VeruFreckles VeruFreckles komentáře u knih

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

O tom, že člověk může zůstat sám sebou i když se z něj stane žijící rocková legenda. O tom, že když věci děláte z čisté lásky, tak to nakonec dobře dopadne.

Dave mi vždycky připadal jako správný chlap, co stojí nohama na zemi a tahle knížka nabitá neuvěřitelnými příběhy z hudebního prostředí to potvrzuje. There goes my hero, He’s ordinary.

11.01.2023 5 z 5

Z popela Z popela Alex Schulman

Z popela se mi četlo trošku těžce. Snad to bylo tou všeobjímající tísní, možná i nezvyklou časovou osou. Vypravěč Benjamin mi ale nakonec velmi přirostl k srdci.

Závěrečný zvrat jsem nečekala a mám docela chuť si knihu přečíst znovu, s vědomím toho, co se stalo. Třeba bych rodinu nesoudila tak přísně…

K páté hvězdě něco chybí, ale zatím nedokážu pojmenovat co. I tak doporučuji k přečtení!

28.10.2022 4 z 5

Osudová léta Osudová léta Marie Lamballe (p)

Mrzí mě to, ale druhý díl byl nudný. Rozplizlé příběhy s očekávaným dějem a nic moc pointami. Další díl mám doma, ale čtení určitě proložím něčím jiným. Škoda. Po prvním dílu jsem čekala víc.

17.09.2022 3 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Klidně to přiznám. Tuhle sérii miluju hlavně kvůli Robin a Cormoranovi. To, co se děje v jejich životech, mě zajímá úplně stejně, jako řešení detektivní linky. V tomto díle jsem si opět přišla na své. Nenudila jsem se ani chvilku a na čtení jsem se vždycky těšila. Jestli může být detektivka tzv. feel good, tak je to pro mě tohle.

Mimichodem, v knihách je linka detektivů stejně důležitá jako vyšetřování už od prvního dílu série. Pokud vám to vadí, tak se prostě nezdržujte a další díly nečtěte.

Nemůžu se dočkat pokračovaní. Doufám, že se v Knize Zlín trošku hecnou a nebude to trvat zase dva roky.

14.08.2022 5 z 5

Květolelo Květolelo Tereza Marianová

Mám ráda, když dětské knihy nejsou jen diblíkovsky roztomilé. Květolelo kombinuje pěkné ilustrace se zvukomalebnými básničkami, které v sobě nesou i pár informací o říši rostlin. Věřím, že si knihu dcera oblíbí.

13.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Souzním s komentářem KLHannah níže. Je rozhodně dobře, že se o tragédii píše a dostává se do širšího povědomí bez nánosu komunistické ideologie. Ale v knize se mi prostě špatně orientovalo. Jako by se autorka nemohla rozhodnout, jestli téma pojednat faktograficky, nebo v rovině osobních příběhů. Skákat z jednoho do druhého mi nevyhovovalo.

SPOILER
V knize je vícekrát zmíněno, že se mezi oběti nesprávně dostali i obyvatelé z jiných obcí, než z Životic. Jakoby tím byla jejich tragédie nějak větší. Vždyť to přece bylo jedno velké zvěrstvo a žádnou z vražd nelze ani trochu pochopit. Aspoň z mého pohledu.

16.06.2022

Rašeliniště Rašeliniště Susanne Jansson

Líbilo se mi téma, prostředí i rozuzlení, ale něco tomu chybělo. Možná by bylo lepší, kdyby se v knize nestřídaly vypravěčky.

04.05.2022 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Čtivá kniha s dobrým námětem. Škoda předvídatelného konce.

27.04.2022 4 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Kniha plná frází a klišé s jediným cílem - vyždímat ze čtenáře emoce. S tak strojenými dialogy jak z Beverly Hills 902 10 to ale jde dost těžko..
Zápletka, střídání vypravěčů a děj soustředěný do jednoho dne činí knihu přitažlivou. Autorčina práce s postavami a jejich charaktery mi ale nevyhovují.
Ušmudlané 3 hvězdy.

16.04.2022 3 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Čtení návykové jako to, o čem autorka píše.
Aktuální téma, které stojí za zamyšlení. Proč se už dnes nesází stromy a neplodí děti, ale už se jen sklízí lajky a plodí storíčka?

Je to první kniha, kterou jsem od autorky četla a nalákala mne na další.

09.04.2022 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Prameny Vltavy se mi četly tak nějak kostrbatě. Až jsem si někdy říkala, jestli mám pokračovat. Ale vytrvat se vyplatilo, takový závěr za to stál!

06.04.2022 4 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Myslím, že jsem už přečetla dost detektivek/ thrillerů a tak se málokdy stane, že bych v rámci žánru našla něco neotřelého. Tohle mě ale bavilo. Čtivé, zábavné, napínavé až do konce. Díky za fajn odpočinkovou knihu!

07.01.2022 5 z 5

Dívka, žena, jiné Dívka, žena, jiné Bernardine Evaristo

Kniha je jiná, důležitá a čtivá. Neobvyklý styl psaní mi sedl. Téma je výletem ze zaprděného českého rybníčku. Bála jsem se patetického moralizování, ale nic takového se nekoná!
Pro dívky, ženy, jiné. Doufám, že si knihu přečte co nejvíce (bílých, privilegovaných) mužů. Když je to dobré pro Baracka, tak to bude dobré i pro vás.

09.12.2020 5 z 5

Barva vraždy Bee Larkhamové Barva vraždy Bee Larkhamové Sarah J. Harris

Knihy s hlavním hrdinou s poruchou auristického spektra by se snad daly přehazovat vidlemi. Barevný svět synestezie i tak přináší něco nového, co v knižním vyprávění dobře funguje a provokuje čtenářovu představivost.

Příběh samotný začal mít spád až v poslední třetině. Začátek byl až zbytečně zdlouhavý. Knihu jsem několikrát odložila, ale jsem ráda, že jsem se prokousala k druhé půlce, kterou jsem si užila.

30.07.2019 3 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Probudím se na Šibuji mě moc bavilo a zvláštním způsobem i pohladilo na duši. Kniha je čtivá, s rozumnou mírou kouzel a propletených dějových linek. Zajímaly mě všechny. K tomu ty hezké ilustrace!

Kvůli konci jsem nad pátou hvězdou váhala. Neplýtvám jimi. Nicméně Jana na Šibuji našla, co hledala a tak tedy vše končí jak má. Vždyť není třeba každou linku doříct do posledního dechu.

Držím Anně Cimě palce a budu ráda za další počiny.

09.07.2019 5 z 5

Feminismus není jen pro holky, ale pro všechny a tak mi vadí, že je kniha názvem zase jenom pro holky/rebelky. Blbost! Tahle kniha je pro všechny- holky, kluky, malé, velké.

Příběhy úspěšných žen rozšiřují obzory- dostanete se k historickým událostem, společenskému kontextu a jsem si jistá, že krátká biografie v hlavě dítěte vyvolá spoustu otázek. A už je jen na rodiči, jestli s dítětem půjde, přiměřeně věku, více do hloubky.

Kromě krásných portrétních ilustrací je společným jmenovatelem příběhů neobyčejná zvídavost a neutuchajíci odhodlání jít si za svým, i když se vám lidi kolem snaží vysvětlit, že na to mít prostě nemůžete! Inspirativní osudy snad v mnohých čtenářích zažehnou plamínky motivace. Těsím se na to, co z nich vzejde!

23.09.2018 4 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Jednoznačně knížka, u které se vyplatí trochu zatnout zuby. Ano, taky se mi na začátku zdál text kostrbatý (těžko říct, jestli je to překladem?) a děj zdlouhavý. Ale vydržte 100 stran a nebudete litovat!
Z hlavní hrdinky, která je na začátku takovou hloupou a nezkušenou Nanynkou, se vyloupne osobnost. Osudy domu a jeho obyvatelů mě pohltily a dramatické události mě nenechávaly chladnou. A k obálce není co dodat!

10.01.2016 5 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Všechny postavy absolutně na ránu! Hvězdičky za čtivost, občasnou ironii a konec! Díky němu to nebyla ztráta času. I když v mém vydání mám i další díl (Každá sedmá vlna), zkusím odolat a nekazit si to. Už tak to bylo jen tak tak.

25.08.2015 3 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Tohle je velká kniha. Počtem stran i obsahem. Stehlík pro mě není odpočinková četba. Je to jedna z těch knih s atmosférou, která se kolem vás rozprostře tak, že i vaše dny v průběhu čtení ubíhají tak nějak v rytmu toho velkého příběhu.
Donna Tartt vytvořila skvělé postavy a umí krásné popisy míst, věcí a hlavně citů. A v průběhu té občasně statiky se jednou větou celý příběh posune do úplně jiných rovin.
Stehlík mě bolel a zůstává se mnou. Tak to s velkými knihami totiž je,

Česky vyjde na konci září a doufám, že se slušným překladem! Jinak se to celé rozpadne a to si Donna Tartt nezaslouží.

25.08.2015 5 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski