VIVINKAR VIVINKAR komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Na knihu jsem se hrozně těšila, měla jsem ji koupenou už v předprodeji. Pak se objevila ta kauza, která mě zaujala a já tak věděla, o čem kniha je. Takže jsem na čtení nijak nechvátala.
Před pár týdny jsem ji dočetla a tak nějak přemýšlela, co o ní napsat.

Opět je to jiná Mornštajnová, stejně jako v Listopádu. Opět ožehavé téma.
Z vyprávění úplně čiší ta šeď, ta ponurost, zlo, bezmoc.
Zhnusení.
Všechno tohle na mě hrozně doléhalo, tím se mi to četlo špatně. Z náznaků bylo jasné, co se odehrává, i když význam neustále zmiňovaného lesa mi došel trochu později.
Co mě iritovalo byla cácora to slovo jako takové. A plzáci. Jako umocnilo to atmosféru, o tom žádná, ale mě to vždycky tak vyrušilo z té šedi

Příběh je tedy ponurý, vykreslený tak, že si všechno reálně představíte. Malou, zneužívanou holku (uff) v nefungující rodině, která, ještě navíc, o všem věděla a nijak nezasáhla (uf, uf, wtf?). A tahle malá holka hodí zneužívaní na někoho, komu tím naprosto pos*re život.
Dá se to pochopit? No jak se to vezme. Dá se to odčinit? A pokud ano, tak jak?

V týhle knížce snad není jediná sympatická postava. Fakt je to trýzeň. Smutný čtení.
Jako přečtěte si to, pokud jste to nečetli, a pokud máte rádi AM, ale já vás varovala :))

20.08.2023 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Je to trochu něco jiného, než jsme od autorky zvyklí, ale - zase a opět top!
Kniha ve mně rezonuje stále, čtení bylo velmi depresivní, ale nejde přestat.
Má smysl psát něco víc? Kdy bude další dílo? :)

11.07.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Vyprávění pěkně odsejpá, úplně mě pohltila ta atmosféra, ta bezmoc, ta šeď, kterou musela hrdinka zažívat. Když se v příběhu začne naťukávat ten “spouštěč” všeho a Sisi vlastně vzpomíná, trochu mi tam chybí to pojmenování problému. Jasně, víme o co jde, ale přeci jen, dost by mi to tam zapadlo.
Jinak mě celá ta rodina dost štvala. Egoistickej, namachrovanej otec a Evžen, přizpůsobivej Milan a ožralá matka. Je mi blbě jen to píšu.
Jo a otevřenej konec! Ten mě teda taky trochu naštval!
Určitě ale stojí za přečtení, jen já to budu zas chvíli rozdejchávat.

02.08.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Skvěle napsaný román! Nemohla jsem přestat číst. Příběhy postav do sebe krásně zapadají, čtenář zjistí mnoho zajímavých informací o těžkém životě horníků a jejich rodin. Jsem ráda i za autorčin doslov, kterým vysvětlila některé nejasnosti.
Je škoda, že příběh postav a jejich potomků nemůžeme sledovat třeba až do současnosti.

17.08.2020 5 z 5

Moje první kniha od této autorky. Četbu jsem dlouho odkládala a nevím, proč jsem se ji rozhodla přelouskat chvíli po porodu. Asi abych se do Lindy mohla vcítit.
Knížka je úzká, ale příběh je velmi silný, čtivě napsaný, od prvních stránek vás to vcucne a nepustí ani po dočtení. Jednak nad tím budete přemýšlet a pak budete naštvaní, že už je konec.
Lindy mi bylo neskutečně líto, jak se z jedné “blbé srandy” stane velké neštěstí. A fakt, že se s ní ten osud nemazlil je nepopiratelný. Často jsem ji obdivovala, jak byla vyzenovaná, já bych v některých situacích jednala s horkou hlavou a radikálně.

05.12.2022 5 z 5

Ufff…opět velmi silný příběh.
Autorka odvedla velmi dobrou práci, když na základě výpovědí a dobových zápisů vytvořila takovéhle dílo. Je to poutavé, je to čtivé, je to…kruté. Nikdy mě nepřestane udivovat ta až fanatická bestiálnost, které byli někteří schopni.
O Životicích by se mělo také povinně učit, zároveň s podrobným vykreslením situace té doby (což i teď mnohdy chybí).
Knihu doporučuji!

14.07.2022 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Musím se přidat k jednomu komentáři níže - je to divný a blbě se to čte. Na to, že to má pár stránek, nemá to žádný spád, žádné gradování napětí, prostě nic. Hororovou povídku si představuji jinak.

17.08.2020 1 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Zápletku jsem čekala někde jinde, takže mě konec překvapil. I svou abstraktností.
Celou knihu mě hrozně iritovalo všude používané “mně”. Nevím proč.

Co se týká příběhu, tak matka je prostě magor do úklidu, řekla bych, že je to nějaká forma OCD, kterou by si ráda zrcadlila ve svých dcerách. Co čert nechtěl, ta mladší má prostě jinou povahu a za to je bita - doslova i obrazně.
Naprosto nechápu, jak matka může jít “vyřvat” otce za to, že si dcera něco neuklidila a on, nasrán na manželku, která má evidentně problém i s tím, že někdo špatně mrkne, jde seřezat dceru, aby měl doma klid.
Nechápu, jak matka může vůbec tak špatně smýšlet o svých vlastních dětech.

Dočetla jsem to před chvílí a jsem tak naštvaná! Proč tu sociálku ti učitelé přeci je nezavolali…

Stojí ta přečtení, ale je to fakt smutný a nepříjemný čtení.

09.11.2021 4 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Opravdu moc krásně napsaná knížka, kterou bych si přála mít v knihovně a k příběhu se vracet znovu a znovu. Od začátku, co jsem si přečetla tu větu "jsi moje manželka" mě to nutilo přemýšlet, co se asi stalo a proč. Doporučuju určitě každému!

07.11.2018 5 z 5

Kabinet milostných dopisů Kabinet milostných dopisů Alyson Richman

Od Alyson už jsem četla Ztracenou manželku, která mě naprosto uchvátila, tu už jsem ale hodnotila.
Kabinet mě ze začátku moc nenadchnul, trvalo mi, než jsem chytla slinu a nemohla se odtrhnout. Pak to ale opět stálo za to. Děj je rozdělený na dva příběhy, které spolu zdánlivě vůbec nesouvisí. Ke konci se ale protnou a je to moc krásné vyvrcholení celého příběhu. Alyson umí také svým vyprávěním vše popsat tak, že to před sebou vidíte, cítíte.
Ano, je to červená knihovna, sice protkaná protifašistickým odbojem, ale pořád slaďárna. A krásná.
Za mě plný počet, kniha byla plná zajímavostí (například šifrování zpráv do not) a odpočinula jsem si u ní.

01.07.2023 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Velmi napínavý, temný a strhující děj. Místy jsem si až kousala nehty, jak jsem čekala, co se asi stane! Je to sice klasická detektivní zápletka (proto jedna hvězda dolů), ale četlo se to jedním dechem. Postavy vám možná k srdci nepřirostou, mě spíše štvaly, ale přesto nebo možná právě proto, vás jejich chování překvapí

06.06.2020 4 z 5

Dvě hrsti života Dvě hrsti života Katharina Fuchs

Dlouho jsem přečtení této knihy odkládala. Protože to je bichle, bude to trvat dlouho, co když mě to nebude bavit a co když…nakonec jsem po ní sáhla a nelitovala jsem. Nemohla jsem přestat číst!
Ze začátku mi tedy trvalo se zorientovat, ke konci už jsem měla trochu “bordel” ve jménech, ale ten příběh!
Pokud máte rádi knihy s válečnou tématikou, kde jsou navíc hlavními hrdiny (hrdinkami) ženy, nemůžete šlápnout vedle :).

01.12.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Uf. Tady jsem si musela dát docela dlouhý oddech na napsání recenze.
Od knihy jsem neměla velká očekávání a její četbu odkládala pro “zajímavější” tituly. Pak jsem si ale řekla, že uzrál čas na nějaké to sci-fi s filozofickou myšlenkou.

Co se týká námětu, tak ten je opravdu zajímavý, mrknout na to, jak by se život odvíjel, kdybychom se kdysi rozhodli jinak. Ale nesmíme zapomenout, že naše rozhodnutí může ovlivnit, a to velmi výrazně, i životy ostatních, našich nebližších.

Začátek knihy se rozjížděl velmi pomalu, některé Nořiny životy pak byly velmi čtivé, nemohla jsem se odtrhnout. Některé mě ale strašně nebavily a přišly mi zbytečné. Stejně jako skoro dvoustránkový výpis toho, čím vším byla. Nemluvě o tom, že něco z toho mi přišlo trochu moc (ale to už bychom fakt filozofovali).

V půlce jsem si říkala, že určitě v jednom z nich zůstane, pak už mi ale bylo víceméně jasné, kde skončí.
Konec jsem ale stejně čekala trochu happyendovější (nevim, to slovo se mi nějak vedralo na povrch samo :D)

Každopádně - za přečtení to stojí, i když převážně relaxujete nad detektivkama, thrillerama, červenou knihovnou, literaturou faktu nebo holocaustem

09.08.2022 4 z 5

Co jsi to za matku? Co jsi to za matku? Paula Daly

Takový ten standardní model americké rodiny, jestli to tak můžu říct. Matka, co zná rodiče všech dětí ve škole, kam chodí její dítě. Přesně ví, kde jsou zaměstnaní a jaké mají manželství...hm..tak určitě. Ale i tak jsem tomu dala šanci. A neuchvátilo. Psané až moc překotně, jedno přes druhé, nelogicky. Příběh nemá pořádný spád a napětí a nakonec, jen tak mezi řečí, se dozvíme, kdo za tím stojí.
Hmm..

07.11.2018 2 z 5

Ztracená Ztracená Anna Ekberg

Výborná knížka, mohu jen doporučit!

15.01.2018 5 z 5

Pod kůží Pod kůží Sabine Durrant

Kniha mě velmi mile překvapila. Neměla jsem velká očekávání, ale i přes počáteční problémy začíst se, se četla velmi dobře a závěr mě překvapil.

15.01.2018 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

U této knížky jsem si musela dát delší čas na napsání recenze, což se mi stane málokdy.
Příběh mě oslovil, neměla jsem o těchto událostech ani ponětí. Bylo to poutavé, místy napínavé, nepříjemné, úsměvné ale zároveň tak trochu ploché. Nevím, jak to vysvětlit, možná mi nesedl autorčin styl psaní nebo jsem prostě neměla na takový styl náladu.

Knihu bych ale i přes to doporučila. Opravdu to byla velmi zajímavá sonda do života řeckých uprchlíků. Jak se museli popasovat s životem v jiné zemi, s jinou kulturou, jazykem, stylem života…

01.11.2022 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Díky reklamě i anotaci jsem se na knihu těšila. Záměrně jsem nečetla recenze, možná jsem ale měla.
Přišlo mi, jako bych četla osekanou verzi Záhady Blair Witch. Postavy byly nesympatické, všichni mě vytáčeli, ale zároveň jsem chtěla vědět, jak to tedy dopadne. Závěr mě moc nepřekvapil.
Když se nudíte někde na chatě a není co jiného číst, tak se to dá

14.07.2022 2 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Ufff…po pravdě jsem čekala podle anotace víc. Vraha jsem vytipovala dost brzy, i když se autorka snažila si se mnou hrát a ukazovat stále na někoho jiného. Co se týká postav, tak mi byly nesympatické všechny. Klasická, detektivní zápletka bez šokujících zvratů, za mě opravdu zklamání.

18.06.2022 3 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Ano, přečetla jsem, jak nejrychleji se dalo, na knihu jsem se velmi těšila! Nechci říct, že mě zklamala, ale asi jsem čekala větší zápletku. Od půlky jsem tušila a závěr mě velmi zklamal! Opravdu jsem myslela, že bude velké překvapení, gradace, napínání, až do úplného závěru!
Téma bylo opravdu velké, žádný rodič si nedokáže představit takové trauma, zároveň si dle mého, nedokáže představit takovou “pohodičku” ve vztahu k tě druhým, kteří mají “moje” dítě.
Kniha byla čtivá, jako vždy od tohoto autora, ale zároveň mi chybělo právě to velké prozření. Dávám 4*. Pokud máte rádi tohoto autora, tak stojí za přečtení, ale jestli je to vaše první kniha, tak bych volila něco jiného :)

10.01.2022 4 z 5