VasnivaCtenarka VasnivaCtenarka komentáře u knih

Rivalové Rivalové Vi Keeland

Celý příběh je pro čtenáře zábavný, vášnivý, erotický a má krásný spád. Hluchá místa v knize rozhodně nenajdete. Děj se odvíjí a vy jste svědky, jak si dva lidé k sobě pomaloučku hledají cestičku, jak se jejich city prohlubují, jak se jejich důvěra prohlubuje a jak se zamilovávají. Je to milé a laskavé, i když se v příběhu tu a tam objeví vugarismus, který někdy na místě skutečně je, jindy mi přišel lehce nevhodný. Důležité však je, že to nepohoršuje hlavní hrdiny – ba právě naopak!

Přestože se jedná o celkem jednoduchý příběh, musím uznat, že vymyšlen a promyšlen byl moc hezky a uvěřitelně. To mi udělalo velkou radost, protože to nezpůsobovalo žádné vytržení z děje.

Kniha nám nabízí vyprávění příběhu ve dvou dějových liniích. První dějová linka je z pohledu Sofie a druhá z pohledu Westona. Je však pravdou, že větší část příběhu je nám předkládána z pohledu Sofie. Ale to vůbec ničemu nevadilo. Naopak se domnívám, že ty občasné kapitoly z pohledu Westona byly příjemným zpestřením, protože jsme tak mohli nahlédnout do jeho vnitřního světa.

Velmi oceňuji popis osob i prostředí. Popis byl totiž přesně tak akorát, abyste si hrdiny zamilovali a přitom abyste nezabředávali do zbytečných detailů. Ten akorátní popis hrdinů, situací a prostředí totiž dává prostor vaší fantazii. A to na knihách miluji.

Knize prakticky nemám co vytknout. Byla to příjemná oddechovka, která pobaví i pohladí po duši.

Knihu mohu s klidným svědomím doporučit všem, kteří mají chuť na něco jednoduššího, milého, laskavého, vášnivého a také romantického.

20.11.2022 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Anderse de la Motteho mám moc ráda. Získal si mě sérií Roční období, proto, když jsem spatřila tuto knihu, jsem věděla, že ji musím mít. Odnáším si z ní však smíšené pocity, o kterých jsem se více rozepsala ve své recenzi.
Jen z úcty k autorovi samotnému dávám knize 4 hvězdičky.

04.09.2022 4 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Autorka Colleen Hoover se velmi často ve svých příbězích dotýká opravdu citlivých témat a v tomto příběhu tomu není jinak. Závěr této (audio)knihy byl velmi emotivní, jak už jsme u Colleen zvyklí. Začátek mi však oproti tomu přišel poněkud táhlý a stále se dokola opakující. V jedné chvíli jsem se při poslechu dokonce sama sebe ptala, co se to s tou Colleen stalo?! Ale vydržela jsem a od cca druhé poloviny asi (nevím přesně, protože jsem poslouchala a poslouchala a poslouchala) se to začalo rozjíždět a vygradovalo to tak, že byl až zázrak, jak se se všemi události hrdinové popasovali, protože stát se to všechno mé maličkosti, skončím na psychiatrii.

A co musím ocenit úplně maximálně u této audioknihy, je hlas Veroniky Khek Kubařové!

04.09.2022 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Audiobook: Velice příjemný poslech. Napínavý. :) Rozhodně můžu doporučit. :)

06.05.2022 4 z 5

Pekárna s vůní skořice Pekárna s vůní skořice Ruth Kvarnström-Jones

První díl knižní série Pekárna s vůní skořice nese stejný název, jako série samotná. Autorce Ruth Kvarnström-Jonesové se podařilo napsat milý romantický příběh, který vás přenese nejen do malebného prostředí Halleholmu, ve kterém poznáte část jeho obyvatel a sílu jejich přátelství, ale také do pekárny, ve které vůni skořice ucítíte při čtení opravdu ve svém nose. Je to kouzelný příběh lásky, nenávisti, ale také přátelství, pocitu štěstí i neštěstí.

Musím uznat, že první příběh Ruth Kvarnstöm-Jonesové se ji opravdu velmi povedl. Dokázal vás naprosto vtáhnout do děje a prožívat emoce se všemi hrdiny. Lovisu a její laskavost, tvrdohlavost a umíněnost budete milovat stejně, jako budete nenávidět toho zatraceného Reubena, který je vůči všem povýšený a arogantní. Přestože byl Axel důležitou součástí knihy, měla jsem dojem, jako by byl ve stínu Lovisy a Reubena. Osobně bych ocenila, kdyby měl v příběhu více prostoru a mohla tak ještě více vyplout na povrch jeho laskavost v kontrastu s nepřátelskou povahou Reubena.

Děj knihy mi přišel celkem dobře promyšlený, i když docela předvídatelný, ale to mi vůbec nekazilo dojem ze čtení. Naopak jsem se těšila z toho čekání na potvrzení či vyvrácení mých předzvěstí.

Celý příběh byl rozdělen do 87 krátkých kapitol a tempo bylo velmi zdařilé. V knize jsem nenašla žádná hluchá místa, která by mne při čtení jakkoliv obtěžovala.

Popis jak osob tak i prostředí byl tak věrohodný, že ve vás vzbudil jak emoce vůči hlavním postavám, tak vám bylo umožněno nasát atmosféru Halleholmu i pekárny. Zkrátka vás ta atmosféra úplně pohltila.

Za mne to byl skvělý debutový příběh, který se Ruth Kvarnström-Jonesové opravdu povedl a myslím, že by se tato kniha mohla líbit i vám.

Určitě stojí za přečtení, pokud toužíte po oddechové knížce a příjemné atmosféře, která ve vás bude evokovat chuť sladkého pečiva s kávou. Na druhý díl se už opravdu moc těším…. brzy na něj přijde řada.

24.02.2022 4 z 5

Návrat Návrat Nicholas Sparks

Autor Nicolas Sparks je v knižním světě známý a všichni máme rádi jeho dojemné příběhy. I tenhle se vám bude nejspíše líbit, i když musím přiznat, že jsem od něj četla už dojemnější knihy. Ale i tak to bylo příjemné.

První půlka knihy mi přišla poněkud táhlá, ale úderem druhé půlky mě děj vtáhnul a už jsem ho zhltla raz dva.

Já osobně jsem si však po dobu čtení nevytvořila k žádnému z hrdinů nějaký bližší vztah. To mi trošku při čtení scházelo, protože v jiných jeho knihách jsem si hrdiny vždy zamilovala.

Přesto to byla příjemná kniha, ale vzhledem k tomu, že znám od autora i lepší “kousky”, ubírám jednu hvězdičku.

I tak však knihu mohu jen a jen doporučit.

05.01.2022 4 z 5

Smysluplná vražda Smysluplná vražda Agatha Christie

HODNOCENÍ AUDIOKNIHY:
Díky audioknize Smysluplná vražda tak máte i vy možnost přenést se do anglického sídla a okusit pravé anglické počasí a britský životní styl.

Jak už u Agathy bývá zvykem, její detektivky jsou vždy důkladně promyšlené a vy si minimálně první polovinu příběhu lámete vždy hlavu, kdo je vrahem. Pak si obvykle někoho vytipujete a druhou polovinu čekáte, jestli se vám tip potvrdí.

Ne jinak tomu bylo i v tomto příběhu. Agatha Christie nás však dokáže mnohdy překvapit.

Příběhem nás provází Otakar Brousek mladší a Růžena Merunková. Díky jejich hlasům při poslechu postavy celého příběhu krásně ožívají. Hlas pana Brouska je tak sametový! A při poslechu paní Merunkové máte pocit, že vám slečna Marplová stojí hned za zády. Jejich hlasy se krásně doplňovaly a vždy do poslechu přinesly novou energii a oživení.

Celý poslech tohoto příběhu vám zpříjemní 6 hodin a 40 minut. Je to dokonalý poslech na klidné deštivé odpoledne, kdy se pohodlně usadíte s dobrou kávou nebo čajem, nějakým zobáním, zavřete oči a budete jen tak vnímat jejich hlasy.

Přestože jsem si poslouchání této audioknihy užila, musím napsat jednu negativní věc, která mi poslech trošičku komplikovala. A sice větší počet postav. Po celou dobu poslechu jsem měla trošku problém se v postavách orientovat.

Protože já se lépe soustředím na psaný text, tak se snažím volit spíše jednodušší audioknihy. Agatha Christie byla na mě trošku velké sousto. Ale i tak to bylo skvělé a pokud vám nedělá problém se na poslech soustředit, pak vám tuto příjemnou detektivku v podání Otakara Brouska a Růženy Merunkové opravdu vřele doporučuji.

03.05.2021 4 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

I v této knize se ukrývá krásný, citlivý a poměrně do detailu promyšlený příběh, který chytne za srdce. Budete soucítit se všemi hrdiny a všechny budete milovat. Budete rozumět Morgan, proč je na Claru tak zlá, budete chápat Claru, proč je na Morgan tak zlá, budete rozumět Jonahovi, protože to taky nemá lehké. Příběhy Colleen jsou kouzelné proto, že všichni hrdinové jsou psychologicky velmi dobře propracovaní a i když se vám mnohdy nelíbí, jak se chovají, přesto jim rozumíte a přistupujete k nim s jistou shovívavostí a s pochopením.

Musím přiznat, že ten úplný začátek knihy mne zase tak nezaujal, ale hned po první kapitole, možná druhé, jsem už nebyla schopna knihu odložit. Děj vás naprosto vtáhne a pohltí. Svět přestane existovat. Vy jste ve světě Morgan a Clary a chcete jim tak moc pomoci překonat to těžké období! Chcete vědět víc a víc. Chcete být už na konci a vědět, jak to všechno dopadne.

Stejně dobře, jako umí autorka Colleen vykreslit postavy, stejně tak dobře nám podává vykreslený i děj samotný. Hluchá místa tam nenajdete snad žádná a tempo je natolik příjemné, že máte dostatek času vše s hrdiny prožívat a přitom se nenudit.

Ještě bych ráda zmínila, že kniha je rozdělena do 38 kapitol, kdy jedna kapitola je vyprávěna z pohledu Morgan a další je zase vyprávěna z pohledu její dcery. Právě to nám umožňuje tak dobře porozumět oběma.

Zápory jsem v knize žádné nenašla. Možná jeden malilinký – a sice neobjasněné dopisy. Ale jinak dávám Colleen jako vždy nejlepší možné hodnocení.

Knihu jednoznačně doporučuji. Bez mrknutí oka si ji přečtěte. Nebudete litovat! Skvělý kousek!

19.03.2021 5 z 5

Chlapec z lesů Chlapec z lesů Harlan Coben

U Harlana Cobena vždy oceňuji nejen jeho čtivý styl psaní, který je skutečně obdivuhodný, ale také promyšlenost dějů všech jeho knih. Ale to fanoušci Harlana Cobena, mezi které se počítám i já, už prostě očekáváme a víme, že nám to Harlan vždy dopřeje. Proto také saháme po jeho knihách. Protože víme, že nikdy nešlápneme vedle. Harlan, to je prostě jistota dobře stráveného času s knihou.

Tempo knihy bylo výborné. Tady není zase nic, co bych mohla vytknout. Napětí jsem zase tak moc při čtení necítila, ale zvědavost byla. Chtěla jsem vědět, kdo za tím vším stojí a jak to dopadne.

Za co musím Harlana opravdu moc a moc pochválit je popis osob. To se mu opravdu povedlo naprosto skvostně. Všem postavám vdechl tak opravdové charaktery, že si ke všem postavám vytvoříte vztah. Některé postavy budete mít rádi, jiné budete opravdu nesnášet. A to je vždy znakem dobré knihy.

Pokud bych měla zmínit nějaké zápory, pak jeden bych přece jen našla. A sice, že v celém příběhu nebyla objasněna minulost Wilda. To mě trošku mrzelo, protože Wilda jsem si zamilovala a tohle mi v příběhu opravdu chybělo.

Přesto však můžu knihu opravdu doporučit. Myslím, že si čtení užijete. Tato knižní novinka uspokojí milovníky klasických detektivek. Budete se společně s Wildem pídit po zločincích a budete doufat, aby ztracené děti byly nalezeny zdravé.

20.10.2020 4 z 5

Skleněný oceán Skleněný oceán Lauren Willig

Pokud budete mít někdy náladu na historický román, ve kterém najdete úplně všechno, co můžete od historického románu očekávat, tak je Skleněný oceán skvělá volba.

Skleněný oceán v sobě ukrývá sice smyšlený příběh, ale odehrávající se na pozadí skutečné události, která se zapsala do historie dějin. Luxusní zaoceánský parník Lusitania nabízí skvělé prostředí nejen pro silnou lásku, ale také pro tragédii a špionážní zápletku.

Lauren Willig, Karen White a Beatriz Williams daly hlavy dohromady a společně vytvořily velmi čtivý, poutavý a uvěřitelný příběh, od kterého se nebudete chtít odtrhnout.

Kniha se četla velmi, velmi dobře. Je úžasné, jak se dokázaly tři autorky sladit natolik, že nikde nic nedrhlo a vše na sebe krásně navazovalo. Při čtení si vůbec neuvědomujete, že by knihu nenapsal jeden autor. Stejně tak musím autorkám pochválit dokonalý popis nejen všech hlavních hrdinů, ale také všech osob, které příběhy hlavních postav dokonale dokreslily. Všechny postavy měly tak jasné charakterové rysy, že zatímco některé postavy vám byly sympatické od samotného začátku, jiné postavy byste nejraději hodili přes palubu.

Autorkám musím také pochválit samotné propracování děje. A také popis prostředí a doby, ve které se dějová linka z roku 1915 odehrávala. Při čtení jste se i vy ocitly na palubě lodi a užívali si s místní smetánkou.

Kapitoly v knize nebyly nijak zvlášť dlouhé. Každá kapitola nám popisovala příběh z pohledu jiného hrdiny. Vše na sebe dokonale navazovalo a dějové linky se krásně prolínaly.

Ať přemýšlím sebevíc, nenašla jsem na knize žádné zápory. Je vidět, že si autorky daly s příběhem skutečně tu práci, aby vše dotáhly k naprosté dokonalosti, aby byli čtenáři spokojení.

Knihu mohu opravdu jen a jen doporučit. Bylo to příjemné čtení. Máte-li rádi historické romány, určitě neváhejte. Myslím, že nebudete litovat.

22.09.2020 5 z 5

Pravá matka Pravá matka Shalini Boland

Shalini Boland musím pochválit za čtivý thriller. K hlavní hrdince si nejspíše vytvoříte vztah a budete ji mít rádi. O řadě dalších osob z příběhu už tohle říct nemůžu. Respektive vztah k ním mít budete, ale budou vám nejspíše protivní a budete si říkat, jak je možné, že jim Tess nedala minimálně jednu ránu pěstí. Charaktery postav v této knize mi tedy přišly vykreslené celkem dobře.

Pokud budu hodnotit příběh jako takový, musím napsat, že zde mám smíšené pocity. Promyšlenost zápletky mi přišla poměrně dobrá a snad i trošku originální, ale celkový děj…. z toho mám rozporuplné pocity. Více méně se děj táhnul celkem pomalu. Hlavní hrdinka řešila stále novináře, práci, svého bývalého manžela a zase novináře, práci a svého bývalého manžela. A pak najednou došlo ke zvratu, všechno se vysvětlilo a byl konec.

Kapitoly v knize nebyly nikterak dlouhé, ale to i z toho důvodu, že kniha samotná také nebyla příliš tlustá. Jednalo se o takovou jednohubku na jedno odpoledne. Možná na dvě.

Já jsem od knihy nečekala nic a dostala jsem průměrný, ale čtivý příběh, který si zapíšu do seznamu přečtených knih a na který za měsíc zapomenu.

Proto dávám knize průměrné hodnocení. Čtivost se tomu nedá upřít stejně jako fakt, že vás autorka hezky vtáhne do příběhu a vy se chcete knihou pročíst až do samotného konce. Jen se domnívám, že by v knize mohlo být více zvratů.

Knihu vám můžu klidně doporučit, nebylo to špatné. Ale já jsem už asi docela náročný čtenář a skutečně tuto knihu vnímám s porovnáním s jinými thrillery krapet průměrně. Necítila jsem žádné napětí. Nic mrazivého. Prostě jen příběh… který se četl dobře.

26.08.2020 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Můžu vám říct, že místy budete cítit napětí a příjemné nepříjemno.
Příběh je vymyšlený moc hezky. Musím uznat, že se to autorce skutečně povedlo. Četlo se to opravdu skvěle a ať už se u knihy budete bát, nebo vám bude připadat přestřelená a nereálná, tak jak tak budete chtít knihu dočíst do konce, protože budete s napětím očekávat, jak to všechno dopadne. Budete chtít vědět, co všechno se Addy ještě přihodí a jak se s tím, holka naše, popere.
Skvělé je, že si ke všem postavám vytvoříte nějaký vztah.
Psané slovo v této knize je velmi jednoduché, ale všechno krásně popisující. Při čtení se nebudete ani jeden odstavec nudit. Popisy osob, věcí, domu, okolí domu – to se autorce opravdu moc hezky povedlo. Takže máte-li trošku potrénovanou fantazii, bude se vám v hlavě celý příběh odehrávat jako jeden film.
Tempo knihy bylo moc příjemné. Nebylo to ani pomalé, ani příliš urychlené. Vše se odehrávalo tak, jak se to v dané chvíli odehrávat mělo, abyste si mohli příběh opravdu užít naplno. Autorka vám dávala dostatek prostoru právě pro ty strašidelné pocity.
Kniha byla rozdělená do několika kapitol, které na sebe krásně navazovaly. Kapitoly nebyly nijak přehnaně dlouhé, takže jste měli celou dobu pocit, že čtete docela rychle. Prostě to odsejpalo raz dva.
Přestože se mi kniha opravdu líbila a můžu ji všem doporučit, musím za sebe napsat, že v jisté chvíli mi děj přišel už tak moc nereálný, že se tím vytratilo to napětí. Z tohoto důvodu jsem já necítila při čtení pocit strachu, ale spíše pobavení.
Jen se domnívám, že kdyby autorka zůstala u klasické duchařiny, nejspíše by mne dokázala více udržet v napětí a možná mi vyvolat i husí kůži na těle. Ale jak říkám, i tak to je perfektní kniha, kterou můžu doporučit.

Čte se to dobře, je to chytlavé, má to atmosféru, postavy jsou perfektně vykreslené a popsané, děj je skvěle promyšlený – prostě výborná kniha.

18.06.2020 4 z 5

Půvab pomsty Půvab pomsty Victoria Helen Stone

Celou dobu, v průběhu čtení, jsem si přála, aby ten ubohý Steven trpěl. Trpěl jako kůň. Musím přiznat, že jeho charakter autorka vykreslila tak dokonale, že jsem ho opravdu nesnášela. A téměř každá jeho věta, která v knize zazněla, ve mne způsobila silnou touhu dotyčnému dát pravý hák. A pak i levý, a pak i kopanec do… však víte.

Celý příběh nám byl podáván z pohledu Jane. Jako by k nám celou dobu promlouvala a dávala nám tím jasně najevo, co si něm myslí. Tady musím spisovatelku pochválit. To se jí skutečně moc povedlo. Jenomže tenhle způsob vyprávění má jednu nevýhodu – mnoho filozofických odstavců a málo přímé řeči. Pokud se čtenář nerad “topí” v mysli hrdiny, může to maličko kazit požitek z četby.

Čekala jsem celou dobu na nějakou velkou akci. Na něco ohromného, co ho naprosto zničí. Čekala jsem, jak bude chtít Steven páchat sebevraždy, nebo jak bude někde zahrabaný v lese… jak bude prosit o odpuštění a bude oplakávat své činy. Čekala jsem jak si budou tváří v tvář hledět do očí a on bude prosit o smilování. Čekala jsem stupňující se napětí, vyvrcholení děje. Ale ničeho takového jsem se v knize nedočkala.

Čekala jsem něco promyšlenějšího. Celou dobu čtete příběh, který má vyústit v nějakou velkou pomstu, ale já jsem měla dojem, jako by ta pomsta utekla moc rychle. Jako by o ni byla pouze zmínka.

Z tohoto důvodu si já odnáším pouze průměrný pocit z knihy. Ale znáte to - sto lidí, sto chutí. Na mém názoru vlastně zase tak nesejde. Je to jen jeden názor z mnoha.... tak ať se kniha dobře čte :)

12.04.2020 3 z 5

Dům v plamenech Dům v plamenech Bonnie Kistler

Bohaté zkušenosti spisovatelky ze světa soudů a právního systému dodaly knize šmrnc a zajímavost. Kniha však není pouze o právních kličkách. Je o rodinném příběhu, který hluboce zasáhne všechny členy rodiny. Je o lásce, smrti, ztrátě, smutku a odpuštění. To všechno v knize najdete – a to je již solidní základ pro dobrou knihu, nemyslíte? Kniha se četla velmi dobře. Děj mel spád. Je to zase trošku jiná kniha než klasická detektivka či thriller.

18.01.2020 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Zpočátku mi dělalo problém se do knihy začíst. Teprve až v druhé půlce, kdy do sebe začalo všechno zapadat, se mi začala kniha líbit. Teď můžu říct, že to není špatná kniha - jen to chce se jí trošku prokousat :)

20.11.2019 3 z 5

Pán hory Pán hory Anders de la Motte

Nebylo to vůbec špatné, ačkoliv musím přiznat, že série Roční období od autora se mi líbila asi o chlup více. Ale i tak to bylo příjemné čtení :)

19.04.2024 4 z 5

Jeden z nás: Příběh o Norsku Jeden z nás: Příběh o Norsku Åsne Seierstad

(SPOILER) HODNOTÍM AUDIOKNIHU:
Audiokniha Jeden z nás vysvětluje velice detailně vše, co s útokem Anderse Breivika souviselo. Odkrývá nám velice detailně jeho dětství, vztahy v rodině, následné dospívání a “dozrání k samotnému útoku. Dostaneme se také k psychologickému posudku, ve kterém se odborníci vyjadřují k jeho dětství a vztahu s jeho matkou, který nebyl zrovna růžový a podepsal se na jeho osobnosti a vnímání světa.

Audiokniha však poukazuje nejen na život samotného Breivika, ale také na životní osudy několika účastníků letního tábora mládežnické organizace, na které byl útok spáchán.

Autorka Åsne Seierstad tak představuje událost z různých úhlů pohledů a detailně nás seznamuje se vším, co s tímto incidentem souviselo. Tento příběh je napsán tak detailně a precizně, že mi nezbývá nic jiného, než před autorkou smeknout klobouk, protože z poslechu je jasně patrné, že rešerším musela věnovat opravdu velké množství času, aby byla schopna čtenářům/posluchačům předložit takto detailně zpracovaný příběh.

Nebudu lhát, chvílemi se audiokniha poslouchala těžce. Audiokniha odkrývá politickou situaci v Norsku a občas tam té politiky bylo na mne moc, ale pro pochopení všech souvislostí byly i zmínky o politice nezbytné. Detailní popis útoku na ostrově Utøya se poslouchal také těžce, protože díky skvělé interpretaci Barbory Goldmannové jste se ocitli schovaní někde za stromem na ostrově a přihlíželi jste hrůzám, které se tam děly. Bylo to tak věrohodné! Tak bolestné! Åsne Seierstad zmapovala snad každý Breivikův krok. Už dlouho, velmi dlouho, jsem neposlouchala tak detailní popis událostí.

Poslech je tak tedy trošku reportáží, trošku thrillerem, trošku biografií a trošku true crime.

I když to místy byl náročný poslech, musím audioknihu hodnotit velmi, velmi pozitivně. Na 16 hodin a 8 minut se tak ocitnete v Norsku a necháte na sebe působit celý Breivikův příběh.

Za zmínku také ještě stojí, že audiokniha Jeden z nás je jedním z dílů audioknižní série Prokletí novináři a pokud budou i ostatní díly na takové úrovni jako příběh Jeden z nás, pak se máme na co těšit. Já si na svůj seznam připisuji i další díly: Země nomádů, Knihkupec z Kábulu a Dvě sestry.

Za umožnění poslechu děkuji Audiotéce a s naprosto klidným svědomím vám tento příběh mohu doporučit. Ba dokonce si myslím, že by jej měli slyšet všichni, protože se stal tak trošku součástí náš všech, kteří si Andersův útok pamatujeme.

13.02.2024 5 z 5

Rodinná dovolená Rodinná dovolená Shalini Boland

Tato recenze bude asi krutá, ale narovinu musím napsat, že první polovina příběhu byla celkem nudná a přestože ve druhé polovině nám autorka připravila nějaký zvrat, tak napětí, které od thrilleru většinou očekáváme, tam nebylo ani náznakem.

Za sebe musím napsat, že takhle slabý thriller jsem nečetla už opravdu dlouho. Hodně dlouho.

Vztah k postavám jsem si nevytvořila žádný. Manželský pár Niall a Beth mi pil krev. Beth měla ze svého manžela strach a nebyla schopna se mu postavit, Niall byl vcelku nesympatický a druhý manželský pár si mne také nezískal.

Ať se snažím přijít na něco pozitivního, co bych mohla na příběhu vyzdvihnout, nenapadá mne vůbec nic.

Snad už v tom neštěstí bylo jediným plusem to, že styl psaní, který autorka použila, byl velmi jednoduchý a strohý, takže to “odsejpalo a netáhlo se to moc dlouho. Ale ani to nemyslím ve skutečnosti jako lichotku. Knihu jsem měla přečtenou za dva večery.

Je mi to líto, ale ne, tuhle knihu vám asi doporučit tentokrát nemohu. I když nenáročným čtenářům se možná líbit bude, já se do této kategorie již nehlásím a od thrilleru očekávám skutečně více. Mnohem více!

20.01.2024 2 z 5

Pro rodinu vše Pro rodinu vše Phoebe Morgan

Postupně rozplétáme rodinné vztahy, odhalujeme aférky, ale i tíživé životní okamžiky. Na 312 stranách nám Phoebe Morgan předestírá thriller plný zvratů až do poslední stránky včetně.

Děj se odehrává ve dvou časových linkách část vedoucí k osudné nocí vraždy nám líčí sama Caroline, dny následující po vraždě většinou Siobhan. Kapitol má kniha celkem 56 a vždy jednu kapitolu vypráví jedna postava.

Docela zvláštní mi přišla forma, kterou autorka zvolila. Většinu příběhu sice vypráví Siobhan a Caroline, ale přidává se i vyšetřující detektiv, díky čemuž nakouknete do vyšetřování. Nicméně v závěru knihy dostávají prostor k vyprávění další postavy. Vždy ty, které zrovna prožívají či utvářejí dějové zvraty. (Kapitoly z pohledu detektivů jsou jediné psané v er-formě) Zvraty tak můžeme číst a prožívat z první ruky a díky této formě dostaneme odpovědi na všechny otázky. A to včetně vnitřních pocitů aktuálního vypravěče. Při čtení mi ale trochu vadilo to odosobnění, přeskakování mezi postavami, výběr jen některých z nich a naopak zcela vypuštění postav v průběhu příběhu.

Pokud už máte přečteno pár rodinných thrillerů, tak víte, co čekat. I zde máte jen málo postav a musíte zpochybňovat každou z nich. Ani rodiče dítěte nemůžete automaticky vyloučit z únosu. Budete promýšlet nejrůznější možnosti. Ale hlavně budete mít obrovskou potřebu knihu dočíst. Budete potřebovat vědět, co se stalo a proč. Už dlouho jsem neměla tohle knihomolské svrbění a potřebu otáčet stránky, co nejrychleji.

Název knihy mě v posledních kapitolách dost pronásledoval. Ať jsem příběh sledovala z úhlu pohledu kterékoli z hlavních postav, měla jsem pocit, že i zde to lze použít. Bylo to docela mrazivé. Na několika úrovních totiž lze říci, že právě tato skutečnost přivedla všechny postavy do jejich noční můry.

Kniha je napsaná opravdu čtivě a příběh graduje do posledních stránek. A to opravdu myslím doslovně. Morgan mě překvapila propracovaným detektivním thrillerem, který řadím mezi Manželé odvedle či Za zavřenými dveřmi.

12.07.2023 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

RECENZE AUDIOKNIHY:

Od Julie jsem četla či poslouchala již několik dílů a Chata ve Švýcarsku se nese na stejné vlně jako její ostatní knihy. Absolutně ničím nepřekvapí, absolutně ničím nezklame prostě stále stejná romantická záležitost, jen tentokrát lokalizovaná do Švýcarska. Dokonce si musím přiznat, že mě to tentokrát snad až lehce nudilo. Popis dobrot mi přišel tentokrát příliš detailní a zdlouhavý a zápletka (pokud se tak tomu dá říci) mi přišla plytká a nevýrazná.

Poslech mě bavil jen zpočátku, když Mína ještě v Anglii prožívala těžké chvíle, když se její originální žádost o ruku minula účinkem to měl děj ještě úsměvný spád, ale jakmile si odjela odpočinou do Švýcarska, tak rázem děj, alespoň podle mne, začal upadat do jakési letargie.

Možná však za mé negativní pocity také může Veronika Lazorčáková, která sice předvedla svou obvyklou úroveň interpretace, ale která mi však tentokrát přišla unylá a bez energie. Dokonce jsem tentokrát u poslechu párkrát usnula. No zkrátka mi to nesedlo a myslím, že za to mohl jak přednes, tak i děj samotný, který mi přišel bez pořádných a zajímavých zvratů.

Je mi líto, ale tuhle audioknihu tentokrát nemůžu vychválit do nebes a ani ji nemohu přidat do seznamu mých TOP audioknih.

19.06.2023 2 z 5