Vknihách Vknihách komentáře u knih

Cinder Cinder Marissa Meyer

Cinder je retelling na Popolušku a musím uznať, že naozaj vydarený. Kniha si ma získala už od prvých strán, kedy mi klesla sánka! Hlavná hrdinka si opravuje svoju vlastnú robotickú nohu!!! Koho by toto nezaujalo, o pár strán vstúpi na scénu princ. Ako inak, krásny a s Cinder si hneď padli do oka. Už len pre to, ako sa tento "vzťah" mohol vyvinúť, som musela čítať ďalej. Učaroval mi Nový Peking a taktiež svet Mesiačanov, ktorý bol perfektne prepracovaný. Už teraz sa teším na ďalší príbeh z tejto série a dúfam, že sa trochu rozvinie dej z konca knihy, pretože bol veľmi otvorený a som zvedavá ako to s Cinder bude ďalej...

Motýľ a husle Motýľ a husle Kristy Cambron

Táto kniha,ako je už z anotácie jasné, má dve dejové línie. Musím uznať, že obe boli rovnako dobre spracované,aj keď sa väčšia časť knihy venovala práve minulosti.

Ale začnem pekne po poriadku. Kniha sa začína súčasnosťou, príbehom Sery. Autorka nám vyrozpráva príbeh majiteľky galérie, stretnutie s Willom, príťažlivým mužom, ktorý si ju najme na vyhľadanie obrazu a životné príbehy oboch postáv. Áno,Sera a Will sa do seba zaľúbia,ale ich cesta nie je jednoduchá. Počas tohto príbehu sa mi zdalo,akoby autorka nasilu vkladala pasáže o viere ako u Sery,tak u Willa. Ku koncu príbehu sa mi objasnili odkazy k viere a prišli mi zrazu úplne prirodzené. Táto dejová linka bola veľmi pútavá,no historická časť nijako v pútavosti nezaostávala. Tu musím vyzdvihnúť autorkine poznatky z oblasti druhej svetovej vojny, najmä z Osvienčimu a Bergen-Belsenu. Nakoľko mám prečítaných niekoľko skutočných príbehov,Kristy sa držala faktov a svoju fiktívnu hrdinku dokázala bravúrne zasadiť do reálnych dejín. Adele von Bronová, Miláčik Rakúska a dcéra zámožných a vplyvných ľudí sa zamilovala do syna obyčajného chudobného predavača, nadaného violončelistu z orchestra, kde sama Adele hrávala na husliach, Vladimira. Osud im neprial. Otec Adele zatrhol tento vzťah ešte pred samotným začiatkom. To im nebránilo platonicky sa stretávať pred skúškami orchestra v záhrade. Ich rozhovory boli všakovaké,no prišla reč aj na vojnu a odvádzanie židovských rodín z Rakúska. Po nevydarenom pokuse pomôcť Adelinym priateľom,ju z rodičovského domu odviedli nemecký vojaci. Poslali ju vlakom so stovkami ďalších nemeckých zajatcov do Osvienčimu. Tu prežila vďaka láske k mužovi, láske k Bohu, láske k hudbe a novej nájdenej "rodine", ktorou sa jej počas dlhých mesiacov v tábore stala skupinka žien zo založeného osvienčimského orchestra. Do detialov premyslený príbeh, ktorý vám ku koncu vyrazí dych a v samotnom závere zovrie srdce a vženie slzy do očí. Skutočne kvalitný kúsok pre milovníkov silných príbehov lásky, priateľstva,viery a odhodlania.

Červený úsvit Červený úsvit Pierce Brown

Tak toto bola jazda! Červený úsvit je úžasne prepracovaný sci-fi príbeh. Postavy, ktoré si hneď obľúbite (Darrow,Trpaslík,Mustang),a o ktorých viete, že sú to prezlečené zmyje(Antónia,Cassius). Už od začiatku je svet vytvorený fascinujúco. Červení z Lykosu sú dospelými mužmi už v 13tich???? môžu sa ženiť a všetko ostatné. Darrow má manželku, ťažko pracuje v bani,kde sa ťaží hélium-3...tento svet je dokonalý! Nemyslím idylický,ale perfektný v zmysle, že všetko funguje ako má. Zdanlivo! Sama neviem čo ku knihe napísať... Jednoznačne ju odporúčam. Neviem či sú pojmy ako nanooceľ, durooceľ, gravitopánky vymyslené,alebo niečo také skutočne existuje????(aj keď o tom pochybujem,ale zas jeden nikdy nevie),ale je to naozaj brilantné. Všetko to politikárčenie, kasty, boje bolo úžasne napísané a ja som sa ani sekundu nenudila...no najviac ma uchvátila premene Darrowa. Neviem sa už teraz dočkať ďalšej preloženej časti.
Ten koniec ma skutočne odrovnal. Verila som Darrowovi...som zvedavá na ďalší vývoj postáv, či sa tam ešte moje obľúbené postavy vôbec objavia.

Macocha Macocha Tatiana Michalková

Sama autorka na začiatku knihy píše, že život Edit ju inšpiroval,nie je úplne pravdivý a veľa skutočností je vymyslený. Do akej miery? Pretože ak by aj len polovica z tohto príbehu bola pravda,je to až neuveriteľné. Nemám na mysli samotný príbeh,ale situácie, ktoré sa reálne môžu denno denne odohrávať aj pred našimi nevšímavými očami. To,ako inštitúcie uveria pozlátku, ktoré im predostrie dobrý manipulátor a neprešetria podnety, ktoré sa opakovane stretávajú na stoloch úradníkov. Stačí zavrieť zložku a povedať,skutok sa nestal... aké typické! Príbeh Edit vekom nejemnie, nezažíva vždy lepšie a lepšie obdobia. Po každom slnečnom dni, príde hustý lejak, ktorý odplaví aj malú nádej na lepšie zajtrajšky. Silný príbeh o životných skúškach a neuveriteľnej sile osobnosti...naivite a odhodlanosti, láske a strate, túžbe a odopieraní... Úplne ľahkučko písaná kniha s ťažkou témou. Proste nemáte šancu odtrhnúť sa od príbehu a stále veríte, že už nič horšie prsť nemôže. A čo je podľa mňa obrovské plus, toto vydavateľstvo si na korektúre dáva neuveriteľne záležať. Žiadne chyby,preklepy...

19.05.2020 5 z 5

Vianočná kniha Vianočná kniha * antologie

Mne ani mojej 5 ročnej dcérke sa kniha veľmi nepáčila. Príbehy sú viac o zime ako o Vianociach. Niektoré rozprávky sú až pridlhé a obe sme pri čítaní strácali pojem o prečítanom texte. Nás až tak nenadchla.

16.05.2020 1 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Ilustrácie zo života knihomoľa. Sedí to na mňa, introverta, tak na 90%. Pretože situácie,ako cudzím ľuďom rozprávam o nejakej mojej obľúbenej knihe- no to sa mne proste stať nemôže.. Vrelo odporúčam-ideálne na oddych.

12.05.2020 4 z 5

Potulky nocou Potulky nocou Rotraut Susanne Berner

Zakaždým tu nájdeme niečo nové. Kniha má 6 dvojstrán,ale fantázia dokáže vyčarovať stovky rôznych príbehov, stačí sa zamerať na každý detail ilustrácií.

08.05.2020 5 z 5

Desper Desper Peter Debnár

Musím uznať, že autor sa perfektne vyhral s postavami-ako hlavnými,tak aj všetkými vedľajšími. Celkovo je príbeh vyšperkovaný do najmenšieho detailu. Vyšetrovanie Tomáša Horca odkrývalo aj život samotného Daniela, nezvestného chlapca.Zo začiatku som nechápala, akú úlohu v príbehu bude mať Klára. No aj jej vyšetrovanie odhalilo veľa. Podľa mňa dokonale vyskladaný príbeh. Väčšinu zvratov som neočakávala,kniha ma držala v napätí a aj napriek povinnostiam,som sa začítala každú možnú voľnú chvíľku. Proste som potrebovala vedieť čo sa stalo! Kam zmizol Daniel, čo znamená DESPER a čo vlastne symbolizuje? Čo s tým celým má Klára a jej reportáž o dopravných nehodách? Záver knihy bol ako má byť.Autor odpovedal na všetky mnou nahlas nevyslovené otázky. A to v knihách milujem.Na záver bodku a žiadne otázniky

07.05.2020 5 z 5

Opál - Risknú všetko... Opál - Risknú všetko... Jennifer L. Armentrout

Trochu som sa obávala, že mi čítanie bude trvať dlho, alebo sa nebudem vedieť napojiť na predchádzajúci diel. To sa však nestalo, pretože sú v knihe jemne spomenuté pojítka na 2.diel série, ktoré značne napomáhajú čítaniu. Mám pocit, že v každej kapitole sa niečo dialo… náhody, ktoré sa prežívali postavy ústili do rôznych dejových situácii,zvratov a zapletiek. Možno mi nepadla sánka úžasom nad originalitou, ale autorka píše naozaj dobre a celý dej plynie hladko.Nie sú tu žiadne násilne vsunuté zvraty.   Takmer každá jedna recenzia poukazuje na perfektný záver, s čím musím len a len súhlasiť. Maximálne napätie, sklamanie, zrada, strach, bolesť, úzkosť, láska... posledné strany sú proste taký záver, že netrpezlivo budem vyčkávať na ďalšiu preloženú časť tejto série.  Musím sa priznať, že prvá časť sa mi páčila najmenej. Bola najmenej originálna. Autorka akoby okopírovala námet Twilightu a namiesto upírov použila verziu LUX...No nakoľko som Twilight fanúšička, nedá sa mi nemilovať túto sériu a vyzdvihujem, že Jennifer je časť od časti kreatívnejšie a nápaditejšia. Jediné mínus, ktoré knihe vytikam je pusinkovanie hlavných postáv. Neviem si pomôcť,ale toto mi na knihe vadilo. Poslednú vec, ktorú ku knihe mám a chcem vyzdvihnúť je práca Silvinky (Silvia Palušková), ktorá si na jazykovej korektúre dala naozaj záležať. Osobne mi je ľúto, keď zaplatím za knihu 13€ a hneď na prvých stranách sú chyby, ktoré bijú do očí. Ja sa na to nesťažujem pri žiadnej knihe,sme predsa ľudia,nikto nie je neomylný,ale práve z tohto dôvodu musím vyzdvihnúť túto knihu, pretože som v nej nevidela žiadnu chybičku. Možno keby chyby zámerne vyhľadávam, nájdem...ale popri čítaní mi nič "nepadlo do oka" a verím, že korekcie sa dajú robiť tak,ako ich robí Sisa ️

02.05.2020 4 z 5

Vražda, sex a sem-tam láska Vražda, sex a sem-tam láska Gabrielle Bernátová

Vražda,sex a sem-tam láska je veľmi zaujímavá kniha. Dej sa odohráva v mafiánskom prostredí,pre mňa dosť reálne popísanom. Hlavnou hrdinkou je Eliška, ktorej trauma je nám opísaná už v prológu.Je to sila,fakt!

Aj keď som dôvod "nevysvetliteľného" správania Elišky tušila, vôbec mi to nevadilo. Celkovo sa mi kniha veľmi páčila, originálne prostredie, svojské postavy, ktoré nie sú také ako sa na prvý pohľad zdá a jazyk, ktorý sa úplne do tejto knihy hodil. Proste "cukrový slovník" by tu nesedel a veľmi autorku obdivujem, že zvolila tento neobvyklý štýl, ktorý istotne nesadne každému. Musím vyzdvihnúť zápletky, vpadnutie zatrpknutého Michala do deja a následné formovanie vzťahu. Tiež za veľké pozitívum tejto knihy považujem vsuvky minulosti, ktoré mi lepšie pomohli pochopiť dej a konanie postáv. Ale! Trochu ma rozčuľovali akoby nedotiahnuté myšlienky. Kniha ma dosť miatla množstvom postáv a ich príbuzenstvom,ale to bude určite tým, že toto je od pani autorky prvá kniha, ktorú som čítala a tento fakt moje celkové hodnotenie neovlyvnil.

02.05.2020 4 z 5

Karamela Karamela Peter Zeman

Veľmi dobrá kniha, kde sa v pozadí príbehu odohrá niekoľko slovenských káuz týkajúcich sa zanedbávania starostlivosti o deti. Určite si ich každý spojí s pravými menami,nakoľko v knihe sú mená zmenené. Knihu odporúčam

26.04.2020 4 z 5

Rande naslepo Rande naslepo Marek Zákopčan

Rande naslepo je akčná romantická komédia. Predstavovala som si(aj podľa obálky) super oddychový hollywoodsky film????A veru že som ho aj dostala. Akurát to bola kniha. Hlavnými hrdinami bol Filip, spisovateľ a milovník kníh, fešák bez partnerky a Lea, krásna baba lietajúca v problémoch, ktorá sa ocitne úplnou náhodou na rande s Filipom. Presne tu sa to začína. Romantika aj akcia. Hlavné postavy, ktoré som si hneď obľúbila, dokázali byť vtipné aj vážne keď to bolo treba. Veľmi sa mi páčil dej striedaný z pohľadu oboch postáv. Boli rozoberané vzájomné dojmy a aj bežný život, ktorý viedli. Zatiaľ sa to javí ako klasická romantika..Ale! Romantickú linku prefektne dopĺňajú akčné scénky. Autor ich pekne nenútene zasadil do deja. Dej plynul a príjemné chvíle Filipa a Lei sa v okamihu zmenili na útek a boj o život. V zaujímavých situáciách sa objavila priateľka Lei, Soňa,alias Chiara a Filipov priateľ, svojský Viktor.Aj tieto postavy dokázali ozvláštniť a spríjemniť celkový dojem knihy.
Zmes romantiky, akcie a riadna dávka humoru bola v tejto knihe správne namiešaná.
Ja som veľmi spokojná

21.04.2020 4 z 5