Lincoln: Tým rivalů

Abraham Lincoln se narodil v rodině chudého farmáře, matka mu brzy zemřela a číst a psát se naučil sám vlastními silami. Ve čtrnácti opustil domov, vystřídal řadu zaměstnání jako dřevorubec, lovec či obchodník a díky své houževnatosti, lásce ke knihám a v neposlední řadě řečnickému umění se vypracoval až na samotný vrchol. Ve své době však měl nejen věrné přátele a obdivovatele, ale i nesmiřitelné nepřátele, jak dokládají události ze 14. dubna 1865. Právě jeho posledními lety se podrobně zabývá tato biografie z pera skvělé americké autorky, nositelky Pulitzerovy ceny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143952/lincoln-tym-rivalu-143952.jpg 4.263
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln, 2005

Kniha Lincoln: Tým rivalů

MC87
18.02.2017

Naprosto fantastická knížka Doris Goodwin (opravdu její jediná?), která pojednává o 16. prezidentovi USA (a čtvrtém který byl zavražděn ve svém úřadě), který se díky totálnímu charismatu a vysoké úrovni diplomacie dokázal prosadit v primárkách a stát se prezidentem. Ke své smůle však "zdědil" konflikt Severu proti Jihu, který kopíruje jeho prezidentské období.

Ze vzdělávacího hlediska jsou pro mě naprosto zásadní informace, že republikáni vznikli ze 2/3 ze zaniklé Whig party a vůbec že bojovali proti jižnímu otrokářskému systému, protože dnes je republikánská strana právě doménou jižních států. Pro Lincolna byla zásadní budoucnost Unie (tzn. aby se neodtrhly jižní státy), kterým byl v prvních fázích ochoten zachovat otrokářský systém. V průběhu války svůj názor, ve prospěch úplného zrušení otroctví, změnil díky tomu,že díky otrokům, kteří zastávali "údržbu", se mohl Jih lépe soustředit na válečné tažení. I návrh na zrušení otroctví však počítal s nerovnoprávným postavením černochů, což ostatně platilo i dalších 100 let až k M.L.Kingovi.

Zajímavost? Plnovous, s kterým ho známe, si nechal narůst na základě dopisu 11leté holčičky. Jako bývalý právník a hlavně humanista si uměl udělat čas na návštěvy z řad "obyčejných lidí" a i v průběhu války se dokázal hodiny zabývat případy vojáků odsouzených především k smrti za dezerci a hledal u všech (!) polehčující okolnosti k zmírnění jejich trestu a prohlásil "Ty chudáky by strašně vyděsilo, kdybychom je chtěli zastřelit".

Skvělá knížka o skvělém prezidentovi.

ber-tram
16.11.2016

Jak já se tím prokousával... Jedině vítězství Donalda mě nakoplo, abych to dočetl. Přál bych si spíš přečíst kandidátsko-prezidentský životopis jeho. Ne že by to bylo napsáno nečtivě, ovšem takřka mě to nechytlo. Historická fakta přezkoumat neumím, musím jim věřit, ačkoliv u těch osobních dialogových fabulací to jde jen stěží. Přečetl jsem z úcty k dárci, ne ze zaujetí látkou, zůstávám proto výjimečně bez hodnocení, objektivně by totiž mohlo být *****, subjektivně však klidně *.

miro.čtenář
15.11.2016

Výborná kniha. Autorka spojila neskutečné množství dobových tiskovin, osobní deníků a korespondence a poskládala z nich příběh Lincolnovi politické kariéry. Zajímavé je prolínání několika rovin a přesah knihy, kdy fakta jsou zasazena do společenského a osobního kontextu jednotlivých aktérů a doby.

Zároveň pobaví dnes nepředstavitelná romantika té doby:
např. Lincoln v létě jezdil ze svého letního bytu do práce (Bílého domu) 6 mil sám na koni.

laepus
28.10.2016

S filmem to nemá společného skoro nic. Ten si z knížky bere jen pár stránek týkajících se zrušení otroctví. Tady je ale Lincoln v celé své kráse a dokonalosti. Ano, občas ta kniha zavání totální glorifikací tohoto prezidenta, ale občas se prostě rodí osobnosti takového formátu, u kterých to dobré a záslužné, co vykonali, natolik převyšuje vše ostatní, že to prostě jako čistá oslava vypadat musí. To je případ právě Abrahama Lincolna, dost možná nejslavnějšího prezidenta USA. Jeho politické schopnosti by dodnes mohly být učebnicí kteréhokoli politika.

wally
19.02.2015

Nějaké biografie mám už načtené, ale tato knížka mne svou kvalitou obsahu opravdu dostala. Knížka se čte strašně dobře a v podstatě v ní nenajdete slabou stránku. Lincoln je pojem v anglo-amerických reáliích, ale myslím, že i pro nás může být jeho příběh velkým ponaučením a vzorem.... Tato knížka by se měla stát povinnou četbou našich poslanců a vlastně všech politiků...

martin9885
19.11.2014

Hodnocení B. Obamy na přebalu knihy sedí: učebnice jak vést lidi.

Skylar Vincent
04.01.2014

Místy zábava, místy nuda. Jinak velice zajímavá kniha, trvalo to přečíst díky těm nudnějším pasážím déle, ale rozhodně stojí za to.

Tess.96
16.12.2013

Kniha o Abrahamu Lincolnovi mě místy nudila, místy bavila, ale hlavně mile překvapila. Musím uznat, že jsem Lincolna odjakživa obdivovala jako prezidenta, který zrušil otroctví. Po přečtení této knihy ho obdivuji daleko více a to nejen jako prezidenta, který toho v úřadu dokázal tolik, co jiní vůbec, ale obdivuji ho také jako člověka, citlivého člověka, kterým si mnohým prošel.
Velice jsem si užívala politiku, která je v knize často a mou nejoblíbenější kapitolou je poslední. Tu jsem si užila nejvíce.