vivalamuff Online vivalamuff komentáře u knih

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

3,5* a spoilery!!!
Jednu hvězdičku strhávám za tu nepravděpodobnou shodu náhod. Možné by to snad bylo leda na vesnici, kde žije ca. 100 osob, jinak si to nedovedu představit. Půl hvězdičky pak za to, že jednotlivé ženské postavy neměly vypracovaný charakterový profil - všechny měly stejné myšlenkové pochody a vyjadřovaly se stejně, což je samozřejmě dáno stylem psaní. K žádné k postav jsem si nevytvořila vztah. Všechny mi byly nesympatické, některé doslova krajně. Nevím, zda je to pohledem paní autorky na dnešní svět, ale z celého příběhu na mě dýchá jakýsi lidská beznaděj. Opravdu se k sobě navzájem chováme takto? Ženy podvádějí svého muže po deseti letech manželství a chlapi lžou a kradou a taky podvádějí. Kniha je zahlcena nevěrou až tak, že je mi z toho na nic. Kniha byla čtivá a určitě jsem na Třeštíkovou nezanevřela, přečtu si z její tvorby i něco dalšího, ale až po čase. Jinak bych ztratila veškeré ideály o naší společnosti a to nechci. Přece jen mezi námi existují poctiví a hodní lidé.

22.09.2019 3 z 5

Obránce Obránce Sam Barone

Kniha je čtivá a napínavá. Sice jsem se divila nad Trellinými schopnostmi, ještě v jejím věku, ale jinak byl příběh odehrávající se 3000 let př.n.l. celkem reálný.

15.09.2019 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Důkaz toho, že smysluplný život se dá prožít i jinak. Nádherný příběh, který potěší každou citlivou duši.

02.09.2019 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Možné spoilery!
Při čtení tohoto příběhu mi bylo smutno. Už dopředu jsem věděla, o čem to bude. Asi nějaké ženské cítění... Jakým způsobem Sisi žila, k čemu byla donucena, že ji bratři vůbec nepomohli, vlastně se k danému tématu ani nevyjádřili - to mi v knize chybělo. Nějaké dokončení... i ten závěr nebyl zcela podle mého gusta. V hlavě mi vyvstalo mnoho otazníků - jak to bude se Sisi dál? Kde bude bydlet, jak se uživí, co její můry, atd.
Jinak prostředí lesa, v němž se děj odehrává, bylo vykresleno velmi realisticky. O houby se příliš nezajímám, ale myslím, že si teď o nich něco přečtu...

02.09.2019 4 z 5

Hodiny z olova Hodiny z olova Radka Denemarková

Teď si připadám trochu jako literární barbar, že tuto knihu ohodnotím pouhými 3*. Ovšem nemohu si pomoci. Kniha je velmi náročná na čtení a zavání fejetony. Už po nějakých padesáti stránkách jsem ji chtěla odložit s tím, že "toto" se vážně nedá číst. Velmi mě iritovala absence jmen. Díky tomu jsem ještě v polovině knihy nevěděla, kdo ke komu patří, kdo má jakou národnost, apod. Hrdinové jako Programátor, Diplomat, Přítel, Snoubenec, Americká studentka, Čínská dívka, Právník, Spisovatelka, atd, atd. se mi slévali do jednoho bince. Přímou řeč aby člověk pohledal. Zato je tu mnoho rádoby intelektuálních otázek, narážek a názorů. Budiž. Mnohé z nich byly vskutku dobré...
Existuje život a existuje smrt.
Existuje taky neživot.
... a opravdu jsem se nad ledasčím zamyslela (a neustále přemýšlela, co nám tím paní autorka chtěla říct), ale když je ta kniha tak dlouhá,... no zkrátka na konci příběhu jsem byla vyšťavená. Vydržela jsem jen díky osudu Čínské dívky a Spisovatelky, který mě aspoň trochu chytnul. Taky nápad s kocourem Pomerančem byl fajn. Knihu bych doporučila čtenářům, kteří mají za A. ve svém životě hodně načteno, za B. zajímají se o aktuální politiku, popřípadě Václava Havla, který je často zmiňován a citován a za C. chtějí vědět, jak to asi (ne)vypadá v komunistické Číně.
Na závěr musím vyzdvihnout jednu věc, kterou nelze paní spisovatelce odpárat: přišla aspoň s něčím neobvyklým, nekopíruje, má svůj vlastní osobitý styl. Asi chápu, proč kniha dostala cenu Magnesia Litera.

26.08.2019 3 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Tak já jsem se v těch jménech pěkně motala. Čekala jsem, že to bude "příběh v příběhu". Že z jednadvacátého století skočíme zpátky do minulosti, kde budou jednotlivé vztahy podrobně rozepsány a vysvětleny - proč a jak. No a když jsem zjistila, že to tak nebude, že půjde vážně jen o jakési hledání v dokumentech a ptaní se po lidech, tak jsem byla zklamaná. Celá půlka kniha mě nebavila, chtěla jsem ji odložit, ale pak jsem si řekla, že ji prostě musím dočíst, že někde bude zlom. A on byl, ke konci knížky, ale stejně jsem si z toho nesedla. Nevím, příběh měl neskutečný potenciál, který podle mého nebyl úplně využit. Váhám, zda se pustit do dalších knižních počinů pana Hájíčka. Rybí krev si hodně lidí vychvaluje, tak snad to zkusím. Za čas.

13.08.2019 3 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Pandu jsem si neskutečně užila. Četla jsem ji asi týden a těšila se na každou stránku, kterou si budu moct přečíst. Je teda pravda, že jsem zpočátku byla šokována nespisovnou češtinou, ale dalo se na to zvyknout. Patrně mi to vadilo proto, že já takhle nemluvím, nesnáším slova zakončená na -ej, apod. Ale to je tak asi jediné mínus. Příběh má dvě časové linky: 1952 a 2017. Jsou to ale tři příběhy v jednom, což se mi strašně líbilo. Nejzajímavější je ten o Marii. Pak se mi líbil děj týkající se Pandiných rodičů, bylo tam několik zvratů, které mě hodně překvapily. No a pak tu máme samotnou Pandu a její příběh. Bylo mi jí líto - kvůli těm pigmentovým skvrnám a tak. Přesto si myslím, že jsou lidé s horšími úkazy na obličeji - kožní vyrážky, jizvy po nich nebo takový oheň přes půl tváře. S tím se asi žije mnohem hůř. Jenže Tereza alias Panda trpí taky úzkostnou poruchou, proto to holt prožívá "jinak". Paní autorka mě však přesvědčila, že psát umí, navíc velmi poutavě. Takže, si hned půjdu koupit Lososa v kaluži. Jsem fakt ráda, že se v poslední době objevuje stále více a více nových českých autorů. Slečna/paní Lukášková je navíc mladá, snad se od ní dočkáme mnoho dalších hezkých knižních počinů.

11.08.2019 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Tahle kniha si nálepku světový bestseller určitě zaslouží :-) Po dlouhé době kniha, která mě zahřála na duši. Odteď si všech stromků a stromečků strašně vážím a přísahám, že už nikdy - aspoň v to doufám, neutrhnu ani jeden lísteček, protože už vím, co to s tím stromem dělá, a že ho to vlastně bolí. Moc se mi líbí, že si stromy vzájemně pomáhají, předávají si živiny přes kořeny, třebaže si i navzájem konkurují. Dále se varují před nepřítelem (hmyz, agresivní houba) a různě spolu komunikují. Taky jsem nevěděla, proč stromy rostou pomalu, a že se k "batolatům" dostává pouhé 3 procenta světla, zbytek si vezmou "rodiče" a spol.
Na závěr... z knihy si beru jedno motto: Prosím chraňme přírodu! A nedělejme si z lesů továrnu na dřevo - uvažujme, zda každý papír, který držíme v ruce, se nedá ještě nějak zužitkovat, než si vezmeme další, nový.

02.08.2019 5 z 5

Šeptej do ticha Šeptej do ticha Lenka Lanczová

První díl se mi docela líbil, i když si myslím, že Lanczová má i mnohem lepší knížky. V tomto názoru mě utvrzuje i fakt, že série má poněkud sestupnou tendenci (třetí díl mě vyloženě nenadchnul). Monika mi chvilkami přišla úplně mimo, stejně jako Miki. Příběh jako celek však stojí za přečtení, koneckonců jako každá "lanczovka".

23.07.2019 4 z 5

Žít jednou spolu Žít jednou spolu Jarmila Loukotková

V této knize paní Loukotková předvedla, že umí psát i jinak. Jedná se spíše o takovou novelku s romantickými prvky a jednou podařenou kriminální zápletkou. Pouze závěr byl na můj vkus uspěchaný. Hlavní hrdinové mi byli moc sympatičtí. Osud jim nenadělil zrovna lehký život a vy si prostě přejete, aby se na ně konečně usmálo štěstí a vše dopadlo dobře.

12.07.2019 5 z 5

Tajná láska Tajná láska Lenka Lanczová

Knížku jsem četla, když mi bylo asi patnáct let, tedy tolik kolik je/bylo hlavní hrdince. Na děj si pamatuji doteď. Jen tak pro legraci jsem si ji přečetla znovu. A znovu jsem byla unešená. Jak napsal komentář pode mnou - KLASIKA. Ještě bych doplnila slovo NOSTALGICKÁ. Dříve moc knížek pro holky nebylo a paní Lanczová patřila mezi topky. S holkami na gymplu jsme si je navzájem půjčovaly. Tajná láska právě patřila k mým oblíbeným. Měla jsem pocit, že na okamžik zažívám jiný život než jenom ten svůj. Kluk jako Janek byl dívčí sen :-) Směle doporučuji mladším i "starším" generacím :-D

08.07.2019 5 z 5

Otrokyně, Bojovnice, Královna Otrokyně, Bojovnice, Královna Morgan Rice

Mně to tak špatné nepřišlo. Oceňuji, že je v příběhu mnohem více zvratů a bojových scén než milostných zápletek, jak to obvykle bývá u jiných autorek tohoto žánru.

08.05.2019 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Trápila jsem do půlky knihy a pak to vzdala :-D Co se mi na tomhle příběhu nelíbí, je fakt, že je těžko uvěřitelný. I když se jedná o fantasy, stále musím mít pocit, že jsou postavy skutečné, ale v tomto případě skutek utek. Mladá holka, která neustále vychvaluje svůj talent k zabíjení, pubertální kluk- princ, který si myslí, že snědl moudrost světa a jakýsi kapitán stráže, o jehož schopnostech v boji jsem musela pochybovat, jsou hlavní postavy příběhu, jenž mi prostě nesedl. V poslední době jsem si všimla, že bych neměla dát na to vysoké hodnocení na databázi. Každý má samozřejmě jiný vkus, co se líbí jednomu, se nemusí líbit druhému. Avšak přečetla jsem spoustu knih, které mají na databázi menší hodnocení, ale v závěru jsou lepší, než tento kousek od Sarah Maas.
PS: Myslím, že dobře to tu shrnul i komentář Canney. Prostě záleží na tom, co od knihy očekáváte...

28.04.2019 2 z 5

Unesená nevěsta Unesená nevěsta Teresa Medeiros

Mně se Unesená nevěsta líbila. Ráda prokládám historické knihy historickými romancemi a tahle se dobře čte a je zábavná. Samozřejmě se jedná o takovou pohádku, ale to nevadí. Podle mě je tento příběh od TM jeden z povedenějších; paní autorka má jinak i pár horších kousků. Nejlepší kniha od ní je DO SVÍTÁNÍ TVÁ. Tu bych vám opravdu doporučila!

19.04.2019 4 z 5

Králova milenka Králova milenka Julie Garwood

U knížek od JG se mi líbí jedna věc. Její hrdinky jsou odvážné, láskyplné a obětavé dámy. Hlavní hrdinové zase velcí, udatní a laskaví bojovníci. Člověk si je nemůže nezamilovat. Gillianin příběh je poutavý, hlavně na začátku plný obratů. Hodně se nasmějete, protože autorka má humor v krvi. Ráda se k jejím románům vracím, protože jsou pohlazením na duši.

16.04.2019 5 z 5

Láska a majestát Láska a majestát Oldřiška Ciprová

Pár knížeček jsem od paní autorky již četla a tak jsem dopředu věděla, co mě čeká. Oddychovka :-) trošku jsem měla ale problém s tím, jak byl příběh koncipován. Bylo dost těžké uvěřit dialogům nebo i činům jednotlivých postav. Navíc Eliška mi byla od začátku nesympatická. Co mi v příběhu nejvíce chybělo byl popis. Musíte zapojit hodně fantazie, aby jste si dotvořili prostředí. Zkrátka: Láska a majestát je nenáročný románek, od něhož nesmíte očekávat historické přesnosti. Rozhodně nedoporučuji příznivcům pana Vondrušky, spíše romantickým duším...

15.04.2019 3 z 5

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Já pana Vondrušku obdivuji za to, jaká veledíla, respektive epopeje dokázal vytvořit. Ať už tam jsou historické nepřesnosti nebo určité odchylky a špetka přidané fantazie, musíme uznat, že tohle málokdo dokáže sepsat - a ještě v tak rekordním čase. Ano, je tam hodně postav, ano, děj je někdy zrychlený, ale na to jsem si s postupem času zvykla a přišla tomu na chuť. Asi je třeba tyhle "bichle" dávkovat postupně, abyste se takzvaně nepřejedli :-) ale dozvíte se o naší historii tolik věcí! Kolikrát si říkám, že je škoda, že Vondruškovy knihy nevyšly dříve, ještě před 15-20 lety , když jsem studovala na střední. O kolik by byl pro mě dějepis záživnější a pochopitelnější. Vždycky jsem měla problém se sňatkovou politikou v přemyslovském rodu a po přečtení 1. a 2. dílu je mi náhle všechno jasné. Kdy, jak, proč. Doufám, že se z pera pana Vondrušky dočkáme ještě spoustu dalších epopejí. Koneckonců české dějiny na to máme dlouhé...

10.04.2019 4 z 5

Věčná Ambra Věčná Ambra Kathleen Winsor

Pozor, možné spoilery!
Mně byla Ambra vždycky strašně nesympatická, ale fascinoval mě její nevšední příběh. Vše, co se jí v životě - hlavně toho špatného - stalo, si zavinila sama. Protože byla pyšná, povýšenecká, zčásti naivní až romantická a nevzdělaná. Zamilovala se do svého vzhledu a všude toho chtěla využívat. Což jí ještě neberu, chápu to, ale myslet více na to, jak zrovna vypadám, než na svou děsivou životní situaci, když se ocitla např. ve vězení, to prostě nechápu. Bruce ji od začátku říkal, jak jejich vztah vidí, ale ona ne. Za každé situace si chtěla prosadit svou. Stejně by mě zajímal druhý a třetí díl. Jen jsem prostě zklamaná z hlavní hrdinky. Přála bych si, aby mi více přirostla k srdci.
Věčná Ambra je kultovní román, který četla moje babička, matka, sestra a věřím, že jednou i dcera :-D

07.04.2019 4 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Svým způsobem dosti depresivní knížka. Alespoň pro mě. Člověk jako Hardin by mě totálně odrovnal. Řekla bych, že vztah Tessy s Hardinem je od začátku nezdravý. Sama Tess mi připadá strašně naivní: to jak má uspořádaný život i svého přítele Noaha (kterého navíc bez velkých výčitek kolem a kolem podvádí) mi přišlo nepřirozené a chování Hardina no comment. Příběh v podstatě nemá pořádný děj. Dalo by se to shrnout do následujících hesel: nechci tě, běž pryč, rozejdeme se - nebo ne chci, miluji tě, máme spolu sex. Rozchod střídá návrat, návrat střídá rozchod. O nic jiného tam nejde. Celá knížka se zabývá pouze tímto neustále se opakujícím koloběhem (asi tak 10x). Něco podobného jsem ještě nikdy nečetla... Další díl si nechám ujít.

07.04.2019 3 z 5

Růže v zimě Růže v zimě Kathleen E. Woodiwiss

Já bych řekla, že se jedná o pohádku pro dospělé holky :-) děj je ve své podstatě poněkud nereálný, ale je to romantika jak vyšitá. Hlavní hrdina je k zulíbání :-)

15.03.2019 5 z 5