Vraždy podle abecedy

Vraždy podle abecedy https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43857/bmid_vrazdy-podle-abecedy-rRD-43857.jpeg 4 1320 154

Hercule Poirot série

< 12. díl >

Detektivní příběh, v němž detektiv Hercule Poirot řeší podivuhodnou sérii zločinů spáchaných v abecedním pořadí. Hastings se právě vrátil ze svého ranče v Jižní Americe, když mu jeho přítel Hercule Poirot ukazuje zvláštní anonymní dopis, ve kterém ho kdosi vyzývá k tomu, aby ukázal, zda je skutečně tak chytrý. Prý si má dát jedenadvacátého pozor na Andover. Podpis zní: ABC. Dvaadvacátého ráno je v Andoveru nalezena zavražděná Alice Ascherová. Vedle jejího těla leží vlakový jízdní řád známý jako ABC, otevřený na stránce s vlakovým spojením z Andoveru… 2. vydání.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Odeon

The A. B. C. Murders , 1936

TBRbezkonce
TBRbezkonce
předevčírem 5 z 5

O knize jsem se dočetla, že se tu nachází první sériový vrah v literatuře. Zda je to podložená informace nevím, ale tahle knížka od Agathy je úplně jiná, než všechny ostatní.
V první řadě, Hercule Poirot je takový... jiný. Je přístupnější, zábavnější a celkově milejší. Na rozdíl od ostatních případů mu tenhle dává opravdu zabrat a on si to přiznává. Zápletka je vymyšlená skvěle a on si s ní nakonec bravurně poradil. To rozuzlení?! Asi není nutné dodávat, že jsem vraha (už zase) neuhodla.

Emik87
Emik87
19.02.2024 5 z 5

Opravdu skvěle vymyšlená zápletka. Rozhodně jedna z nejlepších Agathiných. Poirot má proti sobě opravdu dobře vymyšlený plán a pachatele, který se nezastaví před ničím. Čtete se zatajeným dechem.

Lector800
Lector800
21.01.2024 3 z 5

Kniha by nebyla špatná, ale velmi jí ublížil český překlad. Poirot se vyjadřuje hůř než indiáni v románech Karla Maye a s neologismy autor či autorka překladu zachází přímo barbarsky. Pod překladem je podepsána Eva Kondrysová, jež je autorkou náročných překladů prestižních autorů, ale tato Eva Kondrysová po sovětské okupaci propůjčovala své jméno jiným, kteří nesměli publikovat. Je tedy otázka, kdo za takto špatným překladem vlastně stojí. Jisté ale je, že František Větrovský se projevil jako zcela neschopný redaktor.

orson
orson
15.01.2024 5 z 5

Někdo mi to doporučil, jako jednu z nejlepších detektivek a tedy možná měl i trochu pravdu. To rozuzlení bylo geniální!

akinomV
akinomV
17.12.2023 5 z 5

Když nevím co číst, Agatha to vždy zachrání a teď to bylo stejné. A navíc zase super příběh. I když znám televizní i filmové zpracování, stejně se pouštím do knih, abych si užila skvěle napsaný příběh.

Sagikkun
Sagikkun
09.11.2023 5 z 5

"Šílenec je stejně logický a rozumový ve svých činech jako normální člověk - souzeno z jeho zvláštního deformovaného hlediska."

Vraždy podle abecedy bych se nebál zařadit mezi jeden z nejlepších příběhů o malém geniálním Belgičanovi, jenž si můžete přečíst. Přestože má v jádru obvyklou Agathinu šablonu - detektiv rozplétá historii a vztahy, a mezi skupinkou podezřelých se snaží vypátrat vraha - opět slouží pouze jako odrazový můstek a obzvláště v tomto případě se dílo v mnohém liší od ostatních příběhů ze série.

Autorka totiž konečně vysílá Poirota, obvykle zabydleného v luxusních sídlech, ven do ulic, po čemž jsem toužil už nějakou dobu. Vyprávění si sice samozřejmě zachovává svůj klasický šarm a prostor se najde i na nějaké vtípky, avšak tomu je především na začátku - velice brzy začne mít vše jiný, civilnější a pochmurnější nádech, což je pak například skvěle vidět v seriálových adaptacích, jak v té se Suchetem tak i s Malkovichem (v té byla temnější atmosféra bohužel to jediné povedené).
A i ona "obvyklá šablona" je z jistého pohledu jiná - namísto jediné oběti a jejího osobního příběhu je zde obětí a s nimi spojených menších příběhů více. Tyto menší příběhy se pak navíc vzájemně liší společenským postavením i vztahy k pozůstalým.
Veškerých těchto jedinečných a fungujících změn jsou si ostatně vědomy i samotné postavy ("Dosud byl vždy náš osud pracovat zevnitř... Zde máme poprvé neosobní vraždu. Vraždu zvenčí.").

Samozřejmě, nebyla by to Agatha a její Poirot, kdyby celá kniha nebyla prošpikována působivými psychologickými rozbory a úvahami. Každé její vyprávění má svůj specifický a spojující motiv, přičemž zde svůj pohled soustředí na "šílenství", s ním spojené většinové názory ale i jeho skutečnou podstatu. Díky tomu je možné se k jejím knihám vracet, přestože se jedná o detektivky. Agatha je studnicí psychologických postřehů a citátů, jenž jsou trefné a čtivé dodnes.

A nebyla by to také Agatha, nemít celý zločin naprosto brilantně vymyšlený. Mnohé detaily a střípky poskytuje čtenáři napříč celým dějem (přičemž ona psychologie zde hraje podstatnější roli než obvykle), čímž jsem se dokázal chytit a uvažovat správným směrem. Stejně mě pak ale dokázala finálním rozuzlením překvapit, jak celým provedením tak i jeho následným odhalením. A to vše, aniž by mi cokoliv přišlo jako vycucané z prstu či nedávalo smysl.

Svižné, napínavé, pohlcující, působivé, zkrátka excelující v mnoha směrech a celkově brilantní. To nejlepší z Poirota a zároveň v mnoha směrech jiné a fungující. Ať už máte malého Belgičana v oblibě, nebo jste si k němu zatím nedokázali najít cestu právě kvůli již zmíněným "staromódním" prostředím a šablonám, dejte Vraždám podle abecedy šanci. Neměla by zklamat nikoho, kdo má rád mistrně vymyšlené i napsané detektivní příběhy obecně.

Honey0105
Honey0105
28.10.2023 4 z 5

Ach, moje první Agatha. Toto setkání s autorkou jsem oddalovala opravdu dlouho. Vždy mi přistála v ruce jiná kniha. Nakonec jsme se ale vyhecovaly s kamarádkou. Nikdy jsem nebyla fanouškem Hercula, ale jsem velkým milovníkem detektivek. Proto bylo až ostudné nepřečíst nic od královny tohoto žánru. Přímo toto dílko jsem si poté vybrala na doporučení.
Příběh se mi líbil. Na každé stránce se něco dělo a člověka to udrželo v pozoru. Dost mi to ale připomnělo právě staré detektivní seriály, které vždy sledovala babička. Hlavně poslední asi pěti stránkový monolog našeho Poirota. Přesto musím říct, že konec opravdu překvapil. K autorce se určitě někdy vrátím, ale myslím si, že až za pár let. Zatím jsem si jí zařadila do kategorie "čtení na stáří". Tak snad v budoucnu.

20.10.2023 4 z 5

Agáta Christie prostě nezklame, nečekaný zvrat a konec. Napínavé až do konce.

14.10.2023 4 z 5

Dobře se mi četla tato detektivka od Agáty Christie. Ač celý příběh vypadá zdánlivě jednoduše, závěr opravdu překvapí.

HadleysHope
HadleysHope
05.10.2023 5 z 5

Tohle je ještě lepší, než jsem viděl na obrazovce. Přeci jenom psané slovo dává víc prostoru pro určení vraha. Vlasdtně až do konce to není jisté a některé údaje vám dojdou až na tom pomyslném konci. Ale vlastně je to geniálně promyšleno, i když se čtenář zas tak nemusí namáhat. Povedená detektivka.

zuzule787
zuzule787
11.04.2023 5 z 5

Skvěle napsaná detektivka, má první prečtená. Televizní zpracování několika příběhů jsem viděla, ale takhle je to ještě lepší.. Baví mě, že do poslední chvíle člověk netuší, kdo je vrah. Autorka hází návnady, ale pravda je vždy trošku jinde..

andrii24
andrii24
28.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Kdo dráždí, provokuje? Rozprašuje červený jed na shodné počáteční iniciály jmen? Identický fantom. Rafinovaný rakvičkář. Hodně se "rozepisuje." Arbitr Bible Černé. Amen.

mdracek
mdracek
13.02.2023 4 z 5

Agatha Christie je prostě vždycky dobrá volba! Vždycky máte tip kdo je vrah, a nakonec je to celé úplně jinak.

Čmeláček
Čmeláček
29.01.2023 5 z 5

Musel jsem si teď dát oddych od náročnějšího čtení a tak jsem si vybral knihu od Agathy Christie, protože ta mě sedne za všech okolností :). Tahle její detektivka je taky hodně dobrá, takže ode mne dostává pět stars a velké doporučení! :)

jprst
jprst
28.01.2023 5 z 5

Jedna z opravdu povedených autorčiných detektivek. Povedená zápletka, rafinované matení čtenáře ze strany autorky, který je nakonec po Poirotově mistrném a logickém odhalení vraha, je až překvapen tím, že na to sám nepřišel.

kačuleee29
kačuleee29
28.09.2022 4 z 5

Moje druhá Agatha Christie a nutno podotknout, že je to opravdu geniální. Až do konce jsem nevěděla kdo za tím vším stojí :)). Zápletka opravdu promyšlená a dobře zamotaná a nečekaná.

MišusWinner
MišusWinner
23.08.2022 5 z 5

Druhá kniha kterou jsem od autorky četla, první nic moc ale tahle super. Konečné rozuzlení jsem úplně nečekala. Měla jsem trochu jinou představu. Ale o tom to je, když už si myslíte že to víte tak jste na omylu.

Babouš
Babouš
17.07.2022 5 z 5

Jedna z prvních detektivek s tématem sériového vraha. A ten zvrat je geniální dodnes.

mats379
mats379
23.06.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších detektivek od A. CHRISTIE.

NemcovaKN
NemcovaKN
09.06.2022 4 z 5

Už u druhé vraždy mě napadlo, že by zápletka mohla jít tím směrem, ke kterému směřovala. Takže motiv mě tolik nepřekvapil, ale i tak to byla opět skvělá detektivka :-))