vakkets vakkets komentáře u knih

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

„Jsme jiskřičkou z obrovského ohně, který byl zapálen před mnoha miliardami let.“

Výborně napsaná kniha, která je navíc opravdu (celkem nenásilně) filosoficky poučná. Doporučuju!!

„Je stejně smysluplné říkat, že svět musí mít začátek v čase, jako říkat, že takový začátek nemá. Ani jedna z těch možností však není pro rozum přijatelná. Můžeme tvrdit, že svět existoval odjakživa, ale může vůbec něco existovat odjakživa, aniž to někdy vzniklo? Teď nás to nutí zaujmout opačné stanovisko. Říkáme, že svět musel jednou vzniknout – a pak tedy musel vzniknout z ničeho, pokud bychom nemluvili jen o přechodu z jednoho stavu do jiného. Ale může něco vzniknout z ničeho, Sofie?“

02.07.2016 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Khaled Hosseini je výborný vypraveč a dokazuje to i v této skvělé knize. Afghánistán je tvrdě zkoušená země, žít tam nebylo a není lehké a jasně nám to ukazuje příběh dvou hlavních hrdinek románu. Čtení je to náročné: hodně násilí, smutku, křivdy a utrpení – na druhou stranu je kniha plná lásky, síly, vytrvalosti a skromnosti. Je to knížka, kterou by lidi měli číst už jen pro to, aby se víc dozvěděli o samotném Afghánistánu nebo o islámu.
Ve srovnání s Lovcem draků se mi tento román tolik nelíbil. Nedokážu říct, jestli mi v knize něco chybělo nebo spíš naopak přebývalo, ale hodnotím o jednu hvězdičku méně, přesto jednoznačně doporučuju, kniha je to moc dobrá.

25.05.2016 4 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

„Ujišťuji vás, že náš dům je plný nebezpečí. Každé pomyslné zákoutí a kdejaká škvíra je přecpaná maligní faunou, která čeká jen na to, aby se na nás vrhla.“

Pohodová knížka plná zajímavých historek jedné neobyčejné rodiny, pro milovníky zvířat povinnost. Hned bych se na Korfu vydal a rád bych tam zažil a viděl to, co malý Gerry před mnoha lety..

08.05.2016 5 z 5

Černá zem: Holokaust - historie a varování Černá zem: Holokaust - historie a varování Timothy Snyder

Timothy Snyder ve své knize vysvětluje holokaust velmi komplexně: od smýšlení Hitlera, přes situaci ve východní Evropě, vztah Polska k Židům až k válce, okupaci, rozvratu států a samotnému vyvražďování. Hlavní poselství je jasné – bylo to oslabování státní moci, respektive zánik států a kolaps jejich institucí, který umožnil hromadné vraždění lidí, kteří byli zbaveni občanství a přišli o ochranu státu.

Velice mě zaujala kapitola Paradox Osvětimi, která je určitě jednou z nejdůležitějších. Na knize je celkově vidět pečlivá autorova práce, značnou část stran na konci textu zabraly poznámky a seznam literatury.

Jako hlavní kvalitu této knihy považuju její závěr, tedy přesah do současnosti a budoucnosti – autor varuje před riziky spojenými s globální změnou klimatu a nedostatkem pitné vody a potravin. Velkou nadějí v měnícím se světě je další vědecký pokrok, ale při důsledně zachovaném oddělení vědy a politiky.

Je toho opravdu hodně, co mi z této knihy zůstalo v hlavě. Na jednu stranu je to až strašlivé, jak vlastně trvale hrozí, že by se něco podobného jako v letech 1941 – 1945 mohlo opakovat i v budoucnu, na druhou stranu je dobře, že se o tom píše, jsme varováni a máme možnost tomu snad zabránit.

Kniha se nečte úplně snadno, rozhodně ji však doporučuju všem, kdo chtějí znát minulost, ale hlavně všem, komu záleží na budoucnosti.

20.02.2016 5 z 5

Vango Vango Timothée de Fombelle

Myslím si, že hlavní záhada knihy – tedy kdo je Vango – byla nejen mně celkem brzy jasná. Přesto toto tušení nijak nepoškodilo můj prožitek ze čtení této báječné knihy. Příběh je skvěle sestaven, působí věrohodně, je hlavně napínavý a drží čtenáře v pozoru. Oceňuji především citlivé zasazení historického kontextu, to se autorovi podařilo perfektně. Kniha Vango je velmi čtivá a autora po přečtení Tobiáše Lolnesse řadím mezi své oblíbence, a těším se na další jeho dílo. Co bych nakonec vyzdvihl, je především lidskost příběhu a jemnost vyprávění, je to zkrátka krásné čtení, které člověka upoutá.

16.01.2016 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Výborná kniha, kterou rozhodně doporučuju! Je sice poměrně drsná, protože je o drsné době a šílených věcech, ale je to kniha napínavá, skvěle vystavěná a vyprávěná a má dramatický vývoj, který je nepředvídatelný. Je tu taky hodně zdůrazněna psychologická a sociologická stránka příběhu a reálie drsného života v totalitě sovětského státu. Je to takový historický psychologický thriller s dobrodružnou detektivní zápletkou, čte se velmi dobře.

05.12.2015 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Zpočátku se čte hodně ztěžka, ale asi v třetině až polovině se to u mě zlomilo, zorientoval jsem se v dystopickém světě plném nových slov a dál už se mi četlo dobře. Autorčina fantazie dokázala vytvořit logicky fungující svět, děj je napínavý a nechybí bohatá emoční stránka. Hodně knize pomohlo vyprávění v ich-formě. Celkově hodnotím knihu jako povedenou a těším se na pokračování.

25.09.2015 4 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Na to, o jak nepředstavitelných a složitých věcech kniha vypráví, je až překvapivě srozumitelná, i když místy jsem v obraze nebyl. Fascinující téma a dobrá kniha.

10.05.2015 4 z 5

České nesvědomí České nesvědomí Ján Simkanič

Velmi trefně popsané situace a atmosféra v české společnosti, některé texty mi ale místy přišly zdlouhavé.

29.03.2015 4 z 5

Spočítej hvězdy Spočítej hvězdy Lois Lowry

Kniha určená spíše dětem, velmi hezky se čte, příběh poměrně neznámý, fajn knížka!

27.03.2015 4 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Srozumitelné, smutné, krásné. Brečel jsem. Kniha, kterou si musíte přečíst!

22.03.2015 5 z 5

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Nejkrásnější knížka, kterou jsem četl.

15.03.2015 5 z 5

Persepolis Persepolis Marjane Satrapi

Krásný komix o jedné neobyčejné dívce a o Íránu - zemi, o které toho vlastně člověk moc neví.

02.01.2015 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Strhující kniha. Postupně graduje, má velmi silný příběh i poselství. Výborně napsáno.

03.12.2014 5 z 5

Krátké texty, velmi dobře napsané, dobré pointy, nutí k zamyšlení.

08.11.2014 4 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Čtivé a zajímavé.

05.10.2014 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Další z mnoha silných příběhů holokaustu a 2. světové války. Je až neuvěřitelné, že se to opravdu stalo a Wladek přežil.
Kniha se čte velmi dobře, ačkoli pojednává o takových hrůzách.

24.09.2014 5 z 5

Útěk z tábora 14 Útěk z tábora 14 Blaine Harden

Hodně důležitá kniha, která podává zprávu o utrpení obyčejných lidí a absolutní nesvobodě a nelidskosti (nejen) pracovních táborů v Severní Koreji.
Příběh Sina je smutný a musí každého zasáhnout.
Autor se evidentně snažil čerpat z mnoha zdrojů a vyprávění rozšířit o nějaká obecná fakta, která však místy působí rušivě a na konci knihy mi vyprávění přišlo docela časově chaotické (odjel pryč, ale ještě než odjel, zažil to a to). Chápu, že u neuzavřeného příběhu se konec píše těžko, ale s lépe napsaným závěrem by i celkový dojem z knihy byl "lepší".

07.09.2014 4 z 5

Velmi originální, lehké a hlavně zábavné čtení.

20.04.2014 4 z 5

Dvorní šašci Dvorní šašci Viktor Fischl

Silný příběh o holocaustu a hlavně o víře a o životě. Člověka donutí zamyslet a odpovídá na některé otázky. Doporučuji!

16.03.2014 5 z 5