vivalamuff vivalamuff komentáře u knih

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Mám ráda všechny knihy od Jane Austen, ale tahle si mě získala na celé čáře. Po letech jsem se k ní zase vrátila a musím říci, že si rozhodně zaslouží tak vysoké hodnocení! Hlavně se mi líbí, že jde o knihu, kde nedochází k násilí ani k strašlivým podvodům nebo krádežím a ani neteče krev, jak to dneska často bývá v románech tohoto typu. Pýcha a předsudek je pro mě naprosto čistý příběh. Příběh o lásce a přátelství, kde si paní spisovatelka hrála se slovíčky tak, že je dotáhla do mistrovského celku.
PS: Řekla bych, že po přečtení této knihy, touží mít doma svého pana Darcyho skoro každá žena :-D

03.02.2019

Bílá touha Bílá touha Janey King

Četla jsem před lety a stále si vzpomínám na děj. V anotaci je toho zoufale málo. Takže ve zkratce:
Hlavní hrdinka si chce splnit svůj životní sen a stanout na nejvyšší hoře světa. Léta se na tuto chvíli připravuje, a když se jí konečně nabídne příležitost, neváhá. Jako zdravotnice se přidává k výpravě, kterou vede muž, do něhož je už nějakou dobu zamilovaná. Bíla touha je výborný příběh o lidské touze a lásce. I na ten milostný trojúhelník dojde, ale nejedná se o žádnou slaďárnu. Své si v příběhu najdou ženy i muži.

23.01.2019 4 z 5

Druhý díl se mi líbil více než ten první. Avšak musím říct, že to množství postav je tu na škodu. Nemohu si k nim vytvořit vztah, pořádně ani nemohu určit, kdo je tady hlavní hrdina. Prokop, Chelčický nebo Žižka? Asi všichni... :-)
Pan Vondruška umí přiblížit středověkou dobu tak, abych si z toho sama něco odnesla. Pro zájemce o husitství jsou jeho epopeje jedno velké MUST BE.

09.01.2019 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Musím se připojit spíše k těm negativnějším komentářům. Co mi v téhle knize nejvíce chybělo, jsou emoce. Chvílemi mi přišlo, že si čtu scénář k filmu. Nebo nějakou pohádku. Sice hrůzostrašné události, avšak zabalené pěkně a úhledně jako dáreček. Jednoduché věty, hlavně ať to odsýpá. Nevím, nevím, knihu jako takovou už ani nehodnotím (kvůli úctě k lidem, kteří si onu dobu prožili).
PS: V posledních dvou letech je téma Osvětimi a židovské otázky zase velmi aktuální. Z mého pohledu však klesá úroveň zpracování... ani u nás věhlasná "Hana" se mi nelíbila. Prostě autoři jako Arnošt Lustig nebo Jan Otčenášek, kteří čerpali z vlastních vzpomínek a zážitků na Protektorát a válku, už nejsou.

04.01.2019

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Pro mě velké zklamání :-( Vůbec se mi nelíbil ten uměle vytvořený milostný trojúhelník. Helena mi nesedla, byla mi protivná, taková "Xena bojovnice" a Laila mi přišla vyloženě naivní a nezajímavá. Ani Elias mi nepřirostl k srdci. A pak celá ta otázka otroctví - to bylo víc než jen přitažené za vlasy. Na další díl se rozhodně nevrhnu.

03.01.2019 2 z 5

Krutá krása Krutá krása Rosamund Hodge

Četla jsem jen do poloviny, dokud jsem si neuvědomila, že je hlavní hrdinka silně nesympatická a svým způsobem i zlá - o čemž svědčí její rozhovor se sestrou na začátku knihy. Chápu, že to neměla lehké a určitě se bála svého nastávajícího, ale celé to mohlo být podáno trochu jiným způsobem. Jakmile přijela do paláce, ztratilo to pro mě kouzlo úplně. Škoda, fakt jsem se na tuhle knihu těšila.
Podle komentářů níže nejsem jediná, kdo není nadšený. Každopádně nechci nikoho odrazovat od čtení. Každá kniha by měla dostat šanci. Své čtenáře si možná najde :-)

09.11.2018 3 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Příběh o Krásce a Zvířeti. Kdo by ho neznal. Je zde hodně negativních komentářů, které příliš nechápu. Je pravda, že děj se vyvíjí pozvolna. Ale právě proto se mi líbil. Nečekala jsem, že se Jeva a Zvíře potkají hned na desáté stránce, proto jsem neměla důvod, proč být zklamaná. Někdo knihu přirovnává ke Dvoru trnů a růží. No, já jsem ten zmiňovaný Dvůr ani nedočetla, protože mě nebavil. Něco mi na něm nesedělo, takže jsem neměla potřebu pokračovat, nebo se snad pouštět do dalších dílů.
Na Lovu mi naopak připadá skutečnější. Obě hlavní postavy se vyvíjí, mají svůj cíl a touhy. Stylistická stránka je velmi dobrá a kapitoly odsýpají. Nejsou krátké ale ani dlouhé, prostě takakorát.
Kdo má rád pohádky trochu jinak, nebude zklamaný.
PS: Velké plus dávám za nádhernou obálku. Na druhou stranu musím říci, že prakticky všechny obálky od CooBoo jsou bomba! Jen tak dál :-)

09.11.2018 5 z 5

Holanďanka Holanďanka Ellen Keith

Po dlouhé době kniha, od které jsem se nedokázala odtrhnout. Prostě jsem musela vědět, jak to dopadne. V příběhu Marijke a Karla mi občas chybělo více emocí, ale tento nedostatek vyvážily kapitoly týkající se Luciana. Jeho osud mě vzal vážně za srdce. Bylo mi ho neskutečně líto.
Spoiler!
Až do poslední stránky jsem doufala, že se nějak dostane z vězení. Že se tak nestalo mě skutečně zarmoutilo. Když se ještě vrátím k Marijke. Její myšlenkové pochody moc nechápu. Očividně byla do Karla zamilovaná, byla by s ním dokonce odešla, kdyby měla tu možnost, ale nakonec otočila o 180 stupňů a vrhla se do náruče manžela, který jediný ji zbyl. Svým způsobem to chápu, co jiného mohla dělat???
Knihu doporučuji. O Buchenwaldu jsem takto četla poprvé, většina spisovatelů se zaměřuje pouze na Osvětimi.

06.11.2018 5 z 5

Krásná katastrofa Krásná katastrofa Jamie McGuire

Krásná katastrofa byla vskutku katastrofa. Palec dolů.

29.10.2018 1 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Už to tady někdo napsal - mainstream jak vyšitý. Lidé jsou skutečně jako ovce. Mediálně propagované, samá chvála, když oni dávají pět hvězdiček, proč ne já... nechápu, jak se tahle kniha mohla umístit na první místo v žebříčku. Styl a sloh je pěkný, ale to pro mě ještě neznamená, že je kniha dobrá. Má úplně stejné charakteristické rysy jako předešlé knihy paní spisovatelky. Děj ani charakter hlavních hrdinů nejde do hloubky, nedokážu o nich říct nic konkrétního, všechno je jaksi stejné, popsané letem světem. S Hanou nemohu jaksi soucítit, je to pro mě prostě slabý odvar. Škoda.

18.08.2018 2 z 5

Spartakus: Před námi boj Spartakus: Před námi boj Jarmila Loukotková

Nenapodobitelné, oduševnělé, excelentní! Dneska už nikdo nedokáže psát jako paní Loukotková. Dokázala do prózy vtěsnat poezii, ale velmi neotřelým způsobem. Její knihy se mi nikdy neomrzí. O životě Spartaka příliš nevíme, ale ráda si představím, že to bylo tak nějak, jak to paní spisovatelka popisuje. Za mě palec nahoru :-)

21.07.2018 5 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Kniha není špatná, ze začátku se mi líbila, ale s počtem stránek se děj neskutečně táhl a to mi vadilo. Opravdu velké plus dávám za samostatné kapitoly zabijáka a prince. Na konci jsem zjistila, že jsem se v mém odhadu "kdo je kdo" spletla. To bylo velké překvapení :-D

08.07.2018 3 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Kdybych si měla vybrat paní spisovatelky, s kterými bych se chtěla za života setkat, byla by to kromě paní Loukotkové ještě Květa Legátová :-)
Z jejích příběhů u mě naprosto vede Jozova Hanule. Je to tak krásně napsané, z každé stránky na vás dýchá jakési kouzlo té doby (samozřejmě když opomineme válku a nacisty jako takové). Hrozně se mi líbí ta vzájemná úcta a snaha pomoc bližnímu svému. Ta generace, která se narodila ještě za první republiky, je v mnohém výjimečná. Konec příběhu nechci prozrazovat, ale zanechá to ve vás určitý smutek a uvědomění si, o kolik jednoduší to máme my teď...

22.06.2018 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Se Zaklínačem jsem setkala poprvé před mnoha lety, když ještě běželo stejnojmenné filmové zpracování knižní série s Michaelem Zebrowskim, který byl mimochodem v úloze hlavního hrdiny báječný. Příběh mě natolik zaujal, že jsem si pořídila první díl, a potom druhý díl, atd. Poslední přání u mě ale zůstává stále jedničkou. Za každou povídkou stojí mnohem více než se na první pohled zdá.
PS: Pro všechny nadšence Zaklínače doporučuji i audioknihu - zpracování je naprosto fabulózní. Pan Dvořák zde propůjčil Geraltovi hlas a opravdu se vyznamenal.

20.06.2018 5 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Papírové princezně jsem se dlouho vyhýbala právě kvůli těm několika málo špatným komentářům. Všimla jsem si, že jsou tu dva tábory - jeden, který je z knihy nadšený a druhý, který knihu ohodnocuje dvěma * nebo rovnou odpadem. Tak a já se řadím do skupiny první a za tím si stojím :-)
Jasně... příběh je trochu nereálný, ale ruku na srdce, která dnešní kniha taková není? Navíc střední škola v Americe opravdu není žádné peříčko - realita je možná ještě horší. Šikana je zcela běžná. Prim hraje ten, kdo má peníze, a jehož rodiče mají moc - a to především na soukromých školách.
Nejvíce se mi líbí postava Elly. Je to hrdinka, která je od rány. Žádná ufňukaná chudinka. Kluci Royalovi jsou čísla. Někdo by řekl přímo mazec :-D
Zkrátka - Knihu rozhodně doporučuji a další díly si určitě přečtu.
PS: Příběh mi hodně připomněl seriál O.C. California, který kdysi běžel na Nově. Taky tam šlo o děcka z vlivných rodin. Napadlo mě, jestli se paní spisovatelky neinspirovaly :-P

14.06.2018 5 z 5

Navěky Navěky J. M. Darhower

Za prvé musím pochválit nakladatelství za nádhernou obálku. Ta se jim vskutku povedla :-)
Co se týče příběhu samotného. Docela mě překvapuje, že je tato knížka zařazena do žánru dívčí romány, popřípadě tedy pro děti a mládež, protože děj je svým způsobem syrový a násilný. Každopádně mě tato kniha vzala za srdce. Některé scény sice byly přitažené za vlasy, jindy tam bylo dost hluchých míst, ale stejně jedním slovem úchvatné. Strašně jsem Haven fandila, protože to, co si prožila, bych nepřála žádnému člověku. Mrzí mě, že se asi nedočkáme druhého dílu v překladu. Moje angličtina není zase tak skvělá, abych si příběh plně vychutnala, takže nezbývá než doufat, že si to Yoli rozmyslí a druhý díl nám vydají :-)

12.06.2018 5 z 5

Princezna ohně Princezna ohně Shannon Drake (p)

Moje nejoblíbenější kniha od S. Drake. Četla jsem ji poprvé před 16 lety a pamatuji si na ni dodnes. Občas se k ní vracím, hlavně když mě chytne nostalgie :-)

08.06.2018 5 z 5

Vítr a pravda Vítr a pravda Michael Peinkofer

Poutavý příběh, ale jen do jisté míry. Nenechejte se zmást tak jako já anotací, ta je totiž silně zavádějící. Získáte představu, že se Alyssia stane otrokyní hned na začátku knihy a že se tím pádem brzo setká i s El-Rihem. Opak je pravdou a více nechci prozrazovat... já však byla zklamaná, protože jsem si představovala něco jiného. Občas jsem měla dojem, že hlavním hrdinou je v příběhu vlastně někdo úplně jiný, protože mu bylo ponecháno až nehorázně mnoho prostoru v ději. Opět nebudu vyzrazovat, o koho se jedná, každý si to musí přečíst sám a utvořit si obrázek po svém.
Za mě 3,5 * . Velké plus dávám za hezkou obálku.

07.06.2018 4 z 5

Dvě zrcadla Dvě zrcadla Karolina Limrová

Kniha nebyla špatná. Zpočátku jsem byla vyloženě nadšená! :-) Nápad se zrcadly je skvělý... jenže jakmile ti dva k sobě našli cestu, šlo to z kopce. Pro mě to už nemělo tu šťávu. Navíc některé scény byly těžko uvěřitelné, především však Katiny reakce. Druhý díl si přesto přečtu. Ráda bych se dozvěděla, jak to bude dál. Doufám, že budu mile překvapena :-)

02.06.2018 3 z 5

Inferno Inferno Catherine Doyle

Kniha podle mého gusta. Tento díl byl o malinko lepší než předchozí. Je tam více akce a napětí. Hlavně ten závěr!!! Málem jsem se vrátila ke svému dětskému zlozvyku okusování nehtů, jak to bylo napínavé :-D Věk hrdinů mi nepřekáží a ani v tom nevidím překážku. Domnívám se, že pokud se děti narodí do takových rodin, nemají na růžích ustláno a jsou vtáhnutí do jejich temného světa, ať už chtějí nebo ne.
Velký respekt patří slečně spisovatelce. Jsem ráda, že přibývá tolik skvělých mladých autorů.
PS: Kdybych mohla, dám víc jak pět hvězdiček, takhle se "jen" pustím do dalšího dílu :-)

02.06.2018 5 z 5