Rašeliniště

od:


KoupitKoupit eknihu

Napínavý příběh o smrti a tajemství ukrytém v mokřadech. Rašeliniště je opuštěná krajina s přikrčenými borovicemi, lukami zahalenými v mlze a nepevnou propadající se půdou. Kdysi dávno tu pochovávaly oběti bohům a říká se, že tady lidé beze stopy mizejí ještě dnes. Právě sem přijíždí bioložka Nathalie, aby dokončila pokusy pro svou doktorskou práci o zeminách. Brzy se ale ukáže, že její skutečný cíl je mnohem osobnější. Když se v rašeliništi objeví mrtvé tělo, znamená to děsivý důvod k pátrání v minulosti - jak pro policii, tak pro Nathalii samotnou. Spolu s fotografkou Mayou Lindeovou pronikají vrstvami vzpomínek i rašelinných půd až k šokujícím odhalením dávno ukrytých pravd....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/365443/raseliniste-m2D-365443.jpg 3.788
Orig. název:

Offermossen (2017)

Žánr:
Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (32)

Přidat komentář
ArwenAragorn
včera

Kniha mě vůbec nezaujala. Škoda, námět a prostředí nebyly špatné, ale podle mě to autorka nedokázala dobře "prodat".

Anita8
31.12.2018

Mohla to byt dobra knizka, lebo je to zaujimave prostredie aj namet. Chybalo mi dotiahnutie v niektorych veciach, napr. ak 5 stran citam ako strkaju rurky do raseliniska na roznych miestach a robia vypocty , tak ma aj zaujima co vlastne zistili, to mi chybalo. Rozuzlenie bolo uponahlane, povrchne, akoby narychlo uzavrety koniec, skoda.

konicekbily
24.12.2018

Zajímavý námět, ale protahovaná první polovina, kouzelné prostředí příběhu s pěknou zápletkou - to byla výchozí pozice pro autorku. Mne kniha ale moc nezaujala, i na prvotinu je to průměr.

ivana02
28.11.2018

Detektivní příběh s mlhavou a tajuplnou atmosférou rašeliniště. Zápletka je výborná, ale u mne hlavně zabojoval dokonalý popis přírody, až měl člověk pocit, že sám chodí po dřevěných cestičkách skrz tajemné rašeliniště a občas se bázlivě za sebe ohlédne...

lusila
15.11.2018

Výborne napísaná... každé slovo má svoje miesto, každý dialóg zmysel. Páčilo sa mi prelínanie idylického/opisy prírody/ s temným / samotný príbeh/. Aj bez krvavých scén ma pri čítaní "mrazilo".

Boboking
18.10.2018

Knihou jsem byl nadšen. Čtivá kombinace až hororové duchařiny "bažiny, mokřady" a kriminálního příběhu, který má svou atmosféru a logiku . Prostě za mne "palec nahoru" a s klidem doporučuji .

Lenka.Vílka
08.10.2018

("Birds and butterflies, Rivers and mountains she creates, But you'll never know, The next move she'll make, You can try, But it is useless to ask why, Cannot control her, She goes her own way." ... Mother Earth - Within Temptation)

Premiéra s novou autorkou a její prvotina. Takže přirozené obavy. A moc nepomůže ani to, že jsem v knize našla záložku na straně 34. Buď se čtenář přede mnou dál nedostal nebo to udělal schválně. Aby otestoval mé odhodlání. Škoda, že se to nedozví (jelikož záložka nebyla výjezdka z knihovny, tak neznám jméno). Tak jsem se pustila do čtení.

Kniha to není špatná, musim říct hned na začátku. Děj se mi líbil. Problém je v tom, že "začátek" se táhne, takže je těžké vydržet to. Vadí mi knihy u kterých si na konci řekněte: "Hmm, těch dvěstě stran byla nuda, ale těch posledních padesát za to stálo." Do háje, kdyby kniha měla tisíc stran a prvních dvěstě se táhlo, tak to dám, ale v tomhle případě, to nefunguje. Škoda, jinak to byl dobrý nápad. Snad další knížka autorky bude silnější, popisnější a víc mě vtáhne, protože styl psaní autorky mi sedl. Což byl taky důvod, proč jsem dočetla dál, než k záložce předešlého čtenáře.

A pokud mohu být upřímná. Myslela jsem, že budu číst detektivku, po přečtení anotace. Tou ale kniha není. Během čtení jsem zjistila, že by to mohl být thriller, ale chybělo ono "thrill", které vytváří thriller. Ani psychologický román. Bylo tam od všeho trochu, ale zároveň málo, takže to nestačilo.

Dáma s hrnstjm
14.09.2018

Neměla jsem velká očekávání, ale byla jsem mile překvapena. Není to žádné velké umění, ale příběh je zajímavý, poutavý, vzpomínky na minulost dávkovány tak akorát, děj má spád a postavy nejsou úplně nejhorší. Tedy až na fotografku Maju, ta se mi moc nezdála... Rozuzlení bylo pro mě nečekané a dávalo smysl, úplně si umím představit, že takhle nějak lidé v okolí rašelinišť mohou přemýšlet. A ještě se člověk poučí o mumifikovaných nálezech z močálů severní Evropy.

pastelka53
13.09.2018

Zajímavý námět - rašeliniště + mystika.
Příliš popisů přírody, které mě zbytečně rozptylovali.
Nějak jsem se nemohla začíst.

Marekh
26.08.2018

Kniha se mi moc líbila. Jedná se o první knihu, kterou autorka napsala. Líbilo se mi, že děj se odehrává v prostředí rašeliniště. Knih odehrávající se v tomto prostředí příliš není. Když jsem pročítal knihu, tak se na mne přenesla celková atmosféra tohoto místa, kde je klid, ticho, krásná příroda, kde žije mnoho zvířat, z druhé strany však místo působilo pochmurně, tajuplně. Určitě by se mi líbilo strávit nějaký čas na tomto místě, alespoň pár dnů, kde bych se mohl procházet po okolí a užívat si klidu a přírody. Pochopitelně bych musel dávat velmi dobrý pozor, aby mne rašeliniště nepohltilo..

Líbilo se mi, že autorka v knize vysvětlila různé odborné pojmy, popsala průběh odběru vzorků rašeliny, objasnila, proč je důležitá práce, kterou dělá. Dozvěděl jsem se mnoho nových informací. Kniha byla napínavá, měla skvělou atmosféru, líbily se mi pohledy do minulosti. Zajímavé bylo také povídání o rašeliništích v tom smyslu, co všechno lidé obětovali rašeliništím z různých důvodů. Závěr knihy byl překvapivý a šokující.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Zmizet z každodenního shonu jí připadalo jako očista, jako naplnění absolutní svobody.

Jen tak tam seděla, ponořená do rytmu vlastního dechu. Začalo poprchávat, drobné kapky jí s tichým bubnováním dopadaly na bundu, podobně jako když po ránu prší na stanovou plachtu. Vzduch voněl jehličím. Vlhké holínky měla obalené zežloutlými listy vřesen, které právě začaly opadávat. Vzala několik lístků do ruky a opatrně je promnula v prstech. Pak nasála ostrou kořeněnou vůni a zavřela oči.

Vždycky jsem měl pocit, že život je už od začátku jedno obrovské štěstí. A že všechno, co se děje, ho dělá jen čím dál lepším. A nevím, co bych si se vší tou radostí počal, kdybych ji ze sebe nemohl dostat ven.

I otevření se smutku přináší úlevu. Přestat se mu bránit. Dovolit mu, aby prošel a vybouřil se, nechat se jím změnit a potom ho nechat jít. Pak může člověk pocítit, že je ve skutečnosti silnější než smutek. Že je silnější a větší než všechno, co si myslí a co prožívá.

Pro mě je Bůh určitý druh bezčasé skutečnosti, kterou není možné popsat ani vysvětlit... ani obsáhnout myšlenkou - člověk ho může odhalit jenom sám v sobě a zažít jedině prostřednictvím přímé zkušenosti.

katka.oo
20.08.2018

I mě se kniha líbila a zaujala mě, dobře se četla, námět rašeliniště zajímavý. Já knihu doporučuji.

Monika145
15.08.2018

I přes ne úplně pozitivní recenze a anotaci mě kniha zaujala. Byla relativně krátká,četla se dobře i s ohledem na spád děje. Závěr se zdál ukvapený.

Cachi
14.08.2018

Příběh se mi líbil, když se prokoušete pomalejším a méně povedeným začátkem, tak další část knihy je napínavá a dobře se čte.

jasmína
30.07.2018

Knihu jsem sice přečetla, ale čekala jsem víc....

Acquenta
25.07.2018

No, začátek se i dal...chvílema dost napětí, ale ani to nepomohlo....tak nějak jsem se knížkou prokousala až na konec...

Jára76
18.07.2018

Na knihu jsem byla moc zvědavá, ale pak mne zas tolik nenadchla. Napínavější to bylo akorát ke konci. Jinak se tam v podstatě nic moc nedělo a celkové rozuzlení mně i tak nějak zklamalo. Nicméně jsem jí dočetla do konce a neodložila, ale hodnotím jako slabší průměr.

Danago
03.07.2018

Rašeliniště je krajina s propadající se půdou. Lidé zde beze stopy mizeli od dávné minulosti až do současnosti. Vybírá si rašeliniště své oběti?
Bioložka Nathalie se vrací do místa svého dětství , aby zde rašeliniště zkoumala. V rašeliništi se najde mrtvé tělo, a začíná pátrání, které vede odhalení tajemství ukrytém v mokřadech.
Příběh je trochu tajemný a malinko mystický. Určitě je to originální námět o rašeliništích jsem dosud nic nevěděla. Knížka je hodně rozvláčná a popisná nějakou velkou akci zde nečekejte.

zbožňuju_knihy
20.06.2018

Celkem dobrá, čtivá kniha. Chvílemi jsem moc nevnímala co čtu, hlavně některé popisy na začátku knihy mne nějak nezaujaly a myšlenky se mi chvílemi rozutíkaly úplně jinými směry.
Konec se dal očekávat, celou dobu k němu kniha směřovala.
Dávám 3*, tedy hodnotím jako průměr-špatné to rozhodně nebylo, ale úplná hitparáda rovněž ne.
Jako za prvotinu se ale autorka rozhodně nemá za co stydět a uvidíme, co nám ještě její psaní přinese.

Marcela52
16.06.2018

Velmi dobře napsaný kriminální příběh. Zajímavá psychologie postav, krásné popisy přírody a v ne poslední řadě neobvyklý námět. Autorce se její prvotina rozhodně povedla, takže mohu jen doporučit...

Nixa
13.06.2018

Kniha se mi četla dobře. Od začátku mě příběh bavil a byla jsem zvědavá jak vše nakonec dopadne. Konec byl trochu slabší, já jsem čekala něco jiného, ale i tak se mi kniha líbila.

astra3
08.06.2018

Taková čtivá jednohubka. Mně se líbila.

Boby17
04.06.2018

Dávám tři hvězdy a něco málo navíc. Na začátku se děj rozbíhá poměrně pomalu, s vývojem příběhu se vše mírně dostává do obrátek. Hlavní hrdinka čelí traumatickým zážitkům z dětství a nakonec i rozuzlením vyšetřování dochází vnitřního klidu. Knížka nenadchne, ani neurazí. Takže takový lepší průměr. Překvapivé pro mě bylo, že umělecká fotografka pracuje na částečný úvazek pro státní policii. Nevím, jestli to je ve Švédsku reálně možné, ale u nás asi vůbec ne.

beruska
31.05.2018

Příběh mne velmi zaujal, byl poutavý a napínavý, zajímavé prostředí bažin a mokřin :-) , ale jak zde již někdo napsal, zamrzel mne ten konec... Čekala jsem nějaké zajímavé rozuzlení, ale závěr byl takový prostoduchý, kniha by si zasloužila určitě lepší.... Nebýt tohoto, byla by kniha naprosto skvělá, ale musím jednu hvězdičku bohužel strhnout :-) ... Tak tedy 4* ..... :-)

Erzetka
28.05.2018

Jsem na vážkách - zaujala mě obálka, anotace. Nejsem z těch co odloží knihu nedočtenou, ale u této jsem se do dočtení docela nutila... a ten konec? Jako vážně? Za mě odfláknutý, useknutý, čekala jsem větší odvaz.

loskatos
23.05.2018

Strašně čtivá kniha. Autorku jsem četl poprvé a velmi mile mě překvapila. Snad jediné, co se dá vytknout je ne úplně zvládnutý závěr. Vzhledem k propracovanosti děje a čtenářovým předtuchám by bylo, dle mého, záhodno si s vyústěním trochu víc pohrát. Rád si přečtu další věci.

jaroslav63
21.05.2018

Velmi zajímavý námět, ale ne úplně dobře zpracovaný. Ale asi je potřeba přihlédnout i k tomu, že jde o debut autorky a počkat si na další knihu. Psaní je nejen umění, ale i řemeslo a to se u spisovatelů časem většinou zlepšuje.

knihomolkadorfa
11.05.2018

Námět zajímavý, jen jsem se nějak nemohla začíst. Čekala jsem trochu víc.

Pavlnka
02.05.2018

Mi se kniha líbila. Velmi dobře se čte, jen ten konec mohl být víc rozvedený.

Zrzavá_Tereza
28.04.2018

Tak skvělý námět! Ale tak špatně zpracovaný.. Bavilo mě to, ale mám pocit, že by to šlo daleko líp. Přišlo mi to takové rychle rychle, tohle támhle, konec. Škoda.

Kristy_Beta
20.04.2018

Na mokřady se už nikdy nebudete dívat stejně jako dřív...
Pěkná a napínavá detektivka z krásné země, kterou Švédsko beze sporu je.
Hlavní hrdinka se vrací do míst, kde v dětství prožila tragickou událost. Otec zastřelil její matku a poté sebe. Společně s ostatními postavami příběhu zjišťuje, že nic není tak zřejmé, jak se na první pohled jeví. Nové skutečnosti, další a další těla objevená v rašeliništi, rozplétá záhadu, při které se v mokřadech ztrácejí lidé. Opravdu si své oběti vybírají přízraky? Nebo vraždí někdo jiný...?
Kniha je autorčina prvotina a ode mě si zaslouží palec nahoru :)