Motýľ a husle

Motýľ a husle https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411051/bmid_motyl-a-husle-whe-411051.jpg 4 18 4

Ukryté majstrovské dielo série

Záhadný obraz vdýchne nádej a krásu do najtemnejších kútov Osvienčimu a do jedného z najosamelejších sŕdc na Manhattane. Súčasnosť: Obchodníčke s umením Sere Jamesovej sa pred dvomi rokmi pred oltárom zrútil svet. Túžba po rozptýlení v nej nanovo rozdúcha záujem o záhadný portrét, ktorý videla v detstve – obraz mladej huslistky s prenikavo modrými očami. Počas pátrania po ňom sa spoznáva s Williamom Hanoverom, vnukom bohatého kalifornského magnáta, ktorý môže byť kľúčom k nájdeniu strateného diela. Sera a William spoločne odkrývajú príbeh maľby: dramatické osudy rakúskej huslistky Adele von Bronovej. Viedeň, 1942: Keď obľúbenkyňa rakúskej aristokracie, talentovaná huslistka a dcéra vysokopostaveného predstaviteľa Tretej ríše Adele začne s pašovaním Židov z Viedne, riskuje všetko. Jej život oplývajúci bohatstvom a privilégiami sa v zlomku sekundy mení na realitu, kde vládne hlad a ostnatý drôt. Sera postupne odhaľuje históriu obrazu a zároveň nachádza krásu na tých najnečakanejších miestach: v pochmúrnom osvienčimskom tábore a v hlbokých zákutiach svojho utrápeného srdca.... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , i527.net

The Butterfly and the Violin , 2014

Vknihách
03.06.2020 5 z 5

Táto kniha,ako je už z anotácie jasné, má dve dejové línie. Musím uznať, že obe boli rovnako dobre spracované,aj keď sa väčšia časť knihy venovala práve minulosti.

Ale začnem pekne po poriadku. Kniha sa začína súčasnosťou, príbehom Sery. Autorka nám vyrozpráva príbeh majiteľky galérie, stretnutie s Willom, príťažlivým mužom, ktorý si ju najme na vyhľadanie obrazu a životné príbehy oboch postáv. Áno,Sera a Will sa do seba zaľúbia,ale ich cesta nie je jednoduchá. Počas tohto príbehu sa mi zdalo,akoby autorka nasilu vkladala pasáže o viere ako u Sery,tak u Willa. Ku koncu príbehu sa mi objasnili odkazy k viere a prišli mi zrazu úplne prirodzené. Táto dejová linka bola veľmi pútavá,no historická časť nijako v pútavosti nezaostávala. Tu musím vyzdvihnúť autorkine poznatky z oblasti druhej svetovej vojny, najmä z Osvienčimu a Bergen-Belsenu. Nakoľko mám prečítaných niekoľko skutočných príbehov,Kristy sa držala faktov a svoju fiktívnu hrdinku dokázala bravúrne zasadiť do reálnych dejín. Adele von Bronová, Miláčik Rakúska a dcéra zámožných a vplyvných ľudí sa zamilovala do syna obyčajného chudobného predavača, nadaného violončelistu z orchestra, kde sama Adele hrávala na husliach, Vladimira. Osud im neprial. Otec Adele zatrhol tento vzťah ešte pred samotným začiatkom. To im nebránilo platonicky sa stretávať pred skúškami orchestra v záhrade. Ich rozhovory boli všakovaké,no prišla reč aj na vojnu a odvádzanie židovských rodín z Rakúska. Po nevydarenom pokuse pomôcť Adelinym priateľom,ju z rodičovského domu odviedli nemecký vojaci. Poslali ju vlakom so stovkami ďalších nemeckých zajatcov do Osvienčimu. Tu prežila vďaka láske k mužovi, láske k Bohu, láske k hudbe a novej nájdenej "rodine", ktorou sa jej počas dlhých mesiacov v tábore stala skupinka žien zo založeného osvienčimského orchestra. Do detialov premyslený príbeh, ktorý vám ku koncu vyrazí dych a v samotnom závere zovrie srdce a vženie slzy do očí. Skutočne kvalitný kúsok pre milovníkov silných príbehov lásky, priateľstva,viery a odhodlania.

lusila
16.02.2020 3 z 5

Pekná obálka. Mladá a naivná huslistka sa zaľúbi do Vladimíra, ktorý pomáha židom. Jednej noci ohrozí dobrú povesť rodiny a tá ju posiela do koncentračného tábora. Večná romantička Sera po sklamaní hľadá originál portrétu huslistky. Pritom stretáva pekného, bohatého a slobodného muža, ktorý tiež pátra po originále obrazu. Proste romantická kniha.

iveta4322
04.01.2020 5 z 5

Krasna kniha

Marylaa
24.06.2019 3 z 5

Z této knihy mám dost smíšené pocity. Už jsem si zvykla na to, že v knihách se střída časová linka, ale tady ta současná mi připadá taková skoro zbytečná, úplně by mi stačila ta z období druhé světové války. A ještě přeskok do současnosti je takový náhly, kapitoly nejsou označené, že jde o součásnost (u minulosti je datum), děj se odehrává v koncentráku a najednou v další kapitole hrdinové jedí pizzu. Chápu, že pokud by tam byla pouze jedna dějová linka, byla by kniha moc tenká, ale raději bych to viděla jako dvě tenké knihy, protože ten současný příběh není špatný, jen trochu nedopracovaný, tím že je naroubován na ten příběh z války.
Přes tuhle kritiku knihu doporučuji, je důležité aby byly psány a čteny knihy o holokaustu.

koncentrační tábory Osvětim (koncentrační tábor)

2019  82%Motýľ a husle
2020  96%Vrabce z Terezína

Kniha Motýľ a husle je v