi javilo zo všetkých recenzií. Možno som divná, ale áno, Dotyk draka sa mi ako príbeh veľmi páčil,aj keď mal svoje muchy. A veľké! Veľkou pomôckou mi bolo vypisovanie si postáv a ich vzájomné vzťahy,lebo naozaj, v tejto knihe, vlastne v každej fantasy, je veľké množstvo postáv. Páčila sa mi samotná myšlienka vlkov a vlčích ľudí, bojovníkov, takisto škriatkovia a iné bytosti začlenené do príbehu. Na obálke jasné, že pôjde o rôzne súboje a tých bolo neúrekom. Už v prológu bolo niekoľko úmrtí. Táto knižka je celkom útla, má niečo cez 200 strán. Myslím, že ak by sa autor rozpísal poriadne, tento príbeh by bol hodný minimálne štyroch hviezdičiek a kniha by mala okolo 500 strán. Zaujala by oveľa viac čitateľov. Autor stavil na akciu,vyhol sa(možno z jeho pohľadu) zbytočným opisom a pozabudol na vývoj postáv, čo je trošku škoda.Ak nemáte radi veľké opisy, myslím si, že táto kniha bude vami ocenená, aj keď to nebude to najlepšie, čo ste kedy čítali.

21.09.2021 3 z 5

Amy a Roger: Na cestě Amy a Roger: Na cestě Morgan Matson

Hlavná hrdinka Amy príde o otca pri dopravnej nehode, jej brat je zavretý v liečebni a mama sa rozhodne presťahovať sa na opačnú stranu Ameriky- samozrejme, vrátane dcéry. Nakoľko má Amy blok šoférovať po nehode, mama poprosí kamarátkinho syna, aby ju aj s autom dopravil do miesta nového bydliska. Tu sa začína zaujímavý roadtrip, a aj keď Roger a Amy si nie sú úplne cudzí, nie sú ani priatelia a vlastne priateľské puto si budujú na tejto ceste. Kapitoly sú veľmi zaujímavé, prelína sa nedávna minulosť Amy so súčasnosťou, z cesty s Rogerom. Autorka nám dovoľuje postupne nahliadnuť do bezproblémového tínedžerského amerického života, a ako sa všetko môže zmeniť behom pár sekúnd. Táto linka bola pre mňa oveľa zaujímavejšia ako celý roadtrip, ktorý ma dosť nudil. Zachraňoval to však Roger a jeho pozorná, milá povaha. V knihe boli rôzne mapky a hudobné playlisty,ktoré som si síce prečítala, prezrela, ale pesničky som si nevyhľadávala,že by som ich počúvala alebo tak. Zo záveru som bola trošku sklamaná, aj keď si neviem celkom predstaviť inú bodku za týmto príbehom. Myslím že je to kniha ideálna na leto. Povedala by som, že je to oddychovka,ale linka mimo roadtrip bola pre mňa veľmi citová a veľa som sa nad ňou zamýšľala. No napriek tomu nedávam veľmi vysoké hodnotenie

21.09.2021 3 z 5

Vyvolenie Vyvolenie Rachelle Dekker

(SPOILER) Prvý diel dystopického románu zo série s názvom Prorok obletel náš knižný svet už v roku 2017. Ja som sa ku knihe dostala len nedávno,no lepšie neskôr ako nikdy.
Keďže sa do kníh púšťam bez čítania anotácie, už po prvých stranách som šípila, že toto nebude triler,ako som sa domnievala. Príbeh sa začne Vyvolením. Hlavnej hrdinke Carrington, krásnej,od malička pripravovanej na slávnosť Vyvolenia,sa v zlomku sekundy zrúti život ako domček z karát. Nikto si ju nevyvolí. Jej matka jej to dá kruto pocítiť, pretože je to nepredstaviteľná hanba a potupa pre rodinu. Jej otec je láskavý, avšak s odlúčením dcéry sa zmieruje ťažko, rovnako,ako jej malý brat-nechápe silu obradu Vyvolenia. Carrington odvedú od rodiny a život Halových pokračuje akoby nikdy dcéru nemali...teda mal by! Vysoko postavenému úradníkovi,Isaacovi, umrie manželka a udelia mu výnimku aby sa znova oženil, keďže s prvou manželkou nemal svojho dediča. Povolenie mu bolo dané, avšak pod podmienkou, že si vyberie ženu spomedzi robotníc. Isto tušíte ako to dopadne,no medzitým sa strážnik Remko(mimoriadne citlivý chlap s rečovou vadou a taký sa na Vyvolenie nedostanú, pretože spoločnosť potrebuje len nezávadných jedincov na rozmnožovanie,preto sa musel pridať k strážam)zahľadí do Carrington. Objaví sa tu aj kriminálna zápletka. Robotnice niekto unáša,zohavuje, vraždí a pohodí ich na okraji mesta. Kto je za tým? Niet nádeje na spravodlivosť a lepší život pre nevyvolených(niežeby všetci vyvolení boli spokojní a šťastní!)? Všetci sa podriaďujú zákonom bohov-samozrejme, zákony sú upravené podľa toho,aby vyhovovali vládnucej časti spoločnosti, pričom tieto funkcie sa dedia... strážcom zákonov je Isaac a tento príbeh vás pri čítaní hlboko zasiahne. To,ako spoločnosť vníma ženy,sa v nich zakorení.
Mladá autorka perfektne napísala dystópiu,kde nemáte právo na vlastný život, nemáte nad ním kontrolu a riadia ho iní,kde sa láska a viera v iný život trestá smrťou.

19.09.2021 5 z 5

Krajina krásnych ľudí Krajina krásnych ľudí Martin Kasarda

Táto kniha v sebe nesie aktuálnu, pálčivú, spoločnosti zrkadlo nastavujúcu problematiku. Ako už názov našepkáva, áno, bude sa jednať o krajinu krásnych ľudí a to, ako ju dosiahnuť.
Rozprávačmi príbehu sú dvaja muži. Muzikant s jeho kariérou a mladý muž, ktorý nevie čo so životom. Stretne ženu a beznádejne sa zamiluje. Je tak presvedčivá, že jej ideológia sa stane jeho zmyslom života. A ako s tým súvisí muzikant? Dočítate sa v knihe
Celý príbeh je zvláštny. Autor používa zaujímavý štýl písania, ktorý nie každému sadne- presvedčila som sa o tom v štafete nie všetky čitateľky boli zvedavé ako ja. Neľutujem však, ani jednu minútu, ktorú som nad knihou strávila. Veľmi sa mi páčilo ako na začiatku každej kapitoly je veta, ktorá bola v texte kapitoly použitá a dosť dôležitá (väčšinou hlavná myšlienka kapitoly). Autor používa iróniu, sarkazmus, cynizmus a neobyčajné vsuvky-napr. z gréckej mytológie Mihne sa tu aj odborný rýchlokurz výrobného procesu cukru zvláštna zmes,ja viem,ale mne sa to páčilo! Zo začiatku som bola zmätená,no Kasardovo písanie som si obľúbila. Na záver som bola zvedavá, čo z celého príbehu vznikne\zanikne...Chcem odpovede
A viete čo? Podľa mňa by táto kniha mala byť povinným čítaním!Kam sa môžme dostať v prípade, že budeme vyžadovať od každého dokonalú postavu, zdravých jedincov, žiadne choroby, starnutie, vrodené 'vady'... proste len silných, zdravých, bezchybných jedincov- oni by tvorili náš svet...a čo tí ostatní? Prečítajte si túto knihu! Dovolí vám nahliadnuť do 13 komnaty,resp. čo by bolo keby a\ alebo ako by to mohlo dopadnúť ‍️moc, peniaze, ambície a dokonalý štát- je možné aby takýto svet fungoval?

19.09.2021 5 z 5

Nepriatelia Urdisu Nepriatelia Urdisu Viktória Dominová Drgoncová

Od prvej strany je kniha veľmi zaujímavá, písaná skvelým pútavým čtivým štýlom. Hlavná hrdinka je Cynthia, ktorá prišla o rodičov (na neskorších stránkách sa dozvieme aj detaily-sú šokujúce) a v hroznom svete keď je na každom rohu číha zombík alebo chorý človek, má jasnú vidinu prečo chce žiť... Chce a musí nájsť svojho brata ktorého odviezli autobusom nevedno kam. Nežije sama,žije v spoločnosti niekoľkých ľudí, navzájom sa o seba starajú. Množstvo postáv vôbec nie je zmätočné, pretože každý má svojskú povahovú črtu, vďaka ktorým ľahko postavy rozoznáte. Črtá sa nám tu hneď niekoľko romantických liniek. Autorka to píše veľmi rafinovanie, pretože každou novou mužskou postavou, vám imponuje práve ten človek, ktorý imponuje Cynthii. Nakoniec však nie je všetko tak ako sa zdá. No a nechcem vám prezrádzať z deja príliš veľa, pretože ja anotácie nečítam a nevedela som sa od knihy odtrhnúť,čiže najlepšie je nevedieť do čoho v tomto prípade idete. Ako už názov naznačuje- Nepriatelia Urdisu=kto nimi bude? A kto alebo čo je vlastne Urdis? Táto inštitúcia mi doslova vyrazila dych! Človek by si myslel, že po vypuknutí neznámeho vírusu, z ktorého sa ľudia menia na zombíkov a vraždia nevinných ľudí, vznikla pevnosť-útočisko pre nezasiahnutých vírusom... Je to však tak? Môžu sa tam ľudia cítiť v bezpečí? Autorka sa neštítila už v mladom veku opisovať krvavé a nechutné scény za čo má u mňa veľké plus. A prečo píšem v mladom veku? Nepriatelia Urdisu a ich prvá verzia, uzreli svetlo sveta v jej 13. rokoch! Neuveriteľné, dychberúce, obdivuhodné! Odhliadnuc od tohto faktu,musím dať knihe 5*, pretože ja osobne naozaj nemám čo vytknúť

Kniha Ohňa Kniha Ohňa Anna Em

Nezvyknem to robiť,no musím pochváliť väzbu! Síce je táto 400 stranová kráska v paperbacku,aj po dočítaní ju mám stále ako novú, to sa pri každej mäkkej väzbe nestáva, takže palec hore ArtFloyd.
Už krásna obálka nám naznačuje,že v niektorých ľuďoch sa skrývajú draci. O to viac je zaujímavé, že príbeh sa odohráva na Slovensku. Hlavnou hrdinkou príbehu je Lili, ktorá je vedúcou na píle. Tu musím vyzdvihnúť autorkine znalosti, pretože perfektne opísala nielen samotné prostredie píly,ale taktiež rôzne stroje a postupy pri spracovaní dreva- tieto opisy neboli nudné a pasovali do deja. Čo ma trošku zarazilo, bolo meno Trystan a Thomas. Slovenské prostredie a neslovenské mená… obaja sú cudzinci, čo sa dozvieme o trošku neskôr. Knihu som pôvodne chcela prečítať s dcérou,ale nepredpokladala som, že sa vyskytnú v knihe vraždy. Z nich nakoniec vznikne perfektne vymyslená zápletka, ktorú som vôbec nečakala. Autorka sa pekne vyhrala s fantáziou a použila rôzne prvky a schopnosti nielen drakov,ale aj ich prenasledovateľov. Lili je Trystanom opantaná,no z jeho strany som nepociťovala žiadnu náklonnosť. Dokonca ani v častiach kde bol Tristan rozprávačom. No a tu som mala menší problém.
8.kapitola bola ako vrátenie sa v čase a opisovala opäť začiatočnú kapitolou, kde sa Lily s Trystanom stretnú mimo práce. Toto cestovanie v čase z pohľadu inej postavy bolo pre mňa dosť rušivé. Možno, ak by autorka označila kapitolu z iného pohľadu alebo použila kurzívu, nebolo by to pre mňa natoľko mätúce. Musím však vyzdvihnúť scénku v jaskyni. Táto časť bola pre mňa veľmi zaujímavá a napínavá. No a čo sa týka záveru tak...spadla mi sánka. Čakala som podraz,no ale takýto zvrat som vôbec neočakávala

11.09.2021 4 z 5

Písmenká z abecedy Písmenká z abecedy Ivona Ďuričová

Odporúčame všetkými desiatimi! Šikovná Ivona Ďuričová a nadaný ilustrátor Adrián Macho touto knižkou zabavia celú rodinku v prípade menších detí a pri predškolákoch hrozí, že podľahnú kúzlu písmen a naučia sa čítať ľavou zadnou

Slová v hlbinách Slová v hlbinách Cath Crowley

V poslednej dobe ma všetky knihy pre tínedžerov veľmi milo prekvapia. Nikdy sa tohto žánru nenabažím a budem mu verná asi do smrti.
A o tejto konkrétnej knihe ste už isto veľa počuli,no ak máte chvíľku čas,budem veľmi rada, keď si prečítate aj to, ako sa páčila kniha mne.
Slová v hlbinách nie je obyčajná tínedžerská kniha. Hlavnej hrdinke Rachel umrie brat pred vlastnými očami, je nešťastná, dokonca nezmaturuje a utápa sa v smútku. Rozhodne sa,že sa presťahuje k tete, späť do rodného mestečka,kde zanechala priateľov a svoju platonickú lásku z detstva, najlepšieho priateľa, Henryho. Rachel sa po tejto tragickej udalosti, ktorá sa jej stala len pred pár mesiacmi, uzatvára pred celým svetom a navonok pôsobí ako niekto úplne iný, no vo vnútri je to stále stará dobrá Rachel a Henry to cíti. Ich cesty sa nerozišli v najlepšom, takže chvíľu potrvá, kým sa ľady prelomia a ich priateľstvo nabehne do starých koľají. Henry sa chystá na cestu okolo sveta so svojou (zvláštnou) priateľkou Amy(ako cesta dopadne sa dočítate v knihe). Túto osobu som od prvej zmienky naozaj nemusela a celou knihou sa moje nesympatie k nej len zväčšovali. Naopak som si veľmi obľúbila Henryho sestru George, ktorá sa platonicky zamilovala do chlapca, ktorý jej nechával listy v knihe-to je najkrajšia zaujímavosť, akú som kedy v knihe našla, že sa nechávali odkazy v knihách v rodinnom antikvariáte. Dilema, či zvíťazia peniaze alebo láska ku knihám v súvislosti s antikvariátom,ma mátala a do poslednej chvíle som verila, že sa Henryho rodina rozhodne dobre. Od začiatku som vedela kto Pytheas(tajomný dopisovateľ) je, a o to viac, s pribúdajúcimi stránkami, narastal aj môj smútok. Táto kniha bola veľmi príjemne napísaná. Crowley svojím štýlom oživila postavy a prežívala som všetko s nimi,čo je podľa mňa veľké plus young adult príbehov. Kniha je plná smútku, ale aj nádeje, lásky, priateľstva- vrelo vám ju odporúčam

Volavka Volavka František Kozmon

Pred časom som mala možnosť čítať knihu Červ z pera Františka Kozmona a bola som úplne opantaná! Myslela som si, že v podobnom duchu sa ponesie aj ďalšia kniha autora… Bola trošku iná... červy v nej boli len okrajovo spomenuté (v súvislosti s predchádzajúcim vyšetrovaním) a žiadne iné fujky zvieratká .Postava, ktorá naviedla vyšetrovanie správnym smerom,bola dokonalá. Jej zvedavosť a snaha pomôcť kolegom na vlastnú päsť,aj za možnosť ohrozenia vlastného života,bola obdivuhodná. Pri prvých zmienkach mi to prestrojenie vôbec nedoplo. František znova pútavo poodhaľoval súkromie vyšetrovateľov a môj obľúbený Wolf sa hádam aj zabuchol(či isto,to sa dozviete v knihe). Okrem citov, riešil aj "alternatívnu liečbu" pečene svojej mamy a zmiznutie svojho nevlastného brata! Veľkým plusom tejto knihy boli kapitoly z roku 1982,kde sme sa toho veľa dozvedeli! Okrem iného,aj to,aké praktiky sa diali vo vtedajšom režime (ak aj je to fikcia,tak veľmi, veľmi uveriteľná!). Záver bol brilantný! Síce som šípila rozuzlenie,no autor ho podal tak,akoby mi to dovtedy ani len nenapadlo. Avšak! Epilógu stále nemôžem uveriť! Dúfam, že Kozmon sa pokúsil čitateľa obalamutiť, pretože TAKTO sa skončiť Volavka proste NEMÔŽE!!!
Toto je len "výpich"top momentov z knihy,viac vám prezradiť nemôžem, najmä,ak ste nečítali Červa(Volavka na Červa naväzuje)...rozhodne vám však autorove krimi odporúčam

08.09.2021 5 z 5

Nenasytná Nenasytná Sylvia Day

Ako názov prezrádza, hlavná hrdinka Eva je nenásytná, priam nenažraná :D. Je to tak, ale nie o tom som chcela…
Konečne v štvrtom pokračovaní série Crossfire si autorka zaumienila, že nás čitateľky, poteší a zároveň po straší aj Gideonovými kapitolami. Striedajú sa s pohľadmi Evy a okrem jej výlevov a neustáleho omieľania vo vnútorných monológoch o svojej nehynúcej láske k sexi magnátovi prekladanej pochybnosťami o sebe, máme konečne možnosť nahliadnuť do Gideonových nočných môr, jeho vnímania vzťahu s Evou, to čo sa mu ženie hlavou pri rôznych problémoch s rodinou a známymi... Musím povedať že opäť pre mňa oveľa zaujímavejší pohľad muža v príbehu... Nemôžem vám veľmi rozprávať bez spojlerov, aké wau momenty vás čakajú v knihe, ale pár ich určite bude a ak ste sa prelúskali predošlými troma časťami série,tak sa určite máte na čo tešiť. Opäť to tu máme nabité sexuálnymi scénami, drámou, nejakými hádkami... No tu sa musím zastaviť pretože ten koniec bol podľa mňa absurdný... Eva vyvolala hádku kvôli práci až takú, že sa pred Gideonom zatajovala niekoľko dní... Tým to vlastne aj skončilo, ale nemusíte sa obávať, ale je tam na záver ešte nejaké to malé pokračovanie a dozviete sa ako autorka premostila na veľké finále piatej časti. No naozaj mi nejde do hlavy prečo práve pri tejto scénke Eva reagovala až takto prehnane, keď v predošlých troch častiach a vlastne aj v tejto štvrtej, Gideon narobil hovadiny, s ktorými by sa s ním mohla rozísť na dobro. Bolo to podľa mňa úplne zbytočné a prehnané. Na jednu stranu si poviem ok akože chápem,no ako som spomínala, mali oveľa viac závažnejších konfliktov ako prácu.

Láska cez správy Láska cez správy Teagan Hunter

Celý čas som sa uškŕňala ako idiot, ale nedalo sa mi inak… vďaka textovkám, ktoré si vymieňali hlavní hrdinovia, sa kniha čítala celkom rýchlo. Autorka nezaháľala a svoj nezameniteľný humor dokonca použila aj v poďakovaní… vtipná scénka striedala humorné konverzácie... Najviac ma dostalo domáce zvieratko. Netypické, rozkošné s menom Marshmallow. Muselo vyzerať na zožratie. Okrem samotného príbehu sa mi veľmi páčila hlavná hrdinka so svojskou povahou, no oveľa zaujímavejší bol pre mňa Zach... Predstavte si počítačového maniaka. Vybaví sa vám sexi, charizmatický, milý, srdečný, priateľský, inteligentný, vtipný mladík s hubkami (tak moja 6 ročná dcéra volá "pekáč buchiet")na bruchu? Isto nie,ale Zach taký je...skoro som odpadla, keď "zachránil" Delii život,ochkala som pri ich spoločnom tv večere,ich prvé rande bolo aaaach...no proste Zach je láska! Aby ste nečakali len samé srdiečka, príde aj riadna podpásovka a bude to obe strany veľmi bolieť... Ukáže sa sila priateľstva, sila lásky a Delia to opäť zaklincuje svojským výčinom... V závere nájdete ešte bonusovú kapitolu, návnadu na pokračovanie série... A je to šikovný ťah, pretože už teraz sa neviem dočkať!
Za tento úžasný čitateľský zážitok môžem ja,aj každý čitateľ ďakovať úžasnému vydavateľstvu Zelený kocúr, pretože z ich vydavateľstva je to proste záruka kvality! Ďakujeme

Relikvia Immuto Relikvia Immuto Anna Em

Po prvej časti som sa začítala s ľahkosťou aj do pokračovania. Anna si nastavila svoju latku, ktorú vôbec nepodliezla, málinko ju prekročila. Musím priznať že v tejto časti sa mi oveľa viac páčili zápletky, nakoľko Kniha ohňa 1. bola viac-menej zoznamovacia (či už s postavami, drakmi, prostredím), v tejto druhej si autorka dôkladne premyslela každý zvrat. Naozaj, väčšinu som nečakala a vopred som uvažovala o čom bude asi zvyšok knihy. V príbehu máme nové postavy, ktoré dej osviežili a páčilo sa mi,že aj keď sa niektorí zdajú byť priatelia, vždy to nakoniec môže dopadnúť úplne inak. Vzťah medzi Trystanom a Lily si prešiel prvou vážnou skúškou a aj túto psychologickú hru vymyslela autorka veľmi dobre. Čo sa týka samotných zapletiek, myslím, že najviac vo mne zarezonovali práve záchranné akcie relikvie. Toto bolo premyslené naozaj do detailov s poriadnou dávkou napätia. Čo mi ale v tomto príbehu vadilo (žiaľ,musím to spomenúť, pretože to kazilo taký ten... plynulý čitateľský zážitok), boli neprirodzené konverzácie. Niektoré boli až príliš vyumelkované, vo väčšine prípadov sa mi nezdalo, že by takto bežne ľudia medzi sebou komunikovali, ale tŕňom v oku mi boli geografické obšírne rozpravy… Síce to bolo pekné spestrenie, priam náučné, ale vždy sa to dá napísať "ľudsky",akoby som nejakú trasu opisovala kamarátovi a nie ako opis z encyklopédie. Skutočne mi to tam prekážalo. Okrem tejto "drobnosti", pretože verím, že iným čitateľom toto môže pripadať,že nasilu niečo negatívne na knihe hľadám,ale nie je to tak, naozaj to pôsobilo veľmi rušivo... Keby to bolo len pri jednej situácii opisu, ale ono sa to tam opakovalo častejšie…
V konečnom dôsledku sa teším na záver série, pretože Anna Em vymyslela krásne fantasy zo slovenského prostredia a to naozaj nie je nič obvyklé.

04.09.2021 4 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Opäť témy, o ktorých je dobré písať, čítať, hovoriť…. Myslím, že to nie je až také ojedinelé, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, len je táto téma natoľko tabuizovaná, že ak aj niekto má podobnú skúsenosť, nehovorí o nej.
Vanesa určitou formou terapie vložila svoje skúsenosti, traumy a bolesti na papier a odhalila tak čitateľovi, čo sa odohráva v hlave 13 ročného dieťaťa z rozvrátenej rodiny, s nedostatkom pochopenia,lásky, záujmu… presne nedostatok citu a pozornosti môže mať za následok aj niečo také (nemysliteľné? odsúdeniahodné? nechutné?-ako by ste sa na taký pár pozerali na ulici vy)ako upnutie sa na zdanlivú lásku a náklonnosť 50-ročného muža. Napriek tomu, že o chúťkach tohto uznávaného autora, ktorého v knihe V. nazvala len G., sa všeobecne vedelo, dokonca v dielach uvádzal veľa zo svojho skutočného (sexuálneho) života, nikto túto skutočnosť neriešil. Dokonca matka V. o vzťahu vedela a keďže nijako nezasiahla, za mňa, ho schvaľovala, čo je pre mňa ako pre matku nepochopiteľné. V. sa pri svojom partnerovi cítila milovaná a jedinečná, no opak bol pravdou. V. nebolo jediné dieťa, ktoré zohrávalo svoju úlohu v sexuálnych chúťkach G.(áno, zámerne nespomínam,ze to nebolo jediné DIEVČA!ale DIEŤA). Napriek snahe oslobodiť sa z tohto toxického vzťahu, sa to V. nedarilo. Niekoľko rokov ju prenasledoval, zaujímal sa o jej pracovný život, súkromie, vzťahy, tým pádom sa so svojimi traumami vysporiadavala len veľmi ťažko a to aj vo svojom dospelom živote. Takýmto "vzťahom" musí byť poznačené každé dieťa po celý život ... najviac ma však poburuje laxný prístup k pedofílii(a to nie len vo Francúzsku). Veď si knihu prečítajte a utvorte si názor sami

Prokurátor a ja Prokurátor a ja Sara Mia Velinská

Ak by každý debut slovenského autora dopadol takto, verím, že našinec by nemal potrebu siahať a vyhľadávať zahraničnú literatúru. Prečo? Dôvod je prostý…. Pani Velinská vstúpila na knižnú scénu ako veľká voda. To nič,ak ste knihu nečítali, nedajbože ani nezaregistrovali. Je to len vaša chyba! O tejto autorke ešte budeme rozhodne počuť (a myslím, že s novým knižným titulom to nepotrvá až tak dlho- snáď ešte tento rok!!!)...
Krásne sa hrá so slovami, neopakuje zbytočnosti, používa zrozumiteľné frázy aj z odbornej terminológie právnického sveta,v ktorom sa pohybuje hlavný hrdina Andrej,so svojou manželkou a svokrom. Sara perfektne vykreslila jeho charakter, správanie, zmýšľanie a z tohto ste sa správne dovtípili, že príbeh je rozprávaný z jeho pohľadu a pohľadu Niny. Prvá polovica je krásna,iskrivá, vášnivá, zároveň neistá s výčitkami…. druhá polovica je doslova vytriezvenie! Napätie, zlomené srdcia, Andrej sa ocitne na dne-citovom aj kariérnom, Nina však robí čo môže aby svoju rodinu ako tak udržala po kope.
Priznávam,dlho po dočítaní mi rezonoval tento uveriteľný, skutočne napísaný príbeh v hlave... stále na Andreja a Ninu myslím a síce autorka v závere načrtla ďalší vývoj, rozmýšľam,ako na tom sú. Viem,viem, je to len fikcia. Ale nemusela by byť. Preto podobné príbehy milujem. Zahryznú sa mi do hlavy a do srdca ako reálne postavy,moji priatelia a verím v happy end. V knihe sa nachádzajú aj vášnivé scény,preto odporúčam od 18+,no nie je to len o sexe! Sara sa vyhrala s charakterom postáv, vidieť, že ľudí pozná. Či už z prokuratúry, kriminálnikov,aj obyčajných ľudí ako bola Nina. Odporúčam všetkými 10timi! Toto fakt MUSÍTE čítať

01.09.2021 5 z 5

Královna Tearlingu Královna Tearlingu Erika Johansen

Síce nečítam anotácie, ale do knihy som išla s tým, že to bude fantasy. Síce tam boli fantasy prvky v podobe bosorky, magického náhrdelníku a podobne, no zaskočilo ma, keď sa začali vynárať prvky a nápovedy, že ide aj o dystópiu. Mrzí ma, že toto autorka vôbec buď nepremyslela alebo schválne nijako nerozvíjala. Spomenula párkrát PRECHOD a pripomienky nášho terajšieho sveta- napríklad knihy, ktoré v Tearlingu takmer nikto nepozná,ale hlavná hrdinka zbožňuje Tolkiena,Rowlingovú a Austenovú.
Mne osobne sa knižka páčila od prvých stránok, ale mala som problém s tempom čítania... Žiaľ, pri niektorých knihách to tak je. Aj keď ma bavia, čítajú sa mi hrozne pomaly a bolo to tak aj pri tejto knihe. Veľmi sa mi páčil svet,v ktorom sa príbeh odohrával, páčila sa mi hlavná hrdinka a niektoré vedľajšie postavy- strážcovia kráľovnej boli natoľko oddaní až som žasla... Erika krásne opísala aj záporné postavy a ich vlastnosti. Vlastne doteraz som nepochopila,prečo kráľovná susednej krajiny"čarodejnica" vzbudzovala toľký strach (teda okrem toho, že zneužívala otrokov nie len na prácu).
Trošku chaoticky mnou popísaná kniha,no čo potrebujete vedieť je, že je skvelá! Naozaj! Páčil sa mi koniec,úplne ma navnadil na pokračovanie, pričom som zatiaľ ani neskúšala zisťovať, či je vôbec preložené... Úprimne dúfam, že áno a verím, že autorka sa trošku rozpíše aj o spomínanom prechode a ozrejmí viacero iných vecí.
Napriek ALE, s ktorými som sa pri čítaní stretla, mi nedá inak ako hodnotiť plným počtom.

20.08.2021 5 z 5

Anna a francúzsky bozk Anna a francúzsky bozk Stephanie Perkins

Vedeli ste, že francúzske slovo áno, sa píše oui a nie wee? :D Aj takéto problémy mala Anna ,keďže ju jej otec prevelil na maturitný ročník do Francúzska, z rodného amerického mestečka. Po francúzsky ani necekla a predsa sa v Paríži nestratila. Bola plná obáv, ale prijala ju medzi seba úžasná skupinka kamarátov. Postava Anny bola veľmi sympatická rovnako a ako nový kamarát Étienne St. Claire. Mimochodom, nádherné meno škoda, že ho všetci volali priezviskom. Okrem priateľstva a typických problémov mladých ľudí, nám autorka jednoduchým a krásnym štýlom opísala parížske uličky a pamiatky. Perkins píše nenásilným spôsobom, s humorom, jazykom mladých, dokonale vystihuje ich myšlienkové pochody a trápenia. Vnútorné monológy Anny boli neraz úsmevné, rovnako ako nahlas vyslovené hlášky. Moje vekové odporúčanie je od 13 rokov ,pretože áno, dá sa napísať young adult contemporary s absenciou sexuálnych scénok. Perkins to vie a ja to veľmi oceňujem. Tento pomaly sa rozvíjajúci príbeh bol milý, vtipný, plný klišé(ale kto nemá rád klišé, nečíta tento žáner ;D), Paríža, ale aj trápení s rodinou a láskou. Ja som ešte pár dní po dočítaní rozmýšľala nad Annou a Étiennom-pre mňa (zatiaľ)najlepšia zahraničná kniha tohto žánru za rok 2021.
+A čo mi bolo na Anne veľmi sympatické? Jej sen stať sa profesionálnou filmovou recenzentkou\ kritičkou a to,ako sa snažila tento sen splniť a aj jej vášeň pre kinematografiu a znalosť najmä (,no nielen) filmovej klasiky

20.08.2021 5 z 5

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

Príbeh Laury a Massima sa začal únosom. No ešte tu bolo predtým pár strán, kde sa nepoznali a hneď na druhej strane bola erotická scénka, čo mi doslova vyrazilo dych. V anotácii sa tiež hovorí o tom, že Massimovi sa snívalo o žene a keď uvidel Lauru, musel ju mať. Som naozaj smutná, že to nebolo nijako vysvetlené. Autorka sa spoľahla na to, že čitateľ uverí komatickému snu a úplnej náhode, že vyfantazírovaný človek je reálny. Celkovo má Lipinska veľmi dobrý štýl písania, sadol mi a príbeh sa čítal doslova sám. Priznávam, že Massimo mi bol oveľa sympatickejší aj keď bol mafián(a nie preto, že bol typický knižný alfasamec) ako Laura. Ona bola chodiaca reklama na značkové oblečenie a alkohol. Poznáte tú starú známu pravdu, že niekedy je menej viac? Tak u Lipinskej to určite nehrozí, pretože aj keď to bolo veľmi dobré čítanie,knihu som si užila, no Blanka použila všetko čo ju napadlo v prvej časti. Naozaj všetko! Ak čítate romanticko-erotický žáner, tak tie zápletky si viete predstaviť, domyslieť čo bude nasledovať, no určite vás ani v zlom sne nenapadne, že všetko bude napchaté do jednej knihy- mafiáni, vraždy, únos, znásilnenie, tehotenstvo, súrodenecké a rodinné vzťahy, bývalí milenci, bývalí priatelia, exmilenky... určite som na niečo zabudla, ale bolo tam naozaj všetko... Preto musím čítať ďalšiu časť! Som zvedavá, čo Lipinska ešte nepoužila, pretože mne naozaj nič nenapadá… Z knihy nepadnete na zadok,ale priemerná rozhodne nie je. Skvelá jednohubka, u mňa na dva dni-ideálna na horúce letné dni.

20.08.2021 4 z 5