vhojta vhojta komentáře u knih

Deníky, dopisy, vzpomínky Deníky, dopisy, vzpomínky Ferdinand Peroutka

Podívejte se Peroutkovi do hlavy.

"1948: Vidím, jak zničeno je celé dílo mého života. Jak jsem třicet let pracoval nadarmo: nikdy jsem o tom nevzdechl ani slovem. (...) Bojuju nejtěžší boj svého žiota, a zle je, že cítím v sobě tak málo naděje. (...) Máš li pro mne rozumné rady, nedávej mi je. Sám si je dávám a nepomáhají.
Tvůj Ferda"

16.06.2016 5 z 5

Oblak a valčík Oblak a valčík Ferdinand Peroutka

Možná, že Peroutka vybral ty největší drobnosti na celé válce. Ty drobnosti ji ale ukazují tak, jako žádná jiná učebnice. A do toho Straussův valčík.

16.06.2016 5 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

To jsem zase jednou úplnou náhodou narazil na poklad. Neuvěřitelně podmanivé vyprávění o partyzánech během druhé světové války.

V dobách, kdy se nejvíc píše o hrdinech, nejvíc se zapomíná, že každý z nich měl matku.

30.05.2014 5 z 5

Nevěstince a nevěstky Nevěstince a nevěstky Radim Kopáč

Myslim, že Nevěstince a nevěstky jsou ideální kniha pro pamětníky. Kupte ji dědovi. Pro dvacetiletou pražskou náplavu je kniha spíš jen soupis míst ve stylu: Tady byl tenhle bordel, tady byl tenhle bordel a v týhle uličce (o který slyšíte prvně v životě) čekaly ženský na amanty přímo na ulici. Dovedu si představit komentovanou procházku s autory, pokud bude ještě jednou příležitost, určitě bych neváhal. Zvlášt, pokud by nezačínala trapně ve dvě, ale třeba v devět večer.

Záměrně nemluvím o první části, kde na (tušim) třiceti stránkách hutnýho textu je popsána vyčerpávajícim způsobem historie prostiruce (nejen) v Praze z přelomu 19. a 20. století. Zajímavosti jsou nahňácaný na sebe, takže doporučuju pár zajímavých pasáží vypsat pro zapamatování.

Obrazová příloha, která tvoří snad 101 % knihy má skvělou atmosféru. Pro mě ale zase: Ideální pozvat nějakýho starýho páprdu na sklenku whisky a nechat si vyprávět. Zážitek by byl o to větší.

29.03.2014 4 z 5

Nápady Nápady Leonardo Da Vinci

Da Vinci vás na pár stránkách naučí pohlížet na věci z několika úhlů. Dělá to nenásilně, lehce, chytře a mnohdy vtipně. Doporučuji nabrousit tužku, ať se můžete ke knize často vracet. Kapitola Bestiář, zvlášť pak třeba povídka o slonech, je geniální.

29.03.2014 5 z 5

Mí černovlasí bratři Mí černovlasí bratři Ladislav Fuks

Na knihu Mí černovlasí bratři volně navazuje kniha Variace pro temnou strunu. Bohužel jsem knihy četl v opačném pořadí, než by bylo vhodné, a tak vše důležité jsem už vlastně jednou četl dříve.

19.07.2013 3 z 5

Písečná žena Písečná žena Kóbó Abe

Má to, co právě děláte, nějaký valný smysl? Nebo se jen každý den snažíte odhazovat kupu písku, i když víte, že zítra tam bude zase? Žijeme abychom pracovali, nebo pracujeme abychom žili?

04.07.2013 4 z 5

Obchod na korze Obchod na korze Ladislav Grosman

Pane Brtko, ničemu v životě nerozumím, ale jedno vím jistě: tam, ke vrchnost ubližuje poctivým lidem, tam je ámen. Tam dřív nebo později přijde na řadu každý, ba i ti, co takové zákony vymýšlejí. Začnou se mezi sebou sežírat. Jako ryby.

05.06.2013 5 z 5

Lincoln: Tým rivalů Lincoln: Tým rivalů Doris Kearns Goodwin

Tuto knihu jsem si přál přečíst a vlastnit z velmi prostého důvodu: V nejrůznějších knihách, dokumentech, časopisech nebo hodinách dějepisu a angličtiny ve škole, jsem se během studia okrajově dostával k odkazu A. Lincolna.

Asi před půl rokem, když jsem se dozvěděl, že tato kniha bude zanedlouho dostupná i u nás, jsem si dokonale uvědomil celou situaci: To jméno LINCOLN ve mne vždy vzbuzovalo pocit něčeho kolosálního a jeho charismatická tvář jakbysmet. Problém byl v tom, že o občanské válce a životním příběhu tohoto státníka jsem toho věděl poskrovnu. Chtěl jsem to napravit a znát odpovědi na otázky, které jsem měl do té doby v hlavě.

Kniha, na kterou autorka D. Goodwin sbírala materiály přes deset let, je opravdu brilantní. Vykresluje Lincolnův život od jeho nástupu do funkce prezidenta až po atentát ve Fordově divadle. Přibližuje Abeho čtenářům jako člověka s neobvyklým humánním porozuměním a morálním kreditem, což pro mne osobně mělo obrovskou přidanou hodnotu. Fascinovala mne ještě jedna skutečnost, v české politice věc téměř nevídaná. Když si Lincoln po zvolení vytvářel svůj politický kabinet, jmenoval do něj téměř všechny, ne-li úplně všechny, své dosavadní rivaly, kteří vehementně usilovali o prezidentský post spolu s ním. Jeho přemýšlení můžu parafrázovat slovy: "Je pro mne velmi důležité, aby všichni tito schopní politici pracovali v této těžké době se mnou a ne proti mně."

S každou další knihou kroutím hlavou nad tím, kolik nových pohledů a nových vědomostí, v této knize ani tolik nejde o ty americké reálie, získávám. Poměr cena/výkon je u knih zkrátka velmi nevyvážená položka.

03.05.2013 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Je to zdroj, který vám ve škole při povídání o holocaustu nikdo nedá. Spisovatel Robert Merle zpovídá nacistického velitele koncentračního tábora u Osvětimi tak sugestivně, že jsem se zkrátka několikrát přistihl, jak s tím parchantem sympatizuju.

22.04.2013 5 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Jedna z nejvíce inspirativních knih, kterou jsem prozatím přečetl. Příběh o člověku, který pocházel z těch nejobyčejnějších poměrů a postupně vystoupal až na samotný vrchol. Nikoliv mocenský nebo materiální, protože to nebylo Masarykovou prioritou, nýbrž na vrchol morální. Jeho mravní a duchovní zásady, ve kterých byl po celý svůj život nezlomný, jsou jednou z několika inspirací, které kniha nabízí.

07.04.2013 5 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Fuksův popis vnitřní charakteristiky osob je pokaždé strhující. Dokáže mne do svých děl dokáže zatáhnout jako málo který jiný autor, takže se vždy cítím, jako bych byl všem jeho hrdinům blízko na dosah ruky. Tajemné, napínavé.

07.04.2013 5 z 5

Děti píší Bohu Děti píší Bohu Stuart Hample

Milý Bože, díky za brášku, ale já jsem se modlila za pejska.
Gábina.

29.03.2013 5 z 5

Věci kolem nás Věci kolem nás Karel Čapek

Dostalo se mi vše, co jsem od knihy očekával. Kniha je velmi čtivá a serióznější pasáže jsou umně prokládány suchým, avšak vytříbeným smyslem pro srandu.

13.03.2013 5 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

chytrý Poláčkův humor vměstnaný do příjemně oddechové knihy. Pro fotbalové fanoušky téměř povinnost.

24.02.2013 3 z 5

Variace pro temnou strunu Variace pro temnou strunu Ladislav Fuks

Upřímně, velmi mne překvapilo takto vysoké hodnocení u této knihy. Nerad knihy porovnávám mezi sebou, ale podle mého názoru napsal Fuks lepší díla. Jako by mi chvílemi v příběhu něco vadilo, nějaký element, který bohužel nedokáži pojmenovat. Pokud toto pominu, vidím Fukse se všemi jeho typickými prvky.

11.02.2013 4 z 5

Perla Perla John Steinbeck

Za poslední dobu jsem přečetl několik knih, ale až Steinbeckova Perla mne donutila napsat pár řádek. Tato krátká, leč obsahově plná, novela popisuje život chudého Mexičana, který se vydá pro záchranu svého syna bodnutého štírem hledat perlu. Perlu najde. Najde obrovskou perlu. Najde perlu perel, která jemu a celé jeho rodině změní život. Kino (otec od rodiny) tak postupně zabije to, co ve skutečnosti miloval a za co tak vroucně bojoval.

Díky této knize mi zároveň Steinbeck pomohl uvědomit si jednu důležitou skutečnost: Vše, co znamená nejvyšší míru, je na světě odsouzeno k věčné osamocenosti, protože je jediné.

Geniální věc.

17.01.2013 5 z 5

Dálkový výslech Dálkový výslech Václav Havel

Velmi inspirativní Hvížďala, který jako dulezita složka rozhovoru (interviewer) klade skvěle otazky, ale přitom na sebe nestrhává pozornost, je v ústraní a nechává Havla nerušeně mluvit. Havel velmi věcný, na základní otazky vždy nahlíží po svém. Skvěle dostupná kniha. Konec tohoto příspěvku za mě vlastně řekl leenai.

12.12.2012 4 z 5

100 nejvlivnějších osobností dějin 100 nejvlivnějších osobností dějin Michael H. Hart

Skvělá kniha, kde Hart predstavuje nejvlivnější osobnosti dějin. Velmi stručně a poutavě. Člověk nahledne do zivota Mohameda, Sv. Pavla, Marxe, cchaj Luna, hitlera a spousty spousty další. Po antikvariatech snadno dostupná, běžte pro to

12.12.2012

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Geniální věc. Doporučuju přečíst dříve, než napadne první sníh. Poté by se to nemuselo úplně vyplatit.

Příběh o sériovém vrahovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou. V dětství je konfrontován s těžkým hříchem své matky, za který postupně zaplatí životem několik dalších obětí.

Na příkladu mohu ukázat, jak si s čtenářem Nesbo hraje. Pamatujete na tu babku ze Slunce seno? Jak měla tu stovku na provázku? Takhle jsem si přišel v situaci, kdy se mi zdálo, že mi to začíná docházet. Hovno. Nesbo zatáhne za nitku a vy prostě musíte číst dál.

16.10.2012 5 z 5