VeruMalfoy VeruMalfoy komentáře u knih

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Poslední dobou začínám číst válečnou literaturu. Dřív jsem se jí vyhýbala, ale nakonec jsem ráda, že jsem se do ní přeci jen pustila. Tato knížka například má v sobě hodně poučnou a hlubokou myšlenku. To, že máte nějaké postižení a něčím se odlišujete, ještě neznamená, že nemůžete žít svůj život naplno a nemůžete se za něj prát, naopak. Čím víc je váš život těžký, tím víc stojí za to bojovat a žít naplno až do poslední minuty, protože nikdy nevíte komu svou bojovnosti a silou pomůžete přežít také.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Od první chvíle, kdy jsem tuhle sbírku básní četla na škole a učila jsem se tehdy Vodníka nazpaměť , ji miluju!

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

O téhle knize jsem slyšela hodně dávno. Pak jsem jednoho večera na návštěvě šla kolem knihovny a našla ji tam a zhltla ji jedním dechem. Jde o velice silný a poutavý příběh toho, jak důležité je, nejen si brát od naší planety, co potřebujeme, ale také ji to splácet. Je to o tom, jak hodně dokáže jeden muž, rozhodne-li se něco dělat ve prospěch planety, a jak málo stačí k tomu, aby bylo jeho celoživotní úsilí navždy zničeno. Tak jako se rozhodl "muž, který sázel stromy", se můžeme rozhodnout i my. Každý z nás. Jeden zasazený strom znamená pro přírodu víc, než si dokážeme představit. Knížka má velice hluboké poselství pro budoucnost lidstva a planety. Každý zasazený strom má smysl. A proto sázejme stromy stejně jako tento knižní hrdina! Má to smysl!

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Silný příběh. Možná proto, že chápu částečně to, o čem se v knížce píše, možná proto mě to tak vzalo. Příběh byl krásný a silný, velice silný. Posledních několik kapitol jsem probrečela. Chápu obě dvě strany. Willa i jeho okolí. Obdivuju sílu všech zúčastněných. Knížka se mi moc líbila i mě dost zasáhla.

23.01.2021 5 z 5

Dobrodružství veverky Zrzečky Dobrodružství veverky Zrzečky Josef Zeman

Další z těch nádherných dětských knížek, které se vám vryjí do paměti na celý život. U našeho baráku, kde jsem bydlela jako malá, jedna veverka byla. Za domem nám začínal tehdy les. Byla to moje veverka Zrzečka a vždy jsem jí ráda viděla. Nikdy na ni nezapomenu, stejně jako na tuto knížku.

07.01.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Pár předchozích dílů bylo slabších, kromě prvního a čtvrtého, ale tento se autorovi opět moc vydařil! Výborně jsem se při čtení bavila a několikrát jsem se i hlasitě zasmála. A dokonce se po celou dobu knížky nenacházíme na zámku Kostka, což je taky vítaná změna. Výborné čtení!

02.01.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Silný příběh o tom, co všechno dokáže režim, když chce člověka zlomit a podvolit si ho. Z knížky mě chvílemi až mrazilo. Bohužel, některé pasáže byly zdlouhavé a ne moc záživné, i když chápu, že pro celkový pochopení příběhu byly důležité.

02.01.2022 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

U téhle knihy jsem se hned zamilovala do její autorky, Austenové. Její styl psaní a vyprávění je na dobu, ve které žila, prostě geniální!

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Tato kniha se mi líbila víc než jiné knihy v sérii. Lépe se jí dařilo udržet mou plnou pozornost a luštění hádanek bylo fakt úžasné. Navíc se mi líbily místa, na kterých jsme se v knihách ocitli. Největší radost mi udělala Anglie a Londýn.

17.05.2021 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

(SPOILER) Další můj King a opět super. Je opravdu pánem hororu. U téhle knihy jsem se snad bála od začátku až do konce. A když byl večer tak o to víc. :D

Děj se odehrává prakticky stále na hřbitově nebo okolo něj. Po celou knížku vám je po boku smrt.

Knížka má přesah v tom, jak by to vypadalo, kdybychom smrt dokázali přelstít, ale tím špatným způsobem. Kdybychom prostě mrtví nenechali odpočívat a nebyli schopni je nechat jít. Pokud bychom dokázali vyhrát nad smrtí a vrátit mrtvé do života, vždy by taková mince měla dvě strany, jak bylo krásně ukázáno v knížce.

A už jenom prostě ten fakt, že dokážete vykopat hrob svého mrtvého příbuzného a vyndat vaší matku, ženu nebo dceru či kohokoliv jiného, je děsivý.

Už jsem pár knih od autora četla a tato patří mezi ty lepší. Možná je zatím nejlepší, jakou jsem od autora zatím četla. Moc doporučuji.

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Řekla bych že knížka je za tento rok jedna z nejlepších těžších knih, co jsem zatím četla. Je plná opravdu těžkých témat: alkohol, krize středního věku, strach o práci, vztah s manželkou a dětmi, milenecký vztah, nevěra, pomluvy, vyrovnání se se smrtí a v nekonečné řadě děsivé lékařské prostředí.

Na tuto knihu jsem slyšela plno chvály, proto jsem byla nadšená, když se mi dostala do rukou. Jak jsem v kníže pokračovala dál a dál, uvědomovala jsem si, že jsem si opravdu nevybrala odpočinkové a lehké čtení.

Ano, kniha je opravdu skvělá. Skvěle napsaná. Ale velice těžká. Občas jsem musela přestávat číst a vrátila jsem se ke čtení teprve tehdy, když jsem vydejchala předchozí děj.

Kdyby opravdu taková nemocnice existovala, jaká je popsané v této knížce, tak se jí obloukem vyhnu. :D

Nějaké dějové linky jsou zde neuzavřené. Ale ne vše jde v životě zcela vyřešit, takže to dává naprosto smysl a nevidím to jako chybu knihy. Naopak, vnímám to tak, že to přesně odpovídá realitě běžného života.

Knížku moc všem doporučuju. Po dočtení si uvědomíte, jaké máte štěstí, že máte lékaře, jakého máte :)

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Tento zatím poslední díl jsem si opravdu moc užila. Mrzí mě, že ještě nejsou další díly, protože jsem si na postavu Eriky během série opravdu zvykla a to i na její různé vrtochy a špatné povahové stránky, koneckonců to vše dohromady dělá postavu celistvou. Moc se mi líbil vývoj této knihy a i to, že při tomto ději nebyla Erika úplně fit. I přesto však dokázala vyřešit případ. Do poslední stránky knihy byl děj velice napínavý, i když konec mi přišel takový useknutý. Ale třeba to prostě jinak nešlo nebo se to už autorovi nechtělo moc rozebírat, přišlo mu to zbytečné, což bych svým způsobem chápala. Doufám, že další díly budou brzy.

11.01.2023 5 z 5

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

Tak tento příběh se mi z celé série líbil zatím asi nejvíc, i když knihy nečtu popořadě, ale na přeskáčku. Líbilo se mi, jak byl vystaven a promyšlen. Dokázala jsem si dům, ve kterém se odehrávala vražda, úplně živě představit, jak nádherně byl vykreslen. Slečnu Marplovou miluju víc a víc. :)

12.11.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Krásný romantický příběh, i když občas byl plný klišé. Občas to také bylo tak nechutně sladký, že mě z toho málem rozbolely zuby, ale i tak jsem si čtení moc užila. Moc se mi líbilo, že jsem poznávala v průběhu knížky pojem hygge, o kterém jsem do té doby skoro nic nevěděla. Budu si muset o něm zjistit víc. :) Rozhodně mám v plánu se pustit do dalších dílů.

12.11.2022 4 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Tato detektivka už je několikátá v řadě od autorky a řekla bych, že je jedna z nejlepších, které jsem od Agathy četla. V seriálu jsem postavu detektiva moc nemusela, ale v knížkách jsem si ho hodně oblíbila. Naštěstí už jsem seriál viděla dávno, takže si děje jednotlivých příběhů nepamatuji.

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Silný životní příběh mladé dívky, jejíž život byl tak brzy a tak krutě ukončen za 2. světové války. Doplatila na to, že se narodila jako Židovka, přitom prožívala ty samé trable s láskou jako my všichni. Tuhle knihu by si měl povinně přečíst každý z nás.

07.04.2021 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Úžasná napínavá skotská detektivka se zajímavým párem detektivů a napínavým chytlavým dějem. Vrah byl totální psychopat a bylo dost děsivé, ale zároveň zajímavé nahlédnout do jeho chorobné mysli.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Na téhle knize se mi líbí fakt, že ať ji čtěte jako malý (neboli vám ji někdo čte) či jako dospělý, pokaždé jí porozumíte zcela jiným způsobem a povšimněte si v ní nových, jiných věcí a zajímavostí. Rozhodně patří mezi mé oblíbené knihy.

05.01.2021

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Tak tahle kniha byla opravdu silná. Oběti zde vždy byli vlastně dvě najednou, ti co vše sledovali, a ti co trpěli a umírali. Drsným způsobem je tady ukázáno, co dokáží sociální sítě, a jak je lze hrozným způsobem zneužít. Při čtení této knihy mi neustále běhal mráz po zádech. Byla opravdu dobře napsaná.

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

3. díl ze série byl za mě zatím nejlepším dílem vůbec. Líbilo se mi střídání pohledu ne současnost a na dětství detektivky. Nadchlo mě, jak se vše nakonec spojilo a dávalo smysl. Knihu jsem díky tomu všemu zvládla přelouskat opravdu rychle.

12.11.2022 5 z 5