Vevericka.eva Vevericka.eva komentáře u knih

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

(SPOILER) Fantastický závěr série. I když jsem tušila, kdo je šedá eminence v pozadí, i tak mě autor dokázal v mnohém překvapit. Vše se krásne složilo jako dokonalé puzzle. Každá otázka dostala odpověď. Na závěr idylický happy end.

08.03.2021 5 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Tenhle případ mě opravdu zaujal, už si začínám zvykat na místy rozvláčné tempo, které se ale vyznačuje kvalitním příběhem. Zašmodrchanec na konci mě pobavil.

02.03.2021 5 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Skoro 3/4 knihy má hodně rozvláčné tempo, kdy se vlastně nic neděje, ale i tak vás to vlastně baví. Poslední čtvrtina je klasický, kvalitní, napínavý May.

02.03.2021 4 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Po nevalném Kritikovi přicháží vynikající Černé světlo. Žádná schématičnost, svižný děj, napínavý příběh a kvalitní zpracování. Jedinou drobounkou výtku mám směrem k Anně, to jejich seznámení a... no, dalo se čekat, jak to dopadne.

28.02.2021 5 z 5

Kritik Kritik Peter May

Tahle kniha od jinak skvělého Maye mi nějak neseděla. Prostředí vinic, které je v jiných příbězích příjemné a poutavé, mě tady vůbec nebavilo. Spousta pasáží mi přišla zdlouhavá a zbytečná. Konec to trošku vylepšil, přišlo i nějaké napětí a nečekaná oběť - za to palec nahoru, protože už jsem začínala mít dojem schématičnosti - jak se všechny známé postavy pěkně sejdou v domě, vzájemné půtky a už už aby to zase skončilo záchranou dcery a najednou šmik, konec podobnosti, vše je jinak. Díky tomu dávám 4 hvězdy.

24.02.2021 4 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

První jsem od autora četla sérii Ostrov Lewis, která je mnohem vyzrálejší a vysoce překračuje úroveň žanru. U této knihy je vidět autorův potenciál, který později vypiloval k dokonalosti. Přesto je to velmi dobrá detektivka, s lepším zpracováním než většina.

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Pořád vynikající dílo, vysoce přesahující běžné detektivky. Přesto o trošku horší než dvě předešlé. Jako závěr série super, ale jsem ráda, že autor již nepokračoval v této sérii, kvalita by šla jistě dolů.

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Jsem nadšená, že pokračování Skály si dokázalo udržet vysokou úroveň mistrovské detektivky s přesahem. Opět super příběh, krásné okolí a perfektně vykreslené postavy.

Skála Skála Peter May

Tak vynikající knihu jsem dlouho nečetla. Napětí, záhady, flashbacky. Dokonale vystavěný příběh, nic jednoduchého a hloupého, žádná snaha běžných detektivkářů - čím víc krve tím líp. Z žánru detektivky jako jedna z mála vyniká opravdovou kvalitou a dobrým příběhem. Hned jdu pro další díl. Doporučit mohu též audio verzi, kterou načetl Jiří Dvořák. Jeho uhrančivý hlas dodá knize správně temnou atmosféru.

15.02.2021 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

V celku dobrá detektivka. Střídání dvou časových linek až nakonec splynou v jedno. Konec mi do ponurosti příběhu úplně neseděl.

10.02.2021 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Zprvu se děj táhne, že by se dala půlka vyškrtat. V druhé půlce druhé části je spád rychlejší, ale stopy se množí a podezřelých chvatně přibývá. Pachatele jsem neodhalila až do konce, ale bylo to křečovité, jako by autorka za každou cenu sváděla čtenáře z cesty a nic jiného už jí nezajímalo.
Většina vztahů postav je toxických, jak mezi partnery, tak i vztahy rodiče - děti. Opět to působí, že je to až moc vyhnané do extrému.
Co musím ocenit je styl psaní a snaha přiblížit se severským detektivkám.

10.02.2021 3 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Úžasná kniha, za mě lepší než Pýcha a předsudek.

23.01.2021

Ohňostrojení Ohňostrojení Robert Fulghum

Příjemné, lehké a povznášející čtení. Vhodné zejména pro tuto dobu, kdy nám nejvíc chybí věci obyčejné a všední s celou svou krásou prožívaného okamžiku. A kdo jiný dokáže vystihnout poetiku (zdánlivě) obyčejných věcí lépe než mistr Fulghum.

02.11.2020 5 z 5

Angelika - Světla a stíny Paříže (5.díl) Angelika - Světla a stíny Paříže (5.díl) Anne Golon (p)

Nádhera jako vždy. V tomto novém vydání je větší možnost poznat reálie i se víc do příběhu položit.

22.10.2020 5 z 5

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

(SPOILER) Už jsem četla Atlas mraků, a proto jsem věděla, že Hodiny z kostí nebudou jednoduché čtivo. To se plně potvrdilo. Střídání příběhů, vždy vrátí čtenáře na začatek, znovu si musí najít cestu k dalšímu hrdinovi, zorientovat se v čase a prostoru každého příběhu a zase se začíst. Jakmile se do příběhů vrací znamé tváře, tempo se zrychluje a skládá se komplexní příběh jako dílky puzzle, nic nechybí, nic nepřebývá. Téměř na konci čeká rozzuzlení, vysvětlení všech protínajících se linek, jen abychom vstoupily do posledního příběhu o 20 let později. Závěr je uspokojivý - nadějný i tragický, ale vrchol už byl v předposledním příběhu.

10.10.2020 5 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Kniha je velmi čtivá a napínavá. Autorka se (opět) na pozadí příběhu věnuje problematice domácího násilí. Vraha jsem uhodla až před koncem, velmi dobře zakamuflované. Hlavní hrdinové příjemní, určitě si nenechám ujít další díl.

30.09.2020 4 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

Kniha mě velice bavila. Děj plynul rychle, bylo to napínavé. Střídání dvou časových linek stupňovalo napětí. Autorka je skvělá vypravěčka. Konec se mi líbil, i když pochybuji, že by se to takto mohlo stát. Téma mě velice oslovilo, souhlasím, že mnoho žen má svou zlatou klec.

18.09.2020 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

(SPOILER) Začátek nic moc, pak čtivá jízda, šílenství, zběsilost a nakonec WTF? To si snad dělá pr...? Za mě už je to za hranou všeho, konec z toho udělá totální blábol.

06.09.2020 odpad!

Hrdina ve stínu – Tulák 3 Hrdina ve stínu – Tulák 3 David Gemmell

(SPOILER) I poslední Tulák stojí za přečtení. Líbí se mi úplný závěr - jakási satisfakce za tři velké služby a odpuštění za vše předešlé.

01.09.2020 5 z 5

V říši vlka – Tulák 2 V říši vlka – Tulák 2 David Gemmell

I druhý díl mě po letech znovu bavil. Oceňuji náznaky budoucích knih - sjednotitel nadirů. Celá Drenaj je příjemné čtení, i když svět není zdaleka tak propracovaný jako třeba u Tolkiena. Hrdinská oddechovka jak má být.

01.09.2020 5 z 5