Vknihách Vknihách komentáře u knih

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

Príbeh Laury a Massima sa začal únosom. No ešte tu bolo predtým pár strán, kde sa nepoznali a hneď na druhej strane bola erotická scénka, čo mi doslova vyrazilo dych. V anotácii sa tiež hovorí o tom, že Massimovi sa snívalo o žene a keď uvidel Lauru, musel ju mať. Som naozaj smutná, že to nebolo nijako vysvetlené. Autorka sa spoľahla na to, že čitateľ uverí komatickému snu a úplnej náhode, že vyfantazírovaný človek je reálny. Celkovo má Lipinska veľmi dobrý štýl písania, sadol mi a príbeh sa čítal doslova sám. Priznávam, že Massimo mi bol oveľa sympatickejší aj keď bol mafián(a nie preto, že bol typický knižný alfasamec) ako Laura. Ona bola chodiaca reklama na značkové oblečenie a alkohol. Poznáte tú starú známu pravdu, že niekedy je menej viac? Tak u Lipinskej to určite nehrozí, pretože aj keď to bolo veľmi dobré čítanie,knihu som si užila, no Blanka použila všetko čo ju napadlo v prvej časti. Naozaj všetko! Ak čítate romanticko-erotický žáner, tak tie zápletky si viete predstaviť, domyslieť čo bude nasledovať, no určite vás ani v zlom sne nenapadne, že všetko bude napchaté do jednej knihy- mafiáni, vraždy, únos, znásilnenie, tehotenstvo, súrodenecké a rodinné vzťahy, bývalí milenci, bývalí priatelia, exmilenky... určite som na niečo zabudla, ale bolo tam naozaj všetko... Preto musím čítať ďalšiu časť! Som zvedavá, čo Lipinska ešte nepoužila, pretože mne naozaj nič nenapadá… Z knihy nepadnete na zadok,ale priemerná rozhodne nie je. Skvelá jednohubka, u mňa na dva dni-ideálna na horúce letné dni.

20.08.2021 4 z 5

Na hraně zapomnění Na hraně zapomnění Jessica Ann Redmerski

Krásna žena na obálke, ktorá predstavuje hlavnú hrdinku. To sa mi páči. Čo sa mi ďalej páčilo, bol úvod knihy… parádny! Potom nasledoval útek z domu(hlavná hrdinka mala 20 rokov, takže žiadne následky v podobe domáceho väzenia nehrozili),cesta autobusom...a konečne Andrew:) kniha bola písaná dvomi rozprávačmi, čo milujem. A bez hanby priznávam, že ma vždy oveľa viac baví nahliadnuť do hlavy muža (ja vieeeem, stále to je hlava autorky- ženy, ale aj tak!). Camryn mi šla druhú polku knihy trocha na nervy. Za to Andrew to krásne vyvažoval...ich spoločné doberanie, dialógy, otvorenosť mi bola veľmi sympatická,no aj tak bol Andrew moja obľúbená postava:)o dôvodoch Camryn, prečo sa bála zblížiť s Andrewom,sme vedeli už od začiatku. Ale stále to omieľať?! príťažlivosť proste nezastavíš silou vôle.m.Pár krát som knihu odložila- musela som. Proste ma niektoré úvahy hlavnej hrdinky nebavili. Stále som dumala, prečo je Andrew aký je! Nejeden moment v jeho rozprávaní ma prinútil vymýšľať si vlastné dôvody...aj som bola blízko,no nakoniec to nebolo vôbec dobré! 'řvala jsem jako želva'. :'(

20.08.2021 4 z 5

Červ Červ František Kozmon

Už prológ vám postaví chĺpky do pozoru a navnadí vás na to, čo sa bude v knihe diať. A deje sa tam toho neúrekom, čo je skvelé, pretože autor píše pútavo a zaujímavo. Každá jedna postava je dôležitá,no Marek Wolf je v popredí. Okrem toho,že je vyšetrovateľom kriminálnych trestných činov, a nie hocijaký- predvídavý, bystrý, inteligentný; má aj úžasnú povahu. Autor popri pracovnom živote rozoberá aj súkromie postáv(a je ich teda požehnane)a to,aký je Marek aj v súkromí,mi veľmi imponuje. No nie len postavy, ale aj prostredie a dialógy sú (o)písané realisticky, nechýba správna dávka humoru na odľahčenie. Dejové linky sa striedajú,čo zaručuje odsýpanie deja a od knihy sa naozaj nedá odtrhnúť. Autor veľmi nevšedne vo svojom diele použil (využil?) červy,no zato veľmi originálne! Nič podobné som doteraz nečítala.
Určite vrelo odporúčam

13.08.2021 5 z 5

Dědička Dědička Gabrielle Bernátová

Čo sa týka samotnej knihy- nahustené písmo bez kapitol nebolo až také strašné, ako som si spočiatku myslela, dalo sa na to zvyknúť. Hlavné postavy boli,podľa mňa, veľmi dobre vystavané,ako sa zmenil ich uhol pohľadu na život a ako sa im zmenili priority počas príbehu. Samozrejme, máme tu rodinné tajomstvá, mafiu, vulgarizmy,ktoré mi vôbec nevadili, pretože neboli zasadené do deja násilím-proste dej plynul krásne a tak isto aj dialógy. Čo mi však strašne vadilo v tomto príbehu je možno pre niekoho úplne zanedbateľné. Naozaj nič iné mi nevadilo, iba neustále plané vyhrážky typu: nedotýkaj sa ma lebo ťa zabijem; drž hubu lebo ti tresnem; a podobne- proste, keď sa na to cítim,vyhrážku splním.. Tu mi to prišlo najmä od hlavnej hrdinky,že tie vyhrážky boli naozaj len slovo do vetra. Podľa mňa je príbeh prešpikovaný dokonalým mixom zápletiek,napätia,sexu, dialógov a rôznych situácií, ktoré vedú k reakciám. Za seba môžem Gabiku odporučiť,aj keď vídam rôzne recenzie... nemôžem za to, mne jej štýl písania sedí a som za to rada.

13.08.2021 4 z 5

Insomnia Insomnia Vladimíra Šebová

Na túto knihu som bola veľmi zvedavá. Téma života bez spánku? Okrem samotnej insomnie ma zaujímalo, čo autorka týmto príbehom ponúkne čitateľovi. Nebolo to vôbec zlé čítanie,ale ani nič prevratné. Hlavnej hrdinky mi bolo ľúto, hlavne zo začiatku. Mala síce kariéru úspešnej spisovateľky detských kníh,no okrem brata (ktorý ju, mimochodom, dosť sebecky neraz "odpálkoval" a vyčítal jej, že nechce byť sama) bola celkom opustená a bez priateľov. Všetko sa zmenilo, keď náhodou stretla iných,sebe podobných ľudí… dialo sa dosť divných aj príjemných vecí, črtala sa romantická linka...bol tu však háčik. Škoda, že som sa akoby naladila na Vlaďku a všetky zvraty som odhadla skôr ako sa stali...to by mi ani tak neskazilo čítanie,no nič neočakávané sa nedostavilo. A to už mi trošku vadilo. Čo mi však klalo oči,boli nespisovné (počeštené?)slová...takto nespisovne už ani ja doma nehovorím a to je už čo povedať. Verím, že ďalšie časti série sú už na tom so slovenčinou lepšie a či budem niekedy v budúcnosti čítať Hypersomniu a Paralýzu je vo hviezdach.

13.08.2021 3 z 5

Manžela som milovala Manžela som milovala Wanda Vágnerová

Hlavnou hrdinkou je Mel, krásne mladé dievča zamilované do svojho vysnívaného 'princa na bielom koni'. Jedinou príbuznou Mel je iba jej sestra žijúca v Amerike a nikoho iného nemá,preto sa upína na Nicka. On má všetko, čo má poriadny chlap mať,žiaľ,aj niečo navyše. Je inteligentný, bohatý, šarmantný, dokáže byť nežný a milujúci,no jeho temná stránka je agresívna, majetnícka, prchká... Áno, Mel stihla spoznať aj túto jeho stránku,no napriek tomu sa za Nika vydá. Jej jediná kamarátka Linda má triezve uvažovanie a Mel od vzťahu s Nickom neraz odhovárala. Naivná,dobrácka duša Mel a jej ružové okuliare jej nezabránili vziať si tohto náladového sexi muža. Sú tu aj vedľajšie postavy ako Rony(najlepší Nickov priateľ), Lindu som už spomínala, Jasmína(Nickova asistentka, ktorá podľa mňa ešte riadne zamieša karty v pokračovaní príbehu) a Kristián (majiteľ niekoľkých lukratívnych stavieb a priestorov, ktoré s pomocou Mel, ako realitnej agentky, predáva)... Škoda že si Mel neotvorila oči,mohlo dopadnúť všetko inak. Neraz mi jej bolo ľúto,avšak sú ľudia, ktorí sa ani na vlastných chybách nepoučia a stále veria, že človek sa môže zmeniť k lepšiemu… v príbehu bola tiež jedna tajomná postava, dá sa povedať že dokonca až dve, ale identitu som uhádla hneď na začiatku a odhalila som "záhadnú ženu". Kniha sa aj vďaka formátu čítala veľmi dobré kapitoly sú kratučké a 280 strán mi zmizlo pod rukami ani neviem ako. Naozaj veľmi vydarený debut autorky aj ja sa teším na pokračovanie, pretože ten záver mi naozaj vyrazil dych a myslela som si,že hlavný hrdina už nebude schopný ničoho šokujúceho. Omyl! Potrebujem vedieť čo sa stane

12.08.2021 4 z 5

Iba s tebou Iba s tebou Simona Kutišová

S týmito dvoma autorkami som ešte nemala žiadnu skúsenosť, no kniha, ktorá vyšla z rúk ich oboch ma presvedčila, že sa môžem pustiť do každého diela, ktoré ponesie meno Simonky alebo Silvie. Už po pár riadkoch som bola presvedčená, že kniha bude naozaj stáť za to a môj inštinkt ma vôbec nesklamal. Autorky si perfektne sadli a ich práca žne samé úspechy (ako môžeme vidieť rôzne recenzie). Tiež sa pridávam na stranu samej chvály,pretože táto young adult séria (áno, táto knižka bude patriť k sérii,na ktorú dúfam nebudeme čakať dlho) má presne to, čo má mať literatúra pre mládež. Svieže dialógy, nie perfektné vzťahy s dospelými, úžasne vykreslené charaktery, skvele zvolené prostredie príbehu, typické vzťahy medzi mládežou (priateľské aj nepriateľské) kde sa poukazuje na povrchnosť a závisť,ale aj slepú dôveru v niekoho, kto si to vôbec nezaslúži. Autorky poznajú dnešnú mládež,rozumejú jej a práve preto píšu skutočne a uveriteľne. Zápletky sú perfektné, niektoré odhadnete, niektoré nie, ale zaručujem vám, že nudiť sa nebudete; Ak náhodou ešte stále váhate, robíte chybu; prípadne, ak túžite po skvelej letnej young adultovke, siahnite po slovenskej tvorbe IBA S TEBOU, naozaj sa to vyplatí!

05.08.2021 5 z 5

Deň, keď sme zmizli Deň, keď sme zmizli Lucy Robinson (p)

Hneď na úvod,divnosť. Ešte pár takýchto vsuviek medzi kapitolami bolo a stále mi to vŕtalo v hlave. Pôsobilo to na mňa zmätočne. Autorka nám predstavila Annie a jej uzavretosť pred mužmi a tajnostkársku Kate,ktorá pracuje na konskej farme. Na prvý pohľad ide o dokonalý miš-maš. Ja som na celý ten wau efekt prišla svojimi teóriami z náznakov a vôbec mi to nepokazilo dojem z čítania a som rada, že to bolo podľa mojich špekulácií. Autorka použila neuveriteľnú psychológiu, až to malo nádych krimi,thrileru a drámy. Takže nejde o presladený romantický príbeh, ale je ozvláštnený tajomnom aj tragédiou. Ten záver ma trošku mrzí. Autorka ako keby nevedela, čo s hlavnými hrdinami a to mi je ľúto, keďže nevieme ako to s nimi dopadne. Mám rada ukončené príbehy.

29.07.2021 4 z 5

Azaelov pád Azaelov pád Ivica Ďuricová

Ja som na WP začala autorskú štafetu(spôsob, akým tento príbeh vznikol) čítať,ale táto platforma je pre mňa horšia ako španielska dedina. Po cca 9 kapitolách som to vzdala. Či to je dobre alebo nie,neviem...ale malo to tak byť! Túto knihu som si užila od začiatku po koniec. Je nadupaná akciou, emóciami, zápletkami. Zo začiatku v pár kapitolách boli detailné opisy prostredia,nie rušivé. Ja mám však radšej, keď je dej svižný,ako tomu bolo v Azaelovi. Obrovským plusom je striedanie uhlov pohľadu,a to nie len hlavných hrdinov,Rosalie a Sebastiana,ale aj niektorých vedľajších postáv. Taktiež bola skvele vystavaná apokalypsa,do ktorej sa ľudstvo rútilo (toto je vynikajúci tip na čítanie pre všetkých konšpirátorov- Škoda, že im stačia články na FB). Zvratov a postáv bolo veľa,ale o to rýchlejšie mizli stránky pod rukami,dej ma posúval vpred neuveriteľnou rýchlosťou. Záporákov znenávidíte a neexistuje,aby ste si Rosie a Seba nezamilovali. Spomínala som už, že napriek rôznym štýlom autoriek,bol príbeh krásne zjednotený?Asi vás moje hodnotenie neprekvapií

27.07.2021 5 z 5

Spútaná Spútaná Sylvia Day

Tak, v prvom rade vrelo neodporúčam všetkým vyberavým čitateľkám tohto žánru, pretože tu nič nové nenájdete, je to klasický príbeh dominantného muža a dovolím si tvrdiť, ješitnej dospelo správajúcej sa ženy...napriek tomuto klišé stereotypu, sa mi kniha čítala veľmi dobre, zvládla som ju za dva dni. Na scénu vstupujú nové postavy, samozrejme prejavuje sa žiarlivosť hlavných postáv. Máme tu aj konečne odhalenú temnú minulosť Gideona, konečne sa zveril Eve, čo je fakt fajn, ale veľmi im to v úprimnosti nepomohlo. Medzi sebou majú stále kopec tajomstiev. Veľmi sa mi páčila záverečná zápletka, aj keď bola predvídateľná už asi v polovici knihy. Záverečné odhalenie ma fakt šokovalo, a čo je dosť zvláštne, že autorka čitateľa nenavnadí na ďalší diel tým, že by zatajila rozuzlenie drámy a nechala si to na ďalšiu knihu. Ona vám to proste vykváka,ale napriek tomu vo vás vyvolá zvedavosť a núti vás čítať príbeh ďalej.Hlavná hrdinka mala spolubývajúceho bisexuála, stane sa mu veľmi nepríjemný incident. Síce je promiskuitný (to mne na ľuďoch prekáža, pokiaľ sa tým dokonca prezentujú,aj keď je to ich vec),ale ako človek je skvelý, obetavý a vo vnútri utrápený,naozaj mi ho bolo veľmi ľúto. Som zvedavá aké habaďúry si na mňa prichystala Sylvia v 3. časti

26.07.2021 5 z 5

Alfa Boss Alfa Boss Alexander Stainforth (p)

Názor na obe časti duológie:
Musím sa priznať,že Boss ma bavil najmä dovtedy, kým sa medzi hlavnými hrdinami nevyvinul vzťah-je to romanca, takže toto nie je žiadny spojler Nakoľko bol príbeh rozprávaný len z pohľadu Tea, nemala som možnosť nahliadnuť do pohnútok a správania Erika,takže som nechápala prečo je taký, aký je, prečo sa správa tak, ako sa správa a posledná štvrtina knihy sa mi nepáčila. Mne to pripadalo, akoby Teo bol domácou "šľapkou" pre Erika. Naozaj, celý román bol skvelý najmä v tom,že doteraz som nič podobné nečítala (myslím adult gay romancu),ale čo sa týka zápletiek,nie je to nič prevratné. Naopak 2 román bol oveľa, oveľa lepší. Máme tu intrigy, žiarlivosť, tragédiu, temnotu minulosti, ktorá Erika prenasleduje. Áno, ak ste si mysleli, že Alfa Boss bude rozprávaný z pohľadu Erika a Tea, mysleli ste si správne. Táto časť je primerane okorenená a lahodne dochutená. Boss hodnotím na 3* a Alfa Boss na 5*, čiže dokopy to budú mať medzi

26.07.2021 4 z 5

Boss Boss Alexander Stainforth (p)

Názor na obe časti duológie:

26.07.2021 4 z 5

Všetky skvelé miesta Všetky skvelé miesta Jennifer Niven

Na pohľad dvaja úplne odlišní mladí ľudia, si však k sebe nájdu cestu. Kniha je plná smutných momentov, šťastných chvíľ, bojov s démonmi vo svojom vnútri, svetielok nádeje, že všetko raz bude dobré... Autorka používa nádherné myšlienky,ktoré dotvárajú silu príbehu. V tejto knihe nečakajte žiadny happy end, záver vás totálne rozdrví. Ak nie ste slabej povahy, aj tak sa vám zarosia oči. Aj túto knihu radím k 'must read' pre všetkých tínedžerov, pretože vždy tu pre vás niekto je! Vždy! Neuzatvárajte sa do seba a nezatvárajte oči pred niekým, kto vám podáva pomocnú ruku.

17.07.2021 5 z 5

Dom z ruží Dom z ruží Martina Dacková

Podľa obálky som očakávala romantiku ako vyšitú, autorka ma však nemohla viac prekabátiť- áno, moja chyba, stále nečítam anotácie ... vlastne… žiadna chyba! Dostala som oveľa lepší príbeh ako som očakávala.
Máme tu dve dejové linky, čo ja v knihách milujem. V súčasnosti sa stretávame s 30ročnou, čerstvo rozídenou exprávničkou Emou a pani Máriou- elegantnou babičkou,ktorej patrí ružový dom. Cesty osudu ich zvedú dokopy a Ema sa stane nielen nájomníčka u pani Márie, ale napíše aj jej životný príbeh. Zdanie,že celý život prežitý v Sekuliach, je nudný a jednotvárny, klame. Oveľa viac ma bavili spomienky pani Márie, pretože jej život so sestrou-dvojičkou nám vyrozprávala v podstate od detstva, od obdobia nedostatku, počas druhej svetovej vojny, až po koniec (čí, to si musíte prečítať). Boli príjemné aj Emine chvíle a novoobjavené drobné radosti života, no tieto časti som viac-menej preletela, aby som sa opäť dostala k Márii a Elene. Po celý čas som rozmýšľala ako toto autorka ukončí a musím povedať, že silnejšiu lásku a obetu som ešte v knihe doteraz neobjavila. Za toto skladám klobúk dolu pred autorkou a verím, že ďalšie príbehy z jej pera budú rovnako skvelé,ak nie lepšie. Mám však jedno malinké ale, za ktoré aj strhnem jednu hviezdičku v hodnotení a je mi to aj ľúto,ale mňa to v príbehu dosť rušilo-opakovanie faktov ako identické dvojčatá- na nerozoznanie; Emina túžba po bežnom živote; elegantnosť a dbanie o zovňajšok pani Márie, apod. Je to len môj subjektívny názor,napriek tomu Dom z ruží určite odporúčam.

14.07.2021 4 z 5

Prepínač Prepínač Jakub Mišči

Nechápala som,ako slovenský autor môže vymyslieť niečo takéto (nepodceňujem našich autorov,ale čítala som už kadejaký triler!) Bolo to napínavé, tajomné, zapletené, krvavé, nechutné, brutálne a fantastické! Ale teraz poporiadku…
Absolútny chaos u mňa nastal okamžite po otvorení knihy. Prečo? Veľa postáv! Ja a mená postáv,toto nejde dokopy. A tu ich bolo veľa-partia deciek (ktoré nafingujú vlastný únos,aby ich rodičia zaplatili výkupné),ich rodičia, ďalej policajti, lekári a menšie vedľajšie postavy. Avšak! Ak máte podobný problém ako ja, buďte bez obáv! Každú postavu budete vedieť zaradiť podľa prostredia,jej činov atd. Takže toto vôbec neberte ako mínus knihy! Každá postava je dôležitá! Budete vidieť ich zmýšľanie, prečo robia to, čo robia. Autor myslel naozaj na všetko. Ďalší zmätok vo mne vyvolávali kapitoly písané kurzívou. Ale! Čítajte pozorne! Každé slovo z týchto čudných kapitol vás bude viesť k indíciám. To je ďalšie plus(len treba čítať pozorne a pamätať na detaily).
Čo u autora mega(lebo slovo VEĽMI by bolo nedostatočné)obdivujem je, že sa neštíti použiť a hlavne detailne popísať reálne situácie. Nič pre slabé žalúdky (autor je veľký srandista! Knihu venuje všetkým, ktorí radi čítajú pri jedle). Nestráni sa popísať vraždu, nezabúda na ľudské potreby, telesné výlučky, popíše týranie, znásilnenie… Kniha však nie je len o tom! No práve toto robí príbeh jedinečným! Jakub mal perfektne zmáknuté vyšetrovanie únosu, taktiež zabŕdol do lekárskeho prostredia. Ak to aj nebolo naštudované a skonzultované odborníkmi, vôbec som to nepostrehla a dané postupy som mu uverila. Vodítka nám postupne odhaľujú únoscu, máte teórie, ktoré sa vám môžu,aj nemusia potvrdiť,no na konci vám 100% padne sánka,rovnako ako mne a nepoviete si nič iné,ako TAKTO MÁ VYZERAŤ BRUTÁLNY PSYCHOTRILER!

12.07.2021 5 z 5

Obnažená Obnažená Sylvia Day

Hlavnými postavami sú Eva a Gideon. Obaja majú za sebou komplikovanú minulosť. Gideon je nechutne bohatý,ale ani Eva nie je nijaká popoluška. V príbehu je to klišé za klišé, neviem si pomôcť, v romantike to proste musí byť a mne sa to veľmi páčilo. A priznávam,mám novú obľúbenú sériu,aj keď som zatiaľ prečítala len prvú časť. Verím však, že štýl autorky nepoľaví, bude písať aj ďalšie diely takto skvelo, čtivo, vášnivo a s humorom. Kniha má okolo 350 strán a prečítala som ju za necelé dva dni. Iskrenie medzi hlavnými postavami a uveriteľnosť ich vzťahu je pre mňa v týchto knihách dosť dôležitá a nie každý autor to vie napísať, takže za to má Sylvia u mňa veľké plus a už teraz sa teším na druhú časť,s názvom Spútaná, ktorú si práve idem rozpočítať. Veľmi sa mi páčia všetky postavy,je to taký rôznorodý mišmaš. Verím, že v druhej časti bude oveľa viac intríg a som trošku sklamaná. Čakala som oveľa napínavejší záver, ale nič to nemení na fakte, že do 'Spútanej' sa zahryznem s nadšením.

22.06.2021 5 z 5

Zvonením sa všetko začína Zvonením sa všetko začína Marek Zákopčan

Knižka je zo stredoškolského prostredia, konkrétne z gymnázia. Máme tu niekoľko hlavných postáv. Síce mi postava profesora Daniela Riečana bola hneď od začiatku sympatická, nepáčilo sa mi jeho odmerané správanie voči novej kolegyni. Lívia mi imponovala, pretože bola veľmi priateľská, milá,s každým sa dala do reči, a to na ľuďoch veľmi obdivujem. Čo sa týka študentov, tak Líviin brat Marko bol v maturitnom ročníku, v tej istej škole. Mal partiu svojich kamarátov, o každom sa niečo dozvedáme. Žiadna postava nám nie je nejako cudzia,každú sa nám autor snažil priblížiť, či už jej skutkami alebo povahou. Okrem chystania sa na stužkovú a maturitné skúšky zažívajú študenti aj veľa zábavy. Rozvíjajú sa tu niektoré lásko-vzťahy, ale riešia sa aj súkromné problémy. Nie len tie tínedžerské, ale aj rodinné. Páčilo sa mi, ako autor vystihol, že nie každý to má doma ľahké a napriek tomu sa dokáže správať veľmi ľudsky, milo, ohľaduplne a navyše dokáže vypočuť svojich priateľov a pritom sám sa nesťažuje. Verím, že autor je vnímavý profesor, skvelý človek(rovnako ako pán profesor v knihe) ako aj spisovateľ. Na začiatku každej kapitoly bol výrok niektorého z profesorov učiteľského zboru gymnázia, kde sa príbeh odohrával,bolo to veľmi milé. Celá knižka sa nesie aj v znamení humoru, čo je pre tínedžerov prirodzené. Jediná vec, ktorá sa mi nepáčila, bol záver, pretože mi zostalo priveľa otáznikov. Kontaktovala som autora a prisľúbil pokračovanie, takže moje otázniky budú zodpovedané aj ja som veľmi spokojná! Už teraz sa teším na pokračovanie knihy a pevne dúfam, že to,ako si predstavujem vývoj postáv a vzťahov ja,mi autor splní.

16.06.2021 4 z 5

Bábkové divadlo Bábkové divadlo M.W. Craven

Kniha ma vtiahla od prvých strán. Veď koho by nezaujali spálené telá s vyrezanými genitáliami? Potrebovala som vedieť čo sa bude diať. Počas celej knihy som si užívala spravodlivú šéfku, hlavnú vyšetrovateľku Stephanie Flynnovú, zásadového, suspendovaného Washingtona Poa a svojskú hlavičku Tilly Bradshawovú. Táto trojka bola pre mňa ťahúňom príbehu. Všetky tri postavy boli perfektné, úplne si sadli a ich spolupráca bola síce so škrípaním,ale plodná. Musím sa priznať že pár zvratov som odhadla ,no Craven píše veľmi dobre. Krátke kapitoly vás rýchlo posúvajú v deji a vôbec nemáte pocit, že by ste sa nudili. Vždy sa niečo deje-vyskytne sa nový a nový prípad,nová vražda a hľadajú sa vodítka, súvislosti v prípade medzi obeťami. Poe nezaháľa a neraz vyšetruje na vlastnú päsť čím si vyslúži nejeden konflikt. Pri väčšine kníh spriadam rôzne teórie, niekedy až konšpiračné,ale pri tejto knihe som si užívala dej a všetky vodítka. Nechala som sa autorom viesť až na záver a musím povedať že mi spadla brada. Naozaj som neočakávala takéto finále a v podstate záverečná tretina knihy bola len rozvádzanie celého deja,o rozuzlení príbehu,o odhalení páchateľa, o tom prečo sa všetko dialo a neraz som mala až zimomriavky. Bolo to proste perfektné čítanie.

14.06.2021 5 z 5

Cvakofuč a úlet do krajiny protinožcov Cvakofuč a úlet do krajiny protinožcov Iveta Kesnerová

Knižka je určená vekovej kategórii 9+, tu si však nie som celkom istá,či by deväťročné deti zvládli podobné výlety\úlety(a možno "naše"deti podceňujem). Ja by som im dala minimálne dva až tri roky k dobru, aj kvôli spomenutým pubertálnym vyrážkam na tvári hlavného hrdinu. Myslím, že 9 ročné deti veľmi vyrážky ešte netrápia.
Príbeh je rozdelený do osemnástich zaujímavých kapitol,kde sa na začiatku zoznámime s hlavným hrdinom menom Filip Zámka, ktorého starý otec bol vynálezca, samozrejme vnuk bol zasvätený do všetkých "výrobkov" a sám nejeden zhotovil. Postupne sa skamaráti s novým žiakom Šimonom, nudným knihomoľom, ktorý zbožňuje rastlinky rovnako,ako jeho rodičia. Krátko po zoznámení pozve Filip Šimona,aby mu predviedol svoje vynálezy a čoskoro na to sa začnú diať veci!
Príbeh je dobrodružný, pretože chalpci precestujú pomocou Cvakufuča nejedno miesto na Zemi. Stačí zadať súradnice a jedným cvaknutím sa môže začať objavovať napríklad národný park v Austrálii. Sú vystavení nebezpečenstvu nielen v podobe divých zvierat, jazykovou bariérou, či toho, že sú bez financií. Dobrodružstvo chlapcov sa zmení priam na boj o holý život. Tu už príbeh naberá riadne akčné grády! Chlapci sa musia vedieť vynájsť v ťažkých chvíľach a či sa im to podarí sa dozviete v knihe.
Dobrodružstvá Filipa a Šimona sú doplnené peknými čiernobielymi ilustráciami, ktorými knihu osviežila ilustrátorka Tatiana Karpová. Pre chlapcov veľké odporúčanie a pre dievčatká v prípade, že majú "divokosť" v srdci, tiež.

14.06.2021 4 z 5

Graysonův slib Graysonův slib Mia Sheridan

S kľudným svedomím prehlasujem, že Sheridan sa radí k mojim obľúbeným autorkám a to som od nej(zatiaľ) prečítala len jednu knihu. Má skvelý štýl písania, majstrovsky ovláda dialógy v podobe slovného ping-pongu, vytvára perfektné charaketry postáv (ako hlavné,tak myslí aj na všetky vedľajšie), zápletky nie sú prvoplánové (občas som si vykonštruovala také, že ich ani sama autorka nevymyslela),z počiatku som síce iskrenie medzi postavami nepociťovala,no po kratšom rozbehu ma povestná "elektrina"kopala na každej strane! Zbožňujem prostredie vinárstva,kde sa príbeh odohrával a milujem dohodnuté manželstvá. Nie každá autorka ich "pre mňa" napíše uveriteľne,ale Mia to zvládla na jednotku. Maximálne mi ulahodila,od knihy som sa nedokázala odtrhnúť. Síce som čakala viac vyhrotené situácie s otcom hlavnej hrdinky, páčilo sa mi,ako autorka túto nepríjemnosť akoby postrčila do úzadia. Predsa nebude kaziť to, čo sa jej darilo vybudovať, nejakým manipulátorom!Záver bol totálne rozprávkový- áno, americký 'hepyend' a presne taký v tomto žánri chcem!

14.06.2021 5 z 5