VasnivaCtenarka VasnivaCtenarka komentáře u knih

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Milovníci Shari Lapeny mne budou asi nenávidět, ale za mne to byla typická Lapenovská průměrnost.
Pohrávání si se čtenářem nemůžu Shari upřít. Nepříliš šťastná rodina by mohla být opravdu skvělým kandidátem na úžasnou knihu, kdyby si Shari uměla více pohrát s propracovaností příběhu a s popisem. U každé její knihy mám dojem, že je vše příliš stručné, příliš jednoduché. Shari umí vymyslet krásnou zápletku ála Agatha Christie, ale v každé její knize, a u Nepříliš šťastné rodiny to nebylo jinak, mi chybí barvitější popis událostí, osob, charakterů atp.

03.08.2022 3 z 5

Volající Volající Jonathan Dylan Barker

Musím přiznat, že tempo knihy bylo výborné. Už od první stránky vás autor svým stylem vtáhl do příběhu a nepustil. Dále musím přiznat, že mě o chlup více bavila první půlka knihy, kdy nás ještě autor nechal tápat nad tím, co je Bernie zač. V polovině příběhu vše autor objasnil a začala teprve ta pořádná “honička” za Berniem.

Kapitoly byly celkem krátké, takže člověk měl pocit, že to hezky “odsejpá”. A co miluji u Barkera je to, jak ty kapitoly zakončí. Vždy tak, že máte potřebu číst dál… Vždycky je zakončí způsobem, který vám na vteřinku vyrazí dech a zůstane prázdnota – prostor pro myšlenku, šok… a to je to, co vás donutí okamžitě začít číst další kapitolu, abyste si své myšlenky potvrdili nebo vyvrátili.

J. D. Barker je mistrem v popisu prostředí a událostí. Všechno umí popsat tak dokonale, že se vám při čtení odehrává v mysli a před očima film. Tohle mám na jeho knihách moc ráda. Nejenže vás vtáhne do děje hned od prvního odstavce, on si k tomu všemu pohrává s vaší představivostí.

Popis charakterů osob se Barkerovi taky vydařil. Jordan je…. prostě Jordan. Drsná žena, kariéristka, která udělá pro svůj úspěch snad cokoliv. Je to žena, která je citlivá, avšak aby uspěla, musí jít někdy city stranou. A Bernie? Nešťastník, který má potřebu pomsty. Oběma budete dokonale rozumět. I když je Bernie vyšinutý a bezcitný, tak víte, že ve skutečnosti je jen extrémně zraněný…a pomstychtivý. A své pomstě chce dostát za každou cenu.

J. D. Barker je zkrátka výborný autor a i když tahle kniha nedosahuje stejné úrovně jakou mají knihy ze série Sam Porter, rozhodně vám tuto knihu mohu doporučit. Budete velmi mile překvapeni.

13.07.2022 5 z 5

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

(SPOILER) Jestli to řekneš… z pera Gregga Olsena je kniha napsaná dle skutečné události a poukazuje na život tří dcer Michell Knotek, které byly systematicky a bezcitně týrané. Stejně tak byly skvědky toho, jak jejich matka utýrala k smrti další dvě osoby a zabila jejich bratrance.

Příběh poukazuje na děsivost choré mysli a snadnou zamanipulovatelsnost lidí, jež se staly obětí Shelly. Je to krutý, hrůzný a pravdivý příběh, při kterém budete nevěřícně kroutit hlavou nad zaslepeností okolí, na mlčenlivostí obětí a nad krutostí Shelly. Je to příběh, který se vám vryje pod kůži. Je to děsivě fascinující, když máte příležitost nahlédnout do rodiny s takto narušenou osobností.

Gregg Olsen při psaní své knihy čerpá z policejních záznamů a rovněž také z rozhovorů tří dcer Michell Knotekové a jejího manžela Davea, který se podílel na likvidaci těl a vraždě jejího synovce. Díky otevřeným rozhovorům a záznamům z výslechu tak dostáváme realistický záznam všeho, čím si musela Nikki, Sami a Tori projít v průběhu svého dětství a dospívání. Jejich dětství nebylo ani trošku příjemné. Bylo plné strachu, bolesti a ponížení, přestože jsou z těchto dětí dnes již dospělé ženy, které při slově “maminka” trnou hrůzou a vybavují se jim děsivé vzpomínky.

Máte-li rádi příběhy plné násilí, pak je toto ideální kniha pro vás. Při vědomí, že se to skutečně stalo, že to není smyšlený příběh, kterých je všude okolo spousty, nabývá kniha zcela jiných rozměrů. Kam se hrabou ty smyšlené horory, kdy se nás autor snaží šokovat svou krutostí! To, co provedla Shelly, je zkrátka nevymyslitelné. Chorá mysl je chorá mysl.

Velkým kladem této knihy pro mě bylo naprosto přímá a bez jakýchkoliv obalů vykreslená hrůzost toho, čím si musely dcery a oběti projít. Předem upozorňuji, že slabším povahám s vyvinutou představivostí nemusí kniha dělat dobře. Vše je prostě prezentováno tak, jak se to dělo.

V každé knize hodnotím promyšlenost děje. Tady asi není co hodnotit. Prostě sám život tuto promyšlenost vytvořil, autor ji jen čtivě přenesl na papír.

Tempo knihy bylo celkem příjemné, přesto jsem si párkrát v průběhu čtení říkala, že je to pořád dokola a dokola. V jeden moment jsem si dokonce říkala, že už by to chtělo ten příběh nějak posunout. Což se zakrátko naštěstí stalo. Abych byla upřímná, zde si nejsem jistá, jestli kvůli tomu neubrat knize jednu hvězdičku. Ale pokud je to záznam reality – pak to prostě nešlo urychlit. Prostě se to tak stalo – ať se to čtenáři líbí nebo ne.

Kniha byla rozdělená do 7 částí a 85 kapitol. Stejně tak kniha byla doplněná o prolog, epilog, doslov a poděkování. Jsem velmi ráda, že v knize také bylo dáno slovo forenzní psycholožce, která nám přiblížila to, s čím se oběti a děti sériových vrahů musí potýkat i poté, co jsou z tohoto kolotoče venku.

Přemýšlím, komu bych knihu doporučila. Možná všem, které zajímají reálné životy. Možná i těm, kteří se vyžívají v hororech a thrillerech. Pokud jste však ten typ lidí, který nesnese číst o ubližování na dětech, pak vám doporučuji se knize vyhnout. Pro někoho to může být skutečně silné kafe…

03.07.2022 5 z 5

Černá smrt Černá smrt Franck Thilliez

TOHLE SI PROSTĚ MUSÍTE PŘEČÍST! FAKT MUSÍTE! OPRAVDU MUSÍTE!

Franck Thilliez je mistrem ve svém oboru. Je to autor, který píše tak skvělé knihy, že pokud milujete napětí a perfektně propracované detektivky/thrillery, tak prostě musíte.

Znám jen velmi málo autorů, o kterých bych řekla, že píšou tak úžasně. Ale o Franckovi to mohu říci zcela oprávněně a vím, že s touhle knihou zkrátka nešlápnete vedle.

Tento příběh je úžasný a vyústění je tak dokonalé, že na konci knihy budete jen sedět se spadlou bradou a přemýšlet a přemýšlet….

Ať přemýšlím jak chci, nenapadají mne žádné výtky ke knize. Děj byl totiž nápaditý, skvěle promyšlený, měl spád, žádná hluchá místa, byl originální, děsivý, strhující, nepředvídatelný… prostě skvělý!

Děkuji Francku Thilliezovi za jeho talent a um. Trávit čas s jeho knihami je opravdu zážitek.

26.06.2022 5 z 5

Hadí oči Hadí oči Isabella Maldonado

Kniha Hadí oči v sobě ukrývá skvělý příběh, který nebudete moci přestat číst. Každý řádek budete hltat a budete si ho užívat. A když knihu dočtete, budete smutní, protože budete chtít další díl! A to pokud možno hned! A i když je třetí díl už napsán, tak kdo ví, kdy se dostane k nám!

V Šifře si zamilujete Ninu. V Hadích očích si však zamilujete celý tým! I když je Nina poznamenaná dětstvím, její tým stojí za všech okolností za ní a tím si vás získají. Prostě je to skvělá parta lidí, kterým budete fandit.

Autorčin styl psaní je naprosto fenomenální. Dostane vás! Pohltí vás. Pohrává si s vámi. Chytne vás. A … některé možná v určitých situacích i dojme.

Jestli Šifra byla dokonalá, tak Hadí oči jsou….dvojnásobně dokonalé.

Už tuhle knihu chválit přestanu. Tohle se totiž musí zažít, milí knihomolové. Takže… zapomeňte na tuto recenzi a přečtěte si Hadí oči. A pokud jste nečetli Šifru, tak se nejdříve pusťte do ni, abyste se lépe seznámili s Ninou a abyste ji dali šanci si vás získat. A uvidíte sami… pak už to půjde samo a budete stejně jako já netrpělivě očekávat další díl.
Bylo to skvělé! Nemám slov!

13.04.2022 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Pekárna v Brooklynu vám umožní nahlédnout do života v New Yorku, smlsnout si na výborných dortících a poznat pár nových přátel s hlavní hrdinkou Sophií.

Pekárna v Brooklynu je krásný a barvitý příběh, který vás pohladí po duši. Je to roztomilost sama. To je, pro mne, hlavní klad knihy. Je to prostě příjemné a hřející nenáročné čtení, se kterým si zpříjemníte jeden či dva večery. Čte se to jedna báseň.

Promyšlenost děje je celkem dobrá, avšak pro čtenáře trošku předvídatelná, ale myslím, že to v tomto případě není na škodu. Jasně že nečekáme žádného Shakespeara, protože když tu knihu vezmeme do rukou, chceme si prostě užít ten příjemný pocit, který v nás kniha vyvolává. A že asi víme, jak to dopadne? No a co? To přece nevadí! I tak je to super.

Podíváme-li se na tempo v knize, tak to bylo takové… příjemně akorátní. Ani příliš rychlé, ani táhlé. Prostě tak akorát, abyste se při čtení cítili dobře. To se musí Julii nechat.

Zaměřím-li se na popis osob a prostředí, tak díky příjemnému popisu osob si skutečně k hrdinům vybudujete veskrze vždy pozitivní vztah. Jen ten její bývalý přítel je pořádný prevít! A popis prostředí? Ale jo, i tady to bylo celkem stoprocentní, i když…. asi bych ocenila trošku lépe popsané newyorské památky. Ale… to ze mne mluví cestovatelská duše, která by už táááááák strašně moc chtěla cestovat.

Osobně nemohu knize vůbec nic vytknout. Možná jen lehce tu předvídatelnost, ale to nic nemění na tom, že po přečtení této knihy se bude vaše romantická a cestovatelská dušička cítit pohlazeně.

Knihu rozhodně můžu doporučit všem.

22.07.2021 4 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Recenze audioknihy:
Po poslechnutí audioknihy Na okraji propasti v tom mám naprosto jasno – musím si přečíst další jeho knihy.

Tento naprosto dokonale promyšlený příběh vás pohltí. Pokud vás fascinuje svět umělé inteligence, inteligentních lidí, exotického prostředí Hongkongu, pak neváhejte ani vteřinu a rozhodně si tuhle audioknihu pusťte také.

Za sebe mohu říci, že Bernard Minier odvedl naprosto skvělou práci. Tento technothriller vás naprosto dostane a myslím, že v průběhu poslechu se budete s nedůvěrou dívat na svůj chytrý mobilní telefon a budete přemýšlet, jestli by nebylo lepší se vrátit ke starému dobrému tlačítkovému mobilu. Oceníte vlastní soukromí.

V 17 hodinách a 36 minutách se přenesete díky hlasu pana Jiřího Schwarze do dechberoucího Hongkongu, města, které nikdy nespí. Města, které je prošpikované technologiemi a umělou inteligenci. Do města, které je stejně děsivé, jako je okouzlující.

Budete mít možnost vychutnat si příběh Moiry a jejího zaměstnavatele Minga, který se snaží, aby byli jeho zaměstnanci v bezpečí. Budete svědky děsivého mučení lidí, nad kterým zůstává rozum stát.

Audiokniha se poslouchala dobře, hlas pana Schwarze byl velmi příjemný, ale…. Je zde jedno ale. Domnívám se, že na audioknihu, alespoň pro mě, byl tento příběh možná moc komplikovaný. Názvy hongkongských ulic mi přišly všechny stejné, stejně jako jména Číňanů. Takže i když se příběh chýlil ke konci, nějak jsem stále nevěděla kdo je kdo. Ale přesto to neubírá nic na zajímavosti a promyšlenosti, jen se domnívám, že lidé, kteří se cítí lépe s knihou v ruce než se sluchátky v uších, by si měli kníhu spíše přečíst.

Ať si už zvolíte jakýkoliv způsob konzumace tohoto příběhu, jsem si jistá, že nebudete zklamaní.

Mě se příběh líbil moc. Užila jsem si to. Byla jsem napjatá a zvědavá. Každou novou kapitolou jsem podezřívala někoho jiného a snažila jsem se pospojovávat souvislosti.

No zkrátka to bylo skvělé a já vám mohu tento příběh doporučit v jakékoliv podobě.

23.06.2021 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Shari Lapena má poměrně jednoduchý a přímočarý styl psaní. Nejspíše právě proto jsou její knihy tak čtivé.

Její konec tedy, řekla bych, je takový typický Shariin standard. I tato kniha se nese v duchu čtivé jednoduchosti, která vás pohltí.

Kniha není nikterak napínavá, ale probouzí zvědavost. A to je, myslím si, moc příjemné.

Promyšlenost děje se mi zdála poměrně slušná. Jediné, co bych Shari trošku vytkla, je to konečné řešení, které mi přišlo … možná trošku uspěchané. Přece jen bych od Shari očekávala něco více nápaditějšího, ale i tak to neubírá na celkovém dojmu z knihy.

Postupné odhalování zatajovaných informací dodává knize příjemné tempo bez hluchých míst.

Podíváme-li se na popis osob příběhu, tak i zde odvedla Shari svou standardní práci. Rozumíme jejich chování, chápeme je a mnohdy i podporujeme, ale že bychom je vyloženě milovali či nenáviděli – to ne.

Tak, jak jsem vyzdvihovala jednoduchý styl vyprávění příběhu, který může za čtivost, náročnější čtenáři, kteří mají rádi opravdu detailní propracovaní a podrobný popis děje, hlavních hrdinů i prostředí, tu jednoduchost mohou vnímat spíše kontraproduktivně.

Je tedy otázkou, co vy sami preferujete.

Já osobně můžu knihu doporučit spíše nenáročnějším čtenářům, kteří neočekávají přehnaně promyšlenou zápletku a napětí, které vás bude provázet po celou dobu čtení.

Přesto jsem si knihu užila.

08.05.2021 4 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Přestože Poslední let můžeme zařadit do kategorie thriller, já osobně bych tomu dala spíše nálepku “thriller pro nenáročné”. Přestože se kniha četla poměrně dobře, mám dojem, že potenciálu, který kniha mohla mít, nebylo dosaženo. Konec knihy mi přišel uspěchaný a snad i možná trošku bez nápadu. Jako by autorka sama neměla pořádně promyšlené, jak z toho Claire dostane. A tak zvolila tu nejlehčí možnou cestu. U každého thrilleru očekávám napětí, překvapení, zvraty…. ale nic z toho jsem u čtení nepociťovala. Prostě jsem jen četla příběh a najednou byl konec. Možná jsem od knihy očekávala mnoho, možná jsem už náročná.

Kapitoly v knize Poslední let se poměrně rychle střídaly. Obvykle každá kapitola popisovala příběh jedné z hrdinek. V jednu chvíli jsme četli, čím si prochází Claire a ve druhé chvíli jsme se zase dívali do minulosti Evy. Měli jsme tak příležitost pochopit obě hlavní postavy. I když jsme dostali skvělou příležitost si obě hlavní hrdinky zamilovat, mám dojem, že…. mi v jejich popisu něco chybělo. Jako bych se jim nemohla dostat pod kůži a prožívat příběh s nimi. Jako by mezi mne a hrdiny autorka postavila neviditelnou bariéru. Claire mi však byla o chlup sympatičtější než Eva.

Poslední let je docela tenká knížka, takže je více než jasné, že popis ničeho – ani postav, děje či míst nebude přehnaně detailní. Možná právě odtud pramení můj pocit neviditelné bariéry.

Myslím, že kniha opravdu nadchne nenáročné čtenáře. Pokud ale jste milovníky skutečně napínavých thrillerů, které budete prožívat až do morku kostí, tak tyhle pocity při čtení zažívat nebudete. Za mne je tato kniha zcela průměrná. Neurazí, ale nenadchne.

05.05.2021 3 z 5

Křižovatka života Křižovatka života Julianne MacLean

Je to skvěle napsaná kniha, která vás vtáhne do děje tak rychle, že si ani neuvědomíte, že už máte přečtenou čtvrt knihy.

Styl, jakým je kniha napsaná, je velmi čtivý a citlivý. Musím autorku velmi pochválit, jak krásně dokáže popsat emoce Abbie. Jak krásně dokáže popsat vše, co se v příběhu děje.

Je to krásný příběh o lásce, o ztrátě, o starostech, ale také o smíření. Není to přecitlivělé příliš, ale je to citlivé tak akorát, abyste si knihu zamilovali. Tento román je určený především ženám a musím říci, že mě plně uspokojil. Je to opravdu překrásný kousek a není nic, co bych mohla knize vytknout.

Všechny postavy v knize si zamilujete.

02.04.2020 5 z 5

Vzpomínky Vzpomínky Brian Freeman

Brian Freeman potěšil čtenáře novým psychothrillerem, který vás bude zkrátka bavit. Ano, styl Briana je poněkud jednodušší, ale o to čtivější pro masu, kterou nadchne. Originální nápad a promyšlenost zápletky rozhodně oceníte. Jistou stručnost v autorově stylu psaní někdo ocení, někdo ne – záleží na vkusu jednotlivce. Mě osobně to zase tak nevadilo, četlo se to dobře a odsýpalo to.

To mi nahrává k tomu, abych hned ocenila také tempo knihy, které jde ruku v ruce se stylem, kterým byla kniha napsána. Tempo bylo příjemně rychlé.

Popis prostředí, ve kterém se hrdinka ocitla, bych možna ocenila trošku lépe a barvitě popsané, ale dojem z knihy to nijak neovlivnilo.

Tenhle originální psychothriller mě opravdu bavil. Nebudu tvrdit, že jsem nečetla nikdy nic lepšího, to ne – ale musím napsat, že to bylo zase něco jiného, což oceňuji.

17.12.2023 4 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Dokonalá lítost je opět brilantní thriller, který vás nepustí. Helen vás zkrátka umí dostat. Jakmile začnete číst, nechcete přestat. Pokud s touhle sérií nemáte ještě žádné zkušenosti, začněte určitě prvním dílem. Věřte mi, že nebudete litovat.

Jako vždy musím u Helen vyzdvihnout promyšlenost celého děje. Bože – ten je tak dokonalý, že i když budete hledat, nenajdete nic, co by se mohlo Helen vytknout. Opravdu nic!

Tempo knihy bylo naprosto úžasné. Všechno krásně odsýpalo, žádná hluchá místa, jen plno napětí a touhy se už dozvědět, kdo za těmi vraždami stojí.

Helen umí krásně popisovat nejen prostředí samotné, ale také vnitřní svět hrdinů. Avu a Luca budete milovat- jsou skvělá dvojka a pořád si budete říkat – kdy už ti dva budou konečně spolu?!?

Tahle recenze bude velmi krátká a shrnu ji do jedné věty:

TO SI MUSÍTE ZKRÁTKA PŘEČÍST!

Věřte mi a běžte do toho.

17.12.2023 5 z 5

Když jsme ještě věřily na mořské víly Když jsme ještě věřily na mořské víly Barbara O'Neal (p)

Barbara O’Nealová pro nás napsala velmi citlivý příběh, který se vám bude číst jedna báseň. Oči plynou po písmenkách, cítíte z nich klid a harmonii a jedna stránka střídá druhou. Ano, musím přiznat, že zpočátku jsem měla trošku problém se začíst a měla jsem dojem, že se v třetině knize autorka trošku ztratila, že se stále plácá dokola a jako by ji na chvíli utekla pointa příběhu, ale následně tuto pointu zase našla, a pak se už příběh začal odvíjet tak, jak jsem si přála a jak jsem si představovala. Najednou mne kniha pohltila a já chtěla vědět, co stojí za tím vším. Čím vším si musela děvčata projít a co všechno jim formovalo jejich osobnost. A čím více čtenářům autorka odkrývala minulost, tím více mne příběh pohlcoval. Je to tak jemné, postupné a laskavé pohlcovaní, kdy si zkrátka obě hrdinky musíte zamilovat.

Barbaře se povedlo krásně podchytit pocity a zážitky obou sester. Popis jejich životní dráhy byl obdivuhodný, a tak krásně uvěřitelný a pochopitelný! Obě sestry si vás omotají kolem prstu – ať chcete nebo ne. Ať se vám na začátku příběhu zdají jakékoliv, časem je pochopíte. A to je právě ono kouzlo této knihy. To, že časem vše pochopíte. Proto mi nezbývá než napsat, že popis hlavních postav spolu s popisem prostředí samotného bylo brilantní.

Musím se také zastavit u tempa knihy. To se mi zdálo spíše línější. Alespoň co se společného osudu obou sester týče. Dějová linka Kity mi přišla barvitější než ta od Josie. Zatímco u Kity můžeme být svědky jejího prohlubování přátelství s Javierem, u Josie mi přišlo, alespoň zpočátku, tempo trošku zaseknuté a děj mírně ztracený. Naštěstí to byla jen krátká doba a pak se vše zase hezky “rozjelo”.

Kapitoly v knize byly poměrně krátké a každá byla vyprávěna z pohledu jedné ze sester. Vše na sebe krásně navazovalo a vy jste tak právě díky tomu mohli pozvolna pronikat k samotnému jádru příběhu. Pro někoho je tento způsob vyprávění příjemný, na někoho to právě může působit línějším dojmem.

Když pominu to krátké hluché místo, které jsem v knize na pár okamžiků pociťovala, mohu s klidným svědomím říci, že je to milý příběh, který se moc hezky čte a při kterém mohou citlivější čtenáři mít slzy v očích. Alespoň na már momentů ke konci knihy.

Knihu mohu jednoznačně doporučit.

16.08.2021 4 z 5

Útěk ze světa Útěk ze světa Lucinda Berry

Domnívám se, že Lucinda dokázala skloubit jak svůj spisovatelský talent, tak i své vzdělání klinického psychologa se zaměřením na truamata. Díky této kombinaci si můžete přečíst velmi uvěřitelný příběh, který vás chytne a nepustí.

Ano, rozhodně bych neřekla, že je Útěk ze světa typickým thrillerem. To ne – napětí nečekejte. Osobně bych ho překvalifikovala na psychothriller nebo na rodinné drama. Ale i tak jsem si čtení opravdu užila.

Každá kapitola je v knize vyprávěna z pohledu jiné hlavní postavy. Jedna dějová linka, která je vyprávěna z pohledu Kate, je z minulosti a odkrývá nám tak detaily jak toho, co se dělo v životě Kate těsně před zmizení, tak i to, co se dělo po dobu jejího zmizení.

Díky takto koncipovanému vyprávění můžeme dobře porozumět motivům všech postav a současně také můžeme vidět rozdílnosti ve vnímání vzniklých situací u všech zúčastněných.

Při čtení můžete pocítit, jak si Lucinda pohrála s promyšleností celého příběhu a dopadu na jednotlivé hrdiny. Je pravdou, že od samotného konce příběhu bych očekávala něco více akčního, ale i tak jsem měla z knihy jako z celku dobrý dojem. Přece jen mě osud Kate i její rodiny bavil a kolikrát jsem se sama sebe ptala, jak je možné, že se někdo nechá tak krásně systematicky (v tom je asi právě to nebezpečí) a polehoučku zmanipulovat do takové míry, že má zcela vymytý mozek. Tohle mne skutečně bavilo.

Díky talentu, kterým byla Lucinda obdařena, si vytvoříte vztah ke všem hrdinům a občas budete na ně i v duchu nadávat, protože nebudete schopni pochopit, jak někdo může být tak zaslepený – a to ať už se bavíme o Kate nebo o jejím bývalém manželovi, který se mezi dvěmi ženami “plácá” a sám si neumí s nově vzniklou situací poradit, což je celkem pochopitelné.

Knize jako takové snad kromě trošku uspěchanému a snad i jednoduchému závěru nemám absolutně co vytknout. Ba právě naopak, mne se tento příběh četl přímo báječně a já si to užila plnými doušky. Po dlouhé době to byla kniha, která mne opravdu vtáhla do svého děje.

Takže ano, knihu vám mohu doporučit. Je to taková jednohubka, která vám zpříjemní jeden či dva večery.

09.08.2021 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Zatímco první díl v sobě ukrývá nějaký příběh, tak ten druhý díl mi přišel…. jen plácání do větru. Autor se snažil vehementně udržet humornou vlnu z prvního dílu, ale nemohla jsem si pomoci, přišlo mi to již příliš umělé, strojené a hnané do extrémů, kdy už vám to snad ani vtipné nemůže přijít.

Marně jsem hledala pointu v příběhu. Krom toho, že se rodiče Marie chystali do Karlových Varů, se v knize nic moc velkého nedělo, a i ty Vary byly podány tak nějak letem světem, ostatně jako vše v této knize.

Jelikož jsem viděla film Poslední aristokratka, tak jsem při čtení automaticky viděla v postavách tváře herců z filmu. Ale zatímco v prvním díle mi byly hlavní postavy ještě celkem sympatické…. tak v tomto díle mi už přišly poněkud křupanské, buranské, trapné, neomalené a postrádaly špetku laskavosti a milosti.

Tahle recenze bude velmi krátká, protože mne nenapadá nic, co bych knize mohla vyloženě pochválit. S politováním musím napsat, že …. tohle byl oproti prvního dílu propad kamsi, kde…. snad ani dno není vidět.

Přesto dávám autorovi dvě hvězdičky – za snahu a za jistý všeobecný přehled, který je v knize znát.

Další díly knižní série Aristokratka nezavrhuji, určitě se na ně někdy dostane řada, ale…. kdo ví, kdy to bude

30.06.2021 2 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Za pět let je docela útlá knížka, ale už od první stránky vás styl psaní Rebeccy docela pohltí. Čte se to jedním dechem. Jakmile jednou začnete číst, knihu přelouskáte raz dva, za jeden, maximálně dva večery.

Celý příběh je rozdělen do 41 kapitol a obsahuje také epilog s názvem Poté. Uvnitř kapitol můžete najít příjemné množství přímé řeči, takže pokud patříte k těm čtenářům, kteří nemají rádi dlouhé a ještě delší odstavce bez přímé řeči, mohu vás uklidnit.

V každé recenzi se musí zmínit klady, které kniha má. Já začnu tím největším kladem knihy – a tím je čtivost. Byla jsem nesmírně překvapena, s jakou lehkostí se příběh čte. Jak snadno oči plynuly po písmenkách a než se nadějete, jste v půlce knihy.

Kniha má jen pár hlavních postav, takže se v nich snadno orientujete, což jen dopomáhá právě k plynulému a ničím nerušenému čtení.

Všem postavám vdechla autorka poměrně uvěřitelné charaktery, stejně tak jako jejich životy.

Mám-li hodnotit promyšlenost děje, tak zde bych dala spíše průměrné hodnocení. Přestože se kniha četla moc dobře, tak příběh samotný mi přišel sice dobře promyšlený, to ano, ale lhala bych, kdybych nenapsala, že znám promyšlenější příběhy. Ale i přesto to bylo příjemné čtení a já vám můžu tuto knihu klidně doporučit.

Tempo příběhu hodnotím také pozitivně. V knize nebyly žádné momenty, při kterých by se čtenáři nudili. Žádná hluchá místa.

Takže ano, zkuste i vy tuhle knižní novinku. Myslím, že budete mile překvapeni.

22.04.2021 4 z 5

Splnit si své sny Splnit si své sny Hendrik Winter (p)

Tento hořkosladký příběh v sobě nese poselství, které může mnohé chytit za srdce. Přesto bych neřekla, že by kniha na naše city hrála nějak přehnaně. To ne. Autor Hendrik Winter nám celý příběh podává díky svému suchému humoru s jistou nadsázkou a nadneseností, že vám to vlastně ani nepřijde. Tu a tam se vyskytnou dojemné momenty, ale slzavé údolí se u vás doma určitě konat nebude.

V každé recenzi se snažím vyzdvihnout klady. V tomto případě je velkým kladem právě ono poselství “tady a teď”. Alespoň já si tohle z knihy odnáším. Současně musím Hendrika Wintera (pseudonym) pochválit za ono odlehčení tohoto tématu. Díky tomu se vám při čtení tu a tam vykouzlí úsměv na rtech, i když se jedná o veskrze smutný příběh.

Tato kniha s měkkým obalem v sobě ukrývá vedle poměrně hezky promyšleného příběhu také krátké kapitoly, takže vám příběh poměrně rychle utíká.

Budu-li hodnotit propracovanost hlavních postav, tady musím Hendrikovi dát rovněž jedničku. Hlavní hrdina Adam a jeho nemocná Jessi jsou velmi sympatičtí. Jejich charaktery a smysl pro humor si s velkou pravděpodobností také oblíbíte a budete je obdivovat, jak se jim daří celou situaci brát prostě tak, jak je.

01.10.2020 4 z 5

Za tebou Za tebou Sibel Hodge

Kniha je napsána tak čtivě, že jakmile ji otevřete, nebudete ji chtít odložit. Prostě vás to vtáhne a i když od samotného začátku budete tušit o co tam jde, stejně to budete chtít dočíst a vědět, jak to všechno vlastně je.

I přes výraznou průhlednost a předvídatelnost děje, musím knihu hodnotit velmi kladně. Vše do sebe tak krásně zapadá. I když jste od samotného začátku věděli, koho asi můžete podezřívat, byla chvíle, kdy jsem podezřívala celý svět ze spiknutí a nevěřila jsem absolutně nikomu.

Tempo knihy mi přišlo také velmi příjemné a dobře udržené po celou dobu čtení. V knize jsem nenašla žádná hluchá místa, která by mi vadila, která by tam byla zbytečná. Vše mělo v knize své místo a svůj důvod.

Celý příběh knihy Za tebou od Sibel Hodge byl rozdělen do třech částí, ve kterých se ukrývalo několik spíše krátkých kapitol.

Moc ráda bych v této knize vyzdvihla pro mne naprosto skvěle popsání všech osob v knize. Hlavní hrdinka byla poměrně sympatická, což se o jejím manželovi nedalo říci. Ba dokonce bych řekla, že ve mne manžel hlavní hrdinky probouzel velmi agresivní emoce. A pokud ve mne kniha vyvolá jakékoliv pocity, pak je to pro mne dobře napsaná kniha.

Budu-li chtít hledat v knize nějaké zápory, pak za zmínku stojí snad jen ta předvídatelnost děje, ale čtivost této knihy způsobila, že na tuto drobnost jsem jednoduše zapomínala. Ono totiž i když tušíte, jak se věci mají, chcete si svou teorii ověřit. A právě tahle touha způsobila to, že jsem knihu otevřela a četla ji a četla, dokud jsem nedočetla až na samotný konec.

Knihu mohu jednoznačně doporučit. Za mě je to moc povedený příběh, který za to rozhodně stojí.

31.08.2020 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Z předchozího dílu už známe všechny hlavní postavy, ale pokud jste Čtvrtou opici nečetli (rozhodně doporučuji přečíst před tímto dílem nejen proto, že na sebe příběh navazuje, ale hlavně proto, že je to opravdu velmi, velmi povedená kniha), tak se s nimi celkem dobře seznámíte i v tomto díle. Co se postav týče, tak Pátá oběť jich má o mnoho více než Čtvrtá opice. To mi při čtení způsobilo trošku zmatek ve jménech a takový celkový pocit chaosu. Čtvrtá opice mi přišla jednodušší a díky ne příliš velkému počtu osob také jasnější. Pátá oběť je velmi rozvětvená. Samův tým už známe dobře z prvního dílu, ale tady nás ještě autor obohatil týmem FBI, rodinnými příslušníky obětí a lidmi z minulosti opičáka. Zkrátka a dobře na můj vkus už jich tam bylo až přespříliš. To je možná jediná negativní věc, kterou jsem u čtení pociťovala.

Co u J.D. Barkera oceňuji je to, jak nám předkládá kapitoly. Každá kapitola se dívá na příběh z pohledu jiného vyšetřovatele či vraha, takže tak získáváme pocit, že jsme pořád v centru dění. Díky tomu nám neunikne žádný detail. Víme přesně, co která postava dělá a jak se případ vyvíjí. Tohle musím opravdu pochválit.

Přestože se mi zdá děj tohoto dílu už docela překombinovaný, musím přesto napsat, že se to četlo skvěle. Autor si dává skutečně záležet na tom, aby byl děj zajímavý. A to rozhodně byl. Možná místy trošku předvídatelný, ale to nic nemění na tom, že je to skvělý příběh.

Tempo měla kniha po celou dobu stejně svižné. V tomto směru nemůžu knize vytknout vůbec nic.

Budu-li srovnávat první a druhý díl této série, musím uznat, že první díl mne oslovil o něco více. Přesto si myslím, že autor vysoko nasazenou laťku dodržel a i tento díl je velmi čtivý, precizní, zajímavý, napínavý a prostě skvělý! Určitě se do něj pusťte, máte-li chuť na skvělý thriller. Ale doporučuji vám to vzít hezky od prvního dílu, přestože se podstatné události z prvního dílu zmiňují i v Páté oběti.

Oba díly považuji za fenomenální kousky, které za to rozhodně stojí. Takže jestli si přečíst Pátou oběť?! No že váháte! Směle do toho!

24.07.2020 4 z 5

Strach Strach Franck Thilliez

Mimo skvěle promyšlený příběh a jeho děj, musím vyzdvihnout také tempo knihy. Ani jednou jedinkrát jsem tam nenarazila na hluché místo. Kniha si své tempo udržela až do konce.

Všechny hlavní postavy byly vykresleny dobře. Je pravdou, že kdybych si přečetla předchozí díly, asi bych je poznala lépe, ale jak jsem napsala výše – nijak mi tento handicap nevadil. Místa, skutečnosti, události – vše bylo popsáno velmi barvitě moc hezky. Tak hezky, až jsem tu a tam odkládala knihu, abych svou fantazii na chviličku zase uklidnila, protože jsem si vše velmi živě představovala.

Je tady jediná věc, která mi maličko, ale opravdu jen maličko, kazila dojem z četby. A sice jména. Celou dobu se mi ta jména pletla a já kromě těch nejdůležitějších postav trošku tápala kdo je kdo. Nemyslím si však, že by to byla chyba autora – to spíše můj mozek ta jména nějak nepobral. Takže to autorovi nedávám vůbec za vinu.

Strach je kniha, která vás skutečně pohltí. Budete chtít vědět více a více, budete chtít přijít celé záležitosti na kloub. Budete se děsit vraha. Budete v šoku z jeho činů. Je to napínavý thriller, na který opravdu dlouho nezapomenete.

Jestli bych knihu doporučila?! Rozhodně ano! Jste-li thrilleroví maniaci, pak tato kniha rozhodně nesmí chybět ve vaší knihovničce! Tohle byla opravdu pořádná jízda! A takových knih není nikdy dost.

20.05.2020 5 z 5