Mí černovlasí bratři

od:

Mí černovlasí bratři

Soubor povídek vyprávějících o chlapci Michaelovi, který zažívá hrůzy nacistické zvůle, jež jej připraví o židovské kamarády.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29291/mi-cernovlasi-bratri.jpg 4.177
Žánr:
Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Přidat komentář
JamesF29
15.11.2016

Kniha je zvláštní. Nevyvolala ve mně takový pocit smutku, nespravedlnosti a hořké marnosti jako například Pan Theodor Mundstock, nevím, narozdíl od Pana Theodora Mundstocka se mi zdá forma Mých černovlasých bratrů poněkud hůře stravitelná. Beznaděj - to je esenciální téma knihy. Beznaděj, jejíž krátké přerušení komickou situací či scénkou vás donutí se nahlas zasmát. A to snad hodnotím na knize nejkladněji, tragikomický kontrast vedoucí až do absurdna.

MichelleS
15.05.2016

Na začátku obyčejný začátek nového školního roku, těšení na kamarády a sdílení prázdninových zážitků. Jenže je školní rok 1938/1939 a kamarádi mají tmavé vlasy. A nový učitel zeměpisu má zvláštní otázky a dovede drtit nejednu nejistou dospívající chlapeckou duši. Uplyne nějaký ten rok a Michalovi kamarádi postupně mizí ze školy i z jeho života, bez ohledu na jejich sny a naděje. Narůstá zlo všeobecné i to konkrétní zosobněné fanatickým učitelem.

pamik111
09.01.2016

Je hodně smutné, když všechna protižidovská nařízení se týkají i dětí... Když se k tomu přidá tyranizující psychopatický profesor zeměpisu a jeho pokřivený charakter, je vystaráno. Je to příběh chlapce, který zažívá dusnou atmosféru doby jak doma, tak ve škole...

h2220
28.01.2015

Opakující se motto - "smutek je žlutý a šesticípý jako Davidova hvězda" je hrozivým svědectvím o době nacistické zvůle, o trýznivých pocitech vypravěče - v té době žáka žáka školy, a hlavně tragických osudech spolužáků vypravěče, kteří z jeho života, nikoliv však proto, že by snad sami chtěli, postupně zmizeli díky nenávistné ideologii, která zamořila Evropu...

Egí0
07.12.2014

Kniha mě moc nezaujala, alespoň jsem si dokázala představit, jak se mohl cítit 16cti letý kluk v období, ve kterém se příběh odehrával. :)

Klamm
14.02.2014

Nástup zla, znázorněný šíleným učitelem zeměpisu, viděný očima dospívajícího chlapce jehož smutek je žlutý a šesticípý jako Davidva hvězda...
60%

Arissenka
12.08.2013

Nijak mě ani nezaujal ale jinak průměrné...

vhojta
19.07.2013

Na knihu Mí černovlasí bratři volně navazuje kniha Variace pro temnou strunu. Bohužel jsem knihy četl v opačném pořadí, než by bylo vhodné, a tak vše důležité jsem už vlastně jednou četl dříve.

dusty
12.07.2012

Krásný a strašlivý příběh nejednou, plný ukrutností. Psáno z pohledu dítětě. Když jsem to četl měl jsem slzy v očích a to se mi normálně nestává.